IILCKMANN ifoorkeurdagen N.B.H.P.en gaan nu samenwerken De betekenis van India in de wereldpolitiek J ubileum-Kersttournooi B.V.De Drie Eerste bouwkaswoning betrokken in St Pancras lams wintermantels en Heren winterjassen V.l Agenda Pro n Er zijn nog teveel ongeorganiseerden Victoria Theater Tito Gobbi Melody der bergen WÜNEN Waar gaan wij heen? In Noordholland 100 in aanbonw INTERESSANTE RESTANTEN HANDBAL STANDEN sterk verlaagde prijzen aan De inbraak in het Payglop MARKT en BEURS öie weReLC Pajrina 2 DINSDAG 16 DECEMBER J 952 ALKMAAR De tijd omstreeks 1908 was anders dan die van 1952. De veranderingen zijn overal merkbaar en met name de werknemers in de hotel- en restaurant bedrijven kunnen er - op hun terrein - over meepraten. In die tijd bestond er een klein bondje, waarin zich die werknemers georganiseerd hadden, en dat bondje vaar digde in 1908 een delegatie af, die ging praten met een vertegenwoordiger van de Hotelhoudersbond, een zekere meneer de Groot, om de heersende toestanden in de hotelbedrijven onder de loupe te nemen. Het eerste punt op de lange agenda ging over de arbeidstijden. voor geploeterd. Dit alles vertelde de heer M. Coers, voorzitter van de Alkmaar- se afdeling van de N.B.H.P., die met ziin katholieke collega van „St. Antonius" de heer C. Schro der, in „Paviljoen Kinheim" een oriëntatie-bijeenkomst had belegd, met de bedoeling om overal de on georganiseerden van het belang van de vakbonden te overtuigen. Dat plan is jammerlijk mislukt, omdat juist de ongeorganiseerden, op een enkele uitzondering na, verstek lieten gaan. Het tweede beoogde doel is intussen hopelijk wel bereikt. Het betrof hier na melijk de eerste gezamenlijke bij eenkomst. van de N.B.H.P. en de Katholieke „St. Antonius", waar mee men een blijvende samen werking hoopt te bewerkstelligen. Er zijn in Alkmaar reeds verschil lende pogingen in die richting ge daan. maar om allerlei redenen kon het er tot nu toe nooit van komen. De heer Coers schreef dit toe aan een onverklaarbare onwil van de diverse leden. „De mensen schijnen hier wat dat betreft kei hard te zijn". Hoe dan ook, het liikt er op dat na dit eerste gezamenlijke optre den het ijs definitief gebroken is. Misschien komen de ongeorgani seerden dan ook nog wel. Tegenwoordig werkt een werk nemer in het Hotelbedrijf 55 a 60 uur per week. Vroeger was dat zo'n 16 a 18 uur per dag. Daartus sen zat meestal geen pauze en de kellner was verplicht de hele dag te blijven staan. De delegatie vroeg toen, of er geen middag pauze afkon. Bijvoorbeeld twee uur voor de gehuwden en een uur voor de ongehuwden. Op die bij eenkomst kwam ook ter sprake de kwestie van de getuigschriften. Het was toen namelijk gewoonte, dat de werknemer een eventueel getuigschrift zelf nooit in handen kreeg, De werkgever stelde zo'n document op en dan ging het naar het hoofdbestuur van de werkge- versbond, waar ze voor iedereen, behalve voor de betrokkene, ter inzage lagen. Zelfs ontstond er een verwoede strijd omtfent de vraag, of obers die op terassen serveerden, daarbij een hoofd deksel dienden te dragen. Meneer de Groot was vol aan dacht en beloofde ziin best te zul len doen. Hij zei er echter bij, dat hij de delegatie weinig hoop kon geven, omdat het hotelbedrijf naar zijn mening veel te ingewikkeld in elkaar zat om al die bezwaren in bepalingen te ondervangen. Het pessimisme van de heer de Groot bleek gerechtvaardigd; van al die voorstellen kwam niets te recht, en in plaats daarvan werd het steeds slechter. Dat kon, want de bond van toen was een bondje en had niet voldoende te beteke nen om van wensen eisen te kun nen maken. Er waren meer mistoestanden in die dagen. De vrouwelijke werk nemers in deze bedrijven werkten blijkens een ingesteld onderzoek, van 12 tot 17 uur per dag. Intussen groeiden de bonden en werd de druk op de werkgevers steeds sterker, maar het zou eerst 1940 worden, voor men de eerste C.A.O. er door had. Daar hadden de georganiseerden veertig jaar een DINSDAG 16 DECEMBER Bioscopen: REX: Morgen begint nieuwe dag. 18 jaar. CINEMA AMERICAINVrou wen en opium. 18 jaar. HARMONIE: S.O.S. Kind ver mist. Voorstelling om 8 uur. Apotheken: Na hedenavond zes uur voor spoedgevallen bereikbaar apotheek Wanna, Ritse voort 5. en apotheker mei. C. Kamphüvs. GULDEN VLIES: 8 uur: N.V. Int. Concert-Directie Ernst Krauss. Ballet Sonia' Gas- ken. WOENSDAG: Hoog water 7.35 en 19.55; laag water 1.35 en 13.50. Geslaagd ALKMAAR Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaag de voor het examen meester in de rechten (doctoraal )onze stad genoot de heer W. Kloos. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Dansdemonstratie en schilderijen-expositie ALKMAAR Op tweeërlei kunstzinnige wijze sluit het Kun stenaars Centrum Bergen zijn eerste Istrum af. Vrijdag 19 Dec. heeft 'n dansdemonstratie plaats door Raden Mas Pakun, die daarbij tevens een inleidend woord spreekt. Vindt deze avond plaats in de danszaal van „De Rustende Jager', daags daarop wordt door de voorzitter, mr. A. F. Kamp, de expositie van schil derijen door A. Colnot om 4 uur geopend. Met anderen vestigde Arnoud Colnot de naam van de Bergense school, toen hij nog in Bergen woonde. Dit is de veer tiende tentoonstelling door het Centrum in 1952 georganiseerd. Advertentie Telefoon 3103 presenteert DONDERDAG 18 DEC. in (Glass mountain) Toegang 14 jaar VAN DE KOUWE KERMIS THUIS Particuliere Justitie in de glijbaan ALKMAAR Men zal zich van de laatste Alkmaarse kermis nog wel herinneren, dat er op het Canadaplein de cake-walk stond van de heer S. uit Maas- niel. In deze kermisinrichting kon men in alle mogelijke hou dingen doorelkaar geschud wor den. zodat men bij het verlaten ervan de neiging voelde, om dui zelig te worden en beangst, of armen en benen nog wel op de juiste plaats zaten. 'n Exploitant van een andere amusementsinrichting wilde de kermis eens van de andere kant bekijken; ook hij ging de cake: walk in, maar in plaats dat hij ging zitten op de glijbaan, het geen een, al of niet geschreven wet in het amusementspaleis is, liet hij zich al hurkende naar beneden glijden. De zoon van de kermisexploitant Petrus J. S. belast met de controle, ontstak op het zien van deze „overtre ding" dermate in woede, dat hij de "andere jongeman een duw gaf, juist op het ogenblik dat hij naar beneden kwam suizen. Een fractie van een seconde daarbo ven op, had deze een watjekou te pakken, die hem nog meer deed suizebollen, toen werd hij vakkundig „gejonast", d.w.z. vier handen pakten hem stevig beet en smeten hem met een zwierige zwaai over een hekje en het ge heel werd afgesloten met nog een ferme klap in zijn gezicht. En dat allemaal omdat hij hur- in deze kerstactie chianen. ----- De kerststal wordt kende in plaats van zittende naar j weer opgeslagen, om (Advertentie) (Bjj elke fles wijn een MINIATUURFLESJE GRATIS) ALKMAAR Zal India zich tot een vrije democratische Staat ontwikkelen, of zal het in de toe komst ten prooi vallen aan het Communisme? Deze vraag he sprak gisteravond dr. P. C. Visser voor de leden van de Mij voor Nijverheid en Handel in een bij eenkomst in Victory. In een goed-gedocumenteerd betoog schetste spr. vooraf de toestand in India vóór de oorlog. Hij wees erop, hoe India een land is van grote tegenstellingen en van uitersten. Naast onvoor stelbare rijkdom treft men er de bitterste armoede aan; voorts is het kaste-stelsel er zijn 'n 8000 kasten een der oorzaken van onzegbare achterlijkheid. Er worden 220 talen en nog tal van dialecten gesproken in dit land van 400 milhoen mensen. De weg naar de communisti sche wereldheerschappij, door Lenin destijds uitgestippeld via Azië. Afrika naar Europa, leidt op de eerste plaats naar die ge bieden, die het gebrek van de Sovjet-Unie aan voor de oorlogs industrie benodigde grondstoffen moeten opheffen, zoals Indonesië. India zal dan het eerst aan de beurt moeten komen, om gesov jetiseerd te worden. Daarom is het van belang, dat India aan deze zijde van het denkbeeldig doorgetrokken ijzeren gordijn blijft liggen. Het India van vóór de oorlog zou een goede voe dingsbodem bieden voor het com munisme, doch de democratise ring, die zich tijdens en na de oorlog in India heeft voltrokken, wettigt de hoop, dat India voor de vriie democratische wereld behouden blijft. In de grote ste den, vooral de havensteden, waar het kaste-systeem moeilijk houd baar bleek, had het communisme het meest vat op de mensen en de geschiedenis is er om te leren, dat de revoluties in de grote havensteden begonnen Spr. betoogde voorts, dat India mogelijk ook een twistappel kan Kerstkribbe St Dominicus- parochie ALKMAAR. Evenals andere jaren voert de Katholieke Actie parochie weer haar voor de arme oaro- worden tussen Rusland en China, want Mao zal nooit een satelliet worden van Rusland; hij is de Tito van het verre Oosten. Aan het slot van zijn causerie benadrukte dr. Visser de nood zakelijkheid van een sterk-be- wapend Westen; dit moge veel geld kosten, doch zo besloot spr., een nieuwe wereldoorlog zou nog veel meer kosten. Met lichtbeelden van foto's op zijn vroegere reizen door India gemaakt, illustreerde spr. zijn causerie over dit belangrijke land in het Oosten. 9? ALKMAAR Zoals reeds eerder bekend is gemaakt, wordt deze week tot en met Zondag bovengenoemd tournooi ver speeld bij de B.V. „De Drie Rui ten" op de Bierkade. De deel nemers zijn J. Doeschot (Opti misten); J. Kranenburg (De Drie Ruiten); K. de Graaf (Wit te Huis); P. Kamp (De Door braak); P. Rolie (Excelsior); P. Wapstra (Excelsior); J. de Boer (Onder Ons) en J. de Ruiter (Lindenhoek). In de eerste partij ging de Graaf vlug van start en wilde het met Kranenburg niet best vlotten. Na de 10de beurt nadat laatstgenoemde een productieve serie van 24 op tafel legde, ging het beter en vanaf dit moment ging de strijd tot de 30ste beurt gelijk op. 126130 in het voor deel van de Graaf. In de laat ste beurten liet de Graaf ver stek gaan en met 12—1 en 11 maakte Kranenburg er een eind aan. Kranenburg 150 de Graaf 130 33 33 24 18 4.54 3.93 De tweede partij ging tussen Doeschot en de Ruiter. Doeschot was er al direct in. liep weldra weg met een goed gespeelde se rie van 33, onmiddellijk gevolgd door 2 x 20, waarmede zijn voor sprong zo werd vergroot, dat er GEWESTELIJK KAMPIOEN SCHAP 4e KLASSE LIBRE De districtskampioen de heer J. Boots, lid van de B.V. „De Drie Ruiten" heeft Zondag te Wormerveer het gew. kamp. 4e klasse in een prachtige strijd behaald. 'n Eer voor het distr. Alkmaar en voor hem zelf. In April van het volgende jaar zal hij mogen uitkomen in het landskampioen schap, dat in het Oosten van het land verspeeld zal worden. Namens de K.N.B.B. werd door de bondsoffieial, de heer Ellebroek, het woord gevoerd, die de kampioen van harte feli citeerde en hem succes toezwaai de voor het landskampioenschap. Ook de heer Wessels, voorzitter van het District Alkmaar,com plimenteerde zijn districtslid en toonde zich verheugd, dat in dit kampioenschap de ere-palm was gewonnen door een lid van Alk maar. Na een kampioen in de kaderklasse, nu een kampioen in de 4e klasse, mogen wij wel zeggen dat Alkmaar tot nu toe heel goed voor de dag komt. ALKMAAR De jongens en de meisjes van 17 jaar af van de St.- Dominicusparochie worden her innerd aan de hedenavond in Vic tory te houden bijeenkomst, waai de heer J. Jongenelen zal spreken over het Kerstgebeuren in de Kunst. Aanvang 8 uur. daarom de ge- beneden was komen glijden. Dat I lovigen in de gelegenheid te stel- had hij gedaan om zijn mooie 1*-"J blauwe broek niet vuil te laten worden. Er waren geen matjes.. Als de jongeman maar niet dacht dat het allemaal hoorde bij het spel van de cake-walk zelf. Hier diende door de „zoon van de baas" en zijn kameraad een af schrikwekkend voorbeeld gesteld te worden voor iedereen, die zich in het hoofd zou halen hetzelfde te doen. Om zo te zeggen: Uit een oog punt van algemene preventie, particuliere justitie in de glij baanMaar de officiële justi tie stelde aan deze methoden paal en perk. Een vrij fel requi sitoir van de Officier van Justi tie en voor de zoon een boete van f 25 of een week tucht school. En voor zijn kameraad, die de slagen had uitgedeeld, en had geassisteerd bij de gooi- en smijtpartij een boete van f 40 of 20 dagen. len hun bijdragen daar te depo neren. men wordt verzocht, dit uiter lijk 23 December te doen. om vóór Kerstmis alles op zijn be stemming te kunnen bezorgen. Dierenbescherming ALKMAAR. In de omgeving van J. van Scorelkade zwerft sinds enige dagen een jonge donkere hond van pl.m. vijf maanden oud. reu. type herder, wordt groot. In de omgeving van de Stationsstraat zwerft een grote syp. poes. In de Roemer Visscherstraat zoekt een klein smoushondie (teef) naar zijn baas. en in het Fnidsen dwaalt een klein zwart poesje. Ter beschikking een kleine witte keeshond, pl.m. drie iaar oud. en een witte poes. pl.m. vijf maanden oud. Adres: Inspecteur C. Verwêr. Zaagmolenstraat 36 te Alkmaar. ST. PANCRAS Het vorig jaar begin December startte de N.V. Bouwkas Noord-Nederland se Gemeenten, die zich tot dus ver hoofdzakelijk met de woning bouw in de Noordelijke Provin cies had bezig gehouden, in Noord-Holland. Nauwelijks een jaar later n.l. gisteren werd de eerste voltooide Bouw kaswoning officieel in gebruik genomen, een woning, die geheel volgens het spaar- en hypotheek systeem en mét de technische service van de Bouwkas N.N.G. tot stand kwam. De bewoner werd 1 Januari van dit jaar bouwspaarder en betrok de vorige week met zijn bruid deze woning, die hij over 30 jaar zijn volledig eigendom kan noemen, terwijl hij weke lijks slechts f 8 aan rente en aflossing moet betalen. Het is een geheel vrijstaande woning aan de Benedenweg 53 te St. Pancras. Aan deze bijzon dere gebeurtenis werd vanzelf sprekend wat officieel vertoon verbonden. In het raadhuis te St. Pancras kwamen B. en W. en de raad. alsmede de burge meesters van naburige gemeen ten hiervoor bijeen, waarna de nieuwe woning werd bezichtigd. Burgemeester Kronenburg be toogde in zijn welkomstspeech, dat het bouwkassysteem zicht speciaal leent voor tuinders, die j aan hun grond gebonden zijn en dus niet zo spoedig verhuizen als andere mensen. Als lid van de Raad van Bestuur herinnerde Mr. Wytema, burgemeester van Alkmaar aan de start van de Bouwkas N.N.G. in Noord-Hoi- land; het bleek geen gewaagde stap te zijn, want vóór 12 Mei van dit jaar stond de bouw van reeds 100 woningen in deze pro vincie op stapel. Ware de pre miestop van 12 Mei er niet ge komen, het aantal zou zeker ver dubbeld zijn geworden. In Alkmaar zijn 24 bouwkas- woningen aan de Talmastraat in aanbouw en dit aantal wordt daar straks nog met vier wonin gen, w.o. één alleenstaande wo ning uitgebreid. Deze 24 wonin gen zullen eind Januari opgele verd kunnen worden; zij komen de bouwspaarders op f 10.300 of f 10.800, in 30 jaren af te lossen met een maandelijks bedrag van ca. f 40. Dan zijn de woningen hun volledig eigendom. Dank zij de comblex-bouw vier blok ken van vier en vier blokken van 2 woningen werd een optimale besparing aan kosten bereikt. In Heemstede zijn 32 en in Uit hoorn 22 bouwkaswoningen in aanbouw; ongeveer driekwart van de Noord-Hollandse gemeen ten is reeds als aandeelhoudster tot de N V. Bouwkas N.N.G. toe getreden. In totaal werden reeds ca. 2000 woningen door de N.V. Bouwkas N.N.G. gebouwd, meest in de Noordelijke provincies. De Minis ter van Wederopbouw, Minister Ir. Witte heeft in de Kamer ver klaard deze woningbouw te willen bevorderen als een soci aal goed: het verkrijgen van een eigen woning. De woningen, die wij bij deze gelegenheid mochten bezichtigen mogen niet groot zijn, zij zijn zo doelmatig en economisch mo gelijk gebouwd; enwat be langrijker is. zij stellen de bouw- spaarder in de 1 gelegenheid in dertig jaar tegen normale kosten die anders aan huur betaald moeten worden, een woning in eigendom te verwerven. voor de Ruiter geen inhalen meer mogelijk was. Een kleine ople ving bracht nog wel een pittig gespeelde serie van 22. doch toen was al het kruit verschoten en kon Doeschot zegevieren. Doeschot 150 27 33 5.55 de Ruiter 99 27 22 3.66 Wat mankeert Rolie? Er lijkt wel niets meer over te zijn van de oude vechter. Misschien moe gespeeld? Wapstra is geen ge makkelijke tegenstander doch toen na 18 beurten er een voor sprong was van 22 car. dachten we als weleer, dat Piet met een élan en durf zou doorzetten zoals we dat immer bij hem ge zien hebben. Doch ineens een inzinking en niets meer te be speuren van de vroegere glans. Wapstra ging gestadig door. Feil loos fabriceerde hij de _ene serie na de andere. Zeker, zijn spel is niet mooi. Klein spel is hem vreemd, doch hij heeft een bui tengewone kijk op ruime ballen. Is zeer agressief en bekijkt de situaties met arendsogen. De anderen kunnen nog veel ple zier van hem beleven. Wapstra 150 30 22 5.— Rolie 95 30 14 3.16 Daarna kwamen twee oude ri valen tegen elkaar in de arena. Kamp en de Boer. Beiden wisten dat ze van elkaar alles te vre zen hadden en de partij was in derdaad een ware afsniegeling van eikaars krachten. Fel werd er gestreden nu eens de een en dan weer de ander voor. Uit eindelijk was het Kamp die meer ausdauer toonde, nadat beiden in de 32e beurt nog gelijk ston den op 115. Met een prachtige slotserie van 28 beëindigde Kamp de partij. Kamp 150 36 28 4.16 De Boer 120 36 28 3.33 Advertentie mantels, japonnen, deux- pieces enz. voor zeer sterk verlaagde of halve prijs, vindt U in Hilckmann's uitgebreide collecties. Lan ge pantalons v.a. 14.90. Wol gabardine regenmantels in zwart, marine en mode kleuren. Egyptisch linnen regenmantels vanaf 29.90. „Mijn I baas I is een billijk man" Wollen ondergoederen voor minder dan waarde Bamesdirectoir v. 7.25 nu 3.48 Wol camisoles reeds vanaf 2.08 Jaeger herengoed v.a. 3.75 Flanellen nachthemd 4.58 Langestraat 22 en 23, Alkmaar le klasse 12 A. O. G. 6 6 0 0 Or. Wit 7 6 0 1 12 D. I. O. 8 5 1 2 11 Wijk aan Zee 7 4 0 3 8 Zeevogels 9 3 2 4 8 Blauw-Zwart 7 2 1 4 5 Meervogels 8 1 0 7 2 D. S. O. 6 0 0 6 0 2e klasse O. G. 8 6 0 2 12 V. B. O. 5 5 0 0 .10 T. Y. B. B. 2 6 3 1 2 7 S. H. S. 6 2 1 3 5 G. V. O. 6 1 1 4 3 U. S. V. U. E 1 1 5 3 P. S. C. K. 4 1 0 3 2 3e klasse B Adelbert 6 4 2 0 10 H. S V. 6 3 2 1 8 A. O. G. 2 5 1 1 3 3 Zeevogels 2 3 0 2 1 2 D. D. O. 4 0 1 3 1 4e klasse B Adelbert 2 6 3 2 1 8 V. B. O. 2 7 2 3 2 7 A. O. G. 3 2 1 1 0 3 H. S. V. 2 3 0 0 3 0 Junioren hoofdklasse A. O. G. a 6 6 0 0 12 T. Y. B. B. a 8 6 0 2 12 Wijk a. Zee 7 5 0 2 10 Ade-lbert a 7 3 1 3 7 Oranje Wit 8 2 2 4 6 O. G. 7 2 1 4 5 A. D. O. 5 2 0 3 4 Velsen 8 0 0 8 0 Junioren le klasse Zeevogels 4 4 0 0 8 Meervogels 4 4 0 0 8 V. B. O. 5 3 0 2 6 H. S. V. 3 2 0 1 4 Adelbert b 6 1 0 5 2 D. I. O. 1 0 0 1 0 A. O. G. b 5 0 0 5 0 A. O. G. c 0 0 0 0 0 Adspiranten V. B. O. 7 6 1 0 13 H. S. V. 4 1 2 1 4 Or. Wit 4 1 1 2 3 A. O. G. 4 0 0 4 0 Adelbert 1 0 0 1 0 (Advertentie) Nog voor de a.s. feestdagen bieden wij u thans onze prachtige collectie ALKMAAR De rechtbank veroordeelde vanmorgen de Alk maarse stucadoor Antonius H. de M„ 22 jaar. wegens diefstal in de juwelierszaak van de fa. Oudes aan het Payglop, conform de eis tot drie jaar gevangenisstraf. Bfj de diefstal was een hoeveel heid horloges en andere gouden en zilveren voorwerpen ter waar de van f 21.000,ontvreemd. Zijn medeplichtige, de 26-jarige stucadoor Jan de W. tegen wie 1 jaar en 6 maanden was geëist, moest vernemen, dat zijn zaak is terugverwezen naar de rechter commissaris voor een nieuw on derzoek ten aanzien van zijn persoon. REDDINGSBRIGADE EGMOND ZEE EGMOND AAN ZEE. Onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Steen vergaderde op 12 Dec. de Egmondzeeër Reddingsbrigade in de zaal van de heer Kager. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om het winter- programma vast te stellen. Bij de ingekomen stukken was een dankbrief van de leidster van het Vacantie-oord van Ver. kade. wegens hulpverlening aan een invalide dame. Besloten werd om half Januari een cursus E.H.B.O. te organise ren en Dokter Helle te verzoe ken deze cursus te leiden. Ver der gaven verschillende leden zich op om Woensdagsavonds in de Overdekte Zweminrichting te Alkmaar te gaan trainen. De he ren T. Zwart en C. Blaauboer werden benoemd in de commis sie voor kascontrole. Hierna werd een en ander besproken betref fende het 25-jarig bestaan der Brigade in het volgend iaar. Uit het verslag over het afge lopen seizoen bleek dat er een groot aantal malen hulp was ver leend, voor kleine verwondingen en een maal een redding werd uitgevoerd, doordat een jongen uit Alkmaar door de vloed ver rast toch door het zwin terug ging en daarbij ten onder ging. In bewusteloze toestand werd de drenkeling naar de tqnt van de Brigade vervoerd: na nlm. een half uur kunstmatige ademhaling onder leiding van een aan het strandaanwezige arts. keerden de levensgeesten weer terug. Emigratiecursus te Egmond Binnen EGMOND BINNEN. Gezien de grote belangstelling voor emi gratie in de omgeving van Eg- mond doet zich thans de be hoefte gevoelen om te komen tot oprichting van een voorberei dingscursus. De Raad van Over leg in het bisdom Haarlem, wel ke reeds in "vele plaatsen een dergelijke cursus begon, wil ook in deze omgeving daartoe over gaan, mits zich voldoende be langhebbenden aanmelden. Er zal op de cursus les gegeven worden in Engelse taal. gods dienst. E.H.B.Ö.. ziekenverple ging en kinderhygiëne. Op Woensdag 17 December zal de eerste bijeenkomst worden gehouden met het doel na te gaan of er voldoende belang stelling bestaat. Deze bijeen komst zal het karakter dragen var een openbare les. waar een ieder als belangstellende, zonder enige verplichting, kan komen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het hoofd van de R.K. Landbouwschool, de heer A. v. d. Berg. Kriit 119 te Egmond Binnen. Inventarisatie stapelproducten NOORD-SCH AR WOUDE Blijkens de gehouden inventari satie waren op 6 Dec. j.l. bij de leden van de aangesloten tuin- bouwverenigingen van de Noor- dermarkbond de volgende voor raden stapelproducten opgesla gen: 1046 wagens rode kool (755 wagons); 1455 wagons D. witte kool (1241); 261 wag. gele kool (345); 92 wag. uien (99); 51 wag. peen (20); 20 wag. bieten (6). Tussen haakjes zijn de voor raden op 8 Dec. 1951. Te velde staat nog 8 iha. rode kool, 32 ha. D. witte kool; 25 ha. gele kool en plm. 4 ha. Succes witte kool. Uitslagen Damlust ZUID-SCHARWOUDE De uitslagen van de onderlinge clubcompetitie van Damlust wa ren als volgt: le klas: H. v. d. HovenJoh. Huitema 11; C. BakT. H. de Haas 0—2; A. v. d. Welle—P. Beers 20; C. SchuffelenA. Goudsblom 11; N. Jol-Jn. Zijp 2e klas: Jac. KramerP. v. d. Molen 11; A. Zdscharwoude D. Hoogeboom 11; P. Mienes Jac. Berkhout 02; J. WeelC. J. Cools 20. 3e klas: P. KramerH. Enge- ringh 11; P. den HarlighP. Bekker 11; J. Engeringhmevr. den Hartigh 02; H. Engeringh A. Mosk 20. N. K. J. B.-AVOND BEEMSTER Ook de N.K.J.B. in de Beemster heeft op pleizie- rige wijze St. Nicolaas gevierd met een avond vol chocolade melk, speculaas surprises, zang, toneel en verlotingen, waarhij speciaal de winnaars van worst op een harde proef werden ge steld, want laat het nu Vrijdag wezen Burgerlijke stand HARENKARSPEL Onder trouwd: Cornelis Koster, 46 jr., notarisklerk en Frouwtje Jans Koorn, 47 jr., beiden te Haren karspel. Gehuwd: Gerhardie Ledder, 31 jr., te Nederhorst den Berg en Klaasje de Geus, 24 jr. te Ha renkarspel. Overleden: Klaas de Vet, oud 66 jr., won. Warmenhuizen, geh. geweest met Geertje Kroon. Burgerlijke Stand ZIJPE Getrouwd: Adrianus Strooper, 35 jaar, veehouder en Johanna A. Sliikerman, 30 jaar, beiden te Zijpe. Overleden: Jan van Eeten, 71 jaar, weduwnaar van Hillegonda Kater; Trijntje van der Vlies, 51 jaar. echtgenote van Leendert Timmerman. W eersvencarh tins Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond (opgemaakt te 10 uur), SNEEUW EN REGEN Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw over gaand in regen. Tot krachtig of hard toenemende wind, aanvankelijk zuidelijk, later ruimend naar zuidwest tot west. Aanvankelijk lichte vorst, later temperatuur op lopend tot boven het vries punt. K.A.B. LANGEDIJK. Donderdag houdt de K.A.B.. ,a^ ^a^g^iik. 'n grote vergadering m de Burg voor haar leden, maar in net biizonder voor de on-georgani- seerden. Als sprekers zullen op treden Pater Engelbertus Cap., leider van het Credo-Pugnowerk en Joh. de Lange. districtsbe stuurder. met als onderwerp. „Kunt u alléén bluven staan. DE K.V.P. IN ACTIE LANGEDIJK. Gedachtig ,'t woord dat de tiid van het getui gen voorbij is. en nu de tud van de daad is aangebroken, richt het bestuur van de KVP zich tot de Langediikers, om nu n daad te stellen, nl. actief lid te worden van de K.V.P. »n Circulaire is reeds samen gesteld en zal tegen Kerstmis worden verspreid, ter will de Werkgroep zich heeft ingezet om op huisbezoek te gaan bii de niet-leden. De contributie kan voor me mand meer 'n beletsel znn. daar is besloten om deze per maand op te halen. De contributie zal bedragen: 35 cent per maand voor man en vrouw en 20 cent per maand voor 'n enkel lid. Kerstcollecte LANGEDIJK. De Kerstcol- lecte voor onze armen, welke ].l. Zondag in de parochiekerk werd gehouden, bracht f 850.op. Hierdoor kan met de komende feestdagen heel wat vreugde worden gebracht in de gezinnen van de minst draaffkrachtigen. Ontslag gevraagd na '40 dienstjaren ZIJPE Mevr. L. Vader- Hopman te Stolpen ,die onlangs de dag herdacht dat zij 40 jaar geleden in functie trad als be stuurslid van de Sociale Dienst in de gemeente Zijpe, heeft thans ontslag uit deze functie gevraagd. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 15 Dec. Witlof 46.0074.00, rode kool 7.00 10.00, savoye kool 7.5010.00, groene kool 7.0012.50. spruit- kool 20.00—60.00, boerenkool 9.00 17.00 andijvie 18.00—80.00, bospeen 11.0017.00. bieten 6.00 15.00. winterpeen 5.5014.50, waspeen 11.0023.0Ö, uien 4.00 21.00. prei 16.00—27.00. peter selie 12.00. soepgroenten 11.00— 20.00, goudreinette 6.Ó016.00, present van engeland 8.0022.00, knolselderij 13.0021.00. com- tesse de paris 16.0025.00. gieser wildeman 5.0015.00. Slachtveemarkt van Maandag 15 Dec. 1952 ALKMAAR 7 paarden 500 800; 140 koeien 6001225; le kwal. 2.802.85, 2e kwal. 2.60 2.80 per kg; 2 graskalveren 120 280: 32 nuchtere kalveren 40 85; 23 vette schapen 100130; 367 varkens, vleesv. 1.881 98, lichte varkens 1.801.88, zeugen 1.66—1.74 per kg. Het ogenschijnlijk ruime aan bod van koeien bleek niet vol doende te zijn om aan de grote vraag te voldoen. Tegen sterk verhooigde prijzen vergeleken bij de vorige markt zijn alle dieren zeer vlug verkocht. De allerbeste koeien gaan wel even boven de hier gegeven notering uit (f2.90 per kg). De kwaliteit was over 't geheel genomen goed tot zeer goed te noemen. De kalveren en schapen, in zo'n gering aantal aangevoerd, worden niettegenstaande de hoge noteringen, vlug verhandeld. Een ruim aanbod van varkens. De handel is matig geweest, ter wijl de prijs ingezet op de mi nimum-notering van verleden week (f2.per kg) sterk daal den. Voor f 1.90 per kg kocht men prima slachtvarkens. De verkoop van varkens geschiedt ihier met korting op het levende gewicht. ZWAAG. 15 Dec. Late aard appelen 12.50, uien 29.20, bie ten 9.3012.60, prei 1024, gele bewaarkool 4.409; groene kool 6.50—11.50, rode kool 4.80—9.50; boerenkool 1417: spruitkool 25 56; witlof 3276; breekpeen 613.10; waspeen 1230; andij vie 70 bloemkool 1046; knolsel- derie B 614; gare biet 1519; Alicanten 1.111.40; Cox Orange Piooin 873; Ellison's Orange 33 39: Glorie van Holland 629; Golden Delicious 3750; Goud reinette 17—39; Groninger Kroon 1332: Jonathan 946: Laxton Superbe 16-43: Lemoenappel 6- 21; Notarisappel 724; Present van Engeland 448; Present v. Holland 1623; Princesse Noble 620; Sterappel 1228; Zuccal- maglio Reinette 1618; Bonne Louise 1036.90; Comptesse de Paris 7—41; Conference 537; Doyenné de Cornice 2362, Emil d'Heyst 924; Gieser Wildeman 622: Legipont 2535; Presi dent l'Outreuil 2529; Soldat Laboureur 1320. WARMENHUIZEN, 16 Dec. Uien 21.50—21.70, grove 19.70, driel 26.20—26.40, bieten A 13, B 12.20, gele kool 68.50, rode kool 611.10, witte kool 66.80. BEVERWIJK, 15 Dec. Andijvie I 60—71, II 40—56; bloemkool Ic 2228,; bospeen I 3036, II 23 29, waspeen Ia 2128, Ila 1720, tomaten Ia 6071, Ib 4259, Ic 2940, groene kool Ia 812, Ib 68, rode kool Ia 912, Ib 68, gele kool Ia 810, Ib 68, boe renkool I 13—19, II 10—13, knol len Ia 18—22, Ib 14—17, Ic 10—13 spruiten Ia 5765, Ib 4050; prei Ia 2436, Ib 1825, rammenas I 1011, kroten Ia 1014, Ib 8 10; appelen 8—23, peren 6—16, selderie 46, breekpeen Ic 10 14, ld 6—9, nero lib 36—38. Voordat mii bij de voort schappen" De heer Ze spraak van van de Iera bevredigde, groep en v< voor de mii De herer (V.V.D.), Ti Lemaire (gi zich tegen school- en i hele lijn af Zegering H; niet nodig oi reductie woi meerdere ki studeren. VI vaardigde ei koming in b heer Tilanui kunnen bew voudiging v de schoolgel Hij maakte tent, dat ai lijkheden m gelijkstelling Lemaire (gr- evenals ma f gedaan had, probleem pr gelost op de K.V.P.-rappo: is het schoc zijn juiste bracht. De oi in staat zijn wijs te beko; De heer Pe delde tal va: ten. Hij kan voorbereiden- bachtsscholen stituut zelfs ministeriële bewindsman bijten", in v gratie achtte de taal, ook zeer gewenst, school meer i de maatschap de P.B.O. we nieuw Europ men ervan? De heer de NEW-YOB jongste gegt de gehele telefoons in York alleen meer dan i of op het van Azië. L 1.710.000 teh MARSEIL her 1949 reis Thomas Lan 23 uur en 47 wereld met van de nor Zijn record uur en 9 m door de F Jëan-Marie Parijs, Beiroi nila, Honolo cisco, New-Y HONGKOI een van 's w roemde teke tieke spotpr thans met v heeft verklat trekkingen rr te hehben ve ROME. gekregen hc de Wet op de vorming, zijr zuid-Italiaans landarbeiders nistische pat lid van de C tische partij twee jaar is verdeeld ond nen. ROME. kilometer te Rome, zijn door koude e Appenijnen de wereld ge zich meester van schapen Een boer die pel paard op de veearts, u door vier wol PARIJS. lingen van d school" ginger elf jongens werden verw\ de leiding bl gehad bij eer plechtigheid, leerlingen m voorwerp een kregen. De st geheven nadat Onderwijs hat de weggestuu een andere sci den mogen le

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2