GEEN SOVJET-AANVAL TE VERWACHTEN WAT KOREA EISTE: Bevredigende oplossing in Korea kan worden verhaast Meningdie in de NAVO veld wint Lilliput-radio-ontvunger DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Tempo der bewapening zou vertraagd kunnen worden Twee millioen man aan dodenvermisten en gewonden vinding van Nederlander „Begin van nieuwe poging tot eervolle regeling99 Peking weigert Prof. mr. C. Romme hoofdredacteur-af Nieuw Zeeland en de emigratie Naar Australië Eisenhower terug in New York Overwinning voor Frankrijk Heeft Adenauer zich bedacht? Storm raasde over Europa Beheerste loonpolitiek zal blijven Sff irlfli:. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 peT week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mm, minimnm f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen Cod is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 15 December 1952 48e Jaargang No. 12654 PARIJS, 15 Dec. Een langzamer tempo der bewape ning der Europese NAVO-landen ten gunste van een ver sterking der economische stabiliteit zal, naar te Parijs wordt verwacht, worden bepleit op de vierdaagse confe rentie van de Raad van Ministers der Atlantische Orga nisatie. Lord Ismay. de secretaris-gene raal der NAVO. heeft aan de vooravond van de conferentie bijzondere nadruk gelegd op de noodzaak om de bewapening bin nen zulke perken te houden, dat geen nationaal bankroet van som mige der 14 landen der organi satie zal worden geriskeerd. De Raad van de NAVO zal deze week zijn overwegingen baseren op een rapport van Lord Ismay waarin ook de verwach tingen omtrent de waarschiin- liike Russische strategie ziin op genomen. Het ziin deze verwachtingen, die naar het schijnt een langza mer bewapeningstemno in Euro pa zouden kunnen rechtvaardi gen. De conclusies van het rapport sluiten aan bii de verwachting, die reeds sedert de NAVO-confe- rentie van Rome in Nov. 1951 in de organisatie leeft, dat de Sowiet-Unie geenszins van plan zou ziin. in Europa tot een aan val over te gaan. Generaal Ridg- wav en ziin Amerikaanse mede werkers in het hoofdkwartier der NAVO hebben zich met kracht verzet tegen de veldwinnende overtuiging, als zouden de on middellijke oorlogsgevaren op 't Europese toneel ziin verminderd. Aanbevelingen voor een vermin dering van de druk der wapen- lasten op de Europese landen, ziin bij hun in slechte aarde ge vallen. De ioneste uitingen van Churchill over verminderende CORRECTE NAGUIB NIEUW AMSTERDAM. Me vrouw Krammer-Denneboom, thans wonende te Groningen, verzond ongeveer vijf jaar ge leden een pakje naar familie in Palestina. Tot haar grote verbazing ontving zij dit pakje deze week terug. Het was tij dens de regering van koning Faroek in Egypte opgehouden en thans onder het bewind van premier Naguib vrijgegeven. De inhoud ervan verkeerde nog in een goede staat. gevaren voor een aanval in Euro pa hebben te Parijs de verwach ting doen oost vatten, dat het tegen de opvattingen van Gene raal Ridgway gekeerde front in de NAVO nu met de machtige stem van Engeland zal worden versterkt. Atoomwolk ontsnapt CHALK RIVER, Ontario, 13 Dec. Door een klein lek in de Canadese atoomreactor te Chalk River is een gevaarlijke en onzichtbare atoomwolk ontsnapt. Het gebouw moest onmiddellijk ontruimd worden. Het zal vermoedelijk twee of drie weken duren alvo rens het weer zonder gevaar be treden kan worden. Naar de Volkskrant bericht, zal prof. mr. C. P. M. Romme, sedert 1 Januari 1945 staatkun dig hoofdredacteur van dit blad, en sedert Mei 1946 voorzitter van de K.V.P. Tweede Kamer-fractie, ingevolge een op 30 October j.l, genomen besluit zijn hoofdredac teurschap met ingang van 1 Ja nuari a.s. neerleggen. De functie van staatkundig hoofdredacteur bij de Volkskrant zal tegelijk worden opgeheven. Naar hoofdredactie en directie mededelen, ligt geen wijziging in de oorspronkelijke opzet van de na-oorlogse Volkskrant noch in haar politieke richting in de bedoeling. In politieke kringen was de combinatie van beide functies al lang een onderwerp van critiek. 10.418.120 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. Op 1 November bedroeg het aan tal inwoners van ons land 10.418.120, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. NEW YORK, 13 Dec. In de Koreaanse oorlog hebben tot dusver beide partijen gezamenlijk meer dan twee millioen man aan doden, gewonden en vermisten verloren. Dit cijfer is gebaseerd op officiële verklaringen van de geallieerden en op schattingen van de door de communisten geleden verliezen door het opperbevel der UNO-troepen. Van de 2.129.310 gesneuvelde, gewonde of vermiste soldaten be hoorden 364.370 tot de UNO-troe pen, 1.764.940 tot de communisti sche legers. In de cijfers zijn niet begrepen de tienduizenden burgers die door de oorlog zijn omgekomen. De verliezen van het Zuid-Ko- reaanse leger bedragen 35.031 do den, 123.647 gewonden, 66.102 ver misten. Verdere cijfers luiden: Ver. Staten: 20.073 doden, 94.588 gewonden, 12.997 vermisten. Engeland: 505 doden, 1771 ge wonden, 1107 vermisten. Canada: 236 doden, 988 gewon den, 29 vermisten. Australië: 227 doden, 863 ge wonden, 34 vermisten. BelgiëLuxemburg: 46 doden, 162 gewonden, 34 vermisten. Nederland: 94 doden, 497 ge wonden, 4 vermisten. Frankrijk: 147 doden, 682 ge wonden, 23 vermisten. Griekenland: 115 doden, 313 ge wonden. Nieuw Zeeland: 23 doden, 61 gewonden, 1 vermiste. Turkije: 518 doden, 1650 gewon den, 401 vermisten. Zuid Afrika: 11 doden, 30 ver misten. Thailand: 67 doden, 574 gewon den, 4 vermisten. Brand op „Bernisse" ROTTERDAM, 14 Dec. Aan boord van het 756 brt metende Nederlandse „Bernisse" van de firma P. A. van Es en Co te Rot terdam, dat op weg was van de Oostzee naar de Nieuwe Water weg, is hedenmorgen brand uit gebroken. Men is er echter in mogen slagen het vuur meester te worden. Op verzoek van de kapitein is de „Bernisse" de ha ven van Kiel binnengesleept. De bemanning is ongedeerd. 's GRAVENHAGE Tussen de Nieuw-Zeelandse en Neder landse regeringen is overeenge komen, dat de emigratie naar Nieuw-Zeeland, al dan niet onder aupiciën van de Nieuw Zeelandse regering, in 1953 open staat voor ongehuwde en ge huwde agrariërs, enkele catego rieën geschoolde en ongeschool de werkers, zomede voor jonge vrouwen en meisjes. Aan de aantallen agrarische en vrou welijke emigranten werd geen beperking gesteld. Gehuwden moeten voor huisvesting hebben gezorgd. In de industriële sector zullen voorlopig slechts geschoolde ar beiders uit de bou.vvak- en me- taalbewerkingsindustriëen aanmerking komen. Meisjes, die zich met het oog op haar huwelijk met Neder landse emigranten, naar Nieuw- Zeeland wensen te begeven, zul len hiertoe toestemming verkrij gen, indien zij voldoen aan de algemeen voor immigratie in Nieuw-Zeeland geldende voor waarden. 7000 Personen tot Juli 1953 's GRAVENHAGE De com missaris voor de emigratie deelt ons het volgende mede: Tussen de Australische en Nederlandse regeringen is over eenstemming bereikt omtrent het emigratieprogramma voor de eerste helft van het komende jaar. Ruim 7.000 Nederlanders uit alle beroepsgroepen zullen naar Australië kunnen vertrek ken. In overeenstemming hier mede is een vervoersprogramma opgesteld. Een nieuwe mogelijkheid tot emigratie is opengesteld voor hen, die buiten d j Australisch Nederlandse Migratie-overeen komst emigreren en niet over een huisvestingsverklaring kun nen beschikken. Het aantal personen, dat in de eerste helft van 1953 als on geschoolden geclassificeerd on der de overeenkomst zal kun nen emigreren 'ar beperkt tot 2.00. VERHOGING LOONGRENS Ziektewet Op korte termijn zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend ter verhoging van de loongrens van de invalidi teitswet, de ziektewet en het zie- kenfondsbesluit van f 4925 tot f 5025. Deze verhoging houdt ver band met de, met ingang van 1 Juli j.l. verleende compensatie- bijslag voor het werknemersdeel in de premie voor de wachtgeld en werkloosheidsverzekering dit deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. „Het zal nog wel enige tijd du ren alvorens wetsvoorstellen in gediend kunnen worden ter ver eenvoudiging van de administra tie der sociale verzekeringen". De materie blijkt zeer omvangrijk en ingewikkeld te zijn. Bij het voor bereiden van de wetsontwerpen wordt aandacht gegeven aan de vraag of de loongrens van de ver schillende sociale verzekerings wetten op gelijke hoogte gebracht moet worden. De minister acht dit in beginsel alleszins wenselijk. De vraag of de loongrens moet vervallen en daarvoor in de plaats een maximum voor de uitkering en de premie-heffing gesteld moet worden, wil hij in studie nemen alvorens zich op een standpunt definitief vast te leggen. Een defi nitieve regeling van de kinder bijslag voor zelfstandigen zal niet vóór 1 Juli 1953 in het Staatsblad kunnen verschijnen. Van de moei lijkheden, die zich bij deze rege ling voordoen, maakt de S.E.R. een diepgaande studie. OVERLEVENDEN VAN SCHEEPSRAMP IN VEILIGHEID Een vaartuig van de kustwacht sleept drie reddingboten met op varenden van het Noorse s.s. „Fern- stream", dat in de Baai van San Francis co door het s.s. „Ha waiian Rancher" werd overvaren en ten on der ging, van de plaats, waar de bot sing geschiedde. Alle opvarenden van het gezonken schip wer den gered. v NEW YORK, 14 Dec. Generaal Eisenhower is Zondag van zijn reis van zestien dagen, waarbij hij een bezoek aan Korea bracht, te New York teruggekeerd. Bij zijn aankomst legde Eisenhower de volgende verklaring af: Ik ben teruggekeerd met het hernieuwde vertrouwen, dat een bevredigende oplossing in Korea kan worden verhaast". „Mijn reis betekent niet het ein de, maar het begin van een nieu we poging „om een eervol einde voor de strijd in Korea te vinden, zei Eisenhower. ,Ik bon blij dat ik terug ben", besloot hij, „en met uw toestem ming ga ik naar huis en naar mijn gezin". Eisenhower zei, tijdens zijn reis met name drie dingen te hebben vastgesteld: 1. De strijdkrachten van de re publiek van Zuid-Korea moesten en konden worden uitgebreid en hun opleiding versneld. 2. Op strikt militair terrein heb ben bepaalde aanvoerproblemen een vrij ernstig stadium bereikt. Een snelle verbetering is vereist. 3. „Wij dienen allen ter erken nen, dat de Koreaanse oorlog voor ons op dit ogenblik de meest dra matische en meest pijnlijke fase is van onze strijd over de gehele wereld tegen communistische agressie". Te Bolsward en Delft heerst momenteel een echte verkiezingssfeer. De kiesverenigingen spannen zich in om de bewoners op te wekken ter stembus te gaan, of om hen, die van plan zijn te gaan, voor te lichten, zodat zij op verantwoorde wijze hun stemmen zullen uit brengen. Waarom men daar stemt? Dat staat aangegeven op het stembiljet: „Meent U, dat de Europese volkeren bepaalde gemeen schappelijke belangen voortaan dienen te -behartigen en wenst U daartoe een Verenigd Europa onder een Europese overheid en met een democratische vertegenwoordiging, te omschrijven in een Euro pese grondwet?" De inwoners van Bolsward en Delft stemplicht is er ditmaal niet hoeven slechts het hokje achter „ja" of „nee" in te vullen, en zij hebben gestemd. PARIJS, 14 Dec. Een sterk vereenvoudigd systeem voor het afluisteren van gelijktijdige ver talingen bij de NAVO-conferen- tie te Parijs werd heden voor ongeveer 350 persvertegenwoor digers gedemonstreerd. Voor iedere deelnemer aan de confe rentie is een kleine radio-ontvan ger zonder buizen (lampen) aan wezig. Via een hoofdtelefoon vangt de gebruiker het gesproken woord zonder storingen op in de taal. die hij wenst. Op de lapel van de jas wordt de kleine, staafvormige ontvan ger bevestigd. Deze heeft de grootte van een huls voor een tandenborstel. Is zeer licht en werkt zonder stroom. Twee zenders geven het ge sproken woord in twee talen weer. Met een kleine schakelaar stelt men het ontvangertie op de gewenste taal in. De apparatuur wordt uitge bracht door Westinghouse. vol gens de constructie van de Ne derlandse raadgevende ingenieur van dit concern, de heer F. C. G. van Baerle. directeur van het Nederlandse electro-acoustische laboratorium te Den Haag. De constructie is verbluffend een voudig. indien men nagaat, dat de heer v. Baerle teruggreep op ontvangstmogeliikheden uit het prille begin van de radio-trans- missie, nl. de kristalontvanger. Hierbij dient direct te worden gezegd, dat dit niet meer het gewone kristalletje is uit de kin derjaren van de radio, maar dat gebruik wordt gemaakt van het germanium-kristal. dat als uiterst belangrijke vinding enige jaren geleden de radiowereld in op schudding bracht. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van het nieuwe keramisch-magnetische materiaal Ferroxcube van Phi lips voor de spoeltjes. Het oude kristalletje verhoudt zich tot het v. Baerle-kristalontvangertie dan ook ongeveer als de eerste elec- trische gloeilamp tot de moderne gas-ontladingsbuis. Nieuw gebouw voor R.K. Economische Hogeschool TILBURG 14 Dec. Naar wij vernemen is aan de architecten J. Bedaux te Goirle en R. J. v. d. Laan te Leiden definitief op dracht gegeven een ontwerp te maken voor een nieuw gebouw van de katholieke economische hogeschool te Tilburg. In het uit breidingsplan van Tilburg is met de bouw van een nieuwe hoge school reeds rekening gehouden. De plaats van vestiging zal het westelijk stadsgedeelte zijn. in Tunesische kwestie Terwijl de Franse delegatie niet aanwezig was heeft de poli tieke commissie der Verenigde Naties zich uitgesproken tegen de Ara isch -Aziatische resolu tie waarin op Frankrijk 'n beroep werd gedaan de onderhandelin gen te hervatten met de „wer- teli'ke ertegenwoordigers van het Tunesisdhe volk" Vr waren 27 stemr-tegen iw.o. Neder land), 24 stemmen voor en 7 onthoudingen. Een Zuid-Amerikaanse resolu tie werd aanvaard m.t 45 tegen 3 stemmen bij 10 onthoudingen. Hierin werden directe onderhan- delinge voorgesteld tussen Frankrijk en Tunesië om het protectoraat zelfbestuur te ver lenen. Ondertussen duurt de onrust in Tunesië en Marokko voort. BONN, 13 Dec. Naar Zater dag uit gewoonlijk betrouwbare bron te Bonn is vernomen, zou kanselier Adenauer overwegen, of hij herziening van het Euro pese-verdedigings verdrag zal vra gen. Dit zou een verandering van beleid zijn, aangezien de kanselier tot op heden stond op spoedige goedkeuring van het verdrag en van de conventies van Bonn door de Bondsdag in de huidige vorm. President Truman's verklaring, dat Elsephowers reis naar Korea een „stuk politieke demagogie" was, heeft generaal Eisenhower diep getroffen en zal waarschijn lijk elke kans op vriendschappe lijke betrekkingen tussen hen in de toekomst onmogelijk maken. LONDEN, 13 Dee. Storm, ijs en sneeuw hebben zich Zaterdag in West-Europa doen gelden. In de West-Duitse staat Hessen liepen de steden Franfort, Darm stadt en een aantal andere aan zienlijke stormschade op. In Bel gië werd hier en daar door zware sneeuwval het verkeer ontwricht en knapten telefoonlijnen en hoogspanningskabels af. In Wenen waren de straten Zaterdagochtend zo glad, dat zich talloze valpar tijen voordeden. Ruim 180 p'erso- nen moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd met gebroken ledematen of verwondingen. Dode door gladde weg NIJMEGEN, 14 Dec. De 25- jarige hulpkeurmeester de Jong, reed Zaterdag op zijn Vespa scoo ter van Nijmegen naar Boxmeer en werd verrast door plotseling opvriezende wegen. Op de St. Annastraat te Nijmegen sloeg hij over de kop. Hij werd zwaar ge wond en is vandaag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. ERNSTIGE ZIEKE OP GROOTE BEER KAAPSTAD, 14 Dec. Het Nederlandse passagiersschip „Gro te Beer" dat 700 Nederlandse emigranten voor Zuid-Afrika ver voert, vaart op volle kracht naar Kaapstad. De kapitein heeft ge seind, dat een lid van de beman ning met spoed in een ziekenhuis moet worden opgenomen. De Grote Beer zou aanvankelijk Maandagochtend vroeg in Kaap stad aankomen, maar werd nu reeds Zondagochtend verwacht. Sr zal een ambulance klaar staan. De Grote Beer heeft te kampen met een hoge zee. Indonesië en de U.S.A. DJAKARTA, 13 Dec. In een communiqué van het kabinet is heden bekend gemaakt, dat In donesië „in beginsel" overeen stemming heeft bereikt met de V.S. betreffende plannen inzake toekomstige Amerikaanse hulp verlening. Op 2 Februari heeft een door de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebardjo, ondertekende overeenkomst met het M.S.A., volgens welke Indo nesië acht millioen Amerikaanse dollars aan hulpverlening zou ontvangen, de val van de rege- ring-Soekiman veroorzaakt. In het communiqué van heden wordt gezegd, dat de regering er in heeft toegestemd „ter algehele vervanging van de overeenkomst CochranSoebardjo" een nieuw plan te formuleren. India's resolutie PARIJS, 15 Dec. Het com munistisch Chinese persbureau „Nieuw China" heeft in de nacht van Zondag op Maandag de tekst van een boodschap van minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai aan de voorzitter der alge mene vergadering der V.N., Lester Pearson, bekend gemaakt, waarin wordt meegedeeld, dat communis tisch China de Indiase resolutie inzake een regering van het Ko reaanse conflict van de hand wijst. De inhoud van deze resolutie, die op vijf December door de al gemene vergadering werd aan vaard, was de volgende dag ter kennis van de regeringen van communistische China en Noord- Korea gebracht. „Maar niet teveel millimeteren" Minister Suurhoff meent voor de komende jaren een systeem van beheerste loonpolitiek te moeten handhaven, al behoeft dat systeem niet noodzakelijk het thans bestaande te zijn, zo ver klaarde hij in zijn memorie van antwoord op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Een beleid, waarbij aan de werkgevers vrijheid wordt gela ten om naar eigen oordeel van de gestelde regelingen en tarie ven in gunstige zin af te wijken, kan de minister vooralsnog niet voor zijn verantwoording nemen. Loonpolitiek en arbeidsmarkt zouden daarvan de ontwrichtende gevolgen ondervinden doordat de beloning van kwalitatief gelijk soortige arbeid na korte tijd grote verschillen te zien zou geven en het zou nog zeer de vraag zijn, of het totale loonniveau er nog wel door zou stijgen. Wijst de bewindsman inkrim ping van de overheidsbemoeiing dus af, dit betekent niet, dat hij bij voorbaat elke wijziging in het tot dusver gevolgde systeem af wijst. Hij herinnert er in dit ver band aan, dat de regering aan de Sociaal Economische Raad de vraag heeft voorgelegd, of en zo ja in hoeverre het systeem der loonpolitiek gewijzigd dient te worden. Evenmin voelt de minister voor een algemene verhoging van het loonpeil hier te lande. Hij is voorts van mening, dat in de loon ontwikkeling een zekere continuï teit zeer wenselijk is en dat men niet te veel moet „millimeteren". Het ongedaan maken van de con sumptiebeperking van 1951 die thans geen vijf, maar minder dan drie procent bedraagt acht hij mede hierom niet opportuun. Het vraagstuk van de huurver hoging en de daarvoor te geven compensatie is thans op het de partement van Sociale Zaken in studie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1