Neher geeft toelichting op verhoging van posttarieven Mag. Stokman bepleit voor leraren salarisverhoging Plannen kernreactor thans in voorbereiding K.V.P.-bestuur antwoordt katholieke leraren De Europese gedachte P.T.T. krijgt nu pas voor prijsstijgingen de compensatie Onderwijsdebat in de Tweede Kamer Aan de hand van KVP-rapport Lijk opgehaald Twee vliegtuigen in zee PINAY STELT VERTROUWENS. KWESTIE Staatsgreep in Equador Nieuwe Belgische minister van justitie PARLEMENTAIRE MISSIE NAAR NIEUW-GUINEA Prachtig werk van Missie en Zending Joegoslavische nota aan Bulgarije LOONPOLITIEK Zekerheid vóór loonsverhoging 25 jaar Hogeschool van Tilburg te Amsterdam noordholl||d$ i i Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 10.48 per I ^Jj WxSfW twf ESS? JRv ^Bj ËB j^B WtK ^B week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie ct. per m.m„ I ^HRf ÊMÊB MSB H Jj^Ê tBH ^B ^^B minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f4.Hr^lCV E3^^9| _JWmtL~a&^ ^BBiBL wBL familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke I horting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. I r. 4 Builen God ts 1 nergens veilig Vondel Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 AAN DE KIEZERS van Bols- ward en Delft wordt a.s. Woens- dap een gewichtige vraag voor gelegd. Men weet het: in de lan den. welke deelnenfen aan het moedige en volhardende streven t° komen tot eenwording van Europa, worden in verschillende steden, welke daarvoor door haar verscheiden samenstelling en veelzijdige bevolkingsstructuur biizonder in aanmerking komen, zgn. proefstemmingen gehouden onder de kiesgerechtigde inwo ners- J u Het is een pogmg. om de be langstelling te peilen, welke bu de bevolking in de desbetreffen de West-Europese landen be staat voor de Europese gedachte. De twee genoemde steden verte genwoordigen dus a.h.w. voor deze gelegenheid het Nederland se volk. Dit legt op de kiezers van Bols- ward en Delft een zekere ver plichting. Zii zullen moeten zor gen. dat. zo veel mogelijk wel overwogen, een beslissing wordt genomen, met zo ruim mogelijke deelneming aan deze stemming. Van de andere kant dient het Ne derlandse volk in ziin geheel zich vcor deze proefneming sterk te interesseren. Niet. omdat die stemming op zich zo belangrijk zou ziin. maar omdat de zaak waar het om gaat. de ontwikke ling van de Europese gedachte, zo actueel en zo belangrijk is. Wa: Bolsward en Delft doen na mens Nederland, dient dan ook tevens een wekroep te ziin voor de „rest van Nederland" om zich de betekenis van de problemen, welke hier aan de orde ziin. meer en meer eigen te maken. Misschien is de opmerking wel iuist welke deze week in een vraaggesprek voor de radio ge maakt werd. dat de vraag, welke aan de kiezers voor de proef- s'emming in Bolsward en Delft is voorgelegd, niet breed genoeg gesteld is. Moeten de Europese volken alleen maar „bepaalde belangen" gemeenschappeluk be hartigen? Of gaat het niet om meer? Was het voldoende, in een officiëele toelichting namens de Nederlandse Raad der Europese Beweging, die deze stemming or ganiseert. in het biizonder de na druk te leggen op de stoffeliike belangen van industriële pro ductie. afzetgebieden. levens standaard enz.? Gaat het niet om meer en hoger? Het loont de moeite, op deze kant van de kwestie hier even in te gaan. De gedachte, dat het in de eerste plaats om stoffeluke dingen, om materiële welvaart, om verbetering van het levens peil. gaat. leeft nl. ook m de kringen van de Nederlandse Re gering. Dit is pas in de Tweede Kamer bij de behandeling van cie begroting van Buitenlandse Zaken gebleken. Terecht is daartegenover van katholieke zii de gesteld, met, na me door mei. Marga Klompe en ook door de heer Weiter. dat er ook nog andere kwesties ziin! De totalitaire machten, zo merkte mei. Klompé op. hollen Europa uit en dat „spook driift men al leen met stoffeliike verheffing niet uit". Men mist in het tegen woordige Europa de iuiste sfeer, waarin de persoonlijkheid tot haar recht kan komen, met ver waarloosde geestelijke waarden. De mens is ontwaard en los ge- gemaakt van ziin wortels, die in het Christendom ziin gelegen! Hier is sprake van een geeste- liike nood welke bv. door het angstwekkende probleem van de vluchtelingen in het centrum var Europa benauwend m de hand gewerkt wordt en die geestelijke crisis kan natuurliik niet op de eerste plaats en al- leer door politiek handelen wor den opgelost. Maar door politieke activiteit en door staatkundige r.ieuwe vormgeving kan wel de- geliik de voorwaarde worden ge schapen het „klimaat" wor den bevorderd om de mens menswaardig, en dus christeluk en beschaafd, gelukkig en gezond en welvarend, te doen leven. Europa zal het christelijk ideaal (weer) bewust moeten worden, was het woord van onze vrou welijke afgevaardigde, dat te- rechtertiid gesproken, of liever noe herhaald werd. Wii geloven, dat men vooral in dit opzicht de betekenis van de merkwaardige gebeurtenis in Bolsward en Delft moet zien. De Europese volken moeten in veel opzichten tot nauwere sa menwerking komen. Het ant woord op de gestelde vraag zal „ia" moeten ziin. Er moet een Verenigd Europa komen, ook on der een Europese overheid „bovennationaal orgaan" of „hoge autoriteit" een Europese Grondwet (waaraan gewerkt wordt) zal moeten volgen, en hoe dat allemaal geregeld zal worden daarover behoeft Bolsward noch Delft zich a.s. Woensdag het hoofd te breken. Ei ziin mensen, die haast willen maken, er ziin anderen, die be dachtzaamheid aanbevelen. De Kolen- en Staalgemeen schap was eengoed begin van economische „integratie". met nog vele open vragen, er zal Europese Landbouw-eenwording moeten komen, en de Europese Verdedigingsgemeenschap staat in de grondverf, al zou men ge neigd ziin te zeggen, dat die verf dreigt op te drogen, zoveel be letselen als er. nas nog weer. zich voordoen op de weg naar succes. Dit alles ziin belangriike zaken, die honderd vragen nog oproepen, maar daar gaat het al lemaal niet om a.s. Woens dag. Waar het vooral om gaat. dat is om het getuigenis en weet het wel. Bolswarders en Delfte- De dood aan de ratten! In Westfriesland begint een grote campagne ter verdelging van het schadelijke gedierte. Enorme hoeveelheden vergif worden klaargelegd. Smakelijk eten, langstaarten. DEN HAAG, 12 Dec. „De verhoging van de post' tarieven teas onvermijdelijk. Had het aan de P.T.T. ge legen, dan zou de verhoging reeds veel eerder ingevoerd en de omvang ervan beduidend hoger geworden zijn. Met name het tarief voor binnenlandse brieven, dat tien cent blijft, dekt niet de kosten, die de P.T.T. moet maken voor de verzending en bezorging. De regering heeft echter de datum van invoering, die nu 1 Juli 1953 zal zijn, opgehouden en de omvang van de verhoging ook beperkt." (Van onze parlementaire redacteur) De Rijkspolitie van Beemster neeft Vrijdagmiddag uit het Noordhollands Kanaal het liik opgehaald van de 54-iarige on gehuwde D. W. uit Beemster. die sedert 30 Oct. j.l. werd ver mist. naren om een getuigenis na mens het volk van Nederland. Het „ia" zal echter moeten be tekenen. dat getuigd wordt vóór het besef van de noodzaak der verdere ontwikkeling van de Europese gedachte, en naar ons gevoelen, van die ontwikkeling in christel iike zin! de lagere technische scholen en de huishoudscholen. Concrete wensen had deze af gevaardigde ten aanzien van een katholieke huishoudschool te Hengelo. De minister mag geen stad van 50.000 inwoners naar een school in Borne verwijzen. En vanzelfsprekend maakte de heer Engelbertink ook van de gele genheid gebruik om andermaal het belang van een M.T.S. in Hengelo te onderstrepen. Het tweede rapport van de K.V.P.-commissie voor de middengroepen leverde belangrijk materiaal voor de stel ling, dat uit de kringen van onderwijzers en leraren voor een belangrijk deel het nieuwe intellect moet voortko men. Dit bewijsmateriaal had de K.V.P.-fractie gisteren verwerkt in twee kapitale grafieken in de Kamer laten tentoonstellen bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Aan de hand hiervan hield pater mag. Stokman (K.V.P.) een krachtig pleidooi. Deze groepen hebben niet de gelegenheid hun kinderen te laten studeren. Af schaffing van schoolgeld en col legegelden achtte hij niet het gewenste middel. Door een der gelijke regeling zou een oneven redige grote consumptiebeper king, die deze groepen hebben ondergaan slechts voor een deel ongedaan gemaakt kunnen wor den. De K.V.P.-woordvoerder ging er van uit dat ook het onderwijs een zaak van de ouders is. De overheid heeft slechts de taak de gunstige voorwaarden te schep pen bij haar loon- en belasting- politiek. Belastingfaciliteiten be val hij aan. De heer Roosjen (A.R.) wilde evenmin iets van afschaffing weten. Hij wenste een vereenvoudiging. Mag. Stokman pleitte voor verbetering van de salarissen, zoals dat in het K.V.P.-rapport is genoemd. En wel een verbetering op korte termijn. De heer de Loor (P.v.d.A.) wilde salaris verhoging, omdat een leraar „bij moet blijven met zijn studie". En dit kost geld. Het is vooral het verschil in ongelijke betaling, wat de lera ren verbittert, zo meende hij. Het verlangen naar onderwijs op kosteloze basis van hoog tot laag werd van socialistische zijde ver dedigd op grond van de stelling „iedereen moet gelijke kansen hebben". Dit kan ook bereikt worden voor de middengroepen in de door mag. Stokman aan gegeven zin. Mag. Stokman wilde in dit kader meer studiebeurzen. Wettelijke regeling Een ander punt in het debat was eveneens van principiële aard. Aan confessionele zijde wenst men voor het V.H.M.O., evenals voor het L.O., een wette lijke regeling voor de oprichting van nieuwe scholen. Thans is het in feite nog steeds de minister, die beslist. De heer Engelbertink (K.V.P.) erkende, dat het niet voor alle schooltypen mogelijk zal zijn om wettelijke normen te vinden, maar voor twee toch zeker wel: Twee vliegtuigen ziin ten oos ten van Shields (aan de mond van de Tyne) in zee gestort. Het waren Britse straaljagers. De in zittenden worden vermist. PARIJS, 12 Dec. (A.F.P.) Premier Pinay heeft officieel de vertrouwenskwestie verbonden aan de aanvaarding van de pre mies der sociale verzekeringen. Dinsdag zal de stemming in de Nationale Vergadering worden gehouden. Dit is de derde maal in veertien dagen tijds, dat Pinay de vertrouwenskwestie stelt. De reactorcommissie der stich ting voor fundamenteel onder zoek der materie in Utrecht, on der welker medewerking ook het gezamenlijk atoomsplitsingsonder- zoek te Kjeller gebeurt, in het kader der Noors-Nederlandse sa menwerking, heeft plannen om de Nederlandse industrie te in teresseren voor het ontwerpen en de eventuele bouw van een ener gie-reactor. Daartoe zal eerst daags een contract worden gete kend met de Nederlandse electri- citeitsmaatschappijen. Deze maatschappijen werken samen in de N.V. K.E.M.A. te Arnhem. Het is de bedoeling, dat de K.E.M.A. gedurende 5 jaren f125.000 per jaar aan het project zal bijdragen en verder de be schikking zal geven voor werk ruimte, wat geschat kan worden liep op mislukking uit QUITO, 12 Dec. (A.P.). De regering van J. M. V. Ibarra heeft gisteren bekend gemaakt, dat het een poging om de rege ring omver te werpen, heeft ver ijdeld. De regering deelde mede. dat de opstand werd voorbereid door Moreno, de burgemeester van Guayaquil. Volgens de berich ten bevindt Moreno zich thans in arrest. Dit is de eerste poging tot op stand sinds de regering Ibarra op de eerste September van dit iaar aan het bewind kwam. BRUSSEL. 12 Dec. (Belga). Burggraaf Charles du bus de Warnaffe is benoemd tot Bel gisch minister van Justitie. Ziin voorganger. Lagae. heeft om ge zondheidsredenen ontslag geno men. op een jaarlijkse bijdrage van f75.000. Verder zijn er al een paar grote industrieën die hun medewerking hebben toegezegd. Zou men erin kunnen slagen b.v. 50% van uranium 238 te verbranden dan zal voor de ge hele energievoorziening in Ne derland 10 ton uranium voldoen de zijn. Wanneer wij over 25 jaar nieuwe energiebronnen nodig hebben, moeten wij zover zijn, aldus dr. Beekman, directeur van het instituut. „Wij hebben er re kening mee te houden, dat aan onze energievoorraad een einde komt. Er zijn maar twee uitzon deringen en dat zijn de zonne- energie en de witte steenkool. Daarom is het nodig grote krachtsinstallaties te bouwen. Minister Kernkamp heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, gaarne bereid te zijn met de Ka mer van gedachten te wisselen over het zenden van een parle mentaire missie naar Nieuw- Guinea. Intussen is de regering er zich terdege van bewust, dat er in dit gebiedsdeel fouten be staan en dat er ook nog wel ge maakt zullen worden. Het gou vernementeel apparaat werkt in verschillende opzichten nog niet bevredigend. In het algemeen zal de regering er naar streven de Papoea's in geestelijk en materi eel opzicht zoveel mogelijk te helpen. Een prachtig middel ziet de minister in het werk van Missie en Zending. Daarom is practisch het gehele onderwijs en een groot deel van de medische verzorging in hun handen gelegd. BELGRADO. 12 Dec. (Reuter). Joego-Slavië heeft een nota aan Bulgariie gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de „vervolging van Joego-Slaven in Bulgariie". zo meldt het Joego slavische persbureau Tanioeg. De directeur-generaal van het staatsbedrijf der P.T.T., de heer L. Neher gaf deze verklaring. Door deze vertragende werking krijgt P.T.T. nu pas een zekere compensatie voor de prijsstijgin gen ,die een gevolg waren van oe devaluatie en de oorlog in Korea. De verhoging van de locale brieven en briefkaarten blijft beperkt tot één cent; in het bin nenlandse postverkeer treden overigens geen wijzigingen in. De verzending van brieven naar het buitenland gaat echter in plaats van 20 cent een kwartje kosten. België en Luxemburg vallen buiten deze verhoging. Brieven voor deze landen blijven tot het binnenlands tarief beho ren. De verhoging van het tarief voor luchtpostbrieven voor Indo nesië welke door de minister al leen maar werd aangeduid, zal vrij rigoureus zijn, het porto voor een briefkaart stijgt van 20 cent naar een kwartje; brieven, die nog met 30 cent per 10 gram ge frankeerd moeten zijn, vragen straks een frankering van 45 cent voor de eerste vijf gram en 30 cent voor elke vijf gram meer. Het luchtposttarief voor druk werken tenslotte stijgt van 25 cent t/m 20 gram en 60 cent t/m 50 gram tot 35 cent t/m 20 gram en 80 cent t/m 50 gram. Het luchtrecht voor de andere landen ondergaat geen wijziging. De tariefsverhoging maakt het direct nodig, dat een nieuwe frankeerzegel van zeven cent wordt ingevoerd. Waarschiinliik zal het nodig worden ook andere waarden te laten vervaardigen. Er bestaan plannen om op alle oostzegels een andere afbeelding van Koningin Juliana af te druk ken Aan een ontwerp wordt reeds gewerkt, het zal nog wel ever, duren, voordat de nieuwe zegels met deze afbeelding wor den vervaardigd. Porto voor gedrukte stukken ai., dag- en nieuwsbladen wordt niet verhoogd, om. aldus de heer Neher. een zo wiid mogeliike spreiding van het vriie woord Is vrijere loonvorming mo gelijk en gewenst. Over dit probleem, dat actueel en be langrijk is, gaf het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport uit. Men kan er in De Kroniek van Zaterdag in dit nummer meer van lezen. niet te remmen. Het zenden van gedrukte stukken naar het bui tenland wordt één cent duurder. Telefoon Voor de gesprekken over lan gere afstanden ziin de kosten door een wijziging in de tech niek aanzienlijk omlaag gegaan. Binnen redelijke grenzen van gesnreksduur krijgen de abon- né's dan ook een verlaging van de tarieven van interlocale tele foongesprekken. Hoewel de kos ten die in rekening worden ge bracht voor een aansluiting oo het telefoonnet van 25 tot 40 gulden zullen stijgen, liggen de werkelijke kosten vijftig procent boven dit bedrag. zegt minister Suurhoff Minister Suurhoff heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij in de huidige situatie aan een vergroting van de so ciale zekerheid de voorkeur geeft boven een verhoging van de lonen, daar hij de verhoging van het loonpeil voor de werkgelegenheid niet gunstig acht. Het ongedaan maken van de consumptiebeperking acht hij niet opportuun. Zij bedraagt volgens de minister reeds een jaar minder dan 5 pet. De minister wil wel compenserende maatregelen nemen bij de te verwachten huurverhoging en bij het optreden van nieuwe prijsstijgingen. De vraag blijft dan nog of dit via de lonen of langs andere wegen moet ge beuren. Katholiek Nederland heeft gis teren op waardige wijze het zil veren feest gevierd van de Ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg. In de middaguren hield de academische senaat een plechtige openbare zitting, die o.m. werd bijgewoond door de ministers Beel en de Bruyn, de bisschop van den Bosch mgr. Mutsaerts en de bisschop coadju tor van Roermond, mgr. Hanssen en tal van andere autoriteiten. De reetor-magnificus prof. Smeets hield een magistrale rede, waarin hij de vraag besprak of hoge belastingen de bedrijvig heid bevorderen. Na de rede van prof. Smeets werd het woord verleend aan de vice-minister- president prof. Beel, die speciaal de grote figuur belichtte van prof. Cobbenhagen. De laatste werd onlangs in een ziekenhuis opgenomen en kon de bijeen komst niet bijwonen. Er ging een stormachtig gejuich op, toen prof. Beel bekend maakte, dat prof. Cobbenhagen was benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Namens het Ne derlands Episoopaat feliciteerde mgr. Mutsaerts, die in de mor genuren een plechtige H. Mis had opgedragen. Tijdens deze feestviering werd bekend ge maakt, dat de studenten een be drag van f18.000,hadden bij eengebracht. (Advertentie) Het dagelijks bestuur van de K.V.P. heeft d.d. 12 December 'n antwoord gezonden aan het cor respondentie-adres van de katho lieke leraren te Amsterdam, op de bekende „open brief" inzake de houding van partii en fractie ten opzichte van de rapporten over de positie van de Middengroe pen. In dit antwoord wordt de tekst aangehaald van de pers publicatie. welke het P.B. heeft uitgegeven d.d. 25 Nov. en waar in die houding concreet wordt toegelicht aan de hand van de feiten. Er wordt in 't antwoordschrii- ven van het dagelijks bestuur van de Partii verder op gewezen, dat prof. Romme op de Dag der Werkgroepen gesproken heeft overeenkomstig de mededelingen van het P.B. van 25 November. Naar het inzicht van het D.B. ziin er voorts, wat de houding van prof. Romme betreft, noch in zijn kwaliteit van fractievoor zitter. noch in die van staatkun dig hoofdredacteur van de „Volkskrant", redenen om uiting te geven aan „verontwaardiging", zoals in de „open brief" is ge schied. Voor ongerustheid in de krin gen der leraren over het beleid der K.V.P. zijn naar het oordeel van het D.B. in het licht van het bovenstaande evenmin rede nen aanwezig. Het is de K.V.P. geweest, die door haar commissie-Midden groepen meer dan een jaar ge leden het initiatief nam voor een uitvoerige studie (die zeer veel arbeid gevraagd heeft) over de positie van de middengroe pen. Geen andere politieke partii heeft zich zulk een documentatie over dit vraagstuk verschaft, die noodzakelijk is voor het voeren van een weloverwogen beleid ten opzichte van deze groeperingen. Geen andere fractie heeft zich ten opzichte van de midden groepen geuit, zoals de KVP- fractie bij de jongste algemene beschouwingen en de behande ling van de begroting van Bin nenlandse Zaken, aldus besluit het schrijven van het D.B. der K.V.P. aan de katholieke leraren te Amsterdam. Zo ziet het IJsselmeer er uit aan de oostkant, nabij Urk en Lemmer. Een onafzienbare ijsvlakte, gevormd door op en onder elkaar geschoven schotsen. Langzaam wordt dit ge heel door de wind voortgestuwd. Stil staat de Urker visser uit te zien over het ijs, waar over het late middaglicht vreemde glanzen werpt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1