V.G.L. O. is niet een school om „zoet te honden" Frankrijk durft Amerika zijn tanden te laten zien Het verre Oosten herdenkt zijn grootste apostel Staatssecretaris is nodig LenstraOud bij de meest-bewonderden Zul Franse fierheid V.S.-hulp kosten? RB ANK 5811 woningen kwamen klaar in de maand October Queen" en dr" vlot IAARWERK ian Kolksma, an f 25.- JIS" Alkmaar mller Na drie jaar experimenteren Brug tussen lagere school en toekomst van het kind Verrassende resultaten voor Onderwijsvolgens de minister Vier eeuwen geleden stierf St. Franciscus Xaverius Drees lijsttrekker Maria Onbevlekt Ontvangen Scheepsberichten ijn de sleepboten Blankenburg", „Ar- inderdijk" van L. Co's Internationale in geslaagd het bij sstrande Panamese North Queen" vlot schip „Bakir" dat bij Schiermonnikoog l heeft gezeten is uur vlot getrokken icpboten van de fa. ie Duitse sleepboot iet ligt in de bedoe- „Bakir" thans door „Holland" en „See- lotterdam wordt ge lding van het sohip iwart op het strand onnikoog gelost. maken alle soorten postiche, vlechten, ins enz. Ie klas werk ug en voordelig. teskapper. Hoogstr. 6 ij de Nieuwesloot ALKMAAR MODEL 1945 1 Februari 1953 Hen zijn, kunt U ook nog inleve- JTSSPAARBANK egelmatig den op rei geldén Uw een i in te leggen alleen het risico r ongeldigverkla- ndien ontvangt U ag na de storting nsdag 9 Dec. midd. 25.30 av. 7.309.30 ne de speciale voor* d-naaimachine, nl. i arm er als werktafel ebouwde licht izontale spoel ar: Telefoon 2314 jenheid zijn te ze coupon in. aan wie op dit Idraaiers zijn, die rmoedelij'k hebben [ie er een politieke alweer," zei Piet. langs zien lopen. „Bedankt, kame- •n de achtervolgers iroep rende regel- steegje in. Piet, die zijn meel- >bo kwam er da- weer vandoor. Nu ruizen. Maar toch f, wantlieve lie stemmen en dat ,u?" vroeg Wubbo MAANDAG <i Dku Pagina Van een onzer redacteuren Op 16 September j.l. waren er 523 scholen in Nederland waar jongens en meisjes Voortgezet Gewoon Lager On derwijs ontvangen, bijna zeventig meer dan het jaar daar voor. Bewijs, dat het V.G.L.O. vorderingen maakt en meer en meer waardering gaat vinden bij de ouders en anderen die met de opvoeding van kinderen belast zijn. Bewijs tevens, dat het werk van de drie Paedagogische Centra der Onderwijzersverenigingen, van de heren Keuss, Vlasblom en Evers als door de minister aangewe zen gedelegeerden in het bijzonder, resultaten gaat af werpen. Al jaren bevindt liet V.G.L.O. zich in het stadium van experimenten en in veel opzichten verkeert het nog daarin. Langzamerhand komt echter kèntering in de op vatting, dat dit onderwijs bedoeld is om kinderen, die noch geschikt zijn voor MULO, HBS of Gymnasium, nóch voor de vakscholen, aangenaam bezig te houden tot de Leerplichtwet op hen geen vat meer heeft. Om belangstellenden uit de onderwijs- en publiciteitswereld beter op de hoogte te stellen van het V.G.L.O.. is dezer dagen in het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een kleine expositie opgesteld ge weest. welke een globaal over zicht gaf van datgene wat het V.G.L.O. wil en kan zijn. Duide lijk bleek hoe in de klassen van he* V.G.L.O. naar vernieuwingen van onderwijsvorm gestreefd is. Niet meer wordt er een aantal vakken los van elkaar behandeld, doch de vele mogelijkheden op één project gecombineerd: niet uitsluitend wordt meer het ge heugen in beweging gebracht: de jongens en meisjes moeten in de belangrijke levensphase der prae- puberteit leren denken, gemeen schapszin krijgen, initiatief ne men en een evenwicht vinden in lichamelijke, verstandelijke en aesthetische opvoeding. Vanuit de stip op de wereld bol wordt bijvoorbeeld in Ge schiedenis. Aardrijkskunde, han denarbeid. literatuur gezocht en geleerd, wat de eigen woonstad is en betekent. De natuurkunde les wordt voor practische kleine mogelijkheden benut. De .jongens leggen zelf een electrische bel aan, tekenen hun werkstuk uit, speuren naar fouten en helpen elkaar bij het corrigeren. Na dertig .jaar. De weg van het V.G.L.O. is niet over effen paden gegaan. Toen de eerste stap 'gezet werd in 1921 bij het invoeren van het zevende leerjaar ging het al meteen mis, omdat die klas gewoon een verlengstuk van de vorige zes bleek te worden. Pas in de der tiger jaren probeerde men het over een andere boeg te gooien. Van het rapport ener Regerings commissie profiteerden echter ais eersten de Duitsers, die in 1942 het achtste leerjaar verplicht stel den. Maar psychologisch was die stap al tot mislukken gedoemd. Omdat ze van de bezetter kwam, terwijl nöch het onderwijs in kwestie, nóch de onderwijzers op dat tijdstip klaar waren om te be ginnen. De Frans-Vietnammese troepen hebben een rijke buit be haalt op de Viet-Minh troepen bij de operatie „Lorraine". De wapens, die werden buitgemaakt uit de depots van de Viet Minh werden tentoongesteld op de pleinen van Hanoi. Minister Cals vindt de benoe ming van een staatssecretaris op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nood zakelijk, vooral ook, omdat er (Advertentie) U roept natuurlijk de dokter, wanneer U een zware griep te pakken hebt. Maar hoe vaak hebt U niet last van een lichte hoest, het begin van een gewone verkoudheid? Daarvoor wilt U Uw huisarts liever niet lastig vallen. Waaromzoudt U ook? Italiano kan U immers helpen? Italiano Bovendien heerlijk. smaakt DOOR HET VENSTER Vele vrijzinnigen geloven niet meer aan de aanwezig heid en de invloed van de sa tan in deze wereld, noch aan 's mensen natuurlijke ge neigdheid tot het kwade. Zij praten met het humanistisch verbond mee en zeggen: De mens is van nature goed. Maar het vermaan van de apostel over de vorst van de wereld is duidelijk en drin gend. Ook de gelovigen moe ten dit gaan inzien, want ve len maken zich ook op dat punt illusies. „Zij menen on gestraft alles te kunnen le zen, te kunnen zien, onder zoeken: ze wijzen zelfs iedere schijn van bescherming af: ze geven er zich geen rekenschap van, wat nodig is om sterk te staan in de verleidingen". (Pius XII). Een enkele ge dachte over de macht van de duivel zal een ander inzicht geven. SACERDOS thans zo'n omvangrijke wetge vende arbeid op het onderwijs terrein in het verschiet ligt. De staatssecretaris zou dan in het bijzonder belast moeten worden met de taken, die ressorteren onder de afdelingen V.H.M.O. en N.O. Daarnaast zou hij bijzondere aandacht dienen te besteden aan het bevorderen van een juiste samenhang op het gehele terrein, dat tussen lager en hoger onder wijs is gelegen. De zorg voor het lager en hoger onderwijs zelf zouden moeten blijven ressorte ren onder de minister. Het onderwijs aan de niet meer leerplichtige jeugd heeft de bij zondere aandacht van de minis ter. Hij zal overigens het pro bleem van de zgn. „partiële leer plicht" in overweging nemen, De minister zou de bouw van het lager onderwijs zes jaar gewoon l.o. en 2 jaar voortgezet onderwijs gehandhaafd wil len zien. Hij acht de tijd nog niet rijp om een „basisonderwijs" van jaar met 3 jaar eenvoudig voortgezet onderwijs in te voe ren. Verder kan zeer binnenkort tegemoet worden gezien de in stelling van een commissie, die een wettelijke regeling v^n het buitengewoon lager onderwijs zal voorbereiden. De indiening van het wetsontwerp zal nog wel even op zich laten waohten. Het uitgebreid technisch on derwijs verkeert nog in het ex perimentele stadium. Overleg met het bedrijfsleven is gaande, om tot een leerplan te geraken. Na 1945 moest de minister dan ook om dit complex van techni sche redenen het achtste leerjaar intrekken. Pas op 1 Jan. 1950 kon het opnieuw worden ingevoerd, maar feitelijk bestond toen nog pas de achtjarige lagere school, niet het V.G.L.O. Op dat ogen blik werden de drie Paedagogi sche Centra (het Paedagogisch Centrum van de Kath. Onderwij zersvereniging, dat van de Ned. Onderwijzersvereniging en het Christelijk Paedagogisch Studie centrum) ingeschakeld om het experiment van de nieuwe on derwijsvorm uit te voeren. Als eerste practische daad werden op een aantal ambachtsscholen voor bereidende klassen gevormd, soms gevolgd door een vérgaande sa menwerking tussen het VGLO en het Nijverheidsonderwijs. Dan kwam het algemeen vormend on derwijs in handen van de VGLO- school, terwijl het aanleren van handenarbeid, huishoudkunde etc. door het Nijverheidsonderwijs werd verzorgd. Vorm en inhoud. In de wet is opridhting van zelfstandige scholen opgenomen. Daarnaast kunnen het 7de en 8e leerjaar aan de gewone scholen echter een gelijke erkenning krij gen. Nederland is thans 244 scho len van het eerste en 279 van het tweede type rijk. Aan het onder wijs, daar te geven, wordt vóór alles de eis gesteld, dat het al gemeen-vormend is. De capaci teiten en psyche van het kind steeds in aanmerking nemend, richt het onderwijs zich daarbij op ethische (bij de confessionele scholen op religieus-ethische) vor ming, op de individuele ontwik- kelng en op het bijbrengen van gemeenschapsbesef. Dit laatste ■bijv. door het uitvoeren van veel groepstaken. Met deze inhoud zou het moge lijk moeten zijn, verandering te brengen in de helaas nog vrij sterk verbreide mening, dat de V.G.L.O. een soort bewaarschool voor dertienjarigen is. Het kan immers fungeren als brug tussen lagere school en hogere school typen, of als een periode waarin de jongen en het meisje zich op vruchtbare wijze nader bezinnen kan over hun bestemming. De percentages van kinderen die in de eerste klas van MULO, HBS en Gymnasium blijven zit ten, zijn schrikbarend hoog. Ook op de Nijverheidsscholen zit me nig kind dat er (nog) niet thuis hoort. De wetenschappelijk ver antwoorde leergang, waaraan de Paedagogische Centra nu reeds drie jaar met steun van de over heid werken, streeft er naar het V.G.L.O. ook als brug, als „scha- kelschool" in de behoefte te laten voorzien. Even belangrijk echter is het, dat het V.G.L.O. aan het onder wijs van kinderen, die met de 8 jaren moeten volstaan, een waar dig sluitstuk geeft. En wel zo, dat het zo veel mogelijk past bij het volle leven, waarin ze straks zul len komen te staan. Naar het E.V.O. In feite is het V.G.L.O. de eer ste grote stap bij het verwezen lijken van het Eenvoudig Voort gezet Onderwijs, waarover de On derwijsnota-Rutten spreekt. In de kringen van de "Bij het experi ment betrokken leerkrachten zijn er dan ook velen, die voorzien dat er eerlang een driejarige VGLO zal komen, die, samen met de vijf jaar basisonderwijs, het mi nimum aan schoolvorming wordt dat ieder Nederlands kind mee krijgt, als het de maatschappij binnenstapt. Zo ver is het nog niet. Maar op bepaalde concrete resultaten kunnen allen die de afgelopen drie jaar hebben meegewerkt aan „het experiment", zich zekér be roepen. Kort geleden is het hoofdkwartier van de Marine op Malakka, dat was gevestigd te Singapore, opgeheven. De „Malayan Naval Force" verdween, en daarvoor in de plaats kwam de „Royal Malayan Navy". Deze marine-eenheid is de nieuwste en kleinste marine-groep onder de vloten van het Gemene best, en heeft een groot aandeel in de operaties tegen Com munistische guerillatroepen op Malakka. 's-GRAVENHAGE Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in de maand October 5811 wo ningen voltooid. Hierin zijn begrepen 179 duplex woningen, zodat in die maand door nieuwbouw voor 5990 ge zinnen nieuwe woonruimte be schikbaar is gekomen. In de overeenkomstige maanden van de jaren 1945 t.m. 1951 kwamen resp. gereed 66, 297, 1058, 3648 (22), 3760 (112), 4955 (444) en 5282 (355) woningen. (Tussen haakjes aantal duplexwoningen). In de eerste 10 maanden van 1952 werden 44.786 woningen voltooid, waarvan 1593 duplex woningen, zodat in die periode voor 46.379 gezinnen woonruimte beschikbaar kwam. Sedert de bevrijding zijn, ge- t GOA Woensdagochtend om 7 uur luidden de talrijke klokken van Goa, het eiland voor India's Westkust, de plechtige viering van het vierde eeuwfeest van Francis cus Xaverius' overgang naar het eeuwige leven. In deze vroege ochtenduren verliet een plechtige processie van meer dan honderd bisschoppen en tienduizenden gelovi gen, onder leiding van de Kardinaal-Legaat Z. Em. Gon- salves Cerejenia, patriarch van Lissabon, de basiliek van Bon Jesus, op weg naar de St. Catharina-kathedraal. In hun midden, voerden zij de kist mede, waarin sedert eeuwen het lichaam van de H. Franciscus ligt opgebaard. Gedurende de feestviering, die tot 3 Januari duurt, zal het stof felijk overschot met speciale toe stemming van de H. Vader in de kathedraal ter verering blij ven uitgesteld. In de kathedraal verbrak de Kardinaal-Legaat de zegels van de kist en werd het lichaam neergelegd in een gla zen en rijk versierde schrijn. Onmiddellijk daarop volgend droeg Kardinaal Gonqalves Ce- rejeira de pontificale H. Mis op. Onder de bisschoppen bevonden zich o.a. de aartsbisschoppen van Madras en Verapoly. de Mgrs. Mathias en Attipetiy. Met ontroering hebben de tienduizenden des e- middags de tienduizenden gi luisterd naar de H. Vader, die ter gelegenheid van de openings plechtigheden een radiotoespraak tot de verzamelde bisschoppen en pelgrims hield. Met weemoed bracht de H. Vader in herinne ring de huidige moeilijke posi tie der gelovigen in China. Zij allen leven in de landen, aldus de H. Vader, waar eenmaal de H. Franciscus het Christelijk ideaal tot leven heeft gebracht. Franciscus Xaverius zo ging de Paus verder heeft het steeds als zijn roeping be schouwd het geloof te zaaien. Maar het verder te verzorgen en het te koesteren heeft hij aan, zijn opvolgers moeten overlaten. Toen hij tenslotte geheel verteerd werd door de wens dat geheel het Verre Oosten zou buigen voor Christus, sprak de godde lijke Voorzienigheid „Het is ge noeg". Zo moest deze ijverige en harde werker eenzaam en zonder troost sterven op het verlaten eiland Sanzian. Maar wat zag men gebeuren? Onmiddellijk na zijn dood begon de triomf van het Christendom, eerst in Malabar, daarna op Goa waar de gelovigen sinds eeuwen het graf van de Heilige hebben vereerd. In naam van deze Heilige wekte God vele bekeringen. On danks zware beproevingen breid, de het geloof zich steeds verder uit dank zij het bloed der mar telaren, dat overvloedig vloeide. Nu na vier eeuwen kan men in overdrachtelijke zin alle mis sionarissen rechtstreeks zonen van deze Heilige noemen. Gedurende de feestmaand zul len te Goa talrijke congressen worden gehouden. De voertalen zijn Portugees (Goa is Portu gees bezit) en Engels, Donder dag 4 December is het congres begonnen, waarop de missie in het Verre Oosten zal worden be sproken. Voorts is er een con gres voor liturgie en kerkmu ziek geprojecteerd. In de kerk van de H. Franciscus van As- sisië, eveneens te Goa, is vandaag een tentoonstelling voor reli gieuze kunst in tegenwoordigheid 's-GRAVENHAGE Het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs alleen aan mannen over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking, de vraag gesteld: „Welk van alle nu levende mannen, leden van de Koninklijke familie niet meege rekend, bewondert U 't meest7" Dit zijn de resultaten: 1. Dr. Drees17 2. Eisenhower 12 3. Churchill10% 4. Albert Schweitzer 6 5. Prof. Lieftinck 3 6. Abe Lenstra 3 7. Truman2 8. Paus Pius XII 2 9. Stalin 2 10. Prof. Oud1 Deze vraag is reeds vele malen door het N.I.P.O. gesteld. Het is voor de eerste maal, dat Dr. Drees boven aan de lijst staat. Sinds vele jaren was Churchill de meest be wonderde man van het Neder landse publiek. Hij bezet nu de 3e plaats, want ook Eisenhower, die in Mei 51 nog op de 5e plaats stond, heeft hem nu in populari teit voorbijgestreefd. Ook Albert Schweitzer, is op de ranglijst ge stegen. In Mei 51 bezette hij de 7e, nu de 4e plaats. Z. H. de Paus. Truman en Prof. Lieftinck stonden reeds jaren op de lijst van de tien meest bewon derde mannen, Ook Stalin komt reeds lang op de lijst voor, maar ziin populariteit is aanzienlijk ge daald. ïn 1947 bezette hij Bil 3e, in Ï&50 nog de 6e plaats, nu staat hij 9e op de ranglijst, Abe Lenstra en Prof, Oud staan voor het eerst sinds het einde van de oorlog op de lijst. Benoeming bij „De Ommelanden" GRONINGEN Tot bedrijfs- chef van de afdeling blikfabriek en gecondenseerde melktapperij bij „De Ommelanden" is be noemd de heer R. Huisman te Groningen. De heer Huisman heeft deze functie ook reeds be kleed van 1924 af tot 1945. van de Kardinaal-Legaat ge - opend. Iedere dag worden in de ka thedraal bijzondere godsdienst oefeningen gehouden. Wegens de grote menigte pelgrims is deze kerk dag en nacht geopend. Voordat de Kardinaal-Legaat op 11 December Goa wederom ver- laat, zal hij twee bisschopswij dingen verrichten, namelijk de twee pas benoemde bisschoppen, de bisschop van Cochin. Mgr. Alexander Edayazhet en van Aleppey, Mgr. Michael Arattu- kulam. Op 3 Januari, de laatste dag der viering, zal de patriarch van Oost-Indië en aartsbisschop van Goa, Mgr. J. da Costa Nunes, de kist van de H. Franciscus Xave rius wederom verzegelen en daarna in een grootse processie naar de basiliek van de Goede Jezus terugvoeren. De kist zal, afgedekt met een glazen plaat, op bevel van de H. Stoel voor taan blijven rusten in de basi liek en nooit meer geopend worden. rekend tot eind October 1952 241.159 nieuwe woningen ge bouwd, waarvan 12.625 duplex woningen, zodat voor 253.784 ge zinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. De in October voltooide wo ningen z;jn als volgt over de provincies der drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cij fers van October 1951): Gronin gen 125 (216); Friesland 308 (179); Drenthe 93 (130); Overij- sel 698 (349), Gelderland 686 (716); Utrecht 275 (246); Noord- Holland (excl. Amsterdam) 533 (523); Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotterdam 763 (769); Zeeland 115 (136); Noord- Bra bant 858 (707); Limburg 601 (431); Amsterdam 119 (155); den Haag 183 (337); Rotterdam 411 (383); Noord Oost Polder 33 (5); Nederland 5811 (5282). In October jl. werden 5811 nieuwe woningen, waarvan 189 duple,'.woningen in uitvoering ge nomen, tegen 4294 (101) in Oct. 1951. In de eerste 10 maanden van 1952 werd begonnen aan 61.308 woningen, waarvan 1692 duplexwoningen, tegen 34.996 (1405) in dezelfde periode van 1951. Daar het aantal in October in uitvoering genomen woningen gelijk is aan het aantal, dat in die maand gereed kwam, bleef het aantal in aanbouw zijnde woningen nagenoeg gelijk n.l. 53.000 aan het eind van October tegen 53.010 aan het eind van September. De bouw van 10 wo ningen is gestaakt. 7.7 millioen vrijgegeven voor Nederlandse zaden DPA De Westduitse com missie voor de invoer heeft Za terdag 7.7 millioen mark vrij gegeven voor de invoer van N e- derlandse groente- en bloem zaden. Uitbreiding T.H. in Delft Minister Cals zal de uitbrei dingsplannen ten behoeve van de Technische Hogeschool met kracht bevorderen. Voorzienin gen tot een bedrag van rond f6.250.000,zijn reeds in uitvoe ring. Over de grote dingen, die God aan Maria heeft gedaan, hebben allen, die over de Menswording hebben nage dacht, zich verheugend ver wonderd. Zo hebben de vrome schrijvers, vanaf Jus- tinus de martelaar en Ireneus van Lyon, haar in stilte ver geleken met ons aller moeder Eva. Wat deze dochter van Eva ook gemeen mocht heb ben met haar moeder en met ons allen, zij kon niet delen in de vloek. Kon zij het in de schuld. En Augustinus al meende, dat als het over zon de ging, er geen sprake kon zijn van Maria, en wel om wille van de éér des Heren. Na eeuwen ontlook ook dit geheim en de Kerk verklaar de, dat Maria, instrument dei- Menswording, zelfs niet van de erfschuld is gezuiverd, maar door de verdiensten van Christus, haar Zoon, te voren gevrijwaard was en aldus op uitnemender wijze verlost. Zij is het „eerwaardig vat" bij haar ontvangenis was zij on bevlekt en zo bleef zij haar gehele leven. Zij ontving ge nade overeenkomstig haar staat en daarom groette de engel haar met de woorden: „Wees gegroet, gij vol van ge nade." Op 8 December 1854 is het geheim der Onbevlekte Ont- vangenis door Paus Pius IX als geloofspunt voor de ge hele Kerk plechtig afgekon digd met deze woorden: „Het staat vastdat de Allerheilig ste Maagd Maria, vanaf de eerste stond van Haar ont vangenis door een bijzondere genade der macht van God, en door een uitstekend voor recht, in het vooruitzicht der verdiensten van Jezus Chris tus, Verlosser van het Mens dom, van alle vlek der erf zonde werd gevrijwaard." Zij was altijd zonder zonde en is altijd zonder zonde ge bleven. Door Haar verschij ningen in Lourdes, heeft Maria de uitspraak van de Plaatsbekleder van Christus op aarde bevestigd, toen Zij tot Bernadette sprak: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis." Op de uitverkoren, onbe vlekte Maagd, vervuld met de volheid der genaden, de vreugde van de 'hemelen en de aarde, past de Kerk met recht en reden deze woorden yit het Hooglied toe: „Geheel schoon zijt Gij en geen vlek is in U." En déze woorden, weleer tot Judith gericht': ..Gij zijt de roem van Jeru zalem, de vreugde van Israël, de glorie van Uw volk." Wel past op deze dag het woord uit de antifoon der Vespers: „Gezegend zijt Gij, o Maagd Maria, door God de Heer, de Allerhoogste, boven alle vrouwen op aarde." En in de laatste antifoon bidt de Kerk: „O Onbevlekte Maagd, trek ons tot U, dan zullen wij U volgen in de geur van Uw balsems." S. PARIJS De kwestie van de Amerikaans-Franse betrek kingen is thans zo op de voorgrond gedrongen, dat Ame rikaanse waarnemers vrezen, dat het congres door de gewijzigde Franse houding beïnvloed zal worden, waar door het verzet tegen de hulp aan het buitenland zal groeien. die met norse gezichten de ont wikkelingen volgen. De tweede die zijn populariteit ten koste van Amerika vergrootte was president Auriol. Hij nodigde alle buitenlandse correspondenten en diplomaten uit om aanwezig te zijn bij de opening van een stuwdam en gebruikte de gelegen heid om ferm tegen Amerika van leer te trekken. Waarom? Omdat de Ver. Staten een voorstel in de Ver. Naties gesteund hadden om de Tunesische en Marokkaan se kwestie boven aan op de agen da te plaatsen. Te recht of ten onrechte menen de Fransen dat zij de hoogste trap van beschaving hebben be reikt in de wereld en de roeping, hebben die beschaving op andere volkeren over te dragen. De Ame rikanen zijn het hier niet hele maal mee eens en zouden wel graag zien dat de Fransen eens een beetje wakker geschud wer den uit de „beschavingsroes". Hier komt nog bij dat in ver schillende belangrijke kwesties de Franse en Amerikaanse politici lijnrecht tegenover elkaar staan. Deze geschillen verhitten de ge moederen aan beide zijden van de Oceaan. De Duitse bewapening is een kwestie waarin het laatste woord nog niet is gesproken. De Amerikaanse stem inzake de op stelling van de agenda voor de Ver. Naties wordt door Frankrijk als een belediging gevoeld on danks de verzekering dat Ame rika Frankrijk zal steunen. De hulp aan Frankrijk wil door De^ Franse autoriteiten schijnen dit niet in te zien. De Amerikaan se waarnemers in Frankrijk slaan de ontwikkeling met gemengde gevoelens gade. Enerzijds achten zij de toestand een gevaar, maar anderzijds menen zij er een ze kere aanmoediging in te bespeu ren. „Laten zij hun tanden maar eens laten zien. Tenslotte zijn we steeds bezig geweest hen dat te leren", meende een Amerikaanse zegsman. Het iS moeilijk na te gaan hoe ver de anti-Amerikaanse gevoe lens in Frankrijk doorgedrongen zijn. De communisten, die een vijfde, deel van de Franse bevol king uitmaken zijn natuurlijk te gen alles wat Amerika doet en wil en zegt. Moeilijker echter is de kwestie dat ook niet-commu- nistische politici er achter geko men zijn dat anti-Amerikaanse uitlatingen door het volk met gejuich worden begroet. De eer ste die dit probeerde was premier Pinay. Hij maakte dankbaar ge bruik van een kleine diplomatieke onhandigheid van ambassadeur James A. Dunn en verklaarde trots een fikse protest nota over handigd te hebben aan de Ver. Staten. Dit was een trots moment voor Frankrijk. De kranten maakten er een feestdag van. De Ameri kanen in Parijs zitten echter met de handen in het haar hoe zij de huidige situatie begrijpelijk kun nen maken voor de heren con gresleden en de Amerikaanse mi litaire leiders in het pentagon Amerika verminderd worden, maar de Fransen menen aan spraak te kunnen maken op een groter aandeel, omdat zij het het meest nodig hebben. De Fransen verfoeien de aan wezigheid van Amerikaanse troe pen in Frankrijk. Het feit, dat de Amerikaanse troepen het even min leuk vinden om in Frankrijk felegerd te worden, schijnt hen oud te laten. Er wordt van alles gedaan om de verhouding tussen de Amerikaanse soldaten en de Franse bevolking te verbeteren, maar het is nu eenmaal nooit een reden om trots op te zijn, wan neer het nodig blijkt dat buiten landse troepen in een ander land worden geplaatst, zelfs niet al zijn het vrienden. Neen, het wordt er niet mak kelijker op voor de Amerikanen in Frankrijk en de gevolgen zul len waarschijnlijk niet uitblijven, wanneer de hulpverlening aan 't buitenland in het Amerikaanse Congres ter sprake zal worden gebracht. Aldabi Buenos Aires/Rotter dam vertr 6 v Rio de Janeiro 8 te Vitoria verw; Alhena Rotter dam/Buenos Aires 8 te Monte video 10 te Buenos Aires verw: Alnati verm 12 v Rotterdam n Buenos Aires: Fairsea Rotterdam /Sydney 11 Port Said verw: Groote Beer Amsterdam/Kaap stad 5 thv Sierra Leone; Indra- ooera Priok/Readam 7 Port Said 16 Rotterdam verw: Joh. v. Ol- denbarnevelt Amsterdam/Mel bourne 8 Fremantle verw: Maas dam vertr 9 ca 1400 v Rotter dam n New-York vla Havre/ Southampton/Halifax; Oranje stad Amsterdam/Cristobal 13 Curacao verw; Oranje Priok/ Amsterdam 9 Suez verw: Siba- iak Priok/Rotterdam 8 te Port Said 17 Rotterdam verw: Water man 12 v Fremantle te Rotter dam verw: Westerdam 8 v Rot terdam te New-York verw: Wil lem Ruys Rotterdam/Priok 13 Colombo verw: Willemstad Cris tobal/Amsterdam 10 Madeira verw; Zuiderkruis verm. 8/1 Amsterdam n Kaapstad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7