Minister Suurhoff verwijt gebrek aan voorlichting Groot deel van W.-Europa in de greep van zware mist L.T.B.-voorziiter pleit voor Katholieke eenheid Rhee had plannen voor Eisenhower DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Auto reed in de Vecht Treinbotsing te Breda Vliegramp boven Pacific 1Va zeven jaar nog geen definitief radiobestel De moeilijkheden met de „Fair sea" Bij Katholieke Emigratiestichting Autobusbotsing bij Neede Op verschillende plaatsen in het land lag het verkeer lam K.N.B.T.B. rapporteert inzake principieel verantwoord landbouwbeleid Gunstige indruk van bedrijfsresultaten „P.B.O.? Best! Maar .geen Landbouwschap ten koste van alles!" Volledige opmars naar grens van Mandsjoerije Onderwijzers en scholen Overheid steunt televisie IMOOREMO Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Behagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. fiffUl Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 8 December 1952 48e Jaargang No. 12648 Z.K.H. Prins Bern- hard bracht Zaterdag in de Ministerraad, die in het ministerie van Justitie te Den Haag werd gehouden, verslag uit over zijn reis naar Zuid-Ame- rika. Onze foto toont de Prins temidden van de ministers. Aan zijn linkerhand de minis ters Staf, Drees en Suurhoff aan de rech terhand van de Prins de ministers De Bruyn, Luns, Zijlstra, Mansholi, Beyen en Beel. (Van onze parlementaire redactie) Op vragen van de Kamerleden De Ruiter en Sassen over de moeilijkheden met de Fairseaheeft de minister van Sociale Zaken o.a. geantwoord, dat het een funda mentele regel bij de Nederlandse Emigratiedienst is, dat de emigrant geen enkele onherstelbare maatregel tot vertrek neemt, alvorens zijn definitieve aanvaarding als immigrant door de buitenlandse Emigratiedienst in zijn bezit is. De geheel onverwachte ver- trekbereidheid van de emigran ten heeft de boekingsmethode, die gewoonlijk gevolgd -.verd; doen falen. Hierdoor zijn een aantal emigranten, die reeds on herstelbare maatregelen voor hun vertrek hadden genomen, ge dupeerd geworden, aldus de mi nister. Van de zijde van de re gering zal echter zoveel mogelijk bijstand worden verleend. Zo zal het suibsidie-aandeel in de reis kosten zo veel verhoogd worden, dat de gedupeerde emigranten op dezelfde voet kunnen voortleven als voor 29 November. Het zal hun zelfs mogelijk gemaakt wor den de extra-kosten te bestrij den, die voortvloeien uit het uit stel van hun vertrek. Overigens vindt de minister het gebeurde met de „Fairsea" onbelangrijk, waarbij hij dan wijst op het feit, dat één en ander geplaatst moet worden in de reeks van gebeur tenissen, die de emigratie van bijna 50.000 emigranten met zich mede brengt. Hij is dan ook niet bereid bijzondere maatregelen te treffen of andere boekingsmetho- den in te voeren. Tegen zes uur op Sint Nico- laas-avond is een tot bus omge bouwde bestelauto, waarin elf arbeiders van de firma Van Denzen uit Noordwijkerhout wa ren gezeten, tijdens zware mist in volle vaart door de afsluit bomen van de geopende Vecht- brug gereden. De arbeiders wa ren van hun werk in Baarn op weg naar huis. Ijlings toegeschoten omstan ders gelukte het negen arbeiders en de chauffeur te redden. De 32-jarige gehuwde L. P. van Denzen. broer van een der fir manten. en de 20-jarige H. J. van Kesteren. beiden uit Noord wijkerhout. ziin verdronken. 18 personen gewond Tengevolge van plaatselijke gladheid van de weg zijn Zater dag tussen Neede en Eibergen twee bussen van de N.V. Gel derse Tramwegen uit Doetin- ehem tegen elkaar gebotst. Beide bussen reden op de sneldienst DoetinchcmEnschede en omge keerd. Even voor Neede kwam de uit de richting Doetinchem komen de snelbus te slippen, waardoor hij tegen de tegenligger botste. De bussen kwamen schuin over de weg te staan en waren aan de voorzijde zwaar beschadigd. In de bussen bevonden zich res pectievelijk 13 en 25 personen. 18 van hen werden min of meer ernstig gewond. In de zieken huizen te Enschede. Neede. Groenlo en Doetinchem werden ongeveer 15 personen verbonden. 4 van hen. die vrii ernstig ge wond waren, werden in En schede opgenomen. Met betrekking tot de Pater Maas-emigranten zegt de minis ter, dat er hier door de Stichting Landverhuizing geen enkele fout is gemaakt. Wel had men Pater Maas op het feit kunnen wijzen, dat de voorrang voor zijn emi granten verviel 14 dagen voor het vertrek van de Fairsea. Maar dat heeft de Katholieke Centrale ook niet gedaan, zo verklaart de mi nister dan verder. De gevolgen van het gebeurde noemt de minister zorgwekkend. Hij verwijt de katholieke stich ting gebrek aan verantwoorde voorlichting. Waar deze ontbreekt valt elk vertrouwen weg. Aan bepaalde dagbladen heeft de ka tholieke stichting verkeerde voor lichting gegeven, aldus de minis ter. Hij is niet voornemens maat regelen te treffen om herhaling te voorkomen. De Katholieke Centrale Emigratie Stichting moet zelf maar beoordelen op welke wijze zij een juiste ver vulling van haar taken zal na streven. Zwitserse Everest- expeditie mislukt ZURICH, 6 Dec. (Reuter) Een woordvoerder van het Zwit serse Instituut voor Alpinisme heeft Zaterdag te Zürich ver klaard, dat het instituut „zeer teleurgesteld" is door het mis lukken der tweede Zwitserse Everest-expeditie. Het was nog niet bekend, wel ke hoogte de expeditie had be reikt. De leden van de expeditie waren allen veilig in het basis kamp teruggekeerd. BREDA, 8 December. Bij het binnenkomen in Breda is heden morgen de diesel-electrisohe trein van 8.16 uit Tilburg in aanrijding gekomen met een rangeerdeel. De diesel-electrisehe trein is ont spoord en er zij", enkele gewon den, zo verinamen we van de persdienst van de N.S. Het baanvak Breda-GiLze Rijen is over beide siporen versperd. De locaaldienst Tiïburg-Gilze Rijen v.v. wordt voortgezet. Van en tot Gilze Rijen worden de reizigers met bussen naar en van Breda vervoerd. De treinen van Nijmegen naar Vlissingen rijden van de Nijmeegse kant tot Til burg en van de andere zijde tot Breda. Tussen Tilburg en Breda worden de reizigers in beide richtingen met bufcsen vervoerd. SCHEEPVAART OP HET IJSELMEER De scheepvaart in het IJssel- meer ondervindt nog steeds last van het ijs. De bootdiensten naar Lemmer en Kampen functionne- reu normaal. Vanaf de Oranje sluizen tot Marken levert de ijs gang nog enige moeilijkheden op. 37 doden Een Cubaans vliegtuig, een D.C. 4 Skymaster „Star of the East is bij de Bermuda-eilanden brandend in zee gestort. Het toe stel was op weg naar Havana. Van de 41 inzittenden kwamen er 37 om het leven. Er waren 33 passagiers en een bemanning van 8 man aan boord. De overlevenden zijn zwaar ge wond. Twee vliegboten en enkele kotters begaven zich onverwijld naar de plaats van de ramp. 'De oorzaak van de vliegramp is nog niet bekend geworden. De auto riteiten hebben een onderzoek gelast. Meisje door het ijs gezakt en verdronken Zondagmiddag is het zesjarig dochtertje van de familie B., dat met een vriendinnetje achter het ouderlijk huis aan de Westzaner- dijk te Zaandam aan het spelen was, door het ijs op een sloot ge zakt en verdronken. In verschillende delen van het land hing gisteravond een dikke mist, die een stagnatie teweegbracht in het ver keer. In Utrecht werden de autobusdiensten gestaakt. Ook in het Noorden ondervond het verkeer moeilijkhe den, zoals in Groningen de autobusdiensten en het sui- kerbietenvervoer langs de weg. De busdiensten Amster damHet Gooi en naar Haarlem ondervonden vertra ging. In Den Haag, Arnhem,Nijmegen en Maastricht was het zicht beter. Schiphol lag geheel gevangen in de greep van de mist. Een aantal diensten kwam te vervallen. LONDEN IN DUISTER Londen zat geheel potdicht. Zondagmiddag was het in de Britse hoofdstad zo duister als de nacht. Het verkeer lag stil. De mist drong zelfs door de hui zen, waar vele inbraken werden gepleegd en de politie machteloos tegenover stond. Vee, dat was aangevoerd voor een tentoonstel ling had het zwaar te verduren. Een koe bezweek wegens adem nood. Een trein reed ten zuiden van Londen op een groep baanarbei- ders in. Het ongeval geschiedde Zondagmorgen. De ziekenauto's konden slechts met de grootste moeite de plaats van het onheil bereiken. Een arbeider werd ge dood onder de locomotief. Twee anderen werden levensgevaarlijk gewond. In geheel Engeland lag het luchtverkeer stil. Zo ook in Noord-Duitsland. Schepen kon den Hamburg niet verlaten. Op de Schelde was het scheepvaart verkeer gestremd. Ook in België en Frankrijk trad mist op. Gisteravond werd bericht, dat de mist op de Nieuwe Waterweg enkele kustvaarders parten had gespeeld. Het schip „Flevo" van de N.V. Carebeka te Groningen liep vast maar kon later toch op eigen kracht loskomen en stoom de naar Rotterdam. Noord-Italië en Triëst zijn in het afgelopen weekeinde ge teisterd door zware sneeuwstor men. In Triëst werd een enorme schade aangericht in de haven. Vier schepen zonken. In de ber gen van Toskane-Romagnole werd de verkeersweg tussen Forli en Stia gestremd. Kleine plaat sen zijn van de buitenwereld af gesloten. TREINENLOOP WAS GESTAGNEERD Zondagavond tussen 22 uur en 22.40 uur is de stroomleve- ring van de IJsefcentrale uit gevallen met het gevolg dat de treinen tussen Deventer en Enschede, Hengelo en Olden- zaal, en Meppel en Leeuwar den ernstige vertraging heb ben gehad. Bovendien is ver traging ontstaan op verschil lende andere lijnen, zo is b.v. de D-trein uit Parijs, die slechts enkele minuten te laat in Rotterdam was, 27 minuten te laat uit Den Haag vertrok ken, omdat hij had moeten stoppen om de ijzel van de voorruiten der locomotief te verwijderen. (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 8 Dec. De Algemeen Voorzitter van de L.T.B. in het Bisdom Haarlem, de heer G. W. Kamp- schöer uit Wassenaar, opende heden de grote Bondsver gadering in hotel „De Leeuwerikalhier met een rede, waarin hij o.a., mede in verband met de toepassing van de juiste beginselen voor de P.B.O., pleitte voor politieke eenheid der katholieken in Nederland. Die politieke een heid dient hecht achter dit streven te staan en, aldus de voorzitter, „liet is verderfelijk om als katholieken langs elkaar heen en op verschillende punten, acties te voeren. De Boeren en Tuinders, zeker in ons Bisdom, doen onze politieke eenheid geen geweld aan, doch over hun hoof den heen wilde spr. de katholieken toeroepen: „Bewaar Uw eenheid, ook Uw politieke eenheidIn dit verband herinnerde spr. ook aan het naderende eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie: „Moge dit het herstel van de eenheid der katholieken tot vrucht hebben". De vergadering begon om streeks half elf, nadat te voren in de kerk van de H. Jozef door de zeereerw. heer rector J. A. G. v. d. Hoogte, bondsadviseur, een H. Mis was opgedragen tot in tentie van de levende leden en tot zielerust van de overleden leden van de L.T.B. De heer Kampschöer verwel komde verschillende gasten van bevriende organisaties, landbouw- consulenten, leraren van Onder wijsinstellingen e.a. Hij gaf een korte schets van het wereldbeeld, „een bont schilderij met schrille contrasten". In ons land zag hij „een relatief gesproken gunstige welvaart". Er is echter geen rooskleurigheid in de stand van zaken over de gehele linie. Ma terieel zijn er nog leemten, gees telijk is een ernstig aspect de ontwikkeling van de huidige ge loofsbeleving. Alom zien we een vernielende oppervlakkigheid de kop op steken en vervlakking van principes is aan de orde van de dag. Pinay stelt opnieuw de vertrouwenskwestie PARIJS, 6 Dec. (Reuter) Premier Pinay heeft Zaterdag voor de tweede maal de vertrou wenskwestie gesteld met betrek king tot de begroting voor 1953. Dinsdag zal de Nationale Verga dering zich moeten uitspreken. f18000- VERDUISTERD In Middelburg is aangehouden de te Oostkapelle woonachtige administrateur van de Provin ciale Zeeuwse Vereniging voor Tuberculosebestrijding J. H. H., die er van wordt verdacht in een tijdsverloop van circa 2 jaar een bedrag van f18.000 te heb ben verduisterd. Hij heeft in middels een bekentenis afgelegd. ISRAEL EN PRAAG Radio Praag heeft vanavond bekend gemaakt, dat Tsjecho Slo wakije de terugroeping heeft ge- eist van de gezant van Israël te Praag, dr. Leon Kubovy, als „per sona non grata". SEOEL, 6 Dec. (A.P.), Pre sident Syngman Rhee heeft he den bekend gemaakt, dat hij de toekomstige Amerikaanse pre sident Eisenhower heeft mede gedeeld, dat Zuid-Koreanen de U.N.O.-troepen aan de fronten zouden kunnen vervangen, in dien hun voldoende wapens, uit- r listing en opleidingsmogelijk heden werden gegeven. Rhee verklaarde, dat hii er eveneens bij Eisenhower op heeft aangedrongen, „aan de im passe in Korea zo spoedig moge lijk een einde te maken". Dit betékent vermoedelijk een volledige opmars naar de Mand- sioeriise grens, aangezien Rhee reeds eerder in deze week zulk een offensief heeft bepleit. Een betrouwbaar Zuid-Kore- aans zegsman had al medege deeld. dat ziin regering er bij Eisenhower op had aangedron gen de thans minstens twaalf divisies sterke Zuid-Koreaanse strijdmacht te verdubbelen. Eisenhower zelf heeft in het openbaar de verzekering ge geven. dat het Zuid-Koreaanse leger „veel groter en beter" zal worden gemaakt. Rhee deelde mede. dat hii Eisenhower de volgende denk beelden heeft voorgelegd: 1. zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de impasse in Korea: 2 de Zuid-Koreaanse verde- digingsstriidkrachten uit te brei den. op te leiden en uit te rus ten: 3. dit gedaan zijnde, zouden de „buitenlandse troepen van de fronten kunnen worden wegge nomen: 4. Korea heeft hulp nodig van economische, industriële en mili taire aard. Minister Cals meent, dat niet gevreesd behoeft te worden, dat reeds na enkele jaren een over compleet aan leerkrachten zal ontstaan. Wel zal na 1957 de be hoefte aan onderwijzers niet meer aanwezig zijn voor de bezetting van nieuwe plaatsen aan lagere scholen. Dan zullen echter an dere takken van onderwijs vooral V.G.L.O. en U.L.O. een uitbreiding vertonen. In het al gemeen verwacht de minister dus geen moeilijkheden. Wel ziet hij een ernstig pro bleem bij de voorziening in de behoefte aan schoolruimte. Wat betreft de behoefte aan gewone leslokalen, merkt de minister op, dat dit probleem een aanzienlijk stuk dichter bij zijn oplossing zal worden gebracht. In sociaal-economisch opzicht gaat het over het algemeen goed in de agrarische bedrijven. De algemene indruk van de resulta ten is goed. Dit is voor een be langrijk deel te danken aan het werken van de organisatie. Dit wordt nog door te velen uit het oog verloren. Wij vragen echter niet uit dankbaarheid lid te zijn en te blijven van de L.T.B.; elkeen be seft onmiddellijk dat iedere ver zwakking en verbrokkeling van onze organisatie een groot ge vaar betekent voor onze verkre gen welvaart en bovenal en pri mair voor een principiëel ver antwoord Landbouwbeleid. Grote getuigenis van het noest welvaartsstreven legt het rap port „Landbouwbeleid" van de K.N.B.T.B. af, rapport dat na ge degen studie en overleg in de achter ons liggende zomermaan den tot stand is gekomen. De algemene strekking van dit rapport is samengevat in de drie gestelde doeleinden: 1. een goede taakvervulling door de Landbouw in het natio naal bestel; 2. een redelijk bestaan voor hen, die in de landbouw werk zaam zijn; 3. het behoud van een sociaal gezonde landbouw en in het bij- Vervolg op pag. 2) Overeenkomst B.B.C. met Ned. Televisiestichting LONDEN, 7 Dec. (Reuter) Tussen de B.B.C. en de Ned. Te levisiestichting is een overeen komst tot stand gekomen voor de televisie-uitzending van de Engelse kroningsplechtigheid in 1953. De transmissie zal waarschijn lijk geschieden via het zuiden van Engeland naar Frankrijk en zo naar België, Nederland, West- Duitsland en mogelijk naar an dere landen. Voor Monumentenzorg f 5,5 millioen Binnenkort hoopt minister Cals het ontwerp monumentenwet bij de Staten-Generaal te kunnen indienen. Het overleg met de be trokken Kerkgenootschappen heeft thans plaats gevonden. De daarbij verkregen conclusies hebben een nadere bewerking van het ontwerp nodig gemaakt. De post monumentenzorg zal tot f2 millioen worden verhoogd, zodat er in totaal voor monumen tenzorg zal worden uitgetrokken een bedrag, groot f5.500.000, Minister Cals betreurt het ern stig, dat er zeven jaar na de be vrijding nog geen definitief ra diobestel is tot stand gekomen. Direct na de kabinetswisseling is het ontwerp van wet, dat nog in de vorige kabinetsperiode op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is gereed gekomen, bij de huidige ministerraad aanhangig gemaakt. De minister heeft er daarom geen behoefte aan thans reeds op het radiobeleid in te gaan. De regering houdt verder ern stig rekening met de mogelijk heid, dat de televisie het in de eerste jaren niet zonder enige financiële hulp van de overheid zal kunnen stellen. De televisie- raad moet over de financiële hulp zijn advies nog aan de re gering uitbrengen en daarom is een financieringsplan nog niet opgesteld. Het ontwerp van wet op het kijkgeld hoopt de minis ter nog dit jaar aan de Staten- Generaal te kunnen aanbieden. Aan het invoeren van televisie op ruime schaal zijn volgens mi nister Cals gevaren verbonden. Het is daarom noodzakelijk de televisie met de grootst mogelijke zorgen te omringen. Het aantal toestellen schat de minister op 3000. Op den duur zal de tele visie zichzelf kunnen bedruipen. Hiervoor zal echter geruime tijd nodig zjjn. In het rapport van de televisieraad hoopt minister Cals daarover gegevens aan te tref fen. Regionale Omroep Overijsel Het vraagstuk van de Regio nale Omroep in Overijsel maakt een onderdeel uit van het vraag stuk betreffende de inrichting van een Regionale Omroep in het Noorden en Oosten van het land. inzake dit vraagstuk wordt het advies van de Radioraad afge wacht. De voorwerpen, die zullen worden gebruikt bij de kronings plechtigheid van Koningin Elizabeth II, zijn o.a.: De St. Ed- wardskroon en de Rijksappel; de scepter met het kruis en de scepter met de duif; de „Sovereign's Ring". De Rijksappel, van gepolijst goud, is bezet met grote parels, robijnen, saffie ren en smaragden. Onmiddellijk nadat de Vorst de konings mantel is omgehangen, wordt hem de Rijksappel in de rech terhand geplaatst.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1