Grote herhalingsoefeningen .op programma voor 1953 Internationalisering van Nieiiw-Guinea afgewezen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Voor lste en 3de divisie Omwisselbaarheid van pond sterling is nodig Critiek op Adenauer Humanisme Oefening in West-Duitsland Overstroming in Griekenland Conferentie Brits Gemenebest Nederland krijgt Vliegramp boven Formosa Truman wil onderhoud Drie debuterende ministers Herinnering aan mr. Stikker werd niet weggenomen Amerikaans schip roerloos op oceaan geen Opnieuw onrust in Marokko VOOümiOMJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 Vrijdag 12 December 1952 4ffe Jaarsans No. 12652 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) IN ZIJN ARTIKEL over „Ka tholieke Onverdraagzaamheid en het Humanistisch Verbond", waaraan wij vorige week enige gedachten hebben ontleend, wijdt prof. dr. P. Smulders S.J. nader uit over de vraag, in hoeverre het humanisme neutraal kan zijn en wat wij van de kwestie der „onverdraagzaamheid" hebben te denken. Wanneer de Overheid de „le vensbeschouwelijke" vorming van de onkerkelijken aan het Huma nistisch Verbond zou toevertrou wen, zou die „wereldbeschou wing" door de gemiddelde man weldra als de officiële worden aangezien. Zo ging het ook met het openbaar onderwijs in al zijn geledingen. „Het genoot bijzon der aanzien, omdat het in naam van de Staat werd gegeven". Het mom van neutraliteit is echter een werkelijk gevaar: „als de onkerkelijkheid in ons vader land en vooral in bepaalde stre ken, zo schrikbarend wast, is één van de oorzaken dat de zo genaamde neutrale school pro pagandiste was en is voor die onkerkelijkheid en te gevaarlij ker, omdat zij zich niet als zo danig voordoet".... Deze neutraliteit is een mas ker, de humanisten zelf hebben het afgetrokken, de buitenlandse met een brutaliteit, die onze Ne derlandse humanisten wel enigs zins in verlegenheid bracht, zo als w'ij indertijd, na het befaamde congres in Amsterdam o.a., heb ben doen uitkomen. Prof. Smulders zet uiteen, dat het Humanisme, waar het zich wel op wetenschappelijkheid be roemt, onwetenschappelijker is dan iedere andere levensbeschou wing, omdat „het weigert te er kennen, dat het een fundamenteel inzicht voorop stelt, dat zelf niet wetenschappelijk gefundeerd wordt, maar dat zichzelf recht vaardigt". Het Humanisme is slechts neu traal in deze zin, dat het alle Kerken en alle godsdiensten ge lijkelijk afwijst, zonder enig on derscheid. Het is echter niet neu traal tegenover Kerken en gods diensten als zodanig.^ _Het ver werpt deze als gehéél. „Want alle godsdiensten berusten op de overtuiging, dat het leven van de mens niet zichzelf verklaart, maar zijn grond heeft in een Ander, God". Het wordt ten hoogste tijd, aldus prof. Smulders in zijn be schouwing, dat ons volk gaat in zien, hoe het met de neutraliteit van het Humanistisch Verbond gesteld is. Onder dit mom heeft het zich een praktisch monopolie weten te verwerven aan som mige universiteiten en facultei ten, aan grote delen van het openbaar middelbaar en lager onderwijs. De figuren, die de Overheid aanstelde, in de mening dat zij neutraal waren, waren dit in werkelijkheid niet. De schrijver zet dit nader uit een, om tot de slotsom te komen, dat dit vérstrekkende gevolgen heeft voor de onderwijspolitiek van de regering. Wil de Staat zijn onderwijs werkelijk neutraal houden, dan moet hij zorgen, dat ook het openbaar onderwijs in zijn leerkrachten de samenstel ling van ons volk weerspiegelt! Hij moet beseffen, dat „de hui dige toestand, waarin leden van het Humanistisch Verbond be paalde instellingen monopolise ren en de benoeming van gelo vige personen in verschillende sectoren van het onderwijs on mogelijk maken, in flagrante strijd is met de neutraliteit, waarop het openbaar onderwijs prat gaat". Getuigt deze bewering van on verdraagzaamheid? In genen dele! Want noch de vrijheid van het gesproken woord, of van de drukpers, noch de mogelijkheid van propaganda wordt aan de humanisten ontzegd. „Maar wij weigeren hen aan te stellen als een regeringsvoogd over de on kerkelijken," aldus pater Smul ders, „wij weigeren aan het Hu manistisch Verbond de rol van meest-begunstigde opvoeder van ons volk, zoals het nu reeds in vele gevallen de meest begunstig de onderwijzer is." De propaganda van het huma nisme is een gevaar voor ons volksbestaan. Wil men onze hou ding onverdraagzaam noemen, dan willen wij onverdraagzaam zijn. De zaak is te ernstig, want het gaat om ons geestelijk volks bestaan. „Het gaat zelfs om het behoud en het herstel van het geloof van velen der onzen." Het gaat over de vraag, of ons volk God. nog zal erkennen. De schrijver zet verder nog uiteen, dat „opdringerigheid' n slechte propaganda is. Daarom matigen wij de openbare tentoon spreiding van ons geloof, wan neer wij onder andersdenkenden leven. ,(Maar ons beginsel prijs geven, dat ook het profane leven geheiligd moet worden, kunnen wij nooit." Omwille van de z.g. verdraagzaamheid aan dat begin sel verzaken, mag van ons niet verlangd worden. Het geloof in God is noodzake lijk voor de geestelijke gezond heid van ons volk. Wij zijn ook overtuigd, dat het een zegen voor allen is, wanneer de Overheid de unieke plaats van de gods dienst blijft erkennen. Wanneer een minister weigert het humanisme te erkennen als geestelijke verzorger van de on kerkelijken daarop komt het in feite neer dan moet de ge lovige Christen ook weten, dat Het gat, dat door het Panamese vrachtschip „Faustus" in de late avond van Vrijdag 7 November in de Noorderpier te Hoek van Holland werd geslagen, is gisteren gedicht, dat wil zeggen, dat men weder verbinding heeft gekregen met het nog bestaande deel van de pier. Op voorgrond het vernieuwdegedeelte en op achtergrond en links de z.g. bak, die de bazaltblokken aanvoert. (Van een onzer redacteuren) Voor de twee divisies, namelijk de lste en de 3de, die het volgende jaar behoren tot de mobilisabele divisies van het veldleger, zijn in 1953 grote herhalingsoefenin gen ontworpen, aldus heeft de minister van Oorlog, ir. C. Staf, medegedeeld. legeroefening die ook in de herfst van 1953 weer gehouden wordt. Tot dusverre is nog maar om een divisie gevraagd. Bij de aanvallende partij? De divisie, die aan de herfst- oefeningen in West-Duitsland zal deelnemen is de 4de divisie. Minister Staf verklaarde dat hij er bij het Nato-hoofdkwartier op had aangedrongen de Nederlan ders in, 1953 eens bij de aanval lende partij in te delen. De lste divisie, die nog niet geschoold is op het nieuwe Ame rikaanse materieel, zal in de eerste helft van 1953 onder de wapenen worden geroepen. Deze herhalingsoefening zal ongeveer 4 weken duren. De 3de divisie, dat is de divisie, die dit jaar heeft deelgenomen aan de oefe ning „Hold Fast" zal omstreeks Augustus voor een mobilisatie oefening onder de wapenen ko men. Minister Staf verklaarde, dat aan deze oefening zowel door de Shape als door de Ne derlandse legerautoriteiten grote betekenis wordt toegekend. Het zal er bij deze oefening namelijk om gaan te bewijzen dat een Nederlandse mobilisabele divisie binnen drie dagen na afkondi- ing van een mobilisatie <*ereed is om in stelling te gaan liggen. Deze oefening zal zo realis tisch me-o'Uk worden uitgevoerd Alleen de chef van de generale staf en de minister van Oorlog zullen weten, wanneer de „druk op de knop" gegeven zal worden, die in drie dagen van burgers in stelling liggende soldaten zal maken. De mannen van, de 3e divisie worden per telegram opgeroe pen. Ook zullen de auto's die in oorlogstijd voor deze divisie ge vorderd worden, bij de oefening worden ingeschakeld, zij het ook, dat de eigenaars hun wagens niet kwijt rakem Zij moeten zich allen na oproep naar Utrecht begeven vanwaar 7i; na een stempel ontvangen te hebben, met hun wagen weer kunnen vertrekken. De opgeroepen mi litairen blöven waarschijnlijk niet in Nederland doch zullen een stelling betrekken in West- Duitsland die gelijkt op hun echte oorlogsbestemming. Oefening duurt 10 dagen Minister Staf beloofde, dat de militairen van de 3de divisie tij dig zullen weten, in welke pe riode zij hun mobilisatiebevel kunnen verwachten. Deze mobi lisatie-oefening zal ongeveer 10 dagen duren. Het kan echter zijn dat de mannen van de 3de divisie voor langere tijd onder de wapenen moeten komen dat zou het geval zijn. indien van Nederland werd gevraagd met twee divisies deel te nemen aan de grote intergeallieerde Nato- daarmede het probleem van de wassende onkerkelijkheid en ont- kestening in ons land niet is opgelost. Er zal met vereen de krachten gewerkt en gestre den moeten worden, vóór de her kerstening! ATHENE. 11 Dec. (Reuter). Militairen en politie werken dag e*1 nacht om gezinnen en vee te evacueren uit overstroomde ge bieden in Noord-Griekenland. Door stortregens, die volgden op zware sneeuwval, zijn in de pro vincie Ervros vlakten in meren herschapen. Gehele dorpen zijn geïsoleerd en verscheidene brug gen weggespoeld. Vele gezinnen hebben de nacht op de daken van hun huizen doorgebracht. Britse parlement met vacantie LONDEN, 11 Dec. (AP) De regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat het Britse parle ment Vrijdag 19 December op reces zal gaan tot 20 Januari. LONDEN, 11 Dec. (Reuter) In een hedenavond gepubliceerd communique over de te Londen gehouden economische conferen tie van het Britse Gemenebest delen de premiers der landen van het Gemenebest mede van oor deel te zijn, dat omwisselbaar heid van het pond sterling on misbaar is voor een multilate raal handels- en bctalingsstelsel, doch dat deze omwisselbaarheid slechts trapsgewijze zal kunnen worden verwezenlijkt. Het bereiken van omwissel baarheid van het pond sterling zal in hoofdzaak van drie voor waarden afhangen, aldus het TAIPEH. 11 Dec. (A.P.). Een transportvliegtuig van de nationalistische Chinese lucht macht is Maandag tegen een heuvel in de buurt van Taipeh te pletter gevlogen, aldus is van daag officieel bekend gemaakt. Eén en dertig personen, waar onder twee vrouwen en drie kinderen, kwamen om het leven. De andere zes en twintig omge komenen behoorden tot het per soneel van de luchtmacht. HERHALINGS OEFENINGEN VOOR MARINIERS (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van 1953 zullen ieder jaar twee bataljons mari niers voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. Deze her halingsoefeningen zullen onge veer een maand duren. Tot dus verre hebben de mariniers bijna alleen opkomstoefeningen van korte duur meegemaakt. DYNAMIET IN EEN EXPRESSE-TREIN TURIJN, 11 Dec. (AP) De Italiaanse douane heeft gisteren avond in de expressetrein Parijs Rome een kilo dynamiet ont dekt. De springstof was verbor gen achter de wand van een toilet. De Franse politie heeft een Italiaanse mijnwerker die op weg was naar huis gearresteerd. Volgens de douane was de voorraad dynamiet goed verpakt samen met twintig slaghoedjes en zeven meter draad. communiqué. In de eerste plaats zal het streven van de landen van het Gemenebest, die tot het sterlinggebied behoren, vrucht moeten blijven dragen. Verder zal het vooruitzicht moeten be staan, dat de handeldrijvende landen een handelspolitiek zul len volgen, die bevorderlijk is voor een expansie van de we reldhandel, en tenslotte zal er voldoende financiële steun moe ten worden gevonden, hetzij door bemiddeling van het inter nationale monetaire fonds, hetzij uit andere bron. De premiers van het Gemene best verklaren in hun communi qué van mening te zijn, dat de medewerking van de Ver. Staten en de West-Europese landen on misbaar is voor het welslagen van het plan, dat zij op hun confe rentie hebben ontworpen, en dat zij derhalve voornemens zijn aan deze landen aanvaarding van het plan te verzoeken. Tijdens de conferentie zijn de premiers van het Gemenebest het eens geworden over de in 1953 te volgen politiek, die naar zij hopen zal leiden tot een verdere stijging van de goud- en dollar reserves van het sterlinggebied. (Van onze parlementaire redacteur) Met betrekking tot Nieuw Guinea wenst de regering ook geen internationalisering van de bestuursvorm. Dit ver klaarde minister Luns gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van „Buitenlandse Zaken". Wel wordt voor de economische openlegging naar internationale samenwerking gestreefd, vooral met de buurlanden. Van de regeringstafel werd niet ingegaan op het betoog van de heer Goedhart (PvdA.), waar in deze socialistische afgevaardig de tot de conclusie was gekomen, dat het open leggen van dit rijks deel ons millioenen en milliar- den zou kosten en dat deze taak dus boven onze krachten zou liggen. De heer Welter deed zulks bij de replieken wel. Hij noemde de redenering van de heer Goed hart „onwetenschappelijke larie koek", nadat de voorzitter, op zijn verzoek, had vastgesteld, dat deze uitdrukking tot de parle mentaire vocabulaire kon gere kend worden. Niemand kan in dit opzicht ook maar bij benadering een schatting maken, aldus de heer Weiter. En daarnaast gispte hij de mentali teit: het wordt te duur en dus geen roeping ten aanzien van Nieuw Guinea. Dat was nu eerst recht „koloniaal" gedacht. De heer van Baal (A.R.) uitte zich op de zelfde wijze. De twee nieuwe ministers van „Buit. Zaken", Beyen en Luns, debuteerden deze middag met behoorlijke redevoeringen, maar de herinnering aan minister Stikker konden zij vooralsnog niet doen vervagen. De beschou wingen van mr. Beyen, overigens een vlot spreker, gingen niet bij zonder diep en ook miste men een brede visie. Minister Luns kwam niet los van zijn papier. Zijn betoog was wel wereldbreed opgezet, maar verraste evenmin door oorspronkelijkheid. Ambon De derde debutant was minis ter Kernkamp. Zijn aandeel was echter te klein om er een oordeel over te kunnen vormen. Toon en vorm verrieden intussen al, dat deze prof. ook in de parlemen taire arena nog een nieuweling is. In antwoord op vragen van de heer van Baal (A.R.) deelde minister Kernkamp mede, dat de ministers van de z.g. republiek van de Zuid-Molukken, de uit drukking is van de bewindsman, op Nieuw Guinea in hun vrijheid beperkt werden, omdat zij zich niet aan hun belofte hielden, dat zij zich zouden onthouden van politieke activiteit. (Zie nok pag. 3) PARTIJRAAD KATH. VOLKSPARTIJ DEN HAAG Een buitenge wone vergadering van de Partij raad der Katholieke Volkspartij wordt gehouden op Zaterdag 20 December a.s. in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht. Deze vergadering heeft ten doel een bespreking van de hui dige situatie der K.V.P Als in leiders zulien optreden Dr A. Olierook, die de staatkundige si- tuatit in ons volksdeel zal be handelen, vanuit de Katholieke maatschappijbeschouwing en Mr. J Dcrks, die deze situatie zal bespreken, gezien in het licht der politieke verhoudingen in en buiten ons volksdeel. BREST. 11 Dec. (Reuter). Het Amerikaanse schip ..Colum bia Trader" bevindt zich thans roerloos op de Atlantische Oce aan. Er heerst zwaar weer. De Franse sleepboot „Abeille" is op weg naar het schip, dat ongeveer 800 mijl van de Franse kust drijft. Het zal één of twee et malen duren, voor de sleepboot bii ..Columbia Trader" is. met Eisenhoiver en Mac Arthur WASHINGTON, IX Dec. (Reu ter). President Truman heeft op een persconferentie verklaard dat hij geen nut ziet in een be spreking met de generaals Eisen hower en MacArthur over mid delen tot beëindiging van de oorlog in Korea. Truman zei. dat hii MacArthur slechts wil ontvangen, als deze daarom verzoekt. „MacArthur maakt nog steeds deel uit van he' leger en het is ziin plicht de regering te vertellen wat hii voor een plan heeft." De presi dent liet zich critisch uit over MacArthur's aandeel in de Kore aanse oorlog. Hii gelooft niet dat ziin plan nieuw is. ITALIAANSE DOUANE STAAKT ROME, 11 Dec. (AP) In geheel Italië staakt het douane personeel. Maar het binnenko mende en uitgaande luchtverkeer functionneerde normaal in Rome en Milaan. De financiële politie, een mi litaire organisatie, heeft het werk van de douaneagenten overge nomen. De staking werd om midder nacht voor 48 uur geproclameerd. Het goederenvervoer per trein en vrachtauto naar het buiten land is echter tijdens de sta king onmogelijk. REMER IN HOGER BEROEP VEROORDEELD BERLIJN, 11 Dec". (AP) Het Westduitse opperste Gerechts hof heeft vandaag bepaald, dat de vroegere Nazi-generaal Otto Ernst Remer. de vice-voorzitter van de verboden Socialistische Rijkspartij, drie maanden in, de gevangenis moet doorbrengen, omdat hij de mensen, die in 1944 bij de bomaanslag op Hitier wa ren betrokken, betiteld heeft als verraders. Ons leger zal enkele honder den Centuriontanks krijgen, al dus is Donderdagmiddag in Den Haag medegedeeld. Deze 52-ton tanks zijn door Amerika in En geland besteld. De eerste tanks worden in Januari a.s. in ons land verwacht. In October 1954 zullen alle tanks afgeleverd moeten zijn. Zij zullen verdeeld worden over het eerste legerkorps. De Centuriontank, die o.m. in Korea is ingezet, geldt als een van de beste tanks, waarover de Nato-landen op het ogenblik be schikken. De tank wordt ge bouwd door de Vickers-Arm- strong-fabrieken in Glasgow en Leeds. Een tank kost ruim f400.000,—. De Centurion is uitgerust met 83.5 m.m. geschut. Behalve voor Nederland heeft Amerika deze tanks ook voor Denemarken in Engeland besteld. De totale order zou ruim 800 tanks omvatten. van socialisten BONN, 11 Dcc. (A.P.) De West-Duitse constitutionele crisis is vandaag weer opgelaaid toen kanselier Adenauer's machtige socialistische opponenten hem er van beschuldigden druk uit te oefenen op het Federale Opper ste Hof ten einde de goedkeuring te verkrijgen van de verdragen met het Westen. De socialistische beschuldigin gen ontketenden een tumult, de zitting werd 45 minuten opge schort teneinde de volgelingen van Adenauer tijd te geven een antwoord op te stellen. RABAT, 11 Dec. (AP) Een groep van 400 Marokkanen heeft vandaag geprobeerd een demon stratie te houden, maar werd door de politie uiteengedreven. Honderd demonstranten werden gearresteerd. De Arabieren wilden klaarblij kelijk demonstreren tegen de ar- restatie door de Fransen van de nationalistische leiders. I De Fransen hebben bekend ge maakt, dat zij 26 Marokkanen, die alien een hoge functie in de nationalistische Istiqlab partij be kleden, naar interneringskampen gezonden hebben ergens in het zuiden van de woestijn. DE GASPERI HERKOZEN Als voorzitter van C.D.P. ROME, 11 Dec. (A.P.) De raad van de Italiaanse Christen Democratische Partij heeft van daag premier de Gasperi herko zen als voorzitter. De herverkiezing valt samen met de aanvang van de Gasperi's achtste jaar ais premier. Directeur-generaal Wereld- Gezondheidsorganisatie afgetreden GENEVE. 11 Dec. (Reuter) Dr. Brock Chisholm (Canada) heeft zijn ontslag aangeboden als Directeur-generaal van de We reld-Gezondheidsorganisatie. Hij zal echter aanblijven tot zijn contract in Juli afloopt. NATUURRAMP IN ZUID AFRIKA Dertig naturellen werden gedood en 800 anderen gewond bij een tornado, in een uitgestrekt naturellendorp te Alberteynsvïlle, ongeveer 30 km van Johannesburg. In dit dorp woonden ongeveer 5000 naturellen, velen in armoedige omstandigheden. Alle van modder of plaatijzer gebouwde huisjes ginger tegen de grond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1