Toelichting van Minister Staf op Nederlandse leger plan PU ROL Kansen voor geschoolde arbeiders in Brazilië E.D.G. niet van kracht vóór zomer van 1953 LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tweede Kamer öie weRelö VRIJDAG 12 DECEMBER Iv.,- Paaina 3 Drie-divisie-plan is geen eindfase Buitenlandse notities Oefenterrein in West-Duitsland „WELTEVREDEN" VERTREKT LATER VIJFTIEN JAAR VOOR ROOFOVERVAL Nieuwe jagers voor de luchtmacht BEGRAFENIS MEVR. DE BEAUFORT DE SCHEEPVAART OP HET IJSELMEER Herderlijk schrijven in België DE ONGEREGELDHEDEN IN VUGHT BELGISCH LEGERCONTINGENT Noors schip gezonken in Baai van San Francisco Brits vaartuig gezonken DONNELLY GAAT IN ZAKEN Oostenrijk in de V.N. Eur. kampioen schap libre van ons N .A.V.O.-bijeenkomst De ministers van de veertien N.A.V.O.-landen komen Maandag a.s. in Pariis biieen. Aanvanke- !iik gingen er geruchten, dat deze biieenkomst niet zou door gaan. Als redenen voor een eventueel uitstel werden opge geven de onzekerheid omtrent de buitenlandse politiek van de xomende regering-Eisenhower en de omstandigheid, dat nog niet alle rapporten van de aange sloten landen bii de secretaris generaal Lord Ismay waren bin nengekomen. Achteraf bliikt de conferentie toch te zullen plaats hebben. En het is nodig ook. Want de situatie waarin de N.A. V.O. verkeert, vraagt een diep gaande studie en een grondige bespreking. Er zal dan bliiken. dat de doeleinden, die in het vooriaar in Lissabon werden ge steld voor 1953 niet zijn be reikt. Noch minder kans bestaat voor een verwezenlijking van de plannen voor 1953. Het streef getal voor de divisies in 1952 was 50. voor de vliegtuigen 4000. Geen der landen heeft kans ge zien een dergelijke krachts inspanning op te brengen. Ook Nederland niet. Het moet van invloed ziin op de uitwerking van de plannen voor het komen de iaar. Deze achterstand vraagt een nauwkeurige beoordeling van de feiten. De regeringen en militaire staven ziin zich daar van bewust. Op de negende bij eenkomst in Lissabon werd voor 1953 vastgehouden aan 70 divi sies. Gisteravond werd uit Pariis bericht, dat men thans blii zal ziin wanneer het er 60 worden. De oorzaak van dit alles is ge legen in de economische en financiële omstandigheden waar in de betrokken landen ver keren. De lasten ten behoeve van de defensie zijn zwaar. Zelfs voor sommige landen oneven redig. Want het mag zeker niet zo ziin. dat een land economisch en sociaal aan deze hoge defen sie uitgaven ten gronde zou ®aan. Op zich reeds niet. Maar in het biizonder in deze tiid allerminst. Omdat dan een voe dingsbodem wordt gekweekt voor he* communisme. Hetzelfde com munisme, dat met de defensie- inspanning van de Westerse lan den in bedwang moet worden gehouden. Ridgway zal voor de eerste maal Maandag als mili tair adviseur optreden. Van hem is een aandrang om de militaire eenheden te versterken zeker te verwachten. Volgens de laatste berichten heeft de militaire com missie van de veertien landen volledige steuil toegezegd aan de Amerikaanse plannen voor het oprichten van 98 divisies. Nu is echter niet gesproken over het tijdstip waarop deze eenheden klaar moeten ziin. Het zou einde 1954 moeten gebeuren. Wiiseliik is een limiet achterwege gelaten. Ook al om hetgeen wii hier boven schreven. En dan de toe komstige politiek van de Ver enigde Staten? Amerika heeft elders in de wereld ook zware verplichtingen, op grond van be staande verdragen. Hoofdzake lijk in het Verre Oosten. De be veiliging van de Pacific enz. Toch kan van Eisenhower moei lijk verwacht worden, dat hii het belang van de verdediging van West-Europa niet zou beseffen. Alleen ziin verleden reeds staat er borg voor. De bijeenkomst van Pariis zal dan ook geen his torische besluiten kunnen nemen. Maar in het teken staan van een oriëntering op de economische en politieke vraagstukken. En dit alleen al is een grote kluif. Voor Nederlandse militairen Er wordt nog steeds overleg gepleegd met de West-Duitse Bondsregering en Engelse bezet tingsautoriteiten over het beschik baar stellen van Duits oefen- gebied voor Nederlandse militai ren, aldus heeft Minister Staf Donderdagmiddag in Den Haag medegedeeld. Op het ogenblik ziet het er naar uit, dat ons leger telkens met een brigade ter sterkte van ongeveer 7.000 man in West-Duitsland kan gaan oefe nen, mits er ter plaatse een on derkomen voor deze soldaten ge vonden kan worden. Dit onder dak is echter nog steeds niet ge vonden. Een spoedige oplossing van dit huisvestingsprobleem wordt niet verwacht. Het m.s. „Weltevreden" van de Kon. Rott. Lloyd, dat gisteren' uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken zou, zal eerst enige dagen later kunnen afvaren, om dat een groot deel van de voor dit sdhip bestemde lading, ten gevolge van de sleohte weers omstandigheden, met name ook van de mist, niet tijdig in Rot terdam kon worden aangevoerd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de „Welte vreden" nu a.s. Zaterdag ver trekken. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Dec. De substituut-officier van Justitie bij de Bossche rechtbank, mr. J. H W. Houben, heeft een gevan genisstraf van 15 jaar zonder af trek van voorarrest eeëist tegen de 37-jarige P. L. van B. uit Eindhoven, wegens beroving met geweldpleging. Verd. had op 23 Februari van dit jaar te Val- kenswaard de 72-jarige opkoper H Keur overvallen en hem zo danig aan het hoofd verwond, dat de o'jje man twee dagen la ter in St. Jozeph-ziekenhuis te Eindhoven overleed. „Ik ga met een gerust hart naar de Nato-conferentie in Pa rijs. De verplichtingen op mili tair gebied die ons land in Lissa bon heeft aangegaan, zijn voor wat de marine betreft volledig nagekomen. De luchtmacht heeft zelfs meer gedaan en ten aan zien van het leger kan ik niets anders zeggen, dan dat er meer bereikt is, dan ik had durven hopen", aldus verklaarde Donder dagmiddag de minister van Oor log en Marine, ir. C. Staf, op een persconferentie in Den Haag. Minister Staf wees er nog eens nadrukkelijk op, dat de recente verandering in het divisie-plan, drie divisies in plaats van vijf divisies, niet betekent, dat ons land zijn inspanningen voor de defensie vermindert. Er worden evenveel soldaten opgeleid, de diensttijd van 20 maanden blijft onverkort gehandhaafd en de uitgaven worden niet ingekrom pen. In overleg met het hoofd kwartier van de Natï)-strijdkrach ten is alleen tot een andere in deling van de beschikbare man kracht besloten. Door deze ver anderde indeling wint ons leger aan kracht. Minister Staf heeft mede gedeeld, dat er tussen de V. S., België en Nederland onderhande lingen geopend zijn over de ver vanging van GlosterMeteors door de snellere Swift- en Hun- terstraaljagers. Er is nog niet be slist, welke van deze twee En gelse jagers gekozen zal worden. Ook staat nog niet vast, welke bedragen ieder land voor de pro ductie van deze jagers beschik baar kan stellen. België probeert een deel van de productie, de motoren, tot zich te trekken. Over de aan schaffing van nachtjagers kon minister Staf geen nieuws ver tellen. Een nachtjager die aan alle eisen voldoet, heeft men nog niet kunnen vinden, ten aanzien van de trainer, de Fokker S-14 verwachtte de minister, dat het nog wel 1% a 2 jaar zal kunnen duren voordat dit toestel in pro ductie komt. (Advertentie Winterhanden Wintervoeten Wintèroreh In alle eenvoud en tegelijk onder zeer grote belangstelling is gisteren het stoffelijk over schot van mevrouw L. F. de Beaufort, geboren baronesse Van Hardenbroek. in leven dame du palais van Koningin, later Prin ses Wilhelmina. naar haar laatste rustplaats gedragen. Nadat Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina ten paleize Het Loo. waar de kist stond op gebaard. afscheid van de over ledene hadden genomen, werd om ongeveer 13.00 uur de baar door personeel van het paleis naar buiten gedragen, waarna de stoet zich op weg begaf naar de begraafplaats Heidehof te Ugche- len. Ons leger, zo zei hij, zal er in October 1954 als volgt uitzien: één divisie (de vijfde) paraat en twee divisies (de vierde en de derde, deze laatste is op het ogenblik onder de wapenen) mo bilisabel. Deze divisies worden aangevuld. Minister Staf wees er op, dat dit drie-divisieplan niet als een eindfase beschouwd moet wor den. De opbouw van het drie- divisie-plan zal ondertussen tot gevolg hebben, dat ons land in 1954 meer parate eenheden, na melijk 55.000 man onder de wa penen zal hebben dan op het ogenblik, namelijk 37.000. De motorschepen „Jan Nie- veen" (voor passagiers) en de „Sneek 7" (voor vracht) van de Groningen - Lemmer Stoomboot maatschappij, die de dienst on derhouden tussen Amsterdam en Lemmer v.v. zijn gistermiddag om 13.15 uur na een tocht van negen uur in Lemmer aangeko men. Normaal volbrengen deze schepen de dienst in vijf uur. BRUSSEL, 11 Dec. (AFP) Zondag zal in de Belgische ker ken een herderlijk schrijven van de Aartsbisschop en de vijf bis schoppen worden voorgelezen over het zien van films. Het schrijven richt zich tegen het vervaardigen en verspreiden van „immorele films" en ver zoekt de bioscoopdirecties der gelijke films niet te vertonen. In het Ambonezen-woonoord Lunetten te Vught zijn 32 aan houdingen verricht, niet 27 zoals eerder was gemeld. Vijf Ambo nezen zullen voor de officier van justitie te 's-Hertogembosch wor den geleid, verdadht van mis handeling, opruiing, vernieling en het onbevoegd voorhanden hebben van munitie en trotyl. Het onderzoek naar de recente ongeregeldheden staat onder lei ding van de officier van justitie, mr. J. baron van Imhoff. BRUSSEL, 11 Dec. (A.P.) Het Belgische Huis van Afge vaardigden heeft vandaag het Belgische legercontingent voor 1953 goedgekeurd. Indien dit be vestigd wordt door de Senaat, zal België een totaal van 180.000 man hebben in het leger, de luchtmacht en de vloot, plus 30.000 man bij het luchtafweer geschut. De stemming was 103 (Clhr. Dem.) tegen 87 (socialis ten, liberalen en communisten) SAN FRANCISCO, 11 Dec. (Reuter) In de baai van San Francisco is het Noorse vracht schip „Fernstream" (4980 ton) na een aanvaring met de Ame rikaanse „Hawaiian Rancher" (8353 ton) gezonken op ongeveer een mijl ten Oosten van de Gol den Gatebrug. Alle opvarenden van de „Fernstream" wisten in sloepen het zinkende schip te verlaten. De „Hawaiian Ranger" werd slechts licht beschadigd. HELSINKI, (Reuter) De „Hoffnung", een 189 ton metend Hamburgs vaartuig, is bij Han- goe (Zuid-Finland) aan de grond gelopen en gezonken. Drie be manningsleden verlieten het schip in een sloep. Zij worden vermist. De schipper en een ander be manningslid werden door een Fin se reddingboot van het zinkende vaartuig gehaald. 's GRAVENHAGE. De com missaris voor de emigratie deelt mede, dat, hoewel Brazilië voor immigranten vele mogelijkheden biedt, de emigratie van Neder landers naar dat land, door de weinige bekendheid welke Bra zilië geniet, in de afgelopen jaren slechts van zeer beschei den omvang is geweest. Brazilië heeft echter grote be hoefte aan immigranten. Hoewel het land een sterk agrarisch karakter heeft, behoeft hierbij niet uitsluitend aan agrarische emigratie te worden gedacht. Door de zich op snelle wijze en in toenemende mate voltrek kende industrialisatie bestaan er belangrijke mogelijkheden voor personen, welke door hun be kwaamheid in enig technisch vak aan deze industrialisatie hun medewerking kunnen verlenen (ongehuwde mannen van 18 jaar en ouder en kleine gezinnen). In geen geval komen hiervoor ongeschoolden in aanmerking. De vakbekwaamheid welke ge- eist wordt, zal tenminste gelijk moeten ziin aan die van hen. die een cursus gevolgd hebben aan een riikswerkplaats. Met de Braziliaanse immi gratie-autoriteiten is thans over eengekomen, dat vanaf 1 Janu ari 1953 per maand aanvankelijk vijftig Nederlanders, bij goede ervaringen later geleidelijk op te voeren tot een groter aantal, in de groep van stedelijke werkers zullen kunnen emigreren. Bin nen deze regeling is eveneens plaats voor Indische Nederlan ders, welke eventueel ook vanuit Indonesië kunnen worden voor gedragen, en wel tot 40 procent van het aantal van elke maande lijkse groep. De emigranten, die onder deze regeling vallen, behoeven niet. zoals tot dusver gebruikelijk was, een arbeidscontract met een werkgever in Brazilië te bezit ten. Zij worden eerst na aan komst in Brazilië geplaatst door de Braziliaanse autoriteiten, daarbij geassisteerd van Neder landse zijde: Nederlandse emi granten in Sao Paulo. Indische Nederlanders in de staten Bahia en/of Pernambuco. De Braziliaanse regering zal de kosten van de huisvesting en het levensonderhoud van iedere emigrant voor een periode van één maand na ziin aankomst op zich nemen. Emigranten die on der deze regeling zullen vertrek ken. ontvangen een bijdrage in hun vervoerskosten, waardoor hun eigen kosten in dit opzicht tot een betrekkelijk gering be drag worden teruggebracht. Deze hefschroefvliegtuigen, behorende tot het „Helicopter Squadron nr. 848", dat door de Britse Koninklijke Marine wordt toegevoegd aan de in Malakka gestationneerde troepen, maken voor de laatste maal een vluchtje boven de vliegbasis Gosport, Hampshire. Het Squadron bestaat uit tien, 10-per- soons helicopters; zij zijn de zgn. Sikorsky-machines en wer den gebouwd in Amerika. Het vervoer naar Malakka ge schiedt per vliegdekschip „Perseus". (Van onze parlementaire redactie) Zoals het er op het ogenblik naar uitziet kan het van kracht worden van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeen schap (E.D.G.) niet voor Juli- Augustus van het volgend jaar verwacht worden. Aanvankelijk was als begindatum 1 Juli 1952 gedacht doch allerlei verwikke lingen, zoals de houding der Fransen tegenover de herbewa pening van West-Duitsland, heb ben vertraging te weeg gebracht. Nederland deelt het Franse standpunt inzake de herbewape ning van West-Duitsland niet. Integendeel. Keer op keer is er van Nederlandse zijde op gewe zen, dat de Duitse deelneming aan het Europese leger beslis send is voor de verdediging van West-Europa. Nederland zou dan ook niets liever zien dan een spoedige ratificatie door alle deelnemende landen van het E.D.G.-verdrag. Een snelle rati ficatie hangt echter weer in de lucht nu van Franse kant het plan is geopperd om na ratifica tie amendementen en protocollen op het verdrag aan te brengen. Van Nederlandse zijde voelt men niets voor dit plan, omdat het alleen maar vertragend kan wer ken. Bovendien stelt men zich in Nederland op het standpunt, dat bepaalde moeilijkheden door ge zamenlijk overleg opgelost die- A rlTPrtP-" T'. D suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFIL,- letjes om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilleties. nen te worden en niet door een amendement in een bepaald land. Overigens is men er zich ook in ons land van bewust, dat niet alle bepalingen van het E.D.G.-verdrag bevredigend ge noemd kunnen worden. Met na me de financiële paragraaf en de zeer strakke formulering van en kele militair-teohnische zaken worden niet geheel bevredigend geacht. Het E.D.G. verdrag ver breedt b.v. het samengaan van een divisie en legerkorpstroepen van één nationaliteit. Deze bepa ling geldt in Nederlandse mili taire kringen als 'ireel. Men staat daar een geografische concentra tie voor. BONN, 11 Dec. (A.P.) Walter J. Donnelly, de Amerikaanse Hoge Commissaris in West- Duitsland, heeft vandaag zijn laatste zaken afgewikkeld en zal met zijn vrouw en kinderen uit Dü'sseldorf per vliegtuig naar New York vertrekken. Donnelly heeft de president verzocht ontslagen te worden uit zijn diplomatieke functie en zal zich na terugkomst in de V.S. in het zakenleven begeven. Hij heeft een dertigjarige diploma tieke loopbaan achter de rug. NEW YORK, 11 Dec. (AP) Een door vier landen opgestelde resolutie die er bij de grote mo gendheden op aandringt de be zetting van postenrijk te beëin digen en een formule te zoeken voor een vredesverdrag, doet vandaag de ronde onder de ge delegeerden van de Ver. Naties. De landen die de resolutie op gesteld hebben, Brazilië, Liba non, Nederland en Mexico, ho pen dat hun resolutie de volgen de week in de politieke commis sie van de Ver. Naties besproken kan worden. Vatbaar voor humor? f' Wij hebben al eens eerder moeten consta teren, dat dikwijls toch wel waar is het beken de woord van de vroe gere burgemeester van Amsterdam, de heer De Vlugt, dat er zo weinig goede humor in Nederland wordt „ver kocht". De vraag is ook of velen wel vatbaar zijn voor humor. Wij proberen elke week ook wat humor, een beetje aardigheid, een beetje van de „lichte toets", 'n spotwoordje, 'n stukje ironie of sar casme, enz., in onze krant te brengen in deze rubriek. Het zal er, weten wij, heus wel eens naast zijn, het is niet altijd even geslaagd. Nu weer hebben spoormannen uit Enk huizen en uit Zwolle zich tot de redactie ge wend, om protest aan te tekenen tegen het zeer kleine stukje over de uitlating van ir. Den Hollander, dat vele spoorwegongevallen te wijten zouden zijn aan „onoplettendheid van het personeel". Daar naast had ons getroffen dat in een blad, pal naast deze bewering van de Spoorwegdirec tie, stond te lezen, dat een hoofdconducteur 'n boek geschreven had. Commentaar overbodig schreven wij, natuur lijk uitsluitend ironisch bedoelend, dat men niet tegelijk op zijn werk kan letten en een boek schrijven of daar- over peinzen. Natuur lijk hebben wij niet ge zegd, dat deze hoofd conducteur geen boek zou mogen schrijven, noch dat wij veronder stellen, dat deze man dat in de trein zou doen enz. enz. Maar in een flits van het leven treft toch wel het samen gaan van deze twee uitlatingen, pal naast elkaar, zó, dat daar hier even als een grapje van gerept mag worden. Wij zouden het niet in ons hoofd halen, zo iets te beweren op een zeer ernstige plaats, als een hoofdartikel b.v. is. Wij hopen, dat de bezwaarden ons ver weer aanvaarden en.... willen bedenken, dat de humor voor ieder mens tot de saus van het leven behoort. Kerk en leek Kardinaal Gasquet ver telt in ziin boek over de leek in de Kerk. dat een Engelsman eens aan een Driester vroeg, wat de positie van de leek in de Kerk is. De priester ant woordde: Die is tweevou dig. Ziin eerste taak is. te knielen voor het al taar. de tweede, te zitten aan de voet van de preekstoel. Maar er is nog een derde taak. meende de Kardinaal: De leek moet ziin hand in zijn portemonnaie steken! Met andere woorden: de leek neemt niet de taak van de priester over. maar moet bidden en luisteren. En, hem moet de tijde lijke nood van de Kerk ter harte gaan. Nou. wii weten er van mee te pra ten Compensatie De moderne zucht naar vreemde woorden heeft ons al wat hoofdbrekens bezorgd. Zo het woord ..compensatie". Wat is dat nou eigenlijk. Ja.... het is eigenlijk „vergoeding" of „tegemoetkoming". Het volgende voorbeeld zal het duidelijk maken, ho pen wii. De filmspeler Robert Ryan vervult een hoofdrol in een RKO-film waarin hii zich moet voordoen als een gewel denaar. Hij haat in die rol kinderen en vermoordt er bijna een. In een drama tische scène met Ida Lu- pino verklaart hij ziin af keer voor kinderen, hij vindt ze vervelend en lastig en doelloze schep sels. Al met al klinkt het wel wat hard voor een man. die in het werke lijke leven twee zoons heeft en voorzitter is van èen Schoolvereniging in de buurt van ziin woon plaats. Vraagt men hem waarom hij de functie van voorzitter accepteerde antwoordt Robert Ryan: „Ik moet toch iets doen om de venijnige persoon, die ik uitbeeld in miin film. te compenseren (te vergoeden dus)." Wii ho pen nu. dat men weet. wat „compensatie" is Pas op je horloge! Robert Mitchum bezit vele prachtige polshorlo ges. maar omdat hii er niet van houdt aan de tiid herinnerd te worden, draagt hii er nooit één. Toen hii in de studio kwam voor de eerste op namen van RKO's film „De Moordenaar" moest een requisiteur een hor loge voor Bob opscharre len. daar dit horloge een belangrijke rol in de film had. Rob deed het horloge om. bedankte de requisi teur en zei tegen Jean Simmons: „Op deze ma nier heb ik al meer hor loges gekregen." „Ja", antwoordde de re quisiteur. terwijl hii weg- slenterde. „ik heb eerder met je samengewerkt. Hier zit geen uurwerk in!.' Kerk en Zondag Hier een merkwaardige uitlating van Paus Pius XII over sport en Zondag: „De Kerk heeft volkomen begrip voor de behoefte van de stadsmensen om Zondags uit te gaan. Zii vindt er een genoegen in. het gezin, de ouders en de kinderen, dan samen te zien om in de wii de na tuur van de goede God ontspanning te nemen en zii regelt gaarne het ge wenste uur en de verlang de plaats voor de kerk diensten. Zii verbiedt de sport op Zondagen niet en ziet deze met welgevallen onder voorwaarde, dat de Zondag de dag des Heren blijft en de dag van licha melijke en geesteliike ont spanning." Kostbare ideeën In een Amerikaans tiid- schrift lazen we. dat de man. die indertijd op het slimme idee kwam om de papiertjes om de toffees aan beide kanten een slagje om te draaien, hier mee 25.000 dollar riiker is geworden. Iemand, die op het idee kwam. om 't merk van een wereldbe kende cigarettenfirma op beide kanten van heit pakje te zetten, zag zijn idee bekroond met een chèque van 50.000 dollar. Minder practisch bleek de uitvinding van een drastisch persoon, die de rubbersluitrand van de automatisch sluitende treindeuren wilde ver vangen door een scherpe stalen rand. om de rei zigers te beletten langs de deuren te komen ais deze zich sloten. Wettige betaal middelen In datzelfde tijdschrift lazen we. dat men in Alaska voor één vis de bioscoop kan bezoeken. Dat bliikt mogelijk te ziin in een land. waar men ook bontpelzen als wettig betaalmiddel ac cepteert. Dat zouden wii desnoods ook nog wel doen. maar die vis... nee! Mopjes „Als de wet van de zwaartekracht er niet was vlogen we allemaal van de aarde af" zei de on derwijzer. „En waar bleven de mensen dan vóór die wet aangenomen werd?" vroeg Jantje. Een schildersknecht was van het dak gevallen maar gelukkig had hii zich niet bezeerd. „Wat dacht je wel?" vroeg de baas. „Nou baas", antwoordde de knecht. „Toen ik langs de eerste verdieping ging dacht ik: Dat had de baas ook wel eens beter kun nen afwerken." Mevrouw: „Heb je ook getuigen?" Dienst bode: „Getuigen?" Me vrouw: „Ja. er stond toch in de advertentie van goede getuigen voorzien!" Dienstbode: „Oh. ik dacht dat op u sloeg." Paus en brandweer De Paus strekt overal Ziin vaderlijke zorgen over uit. Zo sprak Hii onlangs tot de brandweer lieden van Rome o.m. als volgt: „Gii weet. dat uw beroep een grondige en ruime voorbereiding eist. om brand te voorkomen en te blussen, om de red dingsmethoden en de ge- zondsheidsmaatregelen te leren kennen. Deze voor bereiding veronderstelt ook heel speciale persoon lijke hoedanigheden: men heeft sterke mensen nodig met stalen zenuwen: goe de gymnasten, die hun lichaam onder straffe tucht hebben: mannen, op wie men. ook bii harde physieke en militaire oefeningen, bouwen kan: mannen met een heldere kijk met een grote tegen woordigheid van geest en stipt in de uitvoering: mannen vol moed en be reid om de stoutste stuk jes uit te halen. Dit alles wensen wii u toe." Griekse zorgen Woedende leerlingen van een meisjesschool hebben te Larissa (Grie kenland) gedemonstreerd omdat een hunner leraren het dragen van ziiden on dergoed verbiedt en ziin valse gebit uit de mond legt. wanneer hii les gaat geven! De meisjes hebben de autoriteiten medege deeld. dat hii „driftig" wordt, wanneer hii een hunner ervan verdenkt, ziiden ondergoed te dra gen en zii verzochten de regering aan deze „ondra gelijke toestand" een ein de te maken!! (Vervolg van pag. 1) Wat de kwestie Ambon in het algemeen betrof achtte minister Luns de mogelijkheid van een volksstemming niet doorvoer baar. De oplossing zou gezocht moeten worden in het verkrij gen van autonome bevoegdheden voor de minderheden. Minister Beijen besprak de verhouding tot Indonesië. Beide partijen zijn te leurgesteld zo meende hij. Over de kwestie van de Indische oor logsslachtoffers verschijnt een rapport. Christelijke beginselen Bij de uiteenzetting over de buitenlandse politiek hadden de ministers in de stukken geschre ven, dat de „Christelijke begin selen onlosmakelijk verbonden zijn met de Westerse beschaving." Wat verstaat u onder christelijke beginselen was de vraag van de CH-woordvoerder, mr. Schmal. Minister Beijen was in zijn ant woord nogal vaag. „Iedereen weet wel, wat hieronder wordt verstaan", aldus zijn redenering. Bij de replieken toonde mr. Schmal zich allesbehalve vol daan. „Aldus zet men de deur open voor de humanistische wolf." Minister Luns werd niet in de critiek betrokken. Als ge lovig man had hij zich dan ook positiever kunnen uiten. „De Christelijke beginselen zijn de zedelijke beginselen gelegen in de natuurlijke orde en in de Goddelijke Openbaring. De Euro pese problemen besprekende, merkte minister Beijen op, dat de regering de politieke integra tie, zonder de economische inte gratie afwijst. Biljarten MARSEILLE. 11 Dec. Te Marseille werd een begin ge maakt met het tournooi om het Europees kampioenschap libre. waaraan voor Nederland werd deelgenomen door de Nederland se kampioen Cees de Ruyter uit Maastricht. De uitslagen van de middag- partijen en de eerste avond par tijen luidden: Spielmann (Duitsland) 500 13 266 Rudolph (Duitsland) 150 13 03 Nussberger (Zwitserland) 500 23 72 Pinto (Portugal) 255 23 106 Garcia (Spanje) 500 8 203 Burton (Spanje) 351 8 144 Van Hassel (België) 500 4 377 Boulanger (België) 9 4 4 Galmich (Frankriik) 500 15 246 Grivaud (Frankriik) 287 15 201 De Ruyter (Nederland) 500 10 339 Boulanger (België) 101 10 57 38.46 11.53 21.73 11.08 62.50 43.87 125.00 2.25 33.33 19.13 50.00 10.10 POESAN Het Ameri kaanse leger heeft voor zijn troepen iri Korea kogelvrije korte broeken besteld ter be scherming van het onder lichaam. Zij beschikken al over een kogelvrij vest. LINZ De Oostenrijkse fakir Rajo wilde zich in We nen in een fles laten verzege len om daarin een jaar lang een reis door Europa te ma ken. Hij kreeg geen toestem ming. Maar in Linz krijgt hij die wel. Zaterdag betrekt hij zijn glazen huis. LONDEN Bij het Inter nationaal Verbond van Oud- Strijders zijn thans 102 orga nisaties met in totaal 16 mil- lioen leden aangesloten. Al leen het Rode Kruis en het Internationaal Verbond van Vakverenigingen zijn als in ternationale „vrije" organisa tie groter. Het Verbond heeft de Vredesprijs 1952 toegekend aan Trygve Lie, de afgetre den secretaris-generaal' van de V.N. WASHINGTON De Ame rikaanse automobiel-industrie zal in het eerste kwartaal 1953 1.250.000 en in het twee de kwartaal 1,5 mïllioen wa gens mogen produceren. OAK RIDGE Komende Woensdag wordt dr William Pollard, een van de meest vooraanstaande Amerikaanse atoomgeleerden bevestigd als predikant van de Episcopaal se Kerk. MOSKOU Volgens de Sovjet-radio heeft de Rus D. D. Maksoetov een camera uit gevonden waarmee 12 foto's van de binnenkant van de maag kunnen worden ge maakt In feite gaat het om een dozijn kleine camera's, gegroepeerd rond een electri- sche kern met een wolfram- gloeidraad. De gebruikelijke rubberslang brengt de camera in de maag, waarna lucht wordt ingepompt waardoor deze opzet. De wolfram-flits duurt een honderdste secon de. De foto's zijn gekleurd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3