Nietig Nieuwe marinekruisers worden varende geveehtsfabrieken Nc mei FILMS van de week Smokkelaffaire gevaar voor volksgezondheid Duizenden opvarenden vinden er ruimte genoeg Nede vooi Agenda Eten als in 'n cafetaria Sonia GaskelPs Ballet-recital Verl Economische Politierechter ^eV*e<3 Mi Gelijkg met anc Pii"ina 2 Zaterdag 6 December 1952 A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Eindelijk weer eens een thuiswedstrijd na vele weken rust. De bekende rivalen uit Akersloot, de Meervogels, die tegen Grasshoppers, Pur- merend en Monnikendam gelijk speelden (11), verloren van Zouaven (21) en van Assen delft (32) en slechts wonnen van VZV (41) en Bergen (31) zullen zeker alles op al les zetten, om hogerop te ko men op de ranglijst. De man nen uit Akersloot zijn nooit te onderschatten tegenstanders ge woest, zodat het een spannende wedstrijd wordt aan de Wester- weg (2.30 uur). Het tweede ontvangt om 12 uur Purmersteyn 2 aan de Wes- terweg; het 3e wacht 'n zware wedstrijd tegen HSV 2 (12 uur Heiloo). Het 4e gaat naar Alkm Boys 4 (Overdie 2.301 en het 5e naar Foresters 4 (2.30). De junioren a on d spelen beide ook in Overdie; a om 2.30 uur tegen HSV a, en d om 12 uur tegen HSV b. De adspiranten d en f komen vanmiddag al tegen elkaar uit om drie uur in de Overdie. Morgen spelen: Limmen a AFC a (1.15); AFC b—LSVV a (12 uur Westcrweg C); Hol- landia T bAFC c (12 uur). Postharmonie ALKMAAR Gezien de grote belangstelling voor de dona teurs-concerten ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan, ver zoekt het bestuur zoveel moge lijk om plaats te bespreken op Dinsdag 9 Dec. voor Zaterdag 13 Dec. en Zaterdag 20 Dec. Men zie de advertentie. Geslaagd ALKMAAR Voor het exa men Wiskunde M.O. KI is ge slaagd de heer H.R. Wassenaar te Alkmaar. D.A.W. KANSLOOS TEGEN H.V.G.B. ALKMAAR Hoewel het niet opwekkend klinkt, voor spellen wij een nederlaag van DAW 1 tegen het Haarlemse HVGB 1. Het verschil in spel peil tussen beide ploegen is te groot. Zou onze tweede klasser m de eerste klasse een behoor lijk figuur slaan. Tegen het eer ste zevental van „Het Vijge blad", dat deze zomer in de hoofdklasse competitie op de ranglijst nog boven „Haarlem" eindigde, zullen zij het hard te verduren krijgen. Toch mogen we een aantrekkelijke wedstrijd verwachten, daar beide ploegen het van snelheid en techniek moeten hebben. Hierbij is het betrekkelijk kleine speelveld van de Alkm. Overdekte wel 'n bezwaar, doch dit geldt voor de beide ploegen even sterk, ter wijl het voor de Haarlemmers geen extra nadeel is, omdat 't veld in Stoops bad nog kleiner is. Vóór deze wedstrijd, die a.s. Zondag om 12.15 uur gespeeld wordt komt DAW 2 uit tegen N-eptunus 2. De opstelling van DAW 1 is: Doel: J.H. van Straten. Achter v.l.n.r.: A. Boxem, K. v.d. Pol, B. Ekkel. Voor: A. Slikker, H. v.d. Horst en H. de Jong. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 27 Nov. t.e.m. 3 Dec. 1952 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alk maar van 17.00 tot 18.00 uur op kamer 14, le étage, alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag: Damesschoen, kinderwantjes, want, houten schraag, lidmaat- schapkaart, handschoenen, por tefeuille met inhoud, dasspeld, geldsbedragen, school-agenda, alpinomutsen, polsmofje, hand fietspomp, kinder-portemonnaies port-emonnaie met inh., toebe horen van gordijnen, benzine dop, shawls, broches, ringetjes, sleutels, ceintuur, rugzak, bril, pantoffeltje, map met inhoud, boodschappentas, kindermuts, bezempje, gymschoen, armban den, zijscherm van een portier (auto), rol draad, ballpoint, 'n windjack, regenmutsje, rozen krans in étui. Engen Prokop solist bij H.O.V. ALKMAAR De in België woonachtige Tsjechische vio list Eugen Prokop is solist op het 3e abonnemens-concert, dat de H.O.V. op Donderdag 11 De cember a.s. in het Gulden Vlies te Alkmaar zal geven. Deze in 1922 geboren violist verwierf verscheidene grote onderschei dingen, zoals de Jan Kubelik Prijs in Praag en de Carl Flesch Medaille in Londen. Eugen Pro kop is reeds in vele landen, zo als Tsjecho-Slowakije, België, Frankrijk Joego Slavië, Polen en Engeland opgetreden en hij heeft eveneens in verschillende steden van Nederland gespeeld. Op het concert van a.s. Donder dag zal hij met de H.O.V. het Vioolconcert van Brahms ver tolken. Het programma van de ze avond vermeldt tevens het Capriccio Espagnol van Rimsky Korsakoff, waarin de vioolsolo wordt gespeeld door Jan Hes- merg, concertmeester van de H.O.V., alsmede het voorspel „Die Meistersinger von Nürn- berg" van Rich. Wagner. Het concert wordt gedirigeerd door Toon Verhey. A.O.G. gaat weer spelen ALKMAAR Het le elftal krijigt bezoeik van BI. Zwart uit Zaandam. Aanvang wedstrijd half twee op het Oude Boys ter rein. Het 2e elftal zal Adelbert 1 ontmoeten eveneens thuis om half drie. Een kwartier voor de aanvang aanwezig! De jun. A. spelen wederom niet. daar er in Haarlem niet ge speeld kan worden. De jun. b spelen in Egmond Binnen om I.15 op het Adelbert terrein. Ver trektijd vanaf de Heilooerbrug om kwart over twaalf. De opstel lingen en het eventuele afgelas ten van de wedstrijden worden bekend gemaakt bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Ook de adspi ranten moeten waarschijnlijk spelen. Om twaalf uur en daarna staat het aan bij J. Smit. Vertrek tijd voor de St. Nicolaasavond om half 8 Woensdagavond van de Friesebrug naar St. Pancras. Rex Lady Godiva Pin-up girl ALKMAAR Menig meisje droomt van filmroem en filmhel den; soms laat ze zich verleiden, deel te nemen aan dwaze schoon- heidswedstrijden, die handige re clame-agenten op touw zetten voor 'n zeepfabriek of iets derge lijks. Pauline Stroud speelt in deze film het eenvoudige meisje uit 'n snoepwinkeltje, dat in deze wereld van schijn en dwaasheid verzeild raakt en er al spoedig de leegheid van ondervindt. Tenslotte haalt een ananas koning uit Australië haar uit deze schijnwereld, om met haar gelukkig te worden. Een film, zo als er honderd in het dozijn gaan. Victoria De (lood van een handelsreiziger ALKMAAR „De dood van een handelsreiziger" is het ver haal van een man, die zich in zijn leven bewust heeft omhuld niet illusies, zonder de valsheid daarvan te willen inzien. Willy ZATERDAG 6 DEC. HARMONIE: Wereld in vlam men, a.l. VICTORIA: Het complot van Cripple Creek, 14 j. REX: De vrolijke avonturen van Lady Godiva. CINEMA AMERICAIN: Het verloren werelddeel, 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Na 6 uur hedenavond voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Kruisinga, Koor- straat 59, Apotheker G. Kruisinga. MEDISCHE HULP: Alkmaar: De artsen: E. E. M. van Gilse, Nieuw- landersingel 46, tel. 3136 K.H. Kolk, Geestersingel 47, tel. 2017. Beemster: de arts K. J. van Welsemer, Midden- Beemster, K 2998455. GULDEN VLIES: 8 uur: Dansschool Jack Smit: St.-Nicolaasavond. ZONDAG 7 DEC. BIOSCOPEN en apotheken: zie boven. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. GULDEN VLIES: 8 uur Dansinstituut Arendsen. St.-Nico-laasbal leerlingen K.C.B.-BERGEN: 8 uur: Ope ning tentoonstelling schil derijen D. H. W. Filarsk. Geopend: 67 en 1314 December van half drie tot half zes. ZONDAG: Hoog water 11.00 en 22.40 Laag water 5.15 en 16.55 MAANDAG: Hoog water 11.35 en 23.20 Laag water 5.45 en 17.35 Loman is de handelsreiziger die meent de wereld te kunnen ver overen door zich populair te ma ken. In deze geest voedt hij zijn zoons op tot mislukkelingen, die uiteindelijk hun vader in de steek laten wanneer zij de voosheid van zijn leven beginnen in te zien. De mislukking van zijn zoon Biff begint zich af te tekenen wanneer hij in zijn vader, die hij steeds heeft verafgood, wordt te leurgesteld. Willy Loman maakte de fout zich vast te klampen aan jjdele illusies en de tragiek van zijn lot wilde dat hij die ijdelheid nooit in wilde zien. Wanneer hij bij het vorderen der jaren merkt, dat al zijn vrienden en relaties hem in de steek gelaten hebben is het te laat om de droom nog vaarwel te zeggen. Willy Loman zoekt de oplossing in een zelfmoord. Van dit boeiende gegeven maakte Arthur Miller zijn be roemd geworden toneelstuk Death of a salesman" dat door Stamley Kramer werd verfilmd. Over drie kilometer celluloid dwaalt de tragische figuur van Willy Loman, van wie Frederic March een onvergetelijke creatie maakte. Volwassenen kunnen deze film gaan zien in het Vic toria- theater, waar 'hij vanaf Maandag vertoond zal wórden. Cinema Americain Hel verloren Werelddeel ALKMAAR Een expeditie op zoek naar een afgeschoten ra ket, komt terecht op een berg, tenslotte in een oerwoud waar nog voorwereldlijke dieren rond lopen. Zij slagen er in, ondanks grote moeilijkheden én gevaren, de raket te vinden, en zo weer rijke wetenschappelijke ervaring op te doen. Wanneer ze echter de terugtocht aanvaarden explodeert de berg en de oerwouden ver dwijnen in onmetelijke diepten. Zo zou men zich het vergaan der wereld kunnen voorstellen. De expeditie weet echter op het allerlaatste moment te ontkomen. Er zit wel spanning in deze film. V ictoria Het complot van Cripple Creek ALKMAAR Een Wildwesl- fiilm van de oude stempel, met gooi- en smijt- en schietpartijen van de eerste orde. Het gaat over een bende gouderlssmokkelaars, die te kampen hebben met de ambtenaren van de Regering, die als dienaren van de Geheime Staatspolitie de bende infiltreren en trachten op te rollen. Hetgeen vanzelfsprekend op de laatste meters gelukt. Deze Columbia- film wordt tot en met Zondag gedraaid. Een rolprent van ple zierige en opwindende spanning. HET FILMJOURNAAL Het Nederlands nieuws van Polygoon geeft een interessante reportage van de reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Zuid-Ame- rika. Wij zien hem op de ren baan van Lima de hogeschoolrij kunst beoefenen op een mooi wit paardje. Voorts reportages van de opening van het Kamerlingh Onnes-Laboratorium te Leiden Licderenavond K.C.B. BERGEN Maandag a.s. or ganiseert het KCB een liederen- avond, waarop mevr. Erna van UlsenSpoorenberg liederen van Mozart en Debussy ten ge hore zal brengen met Geza Frid aan de vleugel. Zaterdag 20 December wordt een tentoon stelling van werk van Arn. Col- not in de kunstzaal geopend. Bergenaren exposeren te Utrecht BERGEN In het Utrechtse Universiteitshuis wordt op 15 Dec. een grote expositie geopend van werken van Mevr. Reitsma- Valenca en Jan de Leeuw. Deze tentoonstelling werd via het Kunstenaars Centrum Bergen mogelijk gemaakt. ILS.V.-nieuws HEILOO Het voetbalpro gramma voor a.s. Zondag luidt: 2.30 u. HSV 1—Schagen 1; 12 u HSV 2—RKAFC 3: 12 u. Randers 2—HSV3; 2.30 u. Vitesse 4—HSV 4; 2.30 u. RKAFC jun. a-HSV iun. a; 12 u. RKAFC iun. d—HSV jun. b; 12 u. HSV adsp. aVitesse adsp a. Zaterdag 6 Dec. 3 u. HSV adsp dKolping-boys adsp. d. Voor het eei'ste elftal staat we derom een moeilijke wedstrijd op het programma. Schagen zal on getwijfeld alles in het werk stel len om in de kopgroep te blijven. Aan spanning zal het dan ook niet ontbreken. Ook het tweede elftal krijgt het moeilijk tegen de leider RKAFC 3. Supporters daarom allen Zondag naar de Mallevoortsedijk. Uw aan moedigingen zullen nodig zijn. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij den eigen arts zijn vanaf Zaterdag 6 De cember te 14 uur tot Maandag 8 December te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de art sen: J. Kok, Hippolytushoef K 2297-334, A. J. Roskam, Win kel K 2244-225, A. P. Hoogkamer Middenmeer K 2270-456, A. J. Koning, Schagen K 2240-435, T. Nauta, Wieringervaard K 2242- 262, J. Schreuder, Oude Niedorp K 2262-212. J. N. Veenis, Bree- zanl K 2232-250. J. F. Verheul, 't Zand, K 2249-223, b.g.ig.lh. K 2248-288. Dc dierenarts (Hollands Noorderkwartier) Gedurende dit weekeinde wordt -de dierenartsendienst waargenomen door de heren N. J. Bouwman, Slootdorp en E. P. Halkkesteeght te Schagen K 2240- 437. en de wederopbouw in Zeeuws- Vlaanderen. Het buitenlands nieuws laat ons zien hoe de Uno- troepen -met parachutisten en materiaal versterkt worden. Mevr. Eisenhower gaat haar nieuwe Witte Huis bekijken en in Liberia wordt een nieuwe universiteit geopend. Churchill en Nehroe vieren elk in eigen stijl hun verjaardag en de charmante Pripses Marg-areth doopt een nieuw-sehip, in Enge land voor Niéuw Zeeland ge bouwd. ALKMAAR De Economische Politierechter van Alk maar heeft gistermorgen drie volle uren besteed aan de berechting van vier verdachten, die betrokken waren bij een delict, dat de Staat der Nederlanden ongeveer tien mille gekost moet hebben. Waarschijnlijk nam deze zaak zoveel tijd in beslag, omdat men in Alkmaar niet alle dagen smokkelaffaires te behandelen krijgt. De zaak was eigenlijk begon nen toen de commission-nair in gedroogde zuidvruohten uit Am sterdam, C. S., een zakenrelatie, die voor P. L. uit Grootebroek aardappelen, groenten en bloem bollen exporteerde, de tip gaf dat er in gedroogd eiwitpoeder nog wel wat te verdienen viel. L. zag er wel wat in en begon een organisatie op te bouwen, waarvan hij zelf de financier was. Via relaties in België werd Chinees eipoeder naar Neder land gesmokkeld, waar S. de zaken op commissiebasis aan de man bracht. De eipoeder, die in kisten verpakt was, werd vanuit Bel gië naar Baarle-Hertog ver voerd, waar de bakker-kruide nier ze in ontvangst nam. De expediteur A.L. uit Baarle- Nassau zorgde dan voor vervoer naar Breda van waaruit de ver dere distributie geregeld werd. De eerste kisten gingen de grens over in Mei van dit jaar en al les ging goed, totdat de recher che in November een en ander op het spoor kwam. Een partij werd in beslag genomen, waar bij bleek dat een deel van de eipoeder besmet was met para- typhus-bacillen. Bij normaal ver keer wordt dit artikel aan de grens onderzocht, waarbij in de regel een-derde moet worden afgekeurd. In dit geval was van keuring uiteraard geen sprake, zodat de besmette goederen in de handel werden -gebracht. L., die zich gistermorgen als eerste had te verantwoorden hoorde 5 maanden met aftrek tegen zich eisen, waarbij de Of ficier in zijn requisitoir verdis conteerde dat hij de volksge zondheid ernstig in gevaar had gebracht. De rechter besliste uiteindelijk dat het -drie maan den zou worden. Advertentie) 2IJDE-2ACHTWASWATERf hk. v. d. °«d, esfr. De zuidvruchten-handelaar S. verdedigde zich door op te mer ken dat hij nooit geweten had dat de eipoeder illegaal de grens was overgegaan, maar de Poli tierechter meende dat dit hem duidelijk moest zijn door de uit zonderlijk lage prijs waarvoor hij de goederen kon verkopen. De Officier had weinig waarde ring voor de houding van ver dachte, die zich nu onnozel hield. Bovendien meende eiser dat S. op de hoogte geweest moet zijn, gezien zijn oude re latie met L. Hij eiste dan ook drie maanden gevangenisstraf. De rechter hield rekening met ■de omstandigheid dat S. nooit eerder veroordeeld was en hij maakte er drie weken van. De bakker-kruidenier van der S. wist naar zijn zeggen ook nergens van maar betaalde des ondanks twintig gulden per kist voor vervoer naar Breda. Boven dien had -hij zijn aandeel in de winst van Breda naar Baarle gebracht, zonder de door de Ne derlandse Bank gestelde bepa lingen in acht te nemen. Hij hoorde vijf maanden eisen plus een boete van f 500 of 1 maand. De boete ging door; de gevange nisstraf werd door de rechter op twee maanden gesteld. De laatste die in deze zaak voorkwam was de expediteur L., te-gen wie drie maanden ge- requireerd werd plus een boete van f 500, subs. 1 maand. Hij werd veroordeeld tot 'n voor waardelijke straf van drie maan den met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 500 of een maand. Benoemingen W aterscliappen 's GRAVENHAGE, 6 Dec. Bij K.B. zijn benoemd in de pro vincie Noord-Holland: met ingang van 2 Januari 1953 tot heemraad van de Polder Katwoude, J. Bark, te Katwoude; met ingang van de eerste Woensdag in De cember 1952 tot heemraad van het Waterschap de dertig ge meenschappelijke polders op Texel, S. Keijser Jzn., te Texel. Anna Pauker gearresteerd? WENEN Volgens reizigers, die Vrijdag te Wenen aankwa men, doen in Boekarest hard nekkige geruchten de ronde dat Anna Pauker is gearresteerd. Deze berichten werden ook aan gehaald door radio Ankara. Weersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. WEINIG VERANDERING Plaatselijk nevel of mist, overi gens half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Wei nig verandering in tempera tuur. (Advertentie) De bouw van de twee nieuive kruisers van de Koninklijke Marine, de „De Ruyteren de „De Zeven Provinciën" verloopt zodanig, dat volgend jaar waarschijnlijk reeds proefvaarten zullen kunnen worden gemaakt. De inrich ting van deze moderne oorlogsschepen is zodanig, dat zij min of meer varende geveehtsfabrieken zullen worden, die de beschikking hebben over tal vqn bedrijven, die direct of zijdelings met oorlogvoering hebben te maken. Daarnaast vindt men werk plaatsen voor herstellingen en vernieuwingen. De grootste wij ziging voor de opvarenden is wel, dat zii volgens het cafe tariasysteem het eten zullen moeten gebruiken, een systeem waarover in Marinekringen nog al wat te doen is geweest. Het Marinemaandblad ..Alle Hens" schrijft over de bouw van de nieuwe kruisers voor het Ma rinepersoneel in het December nummer een uitgebreid artikel, waarvan een uittreksel volgt. De bewapening- werd belang rijk gewijzigd als gevolg van de oorlogservaring. De torpedolan- ceerinrichtingen en de twee cata pults met de bijbehorende vlieg tuigen kwamen geheel te verval len. De twee drielingtorens van 15 cm werden vervangen door twee tweelingtorens, zodat de be wapening nu zal bestaan uit 4 dubbeltorens van 15.2 en 4 dub- belmitrailleurs van 58 mm in toren). 8 enkelmi-trailleurs van 40 mm en 2 raketwerpers. De onderzeebootbestriiding vroeg eveneens de volle aandacht. De scheepsbeveiliging vereiste, behalve een uitgebreide appara tuur. tevens een ver doorgevoer de waterdichte indeling. Daar het tevens noodzakelijk is. uit gevechtsoogpunt, dat de bemanning zoveel mogelijk over het gehele schip wordt onderge bracht. verwekt het geen ver wondering. dat een zeer groot aantal grote en kleine slaapver blijven wordt aangetroffen. Zo treft men voor de Korpo raals en manschappen 11 slaap verblijven aan voor 18 tot 135 man. die genoemd zullen wor den naar de namen der provin ciën. De verdeling over deze ver blijven zal zodanig geschieden, dat een ieder zijn alarmpost zo snel mogelijk kan bereiken, ter wijl hierbij tevens aan de eis zal worden voldaan dat personeel van dezelfde categorie zo geluk mogelijk over het schip verdeeld wordt. De indeling in bakken hangt dus meer af van de inde ling van de alarmrol. wat de no dige consequenties medebrengt voor de aanwijzing van baks- en vice baksmeesters. Verblijven. Zoals bii alle moderne oorlogs schepen zal aan boord van de nieuwe kruisers met hun grote bemanning voor een ieder min der ruimte beschikbaar ziin. dan aan boord van vele oudere sche pen. Hieraan is tegemoet geko men door een meer systemati sche indeling van de verblijven en het toepassen van moderne hulpmiddelen, waarbij de accom modatie alle aandacht heeft ge had en het onderhoud aanzien lijk vereenvoudigd wordt. Al kan niet gezegd worden dat de volks verblijven op de oudere schepen uit zichzelf ..gezellig ziin. de houten bakstafels en banken geven toch nog een ze kere sfeer van huiselijkheid. In de slaapverblijven van de „De Ruyter" met zijn licht me talen kasten en stalen opklap bare kooien, drie boven elkaar met neerklapbare lage banken eronder, zullen zij deze sfeer niet meer vinden. Patrijspoorten ko men in deze verblijven niet meer voor. dat eist de scheepsbeveili ging. Dit betekent dag en nacht kunstlicht en kunstmatige ven tilatie. Een enkel ongunstig ge legen verblijf en verschillende gevechtsoosten ziin voorzien van luchtbehandeling (airconditio ning). Hier staat tegenover dat de korporaals en manschappen over een dagverblijf beschikken. Dit verblijf, dat zitruimte biedt voor 265 man, is voor in de voor- opbouw gelegen en daarom wel voorzien' van poorten. Een van de beste, zo niet de beste plaats van het schip. Het zal de lezers duidelijk ziin dat schaften in de verblijven uit gesloten is. daar geen plaats voor baktafels aanwezig is. Ook de vele verspreide verblijven maakt dit onmogelijk. Zodoende is het cafetariasysteem geboden. Het dagverblijf zal hierbij als eetzaal dienst doen. De uitvoering van het cafetariasysteem is hypermo dern. Het commaliewant is vervaar digd van glanzend roestvrij staal. Na gebruik gaat het met een lift naar beneden, waar het ge reinigd wordt en aan de andere zijde met een lift weer naar bo ven komt. Gedurende werktijd overdag kunnen door het neerlaten van rolluiken enige leslokalen in het dagverblijf worden afgescheiden. Een filmcabine ig aanwezig, zodat instructie- en amusementsfilms kunnen worden vertoond. De aanwezige dientafel kan buiten de etensuren door de toko worden benut voor het uitgeven van dranken en rookartikelen. De eigenlijke toko ligt echter in het benedenschip en is voorzien van een ijskast en consumptie ijsmachine. Het sanitair is uitgevoerd in roestvrij staal, geen breekbare WC's of wastafels. Iedere man heeft in zijn eigen kastje een uitneembaar bakje voor ziin toiletgereedschap. Dit kan hij zo meenemen naar een der was plaatsen en daar op aangebrach te vakken zeevast neerzetten. De onderofficieren zijn. behou dens enkele uitzonderingen, eveneens in slaapverblijven i.p.v. hutten ondergebracht. Zo treffen wij 5 verblijven aan voor resp. 24. 20. 18. 14 en 12 personen. In de eerst genoemde drie verblij ven zijn de kooien twee boven elkaar aangebracht, in de laatste twee echter drie boven elkaar. Per 4 O.Off. is een vaste was tafel aanwezig, terwijl eenieder beschikt over een hangkast, een legkast en een lade. In elk verblijf zijn afhankelijk van de grootte een of meerdere vaste-tafels met stoelen en ban ken aanwezig, gelegenheid ge vende aan plm. 10 tot 18 man om te zitten. Het eigenlijke dagverblijf voor de Onderofficieren bevindt zich aan SB op het hoofddek en be vat daarom uit een oogpunt van scheepsbeveiliging eveneens geen patruspoorten. Het geeft gelegen heid aan 52 man om te zitten rond zeven tafels. De gamellehut bevindt zich in de onmiddellijke nabuheid. De chef d'equipage heeft een aparte hut in de midscheeps eveneens op het hoofddek gele gen, terwijl op hetzelfde dek meer naar voren aan BB nog 4 O.Off.'s hutten aanwezig ziin. Drie hiervan zijn twee persoons hutten. één is een 4 persoonshut, zij zijn bestemd voor de oudere onderofficieren. De dekopbouw achteruit bevat de kajuit, bestemd voor Com mandant en eventueel eskader commandant gezamenlijk. Daar voor liggen aan SB en BB hun werkhutten en slaaphutten. De hutten der officieren ziin over het gehele schip verdeeld en bestaan grotendeels uit 2 of 4 persoonshutten. Alleen hoof den van diensten kunnen als re gel rekenen op een één pers. hut. De longroom bevindt zich achter uit op het hoofddek en bestaat uit een zit- en eetgedeelte. In het laatste is gelegenheid voor 49 officieren om gezamenlijk de maaltijd te gebruiken. Er zijn enkele patrijspoorten aanwezig. Dit was uit een oogpunt van scheepsbeveiliging geen bezwaar, daar de zijwanden niet door de scheepshuid worden gevormd. De adelborsten le klas ten ge tale van 20 hebben een gemeen schappelijk slaapverblijf op de zelfde wijze ingericht met drie hoog opklapbare kooien, als de manschappen-verblijven. De voorlongroom met gamelle hut grenst aan dit slaapverblijf. Het geheel ligt achteruit onder het hoofddek. Door de verspreiding van de verschillende zwaar bezette woonruimten met de daarbij be horende badkamers enz. over het gehele schip zou met de nor male gebruikelijke controle, zoals het reglement op de inwendige dienst die voorschrijft, niet vol staan kunnen worden. Tenzij instede van meer controle, een goede zelfdieipline van de opva renden orde en netheid van ver blijven. hutten etc. en daarmede de bewoonbaarheid waarborgt. De scheepskombuis bevindt zich achter het dagverblijf en is geheel electrisch, evenals de bak kerij. Er is een afzonderlijke ge combineerde Officieren- en O.O.- kombuis. waar in geval van nood voor de gehele bemanning kan worden gekookt. Van andere in richtingen die bijdragen tot de verzorging van de opvarenden willen wii nog noemen de hyper moderne wasserij en striikerij, schoenmakerij en kleermakerij en last but not least een scheer- salon. waar drie man tegelijk kunnen worden geholpen. Bijna zouden wij hier de zie kenboeg vergeten. De ziekenboeg is modern ingericht en van luchtbehandeling (air conditio ning) voorzien, hij ligt in strijd met zijn naam op het hoofddek midscheeps aan stuurboord. Aan de eigenlijke ziekenboeg grenst een badkamer, onderzoekkamer. operatiekamer. tandheelkundige kamer en apotheek. De geestelijke verzorging werd niet vergeten. Er is een ruime hut zowei voor de vlootpredikant als de vlootaalmoezenier, terwijl het dagverblijf zodanig is inge richt. dat daar de godsdienstoefe ningen kunnen worden gehou den. Ten slotte zijn wii nog even een kijkje gaan nemen in het hart van het schip, het M.K.- complex. Vermogen. Het totaal vermogen bii 315 omwentelingen bedraagt 80.000 A.P.K. De ketelruimen bevatten ieder twee waterpiipketels, ach terelkaar. met de fronten naar elkaar toegeplaatst. De hulpwerk tuigen worden gedeeltelijk met turbines, gedeeltelijk electrisch aangedreven. Er zijn 4 speciale pompkamers voor hrandstofover- namepompen, zout- en zoetwater- pompen etc. Het electrisch vermogen wordt geleverd door 4 turbodynamo's, geplaatst in de ketelruimen en M.K.'s. Bovendien bevinden zich in het voor- en achterschip nog twee dieselkamers met ieder 2 dieseldynamo's. Het totaal elec trisch vermogen is aanzienlijk groter dan tot op heden gebrui kelijk was. De opgewekte energie (440 Volt draaistroom, 60 per.) wordt voor verschillende gebruiksdoel einden tot lagere spanningen ge transformeerd. Voor de verlich ting en kleine kracht wordt 118 V. toegepast. Van de werkplaatsen noemen we de machine, de monteurs, be- wapenings- en de radarwerk- plaats. Voorts een lasserii en een timmermanswerkplaats. De tim merman zal op dit schip geheel ingesteld moeten zijn op licht metaalbewerking. Lichtmetaal is behalve in alle kasten e.d. op vele plaatsen in de scheepscon- structie toegepast. Het enige hout dat nog aan boord zal ziin te vinden, is het stuthout voor de scheepsbeveili ging. een enkele plaatselijke be schieting en enige sloepen. We zeggen hier enige sloepen, om dat er verscheidene aan boord zijn die in lichtmetaal zijn uitge voerd. En om even in deze buurt te blijven, aan boord zijn ook twee landingsschouwen, plaats biedend aan 100 man, waarvan de helft kan zitten, zeer geschikt voor het aan boord brengen van passagiers. Voorts 2 whaleboten geschikt voor roeien en zeilen. („Alle Hens", Dec. '52) EXPORT KWALITEIT PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK 1. C. Luiken, C 49, Hoogwoud. 2. P. Loos, San. Kalorama, Beek (bij Nijmegen). 3. A. Schoort, Julianastraat 27, Alkmaar. 4. C. P. Mul. v. Leeuwenhoek straat 17, Den Helder. 5. C. H. J. Smit, Nieuwstraat 2, Den Burig-Texel. ALKMAAR Op Dinsdag 16 December zal in de Schouwburg 't Gulden Vlies te Alkmaar het „Ballet-Recital" o.Iv. Sonia Gas- kell een voorstelling geven. Kort geleden werd balletminnend Ne derland verrast door het weder- optreden van dit ballet en de meer dan schitterende prestaties van o.a. de jeugdige 17 jarige ballerina Marianne fliiarides (de pers noemde haar een „danswon der") en haar 18 jarige partner Jaap Flier, Louki van Oven, Ma ria Huisman, Janine van Thor, Willy de la Bye, Conrad van de Weetering enz. Het programma vermeldt o.a. Divertissement uit Sleeping Beauty (Doornroosje), muziek Tschaiikowsky, choreogra fie Petipa; Grand Pas de deux uit Casse Noisette, muziek Tschai- kowsky, choreografie Petipa; Ragtime, muziek Strawinsky, Choreografie Sonia Gaskell; Les Amours de Don Perlknplin et de Belisa, muziek Villa Lobos, cho reografie Sonia Gaskell; Sonate, muziek Jan Mul, Choreografie So nia Gaskell; Pas de trois uit Lac de Cygne; Italiaans Concert, mu ziek J. S. Bach, choreografie So nia Gaskell. Het optreden van dit ballet werd door alle grote dag- en weekbladen unaniem geroemd als een gebeurtenis. Het Handelsblad schreef, dat Marianne Hilarides vergeleken kon worden met de grootsten. van het internationale podium, een begenadigde danse res, een verbluffend technisch arsenaal. Jaap Flier een „danseur noble" in grote stijl, van edele allure enz. Clubwedstrijden R.K. Gymn. vereniging GROET Zondag a.s. om 3 uur zal de R.K. Gymnastiek vereniging voor het eerst sinds haar oprichting van verleden jaar, uitvoeringen geven. De ouders krijgen dan de gelegen heid, de verrichtingen van hun kinderen te zien en de presta ties te aanschouwen, waartoe zij zich in de loop van het jaar hebben weten op te werken. De wedstrijdprestaties zullen worden beoordeeld door een of ficieel erkende jury. Na deze wedstrijden volgt een demon stratie door een dameskeurploeg van de afdeling Noordhollands Noorder Kwartier van de R.K. Turnbond. Dit zal zijn om streeks 5 uur. Des avonds vieren de leden het St. Nicolaasfeest in het ver enigingsgebouw. Natuurlijk zal de Sint daar een van zijn laat ste bezoeken afleggen, voor hij weer naar Spanje gaat.... RATTENBESTRIJDING ZIJPE Aangezien het in de bedoeling ligt de rattenbestrij ding in het gehele land in de pe riode van 13 t/m 22 December 1952 te houden, vergaderden on langs ten raadihuize te Schager- brug onder voorzitterschap van burgemeester Mr. D. Breebaart, de leden van de wijkcommissies inzake de rattenbestrijding in de gemeente Zijpe (Nih.). De vergadering besloot o.m. een dringend beroep op de bevolking te doen om de grootst mogelijke medewerking te verlenen. De gehele rattenibestrijdingsac- tie 'kost -de gemeente Zijpe Nh. bijna duizend gulden en het enige dat van de bevolking wordt ge vraagd is medewerking bij net uitleggen van het bestrijdings middel. Het zal iedereen toch duidelijk zijn, dat -deze methode van rat tenbestrijding voor de bevolking de goedkoopste is, want wanneer iemand zelfstandig de ratten zou gaan bestrijden, zou dit voor hem veel duurder zijn dan het verle nen van medewerking aan de gemeentelijke actie. Deze medewerking kan bestaan uit: a. Voor degenen, die worden aangezocht het rattengif uit te leggen, zich een dag of een ge deelte van een dag belangeloos hiervoor beschikbaar te stellen. b. Voor de werkgevers, om hun personeel, dat aan de bestrijding wenst deel te nemen, daarvoor een dag of een gedeelte van een dag met behoud van loon vrijaf te geven. c. Voor de bewoners, om de uit leggers van het bestrijdingsmid del in de woning en op het erf toe te laten en eventueel inlich tingen te geven over de plaatsen, waar ratten nestelen. 's-GRAVEF geleden, di storm door zonk in de schip op hi bodem, ma vaart. Deze kringen lar den. Men j duren, voe berging en waterstaat ons land ee nen soj door het n< van de „Fa In de krir schuldiging u zaak aldus: 1 in de Nieuwe zonken, had met het nem sing over de moeten wach ligging van was. Zolang was over de geen zin En tuigen te hul was immers gekozen berg: schip in stuk delen lichten zijn. Bovendien slechte weerso een onmiddel het wrak. B bovenvermeld is voorts ook houden met sterke stroom hoeveelheden brokstukken voeren, waart zwaar zouden de Engelse hl hefvermogen meer zouden Toen de ju „Faustus" ten en vast kwar gekozen met] was, moesten teruggezonden dat men van brilik had ku betekent, dat den ponden ten toch beta; niets zijn uit{ Navy heeft i gens nog nie Rotterdams* gen zijn ven de „dure" oi de zandzuiger meer dan een Hoek van „Ahoy" is aa opruimmethod SKELET Tl GE\ Bij graafv Slappeterp (1 gevonden van geveer 7-8 ja; een zgn. hui beide armen den tegen de benen, in de zijn opgetrok wordt op groi gedateerd om van onze jaai dig is. dat de lipeend is bee Hurkgraven voornamelijk streken van c fen, b.v. in d en Franeker, Midlum, alsmi Hoogebeintum de provincie mens en te W B. (Rijksdier kundig bodi Amersfoort hi een onderzoek PARIJS. van de Ronde ben de grote maakt voor de Beginpunt is waar om de W dus in tegenoj van dit jaar, i doortocht van een deel van cours voert dar de Atlantische Pyreneeën en naar de Ceve kust van de M bereiken. Dan pes door de l traject leidt n; rijk en naar h In het route-sc Ventoux en de opgenomen. En etappe tegen h< gereden, tegen wedstrijd. De Tour stai tionale ploeger (Italië, België,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2