Verenigde propaganda-actie tegen het rode gevaar SCHIPPER VINDT LIJK van vermoorde chauffeur WKÊÊKÊÊ Dr Hulst verricht sectie Spaanse burgeroorlog levert martelaren op Kamer accoord met verhoging posttarieven Hollywood - stad van filmgoden en schandalen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING En toch Europa Ridgway dringt aan op aanvaarding van duur program Eden spreekt met Acheson Schip liep op rotsen Geen extra vrij vervoer Ook: katholicisme en apostolaat Slecht weer Opstand van krij gsgevangenen Bey van Tunis tekent (nog) niet De Gasperi roept N AVO-partners op tol Goudmijn wordt triest graf Peking verwerpt V.N.-resolutie Uitrusting waelit op (W.-Duits) leger Roosendaalse moordzaak rond Proces van Zaligverklaring begonnen 90 inillioen aan Centurion-tanks Adenauer wil E.D.G.-conferentie Nog wijziging van postkwitanties? NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Dinsdag 16 December 1952 48e ]aargang No. 12655 Builen Cod is nergens veilig (Vondel) HET ZOU VERKEERD zijn, in dien wij, ook aan de voor-avond van de ,-rproefstemming" over de ontwikkeling van de Europese gedachte, de indruk zouden wek ken, dat ten aanzien van deze zaak alles „koek en ei" is. De jongste gegevens zijn daar wel, om ons van dit waandenk beeld te genezen: alleen reeds op het gebied van de economische samenwerking zijn de moeilijk heden nog groot. Het laatste rap port van de O(rganisatie) van de E(uropese) E(oonomische) S(a- menwerking) bewijst het. De za ken zijn niet rooskleurig, maar evenmin hopeloos. Want, weliswaar werd m de O.E.E.S. een kostelijk stuk Euro pese economische samenwerking belichaamd, doch de opzet daar van was maar van tijdelijke aard: de taak van de- O.E.E.S. was, leiding te geven aan de uitvoe ring van het Marshall-plan, dat gewichtige diensten ook aan Ne derland heeft bewezen. Dat Marshall-plan is nu afge lopen, al zijn de gevolgen ervan natuurlijk nog niet volkomen dóór- en uitgewerkt. Terecht heeft minister Beyen, voor de eerste maal in zijn kwaliteit van minister van Buitenlandse Zaken sprekend, erop aangedrongen, het werk van de O.E.E.S., als bevor deraar van de economische „in tegratie" van Europa, voort te zet ten. De O.E.E.S.-arbeid betekent op zich nog geen integratie of „in een-voeging", maar werkte die, natuurlijkerwijs, wel in de hand. De economische eenwording tenminste, en zo mogelijk ook wel de politieke. Hier stuiten we op een andere moeilijkheid, die ook in de Twee de Kamer pas nog naar voren gekomen is: wat moet voorrang hebben: de economische of de politieke éénwording? Daar waren op dit en andere punten meer meningsverschillen, doch zij behoeven ons niet te ver ontrusten. Wij strijden tóch in de rijen der voorstanders van een gezonde verdere ontwikkeling van het „samengaan" der Europese landen. De Regering is, bij monde var- de ministers Beyen en Luns, van oordeel, dat er géén politieke „in tegratie" moet zijn zonder econo mische. Het overgrote deel van de Kamer deelt die mening wel. Toch was de opmerking van het deskundige nieuwe K.V.P.- Kamerlid mr. Blaisse ad rem, die zei, dat het verkeerd kan zijn, bepaalde nieuwe politieke vorm gevingen, op inter-Europees plan, niet te bevorderen, ómdat de eco nomische eenwording daar nog achter blijft. Dit lijkt ons juist, mits noch op het ene, noch op het andere ter rein, overhaast te werk wordt gegaan. Maar, het is nu eenmaal zó: de mogelijkheden voor de ont wikkeling van het Europese sa mengaan op politiek plan heb ben de Europese landen méér zelf in de hand dan die op econo misch terrein! Omdat hier de grote broer, Amerika, op de ach tergrond zo beslissend mee speelt! Dat werkt vertragend, omdat Amerika een half- of dubbelslach tige houding aanneemt. Het wil Europa wel op de been helpen (en houden) als afzetgebied, maar het ziet heel goed in, dat de consequentie kan zijn, dat het Europa dan ook sterk kan maken als concurrent. Europa heeft meer steun nodig. Het kan die krijgen, indien het Internationale Monetaire Fonds een deel van zijn rijke reserve, ruim twee milliard, niet langer vasthoudt en daarin spreekt Ame rika ook het beslissende woord. Onze slotsom voor heden is: de volksstemming van Bolsward en Delft zal de moeilijkheden, welke de ontwikkeling van de Europese gedachte nog ondervindt, niet met eèn slag oplossen. Maar de stem van de volkswil heeft toch wel degelijk waarde, zolang iedere Regering zich van de betekenis daarvan rekenschap geeft! eist 82 doden TOKIO. 82 Noordeliike kr"Ts®evangenen in een kamD op het eiland Pongam ziin Zon dag bii een opstand gedood en 120 gewond, aldus een medede ling van het Opperbevel der V.N. in Korea. TUNIS. Hoewel de Bey van Tunis aanvankelijk resident-gene raal de Hauteclocque had toege zegd, dat hij zijn zegel zou hech ten aan twee decreten, die betrek king hebben op plaatselijke her vormingen, is het Maandag toch niet tot ondertekening van de stukken gekomen. Volgens ge woonlijk welingelichte kringen zou de Bey een „lichte ongesteld heid" hebben voorgewend tenein de de plechtigheid uit te stellen. PARIJS Terwijl buiten een hevige sneeuwstorm woedde, heeft de Deense minister van Buitenlandse Za ken, Ole Björn Kraft, gisteren de zitting van de Noord- Atlantische Raad geopend. Hoewel hij zeide, dat het stadium genaderd wordt waarin wij ons veilig kunnen voelen voor agressie van buiten af, waarschuwde hij de Westerse landen zich niet al te veilig te voelen. Generaal Ridgway eiste gister middag op krachtige toon een snelle goedkeuring van een bouw programma ter grootte van 248.000.000 dollar, maar kreeg een slap antwoord van de Navo-minis- ters. De ministers zullen waarschijn lijk morgen tot benoeming van een commandant voor de Middel landse vloot, overgaan. Admiraal Earl Mountbatten wordt beschouwd als de meest kansvolle candidaat voor de nieu we functie. over Perzische oliektvestie PARIJS. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft gisteren onverwacht besprekingen gevoerd met zijn Amerikaanse collega Dean Ache son over een Amerikaans voorstel' voor de beëindiging van het Brits- Iraanse oliegeschil. Vandaag zullen zij wederom samenkomen. Vermoedelijk zal het Amerikaanse voorstel ter sprake komen dat inhoudt: 1. vol doening aan de eisen van de AIOC inzake schadevergoeding, 2. herstel van de Iraanse olie in dustrie door een internationale groep die gemachtigd zou zijn de olie aan de markt te brengen. Hij deed een beroep op de eens gezindheid van de Navo-landen. De Gasperi deed een voorstel om een verenigde propaganda-cam- pagne tegen de communisten te lanceren. „Rusland doet hetzelfde tegen de Westerse democratieën", zei hij. „Is het dan niet noodza kelijk voor de vrije landen ljun rijkdom aan ideeën tot uitdruk king te brengen en ze gemeen schappelijk ten uitvoer te leg gen?" „De Navo zal geen stand hou den als zij alleen gefundeerd is op strategische en militaire over wegingen en alle andere overwe gingen verwaarloost. Om de hoop van Stalin te weerstreven moeten wij streven naar sociale en econo mische samenwerking. Immers de eerste aanvalslinie wordt ge vormd door de cgmmunistische partijen in onze eigen landen. Stalin heeft ze de „aanvalsbriga- des" genoemd in de internationale worsteling voor verovering en macht". De militaire Navoleiders vra gen om de bouw van 31 tot 35 militaire Iuchtbases, vlootbases en andere militaire installaties. van 49 mijnwerkers MANILLA. Aangenomen wordt, dat bij de overstroming van een 120 meter diepe mijn gang 49 arbeiders in een goud mijn op de Philippijnen om het leven zijn gekomen. 49 mijnwerkers werden in een mijnschacht verrast door het bin nenstromende water van een bui ten haar oevers getreden rivier. De overstroming geschiedde zo snel dat de mijnwerkers reeds tegenover een aanstormende muur van water stonden, voor zij aan ontsnappen konden denken. Er bestaat zeer weinig kans dat een van de mijnwerkers de ramp zal overleven. 20% MEER VOOR DEFENSIE? WASHINGTON. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., heeft de verwachting uitgesproken, dat de 14 N.A.V.O.- landen in 1953 waarschijnlijk 20 procent meer aan hun defensie zullen uitgeven dan dit jaar TOKIO. Communistisch Chi na heeft Maandag de resolutie der V.N., welke gebaseerd was op het Indische voorstel voor een rege ling van de Koreaanse krijgsge- vangenenkwestie, van de hand gewezen. NEW YORK. De New York Times bericht dat de V.S. reeds voldoende militaire voorraden in Europa aangelegd hebben om al thans tijdelijk de gehele West- Duitse strijdbare macht volledig uit te rusten. De sterkte van de West-Duitse strijdmacht is bepaald op 200.000 militairen en ruim 1000 vliegtui gen. Dit is slechts gedaan om na de parlementaire goedkeuring in alle landen zo spoedig mogelijk met de vorming van Duitse eenheden te kunnen beginnen. LIVORNO, 15 Dec. Het koel- schip „Grommet Reefer" van de Amerikaanse marine is vandaag in een zware storm een mijl ten Zuiden van de haven op de rot sen gelopen en in tweeën gebro ken. Op de op de rotsen geslagen ach terste helft bevinden zich nog 40 opvarenden. Volgens een medè- deling van de kapitein zijn er geen gewonden. Gehoopt wordt, dat de opvarenden met behulp van een reddingsbroek van boord gehaald kunnen worden. Enkelen zijn inmiddels reeds van boord. BROEDER GILBERT VERVAARDIGT KRONINGS BEELDJES Een Engelse monnik, broeder Gilbert, ver vaardigt in zijn kloos ter, Prinknash Abbey, in Gloucestershire, beeldjes, die zijn be doeld als kronings souvenirs. De monni ken werken daar in hun eigen pottebakke- rijen, en vervaardigen de beeldjes naar ori gineel ontwerp, waar bij ze de klei uit de tuinen van de Abdij gebruiken. Broeder Gilbert maakt onge veer 30 dozijn van deze beeldjes per week! :i»:v «lö voor militairen bij de feestdagen (Van onze parlementaire redactie) Minister Staf heeft naar aan leiding van vragen van de com munist Gortzak aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de mili tairen met de komende feestdagen geen aanspraak kunnen maken op extra vrij vervoer. De normale regeling zal in ver schillende gevallen toepassing kunnen vinden. Doordat in de re geling, die de minister voor de militairen heeft getroffen met de aanstaande feestdagen, de extra verloven steeds aansluiten aan weekeinden, vloeit daaruit voor hen, die gewoonlijk tijdens de weekeinden naar huis gaan, geen extra financiële belasting voort. Een compensatie zou dan ook niet op zijn plaats zijn. WITTE MOL OLST Bij de landbou wer K. alhier, werd dezer da gen een mol gevangen. Het was er echter één die niet de normale - kleur zwart had, maar het dier was geheel wit. Dit is zeker een zeldzaamheid daar dit maar sporadisch voortkomt. SANTANDER. In Santan der is het proces van zaligverkla ring geopend van enige paters Capucijnen. martelaren uit de Spaanse burgeroorlog. Het gaat hier om de paters Ambrosio de Santibanez en Miguel; verder is nog broeder Fray Diego de Gua- dilla genoemd. Pater Ambrosio was in 1936 Overste van het Capucijnerkloos. ter in Santander. De 14de Nov. kwam men hem halen en bracht hem naar de Tsjeka van Santan der, waar hij erkende priester te zijn. De 16e Sept. bracht men hem over naar het gevangenis schip „Antonio Pérez" Op de na middag van de 27e December werd h;i als slachtoffer uitge zocht, „omdat hij het gezicht van een geestelijke had". Hij vroeg de absolutie aan een andere priester en besteeg vervolgens moedig de trap, welke naar de plaats der terechtstelling voerde. Pater Miguel, doctor in de Phi- losophie. die in hetzelfde kloos ter was. had order gekregen zich in een naburig dorp terug te trekken. Daar nam hij zijn intrek bij een goede katholieke familie. De 29ste Dec. overvielen 16 mannen het huis. Mén ver zocht hem en broeder Diego, die in huis aanwezig waren, mee te gaan om een verklaring af te leg gen. Pater Miguel weerde zich niet, doch zei slechts: „Laten we êaan, want dit is de wil Gods". >e vroege morgen van de vol gende das vond de meesteres des huizes het lijk van de vermoorde pater. Broeder Diego de Guadilla bleef bij pater Miguel tot het moment, dat beiden de dood vonden. KNVB vergadert op 24 Januari De buitengewone vergadering van de K.N.V.B. ter nadere be handeling van de competitie-in deling en het toekomstige aantal eerste klassers zal worden gehou den op Zaterdag 24 Januari a.s. om 15 uur te Utrecht. Op deze vergadering zal de heer Lotsy de voorzittershamer definitief neer leggen. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 15 Dec. Het lijk van de sinds 14 November vermiste Roosendaalse chauffeur M. C. van Beek, is hedenmiddag gevonden. Een schipper zag het in het water drijven, ongeveer 1000 meter ten Noorden van het Gestelse Veer. Hij waarschuwde de politie in Kruisland, die het stoffelijk over schot van de vermoorde in beslag genomen heeft. Morgen zal op het lijk sectie worden verricht. De Roosendaalse politie is van de vinding van het lijk op de hoogte gesteld. Voor politie en justitie was het vinden van het lijk een opluch ting. Was het niet gevonden, dan zou een eventuele vervolging van de Roosendaalse slager M., die bekend heeft van Beek te hebben vermoord, zeer moeilijk zijn ge worden. LONDEN. Zoals wij vorige week reeds hebben gemeld, heb ben de Ver. Staten in het kader van het programma voor de we derzijdse veiligheid in Groot Brit- tannië een order voor Centurion- tanks, reserve-onderdelen en mu nitie geplaatst. Dit is een order ter waarde van 90.000.000 dollar. De tanks zijn bestemd voor Ne derland en Denemarken Met behulp van een eind prik keldraad is het lijk naar de kant gehaald en op een ladder gebor gen. Van Kruisland werd het stoffelijk overschot overgebracht naar Roosendaal. Bij de sectie zal dr. Hulst uit Leiden de doodsoor zaak trachten te achterhalen. Een zaak welke een maand lang onderwerp van gesprek is ge weest is hiermee tot een oplossing gekomen. Het wachten is nu op de berechting van de dader. met Engeland PARIJS. Volgens „Le Figa ro" is bondskanselier Adenauer voorstander van een conferentie van de regeringsleiders van de zes E.D.G. landen en van Groot- Brittannië. Het doel van de con ferentie zou zijn het politieke fun dament voor het Europese leger te leggen. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de P.T.T. begroting die de Tweede Kamer gisteravond be handelde, ging het vooral om de aangekondigde verhoging van de tarieven. Met uitzondering van de heer Reuter (Com.) konden de woordvoerders zich hiermede verenigen. Op verzoek van de heren Pos thumus (P.v.d.A.) en Roosjen (A.R.) wilde de minister wel overwegen of er nog iets gedaan LONDEN, 15 Dec. (K.N.P.). Wie over Hollywood hoort spre ken, denkt bijna onmiddellijk aan een heidens paradijs van wellust, verkwisting en goddeloosheid. Voor duizenden jonge mensen is Hollywood geworden tot het pa radijs, wier inwoners het hoogste geluk hebben veroverd. De wer kelijkheid is echter anders: zoals overal wonen hier goede naast slechte mensen, gaan ordinaire avontuurtjes samen met bloéiend Katholicisme, daden van over tuigd en beleefd geloof. In de omgeving van Los Ange les in het heuvelachtige Califor- nië ontstond omstreeks 1903 een dorpje, dat uitgroeide tot de meest besproken stad ter wereld. Vlieg velden, weelderige villa's, mar meren zwembaden, de meest ex travagante voorbeelden van geld- verkwisting zijn als paddestoelen uit de grond verrezen. Doch dit is niet alles: filmsterren, die op dertigjarige leeftijd voor de vier de maal een „verbintenis voor het leven" aangaan, zijn geen zeld zaamheid. Een feit is het, dat Hollywood voor de internationale publiciteit een onuitputtelijke kinderen. Spencer Tracy heeft bron betekent, omdat het gedrag van deze of gene vedette een dankbaar onderwerp voor strips en romannetjes vormt. Wat men echter niet de moeite van het publiceren waard acht, is het feit, dat een bekende filmster, Irene Dunne, binnenkort haar zil veren huwelijksfeest hoopt te vie ren. Dit huwelijk bleef kinderloos, doch het echtpaar Dunne heeft destijds een weesmeisje geadop teerd. Dan zijn er Katholieken als Charles Boyer, Claudette Colbert, Spencer Tracy, Loretta Young, Jane Wyatt, Don Ameche, Fred Allan en anderen, die reeds twin tig jaar of langer gehuwd zijn. Zij vormen een waardige tegen hanger van de „verzamelaars van echtscheidingen Een andere Katholieke filmster, Maureen O'Sullivan, die gehuwd is met John Farrow, een „Para mount-producer", bezit zeven met zijn vrouw een kliniek te Los Angeles opgericht, die fun geert als school voor doofstom men. De kliniek draagt de naam „John Tracy-clinic" naar de zoon van het gezin Tracy. Loretta Young is voorzitster van talrijke Katholieke liefdadigheidsinstellin gen. Zij heeft, met Bing Crosby, een leidende taak in het „Fonds der Katholieke Bisschoppen van Amerika". De grote New Yorkse televisie bisschop, Mgr. Fulton Sheen, die met zijn eenvoudige toespraken duizenden Amerikanen geestdrif tig weet te maken voor een diep beleefd Christendom, ontvangt bij zijn wekelijks programma „Fa mily Theatre" kosteloze medewer king van beroemde sterren zoals Ethel Barrymore, Maureen O'Sul livan, Roddy Mc Dowell en Ann Blyth. Lucille Ball, Clare Boots Suoe, Ann Sheridan, Fritz Kreis- ler, Louella Pareens en Elyse Knox bekeerden zich onder zijn invloed tot het Katholicisme, na dat zij de hoogste successen had den geboekt. Rudolf Valentino, wiens dood destijds door duizenden vrouwe lijke filmmaniakken over de ge hele wereld op waanzinnige wijze werd betreurd, stierf in de armen van een priester, na de laatste H.H. Sacramenten te hebben ont vangen. José Mojica, die eens de beste ster van Amerika werd genoemd, werkt thans als pater Mojica in de missie van Peru. En Ramon Novarra, de eens zo gevierde „Ben Hur", zal over enige tijd in het klooster treden te San Francisco. En dit zijn slechts enige grepen uit het leven van de Katholieke bevolking van de filmstad. Holly wood is een stad met zijn goed en kwaad,zoals iedere stad tpr wereld het hare heeft. Alleen er lopen teveel mensen rond, die het sensationele en het minderwaar dige maar al te graag als pikante reclame de wereld insturen. kan worden aan de verhoging van de tarieven voor postkwitanties en girokwitanties, b.v. een billij ker tarief van grootgebruikers, maar dan toch zo, dat de op brengst van de voorgenomen ver hoging niet daalt. Radiodistributie Met betrekking tot de radiodistri butie constateerden de heren Krol (C.H.), Lucas (K.V.P.), Zegering Hadders (V.V.D.) en Roosjen (A.R.) dat deze dienst een tekort van 3Va millioen heeft opgeleverd Een dergelijk tekort moet zo snel mogelijk worden ingelopen, aldus deze woordvoerders. Dit bedrijf moet toch minstens de kostprijs vergoed krijgen. Nu wordt f 7.per aangeslotene toe gelegd. Daarnaast vroegen zij zich af of het onder deze omstandig heden wel verantwoord is om nieuwe millioenen in de radiodis tributie te investeren, temeer om dat nog steeds niet beslist is over de vraag overheids- of particulier bedrijf; het desbetreffende wets voorstel ligt reeds geruime tijd bij de Kamer. Minister Algera deelde mede voornemens te zijn nog een nadere mededeling omtrent de behandeling hiervan te doen. Voorshands is er in elk geval de plicht om het bedrijf in dezelfde staat te houden. De begroting werd z.h.st. aan genomen Ook in Amerika en Engeland Niet alleen in ons land wordt het verkeer ontwricht door slecht weer en gladde wegen. In Ameri ka woeden hevige sneeuw- en regenstormen die verscheidene dodelijke ongevallen veroorzaken. In Londen viel gisteren de eerste sneeuw en in Schotland waren de wegen spiegelglad. In Amerika ligt de sneeuw hier en daar ruim zeven meter dik.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1