Kan de P.B.O. nog wachten? Mist te Londen trok na vier dagen eindelijk op Hoogoven-stad zal ruimte Meden aan 175,000 mensen ^Gemiddelde man "-plastic, VOETBALLADE Geen aardappelen, en ook niet kankeren.... Twaalf jaar voor moord VERSCHIL IN VISIE Maatschappelijke ontwikkeling gaat intussen voort Acht zeelieden te water geraakt en verdronken Extra bouwterrein jaagt tuinders van hun grond van 7 December 1952 DINSDAG 9 DECEMBER 1952 Pagina 3 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de replieken in het P.B.O.-debat constateerde de heer Weiter, dat minister de Bruyn zijn visie op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie had „uitgedrukt in ter men, die wij tot dusver in deze zaal nog niet hadden ge hoord". In hoeverre was deze bewering juist? Wie de ontwikkeling van de P.B.O.-gedachte op zich laat inwer ken kan zeker niet tot de conclusie komen, dat minister de Bruyn een nieuwe doelstelling voor de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie forceerde. En ook de moge lijkheid van instelling van bedrijfschappen bij de wet is niets nieuws, omdat deze mogelijkheid in de wet op de P.B.O. ligt vervat. De heer Welter had echter wel gelijk in zover hij in de rede van minister de Bruyn de wat tanende P.B.O.-gedachte in nieuwe bloei zag schieten en in zover het duidelijk werd, dat dit kabinet de P.B.O. in de komende vier jaar voor een goed deel wil verwe zenlijken. Anders gezegd: toen lag de volle klemtoon op de vrijwilligheid, thans heeft minister de Bruyn laten blijken, dat deze klemtoon echter no nodig ook verlegd kan worden naar de andere mogelijkheid, die de wet kent delsblad": „De bond zal zolang mogelijk buiten de P.B.O. blij ven en er zich alleen bij aan sluiten wanneer het niet anders meer kan". En op de jaarverga dering van de Ned. Kath. Vak bond voor de Textieldetailhan- del, deelde drs. Leefs mede, „dat de grootwinkelbedrijven de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie hebben afgewezen, omdat een deel van die bedrijven niets voor de P.B.O. voelt." Waren er feiten als deze niet, dan zou men de heer Weiter zonder meer gelijk kunnen ge ven, dat de volle nadruk moet blijven vallen op een totstand koming in vrijwilligheid. Maar die andere feiten en deze zouden nog met tal van andere vermeerderd kunnen worden, hebben de problematiek doen ontstaan, ten aanzien waarvan prof. Romme in het aangehaalde citaat van 1949 nog hoopte, dat „een dergelijk gemis aan kracht zich niet of zelden zal voor doen". Voor dat geval verwees professor Romme ook reeds toen naar de andere mogelijk heid, die de wet biedt en als 'zodanig was er bij het jongste P.B.O.-debat dus inderdaad niets nieuws onder de zon, maar nieuw was, zoals gezegd, wel, dat ook de doorvoering van bovenaf nu voor het eerst in reëler termen aan de orde werd gesteld. Bij de totstandkoming van de wet is de vraag gerezen of het niet in strijd met de Grondwet was, dat de mogelijkheid werd geopend om bedrijfschappen bij algemene maatregel van bestuur in te stellen. Een groot deel van de Kamer beantwoordde deze vraag beves tigend en 't was om deze reden, dat A.R. en C.H. hun stem niet aan het ontwerp gaven, hoewel zij dit anders met overtuiging zouden hebben gedaan. De VVD had naast andere bezwaren, die wellicht in die periode niet de doorslag zouden hebben gegeven ook dit grondwettelijk bezwaar. Indien de KVP voor dit grond wettelijk bezwaar had willen wijken, zou de wet op de P.B.O. ongetwijfeld met een zo grote meerderheid zijn aangenomen, dat men gevoegelijk van een „nationale wet" had kunnen soreken. Desondanks heeft de K.V.P. de mogelijkheid om be drijf schappen bij algemene maat regel van bestuur te kunnen in stellen, zwaarder laten wegen. Ware zulks niet gebeurd,dan zou de Wet op de P.B.O. uitslui tend de andere mogelijkheid heb ben gekend, die nu door een deel van de bezwaarden van toen, waaronder ook de heer Weiter, als onbegaanbaar wordt verworpen. Maar dit laten wij verder terzijde. Verwachting met bezwaardheid. Onze bedoeling is hiermede duidelijk te maken, dat* de KVP er zeer veel voor over had, om een vrijwillige doorvoering mo gelijk te maken. „Wat de Kamer nu gisteren beslist heeft", schreef prof. Romme in de „Volkskrant" van Ootober 1949, „is in wezen, voor wat de bedrijfschappen be treft, het kiezen voor het laten opkomen van onderen op. Niet regering en parlement zullen dit alles bedisselen, maar het be drijfsleven zelf, met behulp van de Kroon. Het parlement komt er alleen dan nog aan te pas, wanneer het bedrijfsleven de nodige kracht niet zou opbren gen" om de publiekrechtelijke -bedrijfsorganisatie te verwezen lijken. Wij hopen van harte, dat een dergelijk gemis aan kracht zich niet of zelden zal voordoen". Thans zijn wij drie jaar later en inmiddels is nog geen enkel bedrijfschap tot stand gekomen. Waarom niet? Ongetwijfeld voor een deel als gevolg van mcei- liikheden, die bij de voorberei dingen duidelijk werden Ook de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, bracht enkele maanden geleden, bij de opening van het 20ste congres van het N.V.V.. de erkenning op, dat het niet billiik zou zijn om de ver traging ,die in de uitvoering van de wet is ontstaan, geheel te wij ten aan verzet in werkgevers kringen". T Echter wel voor een deel. In het blad van de conservatieve concentratie „burgerrecht" wordt de P.B.O.gedachte iedere week te vuur en te zwaard bestreden en hierachter gaat een grote groep industriëlen schuil. In een van de laatste nummers wordt de P.B.O. zelfs een voorportaal van het communisme genoemd. Deze geest komt ook op andere wiize tot uiting. Op het congres van de Bona van Smeden-, Constructie- en Machinereparatiebedrijven, dat in Juli van dit jaar te Leeuwar den werd gehouden, verklaarde de voorzitter volgens het „Han- Noodzakelijk of experiment? De vraag of zulks acceptabel kan zijn, kan men benaderen vanuit de vrees, dat de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie geen enkel effect zou hebben, wanneer zij werd opgelegd. De opmerking_ van de heer Weiter. dat „de tijd alleen datgene res pecteert, wat niet zonder hem tot stand is gekomen" klinkt op het eerste gehoor aantrekkelijk, maar in de politiek gaat zulks zeker niet altijd op. Er zouden ver schillende belangrijke aangele genheden genoemd kunnen wor den, die ondanks veel verzet tot stand kwamen en waarvan thaiis iedereen de onvermijdelijkheid of de wenselijkheid gevoelt. Men denke slechts aan de Leerplicht wet. En wat de bedrijfsorgani satie betreft, deze is in West- Duitsland onlangs zonder meer bij de wet doorgevoerd. 'Maar tenslotte gaat het hier bij toch om de vraag hoe be langrijk men de P.B.O. acht. Het nieuwe in de visie van minister De Bruijn was, dat hij met be trekking tot die belangrijkheid weer teruggreep op de urgentie, waarmede de publiekrechtelijke 'bedrijfsorganisatie reeds 20 jaar geleden in Quadragesimo Anno werd omgeven: „Het voornaam ste doel, het voornaamste stre ven van de staat en alle invloed rijke burgers moet daarop ge richt zjjn, de strijd der tegen over elkaar staande „klassen" te doen eindigen en een een drachtige samenwerking in be drijfschappen tot stand te bren gen en te bevorderen". Deze ur gentie is er, volgens het Nederl. Episcopaat, ook nu nog onver zwakt. In hun Vastenmandement van 1949 noemde zij de P.B.O. „de grote sociale aangelegenheid van de komende jaren". Wie zo de P.B.O. benadert, moet wel tot de conclusie ko men, dat men niet ongelimiteerd kan blijven wachten en temeer niet, omdat de maatschappelijke ontwikkeling onderwijl voort- In 1949 doelde Paus Pius XII hier al op, toen Hij in een toe spraak tot de „Internationale Unie van Katholieke Werkge versverenigingen" verklaarde: „Dat deel van de encycliek schijnt ons thans ongelukkiger wjjze bijna een voorbeeld te ge ven van hoe men geschikte ge legenheden, die met beide han den moeten worden aangegre pen, voorbij kan laten gaan. Nu doet men achteraf zijn best om andere vormen van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie uit te werken en op dit ogenblik gaat de gunst bij voorkeur uit naar het onder staatsbeheer bren gen en het nationaliseren van ondernemingen". Hier in Nederland hebben wij een dergelijke ontwikkeling nog kunnen verhoeden, maar het ge vaar blijft door de onwikkelmg van de economische verhoudin gen aanwezig. De Chr.-Hist. werkgever Vixseboxse onder schreef dit jaar de stelling van het socialistisch Kamerlid Hof- stra, dat het bedrijfsleven in zjjn streven naar grotere en goedkope productie in steeds op Keesje Schreurs Gistermorgen heeft het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch de 42-jarige weduwe J. M. G.-H. uit Zierikzee, wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring. De advocaat-generaal had 15 jaar en ter beschikkingstelling geëist. grotere combinaties bezig is om zichzelf voor socialisatie geschikt te maken. En ook hij zag hier tegenover slechts één redmiddel: de P.B.O. Tegenover het communisme. Een ander argument, dat ook minister De Bruijn in zijn visie verwerkte, is de noodzaak om tegenover de communistische maatschappijstructuur een an dere te stellen, die de katholieke en christelijke arbeiders al veie jaren als het na te streven ide aal is voorgehouden. Maar ook hier komt eens de dag, waarop de verwezenlijking noodzakelijk wordt. Een bijzondere medewer ker schreef i-n Juli aan het „Han delsblad", bij een bezoek aan het Duitse Ruhrgebied: „Wij hebben kunnen constateren, hoe het feit, dat de beloofde mede zeggenschap nog niet is verwe zenlijkt, de communisten in de hand werkt." Ook zo bezien wordt de P.B.O. een met aile kracht na te streven noodzake lijkheid. „Geschiedt die hervor ming niet, dan zal de maatschap pij bezwijken onder heftige con flicten tussen de werkgevers en de georganiseerde arbeiders", al dus mr. Sassen in een rede op het congres van de katholieke werkgevers in Europa. Het ware voor een goede oordeelsvorming goed om te weten, of ook de hr. Weiter deze visie op de huidige ontwikkeling heeft. Indien hij deze niet heeft, wordt het be grijpelijker, dat hij kon spreken van een „experiment" en van en „revolutionnaire instelling". Gistermiddag om 12 uur heeft de Britse Automobiel Bond meegedeeld, dat in de buitenwijken van Londen de mist voor het eerst na vier dagen aanzienlijk opgetrok ken was, maar dat in het centrum van Londen het zicht op tal van plaatsen nog minder dan 20 meter bedroeg. Op Northolt Airport ivas het zicht slechts 10 meter. De Automobiel Bond heeft meegedeeld, dat de telefoon nog niet stil gestaan heeft met verzoeken van automobilisten, die htdp vragen bij het opsporen van hun auto's, die zij in de mist in de steek gelaten hebben. De Londense havenpolitie heeft de lijken van acht zeelieden, die door de mist in de Theems waren terechtgekomen, opgedregd. De rivierpolitie zoekt naar 20 bin nenschepen, die op verscheidene punten in de rivier ronddrijven. Sinds Vriidag heeft de mist deze stad van negen millioen mensen in haar greep gehad. Overal drong zii door en zelfs binnenshuis werden kleding, meubelen, handen en haar nat en vies. Ambulance en brandweerauto s kronen in antwoord on spoed oproepen achter een man met een grote toorts naar de aange geven plaats. De mobilofoon auto's van de politie waren van geen nut en in een geval ging de politie per fiets. En het eigenaardige was. dat slechts 24 km ten Zuiden van Londen, de zon helder scheen. Doordat de gehele dag in de woningen en kantoren de ver lichting brandde, bereikte het electriciteitsverbruik een onge kend hoogtepunt. Ondanks de grote voorraad van kolen de grootste sinds de oorlog moest de electriciteitsmaatschappii het gebruik beperken. Naar wij van welingelichte zijde vernemen zal de te ver wachten grote bevolkingsaanwas in het gebied van het Hoogovencomplex opgevangen worden door een grote uitbreiding van Beverwijk tot over de grenzen van de gemeente Heemskerk en Velzen. In deze uitbreiding zal woongelegenheid verschaft worden voor ruim 175.000 mensen. Een en ander zal in 1980 gereed moeten zijn. Alle vroegere plannen zijn onuitvoerbaar gebleken en derhalve verworpen door de plannen-makers. De conse quentie hiervan is o.a.', dat er een paar honderd tuinders gezinnen van hun grond verdreven zullen worden. Het staat nog in geen enkel opzicht vast op welke wijze de tuinders geholpen zullen kunnen worden. De uitbreiding van het hele Hoogovencomplex, die in het ka der van het Schumanplan te ge beuren staat, voeigt een nieuw probleem toe aan 't grote vraag stuk, dat de „randstad-Holland" al sinds lanige tijd vormt. De uit breiding er komen enige staaL fabrieken bij en verder staalver- werkende industrieën en chemi sche bedrijven vraagt een toe vloed vain ruim 20.000 arbeiders in 1980. Hierdoor moet er mede gerekend worden, dat, gelet ook op de vergroting van het „ver zorgend apparaat", het inwoner tal zal stijgen tot 200.000 a 250.000. Thans tellen de gemeen ten Beverwijk, Velsen en Heems kerk tezamen 80.000 inwoners. De vraag rijst dus meteen: waar moeten deize mensen wonen. Op de eerste plaats heeft men ge dacht aan de mogelijkheid om ten zuiden van het Hoogoven complex eenvoudig een nieuwe stad uit de grond te stampen. Hoe aantrekkelijk een dergelijke oplossing ook lijkt, vooral in ste- delbouwkundiig opzicht, toch zijn er zoveel nadelen aan verbonden, dat de plannenmakers haar heb ben verworpen. De steeds groter wordende BAGGERMOLEN VERGAAN De zeesleepboot „Hudson" van L Smit Co's Internationale Sleepdienst heeft Donderdag j.l. op 150 graden ten Zuiden van Lorenza Marquez, aan de Oost kust van Zuid-Afrika, een hache lijk avontuur beleefd. De boot was met een bagger molen en een bak op sleeptouw onderweg van Beira, via Kaap stad, naar Soniguldak in Turkije, maar geraakte in een orkaan. Tot grote schrik van de* bemanning zagen zij, plotseling de baggermo len omslaan, waarbij twee Ne derlandse runners en een Engelse runner overboord sloegen. Onmid dellijk werden pogingen in het werk gesteld de mannen te red den. Dit gelukte met de twee Nederlanders, maar de Engels man, die - in dienst stond van de Ned. Maatschappij van Haven werken te Amsterdam, kwam om het leven. De baggermolen ver dween spoedig in de diepte De „Hudson" heeft de steven ge wend en vaart met de bak naar 4rri1fr. Er is een man in het ggp Ford Laboratorium te Dearborn, die, hoewel hij niet leeft, toch een zeer belangrijke plaats inneemt Hij wordt de „gemiddelde man" genoemd: is geheel uit plastic vervaardigd en is gedoemd zijn leven lang te zitten. De uitdrukking „gemiddelde man" is af- j; komstig uit de statistieken van de Amerikaanse leger s gezondheidsdienst, waar 1 men aan de hand van ver- zamelde cijfers heeft vast- p gesteld, dat het gewicht I van een gemiddelde Aime- 1 rikaanse man 75 kg be draagt, bij een lengte van 1,75 meter. Deze cijfers zullen nu dienen bij het ontwerpen en beproeven van nieuwe wagens en aan de hand daarvan zal men kunnen komen tot de gewenste ruimte voor hoofd en be nen in de producten, de juiste vorm voor armsteu- nen en wat dies meer zij. De „dummy" bestaat uit 18 afzonderlijke stukken, zoals armen, benen, hoofd romp etc. en elk lichaams deel is precies als bij het menselijk lichaam met ge wrichten bevestigd. Het gemiddelde gewicht is nauwkeurig verdeeld over het vleeskleurig plastic lichaam, zodat de voeten, armen, benen en romp wat zij normaal moeten wegen. Door zijn beweegbare gewrichten kan de „gemiddelde man" in elke gewenste zittende houding wor den neergezet, zellfs met zijn han den rustend op het stuurwiel. Het hoofd van de man is een „water- pashoofd", d.w.z. dat twee water- pasbellen, één in zijn voorhoofd en de andere in zijn slaap, de constructeurs moeten aangeven, wat -)p juiste zitstand in een I stroom van mensen, die 't Noord zeekanaal over moeten om naar hun werk te gaan, ontmoeten zo vele verkeerstechnische bezwa ren. Men denke alleen nog maar aan de moeilijkheden voor de scheepvaart, die op bepaalde uren eenvoudig gestremd zou worden. Verder zou door de bouw van deze nieuwe stad het recreatie gebied van Amsterdam en Haar lem aangetast worden. Bij dit alles komt nog, dat IJmuiden- Oost toch al uitgebreid moet worden. Er zal daar woonruimte geboden moeten worden voor 15.000 mensen, zodat er in totaal 60.000 inwoners zullen zijn in 1980. De enig aanvaardbare oplossing ziet men in een uitbreiding van de bestaande bebouwing van Be verwijk tot over de grenzen van Heemskerk en Velsen. Hierdoor gaat er op de eerste plaats zo weinig mogelijk tuinbouw,grond van goede kwaliteit verloren. Op waterstaatkundig gebied bestaan er geen bezwaren, wat b.v. bij het bouwen van een stad ten noorden van het Hoogovencom- p'lex wel het geval zou zijn. De verkeerstechnische moeilijkheden zijn niet onoverkomelijk en in hygiënisch opzicht is deze oplos sing beter dan wanneer er een stad ten zuiden van het complex gebouwd zou worden. Door de meestal heersende wind zou er te veel onreine lucht aangevoerd worden. Een kleine 200.000 men sen zullen in de uitbreiding kun nen wonen. Tuinders in moeilijk parket Een probleem op zichzelf vor men de tuinders, die door de stadsuitbreiding vgn hun grond verdreven worden en voor de keuze staan industrie-arbeiders te worden of elders nieuwe grond te zoeken (in ons druk bevolkte land). Het gaat hier intussen om enige honderden gezinnen, in to taal ongeveer 2000 personen. De laatste tijd zijn stemmen opge gaan om nu de Brielse Maas is afgesloten en een zoetwater reservoir is geworden de tuin ders uit de streek rond Beverwijk op Voorne en Putten schadeloos te stellen. Het sChijnt vervolgens wel vast te staan, dat de uitbreiding van het Hoogovencomplex de laatste industriële vestiging is, die in de randstad-Holland zal worden toe gelaten. Alles zal in het werk ge steld moeten worden, om het Westen van het land te ontlasten. E- wonen thans reeds 700 men sen per vierkante km. Een totale ontlasting kan helaas niet ver wezenlijkt worden, daar de aard van sommige industrieën een lig ging aan diep water vereist. Dit werpt, afgezien van proble men van stedebouwkundige en verkeerstechnische aard, proble men op, die in het sociale en religieuze vla;k liggen. Het gaat hier om een streek, die bijna ge heel katholiek is en om een stad, iie zeer snel gaat groeien. Men behoeft alleen nog maar te denken aan de linkse activi teiten, die ontstaan wanneer een plaats een betrekkelijk onnatuur lijk snelle groei ondervindt. De ongunstige voorbeelden hiervan liggen voor het grijpen. wegen auto is. Een kleine koperen 'knoop boven op zijn hoofd geeft het punt aan, van waaruit de in wendige ruimten van de toekom stige Ford-modellen kunnen wor den vastgesteld. De „dummy" werd ontworpen door Parke Hanner. de chef klei- modeleur van het Ford Labora torium te Dearborn en het boet seren er van duurde 3 maanden. Hanner liet zich gedurende het boetseerwerk leiden door medi sche boeken en leger-specifica- ties Zelfs het gewicht werd naar de werkelijkheid gemaakt, want een 21-jarige klei-imodeleur moest daarvoor poseren. De Ford-tech nici wijzen er op, dat de afme tingen en de gewichten van het menselijk lichaam, de belang rijkste factoren zijn bij 't nauw keurig bepalen van de inwen dige ruimte van een personen auto. VIJF MIJNWERKERS ONTSLAGEN Vij'f in een Limburgse mijn werkzame mijnwerkers zijn dezer dagen ontslagen, omdat zij de veiligheidsvoorschriften voor de ondergrondse mijnbedrijven niet in acht hadden genomen. Zij had den ondanks streng verbod een kooi van een z.g. opbraak, welke alleen voor het vervoer van ma terialen e.d. mag worden benut, voor personenvervoer gebruikt. Uitgerekend is. dat de mist. waardoor 500 toestellen op de grond moesten blijven, de lucht vaartmaatschappijen zes dollar per minuut gekost heeft. De chemische wasserijen gaan een paar gouden weken tegemoet, daar iedereen kleding, gordijnen en meubels moet laten reinigen. De fabrieken en kantoren heb ben door de verloren gegane ar beidstijd ook veel schade gele den, doordat personeel te laat of in het geheel niet kwam. Toch konden de Londenaars nog wel lachen om de minder tragische kanten van de verwar ring. welke door de mist ont staan is: de pianist Solomon en andere musici, die niet tijdig in de studio aanwezig konden zirn. deden zo'n verwarring bij de B.B.C. ontstaan, dat niet tiidig gramofoonplaten konden worden uitgezocht om de programma's aan te vullen. Het gevolg was dat in één programma drie keer dezelfde plaat gespeeld werd en de tweede helft van de Mond- schein-sonate van Beethoven maar niet aan de beurt kwam. Op een tentoonstelling in Lon den begon het stamboekvee te proesten tengevolge van het in ademen van de vieze mist. Een beest stierf de overige werden gered door in whisky gedrenkte lappen goed voor hun neuzen te binden. Zelfs de eenden in het park raakten de kluts kwijt en kwamen uitgeput en verschrikt on de hoofdwegen terecht zon der ook maar enig benul te heb ben hoe zii weer in hun vijver zouden kunnen terugkomen. Geen grapjes Prins ^Alexander van Joego slavië reed met ziin tante, de hertogin van Kent. door Londen, maar raakte de weg kwiit door de mist. Een agent kwam naar de ge strande auto toe en vroeg of hij van dienst kon zijn. „Ik zou graag de weg naar het Buckingham Palace weten. Ik moet miin tante daar naar toe brengen", antwoordde de Joego slaaf. „Maakt U a.u.b. geen grapjes. Ik probeer U alleen te helpen", antwoordde de agent. Er was heel wat tiid voor nodig om hem te doen geloven, dat het geen grapje was. Veel clubs, die een tijdje de boventoon voerden op voefbalrangiijsten, hadden een beroerde namiddag: twee werden er zowaar „.gekist", terwijl RCH, dat in „Londense" mist juist bezig was, Wageningen te verslaan, plots zonder „30" van de grasmat kon gaan. Om dan in „A" maar voor een tijdje te blijven: de Heraöles-voorhoede deed Sneek verstijven. De gevaarlijke linksbuiten Kamphuis kwam thuis met drie .goals in zijn vestzak, waarmee hij kwansuis de „eer" vernielde van Ydema en Kootje. VSV nam GVAV in het ootje Een pracht dag voor He-erenveen, dat zelf 't Gooi versloeg en het Asser Bos in wintertooi gestoken zag door Achilles, dat technisch beter Haarlem in de luren lei. Voor Be Quick treedt er een moeilijke tijd aan. Stormvoigeltje Luppens bracht haar nu een nul toe. Wanneer wint die club 'hs? In afwachting van het verlossende antwoord gaan we naar Emma, dat vandaag onze hand hoort te drukken, omdat het bedwong de Spartanen, die trouwens nog niet hard behoeven te „tranen", want MVV liet zich door Loniga braaf kloppen en Excelsior kwam weer eens op de proppen met een gelijk spel, tegen voetballend VenJo. M'n oog glijdt wat verderhé, kijk! Ja, ik ben 00 gewend, Willem II iets lager aan te treffen. Maar na de 20 van vandaag ga *k beseffen, dat landskampioenen, al wil 't niet steeds lukken, zich niet gauw in een (Com. R.-) hoek laten drukken. Theole, dat zich in een nogal benarde positie wist, liet v. d. Eist, v. d. Garde en Teeuwsen aan BW zegg-en: „het gaat niet: slechts „33", van Overbeelk, Emonds en Quaadvliedt!" Ik zie, dat het eind van deez* serie coupletten snel nadert. Tot Slot du® nog eventjes letten op NOAD, waaraan Philips z'n voetbalschoen stiet. Een held, die in „D" nii al een kampioen ziet! CORN. R. WENEN, 8 Dec. Volgens het Tsjechische blad Noca Svoboda zijn de voorzitters van de ar beidsraden van twee grote Tsje chische fabrieken ontslagen om dat zii dreigden in staking te zul len gaan wanneer de arbeiders geen aardannelen kregen. Adolf Zidek het hoofd van de arbeidsraad van de Stalingrad staalfabriek in Liskovec en Ne- nicka van de Tatra automobiel fabrieken in Koorivnic ziin beide van hun functie ontheven en uit de communistische partij ontsla gen. Volgens het blad heeft Zidek herhaaldelijk gedreigd een sta king te zullen uitschrijven uit protest tegen het communistisch beleid en trachtte hij onrust te zaaien door openlijk te verkla ren: „Ik ben de vertegenwoordi ger van duizenden slaven in deze fabriek". Nenicka werd ervan beschul digd „indirect de sabotage van de Slansky groep voort te zetten". Beide arbeidsraden fulmineerden volgens het blad in het openbaar ROOMSMOKKEL-ZAAK UITGESTELD BRUSSEL, 8 Dec. (APN). De zaak van de roomsmolkkel, waarin de Belgische staat een schadevergoeding eist van francs 300 millioen en waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken, is uitgesteld tot 9 Februari. Oorspronkelijk zou deze affaire heden behandeld worden voor de Tiende Kamer van het Antwerpse Gerechtshof, doch het dossier is zo omvang rijk, dat de advocaten om uitstel hebben moeten verzoeken, ten einde beter kennis te kunnen nemen van de stukken. Zilverprijs verlaagd AMSTERDAM. 8 Dec. Met ingang van heden is de zilver- prijs vastgesteld op f 102.40 f 107.65 .per kg (fijn). Sinds 20 Mei j.l. was deze prijs onveran derd f 103.35f 108.60. Deze ver laging staat in verband met het prijsverloop op de buitenlandse markten. De goudprijzen zijn on veranderd gebleven op f 4.300— f 4.350 voor omwerkingsgoud en f4.750 voor distributiegoud, even eens per kg (fiip) tegen het gebrek aan aardappels. Uit deze berichten valt op te ma ken dat nog geen einde is geko men aan het voedseltekort on danks de bewering dat het voed seltekort veroorzaakt werd door Slans'ky cum suis. Koolmonoyde-vergiftiging Zondagmorgen kwam de 54- jarige H. B. uit de Schoohheten- straat te s-Gravenhage zijn ge trouwde dochter bezoeken, wo nende in een hofjeshuisje aan de Javastraat. Hij vond zijn dochter de 25 jarige mevr. F. W.-B., haar echtgenoot, de 24 jarige tekenaar J. W. en hun vijf maanden oud dochtertje te bed liggen, omdat zij zich niet in orde gevoelden. Dé familie dacht, dat zij het slacht offer was van een griepaanval. De vader besloot de huisarts te halen, doch deze bleek niet thuis te zijn. Toen de vader in de wo ning was teruggekeerd, gevoelde hii zich na enige tijd eveneens niet goed worden. Een half uur later kwam een familielid op bezoek, die grootvader, vader, moeder1 en kind en kleinkind in versufte toe stand aantrof. Het familielid waarschuwde direct de G.G.D., die de familie naar het ziekenhuis overbracht. Bij onderzoek bleek, dat de elleboog van de kachel vol roet zat, waardoor zich in het vertrek koolmonoyde had ver spreid. De toestand' van de slacht offers is thans goed. BRAND De conducteur van een tram te Philadelphia zag plotseling vlammen uit een huis slaan. Hij bracht zijn voertuig tot stilstand en alarmeerde de brandweer, die op zijn alarm kwam aanstuiven. Saldo: vijf brandweerman nen en drie trampassagiers ge wond. Achthonderd gulden uit auto gestolen Gp 4 December werd uit een auto, die geparkeerd stond voor een perceel aan de Voldersigraeht te 's-Gravenhage, een actetas ge stolen, inhoudende f 800 en di verse papieren. De actetas is thans bij de politie gedeponeerd. De papieren waren aanwezig, doch het geld ontbrak.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3