DoelpimteiimachiiieDooley overtrof de fameuze Dean Volendam naar Enkhuizen, Hollandia ontvangt Alcmaria Heerenveen en Be Quick staan weer voor hete vuren Ranglijst K.N.L.T.B: voor liet laar 1952 jaar H.S.V. en Z.A.P. tegen Schagen en Succes IFat gespeeld wordt Hoe Ronald Forclaz won van nerveuze Dagenais A De eerste klassers Sparta-Emma in Rotterdam Blijft Leeuwarden baas over BlauiV'Wit? Voorting gaf op Engelse Sportbrief „Als je een bal krijgt, geef er dan een harde trap tegen TENNIS 2e, 3e en 4e klassers Wat doet Zouaven in Edam? Onze Damrubriek Zaterdag 6 December 1952 Pagina 5 Het weer heeft onverwacht een nogal gunstige wending genomen, zodat het niet is uitgesloten, dat de voetbal weer op vele velden zal rollen. De voetballiefhebbers, die bij één week pauze reeds verzuchtingen slaken van: „Voetbal is toch maar je ware"', kunnen dus weer aan hun trek komen. Het programma vermeldt o.a. R.C.H. Wageningen, Leeuwarden-Blauw-Wit en Sparta-Emma. Wedstrijden, die gevaar voor de koplopers inhouden. Maar er is nog meer. Wat zal bijv. Be Quick doen tegen Stormvogels? dat de kopgroep morgen flink ge- dund zal worden. Want vier ploe gen, die bij elkaar op een kluitje zitten, zullen onder elkaar uit melken, wie voorlopig de sterkste zijn. Op de eerste plaats krijgt Heerenveen het weer niet ge makkelijk, nu het altijd taaie 't Gooi op bezoek komt. Mogelijk geeft dat opnieuw puntenverlies. Voorts is er EnschedeVitesse twee kanspaarden, die een heftig duel zullen „uitvechten". Een ge lijk spel ligt hier het meest voor de hand. Dè grote vraag is, wat Leeuwarden tegen Blauw-Wit zal presteren. Wij vermoeden zo, dat de Amsterdammers niet zo ge makkelijk over de Cambuur-be- woners zullen heenlopen als over Heerenveen. Integendeel: Leeu warden achten wij favoriet. Haarlem en Stormvogels hebben we nog niet genoemd. Wel, beste lezers, om met Haarlem te begin nen: de roodbroeken kunnen zich Zondagavond wellicht het meest in de handen wrijven. Achilles lijkt namelijk eenWat zegt U? Een licht hapje? Stormvogels weet wel beter! De IJmuidenaren die desondanks de moed niet heb ben opgegeven, spelen morgen in Groningen tegen Be Quick. De Groningers zijn niet geweldig in vorm en dus ligt een overwin ning voor de bezoekers voor de hand. Maar het zou ons niet ver bazen, als.... Tenslotte zijn er nog A.G.O.V.V.Go Ahead en D.W.S.Elinkwijk. Opnieuw verlies voor de Am sterdammers en een zege voor de Apefldoorners? In I A wacht R.C.H. dus een zware ontmoeting met Wagenin gen. De Haarlemmers hebben al verschillende malen tegen deze ploeg het loodje moeten leggen, maar ze zijn nu toch wel favo riet: de prestaties van Wagenin gen bewegen zich de laatste we ken immers in sterk dalende lijn. Er is echter weinig kans, dat R.C.H. zal uitlopen, want Frisia zal waarschijnlijk niet in staat zijn, D.O.S. één of meer punten afhandig te maken en Ajax zal wel baas blijven over Ensdhedese Boys. Daarmee blijven deze clubs R.C.H. op korte afstand volgen. Voor G.V.A.V. bestaat gevaar, dat het de aansluiting met de kopgroep zal verliezen. De Gro ningers spelen namelijk tegen V.S.V. in Velsen en dat is een moeilijke opgaaf. Minder moeilijk krijigt Heracles het, dat Sneek op bezoek krijigt. De Almeloërs, die de laatste weken veel critiek te verduren hebben, zullen daarmee hun goede positie verstevigen. Tenslotte is er nog de wedstrijd N.E.C.Volewijokers, een match tussen twee gelijkwaardige ploe gen. Ophieuw „rood signaal" voor Heerenveen. „Zware"'wedstrijden zijn er in 1 B. Het is zelfs waarschijnlijk, B.V.V. weer omhoog? Ook in IC leveren de hoogste clubs strijd tegen elkaar. Onge twijfeld rekenen wij Emma ook nog tot de kanspaarden, al heeft het de laatste weken wel enigs zins teleurgesteld. Maar wanneer de van der Gijpjes hun draai kunnen vinden, dan is deze ploeg voor iedere club een gevaarlijke tegenstander. Of Sparta dat mor gen in eigen huis zal ondervin den, dient te worden afgewacht. Een moeilijke wedstrijd is het zéker voor de Rotterdammers. M.V.V. zal van een eventuele misstap graag profiteren, doch daarvoor moet het eerst Longa verslaan. Ook dat is, vooral om dat in Tilburg wordt gespeeld, niet zomaar gebeurd. v.V.V. krijgt het thuis tegen Excelsior ook al moeilijk: deze Rotterdam mers kunnen danig uit hun slof schieten. B.V.V. zal zich door een zege op Theole verder omhoog werken; Willem II doet hetzelfde, middels een overwinning op Bra- bantia. Het beangstigend onder aan bengelende H.B.S. krijgt be zoek van S.V.V. Misschien dat de Houtrust-bewoners het tegen de enigszins uit vorm zijnde bezoe kers kunnen klaren. Juliana Sittardia tenslotte is voor de ge lukkige. Goede winstkansen voor N.A.C. Het is sterk, maar 1 D blijft bij de andere afdelingen niet ach ter. Wat denkt U van Noad P.S.V. en H.D.V.S.A.D.O.? Wedstrijden, waarvan de resul taten uitermate belangrijk zijn voor de voorlopige bezetting van de bovenste plaats. Wii houden het er op, dat P.S.V. de leiding zal behouden. Het heeft in de huidige vorm namelijk wel kans tegen Noad, terwijl A.D.O. zeer waarschijnlijk een veer in Schie dam zal laten. Eindhoven blijft ongetwijfeld bij: T.E.C. zal wel geen kans hebben. Voorts is er nog de belangrijke wedstrijd: FeyenoordBleyeiheide. De Lim burgers verkeren momenteel in goede welstand, doch wij geloven niet, dat zij het tegen de Rotter dammers tot winst kunnen bren gen. D.H.C.N.A.C. wordt een fel gevecht, om de laatste plaats te ontwijken. De Delftenaren zul len waarschijnlijk nog verder duikelen. LimburgiaR.B.C. is een match met gelijke kansen en Maurits kan in eigen huis Xer xes kloppen. In Ronde van Argentinië In de achtste etappe van de Ronde van Argentinië die van San Luis naar Villa Dolores leid de over een afstand van 190 km. heeft Voorting de strijd ge staakt, nadat hij zesmaal had moeten afstappen voor een lekke band. Ook de Belg Close gaf op nadat hij ondersteboven was ge lopen en een rem brak, toen ergens langs de weg Indianen uit hun rancho's kwamen om de zwoegende en puffende renners te besproeien. De etappe werd gewonnen door Rik van Steen bergen in 7.30.58. Met 30 secon den achterstand werd Teisseire (Fr.) tweede. Hij lag in de eind sprint in eerste positie maar werd gehandicapt door een grote hond die over de baan liep. Faanhof werd 54ste met enorme achter stand. Hii deed 9.47.30 over de rit en staat nu 51 ste in het al gemeen klassement, een duike ling van 12 plaatsen. Rik van Steenbergen en Ockers staan 1 en 2 resp.m 42.38.44 en 42.54.33. Een deel van de achtste etappe, die bijkans voortdurend in stofwolken was gehuld, leidde over een sterk geaccidenteerde en zanderige weg, die van de renners acrobatenkunsten verg de om in het zadel te blijven. (Van onze correspondent) LONDEN, Dec. „Wees altijd jezelf, doe gewoon", is de lijfspreuk van Derek Dooley, de middenvoor van Sheffield Wednesday. Een bijzondere aanvalsleider, want een ieder, die Dooley voor de eerste maal aan het werk zag, vroeg zich af hoe ter wereld Sheffield er toe was ge komen om deze speler in het team op te nemen. Maar Dooley deed, ondanks zijn vrij geringe capaciteit wat het publiek zo graag wil: hij maakte doelpunten. En daarvoor had de Wednesday hem genomen. „Doe Den Haag, 5 Dec. De keuze commissie van de Kon. Ned. Lawntennis Bond heeft over het afgelopen jaar de volgende rang lijst samengesteld. Daarbij zij on gemerkt dat de cijfers achter de namen het rangnummer van het vorig jaar aangeven, Een streepje betekent dat de spelers of speel sters toen niet op de lijsten voor kwamen. Heren. 1. Mr. H. Wilton (1). 2. L.L. Krijt (23). 3 en 4 J. van Dalsum (6) en A. Dehnert (7-8). 5. A. van Meegeren (4). 6. G. 'Holst (1820) 7. T. Hughan (5) 8. Ir. J. Bouman 9. J. Kara moy (14—16). 10. Mr. J. W. Ta miniau (1013). 11. H. v. Gas. selt (9) 12-15. Drs. A. Borren (1013), W. Breukink W. Karsten (1013), O. Timmers (-). 16-20. G. Adama van Schel- tema J. Bochardt Mr, G. Maris (14—16, H. Nolten (17), J. Volkmaars Van ranglijst-sterkte, doch niet ferangschikt wegens onvoldoen- e wedstrijdgegevens: J. Klop- Het ziet er naar uit, dat het competitie-rad morgen weer verder zal draaien. Het weer houdt zich goed en de vel den zijn in verschillende plaatsen reeds in uitstekende conditie. Wat valt er op onze velden te heieven? Vraagt dat eens aan de Enkhuizers. De hele week leest men daar al voetbalspanning van ieders gezicht: Volendam komt namelijk op bezoek! Trouwens ook Hoorn ziet een meer dan interessante derby tegemoet: Hollandia gaat zijn aloude tegenstander Alcmaria bekampen. Tenslotte zit Anna Paulowna te wachten op de grote strijd: Z.A.P. Succes. In 2 A gaan Hollandia en Alc maria elkaar dus in de haren vliegen. Dat belooft wat te wor den. De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat beide clubs elkaar in de derde klasse ontmoeten. Tóen kreeg Hollandia in eigen huis dik klop. Het krachtsverschil zal nu wel niet zo groot zijn. De leider in deze afdeling, Kenne- mers. wint thuis waarschijnlijk van H.R.C. De Heldersen zitten echter in de gevaarlijke zone en zulke ploegen zijn altijd gevaar lijk. Z.F.C. zal het „uit" tegen V.V.A. moeilijk krijgen, doch runner up D.W.V. heeft het in eigen „home" tegen Spartaan ge makkelijker. Met een overwin ning komen deze Amsterdam mers dicht bij de kop. Helder contra H.F.C. We hebben de grote strijd in 2 B al even aangestipt. Vorig jaar moest West-Frisia in het laatste kwartier het loodje leg gen. Men hoopt in Ènikhuizen nu natuurlijk op een beter resultaat, maar of de palinigmensen dat zullen toestaan is een tweede. Intussen zal A.F.C. met belang stelling de uitslag van deze match afwachten. Zélf wint het o.i. van Schoten. In de lagere regionen ontvangt Helder het Haarlemse H.F.C. Hieruit moet winst ge puurd kunnen worden. H.V.C. is favoriet tegen O.S.V. en van Z.V.V.-Zeeburgia valt weinig te zeggen. Eerste winst voor Vitesse? In 3 C hebben Alw. Forward en Zaandijk vrijaf. Wijk aan Zee en D.E.M. zullen deze Zondag daarom proberen te benutten, om zich zo dicht mogelijk achter lei der Zaandijk te nestelen. Dit zal echter niet gemakkelijk gaan, want de Wijkers krijgen Kinheim te bekampen en D.E.M. gaat op bezoek naar Aïkmaarse Boys. Meer dan één punt zit er o.i. voor beide Clubs niet in. Vitesse kan zijn positie in één klap stuk ken beter maken, wanneer het van B.K.C. weet te winnen. G.V.O. verliest namelijk vrij ze ker van W.S.V. en Purmersteijn en Velsen ontnemen elkaar wel licht een punt. Hevige strijd in lagere regionen Z.A.P.Succes is dus de grote strijd in Anna Paulowna. Dè grote strijd? Ho, too! Wat denkt' dan van H.S.V.Schagen? In derdaad deze wedstrijden doen in belangrijkheid niets voor elkaar onder. Laten wij de Poldersen en de Heilonaren de beste kansen geven. Heel veel ploegen staan in deze afdeling angstig dicht bij een van de laatste plaatsen. MFC en Watervogels die daar broeder lijk dicht bij elkaar vertoeven, gaan minder broederlijk uitvech ten. wie van de twee de sterkste is. Wij houden het op de Helder sen. RandersOudesluis is ook al zo'n strijd. Voor de Alhmaarders een goede kans, om de eerste zege te behalen. Tenslotte is Lirnmen favoriet tegen D.T.S. in Oudikarspal. Wat doet Zouaven? In 4 B tenslotte treedt Grass hoppers in Hoogwoud aan tegen Assen-delft. Een mooie gelegen heid voor de groenhemden, om zich van de laatstgeleden neder laag tegen V.Z.V. te revancheren. Hiermee zouden zij dan meteen weer hun candidatuur stellen. R.K.A.F.C. zal, terwijl het zelf van Meervogels wint, Assen delft graag zien sneuvelen, terwijl ook E.V.C. dan in zijn vuistje zal lachen. De Edammers zullen wel baas blijven over Zouaven. Of schoon.... De Lutjebroekers hebben daar al eens meer een grapje uitgehaald. Purmerend blijft ook in de running door een zege over De Rijm. V.Z.V. kan zich verder van de laatste plaats verwijderen, door Bergen een illusie armer te maken. Tenslotte zal Monnikendam Andijk wel te rugwijzen. penbelt, Drs. A. Reidt, I. Rinkel, H. van Swol, D. Teschmacher, F. Wiegers en Jos Windt. Dames. 1. Mevr. J. Roos-v. d Wal (1). 2-3. Mej. F. ten Bosch en Mevr. P. v. d. Storm Hermsen 4. Mevr. G. Blais- se (34). 5. Mej. M. Rollin cou- querque (2). 6. Mej. F. Tekelen- burg (12). 7-8 Mej. C. Grosveld (56) en Mevr. E. Scholten (7 8). 9. Mej. J. Mullemeester 10. Mevr. A. Koopman (56). 11-12. Mevr. E. Koch en Mevr. H. Vlielander Hein (10) niet gerangschikt wegens onvol doende wedstrijdgegevens: Mevr. E. V. Berkel (78) en Mevr. M. Peters-Schmier (34). De lijst geeft verschillende ver schuivingen aan vergeleken bij het vorig jaar. Bii de heren is die van Holst wel het grootst. Bij de dames doet zich het ge val voor dat een speelster, Mej. F. ten Bosch, vorig jaar niet voor klassering in aanmerking kwam en nu ineens op de tweede plaats gesteld is. EN TOMMY VLIEGT MAAR.... EDINBURGH, 5 Dec. Een voetballer, de wat voor ziin club over heeft, is Tommy Young, de doelman der Hibernians. Aange zien hij tot de bezettingstroepen van Berlijn behoort, moet hij voor elke competie-wedstriid de afstand BerlijnEdinburgh en terug per vliegtuig afleggen, wat hii dan ook trouw doet. Hii heeft nog geen wedstrijd over geslagen en is aan ziin 50e vlucht toe, wat zeggen wil dat hii ongeveer 155.000 kilometer door de lucht heeft afgelegd teneinde ziin vereniging te steunen. Maar ook zijn superieuren hebben wat voor de sport over. Want dat Tommy zich elk week einde voor een extra-verlof aan meldt, vinden ze zo vanzelfspre kend. dat het een blote forma liteit is geworden. Een club als de Hibernians te duperen, door de keeper verlof te weigeren, is blijkbaar in Britse officierskrin gen iets onbestaanbaars. Nieuwe H.C. vertrekt 13 December De nieuw benoemde Neder landse Hoge Commissaris in Dja karta. mr. W. F. L. Graaf van By- landt, zal naar het A.N.P.. ver neemt, de volgende week Zater dag 13 Dec. per vliegtuig naar Indonesië vertrekken. Hii wordt op 16 Dec. in Djakar ta verwacht. gewoon en wees jezelf", zei Doo ley. Als je een bal voor je voeten krijgt, geef je er zo hard moge lijk een schop tegen. Van de tien keren zal het allicht enige malen raak zijn. Het lijkt een vreemde theorie, maar Dooley kreeg gelijk. Toen mr. Eric Taylor, een van de grote mannen bij de Wednesday, hem in het eerste team opstelde, be gonnen de doelpunten te komen. Zijn medespelers hadden een gro te opdracht: „schuif Dooley de bal in zo gunstig mogelijke positie voor zijn voeten". De middenvoor zelf heeft een uitzonderlijk ge voel voor positiespel. Hij zal al tijd daar staan waar hij de mees te kans op succes zal hebben. Te gen een man als Leon Leuty, de stopper van Notts County, die als een zeer lastig te bestrijden heer schap bekend staat, scoorde Doo ley niet minder dan vijf maal. En het vorig seizoen zette Dooley heel Engeland op stelten. De spe ler, die er in de ogen van de experts maar weinig van terecht bracht en alleen fungeerde als doelpuntenmachine, had het vier en twintig jaar oude record van de befaamde Dixie Dean gebro ken. Die had in het seizoen 1927- 1928 voor E verton in negen en dertig wedstrijden zestig doel punten gemaakt. Een prachtig ge middelde dus. Wat deed Dooley? Hij scoorde anderhalf doelpunt per wedstrijd in een League-sei zoen. En dan te weten dat deze middenvoor Sheffield Wednesday geen duit heeft gekost. Overigens lopen er meer spe lers op de Engelse velden, die niets of bijna niets hebben gekost. Een daarvan is Jack Milburn, middenvoor van Newcastle Uni ted en precies het tegenoverge stelde van Dooley. Milburn weet drommels goed wat voetballen is Hij bezit een brillante techniek, is uiterst gevaarlijk als hij met de bal aan zijn voet op weg is naar het vijandelijke doel en heeft een magnifiek schot in bei de benen. Zijn enige zwakheid is het „koppen". Maar Milburn, een bescheiden en bijna verlegen jongen, is van mening, dat goed schieten met twee benen zeker opweegt tegen een goede koptech- niek. Als hij wat meer vuur be zat, wat explosiever was, zou hij ongetwijfeld de beste middenvoor van Engeland zijn. Milburn is een geboren voetballer. Wat hij met de bal kan uithalen, de ma nier waarop hij passes geeft en zijn tegenstanders passeert, komt alleen voor bij spelers, die „met de voetbalschoenen in de wieg" zijn geboren. Voor hem was ath- letiek, de sprint, het mooiste. La ter verwisselde hij toch de spikes voor voetbalschoenen en als rechtsbuiten, gevreesd om zijn snelheid overblijfsel uit de athletiek viel hij onmiddellijk op. Newcastle United had hem gekocht voor.... tien pond. De enige voorwaarde, die Mil burn gesteld had, was, dat hij alleen in het uiterste geval als middenvoor opgesteld wilde wor den. Voor die plaats voelde hij niets. Het uiterste geval kwam en Newcastle verzocht hem zijn ca paciteiten op de middenvoorplaats in te zetten. Schoorvoetend vol deed Milburn hieraan en hij werd een van de beste aanvalsleiders, die Engeland kent. Intrekking bankbiljet van f25.-, model 1945 De Nederlandsche Bank brengt nogmaals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f 25.model 1945, bij haar bijbank, agent schappen en correspondentschap pen op 1 Februari 1953 wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen bedoelde biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam kunnen worden ver wisseld. In herinnering wordt gebracht, dat opgeroepen zijn: de bankbil jetten van f 25.gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde be drukt met een meisjeskopje. jPgjIllj j iiiiiiiii BSSmS IHH iü k'-.-.t Twee Nederlanders namen deel aan de 6-daagse wielerwed strijden te Kopenhagen. Lakeman zowel als v. Vliet vormden een koppel met een Deen. In het eindklassement stonden Lakeman en zijn koppelgenoot Hemmingsen op de 5e plaats. Van Vliet en Klamen op de 7e. Hier ziet u, hoe Arie van Vliet een der sprints wint. le klasse A DOSFrisia VSV—GVAV HeraclesSneek RCHWageningen EDOZw. Boys NECVolewjjekers AjaxEnsch. Boys le klasse B EnschedeVitesse AchillesHaarlem AGOW-Go Ahead Heerenveen't Gooi Be QuickStormv. LeeuwardenBI. Wit DWS—Elinkwijk le klasse C JulianaSittardia BW—Theole HBS—SVV BrabantiaWillem II LongaMW VVVExcelsior SpartaEmma le klasse D NOAD—PSV LimburgiaRBC DHC—NAC Hermes DVSADO TECEindhoven MauritsXerxes FeyenoordBleijerh. West I 2e klasse A WA—ZFC KennemersHRC DWVDe Spartaan HollandiaAlcm. V. 2e klasse B OSV—HVC AFCSchoten HelderHFC W.-FrisiaVolendam ZWZeeburgia West I 3e klasse A owo—CSV KW—Wilskracht DCG—QSC Terrasv.RKWA APGSWatergr.meer BeverwijkSDW 3e klasse B WFCBaarn DONARRipperda EMM '15—ZSGO BVCRivalen RKAVIC—TOG JOS—Allen Weerb. 3e klasse C Purmerst.Velsen Wijk a. ZeeKinheim WSV '30—GVO Vitesse *22—BKC Alkm. BoysDEM 4e klasse A ZAPSucces HSVSchagen MFCWatervogels DTSLimmen USVU—Texel De RandersOudesl. 4e klasse B Monnikend.Andijk EVCDe Zouaven RKAFC—Meerv. '31 De RijpPurmerend Grassh.Assendelft Bergen-VZV KORFBAL. Eerste klasse: Noord Holland: LUTOKoog Zaand. DTVBlauw Wit Westerkwartier Allen Weerbaar ROHDASwift (Onder red. v. Jos. H. C. Serree) Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan red. v.d. blad. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden). Enkele spel-fragmenten uit de sensationele slotronde om 't we reldkampioenschap dammen '52. Piet Roozenburg prolongeert zijn titel! De benjamin Ronald For claz sloeg nerveuse Dagenais. De achttiende ronde van het wereldtournooi was wel de in drukwekkendste en de sensatio neelste slotronde, welke ooit om de wereldtitel werd gehouden. Im mers de grote kanshebber Raoül Dagénais, de sterke Canadese dammer, verloor op dramatische wijze van een volkomen outsider, de hekkensluiter Ronald Forclaz, terwijl de wereldkampioen Piet Roozenburg ternauwernood met behulp van ziin tegenstander de Belg Oscar Verpoest, remise kon forceren! Piet Roozenburg de on geëvenaarde, romantische groot meester, behoefde zijn laatste par tij te winnen, om zijn dam-hege- nionie bevestigd te zien, om daar door ziin „damtroon" als een vorst van het rijk „Damas" voor enkele jaren te blijven bezetten. Hii zou dan de fameuze aanval van Dagenais op ziin damlfeer- schappij, juist op het critieke mo ment, hebben afgeslagen en weer rustig kunnen afwachten voor eventuele nieuwe pogingen. Maar, de zwakste speler van het tournooi Forclaz, behaalde ziin eerste zege op de nerveuze Dage nais, en dat was beslissend voor de wereldtitel! Het talrijke publiek reageerde geweldig op deze on verwachte sensatie, vooral toen de wereldkampioen even later zijn verloren partij op een gelukkige wijze remise maakte en daardoor zijn titel prolongeerde! Op veler verzoek geven wij twee fragmenten uit de genoem de partijen. In de partijen tussen O. Ver poest en Piet Roozenburg ont stond na de zes en twintigste zet van Zwart de volgende interes sante stelling. (Zie diagram). P. ROOZENBURG (zwart) Zwart op: 2 4 6 7 8 9 12 14 17 19 22 25 28 en 30. O. VERPOEST (wit) Wit op: 16 21 26 29 33 36 37 39 42 43 44 45 47 en 48. De wereldkampioen stond niet gunstig. Velen vroegen zich af: „Zou Piet Roozenburg gaan ver liezen?" Zijn twee laatste zetten 1822? en 1319?! waren zwak. Hij trachtte door verschillende geraffineerde combinaties zijn po sitie te kunnen verbeteren, tevens met het doel óók zijn tegenstan der te verschalken. Er dreigde bij voorbeeld 19—24, (29x20) 30—34 enz. met dam. Ook kon Verpoest niet 2923 spelen wegens 2832!, (37x28), 22—27, (21x32). 17—22, (19x48 met dam). Echter hii speelde als zeven en twintigste zet 4238!! (nu kon de wereld kampioen niet 1924, (29x20), 3034. (39x30), 28x50 spelen, we gens de fraaie combinatie 1015 van Wit, (25x34). 49—44!!, (50x31), 36x18, (12x23) en 21x3 met winst voor Wit!), Roozenburg heeft uiterst moeilijk spel; Ver poest had de partij moeten win nen, als hij maar niet zo in tijd nood verkeerde, namelijk twintig zetten in twee minuten! Er volgde (27) 8—13); (28) 29—23, 30—34; (29) 23x32, 13—18; (30) 39x30, 25x34; (31) 4440!, (natuurlijk! Er dreigde 7—11. 12x1 en 19x48 enz.); (31) 19—23; (32) 40x29, 23x34; (33) 47—42. 22—27; (34) 33—28, 6—11; (35) 28—22, (hier speelde Wit met de sterkste voort zetting, maar hij was nog in hevi ge tijdnood); (35) 17x 28; (36) 32x23, 18x29; (37) 21x32, 14—19: (38) 37—31, (Wit is nu een vol stuk voor. met fraaie winstkan sen); (33) 11—17; (39) 32—28, 9—13; (40) 31—27, 13—18; (41) 38—32. 4—9; (42) 42—38, 18—22; (43) 27x18 12x23; (44) 49—44. 9— 13; (45) 36—31, 13—18; (46) 31— 27 7—12; (47) 44—40, 2—8; (48) 40—35, 8—13; (49) 26—21. Beiden spelen het spel precies op tempo. Zwart vlecht echter op schitte rende wijze 'n combinatie in de stelling, ondanks materiële ach terstand! Verpoest had deze niet gezien! (49) 17x26; (50) 1611, 12—17; (51) 11x22. 34—39!; (52) 43x34, 29x40; (53) 35x44, 26—31; (54) 27x36 18x27; (55) 32x21, 23 x43: (56) 44—39, 43x34; (57) 2117 Remise! Hiermede bleef Piet Roozenburg met 29 punten uit 18 wedstrijden, wereldkam pioen. Hier volgt nu het tweede be langrijke fragment en wel uit de sensationele partij (R. Dagenais (Canada) met Wit tegen R. Forclaz (Zwitserland). De stand na de acht en dertigste zet van Zwart (16x27) is nu (zie diagram) R. FORCLAZ (Zwits.) (zwart) Zwart op: 3 8 12 13 14 15 18 19 23 26 en 27. '■m. W/. lIZ» R. DAGENAIS (Can.) (wit) Wit op: 29 30 33 34 35 36 37 38 39 41 en 43. De jeugdige Zwitserse speler heeft deze partij zeer goed ge speeld. Elke spel-manoeuvre van zijn sterke tegenstander heeft hii op tactische wijze gepareerd en op de juiste wijze beantwoord. Dagenais speelde zeer nerveus en angstvallig; zijn positie was (zie diagram) practisch onhoudbaar geworden. Zwart's tekstzet 16x27 is zelfs „dodelijk" voor Dagenais. Immers nu belet Zwart 3732 van Wit, 2328! van Zwart met dam! Ook de ruil 3328, (23x32), 37x 28, gaat niet door wegens Zwart 27—31, (36x27), 18—22. (27x20), en 15x42 óf 44 met winst. Wit heeft dus (39) 3024, als ge dwongen zet; (39) 19x30; (40) 35x 24. (weer verplicht voor Wit, daar op 34x25. 23x34, 39x30, volgt de aardige combinatie van Zwart 26 —31, (37x26). 27—32, (38x37), 14—20, (25x14), 13—19, (14x23), 18x19!! (met winst); (40) 1420!! Zéér sterk gespeeld door Forclaz! Dagenais kan nu wel opgeven; hii heeft geen enkele behoorlijke zet meer; (41) 33—28. 23x32; (42) 37x28, 13—19!, de dolksteek (43) 24x31. 26x46; (44) 28—22. 20—24: (45) 29x20, 15x24!! En Dagenais gaf na enkele zetten de partu op... zijn kans op de titel was verke ken! Tot slot geven wij een aardige compositie ter oplossing en wel van de heer Jos. Kollenberg uit Tilburg. Wij danken deze tweede Brabantse lezer van onze rubriek voor zijn fraaie inzending en zijn sympathieke brief! De damredac- tie hoopt dat velen ziin goede voorbeeld zullen volgen! 7^/ iP? ÜP w, m m i P |i P g 5 15 25 35 45 (zwart) (wit) Probleem no. 15 Auteur: JOS KOLLENBERG (Tilburg) Eerste publicatie! Wit begint en wint. Inzendingen 14 dagen na plaat sing. Stand in cijfers: (Zwart 12 schijven op: 7 8.9 13 14 17 18 25 26 28 32 33. Wit 13 schnven op: 15 20 30 34 35 36 37 40 42 43 44 48 en 50. Dit vrij ingewikkelde vraagstuk weet wit na verschillende offer en slagcombinaties op verrassen de en originele wijze precies op tempo te winnen! Wij zijn be nieuwd wie dit, vraagstuk goed weet op te lossen! Oploss/ng vraagstuk no. 11 Auteur J. VIERGEUER Barendrecht) Stand in cijfers (beiden 14 schijven). Zwart op 8 9 11 12 14 15 16 17 19 26 28 29 34 en 45. Wit op 20 25 27 31 35 37 38 40 42 43 46 48 49 en 50. Wit wint als volgt: 4944 (15x24). 35—30 (24x35), 25—20, (14x25), 37—32. (28x37 wel ver plicht), 27—22, (17x28), 46—41, (37x46), 42—37, (46x32), 38x27, (26x37), 48—42, (37x39), 44x2. (35x44), 50x30. (25x34), (27—21, 2721. (16x27). 2x50 via de vel den 11 27 34 9 12 en 28 en wint! Een prachtige compositie, welke velen met genoegen hebben op gelost.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5