Breuk in de brandweer Kan Groot deel gedaagden liet verstek gaan Oranje-W it en zijn aan de winnend hand Liederavond voor K*C.B. verfijnd muzikaal genot Maatsi Had voorkomen kunnen worden Agenda Pacina 2 DINSDAG 9 DECEMBER 1952 ALKMAAR In de circa 70-jarige geschiedenis van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer is hel nog nimmer voorgekomen, dat een brandweerman zijn uniform aan de kapstok hing en de brandweer vrijwillig verliet. Wel heeft er onder een vorige commandant óók eens een crisis gedreigd, zoals thans in de brandweer is uitgebro ken, een crisis waarbij 'n twintig man betrokken waren; doch die crisis werd met tact en goede wil bezworen. Waarom had dat ook ditmaal niet kunnen gebeuren, zal men zich afvragen. Werd het gezag werkelijk zó dodelijk bedreigd, dat men meende geen duimbreed, geen mili- meter zelfs te kunnen wijken, of is de door B. en W. benoemde adjunct-brandmeester zó'n geweldenaar op brandweergebied, dat de leiding, om lièm te behouden, meende een heel corps plus nog een viertal hoofdlieden te moeten prijsgeven? Noch het een, noch het andere was het geval. Sint Nicolaas op de dansschol „St. Christoffel" Voor de politierechter Als het kindje binnenkomt St. Nicolaas bij Rolica Kennemer handbalvelden Burgerlijke stand DR. TEUNISSEN TWEEDE SOCIëTEIT VOOR OUDEN VAN DAGEN Geslaagd Burgerlijke Stand TAS MET GELD VERMIST MEISJE TE WATER Autobus slipte Komen aanlopen Militaire gepensionneerden dienden motie in INBRAAK VEILING WOGNUM Sclioojispringen op wedstrijden Vliegende Vissen Erna Spoorenberg begenadigde zangeres PASTOOR VAN LEEUWEN GAAT HEEN Doorlichting beëindigd SLACHTVEE-MARKT Alkmaarse Exportveiling MARKT en BEURS Bij de replh Welter, dat rechtelijke men, die wi hoord". In ontwikkelin ken kan zei de Bruyn ei lelijke bedr lijkheid van niets nieuwi P.B.O. ligt1 in zover hij tanende P.I en in zover in de komei zenlijken. A op de vrijwi blijken, dat kan worden BAGG1 VEI Wii huldigen niet het stand punt. dat een brandweerman al leen maar nlichten en geen rech ten heeft. Een van die onge schreven rechten is het indienen van een aanbeveling, als er een vacature in een corns is ont staan. Een ander recht is. dat brandweerlieden een gewillig oor mogen verwachten, als zn met moeilijkheden bij hun com mandant komen. Lang vóór deze affaire begon te spelen, had de Commandant het Laddercorps al eens gezegd: Jongens, als jullie moeiliikheden hebt. kom bii ie commandant! Het komt ons voor. dat het hier aan thans wel wat gehaperd heeft. f Wii moeten thans op de oor zaak van het conflict wat dieper ingaan. Het Laddercorps had een aan beveling opgemaakt: in volko men homogeniteit. Oók de thans- benoemde adjunct stond er ach ter: hii verklaarde dat nadruk- keliik en zei zelfs, ..als deze aan beveling niet gevolgd wordt, dan hangen we ónze ias aan de kap stok". Men maakte ook de af spraak in het corps, dat niemand in verband met deze aanbeveling iets zou doen. zonder ziin corps er in te kennen. De twee aanbevolen candida- ten waren corpsleden met ca 20 dienstjaren, beide door het corps bekwaam geacht, om als adiunct op te treden. Het corps werd op de eerste plaats teleurgesteld in ziin mede lid de man, die thans tot ad* iunct benoemd is omdat deze in strijd met de in het corps gemaakte afspraak, zich een can- didatuur had laten welgevallen. Het werd voorts in ziin brand meester teleurgesteld, toen het vernam, dat de aanbeveling van het corps terzijde was gelegd op grond van onjuiste voorlichting door deze brandmeester. De der de teleurstelling kwam,, toen de Hoofdlieden nadat dit erkend was de aanbeveling van het laddercoros niet alsnog ter tafel brachten en de voordracht, die alreeds buiten de aanbeveling om tot stand was gekomen, werd gehandhaafd. Tenslotte kwam de teleurstel ling dat het corps geen voldoen de gehoor vond bii de leiding van de Brandweer, om ziin be zwaren tegen de voorgedrageh candidaat nader toe te lichten. Bezwaren Welke waren die bezwaren? Deze waren zowel van techni sche als van organisatorische aard. Op de eerste plaats oor deelde het corps de voorgedrage- ne niet bekwaam, om ais leider van een laddercorps oo te tre den. noch om instructie te geven over de techniek, die bii het ge bruik van een magyrusladder aan de orde komt. Het corps oor deelde. dat een adjunct op de eerste plaats een vakman moest ziin en dat is de thans-benoemde adiunct niet: hii heeft een admi nistratieve betrekking. Wat de bezwaren van organi satorische aard betreft, waren de manschappen van oordeel, dat iemand, die naar hun overtuiging te weinig de oefeningen mee maakt. niet de aangewezen man is. om leiding te geven; daarbij komt. dat het corps de man ver wijt, dat hii zich in beledigende termen heeft Uitgelaten over het corps Hoofdlieden: zich niet aan de afspraak had gehouden en tenslotte met repressailles heeft gedreigd, door te zeggen, dat wie hem zou tegenwerken, eruit zou worden gegooid. Is het onredelijk, dat het Lad dercorps deze man niet wenste als adjunct? En is het wèl rede lijk, dat de leiding voor deze bezwaren niet ontvankeliik was? Zou het gezag dodelijk getrof- ALKMAAR. Dansschool Jack Smit, kan op een zeer ge slaagd Sint Nicolaasfeest terug zien. Zaterdagavond waren de leerlingen in feestelijke stem ming bijeen in 't Gulden Vlies, waar de goede Sint hen kwam bezoeken. Natuurlijk werden de nodige lof en terechtwijzingen door ae Sint gegeven, wat bij velen de lachspieren terdege in beweging bracht. Hierna werd elk der leerlingen een cadeau overhan digd. Ook leraar, zijn dochter en assistente werden bierbij niet vergeten. Zoals gewoonlijk werd op het feest weer een taant verloot, ten bate van het Missiewerk, welke verloting een bedrag van f 60. pleverde. ALKMAAR. Het bestuur van „St. Christoffel" herinnert zijn leden er nog even aan, dat er a.s. Vrijdag 12 December ten huize van de beer v. d. Leygraaf (Café „Royal", Seharloo hfc. Zo- cherstraat, Alkmaar) een verga* dering wordt gehouden. De heer Zwerver uit A'dam zal dan een zeer belangrijk on derwerp bespreken, aangaande de W.M., zodat het bestuur op aller komst rekent. fen zijn, als aan deze bezwaren tegemoet was gekomen en de man adjunct was gemaakt in een ander corps; een compromisvoor stel, dat op de laatste dag nog door de Hoofdbrandmeester aan de burgemeester werd voorge legd, in de overtuiging, dat hier het Laddercorps èn een alge meen hooggeacht vriend van de Brandweer volkomen achter stonden? In de overtuiging ook, dat hiermede de eenheid en goede harmonie in de Brandweer her steld konden worden? Dat dus de breuk voorkomen had kun nen worden? Is de houding, die het Ladder- corps in deze bèeft aangenomen ia meende te moeten aanne men in het belang van de brand weer. te kwalificeren als insub ordinatie of rebellie? Zware woorden, die hier gevallen ziin: o.i. ten onrechte. In dit verband moet ons nog iets van het hart. De iongens van het Laddercorps hebben bier bliik gegeven van teamgeest. Zii wezen hun afgevaardigden naar de Commandant en de woord voerder van hun corps bii loting aan. Deze woordvoerder, de heer H. v.d. Schilden, is uitgekreten voor oppositieleider en belhamel, omdat bii de opdracht vervulde, die ziin corps hem toevertrouw de. Mag men hem dat kwalijk nemen? Ziin mede-corpsleden hebben meer respect voor hem dan voor de man. die zich niet aan een in het corps gemaakte afspraak hield en door B. en W. tot hun adiunct benoemd werd. Consequenties In een brief van 24 October aan de Commandant van de A.V.B. .liet het laddercorps deze weten, dat het om de genoemde redenen de thans benoemde can didaat niet kon aanvaarden: het vroeg de commandant de demo cratische weg te bewandelen en sans rancune een oplossing van het conflict te bewerkstelligen. Zii wensten niets anders dan deel te nemen aan een gezond corpsleven. want ..weg uit de Brandweer", zo schreven zii. „is het ergste, wat ons kan overko men In geliike geest had het corps B. en W. geschreven, zich be wust van de consequentie van deze houding. Weken van spanning en po gingen verliepen, totdat dezer dagen uit de benoeming door B. er W. bleek, dat de wensen van het Laddercorps volkomen ge negeerd waren. De mannen van het corps trokken de consequen tie van hun eens aangenomen houding en dienden hun ontslag in. Omdat zij meenden in het belang van de Brandweer niet anders te kunnen doen. Én als gevolg van deze benoeming na men ook vier hoofdlieden hun ontslag, zoals wii gisteren reeds berichtten. Wii vragen ons af. heeft de verantwoordelijke leiding hier niet teveel geriskeerd? Het Laddercorps had moeiliik anders kunnen handelen: de lei ding had dit gemakkelijk wèl kunnen doen. Zonder afbreuk te doen aan haar prestige, zonder het gezag dodelijk te schaden. En, wii vragen ons af: is het prestige gered en het gezag on geschonden, nu deze breuk in de Brandweer een feit is gewor den? Fr. O. ALKMAAR. De rol, welke de Alkmaarse politierechter kreeg te verwerken, vermeldde weinig schokkends. Toen echter bleek, dat een groot deel der ge daagden niet was verschenen, begreep het gerecht, dat het een saaie dag zou worden. En dat werd het dan ook. De 43-jarige F. J. D. uit De Rijp werd er van beschuldigd iets smadelijks gezegd te hebben ten nadele van zijn broer, de 56- jarige J. D., die ten behoeve van een Amsterdamse slager op de mankt in Leeuwarden op com missiebasis een stier had aan gekocht. F. D. was de slager op de markt in Purmerend tegen het lijf gelopen en had toen ge vraagd of broerlief hem niet voor vijftig gulden geflest had. De slager wist bet niet, maar be loofde het te zullen vragen. Hij deed dit inderdaad en nog wel toen er allemaal mensen in de buurt waren, die toen een erg slechte indruk kregen van J. D,, want de mensen Konden uiter aard niet weten, dat J. D. de sla ger niet geflest had. Vandaar dat de benadeelde de zaak aanhangig had gemaakt, met als gevolg, dat de twee gebroeders elkaar gister middag, in gezelschap van de slager en een in vee handelende getuige, voor de Alkmaarse poli tierechter ontmoetten. Deze laatste bleek in het bezit van een schrijven uit Friesland, waarin de verkoper van de stier alle mogelijke twijfel aan de eer lijkheid van J. D. en daarmee de grond onder F. D.'s bewerin gen weignam. De rechter achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen en ver oordeelde de beklaagde tot een boete van f 40.subs. 10 dagen hechtenis. Kippen gaas De gebroeders W. bleken eens gezinder, althans zij deden ge zamenlijk in kippengaas. Het vervelende was, dat dit gaas hen niet toebehoorde, zodat de politie de zaken liquideerde. T. W. uit Alkmaar was chauffeur en 32 jaar. Hij had tweemaal een rol gaas ontvreemd en gedeeltelijk verkocht. Ook weckflessen waren door zijn ongerechtigde handen gegaan. De 39-jarige J. O., die bij de zelfde firma werkte, had meege daan, evenals collega H. W., 32 jaar, eveneens uit Alkmaar. De 29-jarige A. W. stond terecht wegens heling, terwijl tenslotte de 36-jarige fabrieksarbeider P. B. zo onvoorzichtig geweest was gaas te kopen, zonder naar de herkomst te informeren. Tegen T. W. luidde de uitspraak f 40.— of 10 dagen plus 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar met onder toezibhtstelling. J. O. kreeg f 40.of 10 dagen, terwijl H. W. met f 25.of 10 dagen na'ar huis kon gaan. A. W. en P. B. werden elk veroordeeld tot f 15.— of 5 dagen. Jenever en lantaarnpalen J. R. uit Alkmaar was niet ver sohenen en werd wegens her haalde dronkenschap veroordeeld tot f 100.of 20 dagen plus een maand voorw. met een proeftijd van een jaar. Ditzelfde tarief gold voor J. B. uit Alkmaar, die in benevelde toestand een rijwiel bestegen had. W. B, uit Krommenie was reeds 63 jaar, toen hij in Egimond aan Zee met zijn auto een lantaarn paal had aangereden en bescha digd. Hij was vervolgens wegge reden om naar zijn zeggen een politie-agent van het gebeu ren op de hoogte te stellen. Poli tiemannen hebben echter de ge woonte om steeds afwezig te zijn wanneer hun aanwezigheid drin gend vereist wordt, en zo was het ook hier. Een juffrouw had echter het nummer opgeschre ven, zodat B. persoonlijk het von nis kon aanhoren: f25.of 10 dagen. Enige tijd geleden verdwenen geregeld portemonnaies uit man telzakken van verkoopsters bij V, en D. in Alkmaar. Het 21- jarige meisje M. T. bleek de da- deres. Ze was tot de daad geko men wegens jalouzie op een vriendin, die het breder had dan zij. Omdat ze binnenkort een nieuwe betrekking zou aanvaar den. eiste de Officier een voor waardelijke straf van 4 maanden, met een proeftijd van 3 jaar, plus een boete van f 25.of 10 dagen en onder toezichtstelling. De po litierechter kon zich hiermee verenigen, P. L. uit Alkmaar had een aan tal gebruiksvoorwerpen vernield. De juiste toedracht t werd niet duidelijk, omdat hij niet was ver sohenen. f 60.of 20 dagen. H. B. tenslotte was al evenmin komen opdagen, om de eenvou dige reden, dat woon- en ver blijfplaats onbekend zijn. Mis schien dobbert hij met een vlet op de wereldzeeën; vast staat in elk geval dat hij een dergelijk vaartuig heeft gestolen. Deswege werd hij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken. DINSDAG 9 DEC. Bioscopen: HARMONIE: „Wereld in Vlammen", a.l. VICTORIA: „Dood van een handelsreiziger". 14 j. REX: „De vrolijke avontu ren van Lady Godiva". 14 iaar. CINEMA AMERICAIN „Nachtwache". 14 i. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Na 6 uur hedenavond voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Kruisinga, Koor straat 59, Apotheker G. Kruisinga. 7.30 uur: Zwemkampioen- schaDpen „Vliegende Vis- sen Plezierig spel van Haagse Comedie Auteur: Roger Mac Dougall. Regie: Lou Steenbergen. Décor: Willem Deering. Ver taling: Alfr. Pleiter. Hoofd rollen: Toni Rigi. Paul Steenbergen. Dorothy Rigi. Corrie Weier. Mvrtle: Myra Ward. ALKMAAR. Met een tikje komiekerigheid hebben Paul Steenbergen en Myra Ward gis teravond voor een uitverkocht Gulden Vlies een allerplezierigst stukje toneel gegeven in „Als het kindie binnenkomt". Het is, ge loven wii. niet nodig, lang stil te staan bii mogelijk morele bezwa ren tegen het thema, of tegen de verschillende gezegdes, die wellicht stotend konden ziin voor hen. die (al te) serieus toehoor den. want het stuk was geen orobleemstuk in die zin. dat het on gecompliceeerde wlize de lief desbetrekkingen van een man tot twee vrouwen wilde behandelen, noch een oplossing wilde geven in mogelijke eventualiteiten in eens mans burgerlijke stand. Het was duidelijk, dat de humor nummer een was en de schrijver heeft 's mensen grootste inte resse aan die humor dienstbaar gemaakt, en daarom is het hem ook gelukt, werkelijk geestig te ziin en om deze kwaliteiten ver dient hii het niet. het verwijt te horen, dat hii ziin talent op an dere wijze had moeten gebruiken. Het boeiende element, waar naar de bezoekers onmiddellijk werden geïnteresseerd, maakte, dat men amper iets bemerkte van een tekort aan innerlijke over tuigingskracht, dat het spel in technisch opzicht schier feilloos overigens zowel van Paul Steenbergen als van Myra Ward, na de aanvang was toebedeeld. Gaandeweg werd dit echter op gevangen. toen de esprit van het spel de beide hoofdrolvertolkers blijkbaar weer te pakken kreeg. Paul Steenbergen'maakte van de musicus, die op het laatst niet meer weet. of hii nu een of twee vrouwen of helemaal geen vrouw heeft, een tragi-komische figuur, zoals bii 't stuk paste, terwijl My ra Ward een uitstekende mixture vond van een mondaine, bere kende en toch weer „liefhebben de" vrouw, krachtig en levendig gespeeld. Kortom, het werd een heel ple zierige voorstelling, die men even gemakkelijk onthoudt als Vergeet, maar waarbij men voor een avond vergeten kan. wat men aan zorgen tegen wil en dank pleegt te onthouden. ALKMAAR. —""«Be Buurtver eniging Roliea heeft met de kleine kinderen uit de buurt Ropjeskuil, Liefdelaan, Akers laan, een Sinterklaasfeest ge vierd in 't Wapen van Heems kerk. Bij de komst van de Sint zongen de kinderen hem harte lijk toe. Enkele kinderen kregen een klein vermaan, anderen werd een pluim op de hoed gestoken, omdat ze zoet waren geweest,... Natuurlijk werden ze allemaal royaal onthaald op koek en cho cola en alle kinderen mochten na afloop een cadeautje mee naar huis nemen. Oranje Wit won met 31 van Zeevogels. In het begin zag het er niet naar uit dat Oranje Wit met de buit zou gaan strijken, de eerste helft was het een ge- lijkopgaandc strijd en Zeevogels nam zelfs de leiding met een prachtig schot. De tweede helft toen Zee vogels in het offensief was kwam het succes plotseling aan, de an dere kant en Oranje Wit maakte gelijk. Aangemoedigd door dit succes kwamen de dames uit Limmen steeds meer in de aan val nog tweemaal lieten ze de Zeevogels-keepster de bal uit de touwen halen. A.O.G. had met BI. Zwart ai heel weinig moeite, vooral de eerste helft ging het van een leien dakje, met mooie open aanvallen werd het BI. Zwart- doel bestookt en reeds in de eer ste minuut had de rechtsbuiten succes. Met de regelmaat van een klok kwamen de doelpunten De rust ging in met een grote 80 voorsprong. BI. Zwart heeft de tweede helft heel wat beter spel gegeven en A.O.G. geloofde het wel. Eerst bracht BI. Zwart het tot een tegenpunt en daarna werd het 9I. Voor de scheids rechter het einde floot hadden beide elftallen nogeenmaal ge scoord, 102. V.B.O. vertrok naar Uitgeest om U.S.V.U. het leven zuur te maken. Ze waren niet eerder te vreden alvorens de bal veertien maal in het U.S.V.U.-doel was vpt"hven»n. Maar U.S.VU wist Janny Jac. Kuif. toch nog éénmaal de roos te treffen. 3e kl. B. A.O.G. 2-Adelbert 2 is een gelijk opgaande strijd ge weest. Adelbert werd tenslotte de gelukkige en won met 21. 4e kl. B. Adelbert 2 gaat op de goede weg voort. Nu werd er weer met 42 van V.B.O. 2 gewonnen. Jun.. Oranje Wit kon het tegen A.D.O. niet bolwerken en ver loor met 6—3. Jun. 1. Adelbert b ontving A. O.G. b en eiste de volle buit op 5—3. Adsp. Oranje Wit wist nog net met 43 van A.O.G. te winnen. V.B.O. had met de Benjamin Adelbert heel weinig moeite en won met niet minder dan 100. Uitslagen: le kl. Or. Wit-Zeevogels 31; AOGBI. Zwart 102; 2e kl. USVU-VBO 1—14; TYBB 2-OG 2—3: 3e kl. A Geel Wit-HBC 4-1; TYBB 3-Leonidas 2 2-5; 3e kl. B AOG 2-Adelbert 1-2; 4e kl. A Leonidas 3-HBC 2 32; 4e kl. B Adelbert 2-VBD 2 4-2; Jun. hfd. kl. Or. Wit-ADO 3—6; Jun. 1 Adelbert-AOGb 5-3; Jun. 2 Geel Wit-SHS 0—2; Adsp. Or. Wit-AOG 4-3; Adelbert-VBO 0—10. ZIJPE. Geboren: Joh an Martien, z.v. M. Adr. Visser en voor Schola Publico ALKMAAR. Dr. R. Teu- nissen, leraar van het R.K. Ly ceum, die reeds eerder voor Schola Publica en met groot succes een lezing met licht beelden over een biologisch on derwerp hield, zal Vrijdag a.s. wederom een causerie met licht beelden houden, ditmaal over „Het ontstaan van nieuw leven". Zoals in de menselijke samen leving valt ook in de natuur de machtige drang waar te nemen, i die leidt tot het grote doel van alles wat leeft: de instandhou ding en uitbreiding van de eigen soort. Hiermee wordt een ter rein betreden, vol wonderlijke en diepzipnige problemen. Hierover zal dr. Teunissen, die wij in de Schola kennen als een aangenaam causeur, a.s. Vrijdag avond een voordracht houden. Men reservere dus deze avond voor de Schola. ALKMAAR. De heren J. Jansen en J. Jonker, resp. voor zitters van de Buurtverenigingen U.K.K. en Bloemwijk. hebben t initiatief genomen tot stichting van een Sociëteit voor beiaarden, in navolging van hetgeen hier in Alkmaar en in enkele andere plaatsen in Nederland reeds met zoveel succes is geschied. Vrijdag i.l. heeft tussen de ini tiatiefnemers en de Wethouder van Sociale Zaken de heer Coerts een onderhoud plaatsgehad en het resultaat daarvan is. dat men thans kan overgaan tot het formeren van een commissie, waarin behalve de beide initia tiefnemers vertegenwoordigers van vijf andere organisaties in de stad zitting moeten nemen. Men rekent natuurliik op de morele en financiële medewerking van het gemeentebestuur. In de Hekelstraat heeft men de beschikking over een vrii ruim pand. dat in de middaguren reeds dienst doet als tehuis voor beiaarden. Het ligt echter in de bedoeling, het de gehele dag. d.w.z. van des morgens van 912 en des middags van 2-6 uur voor de Ouden van Dagen open te stellen. Het interieur heeft echter een nogal verwaarloosd aanzien. Men zal trachten dit met eigen krach ten te restaureren. Naar schat ting is nodig een bedrag van f 500.Men doet een beroep op de Alkmaarse burgerij, om dit bedrag bijeen te brengen. Men kan zijn vrijwillige gaven en bijdragen bezorgen bij de heer Jonker. Eikelenbergstraat 4 (hoek Westerweg). Natuurliik is allerlei materiaal nodig voor de restauratie. De initiatiefnemers doen een beroep op de grote zaken en bedrijven, om dit materiaal beschikbaar te stellen, hout, verf, behang etc. Van de Alkmaarse burgerij ver wacht men behalve de bijdrage in baar geld allerlei gezelschaps spelen. Ook is er een radio no dig. Wanneer het pand gereed is. om de ouden van dagen geheel de dag te herbergen, zal het of ficieel geopend worden. ALKMAAR. Onze stadge note, mej. Afra Breed, is te Am sterdam geslaagd voor Röntgen- laborante. ALKMAAR Geboren: Cor nells J. z.v. J. Mazereeuw en W, Stuut. Gehuwd; J. A. Martens en S. M. Blommaert. Overleden: Adriana J. van der Kraan 83 j. ALKMAAR. Een automobi list uit Alkmaar heeft gisteren bii de politie aangifte gedaan van de vermissing van een leren tas. inhoudende f 250.en enkele waardepapieren. De tas werd ontvreemd op het Luttik Oudorp. toen hii de tas een moment on beheerd liet op het spatbord van zijn wagen. ALKMAAR. Een wielriidster uit Alkmaar reed gistermiddag aan de Noordzijde van het Lut tik Oudorp in de richting van de Appelsteeg. toen uit de Mosterd- steeg plotseling een bakfiets te voorschijn kwam. Het meisje werd door de bakfiets geschept en in het water geduwd. Waar schijnlijk zal het kille avontuur met een paar dagen onder de wol ziin afgelopen, want om standers slaagden er spoedig in haar uit het water te halen en van droge kleren te voorzien. De politie zorgde toen voor transport naar huis. Het meisje bleek lichte verwondingen aan gelaat en pols te hebben opge lopen. ALKMAAR. Gistermorgen, nog vóór 6 uur. probeerde een Naco-bus vanaf de Helderseweg rechtsaf de Stationsweg in te slaan. Door de gladheid mislukte deze manoeuvre, waardoor de bus on een geparkeerde bestelwagen schoof. Beide wagens werden min of meer gedeukt. HEILOO Sinds Vrijdag jl. zwervend wit-zwart-.gr ijs lang harige hond, reu. Te bevragen Stationsweg 78. ALKMAAR. De afdeling Alkmaar van de Alg. Militaire Pensioenbond heeft tijdens haar laatste vergadering een motie aangenomen, waarin zij haar ontstemming uitspreekt over de moeilijke levensomstandigheden waarin vele van de gepension- neerde militairen verkeren. Men constateert verder dat de kwestie van het volledige rechts herstel nog steeds niet is opge lost, waardoor de rechtsverzeke- ringsbeloften niet geheel zijn na gekomen. Tenslotte wordt opge merkt, dat de gepensionneerden nog steeds niet zijn opgenomen in de verplichte ziekenfondsver zekering. De motie werd ter kennis ge bracht van de Ministerraad en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. ALKMAAR De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in dezaak tegen de gebroeders A. en hun kameraad O. uit Amster dam die in de nacht van 15 op 16 Aug. een poging hebben ge daan de brandkast van de groen teveiling te Wognum te forceren. Tegen de eerste twee had de officier van Justitie 3 jaar zon der aftrek geëist. Tegen O., dia als chauffeur van de wagen had gefungeerd waarmee de Amster dammers naar Wognum waren getogen, was een jaar en zes maanden geëist. De rechtbank veroordeelde de beide broers Peter en Wilhelm tot 3 jaar. Wilhelm werd vrijge sproken voor wat de tenlaste legging betrof inzake het veiling gebouw, maar wel achtte ae rechtbank bewezen dat hij teza men met zijn broer de snijbran der te Ilpendam had gestolen. O. werd van alle rechtsvervol ging ontslagen omdat het hem ten laste gelegde niet bewezen of strafbaar werd geacht. Hij werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. W eersvenrarh tine Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond (op gemaakt te 10 uur). ZACHTER WEER OP KOMST Overwegend zwaar bewolkt, vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog nevel of mist. Tijdelijk enige neerslag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Langzame stiiging van temperatuur, maar in het bin nenland aanvankelijk nog lichte vorst. ALKMAAR Bij de cluD- kampioenschappen van de R. K. Zwemvereniging „Vliegende Vis sen" in de Overdekte zal een van de beste Nederl. schoon- springsters, mevr. L. Lanting- Keller van H.D.Z. te Amsterdam een demonstratie geven. BERGEN Een liederen- avond en dan een waarop het „Kunstlied" hoogtij viert, be hoort nog steeds tot de meest verfijnde muzikale kunstgeme- tingen, welke men kan ervaren. De zanger of zangefes. welke zich een dergelijke onderne ming permitteert, moet wel een veelzijdige artistieke inslag be zitten om een dergelijke opgave met succes te kunnen volbren gen. Dit is maar aan weinigen ge geven, en we menen, een enkele onvervulde wens buiten beschou wing gelaten, dat Erna Spooren- ber'g wel tot die weinigen behoort. Haar uitnemende stem is daar voor gedisponeerd en ook: deze zangeres weet een lied van bin nen uit te zingen en gestalte te geven. De programma-samenstelling was interessant: Mozart, Debussy, Richard Strauss en enkele liede ren van Géza Frid. De zangeres begon met een vijf tal liederen van Mozart. Daarin deed zii vocaal prachtige dingen, maar toch was het, althans naar de geest, nog niet geheel en al Mozart in ziin volle schoonheid. Hiervan mochten we iets ervaren in de twee laatste Mozart-liede- ren „Die Zufriedenheit" en „Die kleine Spinnerin". Haar muzikale intelligentie schijnt meer ingesteld te ziin op het werk van de Franse compo nist. Debussy. De declamatorische voordracht stelt bii Debussy hoge eisen, en Erna Spoorenberg wist LIMMEN Met ingang van 15 Januari 1953 is aan de Zeer- eerw. heer pastoor Van Leeuwen op zijn verzoek door de bisschop eervol ontslag verleend als pas toor onzer parochie. De gezondheidstoestand van pastoor Van Leeuwen is van dien aard dat een goede uitoefe ning van het priesterlijk ambt zeer moeilijk wordt. In de zomer van 1953 zal pas toor Van Leeuwen zijn 40-,jarig priesterschap vieren. De voorbereidende werkzaam heden om dit feest op luisterrijke wijze te vieren waren reeds in een gevorderd stadium. SCHAGEN Het onderzoek van de bevolking op t.b.c. is af gelopen. In totaal zijn bijna 4100 ingezetenen van Schagen via het Röntgenschermbeeld op de film strook vastgelegd. ALKMAAR 8 Dec. 6 paar den f750800, 114 koeien f550 1200, le kwal. p.kg 2.652.75, 2e kwal. 2.552.65, 1 graskalf; 37 nuchtere kalveren 4085, 23 vet te schapen 95130, 256 varkens, vlees- en zware varkens per kg 2.00—2.04, lichte varkens 1.80 2.00 .zeugen 1.801.90, De i.v.m, de komende Kerst dagen verwachte opleving in de koeienhandel bleef uit. Er be stond nl. een normale animo, waardoor het handelsverloop heel kalm is geweest. Prima beesten waren er maar weinig. Voor en kelen hiervan kan de prijs op f 2.80 per kg komen, maar dan alleen wanneer het gewicht te genvalt. Vandaar dat hierboven f 2.75 per kg als hoogste notering is gegeven. De nuchtere kalveren zowel als de schapen, zijn door de kleine aanvoer prijzig. En al werd alles dan verkocht, feit is, dat de verkoop maar zeer stug ging. De schapen komen geslacht van f 2.202.40 per kg. Bij een behoorlijke aanvoer van varkens, verliep de handel uiterst matig, mede als gevolg van de even mindere behoefte aan vlees in de winkels. AL de aangevoerde dieren werden ech ter verkocht, tegen prijzen, die, voor wat de vlees- en spekvar- kens betreft, 2 ct per kg bene den die v. verleden week lagen. Maandag, 8 December 1952. Tomaten A 2050; witlof 4579; bloemkool 821; rode kool 610; savoyekool 68.50: groene kool 916.50; spruitkool 1846; boe renkool 917.50; ndijvie 940; bospeen 1118; bieten 615; winterpeen 5.5015.50; waspeen 1326; uien 621.50; prei 11 22.50; soepgroenten 6—16; peter selie 4.505.50; knolselderij 6.50 —20; goudreinet 8—23; Comtesse de Paris 16—30;' Gieser Wildeman 6—18. inderdaad hier boven de materie uit te komen en de tekst voor ons tot een levend gebeuren te maken en wel in het bijzonder in „Air de Lia". „De drie Romances" van Géza Frid (opgedragen aan Erna Spoo renberg) verkregen de romanti sche inslag, welke deze liederen verlangen. Tenslotte kwamen we in de be kende en gevoelige atmosfeer van de Richard Strauss-Liederen, zo als „Breit über mein Haupt", „Morgen", Standchen" e.d„ ver tolkt op een wijze welke vrijwel niets te wensen overliet Erna Spoorenberg had zich een ideale accompagnateur gekozen in de persoon van de pianist Géza Frid. Deze kunstenaar weet van iedere klavier-begeleiding een muzikale gebeurtenis te maken, in dien zin dat hii ten opzichte van de compositie, steeds herschep pend werk verricht. De pianist werd dan ook terecht in de hulde, aan de zangeres ge bracht. betrokken. De velen in de Dancing van de Rustende Jager aanwezige luis teraars. waren zeer enthousiast en de zangeres kon dan ook zonder toegift geen afscheid ne men. Het succes was groot en de bloemenhulde verdiend. W. SCHREURS WARMENHUIZEN. 9 Dec. Uien 20.50—20.60; bleten A 13.20; rode kool 610.70: gele kool 5.50—8.80: witte kool 6—7.90. AMSTERDAM. 8 Dec. Bin nenlandse granen. (Boerennote- rlngen.) Rode tarwe f 26; witte tarwe f 26.10; rogge f 25.50-26.50; zomergerst f 31—-33; wintergerst f 30—32.50; haver f 26—27: groe ne erwten f 5053: capuciiners f 40—43; bruine bonen f 70; paar- debonen f 110115; geel mos terdzaad f 60; kanariezaad f 32 beEm'ster^ $jrme°re$d Ë.O. Tomaten A 52—76; Witlof 4154; bloemkool 2239; rode kool 6; groene kool 8—13; spruit kool 26—64; boerekool 1015; andijvie 2756; bospeen 25; win terpeen 8—15; waspeen 24—28; uien 14.60—21; prei 13—24; drui ven Alicant 1.30—1.40; appels: Bramley Seedling 37; Cox Or. Pippin 3059; Goudreinette 8-24 Gron. Kroon 418; Jacques Le- bel 35; Jonathan 632; Lax- ton Superbe 624; Present van Engeland 514; Zoete Wlnter- kroon 8—24; Beurré Hardy 7-24; Bonne Loulsse d'Avr. 6—24; Comtesse de Paris 728; Gieser Wildeman 6—14; Legipont 10-36; St. Rémy 4-11; Winterjan 38; Zwlindr. Wijnpeer 3—8. ZWAAG, 8 Dec. Aardappe len 12.40; uien 4.10—16.60; ble ten 3.50—12.60; prei 11—21; gele bew.kool 4.40—9.—; groene kool 6.60—10.90; rode koof 3.60—11 20 boerenkool 1618; spruitkool 15—42; witlof 60—73: breekpeen 7.3012; gare biet 16; Alicanten 451.32; Cox Orange 1965; Gl. van Holland 13—24; Golden Di- licious 426; Gron. Kroon 521; Jonathan 631; Laxton Superbe 918; Notaris appel 815: Pres. van Engeland 1618; Prlncesse Noble 8—13; Zoete Ertngaard 1720; Beurré Alex. Lucas 18-19 Bonne Louise 1032; Doyenne du Cornice 4661; Gieser Wil deman 814; Legipont 8—38, GROOTEBROEK, 8 Dec. 2000 kg uien: grof 18; middel 19.80—20.10; driel. 26; 1000 kg rode kool 6.108.90; 600 kg gele kool 6.807.10; 6000 kg groene kool 6.5010; 5500 st. bloemkool z.d.C 8; t.s.B 18—49; BII 12—33; stek 4.50. NRD.-SCHARWOUDE, 9 Dec. 1000 kg peen: B 12.70: C 12.80 13.50: D 9.40; 4700 kg kroten: A 13.50—14.10; B 12.60—13.60; C 6.30: Modjo 4: 8300 kg uien 16.10 —21.10: grove 17.6018.10: driel. 25: 2100 kg rode kool 69.20; 2400 kg gele kool 5.509: 8400 kg groene kool: A 6.809.80: B 6.706.B0; 84.500 kg Deense witte kool 67.30: 13.000 kg Succes witte kool 55.60; 800 kg an- diivie: B2 22—23. 2 18—21: af wijkend 8. LANGEDIJK, 9 Dec. 10000 kg rode kool 1 8.30—10.60, II 68.30; 10.000 kg gele kool I 6.709.30, 40.000 kg groene kool A 7.60—11.10, B 5—6.70, 50.000 kg Deense witte kool 67.70, 6000 kg uien 19.6021.60, grove 19—20.60, driel 24.40—24.80, 1700 kg bieten B 12.90, 1000 kg sprui- tenI2635, 50 kg witlof IB 65, 2B 52. HEM. 8 Dec. Zuiderkogge. Bloemkool 844. midd. uien 18.9020, grove 1919.50. driel. 2124; groene kool 8.2012.80; rammenas 1011; rode kool 6 11: spruitjes 1530; kroten 11— 13; goudreinette 7—20: gratiool 49; louwtje 612. Bij de totsti wet is de vra niet in strijd was, dat de geopend om l algemene maai in te stellen. Een groot d< beantwoordde tigend en 't w dat A.R. en C aan het onbwi zij dit andeiï zouden hebben had naast and wellicht in dt doorslag zoude ook dit grond Indien de KV. wettelijk bezv, wijken, zou de ongetwijfeld n meerderheid dat men gev „nationale wet spreken. Des- K.V.P. de mo drij f schappen 1 regel van besti stellen, zwaan Ware zulks r zou de Wet op tend de andere ben gekend, deel van de toen, waarond Weiter, als on verworpen. M; verder terzijde Onze bedoe duidelijk te m; er zeer veel v een vrijwillige gelijk te make: nu gisteren bes prof. Romme i van October 1 voor wat de b treft, het kiezi opkomen van regering en p; alles bedissele drijfsleven zeil de Kroon. He er alleen dan wanneer het nodige kracht gen om de diedrijfsonganis'c iiiken. Wii hoj een dergelijk zich niet of zei Thans zijn en inmiddels i bedrijfschap tc Waarom niet? een deel als liikheden, die dingen duidelij voorzitter van heer Oosterhu maanden geled van het 20ste N.V.V., de erki niet billijk zou traging .die in de wet is ontst ten aan verz< kringen". Echter wel het blad van concentratie „1 do P.B.O.geda- te vuur en te en hierachter groep industrie van de laatst< de P.B.O. zeli van het comT Deze geest ko wiize tot uitiT Op het cong van Smeden-, Machinereparal in Juli van dit den werd geh de voorzitter De zeesleep! L. Smit Sleepdienst he op 150 grader Lorenza Marq kust van Zuid- lijk avontuur De boot wa: molen en een onderweg van stad, naar Son maar geraakte grote schrik i zagen zij- plot» len omslaan, derilandse runn runner overlboc dellijlk werden webk .gesteld den. Dit getlu Nederlanders, man, die in d Ned. Maatschi wenken te Am het leven. De dween spoedig „Hudson hee wend en vaar B<>ira 'rr""

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2