Provinciale Staten over de begroting 1953 LIJFSDWANG Afschaffing schoolgeld in principe niet onaanvaardbaar Econ. Technologische dienst voldoet niet erg Nieutve gezichten in Tech. Comm. VERANTWOORDELIJKHEID voor roepingen in het gezin Rede van prof. Hammer stein voor Katholieke Vrouwenbeweging Condensfabriek Frieslandeist: voor onderdirecteur „Ommelanden" Minister Cols in Tweede Kamer: Overleg met spoed over verbetering lerarensalarissen Van Hassel behoudt titel Twee doden op „onbewaakte" Man stortte in open gat Uitspraken rechtbank Begrafenis D. Portegies Kort geding van „Burgerrecht" gaat niet door DINSDAG 16 DECEMBER 1952 Pagina 5 HAARLEM Aan het afdelingsverslag van Provineiale Staten over de begroting 1953 ontlenen wij dat de door Ged. Staten gevoerde woningpolitiek niet bij alle leden instemming vindt. Naar hun mening wordt nog te veel als gedragslijn aangehouden een toewijzing van woningen aan gemeenten waarin de industrieën ge vestigd zijn. Maar als werknemers in buurtgemeenten willen blijven wonen, dan dient ook hiervoor door nieuw bouw gelegenheid te worden gegeven. Want de afstand die hen van hun werk scheidt is dan dikwijls nog geringer dan de afstand die bv. in Amsterdam tussen woonhuis en arbeidsterrein kan bestaan. Gewezen werd ook op het practijk-geval dat iemand die wil trouwen en zijn werkkring heeft in een andere gemeente, in de regel van zijn woonge- meente geen woonruimte krijgt omdat hij elders werkt terwiil de werkgemeente hem weer terug verwijst naar de woongemeente, omdat hij niet als inwoner van de werkgemeente kan worden aangemerkt De Staten vinden het hoog tiid dat gebroken wordt met het sy steem waarbii de woningbehoef te wordt berekend naar het in dc gemeente aanwezig ziin van huwbare vrouwen. Vanzelfsprekend is door de Statenleden gewezen on de bit tere noodzaak van een radicale onlossing van de v e r k e er s- moeiliikheden. veroorzaakt door de pontverbindingen over Noordzeekanaal en IJ. Enkele Statenleden hebben ge vraagd. gelet op de stiiging van kosten, of de Provinciale Ac. countantsdienst niet top zwaar georganiseerd is en zii verwijzen naar het voorbeeld van particuliere accountantsbureaux. die in den regel enkele bekwame krachten in dienst hebben en een groter aantal assistenten. Anderen verzochten Ged. Sta ten te bevorderen, dat het z.g.n. bevolkingsonderzoek op t.b.c. in een sneller tempo zal geschieden. Geïnformeerd werd of er wel voldoende schoolartsen in de provincie zijn. terwiil uit breiding van de werkzaamheden van de Schoolartsendien sten wordt gevraagd ook over de kleuterscholen. Over de Planologische Dienst zijn de Statenleden matig te spreken. De resultaten van 't werk schijnen toch niet geheel te beantwoorden aan de bedragen, di" er voor worden gevraagd. Er ziin vele en tamelijk omvangrijke commissies, maar daarin mist men de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en de arbeiders organisaties. zodat ze practisch 'n ambtelijk karakter dragen. Bo- Engeland neemt deel aau wereldkampioenschap Naar de F.A. heeft bekend gemaakt zal Engeland deelne men aan het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal, waarvan de eindronden van 16 Juni tot 4 Juli 1954 in Zwitser land worden gespeeld. Henri de Greeve niet thuis met Kerstmis Pater Henri de Greeve ver zoekt ons mede te delen, dat hij gedurende de Kerstdagen niet in Berg en Dal zal zijn, daar zijn familie beslag op hem heeft ge legd. Lïoydschepen verwacht De „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd wordt eerst in de nacht van Dinsdag op Woens dag a.s. verwacht. De ontscheping geschiedt Woensdagmorgen om 8 uur. Diezelfde morgen arriveert ook de „Sibajak". waarvan de ont scheping op half elf is gesteld. Zaterdag i.l. heeft het bonds- bestuur van de K.N.V.B. de Technische Commissie van de K. N.V.B. benoemd voor het komen de iaar. De samenstelling daarvan is nu als volgt: voorzitter G. Kruv- ver (Zaandam): leden: C. van Esch (Soest), H. P. Hoolboom (Ede) en voorts de reeds zitten de leden v. d. Meulen. Mommers. Mulder en Verlegh. Dc heer van Esch is een oud- 't Gooispeler. die thans hoofd inspecteur van politie is in Soest. De heer Hoolboom komt oorspronkelijk uit Vitesse en is thans wethouder van Ede. De Keuze-commissie zal uit deze heren gevormd worden. vendien komen ze maar zelden bijeen: de vaste commissie in 1951 slechts eenmaal en in 1952 helemaal nog niet. Ook de subcommissies verga deren maar zelden. Het is dan ook te begrijpen, aldus vele Sta tenleden. dat de gang van zaken langzaam is en de Planologische Dienst eerder vertragend dan stimulerend werkt op de ge meenten. Voorts wordt er op gewezen, dat. terwijl in vele uitbreidings plannen van plattelandsgemeen ten in overeenstemming met de zienswiize van de Planologische Dienst slechts woningbouw met begane grond en een zolderver dieping is toegestaan, de Rijks- voorschriften t.a.v. nieuwbouw zodanig zijn geredigeerd, dat slechts rijksbijdrage wordt ver leend. wanneer de woningen be staan uit begane grond. een woonverdieping en een vliering. Ook over de Economisch Technologische Dienst ziin de Staten weinig tevreden. Men acht het verslag vaag en somber Het beeld wat er uit oprijst, is dat van een gratis advies-bureau en een bank voor zwakstaande ondernemers Wat is er nu eigenlijk tot stand gebracht en hoeveel arbeiders ziin er door aan het werk geko men? Men merkt zo weinig van eigen initiatief, schrijven de Sta tenleden. die zich ook verbaasd hebben over een advies aan de gemeente Weesp, om plannen uit te werken voor een industriehal, terwiil er tegelijk wordt gecon stateerd. dat er voor deze gebou wen weinig of geen belangstel ling bestaat. Volgens verschillende leden zouden Ged. Staten op verschil lende terreinen initiatieven moe ten nemen. Op het terrein van <ie industrialisatie ligt voor hen een richtinggevende taak. Verschillende gemeenten doen elkaar thans concurrentie aan bii de pogingen, om binnen elke gemeente tot industrialisatie te geraken. Een Statenlid vroeg of de in dustrie niet meer gecentraliseerd zou kunnen worden in die gebie den, waar de bodem toch niet veel zal kunnen opleveren, daar thans naar ziin mening teveel cultuurgrond voor industrieën wordt gebruikt. Een ander lid vroeg meer aan dacht voor de verbetering en mo dernisering van agrarische be drijven. Slechts 10 van de 67 cre- dieten kwamen ten goede aan tuinbouwbedrijven, terwiil er in onze provincie juist voor deze bedrijven nog veel te doen is, vooral met het oog op de be, waarplaatsen, waarbii velen ver legen zitten met koeltechnische problemen. MIDDENMEER Op de oproep voor de bijeenkomst van de R.K. Vrouwenbeweging was ook een uitnodiging gericht aan de echtgenoten der dames, waarvan door velen gebruik was gemaakt. De zeergeleerde zeereer- waarde heer professor A. Hammerstein van het Groot Seminarie te Warmond gaf een causerie over: de geeste lijke roeping der kinderen en de verantwoordelijkheid van de ouders hiervoor. Spreker bepaalde zich allereerst tot de priesterlijke roeping, waarvan hij een theoretisch en een practisch deel behandelde. DOOR HET VENSTER... Ik zag hem daar staan: een zielig mannetje, dat nu propa gandist was geworden van De Dageraad. Ik dacht dat De Da geraad te deftig was om zich met de gewone man te be moeien, maar het bleek, dat er in de laatste iaren een intense propaganda in de fabrieken wordt gevoerd. En ik herinner me, dat hii bii mü kwam om te zeggen: Schrap me maar van uw kerk. Ik had medelij den: dat kan toch niet? Door het doopsel bent ge aan de kerk verbonden. En kom me niet aandragen met de opwer ping: Toen wist ik niet wat ik deed. U weet toch net zo goed als ik. dat men nooit volledig over genadewerkingen kan oordelen. SACERDOS In het theoretisch deel bezag de geachte inleider vooreerst waarom er zoveel aandacht wordt besteed aan de priester in woord en geschrift en zelfs in toneel en op de film. Boeken als: Don Camillo, De Kardinaal. Hemel en Aarde, heb ben als hoofdmotief het leven van de priester en nog maar kort draait de film: God heeft de mensen nodig, die duidelijk laat uitkomen, waarin de quintessen- se van het priesterleven bestaat. De taak van de priester is om zich totaal aan de mensen te ge ven, hij mag zich enkel in Gods wereld thuis voelen en wordt zodoende de verbinding tussen hemel en aarde. Vervolgens ©af spreker een verklaring: waarin roeping be staat. Roeping bestaat hierin dat men het verlangen bezit om priester te worden, en dat men hiervoor de lichamelijke en gees-, telijke eigenschappen en kwali teiten van verstand en hart, naar geest en ziel bezit, om geschikt een bepaalde geestelijke functie uit te oefenen. Deze neiging be hoeft niet gevoelig te zijn en ligt op verschillende leeftijden ook anders. Het seminarie nu is er om de candidaat eerlijk te laten probe ren de vereiste kwaliteiten te verkrijgen en vooral om de roe ping te ontsmetten te zuiveren van bijbedoelingen en sterk te maken. Als derde punt stelde de zeereerwaarde spreker: Kan een roeping door menselijke schuld verloren gaan. waarop het ant woord was, dat roeping zeer kwetsbaar was en dat hier naast de ouders, de priester en onder wijzers en zelfs elk persoon een grote verantwoordelijkheid in had. Met meerdere toelichting als hierboven gegeven, maakte de spreker bovenstaande stel lingen duidelijk. Het practisdbe gedeelte gaf de ouders aan dat het goede ka tholieke gezin de beste bodem is voor het kweken van priester roepingen. De intieme opvoeding biedt mogelijkheden te over om bepaalde eigenschappen aan te kweken naar lichaam en geest, naar hart en ziel. Halen we er slechts enkele aan: Een goede gezondheid, een rijk innerlijk leven, liefde voor het gebedsleven, een hoog hou den van idealen, geen beletse len stellen, roeping voorbereiden, leiding geven in het geestelijk leven, een zuiver eeuwigheids- doel leren zien. 't hart van een kind ontvankelijk maken voor de stem van God, leren meedoen aan parochieel leven. Wanneer we al deze factoren in acht ne men. dan is het klimaat gunstig voor het ontstaan van roepingen. De taak van de ouders voor de bescherming en ontwikkeling van de roeping, ligt vooral in de vacantie, wanneer de roeping van het kind geconfronteerd wordt met het leven. Spreker stond nog even stil bij het onderwerp: Ouders en roeoing van het kind. Er voor bidden en offeren, finantieel er wat voor over hebben, belang stelling tonen en zo enkele meer. In de rondvraag werd het pro bleem: terugkeren op een roe ping -ter sprake gebracht en ook het ouderlijk contact met het Na uitvoerige beantwoording van beide vragen was voorzit ster de tolk van allen toen ze de zeereerw. spreker bedankte voor zijn heldere, practische uit eenzetting, voor zijn bijdrage tot zegen aan onze gezinnen. Mej. B. Meijer kreeg gelegen heid tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, waarna de voorzitster de dames bedankte voor de bijdrage aan de een stuks actie. Omtrent de moedercursus kon nog worden medegedeeld, dat wanneer alle dames hun aangif te gestand doen er verder werk van gemaakt kan worden, dat de cursus definitief in Januari zal doorgaan. De lessen zullen hoogstwaarschijnlijk 's middags in het Jeugdgebouw te Wierin- gerwerf gegeven worden. Op gave van deelname is nog altijd mogelijk. ALKMAARDER TE WATER BURGERBRUG. Gistermid dag raakte de bestelwagen van de gebrs. Fraay, radiohandelaren te Alkmaar, door de gladheid van de weg aan het slingeren, zodat de bestuurder de macht over het stuur verloor. Achterwaarts kwam de wagen terecht in het Noord hollands Kanaal, in de nabijheid van Sehoorldam. De bestuurder wist bijtijds de wagen te verlaten. De auto werd door een kraanwagen weer op het droge gebracht. SANERING IS OP MARKEN NODIG Naar aanleiding van een passage in het verslag van de Economisch Technologische Dienst van Noord holland over de slechte woning toestand op Marken hebben Pro vinciale Staten gevraagd of men hier niet ten spoedigste met de sanering zal moeten beginnen, ook al zou daardoor het vreemde- lingenbezoek verminderen. Men meent dat ook oplossingen moge lijk zijn die de aantrekkelijkheid van het eiland niet al te zeer schaden. Overigens heeft het be vreemding gewekt dat de Econo misch Technologische Dienst eerst in 1951 en dit naar aanleiding van een suggestie van de Secre taris-Generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat iets heeft bemerkt van de structuur verandering die zich op Marken heeft voorgedaan. Bedrijfsvoorlichting WIERINGERMEER. De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting in Wieringermeer organiseert Donderdagmiddag de derde win- terlezing. De Rijkslandbouwcon- sulent voor de Noordoostpolder ir. G. Veldman, zal een inleiding houden over het bouwplan, meer in het bijzonder over het vaste bouwplan. De lezing vindt plaats in hotel de Lely en zal om twee uur aanvangen. Hier ziet u de „Relentless", één van de modernste Britse onder zeeboot jagers, die wordt bestuurd per periscoop, omdat de stuurhut niet boven op het dek werd gebouwd, maar in het schip. De „Relentless", die een inhoud heeft van 1705 ton, is een op de „Portsmouth Dockyard" omgebouwde Rotherham-model. Het schip heeft motoren, die met behulp van een electronisch brein worden bediend en een regen van projectielen zenden naar de ontdekte onderzeeboot. De „Re lentless" tijdens een proefvaart. (Van onze redacteur). GRONINGEN De Coöp. Con densfabriek Friesland te Leeu warden heeft bij de Arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden een kort geding aanhangig ge maakt tegen de adjunct-directeur van „De Ommelanden" de heer B. Vooistra. De heer Vooistra was eerder in dienst bij de Condensfabriek „Friesland" en heeft bij zijn aan stelling een concurrentiebeding getekend waarbij hij zich ver bond geheimhouding te bewaren van alles wat hem in zijn func tie bij de Condensfabriek „Fries land" ter kennis is gekomen om trent fabricage en afzet der pro ducten. Hoewel de heer Vooistra reeds een procedure aanhangig heeft gemaakt bij de Kanton rechter te Leeuwarden ter nietig verklaring van dit concurrentie beding, meent de Condensfabriek „Friesland" thans dat hij gehei men kan openbaren aan „De Ommelanden." Minister Cals heeft gisteravond tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verklaard, dat afschaffing van het schoolgeld zijn inziens principieel niet zonder meer ou aanvaardbaar behoeft te zijn. Ten aanzien van de salaris sen der leraren zegde de minister toe, ook met de organi saties, het overleg met bekwame spoed te zullen voort zetten. Ook stemde de minister in met de opvatting van pater Stokman, dat de middengroepen en met name het onderwijzend personeel bijdragen tot de cultuur van het land door het leveren van docenten en doordat uit hun ge zinnen een belangrijke groep studenten en leerlingen voor het V.H.M.O. voortkomt. Zij moeten in staat worden gesteld hun cul turele taak te volbrengen. Door de huidige inkomens zijn zij niet in staat hun kinderen de ge BIZOT NAAR TILBURG Nederlands grootste damvereni ging „DAVO" te Tilburg, zal op 27 en 28 December a.s. een groot Kersttournooi organiseren waar aan o.a. zal worden deelgenomen door A. Bizot, O. Verpoest en meerdere prominente spelers. Zeer vele prachtige prijzen en de grote deelname, beloven dit tournooi te maken tot een unicum op damgebied in Nederland. In schrijvingen kunnen gericht wor den aan de heer A. Stad, Voller- straat 9 te Tilburg, welke tevens alle gewenste inlichtingen kan verschaffen. Diefstal tijdens dansavond Gistermiddag werd een jonge man uit Avemhorn door de Alkmaarse politierechter een boete van 50 gulden subs. 25 dagen opgelegd, benevens een gevangengenisstraf van 3 maan den doch voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar. om dat hii tijdens een dansavond in Obdam een portemonnaie uit een damestasje had gehaald en daar uit een bedrag van 14.75 had genomen, dat hij besteedde aan sigaretten en snoep. LAMMETJE GEBOREN Op de boerderij van de heer H. de Carpentier aan de Bar- singerweg te Wieringerwerf is een lammetje geboren. Gouverneur Nw.-Guinea heden in ons land Naar wii vernemen is de gou verneur van Nieuw-Guinea. de heer S. L. J. van Waardenburg. Zondagmiddag per vliegtuig van Biak naar Nederland vertrokken. De heer van Waardenburg wordt heden, Dinsdagmiddag op Schiphol verwacht. Eur. Librekampioenschap MARSEILLE In het tournooi om het Europees kampioenschap libre waren zoals gemeld van Hassel en Galmiche beiden met 14 matchpunten geëindigd, waar door een barragepartij nodig werd. De Belg heeft deze partij gewonnen en daarmee de titel, welke hij in 1951 won, geprolon geerd. Uitslag barragepartij: in Hassel 500 11 van Galmiche 447 306 11 272 45.45 27.81 Bejaarde dame onder aulobus UTRECHT, 15 Dec. Heden morgen is de 76-jarige mej. A. H. Couvée uit Zeist bij de bushalte in Bilthoven na het uitstappen onder de achterwielen van de vertrekkende bus geraakt. Zij werd op slag gedood. wenste opleiding te geven. Een daarop gerichte politiek zal spr, met alle kracht steunen. De mi nister sloot zich voor wat het lerarenkorps aangaat, aan bij de verklaring, welke minister Beel over de verbetering van de amb tenarensalarissen in het algemeen heeft gedaan. De eerste aandacht is besteed aan de onderwijzers salarissen. Bij de lerarensalaris sen is een gevaar voor wanver houdingen aanwezig en spr. zei- de toe over deze salarissen, ook met de organisaties, het overleg met bekwame spoed te zullen voortzetten. De minister verklaarde in het eerste deel van zijn rede een Staatssecretaris nodig te achten Het zal gewenst zijn, aldus de minister, dat de Staatssecretaris van dezelfde politieke kleur is als de minister en spr. deelde mede, dat op korte termijn de benoeming van een Staatssecre taris is te verwachten. Inzake het wetsontwerp be treffende het kleuteronderwijs zeide de minister, dat thans over leg wordt gepleegd nopens finan ciële consequenties van eventuele wijzigingen. Enige anderen dei- door zijn ambtsvoorganger inge diende wetsontwerpen wil de mi nister nog nader bestuderen, al vorens hij zijn definitieve visie ter kennis van de Kamer zal brengen. De minister verklaarde een voorstander te zijn van het door trekken van de pacificatiege dachte ook in andere vormen van onderwijs. Bij eventuele afschaffing van schoolgeld zal bedacht moeten worden, zo ging de minister ver der, dat bepaalde subsidies ver hoogd moeten worden. Mr. Cals was het er verder mee eens, dat beurzen de voorkeur hebben bo ven renteloze voorschotten. Filmavond van het Witte Kruis WIERINGERMEER. Het is de bedoeling dat tijdens de alge mene ledenvergadering van de afdeling Wieringermeer van het Witte Kruis, welke Donderdag 18 December in hotel Smit te Mid- denmeer wordt gehouden, de mooie geluidsfilm „Robert Koch" wordt vertoond. De vergadering, die reeds om 7 uur aanvangt, is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. APELDOORN, 15 Dec. De onbewaakte spoorwegovergang in de Veenweg te Apeldoorn heeft hedenmiddag twee doden geëist. Juist toen de sneltrein naar Amersfoort de Veenweg naderde, passeerde een personenauto, be stuurd door de 36-jarige A. H. Boerkamp uit Wilp, de overweg. Zij werd door de trein gegrepen en enkele honderden meters mee gesleurd. De auto bleef volkomen vernield langs de baan liggen. Een mede-inzittende van de wa gen, de 57-jarige G. J. Brinkman uit Apeldoorn, bleek op slag te zijn gedood. De bestuurder was er zeer ernstig aan toe. In het Julianaziekenhuis, waarheen hij met spoed werd overgebracht, overleed hij kort na aankomst. Vader van vier kinderen verdronken HOOGEZAND Gisteren zijn adbeiders bezig geweest met het verwijderen van het weg dek aan de Bonthuizerbrug over het Winschoterdiep voor her stelwerkzaamheden. Het trottoir bleef echter voor voetgangers geopend waardoor een zeer gevaarlijke situatie ont stond daar er onmiddellijk naast het trottoir een open gat lag met enkele balken. De toegang tot de brug was afgesloten. De ongeveer 43 jarige wielrijder de heer E. Burema wilde om streeks half zes tussen het hek en het. trottoir de brug op rijden, waardoor hij in de diepte ver dween. Na èerst door grote spij kers zeer ernstig aan het hoofd te zijn gewond, verdronk de man in het Winschoterdiep. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Huisjes in strijd met uitbreidingsplan ZIJPE. In de Provinciale Staten is er de aandacht op ge< vestigd, dat in strijd met het uit breidingsplan van de gemeente Zijpe, enkele huisjes op de Zijper zeedijk zijn gebouwd. Gevraagd wordt of Gedeputeer de Staten voornemens zijn hier wat tegen te doen? DAT WAS 'N KOOL NRD.-SCHARWOUDE. De vraehtschipoer J. Barsingerhorn veilde een partij rode kool. De tooi. welke hii als monster op stak. was een exemplaar van on gekende grootte en woog liefst 18V> pond. De kool was goed ge vormd en van beste kwaliteit. De Condensfabriek eist dan ook een vonnis waarin de heer Vooistra wordt gelast geen ar beid te verrichten aan de Zui velfabriek „De Ommelanden" en weg te blijven van de terreinen van deze fabriek, alsmede geen contact te onderhouden met de directie. Wanneer de heer Vooistra toch met zijn handelingen doorgaat, dan wordt in kort geding ge vraagd toepassing van lijfsdwang hetgeen impliceert dat de heer Vooistra moet worden opgesloten in het Huis van Bewaring. Wan neer lijfsdwang niet van toepas sing wordt verklaard, eist de procureur van de Condensfabriek „Friesland" een dwangsom van f 1000 per dag voor elke dag dat de heer Vooistra het terrein van „De Ommelanden" betreedt. Wegens verduistering werd C.T. voorwaardelijk veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 iaar plus 'n boete van f 100,subs. 50 dagen. D. de B. die 14 dagen geleden terecht stond wegens het onbe voegd uitoefenen van de veeartse nijkunde, werd hedenmorgen vrij gesproken van de twee hem ten deze ten laste gelegde feiten. Het wettig en overtuigend bewijs is niet geleverd geacht.. H.R. te Oudorp, werd wegens mishandeling veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen, conform de eis. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren Louise d.v. P. Groenenberg en M. Bou- lonois; Wilhelmus S. P., z.v. L. Duinmeijer en A. M. Veld; Theo- dorus C. A., z.v. J. Leegwater en C. A. Groenland; Wilhelmina M. S„ d.v. G. W. van Neure en A. E. Baltus; Gerardus P., z.v. A. G. Hemels en C. Twisk; Adrianus M. zv. A. Oudhoff en A. M. Zoon; Joannes L. z.v. J. P. Konijn en C. M. Koopman. Overleden: Paulus Voorthuiisen oud 46 jr., geh. met J. M. C. Roo- beek; Cornelis J. Mol, 79 jr., geh. met J. Vos. EGMOND AAN DE HOEF Onder droevige weersomstandig heden werd gistermorgen het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer D.' Portegies. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door de Zeereerw. hr. pastoor J. J. Kooii en werd door velen bijgewoond. Onder de be langstellenden waren burgemees ter M. Niele, Mr. J. J. Spit, ge meentesecretaris, de beide wet houders van Egmond Binnen, de heren Hopman en F. M. van de Reep. Voorts de heren kerkmees ters en leden van het parochiaal armbestuur, alsmede van de St. Vincentiusvereniging. Voor zover de dienst het toe liet waren nagenoeg alle ambte naren der beide gemeenten aan wezig en tenslotte zijn vroegere principalen en vrienden en be kenden. Samen met de nabe staanden begeleidden zij de over ledene op zijn laatste gang naar het kerkhof. Na het verrichten van de liturgische plechtigheden sprak de pastoor een kort woord waarna werd gebeden. Kransen en bloemtakken bedekten het graf, waarlangs velen defileerden om de overledene de laatste groet te brengen. t Advprtcv 's GRAVENHAGE Naar wij vernemen zal het kort geding dat het Comité „Burgerrecht tegen de Staat aanhangig heeft emaakt geen doorgang vinden, ïoals bekend is, was de Staat in kort geding gedagvaard omdat de P.T.T. geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestel ling uit te voeren van een extra nummer van het weekblad „Burgerrecht", dat geheel was gewijd aan critiek op het Wel vaartsplan van het N.V.V. Het betrof hier de verzending en huis-aan-huis-bezorging van ongeadresseerde stukken. De P.T.T. had reeds een groot deel van de oplaag geëxpedieerd, toen het Hoofdbestuur van P.T.T be zwaar maakte tegen de versprei ding. Naar wij thans nader verne men, stelt het Hoofdbestuur van de P.T.T zich op het standpunt dat de exemplaren van het des betreffende extra-nummer van „Burgerrecht", die aan het Hoofdpostkantoor te Amsterdam zijn afgegeven en daar zijn ge accepteerd, bezongd moeten wor den. Aangezien het Hoofdbestuur van mening is, dat de exempla ren van dit extra nummer niet hadden behoren te worden ge accepteerd door het Hoofdpost kantoor te Amsterdam is deze zaak een interne PT.T.-zaak ge worden. De bezwaren tegen ver spreiding van het extra-nummer blijven evenwel bestaan. Zou een nieuwe zending van het zelfde nummer ter verzending en verspreiding worden aangebo den, dan zou P.T.T. haar niet accepteren. „Glory" weer vlot STOCKHOLM Het Neder landse motorschip „Glory" is Zondagavond in de buurt van Stockholm aan de grond gelopen, maar Maandagochtend weer vlot gesleept. Het maakt water en zal naar Stockholm worden ge sleept. De „Glory" vervoert hout van Sundsvall naar Ant werpen. Het schip meet 323 b.r.t. en is eigendom van K. Veenma in Groningen. Perhimpunan Indonesia richt zicli tot minister AMSTERDAM Het bestuur van Perhimpunan Indonesia heeft een telegram gezonden aan de minister van Justitie, mr. L. A. Donker luidende: „Han gende de beslissing over uitge- leiding uit Nederland van onze voorzitter Sunitro en de heer Gogiemtjwan verzoeken wij uwe excellentie dringend hun invrij heidstelling." Hoe is toestand van Noordholland's kust? Door leden van Provinciale Staten is bezorgd geïnformeerd naar de toestand van de kustver dediging bij Camperduin, mede in verband met de stormen der laat ste weken. Men vroeg ook naar de stand van het onderzoek over de wenselijkheid om aldaar nieu we strandhoofden te plaatsen. Ook wordt gevraagd naar de toestand van de zeewering ten Noorden van Callantsoog en het resultaat van het overleg met Rijkswater staat terzake. JOHN COBB LIET RUIM 1 MILLIOEN NA De Engelsman John Cobb, die zoals bekend bij een po ging om het. absolute snel heidsrecord te water te ver beteren in September 1..1. op het Looh Ness verongelukte, heeft een bedrag van 1.260.000 (126.000 pond Sterling) nage laten. De 52-jarige Cobb heeft het absolute snelheidsrecord te land op zijn naam staan met 634.440 km Toen hij in September van dit jaar in zijn „Crusader" met een snel heid van ruim 330 km per uur door het water van het Ness schoot, ontplofte op een gegeven ogenblik de motor, waardoor de boot uit elkaar sprong. Korte tijd daarna be zweek Cobb aan de opgelo pen verwondingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5