ILCKMANN Kijk, proèf, vergelijk! iaardstralen I BRIGADIER PIET en de woadervoetballer SIMQN DE WIT nowa Oud-leerlingen schenken gebrandschilderd raam Veiling een verlengstuk van het tuindersbedrijf Pagina 6 DINSDAG 9 DECEMBER 1952 Familieberichten Nowaline regenkleding Advertentiën NET FLINK R.K. MEISJE 3 DAGENVanaf Woensdag verkoop van RESTANTEN - MATEN voor sterk verlaagde prijzenl Mooi haar valt op! degelijke kwaliteit voor lage prijs! Kerstkransjes bestrooid met suiker Kerstkransjes bestrooid met amandel Erwten met wortelen per groot blik 69 c. Tomatensoep (voor 5 borden) per pot 49 cl Appelmoes per 720 grams pot 56 Ct* Nieuwe Portugese vijgen Draadvermicelli Macaroni Tarwebloem Gerookt vet spek per 1 00 gram 28 cl Zuiver rundvet 250 grams beker 45 c. Extra aanbieding Gelderse Rookworst op z'n best Saksische leverworstjes OQ ct' ZELFBEDIENING Goed en Goedkoop kantoorbediende flink persoon afweermiddel tegen PARABEAM- gezondheids .TA A4*° Woningruil hotel-co fé- restaurant In ieder gezin uw eigen dagblad! Overal aan het werk Heden overleed, na een kortstondige ziek te, voorzien van de H.H. Sacr. der Ster venden, mijn innig geliefde echtgenoot PETRUS SLIJKERMAN op de leeftijd van 57 jaar. Zijn diepbedroefde echtgenote, C. Slijkerman- Blankendaal Warmenhuizen, 8 Dec. 1952 Oudewal 14 De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden Vrijdag a.s. te 9.30 uur in de par.kerk, waarna begrafenis. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan de zeereerw. heer pastoor Van Diest, dr. Herckenrath, zr. Van Puyvelde, buren en al len voor de hulp en deelneming betoond bij het plotseling overlijden van onze geliefde broer en oom, Nicolaas Jong. Fam. Jong. Heerhugowaard, 9 Dec. 1952 Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren en vrien den voor de vele blij ken van belangstelling ondervonden bij onze 12' -jarige echtvereni ging. Th. Droog Joh. Droog-Horio Zuidscharwoude, Dec. 1952 Heden overleed, na een kortstondig en geduldig gedragen lijden» tjjdig voor zien van de H.H. Sa cramenten der Ster venden, in de geze gende ouderdom van' 85 jaar, onze dierba re moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, ENGELINA THERESIA EEKEN, weduwe van Petrus Berkhout Uit aller naam, C. Berkhout Oudorp, 9 Dec. 1952 Frieseweg 140 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben op Vrijdag 12 Dec. a.s. te 9.30 uur in de parochiekerk van, de H. Laurentius te Oudorp waarna de begrafenis op het ILK. kerkhof, aldaar Kozenkransbidden des avonds 8 uur thuis. Textielbedrijf in het Noorden van het land zoekt voor haar afd. dames- en Sollicitante moet door- kinderconfectie een kneed zijn in het vak en in staat leiding te pijpppai a geven. Bekendheid met II EI r I I IN de inkoop strekt tot aan beveling. Leeftijd circa 35 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties, met opgaaf van godsdienst, leeftijd, verlangd salaris en refe renties worden gaarne spoedig ingewacht onder no. 5098 aan het bureau van dit blad. Voor ledereen die in de regen moet lopen, fietsen ol werken of met vocht, olie, zuren en dergelijke werkt. Voor de morgenuren gevraagd in gezin met kinderen te Alkmaar. Br. o. no. 18385A bur. van dit bl. Gevr. NET R.K. MEIS JE v. d. en n. Stam, Baansingel 40, Alkmaar. DAMES- en KINDERCONFECTIE alleen van dit seizoen! Ondergoederen in wol, jaeger en interl. Sportkousen, sokken Nylons, linkse kousen Corsetten B.H.'s Wollen dekens, iets vuil Lakens, slopen Onze etalages tonen U veel! Flanel lakens Nachthemden Pyamia's Bedrijfskleding Overhemden Trainingspakjes Coupons enz. Onze vakken nog meer. ,,Mijn baas is een billijk man" „Billijk man". Alkmaar. Langestraat 22-23 Sinds 1887 Den Helder. Koningstraat 63 Kiest daarom een kapper, die het haar de juiste behandeling geeft, geen kroesperma nent. Daarvoor is Uw adres: P. TH. BREG - „Het Kappershuis" - WOGNUM Tel. K 2297 - 297. Bespreek vroegtijdig per 250 gram 44 ct. per 250 gram 59 Ct. per 250 gram 32 ct. per 250 gram 19 ct. per 250 gram 22 Ct. per 500 gram 24 ct. t/m Zaterdag 20 December per stuk (circa 200 gram) per stuk 100 gram Cm %9 O Is absoluut waterdicht Is bestand tegen chemische stoffen. O Biedt bescherming tegen vonken. Barst niet bij normaal ge bruik. O Kleeft niet door tempera tuursverschillen. O Is zeer licht en soepel In het dragen. Nowaline is ideale kleding Gevraagd: (ml. of vr.), leeftijd ong. 18 jaar. Fa. C. J. GEELS C.V.. Baangracht 11. BIJVERDIENSTE Gevraagd voor Heiloo Limmen van nette huize, ter ver zorging van. incasso en uitbreiding van een as surantieportefeuille. Goede mogelijkheden. Hulp van inspecteur aanwezig. Br. nr.13556 bur. v. d. blad. KUILGRAS-. Bieten blad-, Voerkistenwa- gentjes met groot laad- vlak in div. afmetingen Brunie. Achterom, Hoorn Tfiem Het natuurverschijnsel der spanningsbanen Spanningsbanen of zgn. aardstralen vinden hun oorsprong in ondergrondse mineralen, gassen, waterreservoirs e.'d. De intensiteit ervan loopt zodanig uiteen, dat er banen ontstaan. Deze benen vormen dan als het ware rechtop- ,A staande kolommen. Deze kunnen in de gehele woning door- 14 li UI H dringen ven kelder tot zolder. Over dit natuurverschijnsel is het laatste woord nog niet gezegd. Een commissie beeft het vraagstuk van deze spanningsbanen thans in studie. In het bijzonder is het geconstateerde of veronderstelde verband met bepaalde ge zond- heidsstormgen een punt van dwcussfe. Spanningsbanen en veel voorkomende gezondheidsklachten In vele gevaMen is-geconstateerd, dat de verbreiding van deze spanningsvelden en van bepaalde gezondbeidsstoringen een opvallende overeenkomst vertonen. Gezondheids- storingen zouden kunnen optreden, wanneer men dagelijks meerdere uren achtereen op een bepaalde plaats werkt of slaapt die in een weefsel van spanningsbanen is gelegen. Deze storingen zouden soms van lichte aard zijn, zoals hoofdpijn, duizeligheid, gebrek aan concentratievermogen. Soms zouden ook ernstige klachten zoals pijn in de rug, rheumatiek, huiduitslag, oververmoeidhéid na het slapen enz. daarmede in verband gebracht kunnen worden. Vooral kinderen zouden zeer gevoelig zijn voor de invloed van aardstralen zoals zou blijken uit onrustig slapen en bedwateren. Hoe het zij, als waarschijnlijk wordt door velen aangenomen, dat de wederopbouw van de overdag gebruikte energie gedurende de nacht door de aanwezigheid van aardstralen wordt vertraagd en tegengegaan, m.a.w. dat spanningsbanen het weerstandsvermogen tegen ziekte kunnen verminderen. Hei Parabeam gezondheids-spiraal-matrasdek heft de werking van span ningsbanen op. Dit wordt door wichelroedeiopers op sprekende wijze gedemonstreerd. Aan het gebruik van dit spiraaf-matrasdek schrijft men de verdwijning van gezondheidsklachten toe. a qO qO*AC)OCr0 rtO50 LPer AqOc«<09 e**- Tevredenheid spreekt,.. uit de rapporten die opge steld zijn na maandenlange proefnemingen in het ge hele landTientallen men sen die voordien door pijnen, rheumatische aan doeningen en vermoeid heid werden gekweld, heb ben getuigd van hun her wonnen vitaliteit en levens- lust. De voorhanden attes- I ten in de laboratoria van PARABEAM te Helmond spreken duidelijke taal. Zij liggen, voorzien van namen en adressen, ter inzage van iedereen. SCHAGEN. De belangstel ling voor de 99e algemene ver gadering van de Vereniging van Oudleerlingen van de Landbouw- winterseholen van Schagen en Alkmaar, welke Maandagmiddag in Hotel Igesz werd gehouden, was wel niet groot, maar nau welijks sloeg de klok drie uur en zou dr. ir van Dijk met zijn rede beginnen, of de zaal stroom de vol. Voorzitter J. Kaan K.Jzn. gaf in zijn openingswoord een ré sumé van de belangrijkste feiten uit het afgelopen verenigingsjaar en herdacht in eenvoudige be woordingen het overlijden van de bekende agrariër H* K. Kos ter. Uit het jaarverslag van seecetaris C. Bruin bleek, dat het ledental inmiddels steeg tot 607, plus 25 leden van verdien ste en 8 ereleden. Zijn jaarreke ning toonde een voordelig saldo van f 413.72 aan. Goedkeuring van deze reke ning was niet mogelijk, omdat de leden der fnianciële commis sie eendrachtig. schitterden door afwezigheid. Het goedkeuren van de begro ting houdt automatisch in, dat de contributie gehandhaafd wordt op f 5.— per jaar. Dat kan trou wens ook niet minder, want het jaarboek, dat aan elk lid wordt toegezonden, kost' reeds f 3. De periodiek aftredende be stuursleden A. Brak uit Zij.pe en J. Kreuger uit Beemster wer den vervangen door de heren S Jimmink te Schagen en A. Brommersma te Beemster. Komt minister Mansholt? Secretaris Bruin deelde mede, dat tot minister Mansholt het verzoek gericht is om hier te komen spreken over de huidige landbouwpolitiek. Verder zijn ook uitnodigingen om te komen spreken verzonden aan ir. S. Smeding, directeur van de Noord- Oositpolder, aan drs. Bruin van het Landbouwproefstation te Hoorn en ir de Vries, rijks veeteelt consulent te Alkmaar. Deze heren zullen telkens op een Maandagmiddag in de maand Januari spreken, doch dat moet nog nader worden geregeld, aan gezien nog niet vast staat, wan neer minister Mansholt kan. Zeker is, dat ir S. Smeding en drs. Bruin in Schagen en uc beide anderen in Alkmaar het woord zullen voeren. Dan besloot de vergadering eenstemmig om f 500.uit te trekken voor een gebrandschil derd raam in de thans in aan bouw zijnde nieuwe Landbouw- winterschool aan de Bergerweg te Alkmaar. Ir Sohroevers, directeur van die school, dankte voor deze geste. Hij merkte op, dat het de bedoeling is om het gebrand schilderde raam in heit trappen huis van de nieuwe school te plaatsen op vrijwel gelijke wijze, als destijds ook geschied is met het raam dat bij de ingebruik neming van de nieuwe R.L.W.S. te Schagen werd aangeboden. Spr. meende, dat het wel mo gelijk zou zijn, om alle leden van de bond voor de overdrachts plechtigheid uit te nodigen, aan gezien in het nieuwe gebouw een meehanisatielokaal en ver gaderzaal zijn opgenomen, waar in de belangstellenden ruim schoots kunnen worden gehuis vest. De heer P. Vries uit Barsin- gerhorn, thans gehuld in wapen rok, en G. Kraaij uit Zaandam, mochten als de beste leerlingen van de scholen van Schagen en Alkmaar kostbare boekwerken in ontvangst komen nemen. Uit de vergadering kwamen verschillende suggesties naar voren met betrekking tot de ko mende excursie. Genoemd wer den N.O.P. en Oosterpolder m wording, Waterbouwkundig La boratorium te Delft, Landbouw- proefbedrijf Peters in Oosthoek Groningen en Ontginningswer ken in de Peel. Buitenlandse excursies zullen alléén gehouden worden, indien daarvoor veel animo bestaat. De Afslagvereniging „Beem ster, Purmerend en Omstreken" heeft vergaderd, onder voorzit terschap van de heer Chr. v. d. Hoek. In het afgelopen jaar is in tegenstelling met gewoonlijk de sector groenten voordeliger geweest dan die van het fruit. Indien we in het algemeen iets willen bereiken moet er een grote eendrachtige samenwerking bestaan. Het is wel heel ver leidelijk om bij bezoek van een koper aan huis aan deze te ver kopen. Maar alle producten ver kopen via de veiling is de eis. willen wij gezamenlijk iets be reiken. Anders beconcurreren we het algemeen en ook ons zelf. Met goede samenwerking kun nen we onze taak met onze nieu we veiling in de O.W.-polder met vertrouwen tegemoet zien. De omzet tot 5 December be liep f2.326.946,tegen in 1951 f2.192.918,—. alzo f 134.028,— meer. De meerdere omzet is niet zo groot als we hadden ge hoopt, dit als gevolg van de slechte prijzen van het fruit, doch onbevredigend is het totaal niet. Voor de bestuursverkiezing was als candidaat ingekomen, ingezonden door de Tuinbouwver. Rijp en Omstreken, de heer D. Veerman. Deze in plaats van de heer Joh. Bakker, die wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd heeft bedankt. De heer D. Veerman werd gekozen evenals het periodiek aftredende bestuurslid de heer S. Bark. Toespraak mr. v. Reenen Mr. R. M. v. Reenen, lid van de staf van het Centraal Bur. v. d. Veilingen heeft in een korte doch duidelijke toespraak een uiteenzetting gegeven van het belang van de goede samen werking en het nut van de vei lingen. De veilingen, zoals deze nu 60-70 jaren hebben bestaan» zijn voortgekomen uit de noodzaak daartoe. De tuinders leefden in de tachtiger jaren in bittere armoede en de tuinderij dreigde ten onder te gaan. Dat kwam omdat de koper aan huis kwam kopen en de prijs van de groen ten bepaalde. De tuinder had op de prijs geen enkele invloed. Zelfs werden goederen afgegeven in consignatie met alle risico voor de tuinder. Toen kwamen de veilingen en daarmede de ge organiseerde afzet. De handel is nu gedwongen naar de veiling te gaan en dat levert voor de tuinder de beste resultaten. De veilig is een verlengstuk van het tuindersbedrijf geworden. Maar dan is de tuinder ook verplicht voor de volle 100 pet. achter zijn veiling te staan,. Gaat men toch apart verkopen dan doorbreekt men het eigen systeem. Ook het zgn. admi nistratief veilen is fout. Het vei lingwezen moet een geheel blij ven. Het idee moet blijven leven bij de telers. Tenslotte weidde spr. ook een woord aan de jonge tuinders. Zij moeten ook meer doordrongen worden van het belang ener goe de veilingorganisatie. Laten zij daarom de geschiedenis van het ontstaan van de veilingen leren, dan zullen zij meer liefde voor deze zaak -het verlengstuk van hun bedrijf verkrijgen. Dan zullen door de veilingen zegenrijke resultaten worden bereikt. Over verschillende door mr. v. Reenen aangehaalde motive ringen werden vragen gesteld. Daarbij kwam o.m. de coöpera tieve afzet ter sprake. Deze zaak is echter niet zo eenvoudig. De heer B. Taam pleitte daar bij voor het toelaten van jon geren tot de vergaderingen, dan krijgen zij meer interesse voor het organisatiewerk. Bij de rondvraag werd nog gesproken over het subsidiëren door de veiling van de stands organisaties, wat door het be stuur om de grote consequenties werd afgewezen. Ook werd daar bij medegedeeld, dat het nieuwe complex vermoedelijk begin Ja nuari zaj. worden geopend. De heer D. Bakker pleitte voor zelf exporteren, terwijl de heer N. Stam de leden aanraadde de ex- portdagen te bezoeken. Deze zijn zeer leerzaam. Aan het slot der vergadering bracht de voor zitter dank aan de heer Bakker te De Rijp, die als bestuurslid der vereniging aftrad voor zijn ijverig bestuurslidmaatschap, terwijl deze heer zelf het bestuur dank bracht voor de prettige sa menwerking. Zie onze speciale etalage Verkoop beddenaldeiing 2e etage Overtuigend bewijs: Verschillende wichelraedeto» pers van naam -hebben hun in strumenten beproefd op het nieuwe Parabeam spiraaf-ma- trasdek. Waar voordien span- ningsbanenigecQostateerd'wei» den, bleken zij niet meer te, werken als gevolg van afschei» ming door het Parabeam «|w* raal-matrasdelv .9 Aangeb. vrij huis, or..- evenk. C. W. Bruinvis straat. Huur f 6.95. Gevr. iets groter huis in Alk maar, Bergen, Egm. a. Z. of Heiloo. Br. nr. 13554 bur. v. d. blad. Te koop wegens dubbele zaak: met voll. vergunning, groot pand op R.K. dorp in W.-Friesland. Geen tussenpersoon. Br. r.r. 5093 bur. v. d. blad. I Geeft Uw haarden en kachels een blijvende diepzwarte glans! 137. „Kom mee, deze straat in," zei brigadier Piet en hij duwde Wubbo naar recht®. Hij begreep wel, dat ze zo vol met meel als ze zaten er veel te opvallend uitzagen om niet dadelijk overal de aandacht te trekken. En die slimime Piet had iets gezien. Daar was juist een schoorsteenveger van plan een huis binnen te gaan, en die brave baas moest er nu aan geloven. Terwijl Wubbo gespannen uitkeek naar onraad, sprong brigadier Pièt op deze ijverige roetmop af en prikte hij hem een uitgestoken wijsvinger in de zij, grom mende: „Als je ook maar een 'kik durft te geven, ben je een kind des doods en schiet ik. Geef op je zak met roet, je bezem, je touw en je hoge hoed." „Lieve help.... rovers," kreunde de schoorsteenveger en onmiddellijk voldeed hij aan het bevel. Vervolgens duwde Piet hem de vestibule van het huis binnen en hij zei: „nou blijf jij hier staan onder bewaking van mijn maat en ga ik de schoorsteen vegen, be grepen?". De totaal verbouwereerde man knikte onderdanig van ja en Piet stommelde brutaal de trap op naar boven, waar reeds een ongeduldige vrouwenstem had gevraagd: „Bent U daar schoorsteenveger? Komt U nou nog boven ol niet?" „Joehoedaar ben ik al," loeide Piet op echte sohoorsteenvegersmanier. Boven aan de trap werd hij afge wacht door een fris dienstmeisje, dat eerst nijdig keek, doch begon te lachen toen ze in plaats van een zwarte Piet een witte zag aankomen. „Achwat bent U een grappige schoorsteenvegerHihi.... giohelde ze. „Ik dacht dat jullie altijd zwart waren." „Dat ligt er maar helemaal 'an waar we geveegd hebben, dame," zei Piet met een zware stem. „Ik heb net een karweitje achter de rug in een wibbroodbakkerij, voelt U wel?" „Hihihi...." ginnegapte het meisje.„U bent geloof ik een echte grappenmaker. Gaat U maar gauw aan het werk hoor, hier gaat U gewoon de zol dertrap op en dan kunt U vandaar gemakkelijk in de schoor steen komen, dan wijst het zich verder vanzelf wel." Het komt voor de bakker, dame," lachte Piet en hij ging zijn gang. En zo zien we dan hier een pikzwart geworden Piet, die juist uit de schoorsteen omhoog komt en zich aan de wereld voorstelt als enige schoorsteenveger met de rang van brigadier

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6