PELS, 1ILCKMANN Toeli opl Eugen Prokop toont zich groot vioolvirtuoos KERST-TENTOONSTELLING „DOORWERKEN" Gemeentebegroting Oudorp Twee jaar kan 'n mens dit volhouden LANOVA- H.O.V. 'Concert Ballet-recital N[OOIT uitverkocht Voort eerst in Stedelijk Museum Agenda Belasting op ongebouwde eigendommen met een derde verlaagd KERST ETALAGE VERSIERING Medici hebben 't uitgerekend: Weer pais en vree in Egmond-Binnen Draagt Corsettenhuis DE BOER Buiten1 notii Oefenter West-Du VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 ALKMAAR, De muziekmin naars die deze avond naar het Gulden Vlies waren gekomen en dat waren er jammer genoeg niet te veel zullen zeker wel aan hun trek gekomen zijn, wat hun muzikale verlangens betrof, want er stonden drie zeer be kende werken op 't programma, waarin 't aan effect, virtuositeit en romantiek niet ontbrak. Brahms' vioolconcert, een Capriccio van Rimsky Korsakoff, en Wagner's „Meistersinger Vor spiel". Solist was deze avond de Tsjechische violist Eugen Prokop. De solist opende het program ma met Brahms Vioolconcert, een van die meesterwerken waarvoor de uitvoerende kunstenaar niet alleen moet beschikken over een grote dosis techniek, maar boven dien ook de muzikale geest van dit werk in zijn diepzinnige romantiek moet weten te peilen. Wat de virtuositeit betrof, had den we voor Prokop de grootste bewondering. De als het ware Onder leiding van Sonia Gaskell ALKMAAR. Dinsdag 16 De cember zal in 't Gulden Vlies het „Ballet-Recital" o.l.v. Sonia Gas kell een voorstelling geven. Kort geleden werd balletminnend Ne derland verrast door het weder- optreden van dit ballet en de meer dan schitterende prestaties van o.a. de jeugdige 17-jarige ballerina Marianne Hilarides en haar 18-jarige partner Jaap Flier, Louki van Oven, Maria Huisman, Janine van Thor, Willy de la Bye, Conrad van de Weetering enz. Het programma vermeldt o.a. Divertissement uit Sleeping Beau ty (Doornroosje), muziek Tsehai- kowsky, choreografie Petipa; Pas de trois uit Lac de Cygne; Grand Pas de deux uit Casse Noisette, muziek Tsehaikowsky, choreogra fie Petipa; Ragtime, muziek Stra- winisky,choreografie Sonia Gas kell; Les amours de Don Perlim- plin et de Belisa, muziek Villa Lobos, choreografie Sonia Gas kell; Sonate, muziek Jan Mul, choreografie Sonia Gaskell; Ita liaans Concert, muziek J. S. Bach, choreografie Sonia Gaskell. Advertentie ALTIJD KEUS, zelfs tijdens onze RESTANTEN-VERKOOP waaronder vele artikelen voor HALVE PRIJZEN in onze beide zaken te ALKMAAR Langestr. 23, Dames- en Kinderconfectie en Langestr. 23, Manufacturen DEN HELDER, Koningstr. 63 Dames- en Kinderconfectie opeengestapelde moeilijkheden in dit vioolconcert schenen voor de violist maar kinderspel te zijn. Stokvoering en streektechniek zijn perfect. In de spirituele kant van de zaak heeft deze vertol king ons niet geheel kunnen vol doen. Alles bleef min of meer ge reserveerd binnen het kader van perfect spel. Daardoor viel te zeer de boeiende orkest-begelei ding op, waarvoor dirigent Ver- hey zorgde, en welke de solist blijkbaar niet voldoende kon sti muleren. Hoe dan ook, de vir tuoos Prokop had uitbundig suc ces. Dirigent Verhey had voor 't orkest ook nog een staaltje vir tuositeit in petto gehouden met de Caprice van Korsakoff. De interpretatie was brillant en mu zikaal. Vermelding verdient de hierin gespeelde Vioolsolo van de concertmeester Hesmery. Hierna volgde een pathetisch besluit met Wagner's „Meister singer Vorspiel". Hoewel Wagner veel noten nodig heeft om zijn bedoelingen te realiseren, heeft hij hiermede toch een meester lijk stuk geschreven, dat in zijn spanningen wel niemand onbe roerd kan laten. De H.O.V. gaf er alle gloed en vitaliteit aan, welke dit stuk verlangt. De ap preciatie van het publiek was zeer groot, hetgeen bleek uit de ovatie die men dirigent en orkest staande bracht. W. SCHREURS. Advertentie CITROEN van volrijpe citroenschil, per liter, vanaf 5.95 Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Frans zn. van N. Morsöh en C. M. Lou ter; Johanna M. Th., dochter van G. A. M. Slinkert en M. T. van Gijsen; Reinier J., zn. van C. Lakeman en H. B. Schouten; Franciscus H. J., zn. van W. de Koning en A. Geesink; Herman R., zn. van R. Brouwer en C. Koppijn. Ondertrouwd: Bartholomeus T. Sterken en Wilhelmina Kaan dorp; Matthijs A. Langras en A. de Vries; Cornelis Meijer en Anna Barbuio; Willem J. P. Quast en Geertje Vet; Dirk G. Weisenfoorn en Cornelia G. Vrijn. OUD RAADSLID P. DEKKER OVERLEDEN ALKMAAR. Gisteren is in het Centraal Ziekenhuis op 74- jarigc leeftijd overleden de heer P. Dekker, die van 1927 tot 1929 en van 1936 tot 1939 lid van de gemeenteraad is geweest, waarin hij deel uitmaakte van de toen malige S.D.A.P. In de moderne vakbeweging heeft de overledene hier ter ste de een voorname rol vervuld. Maandag a.s. vindt op de Alge mene Begraafplaats alhier om 2 uur de begrafenis plaats vanaf het Centraal Ziekenhuis. Kamer van Koophandel ALKMAAR De Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft zich opnieuw tot de Rijkswater staat gewend met een verzoek om verbetering van diverse ge deelten van de Rijksweg Alk maarDen Helder, alsmede het op niveau brengen van een 7 tal bruggen in deze weg, die hinderlijk zijn voor het verkeer, welke verbeterinigswerken we gens gebrek aan de nodige fond sen tot dusver helaas nog niet konden worden uitgevoerd. S.V.W.-nieuws HEERHUGOWAARD. Wan neer het terrein bespeelbaar is, wordt a.s. Zondag gespeeld de competitiewedstrijd SVW-Wou- dia. In Westwoud werd na een zeer spannende wedstrijd gewon nen en ook nu zal het aan span ning niet ontbreken. Men gelieve er rekening mede te houden, dat mogelijk om 2 uur wordt begonnen. „Mijn baas billijk R.K.W.S.H.V.Z. ALKMAAR. Zondag a.s. houdt de R.K. Wandelsportver eniging „Het Versleten Zooltje" de laatste trainingstooht, die al leen bij gunstig weer doorgang zal vinden. De start vindt plaats bij het gebouw van de Keurings dienst voor Waren des middags om. twee uur. Nieuwe leden en belangstellenden zijn welkom. KATH. BEJAARDEN HEBBEN EIGEN SOOS ALKMAAR. Dezer dagen deden wij enkeile mededelingen aangaande de stichting van een tweede sociëteit voor bejaarden in de stad. Een ieder zal natuur lijk begrepen hebben, dat waar wij spraken van de voorzitters der buurtverenigingen U.K.K. en Bloemwijk, die hiertoe het initia tief hebben genomen, de nieuwe sociëteit de eerste in onze stad was die voor de Katholieke ouden van dagen bedoeld is voor de andersdenkende ouden van da gen. Het is echter gebleken, dat reeds enkele ouden van dagen, die de Katholieke soos plegen te bezoeken, gemeend hebben, dat de soos in de Hekelstraat ook voor hen bedoeld is. Wij willen hen er op wijzen, dat zulks niet het geval is. De Katholieke ouden van dagen blijven hun eigen soos trouw; zo dient het advies al thans te luiden.... Biljarten Revanche-wedstrij d Ligthartde Hartogli ALKMAAR. Zaterdagavond om acht uur zal een biljart-re vanche-wedstrijd plaats vinden tussen de heren J. Ligthart, kam pioen derde klasse cadre en R. de Hartogh uit Amsterdam, in café „De Vriendschap", aan de Schoolstraat. MIDDENSTAND ALKMAAR EN AKERSLOOT ALKMAAR. Gisteravond lanceerden wij een bericht over de prijisuitreiking van de Sint Nicolaasattractie van de „plaat selijke" middenstand.... Dit be richt hoorde thuis onder Aker sloot, doch is door toevallige omstandigheden onder hetstads nieuws van Alkmaar verzeild ge raakt. Hiermee zij de plaatselijke middenstand van Akersloot alle eer teruggegeven voor de door hem betoonde activiteit en de middenstand van Alkmaar ont heven van wat hem ten onrechte en zo plotseling was toegedacht. ALKMAAR. Vanavond half 9 zal de beschermheer van „Door werken", notaris nr. C. J. de Lange, de Kersttentoonstelling van de Schildersver. „Doorwer ken", welke dit jaar voor het eerst in de mooie expositieruimte van het Stedelijk Museum wordt gehouden, openen. Wij waren reeds gisteren in de gelegenheid er even een kijkje te nemen. Het was een hele verbe tering, vergeleken met de zeer beperkte ruimte, welke „Door werken" in het atelier in de Ka nisstraat ter beschikking stond. Het werk hangt hier niet zo dicht op elkaar en de toeschouwer kan het op elke gewenste afstand rus tig en onder goede belichting bekijken. De leden van „Doorwerken" zijn dan ook met deze mooie ge legenheid zeer ingenomen en ho pen slechts, dat het niet bij deze ene keer kan blijven dat zij het Museum ter beschikking krijgen. Wij ontmoetten hier een nieu we ster aan het firmament van „Doorwerken", mevr. Ett Ninck Blok, die met enkele bloemstuk ken en een stilleven haar debuut maakt Zij heeft een fris palet met lichte kleuren, doch toont zich wat de compositie van haar doeken betreft, nog wat schuch ter. Aan talent ontbreekt het haar niet en wij zullen met belangstel ling haar komend werk tegemoet zien. Mej. L. Tulp houdt zich nog steeds aan de forsgebouw'de bloemstukken, in grove toets en felle kleuren opgebouwd; haar werk getuigt van durf en zwier. Haar „Chrysanten" (11) en „Zon nebloemen" (12) konden wij het meest waarderen. Van de vijf heren-exposanten steekt Hein Heertjes met kop en schouders boven zijn kunstbroe ders uit. Dat voelt men terstond, als men na een rondwandeling door de zaal bij zijn werk is be land. Hij heeft een zuiver kleur gevoel, weet zijn doeken over het algemeen harmonieus op te bou wen en legt sfeer in zijn werk. Zijn „Strand" en zijn „Öuinland- schap", zijn Sneeuw- en Kermis- impressie zijn stuk voor stuk uit stekende schilderijen. Wij hopen, dat de gemeente nog eens wat werk van deze begaafde schilder zal aankopen voor het Museum. Wim Koster excelleert hier met een raak-getroffen kinderpor tretje. dat wij tot zijn beste wer ken rekenen. In Drente schilderde hij met zijn vriend Koos Stikvoort, waar van een der geëxposeerde doeken getuigenis aflegt; hij schilderde Koos al sdhilderend in 't Drentse landschap en wist de sfeer van deze streek ook in een ^.Boerde rijtje" juist te treffen. Zijn bloemstukken en stilleven getui gen van de zwier en durf, waar mee Wim Koster zijn doek opzet; overigens zijn deze doeken meer decoratief dan bezield. De nestor van „Doorwerken", Jan Plas, zag een zijner beste stillevens aangekocht als premie voor de kunstlievende leden. Het is en sober stilleven, goed van bouw en kleurenharmonie. Zijn Molen aan de Kalkovens- brug is een van die spontaan ge schilderde doeken, die de ware schilder verraden. Maar niet al tijd slaagt hij erin zijn gevoelens in kleuren te vertolken. „Ker misfeest" b.v. is een van zijn „un- vollendete" doeken, waarin hij wel wilde, doch niet slaagde. Hier heeft hij iets te hoog gegrepen. aan activiteit I Van de twee kerkinterieurs, die hij exposeert, kon dat met het Kleine Orgel ons het meest be koren. Joh. de Wolf, die zich in een Studie van kinderportretten een knap tekenaar toont, laat met 'n gebrand glas-mozaïek 'n Ma donna een tot dusver nog niet bekende zijde van zijn talent zien. Het is mooi van tekening en kleur. Ook hij nam uit Drente een paar goeagetroffen landschappen mee; in Limburg sohilderde hij een karakteristiek Stal-interieur in frisse kleuren. Zijn Stilleven met maïskolven is zwaarder van toon, maar ook goed van compo sitie. Tenslotte is er nog Joh. Groot, wiens „Opkomende Bui" ons het meest imponeerde. Ook zijn „Mo len" vonden wij een goed schil derij; beide wijken in gunstige zin af van wat wij tot dusver van deze „Doorwerker" zagen. Wij kunnen onze lezers een be zoek aan deze kersttentoonstelling van harte aanbevelen. VRIJDAG 12 DECEMBER Bioscopen: REX: Morgen begint een nieuwe dag. 18 iaar. CINEMA AMERICAIN: Vrou wen en opium. 18 iaar. HARMONIE: S.O.S. Kind ver mist. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Na 6 uur hedenavond voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Kruisinga. Koor- straat 59. Apotheker G. Kruisinga. Medische hulp Heiloo. Lim- men en Akersloot: Zaterdag en Zondag Dokter A. A. M. E. Janssen. Heren weg 236. tel. 3530. GULDEN VLIES: 8 u.: Schola Publica. lezing met licht beelden van Dr R. Teunis- sen ..Het ontstaan van Nieuw Leven". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Balavond Riiks HBS V.O.K.Z.O.S. Zaterdag: Hoog water 3.25 en 16.20. Laag water 10.15 en 22.30. „KAASDRAGERS. TOURNOOI" B.V. Alcmaria Victrix ALKMAAR. In het Kaas- dragers-tournooi wordt allengs beter gespeeld. Poestkoke. die zo graag eens een partij wilde win nen, moest met slechts 1 caramb. verschil de vlag strijken voor Beers. Beiden stonden in de 34e beurt gelijk op 139 en wie nu maar een beetje het geluk aan ziin kant had, kon zegevieren. Het werd. zoals gezegd. Beers. Beers 150 37 20 4.05 Poestkoke 149 37 21 4.02 Schot Sr.. die zo goed met 2 winstpartijen was gestart, moest een veer laten tegen Dekker. Schot kon er niet zo goed inko men, kreeg de ballen niet vol doende onder controle en zag met lede ogen hoe ziin tegen stander zich verder van hem ver wijderde. Met een krampachtige poging in de 47ste beurt, waarin hii 16 car. bii elkaar schraapte, probeerde hij het nog. doch kon het uiteindeliik niet verder bren gen dan 137. Dekker 150 48 21 312 Schot 137 48 16 2.85 Gaat Hoogland een serieuze candidaat worden voor het kam pioenschap? Mogelijk. In de vol gende partij wist hii de stoïcijnse Beers te verslaan. Wel had hij vele missers in deze partij, doch ziin series wa ren zeer productief. De punten tellen. Beers kon zich niet op werken tot ziin oude vechtlust en bleef ver achter bij ziin gewone kunnen. 84 caramb. in totaal met 6 nullen in de laatste beurten, dat was een beetje te erg. Hoogland 150 36 15 416 Beers 84 36 12 2.33 De laatste partij van de avond ging tussen Rolie en Hoogland. Zou ergens nog een bedreiging schuilen voor Hoogland, dan moest dat liggen in deze partij. En deze bedreiging hing tot de 35ste beurt boven het hoofd van Hoogland. Immers. 120 tegen 72 in het voordeel van Rolie spreekt boekdelen. Onweerstaanbaar kwam H. op zetten. Een serie van 21 car. gaf hem morele steun. Rolie zakte af en met nog enige series, waar onder een van 13. maakte H. de partij uit. Rolie kwam er slechts 7 te kort. Hoogland 150 46 21 3.26 Rolie 143 46 14 3.10 Stand: Gsp. gw. vrl. m.p. 1. P. Hoogland 4 4 0 8 2 Th. Schot Sr. 3 2 14 3. P. Kamp 3 2 14 4. J. Sluys 3 2 14 5. C. Beers 3 2 14 6. A. Dekker 3 12 2 7. P. Rolie 3 0 3 0 8. J. Poestkoke 4 0 4 0 OUDORP. De raad van Oudorp heeft de begroting 1953 behandeld. Tijdens de bespreking hiervan meende de heer de Groot, dat de posten voor Onderwijs en Bescherming Bevolking te hoog waren. Ook nadat burgemeester Bakker had uitgelegd dat hier geen sprake was van te hoge pos ten, bleef de heer van Buren bij zijn standpunt en stemde ten slotte tegen. De begroting sluit in ontvang sten en uitgaven op f 162.046. De kapitaalsdienst toont aan ont vangsten f 252.997.en aan uit gaven f 240.406.Voor de Be scherming Bevolking werd uitge trokken f 1.per inwoner. De begroting van het Burgerlijk Arm bestuur sluit in ontvangsten en uitgaven op f 13.143.Voor ver lichting van verschillende punten in de gemeente werd een bedrag van f 2.300.uitgetrokken. De L.T.B. had een verzoek in gediend om de 3 pet. belasting op de ongebouwde eigendommen af te schaffen. Na enige bespre king werd besloten om deze be lasting in de gehele gemeente met een derde te verminderen. Verschillende instellingen vroe gen en verkregen subsidie. Zo ontvangen Pro Juventute en de R. K. Reclassering f 25.en het Witte Kruis te St. Pancras f 75. De R. K. Kleuterschool te Oudorp krijgt 40 pet. der totale salarissen vergoed tot een maximum van f 2500.en ontvangt per leerling f 6.Aan de R. K. Kleuterscho len te Alkmaar en St. Pancras wordt f 10.per leerling toege kend. De Tuinbouwschool te Broek op Langedijk krijgt f 16. per leerling; die te Oterleek vroeg f 40.doch hierover zal nog na der worden gesproken. De Com missie Kinderhygiëne in Noord holland krijgt een vergoeding van f 7.50 per zitting, de Stichting Geestelijke Volksgezondheid krijgt tien cent per inwoner. Aan de Vereniging Witte Kruis, afd. Kraamcentrum werd per verzor gingsdag f 1.50 toegekend. Het Wit-Gele Kruis te Oudorp Openbaar onderwijs EGMOND-BINNEN. De ge meenschappelijke regeling in zake toelating van leerlingen uit de gemeente Bergen op de openbare lagere scholen te Egmond-Binnen wordt met ingang van 1 Jan. 1953 opgeheven. Burgerlijke stand HEILOO Geboren: Abel A. zv A. Nauta en M. Kieft; Johan nes M. zv Joh. Dekker en C. H. de Boer; Emilia A. H. M. dv A A. M. E. Dr. Janssen en J. M. E. Hootemans; Gerardus Th. zv C. Heijne en G. de Lange; Petro- nella J. dv C. P. Reuling en A. C. Blankendaal; Cornelis A. J. P. zv P. A. C. Nieuwpoort en M. van Ekeren. Overleden: W. F. van der Pol 63 j. te Amsterdam, geh. met E. Klaar; G. Sleutel 63 j. gehuwd met J. Claij. Advertentie) FA. JAN KüHNE Verdronkenoord 133 1001 ideeën in onze étalage ALKMAAR De boom, waarmee dit verhaal begint, staat niet in Bergen en niet in St. Pancras. De boom in Bergen en St. Pancras staat misschien tussen duizend andere bomen, maar de boom uit dit verhaal is in gezel schap van millioenen andere bomen en een motorfiets. De motorfiets staat tegen de boom en naast de boom staat Broeder Pancratius, die bezig is zich de baard uit te wringen. De boom van Broeder Pancratius staat tien kilometer van Mbuma in de Belgische Congo. Broeder Pancratius is bezig aan een dagelijkse tocht van honderd kilometer, om de zeventig inlan ders die hout kappen en stenen bakken voor de Missie te contro leren, want elke inlander is lie ver lui dan moe en gaat op zijn rug in de schaduw liggen, zodra er geen blanke meer in de buurt is. Als de baard is uitgewrongen, trapt Broeder Pancratius de mo tor weer aan en hobbelt verder door het oerwoud. Over een paar maanden zal de pater-eigenaar van de geleende bromfiets, die zijn vacaniie in Europa door brengt, weer komen opdagen en dat betekent voor Broeder Pan cratius een terugkeer naar de oude toestand: elke week één inspectietocht; elke week hon derd kilometer door het oerwoud. Op de fiets, met een lichaam, verzwakt door kinine. Honderd kilometer is niet ver. De afstand tussen Mbuma en de dichtstbijzijnde stad, Stanley ville. is zevenhonderd kilometer. De afstand van de missiepost Mbuma tot de hoofdpost Bonda bedraagt slechts tweehonderd en tien kilometer en het ziekenhuis ligt vlak naast de deur: negentig kilometer. Het hele missiegebied beslaat een oppervlak zo groot als Nederiand en België samen, en daarin weiken vijftig paters en tien broeders. De post Mbuma bestaat uit een kerik, een school en een woonverblijf en wordt bezet door twee paters en Broe der Pancratius, allen Kruisheren. De stenen worden gebakken uit leem en met leem aan eikaar ge voegd. Het materiaal is afkom stig van mierenhopen, maar zo langzamerhand zijn alle mieren hopen in een straal van 10 kilo meter afgegraven, zodat men steeds verder moet zoeken. Dat ■brengt met zich mee, dat de inspectietochten van Broeder Pancratius zich ieder jaar uit breiden. Alles vreten ze op Witte mieren zijn wonderlijke beesten. Aan de ene kant leve ren ze het bouwmateriaal voor de mensen en aan de andere kant vernielen ze alles wat de men sen hebben opgebouwd. Hout werk en kleren, alles vreten ze op. In grote aantallen komen ze uit de grond opzetten, kruimels leem tussen de kaken geklemd. Hebben ze hun prooi gevonden, dan wordt die eerst in leem in gemetseld. Wie later zo'n leem- hoop omwoelt, vindt niets terug. Broeder Pancratius plaatste in 1946 zijn schoenen onder het bed. 's Nachts kwamen de mieren en vraten zich een weg door de le men voegen van het huis. Toen Broeder Pancratius wakker werd vond hjj een hoopje klei, waar onder de zolen van zijn schoe nen. De mieren waren verdwe nen. Vandaar dat men besloot om alle gebouwen opnieuw te met selen, en deze keer met cement. Met steun van de regering kreeg men de beschikking over een 5- tonner en daarmee rijdt Broeder Leo sinds vijf jaar op en neer naar Stanleyville; zevenhonderd kilometer langs bengen en ravij nen. De weg is gemakkelijk te vinden, want ze wordt afgeba kend met de wrakstukken van voertuigen, die het ongeluk had den van de weg af te raken. De zon geeft overdag een hitte van zeventig graden Celsius en na vijf jaar is Broeder Leo versle ten. Hij rijdt nog geregeld, want er is geen vervanger. Zevenhon derd kilometer in de brandende zon, over een" weg, die in de regentijd gedeeltelijk onder wa ter staat. In acht dagen uit en thuis. Cement zal er nog tien jaar lang gehaald moeten wor den, want op alle posten is men aan het uitbreiden. In Mbuma denkt men aan 'n nieuwe school voor tweehonderd leerlingen. Kinine Het wagenpark van de post Mbuma bestaat, behalve uit de motor van de pater en de fiets voor Broeder Pancratius, uit een Ford 1926, waarmee de andere pater geregeld zijn christenen op zoekt. De wagen is constant in gebruik of in reparatie. Broeder Pancratius stapt dan op zijn fiets om de inlanders te controleren. Men heeft uitgerekend, dat een mens zoiets ongeveer twee jaar vol kan houden. Daarna is hij totaal versleten, ook al door een kininagebruik, dat net zo slopend weiikt als de malaria waartegen zij de mens moet beschermen. Retour Oudorp Broeder Pancratius Mooij is op 23 November, na zes jaar tropen- ervaring, in zijn geboorteplaats Oudorp teruggekeerd. U kunt hem vinden bij zijn ouders aan de Westerstraat no. 29a. Eind Mei zal hij naar Mbuma terug keren. De pater is er dan al en rijdt wat onwennig op zijn mo tor. Voor Broeder Pancratius Mooij is daar dan de fiets. Op de boot naar Afrika is ruimte genoeg voor een motor fiets. 200 cc zou het meest ge schikt zijn, maar Broeder Pan cratius kan alleen maar hopen. Een 200 cc motorfiets onder een paar duizend Westfriezen is niet veel. Een broer van Broeder Pan cratius, J. J. Mooij in de Wester- straat 29 te Oudorp, heeft een gironummer: 407095. Zet dan even op het strookje: Motorfiets Broeder Pancratius. U kunt het ook op de krant komen brengen. vroeg een bijdrage van f 1040. De religieuze wijkzuster legt na melijk per 1 Januari haar functie neer en zal worden opgevolgd door. een lekenverpleegster. De scheidende zuster ontving per jaar f 1800.de nieuwe f 3350.—. Om het verschil te egaliseren be sloot de raad aan het verzoek te voldoen. Als laatste punt kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om het gehele dorp in klasse 5 der Personele belasting te plaat sen. Tot dusver was het stadsge deelte ingedeeld in klasse 4, het overige in 7. De motieven die in dertijd tot deze verdeling aanlei ding gaven gelden thans niet meer. Het voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de uitbreiding aan de O.L. school aan de Munnikenweg op de urgentielijst van de L.O.- Inspectie geplaatst is. De Kamer van Koophandel te Alkmaar had geen bezwaar tegen de voorge stelde winkelsluiting. Alleen de vacantie voor bakkers zal nog na der worden bezien. ROOD-GEEL-NIEUW S 2e klaverjasdrive HEILOO. A.s. Woensdag 17 December houdt de supporters vereniging Rood-Geel wederom een klaverjasdrive in clubhuis Admiraal. Met het oog op het komende Kerstfeest zijn er deze keer een groot aantal fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Opgave uiterlijk t.m. Maandag bij de heer Kroon, Stationsweg 78_ Aan vang der drive 8 uur precies. DIRK PORTEGIES OVERLEDEN EGMOND AAN DE HOEF. Na een ziekte van ruim 6 maan den is in de leeftijd van 53 jaar alhier overleden de heer Dirk Portegies, gemeente-ontvanger der gemeente Egmond-Binnen en lid van het Kerkbestuur alhier. De heer Portegies, die geboren werd in Hoogwoud, werd 16 Nov. 1934 tot ontvanger alhier be noemd. Gedurende de oorlogsja ren vervulde hij deze functie ook in de gemeente Egmond a. Zee. Destijds maakte de overledene zich verdienstelijk voor de Bij zondere Vrijwillige Landstorm. In de laatste tijd was hij ook nog secretaris voor de midden standsexamens. De uitvaart is Maandag a.s. om half tien in de parochiekerk alhier. Bestuursverkiezing was niet reglementair EGMOND-BINNEN. In de afdeling Egmond-Binnen van de K.V.P. heeft nogal enige ontstem ming geheerst omtrent de be stuursverkiezing. welke in een ledenvergadering op 6 Nov. heeft plaats gehad. Twee nieuw geko zenen werden op dat ogenblik door sommige bestuursleden niet als leden van de K.V.P. erkend, terwiil zii daar zelf wel recht op deden gelden, in deze mening nog versterkt, omdat zij door de voorzitter van 't demissionnaire bestuur op de candidatenliist wa ren geplaatst! Het is er in de afdeling voor en na deze verkiezing vreemd aan toegegaan, met als gevolg, dat in talloze gespreken harde woorden ziin gevallen, omdat de zaak op het laatst zo ingewik keld werd. dat men elkander niet meer begreep, zichzelf som mige feiten niet meer te binnen kon brengen en er tenslotte een heleboel dingen bii te berde bracht, die de kern van de zaak niet meer raakten. Maar de toe stand is nu weer zó. dat de heer C. Apeldoorn, de minder vrien delijke woorden, die hij t.o.v. de KAË heeft gezegd, heeft terug getrokken. De KAB van haar kant heeft ook alle boze gedachten laten varen, en zich bereid verklaard accoord te gaan met een terugkeer naar het uit gangspunt van vóór 6 November. Dit kon gisteravond op een korte kernachtige buitengewone leden vergadering in café Apeldoorn bericht worden. Het bestuur van de Kring den Helder was in de zaak gemoeid en werd ter vergadering verte genwoordigd door de secretaris, de heer Th. Laan en de voorzit ter van de Statenkring Alkmaar- Zaandam. De heer Laan leidde op verzoek van partiien de bij eenkomst, en tot voldoening van alle partiien kon. aan de hand van het reglement, de normale toestand van vóór 6 November weer worden hersteld. Er zal een nieuwe vergadering worden ge houden. reglementair 14 dagen te voren uitgeschreven, en dan zal op regelmatige wijze een be stuursverkiezing 'worden gehou den Deze vergadering is bepaald op 29 December a.s. De verwach ting is. dat alles dan zal lopen, zoals het in eensgezindheid be taamt. Leek aanvankelijk dat bepaalde groepen scherp tegen over elkaar zouden staan, voor de feitelijke gang van zaken bleek men voldoende oog te heb- gon. De officiële vergadering werd in pais en vree gesloten, waarna men nog wat geanimeerd bleef nakaarten, om de mogelijk heden voor een allerbeste oplos sing in de naaste toekomst te bespreken. Kaarters naar 't Zand BREEZAND. De N.K.J.B. te 't Zand heeft de leden van hier uitgenodigd om Zaterdagavond (morgen) naar 't Patronaatsge bouw te komen, om in een faire strijd te kaarten om fraaie prij zen. Het bestuur alhier heeft de invitatie aangenomen, in de hoop, dat de Breezanders veel prijzen in de wacht zullen slepen. De leden van de N.K.J.B. vertrek ken morgenavond om kwart over zeven op eigen gelegenheid vanaf „de Sociëteit". 't Is wel geen drive, maar aan spanning zal 't zeker niet ontbreken. IV eer sverwarh ti n e Medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: IETS KOUDER! DE BILT. 12 Dec. Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen enkele buien. Over wegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht tem peraturen om het vriespunt, morgen overdag iets lager temperaturen dan vandaag. HEILOO WIL NIEUWE VUILNISBELT HEILOO. De vuilnisbelt van de gemeente Heiloo zal binnen kort zijn volgestort. Het werd dus zaak de bestaande ruimte uit te breiden en daarbij vieil het oog op een stuk rietland, gele gen naast de huidige vuilnisbelt. Met de eigenaar werd inmiddels contact opgenomen en het resul taat is geweest, dat de gemeente op bepaalde voorwaarden in het bezit van deze grond kan komen voor de prijs van f350. B. en W. hebben de raad thans voorgesteld met de aankoop ac coord te gaan. Het terrein van de oude vuil nisbelt in de Oosterzijpolder zou verkocht worden aan de heer N. van Tiel, die op deze grond een loods wil bouwen. De koopprijs is f 400.en B. en W., die geen bezwaren hebben, hopen dat zulllks met de raad evenmin het geval is. (Advertentie) Tegen de Rheumatiek wollen onderkleding Damesdirectoirs v.a. 7.95 Slips v.a. 7.00 Kinderdirectoirs v.a. 5.05 in groen, bleu, beige en zalm Speciale aanbieding PERLON met zijde kous f 3.95 Langestraat 117 bij de Gr. Kerk. Tel. 3880 Invitatie-tournooi „De Zilveren Keu" HEILOO. De wedstrijden in bovengenoemd tournooi worden momenteel verspeeld in „De Oude Herberg" te Heiloo. Aan dit tournooi nemen deel, de vol gende spelers: W. de Vries (De Oude Prins). G. v.d. Berg (Alcm. Victr.), J. Bus (Excelsior). L. Heynis (De Oude Herberg). IJs. Feeke (Excelsior), P. v. d. Does CDe Doorbraak). J. de Boer (On der Ons). Th. Schot Jr. (Opti misten). Tot en met Zondag wordt er iedere avond gespeeld. De belangstelling in Heiloo, waar vele biljartsportliefhebbers wonen, is zeer groot. Reeds de eerste avond gaven de spelers hoogstaand spel te zien. waaraan het prima materiaal niet vreemd is. Zo behaalde v. d. Berg een moyenne van 14.58 en Heynis precies 10. De eerste partij op de derde dag'ging tussen v. d. Berg en Schot Jr. Tot de 12e beurt gingen beiden gelijk op. zonder te schitteren. Doch toen kwam Schot los en met series van 17 en 19 liep hii weg. v. d. Berg kon er niet best inkomen. Hii speelde lichtelijk nonchalant en dat gaat nu eenmaal niet. Even nog een opwelling, die 29 car. opbracht, doch de achterstand was te groot en Schot wist de winstpunten binnen te halen. Schot 175 35 21 5.00 v. d. Berg 147 35 29 4.20 De tweede partij tussen de Boer en de Vries werd een flinke overwinning voor laatstgenoem de. Met zuiver gespeelde rappels vergrootte hij zijn series, terwijl de Boer de. ballen steeds op een haar miste. Het wilde niet vlot ten en uiteindeliik zegevierde De Vries en liet z'n tegenstander op 65 staan. De Vries 175 22 27 7.95 De Boer 65 22 17 2.95 De partij van Heynis tegen v. d. Does werd een brillante overwinning van Heynis. De eer ste beurt leverde reeds 54 car. op. de tweede 14 en de derde 41, alzo na drie beurten een totaal van 109. waartegen v. d. Does slechts 3 car. bü elkaar had we ten te krijgen. Met zo'n achter stand viei voor laatstgenoemde niet veel meer te bereiken. Ziin uiteindelijk moyenne van 5.18 was niet slecht te noemen. Heynis 175 11 54 15.90 v. d. Does 57 11 27 5.18 De strijd tussen Bus en Schot was van een gelilkopgaand ka rakter. totdat Bus dit begon te vervelen. Zijn spel werd produc- tiver en het tempo werd ver meld. Schot probeerde hem bii te houden, doch dit gelukte ten dele. Bus besloot met een prach tig gespeelde serie van 55 car. Bus 175 29 55 6.03 Schot 99 29 15 3.41 De laatste partij tussen de Vries en Feeke werd een stevige overwinning voor de Vries. In de eerste beurt ging hij meteen met 40 van start. Door moooi opbou wend spel en volkomen beheerst zette hij door en liet Feeke op 81 staan.. De Vries 175 23 40 7.60 Feeke 81 23 14 3.52 Stand: GSDV gW' Vrl' gel" m'b- 1. W. de Vries 4 4 0 0 8 2. J. Bus 3 2 0 1 5 3. L. Heynis 4 2 115 4. G. v.d. Berg 4 2 2 0 4 5. P. v.d. Does 3 12 0 2 6. IJ. Feeke 3 12 0 2 7. J. de Boer 4 13 0 2 8. Th.Schot Jz. 5 1 4 0 2 N.A.V.O. De ministers v N.A.V.O.-landen 1 a.s. in Pariis bii' lijk gingen er deze bijeenkomst gaan. Als redei eventueel uitstel geven de onzekt de buitenlandse 1 xomende regerim de omstandigheid alle rapporten i sloten landen bii generaal Lord Isr nengekomen. Acl conferentie toch hebben. En het Want de situatie V.O. verkeert, vi gaande studie er bespreking. Er z dat de doeleinde voorjaar in Lissal steld voor 1953 reikt. Noch mind' voor een verweze plannen voor 19 getal voor de d was 50. voor de v Geen der landen zien een derg inspanning op te Nederland niet. invloed zijn op van de plannen v de iaar. Deze ach een nauwkeurig van de feiten. De militaire staven van bewust. Op eenkomst in Lissi 1953 vastgehoude: sies. Gisteravond bericht, dat men zijn wanneer het De oorzaak van legen in de e financiële omstan in de betrokken keren. De lastei van de defensie z voor sommige 1 redig. Want het zo ziin. dat een 1 en sociaal aan de sie-uitgaven ten °aan. Op zich re in het bijzonder allerminst. Omdal dingsbodem word! he* communisme, munisme, dat m< inspanning van di den in bedwang gehouden. Ridgw; eerste maal Maa tair adviseur optr is een aandrang eenheden te vers: verwachten. Vol berichten heeft d< missie van de volledige steurt to Amerikaanse plai oprichten van 98 echter niet gespr tijdstip waarop kiaar moeten «iin 1954 moeten gebt is een limiet acht Ook al om hetge boven schreven. 1 komstige politiek e.nigde Staten? elders in de wer verplichtingen, op staande verdrage lijk in het Verre veiliging van d Toch kan van Eis lijk verwacht won belang van de v West-Europa niet Alleen ziin verlee er borg voor. I van Parijs zal dar torische besluiten Maar in het teken oriëntering op d en politieke vrs dit alleen al is e Voor Nedi militai Er wordt nog gepleegd met c Bondsregering en tingsautoriteiten ot baar stellen van gebied voor Nedei ren, aldus heeft Do nderdagm idd ag medegedeeld. Op ziet het er naar ui telkens met een sterkte van ongev in West-Duitsland nen, mits er ter i derkomen voor de: vonden kan word dak is echter nog vonden. Een spo« van dit huisv< wordt niet verwac „WELTEV1 VERTREK! Het m.s. „Welt de Kon. Rott. Lloy uit Rotterdam n vertrelkiken zou, z dagen later kunne: dat een groot dee dit schip bestemd gevolge van de omstandigheden, n van de mist, niet terdam kon word* Onvoorziene om voorbehouden, za vreden" nu a.s. trekken. VIJFTIEN JA ROOFOVl 's-HERTOGENBC De substituut-offici bij de Bossche ree H. W. Houben, he genisstraf van 15 trek van voorarre. de 37-jarige P. I Eindhoven, wegens geweld'pleging. Ve: Februari van dit kenswaard de 72- H. Keur overvalue danig aan het h dat de oude man ter in St. Jo; te Eindhoven ovei

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2