Nog altijd niet begonnen met berging van „F austus" In toestand van „mata-glap landgenoot doodgeschoten de shag! ZATERDAG Kan Nederlandse rechter hier een oordeel vellen? IS DE KROMEK VAN Nederland met tien man voor het eerst Meer oorlogsschepen uit de Verenigde Staten „100 jaar kromstaf Extra schade: een klein millioen Verkeerde beslissingen van Marine en Waterstaat? Naar wij vernemen Kappers vragen spoedig A.M.v.B. maar. Onder... of... in de pantoffel Tour de France 1953 Gelijkgeschakeld met andere teams Sterke stijging van werkloosheid Koninklijke Marine krijgt (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. Vandaag is het vier weken geleden, dat het Panamese s.s. „Faustus" in een zware storm door de pier van Hoek van Holland sloeg én weg zonk in de mond van de Nieuwe Waterweg. Daar ligt het schip op het ogenblik nog, wel ten dele weggezakt in de bodem, maar altijd nog een hinderpaal voor de scheep vaart. Deze hinderpaal is voor Rotterdamse scheepvaart kringen langzamerhand een „steen des aanstoots" gewor den. Men vraagt zich daar af, waarom het zo lang moet duren, voordat er metterdaad wordt begonnen aan de berging en er gaan zelfs stemmen op, die er de Rijks waterstaat en de Koninklijke Marine van beschuldigen ons land een schade te hebben berokkend van enige ton nen sommigen spreken van een klein millioen door het nemen van onjuiste beslissingen bij de berging van de „Faustus". In de kringen, die deze be schuldiging uiten, stelt men de zaak aldus: Toen de „Faustus" in de Nieuwe Waterweg was ge zonken, had de Rijkswaterstaat met het nemen van een beslis sing over de wijze van bergen moeten wachten, tot de juiste ligging van het schip bekend was. Zolang er geen zekerheid was over de ligging, had het geen zin Engelse bergingsvaar tuigen te hulp te roepen. Het was immers niet zeker of de gekozen bergingsmethode het schip in stukken snijden en de delen lichten uitvoerbaab zou zijn. Bovendien verhinderden de slechte weersomstandigheden toch een onmiddellijk opruimen van het wrak. Bij het kiezen van bovenvermelde bergingsmethode is voorts ook geen rekening ge houden met het feit, dat de sterke stroom ter plaatse grote hoeveelheden slikzand in de brokstukken van het schip zou voeren, waardoor deze delen zo zwaar zouden woi'den, dat zelts de Engelse hulpschepen met hun hefvermogen van 800 ton, ze niet meer zouden kunnen tillen. Toen de juiste ligging van tie „Faustus" tenslotte bekend werd en vast kwam te staan, dat de gekozen methode onuitvoerbaar was, moesten de Britse schepen teruggezonden worden, zonder dat men van hun diensten ge bruik had kunnen maken. Dit betekent, dat enkele tienduizen den ponden de Engelsen moe ten toch betaald worden voor niets zijn uitgegeven. (De Royal Navy heeft de rekening overi gens nog niet gepresenteerd.) Rotterdamse scheepvaartkrin gen zijn verder ontstemd over de „dure" onproductiviteit van de zandzuiger „Ahoy", die reeds meer dan een week werkloos in Hoek van Holland ligt. De „Ahoy" is aangetrokken om de opruimmeithode, waartoe men SKELET TE SLAPPETERP GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden te Slappeterp (Fr.) is een skelet gevonden van. een kind van on geveer 7-8 jaar. Het betreft hier een zgn. hurkgraf. waarbij de beide armen gevouwen, de han den tegen de schouders en de benen, in de knie iets gebogen, zijn opgetrokken. Het skelet wordt op grond van bijvondsten gedateerd omstreeks het begin van onze jaartelling. Merkwaar dig is. dat de dode op de buik liggend is begraven. Hurkgraven werden tot nu toe voornamelijk in, de Friese kust streken van ons land aangetrof fen, b.v. in de buurt van Tzum en Franeker, bij Beetgum en Midlum, alsmede te Blija en te Hoogebeintum bij Ferwerd. In de provincie Groningen te Leer mens en te Wierhuizen. De R. O. B. (Rijksdienst v. h. Oudheid kundig bodemonderzoek) te Amersfoort heeft te Slappeterp een onderzoek ingesteld. tenslotte is gekomen het doen wegzinken van het schip door zand er onder weg te zuigen uit te voeren. Er moest risico worden genomen. Een zegsman van de Rijks waterstaat, de Dienst, onder wiens verantwoording het ber gingswerk verricht wordt, gaf ons het volgende commentaai op bovenstaande zienswijze: In het begin waren de verant woordelijke autoriteiten er van overtuigd, dat de gezonken „Faustus" de hele Waterweg afgrendelde. Luchtfoto's brach ten eerst geen verandering in deze opinie. Een afgesloten Wa terweg betekent een ramp voor Rotterdam. Daarom werd op een vergadering, die o.m. werd bij gewoond door de Directeur-Ge neraal van de Rijkswaterstaat, de burgemeester van Rotterdam, Marine-officieren en havenauto riteiten, besloten onmiddellijk met het opruimingswerk te be ginnen. In deze phase scheen 't in stukken breken van het schip de enige oplossing. Men be greep, aldus onze zegsman, dat deze methode riskant was, maar men oordeelde, dat dit risico ge nomen moest worden, omdat het er om ging een schade van mil- lioenen te voorkomen. Dat deze wijze van opruimen tenslotte niet uitvoerbaar was, werd door onze zegsman o.m. aan de weersomstandigheden ge weten. De sterke wind was er z.i. ook de oorzaak van, dat de zandzuiger daarna niet onmid dellijk in actie is kunnen komen. Kruisbeelden- tentoonstelling in Amsterdam In September heeft de Stich ting 18531953 een prijsvraag uitgeschreven voor de vervaardi ging van een kruisbeeld, dat vol gend jaar Mei ter gelegenheid van de .,100 jaar Kromstaf-fees ten te Utrecht en daarna defini tief te Nijmegen zal worden op gesteld. De belangstelling voor deze prijsvraag is zo groot gebleken bijna 200 beeldhouwers ver zochten om toezending van de voorwaarden dat de Stichting na overleg met het gemeente bestuur van Amsterdam heeft be sloten zo mogelijk een aantal van de beste ontwerpen in het Ste delijk Museum te Amsterdam ten toon te stellen. Vermoedelijk zal deze exposi tie worden gehouden van Vrijdag 16 Januari 1953 tot en met Za terdag 14 Februari 1953. Tege lijk met de opening van deze ex positie zal de uitspraak der jury officiëel worden bekend gemaakt. Onderhandelingen zijn gaande om deze expositie ook in andere plaatsen van het land te houden. Indien de „Ahoy" ook nog eens omgeslagen zou zijn, zou de Waterweg definitief versperd zijn. Het komt ons voor, dat in deze bergingskwestie een dui delijke uitspraak van de Mi nister van Verkeer en Water staat zeer gewenst is, niet, om dat wij er van overtuigd zouden zijn, dat hier sprake is van „schuld" of onnodige „schade" de mogelijkheid bestaat al tijd nog, dat de kosten van de berging doorberekend kunnen worden op de eigenaar (s) van de „Faustus", wanneer de kapi tein verantwoordelijk zou blij ken te zijn voor het vergaan van zijn schip maar omdat ver hinderd moet worden, dat onze bergingsmaatschappijen in dis- crediet raken. Hun goede naain in het buitenland is een te kost baar bezit. Eindelijk is men mot de werk zaamheden ter opruiming van het wrak van de „Faustus" thans zo ver, dat de grote zandzuiger „Ahoy" zijn plaats boven het wrak heeft ingenomen. Gister morgen is de zandzuiger aan de ankers bevestigd. Het meermalen genoemde plan om pijpen in het wrak te slaan, die boven water uitsteken, waar door men de positie van 't wrak van uur tot uur zou kunnen na gaan, heeft men voorlopig laten varen, daar de boeien voldoende worden geacht om althans de eerste tijd genoegzaam aan te geven, wat er met het wrak ge schiedt. Twee jaar voor garagehouder De Amsterdamse rechtbank heeft de 39-jarige garagehouder H. G. uit de Den Texstraat te Am sterdam wegens verduistering, meermalen gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was twee-en-een-half jaar met aftrek. De garagehouder werd er van beschuldigd tussen April 1951 en Maart 1952 dertig bromfietsen en zestien automobie len te hebben verduisterd. kwamen gisteren elf burge meesters van gemeenten, waar van de naam met „Sint" begint, in de Belgische gemeente Sint Niklaas bijeen voor een verga dering, die in het teken stond van Sinterklaas; vierde de Nederlandse kolonie te Oslo het Sinterklaasfeest met een optocht door de stad, die achter de Sint en Piet aan leidde naar een winkeltje, waarin aller hande Nederlandse souvenirs te krijgen waren. Opbrengst van deze verkoop: voor een nieuwe kleuterschool; deed de Nederlandse Sint het in Kopenhagen al niet minder door eerst per boot te arriveren en vervolgens op zijn schimmel naar het stadhuis te rijden. In de stoet liepen meisjes mee uit Amager, afstammelingen van Ne derlandse immigranten, die er zich in 1521 vestigden; begaf de Goed Hciligman zich in Amsterdam o p de stoomboot. De reden van zijn bezoek vorm den 20 emigrantenkinderen, die met hun ouders op het punt ston den naar Zuid-Afrika te vertrek ken; De Nederlandse Kappersbond heeft een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken, luidende: „In het kappersbedrijf heerst ernstige ontstemming over het uitblijven van de reeds op 28 April door alle organisaties in het kappersbedrijf gevraagde al gemene maatregel van bestuur op de Winkelsluitingswet. In 'n groot aantal ondernemingen wordt thans schade geleden, die 10 tot 25 pet. van de bruto winst bedraagt. Het hoofdbestuur van de Ned. Kappersbond dringt er met klem bij Uwe Excellentie op aan te willen bevorderen, dat de ge vraagde algemene maatregel van bestuur zo spoedig mogelijk wordt afgekondigd." PRINS BERNHARD TERUG Gisteren is Z.K.H. Prins Bernhard per vlieqtuiq uit New York op Schiphol ge arriveerd. Z.K.H. heeft een reis van 6 weken door de Ver. Staten, Cuba, Ecuador en Co lumbia qemaakt. Na een kort verblijf in Washinqton heeft de Prins vier daqen in New York doorqe- bracht. De Prins wordt door zijn beide oudste dochters, Prinses Bea trix en Prinses Irene, hartelijk beqroet. ASSEN Een opzienbarend proces werd gisteren in een openbare zitting van de arrondissementsrechtbank te Assen gevoerd tegen de 36-jarige Ambonees Lucas S., oud-korporaal-ziekenverpleger uit het Ambonezenkamp te Geestbrug (Dr.). Op 26 Juli van dit jaar heeft hij zijn 18-jarige kampgenoot Jacobus Matujessi met zes scholen uit een pistool gedood uit woede over een verhouding die Jacobus had met een 14-jarige dochter uit het gezin van zeven kinderen van verdachte. echter zo door het dolle heen dat hij op een afstand van vijf meter vier schoten op de geval lene loste en daarna het ontziel de lichaam nog tweemaal schop te. Deze verhouding was naar zijn oordeel geheel tegen de ..adat' en bovendien vertegenwoordigde verdachte een zeer extreme poli tieke richting onder de Ambone zen. Tijdens de zitting beriep hij zich herhaaldelijk op zijn „Pen- i Advertentie) Wat is nu eigenlijk precies dat Katholiek organisaties en de Katholieke Actie in Nederland. Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel In dit verband past o.i. ook de vraag, welk ver- PARIJS. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk heb ben de grote lijnen bekend ge maakt voor de wedstrijd in 1953. Beginpunt is Straatsburg, van waar om de West wordt gereden, dus in tegenovergestelde richting van dit jaar, met waarschijnlijke doortocht van Luxemburg en van een deel van België. Het par cours voert dan langs de kust van de Atlantische Oceaan, door de Pyreneeën en maakt een omweg naar de Cevennes alvorens de kust van de Middellandse Zee te bereiken. Dan volgen twee etap pes door de Alpen, waarna het traject leidt naar Midden-Frank rijk en naar het eindpunt Parijs. In het route-schema zijn de Mont Ventoux en de Puy de Dome niet opgenomen. En er zal slechts één etappe tegen het uurwerk worden gereden, tegen het einde van de wedstrijd. De Tour staat voor. zeven na tionale ploegen van elk 10 man (Italië, België, Zwitserland, N e- derland, Spanje, Frankrijk en Luxemburg) en zes Frans-regio nale ploegen, waarvan één Noord- Afrikaanse, eveneens van 10 man, open. De tijdvergoedingen op de top van de cols worden afgeschaft. In November Het aantal bij de Arbeids- bureaux geregistreerde werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 111.461 tot 129.560. Hieronder bevonden zich 30.186 DUW-arbeiders (vorige maand 26.882). Deze stijging, welke in de meeste bedrijfstakken tot uiting kwam, moet worden toegeschre ven aan de seizoeninvloeden. In het bijzonder oefende de reeds vroeg ingetreden vorstperiode 'n ongunstige invloed uit op het werkloosheidscijfer, omdat hier door verschillende werkzaam heden moesten worden uitge steld, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Overleg in Den Haag, waar we tegenwoor dig zoveel over horen spreken, in verband met de problemen van de katholieke eenheid? Dit Bureau bij velen bekend als het „K.B." bestaat sinds Mei 1946 en werd gesticht door een aantal landelijke katholieke organisaties, hoofd zakelijk op sociaal gebied. Doel was regelmatig contact tussen deze organisaties, zodat men door overleg tot een eendrachtig optreden naar buiten hoopte te geraken, een en ander wordt in de Stichtingsacte als doel concreet omschreven Dit doel wordt in vier punten onderscheiden. Ten eer ste gaat het om de homogeniteit van het maat schappelijk en cultureel beleid, ten tweede om voorlichting, advies en richting geven, ten derde om studie van de actuele sociale en culturele vraagstukken, waarvan, de resultaten openbaar gemaakt worden en stof voor requesten en me ningsvorming e.d. bieden, ten vierde wil dit Bureau „in het algemeen alles doen, wat dienstig is, om de door de katholieken voorgestane maat schappijleer in de Nederlandse samenleving te doen aanvaarden en het katholiek cultuurleven tot volle ontplooiing te brengen" Wat dit laatste betreft, zou men toch wel geneigd zijn op te merken, dat het Bureau dus wel degelijk een taak zou hebben in de brandende kwestie van de politieke een heid ook maar dat zullen we vandaag in het midden laten. Over het doel en streven van het Bureau en over de „nieuwe vaart", waartoe het gereed is, schrijft de heer drs. J. H. Derksen. algemeen secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging en hoofdredacteur van haar orgaan „De Katholieke Werkgever", in het nummer van 27 November j.l. een lezenswaardig artikel, waaraan wij enige gedachten willen ont lenen, omdat zij een helder licht kunnen werpen op doel en taak van dit Bureau, dat zich inder daad in. de laatste maanden belangrijk heeft vernieuwd. De stichting van dit Bureau was stellig een principiële daad van grote betekenis. Het was. zegt drs. D. „een moedige stap op een nog weinig gebaande weg". Wel was er vóór de oorlog een soortgelijk overleg, maar dit was, vol gens de schrijver, er een tussen de va k-organi- saties, een mededeling waarvan wij de juistheid overigens wel betwijfelen, maar dat doét thans met zo zeer terzake Het Bureau wordt gevormd door de Sint j|r Adelbertsvereniging, de Algemene Kath. Werkgeversvereniging, de Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond, de Ned. Kath. Arbeiders beweging, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de Werknernende Middenstand en de Katholieke Actie. Als „toehoorders" zetelen in het dagelijks bestuur van deze instelling een vertegenwoordiger van de K.V.P. van de Kath. Vrouwenbeweging, van. de Katholieke Mannelijke Jeugd en van de Katholieke Vrouwelijke Jeugd. Het is belangrijk om vast te stellen, dat het Bureau beschouwd wordt als de officiële voortzetting van de vroegere Raad van Overleg tussen de katholieke stands band er bestaat, of zal komen te bestaan tussen dit (nationale) katholieke overleg en de nog in. alle bisdommen bestaande Diocesane Raden van Overleg tussen de Standsorganisaties en de K.A. Wij zijn op de weg naar overleg al verder ge vorderd, dan soms blijkt en dan. zelfs in leidende kringen, bekend schijnt te zijn. In het artikel in de „Katholieke Werkgever" hqudt de schrijver op zeer verdienstelijke wijze de beeldspraak vol van zijn gedach te, dat het schip van het Bureau gereed is voor een nieuwe vaart. Het ging met de eerste reizen niet steeds erg vlot en de reders (dat moeten dan de opdrachtgevende organisaties zijn), vroe gen zich al eens af, of de moeite en de kosten wel voldoende konden worden verantwoord. Het „schip kwam op de helling, om het te inspec teren en. waar nodig te herstellen en te moderni seren". Men had er meer tiid voor nodig, dan aanvankelijk was gedacht. Wij weten, hoe het verder is gegaan. Er werd rondom het probleem van de sociaie eendracht enz. heel wat geschre ven en gediscussieerd, of, zoals de schr. het dich- terlijker uitdrukt „de noodzaak van een regelma tige vaart werd bepleit. De voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, ging over naar het Schip van Staat! Er kwam een nieuwe eerste stuurman, in de persoon van dr. Ongering, in de kringen van de katholieke actie bekend en een op de voor grond tredend man in de Katholieke Actie, het eerste met kleine, het tweede met hoofdletters! De opkalefatering van het schip, dat nu voor zijn nieuwe vaart gereed is, geschiedde in een geest van samenwerking en dat is al heel wat. De nieuwe gezagvoerder prof. dr. Frans van de Ven. zo men weet zal een dezer dagen zijn functie aanvaarden, wij menen zelfs dat dit per 1 December j.l. al is geschied i Van belang is verder er aan te herinneren dat het Katholiek Bureau thans heschikt, sinds korte tiid. over een eigen studiedienst. In beeldspraak heet dat „dat een moderne motor is ingebouwd en dat een bij uitstek deskundige perste machinist zijn functie aanvaardt, om de generale staf te completeren": het betreft de hec- nrof. mr W. C. L. v. d. Grinten, oud-staatssecre taris van Economische Zaken en dat lijkt wel degeliik in de „bestaande omstandigheden" van groot belar.g, tevens voorzitter van het Centrum voor Staatkundige Vorming. Dit voorkomt dubbel werk. en. zegt drs. Derksen, het waarborgt „een doorstroming van ideeën". Ook dat is in dezelfde bestaande omstandigheden, een nunt van groot gewicht! De schr. roert tenslotte de bekende kwestie aan, wptke tussen het K.B. en de K.V.P heeft bestaan. Dat laten wij nu verder rusten. Hij vindt het een wijs besluit, dat het Bureau niet is ingegaan op het verzoek, zoals de K.V.P dat deed. Wij delen die mening niet. Maar wel delen wij de wens van de hoofdredacteur van de „Katholieke Werkgever" dat het schip van het Katholiek Bureau, met, Gods zegen een zeer geluk kige vaart moge maken, „In het belang van het Katholieke Volksdeel, in het belang ook van onze nationale gemeenschap". dirian politilk", zijn politiek standpunt ten aanzien van de staat Ambon en hij weigerde bovendien de bevoegdheid de van de Nederlandse rechtbank in zijn zaak te erkennen. De rechtbank werd voor deze bijzondere gelegenheid gepresi deerd door mr. Maarssen. die over veel Indonesische ervaring beschikt. Ook de raadsman, mr. Verdooren. was speciaal om zijn kennis van Indische toestanden toegevoegd. Voorts waren drie tolken, twee gepensionneerde in specteurs van politie uit Indone sië en een Ambonees ter zitting aanwezig. Alvorens tot de behandeling van de zaak over te gaan gaf de nresident gelegenheid aan de verdediger om het standpunt van verdachte aangaande de rechts vorm uiteen te zetten. Deze was van oordeel dat de Nederlandse rechter in deze geen oordeel kon vellen, hoogstens het voorlopig onderzoek leiden. Hij beriep zich op de „Adat Kebanska", het Volkenrecht en art. 36 der Ronde Tafelconferentie. Als consequen tie van dit standpunt aanvaardde hij ook niet de raadsman die hem was toegewezen. De recht bank verwierp dit verweer en tenslotte bewilligde verdachte erin enkele antwoorden te ge ven. nadat zowel president als raadsman hem van het nut hier van hadden getracht te overtui gen. De verhouding van Jacobus M. met de 14-jarige dochter van verdachte zat verdachte al enige tiid dwars, en op Zaterdagmor gen 26 Juli zou hij de jongen met een boksbeugel een afstraf fing toedienen. Toen ze elkaar fa de ingang van het kamp troffen ging de iongen op de vlucht. Dit deed verdachte in woede onste ken en hij loste een schot. In de tiid dat hij zijn pistool van de linker in de rechterhand overnam, riep Jacobus driemaal achtereen met opgeheven han den om vergiffenis. Hii liep daarbii achterwaarts en kwam te vallen. Ziin belager was toen De toestand waarin verdachte toen verkeerde wordt in het Ma leis „Mata-glap" genoemd en grenst aan hysterie. Toen ver dachte tot zichzelf kwam, bleek hii veel berouw te hebben van zijn daad, en naar Oud-Testa- mentische trant stelde hii een van zijn kinderen beschikbaar om de ouders van ziin slacht offer aan te bieden. De Officier van Justitie Jonk heer mr. J. E. de Ranitz, ver klaarde veel respect te hebben voor het voorbeeldige gedrag van de Ambonezen in de zenuw slopende toestand waarin zij zijn gekomen. Hoewel hij in deze toestand 'n verzachtende omstan digheid wilde zien. achtte hii de opzet bewezen en eiste wegens doodslag een gevangenisstraf van acht jaar. De raadsman verklaarde zich zeer erkentelijk voor de wijze waarop de rechtbank de behan deling van deze zaak uitvoerde, doch de mentaliteit welke sprak uit het requisitoir van de Offi cier van Justitie noemde hii te leurstellend. Hij wees nogmaals op het grote verschil in rechtsge voel en traditie tussen deze Oos terling en de Nederlanders en wees tenslotte op de mede-ver antwoordelijkheid van alle Ne derlanders voor de positie der Ambonezen en daardoor mede voor dit misdrijf. De rechtbank zal Vrijdag 19 Decembr vonnis wijzen. Ds. Hugo van Dalen en de communistische vredesactie Ds. Hugo van Dalen, predikant van de Ned. Herv. Kerk te Co- lijnsplaat (Zeeland), lid van de Communistische Wereldvredes- raad en de Nederlandse Vredes- raad, bekend als spreker op ver gaderingen van communistische vredescomité's, heeft meegedeeld, dat hij voorlopig geen lezingen meer zal houden, omdat hij over spannen is en de Synode druk op hem uitoefent. Zoals men weet wordt thans door communisten over het ge hele land actie gevoerd voor het „Vredescongres der Volkeren" te Wenen om handtekeningen en geld te verzamelen. Er zijn aller lei aanwijzingen, waaruit blijkt, dat deze inzameling toch niet 'het succes heeft, waarop de commu nisten hadden gehoopt. Het Weense concert, dat Zondag j.l. in de Apollohal te Amsterdam zou worden gehouden, is ook af gelast. Het voorlopig beëindigen van de propagandistische activi teit van Ds. van Dalen betekent eveneens oen tegenslag voor de communistische vredesactie. Boven het aantal mijnenvegers, van de Amerikaanse marine (ca. die in Nederland worden ge bouwd, zal de Koninklijke Marine in de loop van 1953/54 nog een aantal mijnenvegers van ca. 700 en 400 ton ontvangen, die worden gebouwd op Amerikaanse wer- Hiernevens is een aantal pa trouillevaartuigen, waarvan het type het best kan worden verge leken met een korvet van 600 ton, uit Amerikaanse nieuwbouw voor de Koninklijke Marine be stemd. Zij *worden eveneens in 1953/54 verwacht. Een nettenlegger, de A.N. 93 SINT GAF DE RAAD EEN STANDJE De Utrechtse raadsleden ke ken Vrijdagmorgen om half twee verbaasd op toen plotse ling de Sint de raadzaal bin nenstapte, waar de Utrechtse gemeentebelangen nog altijd diepzinnig werden besproken onder het genot van boter letter bij de koffie. De Sint gaf zowel de raad als de burge meester een reprimande over het vergaderen op zulk een laat tijdstip. Het hielp: een kwartier later ging de verga dering uiteen.... 500 ton), welke aan de Konink lijke Marine is toegewezen, heeft de naam „Cerberus" gekregen en wordt binnenkort in Nederland verwacht. De hierboven genoemde sche pen worden beschikbaar gesteld onder de regelingen van het pact tot wederzijdse militaire hulp (M.D.A.P.). De twee gemoderniseerde on derzeeboten U.S.S. „Hawkbill" en „Icefish" (ca. 2400 ton onderge doken), die de Kon. Marine van de V.S. in bruikleen krijgt, tot dat de eigen nieuwbouw-onderzee- boten gereed zullen zijn, zullen bij de Kon. Marine in dienst wor den gesteld als Hr. Ms. „Walrus" en „Zeeleeuw". Zij zullen in de eerste helft van 1953 in Neder land aankomen. Tiel lieeft ook last van hoog water De kans is groot, dat het hoge water de Tielse veerdienst partén gaat spelen. Tot Donderdag kon de overtocht TielWamel over de Waal met twee boten met vastge koppelde ponten worden onder houden. Donderdagavond was de stand voor Tiel 8.40 plus N.A.P. Een gedeelte van de Waalstraat is geheel blank komen te staan, waardoor het verkeer door de binnenstad moest worden geleid. De los- en laadkade, waarvan het hoogste gedeelte thans in vol ge bruik is, verleent uitstekende diensten. Aan de zuidelijke Waal oever hebben de zomerkaden het begeven, waardoor thans de Wa- melse polder onderloopt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3