Het militair verlof met Kerstmis en Nieuwjaar RADIO P ntZE jO^G Een voorbarige critiek E ffecten-spaarregeling Financiën en Economie programma UW PUZZLE Econ Nieuwe manier van sparen: Scheepsberichten voor vandaag WAT ER MET EEN SNEEUWPOP GEBEURDE De echte CMorop/iy//-tandpasta Beursoverzicht .01 Nieuwe in Tech DINSDAG 16 DECEMBER 195k, Er is de laatste weken nogal wat deining ontstaan over het a.s. Kersten Nieuwjaarsverlof voor onze militairen. Wij hebben zelfs ergens gelezen dat de soldaten zich gegrepenvoelen met deze regeling en de „oude" rege ling terug zouden willen. Vooraf dit. Al die berichten over en commentaren op het komende verlof zijn voor barig. Want de desbetreffende legerorder is nog niet uit en zolang die niet verschenen is, staat niet vast hoe het verlof precies geregeld zal zijn. Intussen is bet toch wel zeer waarschijnlijk, dat het dit jaar niet, zoals verleden jaar, een aan eengeschakeld verlof zal worden van voor Kerstmis tot na Nieuw jaar. Men zal tussen Kerstmis en Nieuwjaar voor enkele dagen in de kazerne terug moeten keren. Dat is inderdaad niet prettig. Aan de andere kant: toen verleden jaar ons hele leger ge durende elf dagen naar huis werd gezonden gingen er te recht stemmen op die vroegen of dit militair nu wel verantwoord genoemd kon worden. Er werden vergelijkingen ge trokken met andere parate dien sten, als politie, brandweer, ge neeskundige dienst, gas- en elec- triciteitsbedrijven. Nu gaat elke vergelijking in dit opzicht mank, een kazerne is niet hetzelfde als een politiebureau. Maar toch daar zat iets in. Zoals Buziau placht te zeggen. Nederland heeft op zich geno men een parate divisie op de been te houden. Elk Nederlands staats burger ziet dat op zijn belasting biljet en voelt het in zijn porte- monnaie. Als men nu zulk een parate divisie elf dagen achter een naar huis kan zenden, wat blijft er dan van de paraatheid o"er? Want paraat wil zeggen: op elk gewenst (of ongewenst) tijdstip onmiddellijk gereed om ingezet te worden. Oude legerorder Alles tot je dienst, zeggen de soldaten, maar de vorige jaren dm? Toen kon het toch wel? Wij hebben ons de moeite getroost, eens te gaan snuffelen in oude legerorders en kwamen tben tot eco merkwaardige ontdekking. Tn de jaren '46, '47 en '48 was er niet alleen geen sprake van rm aaneengeschakeld Kerst- en Nieuwjaareverlof, maar boven dien moest men kiezen: of met Kerstmis of met Nieuwjaar met verlof. Terwijl de ene helft van de troepen naar huis was, bleef de andere helft in het garnizoen in paraatheid achter. Een uitzonde- WOENSDAG 17 DEC. 1952 HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9 40 Gramofoonimuzieik. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 ..Het oude en het nieuwe orgel", hoorspel. 12.15 Gramofoonmuziek. 12 30 Land- en tuimbouwmede- dolingen. 12.33 Gramofoonmuziek 12 37 Adventsstonde. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protes tants Interkerkelijk Truisfront. 13 20 Gramofoonmuziek. 13.50 Idem. 14.45 Voor de meisjes. 15 00 Jeugdconcert. 15.50 Gramo foonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.30 Spectrum van het christe lijk organisatie- en verenigings leven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gra mofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gramofoonmuziek 20 00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Orkest en so liste. 21.30 .Figuren rondom Cal- viin". causerie. 21.50 Geestelijke liederen. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15-24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoon muziek. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land.- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland' 12.38 Gramofoonmu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Lichte muziek. 13 45 Gramofoonmuziek. 14.00 ,.De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15' Gramofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „Rotstekeningen in Paualand". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-Varia. 18.20 Militaire cau serie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Accordeonmuziek. 19.00 „De Ka tholieken en het Socialisme", toespraak. 19.15 Gramofoonmu ziek. VPRO: 19,30 Voor de ieugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Prome nade Orkest, klein koor en so listen. 20.50 „De gesloten deur", hoorspel. 21.55 Dansmuziek. 22.15 „Bananen", causerie. 22.30 Wie ner Octet. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. ring werd gemaakt voor de mili tairen, die in opleiding waren voor uitzending naar Indonesië. Zij mochten voor Kerstmis weg en keerden pas op 2 Januari terug. Niemand die hun dat mis gunde, want straks in Insulinde, zou voor hen van verlof helemaal geen sprake zijn. In 1949 mochten de troepen voor het eerst en met Kerstmis en met Nieuwjaar naar huis. Ver trek op 23 December, terugkeer op 27 Dec.. Vertrek op 30 Dec. terugkeer op 3 Januari. Vermoe delijk ongeveer dezelfde regeling van thans, die toen alom grote waardering vond. Voor 1950 gold een soortgelijke regeling echter met dit nadeel dat men weliswaar op 22 Dec. al naar huis mocht maar op 2de Kerstdag per laatste reisgelegen heid naar zijn garnizoen moest terugkeren. Het nieuwjaarsverlof duurde van 30 Dec. tot terugkeer op 2 Januari. HOE ZOU SHAPE HET OPNEMEN De zeer gunstige regeling in 1951 is algemeen bekend. Men vertrok op 22 December en keer de terug op 2 Januari. Onze op dat tijdstip zeer slechte kolen- nositie dwong tot deze uitzonder lijke maatregel. Neemt men dit alles in ogen schouw dan is er dus weinig tegen aan te voeren dat onze troepen tussen Kerstmis en Nieuwjaar naar de kazernes te rugkeren. Onze kolenpositie baart thans geen zorgen. Vermoedelijk zou het in de kringen van N.A.T.O. en Shape bovendien weinig gewaardeerd worden indien onze legerleiding het gehele parate leger thans voor elf of twaalf dagen achter een met vacantie zond. Blijft natuurlijk voor onze sol daten het nadeel dat zij twee maal de reis naar huis en weer terug naar het garnizoen zullen moeten betalen, zij het dan dat voor hen het halve tarief geldt. Vooral voor hen die ver van hun garnizoen wonen, wordt dat bij een soldii van 1 gld. per dag een flinke aderlating. Wellicht mogen wij in dit ver band nog eens een dringend be roep doen op de automobilisten. Ruim, als dat mogelijk is, in uw wagen een plaatsje in voor een liftende soldaat. Hij ging niet voor zijn plezier maar wel voor uw veiligheid en vrijheid de kazernepoort binnen. U staat dus bij hem in de schuld. Door hem een lift te geven, lost u een deel van die schuld af. Zoals bekend worden sinds enige tijd pogingen gedaan om beurs en effectenhandel tot ver trouwder begrippen te maken bij het publiek. Een eerste stap daartoe was het organiseren van wekelijkse bezoeken aan de ef fectenbeurs, waarbij onder des kundige voorlichting inlichtingen over doel en werkwijze van de beurs worden verstrekt. Voor deze bezoeken blijkt grote be langstelling te bestaan, met name ook onder leerlingen van middelbare scholen. „Ter popularisering van het effectenbezit en tevens ter be vordering van de spaarzin onder het publiek" zijn de leden van de Vereniging voor den Effec tenhandel thans in kennis ge steld van een z.g. effecten-spaar regeling, waarbij zij onder eigen naam contacten kunnen leggen met een nieuwe kring van cliën ten, die hierdoor na 2 jaar effec tenbezitter worden. De regeling, die wordt voorgesteld als een nieuwe manier van sparen, komt hierop neer, dat de cliënt, die hieraan deelneemt, twee effec ten in zijn bezit krijigt. t.w. een obligatie van f506 der 414 pet 40-jarige lening Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten en een 2 V, pet premie-obligatie van een der grote gemeenten ad f100. Deze beide stukken, ter waarde van f600 samen, geven na af loop van de spaarperiode van 2 jaar circa 4 pet rente per jaar en tot dat. tijdstip ontvangt de cliënt 3 pet rente over zijn spaargeld. Hij deelt ook in de Abbekerk 15 van Manilla/Sin gapore; Indrapoera 16/17 te Rot terdam verw.; Johan van Olden- barnevelt 15 van Melbourne/ Amsterdam; Prins Johan Willem Friso 23 van Montreal te Rot terdam verw.; Sibajak 15 230 ZW Ouessant; Groote Beer 14 te Kaapstad; Jagersfontein 14 te Hamiburg; Oranjefontein 14 te Durban; Willemstad 14 v. Sout hampton/Plymouth; Noordam 14 ■pass. Scillys; Overijsel 18 0600 Rotterdam verw.; Rynda'm 17 te Kopenhagen verw.; Wester- dam 13 van New York naar Rot terdam; Willem Ruys p. 15 Sa- bang/Belawan; Kota Gede p. 14 Pantellaria/Halifax; Maasdam 13 690 W. Ierland/Halifax; Nieuw Amsterdam 13 460 W Scillys; Phrontis 15 nm Aden verw.; Waterland 14 Kaap Verdisohe eilanden/Las Patanas; Fairsea 15 mm Aden verw. Leeuwarden: ITALIAANSE COMMUNISTEN SCHAAKMAT ROME, 14 Dec. (KNP) Tij dens de debatten over de begro ting van het Italiaanse Ministerie van Openbare Werken werd van de zijde der communisten heftig geageerd tegen een post voor de bouw van 360 kerken. In zijn antwoord wees de minister er echter op, dat nog niet zo lang geleden een communistich blad er prat op ging, dat in Hongarije op kosten van de communistische regering 547 kerken waren ge bouwd in twee jaar tijds. Hij vroeg daarom de communistische parlementsleden, waarom zij in Italië bezwaar maakten tegen de bouw van kerken op kosten van de staat, ofschoon dit volgens hun eigen kranten heel gewoon is in de landen achter het IJze ren Gordijn. Bevordering Internuntiatuur te Den Haag DEN HAAG, 15 Dec. (KNP) - Naar het K.N.P. verneemt, is Mgr. Gina Paro. tot dusverre auditeur bij de Apostolische In ternuntiatuur te Den Haag, be vorderd tot Conseiller (gezant- schapsraad) bij diezelfde Inter nuntiatuur. Mgr. Gino Paro is tevens buitengewoon Geheim Ka merheer van Z. H. de Paus. kansen op een premie uit de premielenimgen der grote ge meenten. De koopsom moet wor den voldaan in 23 maandelijkse termijnen van f25 elk en een slottermijn, die variabel is. De stukken worden gedeponeerd bij de Kas-Associatie, die als trustee optreedt. Zodra de laatste beta lingstermijn is ontvangen, ver zendt de Kas-Associatie de beide effecten ter aflevering aan de cliënt. De ontwerpers van de regeling zien hierin een poging tot het aantrekken van een nieuwe ca tegorie van cliënten, gepaard gaande met 'het stimuleren van 'het effectenverkeer, de bevorde ring van de spaarzin en de fi nanciering van de woningbouw. Alle technische bijzonderheden van de regeling zijn heden ter kennis gebracht van de leden van de Vereniging voor den Effectenhandel, die hiermede naar eigen inzicht de daarvoor in aanmerking komende kringen kunnen bewerken. Teleurstelling in de varkenshouderij In kringen van dc varkenshou derij leeft, blijkens een medede ling van de Stichting voor de Landbouw, teleurstelling over het instellen van een fonds voor var kens, dat niet in overeenstemming is met de opvattingen van de ge organiseerde landbouw. Vroeger had de garantie voor bacon een reële betekenis voor baconmesters en ook, zij het in mindere mate. voor de mesters van zware varkens. Op die manier werd steun aan de markt ver leend. In de tijd. dat het mesten van zware varkens voor uitvoer- doeleinden aantrekkelijk was. werden de winsten hierop afge roomd om de levering van bacon- varkens niet te doen stagneren. Nu de afzet van varkens flauw is komt de overheid met een maat regel, die beoogt een grotere uit slag van de baconpriis te storten in een fonds, dat het verschil tus sen garantieprijs en werkelijke overnameprijs opvangt. Eertijds heeft de boer winst aan de overheid afgestaan in de hoop. dat deze later eventueel verlies zou opvangen. Zulks ge beurt naar opvatting van de ge organiseerde iandbouw thans niet. Weliswaar zal geld in een fonds vloeien, maar of de boer indivi dueel daarvan voordeel zal heb ben. is nog een open vraag. Men acht. hoewel men de be staande moeilijkheden zeer wel onderkent, het instellen van het fonds een uithollen van de garan tie en is van oordeel, dat hierme de het wezen van de landbouw politiek verandert. No. 141 Horizontaal: 1 Teohn. Hogeschool 3 rivier in Italië 5 voegwoord 7 vloeistof 8 druif (eng.) 10 en andere 12 slot 14 hebberig 16 'onder andere 18 pl. in Nederland 20 bijwoord 21 belast 22 vruchtennat 26 zangnoot 27 duivel 30 reeks 31 familielid 32 inhoudsmaat 33 bijwoord Verticaal: 1 telwoord 2 vogel 3 schrijfbehoefte 4 goud (fr.) 5 landbouwwerktuig 6 nummer (afk.) 9 werktuig 11 cijferen 13 gebouw in Utrecht 15 boek der i.jslandse sagen 17 deel v. d. kachel 18 strijdperk 19 indien 23 jongensnaam 24 vrucht 25 vruchtvliesje 28 waterhoogte 29 voorzetsel 30 vr. munt OPLOSSING NO. 140 Horizontaal: 1. on; 3. stoet; 7. me; 9. lente; 11. roman; 13. tor; 14. rel; 15. strak: 17. zeelt; 19. lo; 20 maken; 22 er; 23. bom; 24. os; 26. telen; 28. ge; 29. parel; 31. lager; 33. log; 34. das; 35. etter; 37. delta: 39. ko; 40. liter; 41 em. Verticaal: 1. ol; 2. netto; 3. stram; 4. te: 5. ar; 6. toren; 7. malle; 8. en: 10. nor; 12. mee; 15. sloop; 16. kabel; 17. zemel; 18. trier; 21. kol; 25. salto; 26. tegel; 27. nader; 28. geste: 30. rot: 32. gal; 35. ek: 36. ri; 37. de; 38. am. Father Dudley plotseling overleden LONDEN, 14 Dec. (KNP) In de afgelopen week is op 70- jarige leeftijd plotseling te Berk hamstad overleden de bekende Engelse priester-schrijver Owen F. Dudley. Verscheidene van zijn romans, die een apologetische in slag hebben, zijn ook in het Ne derlands vertaald en behoren nog steeds tot de best verkochte boeken. Wij denken hier aan „De schaduw over de aarde" en „De ijzeren monnik." Father Dudley was een Angli caanse geestelijke. Hij ging in 1915 tot de Katholieke Kerk over en werd reeds twee jaar later priester gewijd. Hij trad in 1919 toe tot de Catholic Missionary Society, waarvan hij in 1933 su perior werd. Dit bieef hij tot 1947, in welk jaar hij werd op gevolgd door Mgr. Heenan, bis schop van Leeds. Bemanning Johan Maurits op televisiescherm Hedenavond zullen in het tele visiejournaal van het N.C.R.V.- Drogramma opnamen worden uit gezonden over de belevenissen van de bemanning van H.M.'s „Jo han Maurits van Nassau", die zo als bekend onderweg is naar de Koreaanse wateren ter aflossing van de „Piet Hein". De opnamen zijn gemaakt in Beiroet en hebben voornamelijk betrekking op het passagieren van de bemanning in deze stad. (Ingez. mededeling) Er was eens een sneeuw pop, die helemaal niet tevreden was met zijn lot. Zeker, hij stond voor een mooi huis, waarin vrolijke kinderen woonden, maar hij wilde wel eens iets an ders dan naar vrolijke ktn- deren kijken, die de groot ste pret hadden met sneeuwballen gooien of sleetje rijden. Hij wilde zo dolgraag zelf op een slee zitten of sneeuwballen maken. „En baantje glij den" voegde hij er altijd zuchtend aan toe, als hij weer in zich zelf aan het klagen was. „Hè, dat nou niemand begrijpt, dat een flinke sneeuwman als Ik toch ook van al die win terspelletjes houd". Nee, dat begreep nie mand en al was er iemand geweest, die het zich in kon denken, dan had hjj meteen geweten, dat het heus onmogelijk was. Wie heeft er wel eens een sneeuwpop zien lopen of met zijn armen zien zwaaien De meeste sneeuwmannen staan stil en stokstijf met een bezem in de hand en het lijkt zelfs wel, of ze niet eens bemerken, dat er een grote, deftige hoed boven hun ogen van gitzwarte kooltjes zweeft. Onze sneeuwpop voor dat mooie huis had ook zo'n keurige zwarte hoed op. Verder droeg hij een geruite sjaal, die heerlijk warm was, maar dat moest 'ook wel. Het was echt wintertje buiten. „Als je het mij vraagt, gaat het weer sneeuwen", bromde de sneeuwman, toen hij te gen de avond naar de blauw-grijze lucht keek en ja, daar had hij gelijk in. Er was een flink pak op komst. Heel zachtjes en geruis loos daalden de eerste vlokjes al neer. „Hoera, hoera!" juich ten de kinderen op straat en ze begonnen sneeuw ballen te maken van die mooie verse sneeuw, alsof ze het voor 't eerst van de winter deden. „Daar heb je het al weer" bromde de sneeuw pop, „zij spelen, ik toekij ken". Zijn handen jeuk ten, het is werkelijk waar, maar wie wist daar iets van? De kinderen zeker niet! Die speelden en ra votten in de zachte sneeuw, dat het een lieve lust was. Het was veel te gauw etenstijd, dat be grijp je. Sommige kinders gingen zelfs teleurgesteld en tegenstribbelend naar huis en toen de sneeuw- hij naar een fijne lange slee, die in de tuin was blijven staan. „Die wil ik wel eens graag proberen" zei hij fluisterend, alsof hij bang was, dat iemand hem af zou luisteren. Natuur lijk was daar geen kans op. Het was toch immers middernacht? Wie liep er nog op straat? Tja, dat had je eens moeten weten. De sneeuwpop wist het gauw genoeg. Hij wilde net naar de slee toe lopen, man even later in de ver lichte huiskamers keek, zag hij, dat zij mopperend aan tafel schoven. „Nog niet genoeg plezier gehad" zei h(j verontwaardigd. „O, als ik maar eens één uur tje de sneeuw in mocht". Onderhand was 't don ker geworden, voor zo ver je tenminste van donker kon spreken in de mooie witte wereld buiten. Zelfs dé sneeuwpop keek met verbaasde ogen naar de bomen, die opeens takken van wit suikergoed leken te hebben. „Zo prachtig zijn ze nog nooit geweest" peinsde hij, „suikergoed is het, of nee, kantwerk, rag fijn kantwerk". Ja, de straat was ver anderd in een waar sprookjesland. En hoe la ter en stiller het werd, des te geheimzinniger en be- toverender zag alles er uit. In zo'n wijde, wondere wereld kon van alles ge beuren, dat begreep je zo. Ener gebeurde ook wat. In een grote tuin voor een mooi huis hief opeens een flinke sneeuwman zijn rechter arm op. Het was onze sneeuwpop, dat heb je goed geraden. Hij zuchtte eens, maar nu was het geen zucht van ver driet, doch van vreugde. Met glanzende ogen keek toen er twee mannen de hoek van de straat om kwamen. Ze gingen regel recht op het mooie huls af en hielden vervolgens een klein lampje op het slot van de deur. „Gemakkelijk werk" mompelden ze toen. Daarna nam een van de twee een sleutelbos, zocht er een sleuteltje uit en... opende geruisloos de huis deur. Onze sneeuwpop was diep verontwaardigd. „Wat een brutaliteit" zei hij hardop. Opeens sloeg hij zijn hand voor zijn mond. Hij moest doodstil zijn, dat begreep hij heel goed. Zonder nog een woord te zeggen wachtte hij af, wat er verder ge beuren ging. Na een poos je kwamen de twee man nen weer naar buiten. Ze liepen op hun tenen en droegen samen een grote zak. Wat er in zat! De sneeuwman wist het niet. Hij wist alleen, dat hij de enige was, die deze twee dieven gezien had. en dat hij er wat'aan doen moest ook. Daarom kwam het hem juist zo goed van pas, dat hij zich deze wonder lijke nacht bewegen kon. Want wat deed hfl nu Hij stapte kordaat op de slee af en zette haar bui ten de tuin. „Ik neem de middenweg maar" zei hij beslist en roets, daar ging onze sneeuwpop. Hij had een aanloopje genomen en was toen met zijn buik op de slee gegleden, precies zoals hij het de kinderen zo vaak had zien doen. Het ging best voor de eerste keer en het duurde ook niet lang of de sneeuwman had de beide dieven een aardig eind ingehaald. Ze liepen wel haastig, doch langzaam maar zeker kwam de slee naderbij. Op eens stopte de sneeuwman echter, wat was er nu aan de hand? Niets ernstigs. De sneeuwpop groef met zijn handen in de sneeuw en plotseling voelden de twee dieven keiharde sneeuwballen in hun rug. Verschrikt keken ze om en toen. ze de witte sneeuwman zagen, begon nen ze te beven van angst. „Een spook!" riepen ze, „een spook zit ons op de hielen". Ze zetten ijlings de grote zak op de grond en holden toen wat ze kon den. Onze sneeuwpop lach te, „lopen jullie maar" zei hij, „het gaat mi) voorna melijk om de bult". Zodra hij de zak in handen had, zette hij haar op de slee. Daarna nam hjj het touw in zijn rechterhand en trok zo de buit weer huiswaarts. On derhand gleed hij voort over de gladde witte weg en ik kan je vertellen, dat h(j nog nooit zo genoten had. „Nou heb ik sleetje ge reden, sneeuwballen ge gooid en echt gegleden" zuchtte hij vergenoegd, toen hjj weer bij het mooie huis was aangeland, „maar wat nog het mooi ste is: ik heb twee dieven op de vlucht gejaagd en hun buit weer terugge bracht". Bi) deze laatste woorden zette hij de grote zak met een plof voor het huis neer en daarna nam hij zelf zijn plaatsje voor de ramen weer in, heel stilletjes en stokstijf, alsof hij nooit één vin had kun nen verroeren. MIJN H A ROT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 - 95-70 ct. bii Apothekers en Drogisten Omzet van Simplex sterk gedaald De directie van de N.V. Sim plex Machine- en Rijwielfabrie- ken constateert in haar verslag over 1951/52, dat de kooplust van het publiek iheel wat minder was dan het voorafgaande jaar. Bij de kleinhandel heerste grote terughoudendheid, waardoor de binnenlandse afzet sterk achter uit liep. Grote exportorders, waarop gerekend was. kwamen weliswaar af, doch zó laat in het boekjaar, dat de resultaten niet merkbaar beïnvloed zijn. Ook de verkoop van bromfietsen bleef ver beneden de verwachting. Zo juist gepubliceerde statistische gegevens tonen aan, dat in de verkoop hiervan over het gehele land een geduchte daling is in getreden, aldus het verslag. De resultaten zijn eveneens nadelig beïnvloed door een grote terug slag in de afdeling grossierderij. Na afschrijvingen ad f70.436 (f118.995), interestbetaling ad f39.492 (nihil), resteert een saldo winst van fl.145 (335.000). Voor gesteld wordt een dividend van 6 y„ pet., uit te keren uit de di videndreserve (vorig jaar 10 pet) Emissie v. Ommeren N.V. geslaagd Naar wij vernemen, hebben bij de gehouden uitgifte van f 6.6Ö000Ó certificaten van gewone aandelen Phs. van Ommeren N.V. nagenoeg alle houders van aandelen en cer tificaten van het hun toegekende inschriivingsrecnt gebruik ge maakt. In November tekort in E.B.U. Het tekort van Nederland in de E.B.U. heeft in November f 7.429.000.— (1.955.000 dollar) bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland f 3.712.600.— (977.000 dollar) in dollars betaald, terwijl f 3.716.400.— (978.000 dollar) in mindering werd gebracht op het crediet door Nederland aan de E.B.U. verleend. De vordering van Nederland op de E.B.U. bedraagt thans f 689.050.200.— (181.329.000 dol lar). AMSTERDAM, 15 Dec, On der invloed van geruchten over een te verwachten mededeling, die Vrijdag op de beurs circu leerden en dit weekeinde heb ben voortgeduurd, stond Kon. Olie vandaag in het centrum van de belangstelling. Zaterdag nog werd een druk telefonisch ver keer onderhouden en 'bewoog de koers zich in stijgende lijn.'Van morgen is gehandeld tot 312 J4, waarna, toen er geen bericht verscheen, de opening in het of ficiële verkeer iets lager lag op 311, hetgeen toch nog drie pro cent boven het slotpeil van Vrij dag was. Van drukke affaire in de oliehoek was echter in het geheel geen sprake. Eerder 'heerste een stemming van af wachten. Groter scheen de be langstelling nog te zijn voor de 3 y, procent converteerbare obii- gatiën Koninklijke, die tot 111 opliepen. Hoewel er .geen prominente veranderingen waren, was de on dertoon van de markt wederom niet slecht. Scheepvaartafdeling trok de aandacht door een vaste stemming voor van Ommeren en voorts door de eerste notering voor de Tanikvaartobligaties, uit gegeven a pari, die vernomen werden op 102 bieden. Indone sische fondsen deden weinig van zich spreken en waren zelfs over de gehele linie iets in reactie. Bankaandelen lagen aan de vaste kant, aandelen Rotterdamsche Bank werden ex dividend (gro tendeels in stock) verhandeld. De stockdividenden werden ver nomen op circa f32.50. Voorts deden de depotfracties Holinda- Ohemie haar intrede op de beurs. In het verdere verloop con centreerde de belangstelling zich meer. en meer in de hoek van Kon. Olie. Ook vormde zich weer een open hoek in de lap pen Nedam, die tot 139 opliepen. Van de binnenlandse indus trieën was Gouda Apollo zeer vast gestemd, maar ondervonden WalvisChvaart vandaag de eerste reactie op het minder gunstige jaarverslag. De internationale industrieën waren goed prijs houdend gestemd zonder meer. Nederlandsdhe Ford werd ex di vidend verhandeld op 175 en was dus aan de vaste kant. Staats fondsen zetten de stijgende rioh- ting van de vorige week niet voort. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 48. Als de bladen er over geschreven hebben, begint u terloops de jonkheer te bewerken. U zegt, dat u vreest, dat ik van daag of morgen de zang er aan zal geven. Waarom? briest de jonkheer dan. Omdat hij een meisje mint zegt u. Dan zal de jonkheer uitpuilen. U praat rus tig door. U zegt, dat ik slechts te binden ben, door mij op korte ter mijn 'n huwelijk te doen sluiten. Er is dan 'n jong gezin, dat leven moet, voor wiens toekomst ge zorgd zal moeten worden. U ver zekert de jonkheer, dat ik juist met het oog op mijn gezin hard zal gaan werken om de toekomst van mijn kroost veilig te stellen. Goed, ze'-1' de jonkheer dan. Hii is wel voor verstandige praat vat baar. Daarmee is uw rol uitge speeld en kom ik op het toneel. Ik zal met de jonkheer praten Door Toon Kortoom» over het meisje en haar afschu welijke vader. Wedden, dat hij recht op die kerel afstapt en hem toespuwt, dat zijn dochter nooit of te nimmer een zo vorstelijke kans zal krijgen. De jonkheer rin kelt even met zijn slordige mil- lioenen en ik stel me zo voor. dat die oude snorrebaard dan gauw in zijn schulp zal kruipen." „Goed," zei Van Tricht, „jij trouwt;; en wat dan?" „Dan ga ik in de handel." „In de handel?" vroeg de leraar verschrikt. „Zoals mijn voorvaderen," zei Theodoor. „Én u, u bent dan een gevierd man, wellicht professor aan een of ander conservatorium. Zo niet, dan accepteert u na en kele abrupte weigeringen uw ari stocratische kindertjes. Zou dat te vermoeiend voor u worden, dan komt u bij mij. U zult een rustige oude dag hebben, zonder zorgen, alleen maar muziek om u heen, muziek van ontluikend leven." Jawel, Van Tricht was ondanks ziin gevorderde leeftijd een ro mantische figuur, gevoelig voor elk gebaar van de barmhartige evenmens. Hij werd warm rond zijn hart om al het schone en goe de .dat Theodoor hem toewenste en in het vooruitzicht stelde. En het zou cru zijn die fantasieën ka pot te stoten. Professor aan een conservatoriumalleen iets der gelijks te kunnen bedènken was geniaal! „JÜ hebt mijn woord," zei Van Tricht: hij was zelf nooit gelukkig geweest in zaken die de liefde be-' troffen. André van Tricht verhuisde met zijn weinige bezittingen en trok naar Breda. Hii was een vrijgezel, die niet veel aardse goederen be zat daar werd van hogerhand wel voor gezorgd. Hij nam zijn intrek in een pension vlak bij het kantoor der Verenigde Schouw burgen. Theodoor had zijn dagen voor taan streng ingedeeld. Ér schoot na het avondeten nog maar een kwartier over om met de kinde ren van George te stoeien. En als hij klaar was met studeren, joeg hij naar zijn leraar. Vaak tot in het holst van de nacht werd er gewerkt. Allerlei beperkingen legde Theodoor zich op. Hij dronk niet en rookte niet. Het was om gek te worden, maar zijn stem ontplooide zich met de dag. Zij werd voller nog. smettelozer, le niger. Meermalen 's weeks kwam de jonkheer luisteren. Het liefst wil de hij Theodoor door het orkest laten begeleiden, maar deze voel de dat als een soort verraad aan zijn guitaar. „Ach nee. jonkheer," zei hij dan, „nu nog niet:later graag. Laat me op mijn eerste tournée bij mijn jammerhoutje blijven. U weet, dat ik dat destijds ook vroeg, toen ik in Utrecht moest optreden." De jonkheer was nooit in enkele tellen van zijn stuk te brengen. Zü sloten een compromis. Theo door zou vóór de pauze volkslie deren brengen en na de pauze opera-aria's met aan de vleugel Rudolf Willems. „Ik wou," zei Theodoor, „dat die tour nu maar gauw begon! Ik popel van ongeduld." Hij bedacht glimlachend en in stilte, dat hij zo voortreffelijk ac teerde.ja. het was een lange weg naar Clarence.... naar haar bokkige vader. „Prachtig!" riep de jonkheer, die alleen maar het luidruchtige deel van Theodoors verlangen hoorde, „prachtig! zo moet ik je hebben!" Uit Amsterdam kwam bericht, dat de reclame-campagne voor 'n tweetal uitvoeringen in volle gang was. De laatste voorbereidingen voor de grote slag werden ge troffen. Spoedig zou de hoofdstad kennis kunnen maken met Neer- lands jongste bariton. Theodoor Bronkhorst student aan de Bre dase handelsschool. Opzichtige aanplakbiljetten schreeuwden dit de Amsterdam mers toe. De jonkheer had kosten noch moeiten gespaard om zijn nieuwe kracht te introduceren. In trams, in winkels en wachtkamers zagen de ruim achthonderddui zend inwoners van Amsterdam de voorheen onbekende naam van Theodoor Bronkhorst. De kranten schreven hoogge stemde voorbeschouwingen en wie die om de een of andere reden niet las, kreeg toch Theo doors naam te zien in een ad vertentie van een halve pagina. En terwijl de aanplakbiljetten in trams, bussen, winkels en wachtkamers de stad Haarlem reeds stormrij p begonnen te ma ken voor de komst van de onver getelijke student-zanger, stroomde in Amsterdam de enorme zaal van jonkheer Menda van Daal's Ver enigde Schouwburgen tot de nok toe vol. Achter de coulissen deden de knechts zwijgend en gedisci plineerd huiï werk, snel maar al lerminst gejaagd. Theodoor, in plechtig zwart, van George ge leend, liep met Van Tricht door de kleedkamers. Hij was door de aanblik van al dat volk in de zaal een beetje stil geworden. Hij had zojuist even door een kijkgat ge loerd. Half Amsterdam zat in de schouwburg, een macht mensen, om duizelig te worden. Er was misschien wel een wagon aan ju welen binnen deze muren. De ene dame was nog meer verblindend dan de andere. De heren, onbe rispelijk in avondkleding, keken gedienstig en toch voornaam- overheersend naar hun ega's; die zij begeleidden en die op hun beurt uitsluitend andere ega's monsterden en taxeerden. (Wordt vervolgd) HAARLEM Staten over Ged. Staten alle leden i nog te veel van woning vestigd zijn. willen blijve bouw gelegi die hen van dan de afsti en arbeidste Gewezen w prac tijk-geval wil trouwen i heeft in een in de regel meente geen omdat hii eldej werkgemeente verwijst naar omdat hjj nlei de werkgemei aangemerkt. De Staten vi dat gebroken 1 steem waarbij te wordt bere d, gemeente i huwbare vroui Vanzelfsprek' Statenleden ge tere noodzaak oplossing van moeilijkhe' door de pont1 Noordzeekanaa: Enkele State: vraagd. gelet kosten, of de countantsd zwaar georgani verwijzen naar particuliere ai die in den rege krachten in die groter aantal Anderen ver ten te bevorde bevolkings t.b.c. in een sr geschieden. G of er wel volde in de provincie breiding van d van de Scho sten wordt g de kleuterschol Over de P Dienst ziin de te spreken. De werk schijnen t beantwoorden di" er voor woi ziin vele en tan commissies, m: men de vertee het bedrijfslevei organisaties. zoe ambtelijk karal Engeland aan wereldk Naar de F.A gemaakt zal men aan het wereldkampioen waarvan de eii Juni tot 4 Juli land worden ge Henri d niet thuis n Pater Henri c zoekt ons mede gedurende de K Berg en Dal zal familie beslag o legd. Lloydscljiepi De „Indrapoei Rotterdamse Llo de nacht van Di dag a.s. verwach geschiedt Woens uur. Diezelfde i ook de „Sibajak" scheping op half Zaterdag j.l. 1 bestuur van d Technische Comi N.V.B. benoemd de jaar. De samenstel! nu als volgt: voc ver (Zaandam); Esch (Soest). (Ede) en voorts de leden v. d. M Mulder en Verlc Dc heer van I .t Gooispeler. d: inspecteur van Soest. De heer oorspronkelijk ui thans wethouder De Keuze-corr deze heren gevo DOOR HET Ik zag hem c zielig mannetje, gandist was gei Dageraad. Ik da geraad te deftij met de gewone moeien, maar h< m de laatste iai propaganda in wordt gevoerd, me, dat hii bij te zeggen: Scl van uw kerk. I den: dat kan te het doopsel be kerk verbonden niet aandragen ping: Toen wist deed. U weet to als ik. dat men over genadew oordelen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4