PELS Ongewone rechtzitting op de Afsluitdijk De Nemogra-affaire Automobilist stond voor de vijfde maal terecht Ook Ballet-recital Sonia Gaskell Agenda Bal in Tuitjeiihorn r :>ia 2 Brenk in de brandweer Noodlot op markt in Purmerend Ligthart slaat de Hartogh weer Ministers wensen er zich niet mee te bemoeien 5 Jubilarissen bij Jac. Met ADVOCAAT MARKT en BEURS Kantonrechter mr. van 91 Hooft trok naar Monument Buiteii not teg WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 ALKMAAR. Het bar slechte weer zal wel oorzaak geweest zijn, dat de zaal van het Gulden Vlies niet beter gevuld was, toen het ensemble van Sonia Gaskell er gisteravond een ballet-recital gaf. Niettemin waren er een paar honderd ballêt-enthousiasten, waaronder en dat mag een verheugend teken heten de jeugd rijkelijk vertegenwoordigd was. Des middags had Sonia Gas kell reeds voor de leerlingen van middelbare scholen uit de stad een causerie over de verschillen de dansvormen gehouden. De belangstelling voor het bal let is ook in Alkmaar groeiende en het bleek ook gisteravond, dat het Alkmaarse publiek goede balletkunst weet te waarderen. Het heeft de executanten van dit goede ensemble niet aan applaus ontbroken. In het eerste nummer, een divertissement uit Sleeping Beau ty, deed het gehele ensemble zijn entree; al dadelijk traden de besten uit het gezelschap naar voren. Het waren Marianne Hila- rides, Maria Huisman en Jaap Flier, die zich als zodanig onder scheidden. Op de muziek van Tsjaikowsky dansten zij verschil lende variaties, waarvan de cho reografie door Petipa was ont worpen. In de Spaanse dansen op de muziek van H. Villa Lobos, dit maal volgens de choreografie van Sonia Gaskell, toonde Louki van Oven, die in het eerste nummer nog maar weinig was opgevallen, zich een temperamentvol dan seuse; zij was een van de weini gen, die door een passende mi miek relief gaf aan haar dansen. Op de muziek van de Noten- kraker-suite van Tsjaikowsky dansten vervolgens Jaap Flier en Marianne Hilarides, ongetwijfeld de technisch meest knappe dan sers in dit ensemble, een duet, choreografisch ontworpen door Petipa. Een verrukkelijk nummer was „Le Lac des Cygnes" door het trio Louki van Oven, Maria Huis man en Conrad van de Wetering, naar de choreografie van Petipa met gratie en in fraaie stijl ge danst. Muzikaal was de sonate van Jan Mul, geïnspireerd op een ge- DE HEER SIETSMA STELT VRAGEN ALKMAAR In verband met de in de loop der laatste weiken. bij de vervulling van de vacature voor adjunct-brandmeester, ont stane breuk in de plaatselijke vrijwillige brandweer en de daaruit voortgevloeide ontslag neming van een aantal ervaren en deskundige manschappen zo wel uit de leiding als van het laddercorps, heeft de heer Siets- ma het College van B. en W. verzodht in de vergadering van 18 December a.s., zo mogelijk in de ruimste zin te worden in gelicht over de oorzaak en de uiteindelijke gevolgen van deze breuk. Meer in het bijzonder zal hij de voorzitter vragen of hij ook zoals in de plaatselijke pers is gesuggereerd van oordeel is. dat, nu praktisch 1/3 ge deelte van de manschappen heeft bedankt, de bevolking van Alkmaar en die van de voor hulpverlening bij de Alkmaarse vrijwillige brandweer aangeslo ten gemeenten, aan grotere ge varen worden blootgesteld en of door het uittreden van het laddercorps het speciale element in de brandweer als zodanig niet is verzwakt. KERST- F.N NIEUWJAARSKAARTEN „VOOR HET KIND" Rijdend postkantoor komt ALKMAAR Nu het Kerst feest nadert, en de jaarwisseling, gaan onze gedachten van zelf uit naar verwanten, vrienden en be kenden hier en ver over de grenzen. Zij zien uit naar een blijk van medeleven, een groet, een wens. Het comité voor de Kinder zegels heeft hierop gerekend en een keurcollectie kaarten in voor raad genomen. Fleurige bloemen- en kinder- kaarten, kaarten voor Kerstfeest en Nieuwjaar. Dubbele kaarten naar Engels model en, niet te vergeten, een serie schitterende „opzet-kaarten" met unieke win ter- en stadsgezichten, die zeker bij de jeugd en uw buitenlandse vrienden in de smaak zullen val len. In de weken voor Kerstmis zal een stand worden ingericht in het Warenhuis van Vroom en Dreesmann (lift-zijde) waar de verkoop Woensdag 17 December a.s. wordt aangevangen door de Ere-presidente van het Comité mevrouw Wytema en tot Januari dagelijks plaats vindt van 25 u. Zaterdag 20 Dec. verschijnt te Alkmaar 't hypermodern rijdend postkantoor dat, na een tocht door de stad, des namiddags standplaats zal nemen op de Mient. Ook daar zijn de kaarten en kinderzegels verkrijgbaar. Verzend vooral uw wens en groet met de kinderzegel, want juist deze is de tolk van uw ware en warme gevoelens, ook voor het misdeelde kind, dat in deze donkere dagen zozeer uit ziet naar wat vreugde en licht. Plak daarom, als een vaste regel, Op al uw post een kinderzegel! Alkmaar, 15 Dec. 1952. Het Comité voor de Kinderzegels. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ro nald z. v. W. Narold en S. M. Gel'dof. Overleden: Antje Boomsma, 83 jr., wed. van P. van der Waal. dicht van Baudelaire „Le vert paradis des amours enfantines" en gedanst door Marianne Hila rides en Jaap Flier, een duof dat bijzonder op elkaar bleek inge steld, het succes van de avond; dat bleek ook uit het applaus, dat na dit nummer tot een ovatie aangroeide. Het gehele ensemble kwam weer voor het voetlicht, gestoken in smaakvolle costumes van Rudi van Dantzig, in het bekende Ita liaanse pianoconcert van Bach. Een nummer, dat in volmaakte harmonie en in een gaaf spel van harmonieuze lijnen werd uitge voerd, in de choreografie van Sonia Gaskell. Een meer-moderne .dans, naar de geest van deze tijd, was het slotnummer Ragtime op muziek van Strawinsky, door het gehele ensemble in kleurige costumes gedanst. In elk ensemble-num mer waren het vooral Jaap Flier, Marianne Hilarides en Maria Huisman, die excelleerden. Ook Louki van Oven toonde zich een der beste danseressen van het gezelschap. Sonia Gaskell zag de dank van het publiek voor het schoons, dat zij met haar gezelschap geboden had, uitgedrukt in een bouquet bloemen. De pianist Peter Rester deelde in de hulde. WOENSDAG 17 DECEMBER Bioscopen: REX: Morgen begint een nieuwe dag, 18 iaar. CINEMA AMERICAIN: Vrou wen en opium. 18 iaar. HARMONIE: S.O.S. Kind ver mist. Voorstelling om 8 uur. Apotheken: Na hedenavond zes uur voor spoedgevallen bereikbaar apotheek Wanna. Ritse voort 5 en apotheker mei. C. Kamphuvs. GULDEN VLIES: 8 uur RAO- avond Militairen BKL (Ope rette). WAPEN v. HEEMSKERK: 3 uur: Jubileum Schilders- patroons. CAFE TOM, WAAGPLEIN: 2 uur: Kerstpakketten - actie Rode Kruis. Donderdag: hoog water 8.25 en 20.40 uur: laag water 2.30 en 14.40 uur. A.F.C.-niemvs ALKMAAR In verband met de weersgesteldheid gaat de trai ning, voor de junioren heden avond niet door. Zondag 28 Dec. (inhaal-Zondag) wordt de uitgestelde Wedstrijd RKAFCAssendelft gespeeld. (Advertentie) ALKMAAR Het was met de 52-jarige vertegenwoordiger in veevoeder A. A. T. uit Ber gen een eigenaardig geval. Nor maal dronik hij nooit, hoogstens op een verjaardag of zoiets, maar steevast wanneer hij op de markt in Purmerend kwam om zaken te doen, gebruikte hij en kele glaasjes met boeren, aan wie ihij zijn producten wilde ver kopen. Dit zou hem nooit in aanraking met de rechter heb ben gebracht, wanneer hij zijn wagen had laten staan om de trein te nemen, maar T. ge bruikte de wagen wél en werd zodoende reeds viermaal tot een geldboete veroordeeld, terwijl hem bovendien een voorwaarde lijke straf van zes weken boven het hoofd hing. Desondanks stond hij gister morgen wederom terecht voor een dergelijk geval. Op 30 Sep tember van dit jaar namelijk reed hij met zijn wagen in de omgeving van Purmerend, toen hij plotseling naar de linkerweg- hëlft zwenkte en in volle vaart op een vrachtwagen botste. Ver schillende getuigen hadden daar op bij de bewusteloze T. drank lucht waargenomen. Een bloed proef bewees het gebruik van enkele glazen sterke drank. De Officier eiste tegen ver dachte een gevangenisstraf van een maand plus intrekking van het rijbewijs voor de duur van een half jaar. De raadsman van verdachte bepleitte onder toe- zichtstelling en verzocht de rechtbank om aan de café houders in Purmerend en Alk maar het schenken van sterke drank aan T. te verbieden. Aanrijding f60.of 20 dagen eiste de Officier tegen G. van den P. uit Heiloo, die op 3 October j.l. in deze plaats door onvoorzichtig heid een verkeersongeval ver oorzaakt zou hebben, waarbij een motor-rijder vrij ernstig ge wond werd. Van den P. wilde op de Ken- nemerstraatweg een links gele gen oprijlaan inslaan, juist toen de motorrijder G. bezig was hem te passeren. G. werd toen te^en 'het wegdek geworpen en beliep Overtuigende winst ALKMAAR. De Nederlandse kampioen Ligthart kader 3e kl. heeft de returnmatch tegen de Hartogh uit Amsterdam zeer over tuigend gewonnen. De partij ging over 400 caramboles. Aanvanke lijk speelden beiden niet sterk. Ligthart, op bekend terrein spe lend, n.l. in zijn eigen zaak, liet evenals de Hartogh in de eerste drie beurten verstek gaan. Daar na werden beiden warm en met zorg geproduceerde rappels wer den te voorschijn getoverd. Bij Ligthart kwam het hoogtepunt in de 13e beurt. Een zeer knap ge speelde serie van 113, waarin hij zijn meesterschap in deze klasse duidelijk demonstreerde, gaf hem een morele voorsprong, die hij niet meer los liet. De Hartogh, kennelijk niet vol doende met het materiaal op de hoogte, liet eenvoudige ballen liggen, die hij beslist niet had mogen missen. Toch was zijn moyenne op dit voor hem vreem de materiaal zeker niet slecht te noemen. Na afloop reikte de voorzitter van de B.V. De Vriend schap de winnaar een prachtige beker over en de Hartogh een kostelijk souvenir. Uitslag: Ligthart 400 20 113 20.— de Hartogh 252 20 39 12.50 onder andere een hersenschud ding. Verdachte verklaarde G. niet gezien te hebben; hij had plotseling een harde klap ge hoord, op het moment dat de wagen reeds met de voorwielen op de inrijlaan sitond. Getuigen verklaarden, dat van den P. bekend stond als een voorzichtig rijder. De Rechtbank zal in beide zaken op 24 December uitspraak doen. Gramofoonplaten en rubberlaarzen De thans gedetineerde G. W. uit Heerhugowaard werd er van verdacht een bedrag van f885. te hebben gestolen uit een geld kistje van zijn broer, waarbij hij in de kost was. Voor het geld werden gramofoonplaten, kleren er. rubberlaarzen gekocht. W. verklaarde slechts f500.ont vreemd te hebben. De rechtbank verwees de zaak tenslotte naar de Rechter-Commissaris. Rechbtank Alkmaar ALKMAAR Er was bal in Tuitjenhorn en de stemming was zó gezellig, dat de dansende menigte nauwelijks opzij week, toen de baas van de inrichting met een routine-gebaar twee vechtenden vanaf het podium in de zaal wierp. De mensen hadden er toen nog geen weet van, dat deze kracht toer symbolisch gezien kon wor den als de afsluiting van een eerste bedrijf, dat later op de avond gevolgd zou worden door een tweede, waarin het drama zijn bloedig hoogtepunt bereikte, te. Van de proloog had bijna nie mand iets gemerkt en dat is zeer verklaarbaar, wanneer men bedenkt dat de 20-jarige land bouwer P. daarbij hoogst onop vallend te werk was gegaan. Hij ontmoette op dit bal namelijk zijn collega S., en realiseerde zich plotseling dat deze iets te gen hem moest hebben. Om zich zekerheid te versohaffen won hij daaromtrent bij S. informaties in, hetgeen S. de onlogische op merking ontlokte dat hij hem graag een klap wilde geven. P. verleende zjjn toestemming, maar sloeg terug toen S. hiervan gebruik maakte. Na de geslaagde worp van de kastelein had P. de inrichting verlaten. Niemand wist, dat hij toen reeds werkte aan de décorwisse ling voor het tweede bedrijf. S. merkte dit pas, toen hij na af loop van de dansavond het ouderlijk erf wilde betreden. P. doemde plotseling op en maakte er deze keer geen half werk van. Doktersrekening en loon derving brachten de totale scha de voor S. op rond zes en dertig gulden. „Poging tot zware mishande ling" luidde de titel van de epi loog, welke gistermiddag door een koor van vijf getuigen voor de Alkmaarse rechtbank ten ge hore werd gebracht. De zwakste solist was ongetwijfeld de a.s. zwager van S., die niet alleen eerst het erf had betreden toen de climax voorbij was, doch bo vendien ijjdens het eerste tref fen in de balzaal pas het toilet' verliet op het moment dat de opgeworpen stofwolken weer gingen liggen. Verdachte bekende gelukkig volmondig en bood aan de scha de te vergoeden. De Officier vond echter, dat teveel dans avonden in kloppartijen ontaar den en vroeg een gevangenis straf, gelijk aan de in voorarrest doorgebrachte periode. Op 24 December zal de récht- bank uitspraak doen. Kajottersnieuws ALKMAAR Hedenavond spreekt de legeraalmoezenier F. Gitmans, over „De Jonge Re- cruut". Deze avond is voor alle katholieke jongens, zoals ook alle andere Woensdagavonden. De avond begint om 8.30 uur in ons home op de Laat. ALKMAAR Op vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.) in verband met het faillissement van de N.V. NEMOGRA te Alkmaar, hebben de minister van Financiën en de minister van Economische Zaken schriftelijk het volgende geant woord: Allereerst moge er op wor den gewezen, dat enige recht streeks verhouding tussen de Staat en de Nemogra niet aan wezig is. De staat kan slechts in zoverre bij de onderwerpelijke aangelegenheid betrokken wor den geacht, dat hij een belang rijke deelneming bezit in het kapitaal van de Herstelbank, die in een gedeelte van de middelen behoefte van de Nemogra heeft voorzien, wat de door de Ned. Participatie Maatschappij ver richte financiering betreft, ont breekt zelfs deze band. Het on derstaande is gebaseerd op gege vens verstrekt door de Herstel- bank. De ministers hebben kennis genomen van het feit, dat de Nemogra (Nederlandse Montage van Grafkisten) op 11 September 1952, zijnde vier maanden na de opening harer fabriek te Alk maar, in staat van faillissement is verklaard en dat in dit bedrijf zowel de Herstelbank als de Ned. Participatie Maatschappij voor meer dan vierhonderd duizend gulden zijn geïnteresseerd. Vóór credietverlening heeft het normale accountantsonderzoek plaats gehad. Bij nieuwe projec ten moet uiteraard voor een groot deel worden afgegaan op de cijfers van de initiatiefne mers. In het onderhavige geval was hiervoor te gereder aanlei ding, omdat een kring bedrijfs- genoten op basis van de ver strekte cijfers reeds een belang rijke kapitaaldeelneming had verstrekt, resp. toegezegd. Bij de uitvoering van het project zijn deze cijfers echter onjuist ge bleken. De veronderstelling, dat de op richters, de dealers en de sub dealers tot het investeren van hun gelden in het Nemogra-pro- ject zijn aangemoedigd door de financiering van de Herstelbank en de Nederl, Participatie Mij, is niet juist. Er was reeds een be drag van ten minste f335.000. aan aandelenkapitaal geplaatst voordat de beide bovengenoemde instituten hun financiële steun toezegden. De juiste wijze van bijeenroe ping van de algemene vergade ring is een zaak, die in beginsel uitsluitend de vennootschap en haar aandeelhouders regardeert. De ministers zien dan ook geen grond tot het instellen van een onderzoek, als bedoeld. De Herstelbank is, naar zij mededeelde, bereid bedrijfseco nomisch gefundeerde voorstellen tot voortzetting van het bedrijf in overweging te nemen, ook in dien deze voorstellen uitgaan van dealers en sub-dealers. Voor een steunverlening van staatswege ten gunste van de laatstgenoemde groepen vermo gen de ministers geen aanleiding te zien. Overigens zij er voor de goede orde op gewezen, dat op de betrokken vinding in Neder land nog geen octrooi is ver leend, tegen de octrooiaanvrage is van twee zijden geopponeerd. Vragen over de D.U.W. ALKMAAR Het raadslid H. Knuisting Neven heeft in een schrijven aan de raad verzocht het college de volgande vragen te mogen stellen. Ten eerste, is het aan het col lege bekend dat de Alkmaarse D.U.W.-arbeiders werkzaam op het D.U.W.-object Valkoog in week van 24 tot 30 November en in de week van 1 tot 7 De cember gedurende tien dagen wegens weersomstandigheden niet konden werken en daardoor een irakomstenverimindering van gemiddeld tien gulden per week het gevolg was, waardoor hun uitkering f35.werd. Ten tweede, zijn B. en W. met ondergetekende ook van mening, dal in verbandmet bovenstaan de, ernstige moeilijkheden in de betrokken huisgezinnen zijn ont staan. Ten derde, is het college be reid over de genoemde periode van gemeentewege een aanvul lende uitkering te geven tot het bedrag dat gemiddeld door de betrokken werknemers in het D.U.W.-object Valkoog werd ver diend en stappen te onderne men dat dergelijke situaties kun nen worden voorkomen. Sluiting gemeentesecretarie HEERHUGOWAARD In na volging van de gedragslijn, welke ook in voorkomende gevallen in het verleden is gevolgd, zal de gemeentesecretarie op Zaterdag 27 Dec. a.s. voor het publiek ge sloten zijn. (Voor spoedgevallen inzake burgerlijke stand tel. K 2266-281 tussen 11 en 12 uur). Sinterklaas-surprise R.K. Dansschool „Jack Smit" ALKMAAR. De door de heer Jack Smit gehouden taart-attrac ties op de verschillende St. Nico- laas-bals van zijn clubs, hebben de mooie som opgebracht van f 268.80. Dit bedrag is wederom in de verschillende parochies verdeeld voor jeugdbeweging en missie- arbeid. De manier waarop Dans school Jack Smit het aangename met het nuttige tracht te ver enigen, heeft aldus weer tot een mooi succes geleid. De directie van Jac. Met's Automobielbedrijf N.V. heeft de zer dagen een feestavond aange boden aan het gezamenlijke per soneel van de bedrijven Alkmaar en Hoorn ter gèlegenheid van de herdenking van 5 jubilarissen, die in 1952 hun 25-jarlg dienst verband hebben gevierd. Het Gulden Vlies te Alkmaar was geheel gevuld, toen de heren E. D. Asjes, S. Musk, H. Asjes, H. Hemmelder en J. Th. Kuis met hun familie de zaal betra den. De hoofddirecteur, de heer Jn. Met, heeft met grote waar dering van het uitstekende vak manschap der jubilarissen gespro ken en noemde het een voorrecht over zulke uitstekende medewer-. kers te kunnen beschikken. Een enveloppe met inhoud werd elke jubilaris overhandigd, terwijl de dames een bloemstukje in ont vangst mochten nemen. Ook de heer Jac. Met sprak enkele zeer waarderende woor den aan het adres van de jubi larissen. Als chef en voorzitter van de personeelsvereniging sprak de heer Pouw, die de goede eigen schappen en de goede geest on derling op de voorgrond stelde. Ook hier werd de felicitatie met bloemen onderstreept. De heer de Ruiter, bedrijfslei der van het filiaal Hoorn, sprak eveneens woorden van waarde ring, terwijl de heer R. Smit als oudste arbeider van het bedrijf een op rijm gestelde felicitatie ten beste gaf. De heer E. Asjes dankte namens de jubilarissen. Het Langedijker Cabaretgezel schap kwam hierop met een geestig non-stop-programma. Hertog van Windsor niet naar kroning PARIJS, 16 Dec. De Hertog van Windsor heeft vandaag mee gedeeld, dat hij noch zijn Ame rikaanse vrouw aanstaande zomer de kroning van Koningin Eliza beth II zullen bijwonen. (Advertentie) Driekwart eeuw reputatie Per fles 4.50 DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR In de onder linge wintercompetitie bleef M. J. Langras Jr. aan de leiding. Wel eindigde zijn afgebroken partij tegen Jorna in remise, maar hi] won van zijn grootste concurrent, Bakkum. De overige uitslagen luidden: M. OudN. Oud 02 J. SchuitG. Woonijk 11 M. HemelsJ. Mekken 02 M. Langras Sr.T. Korn 20 J. BleekerD. Korn 20 D. BmggemanC. Balder 02 N. LengersN. Visser 02 J. JornaM. Oud 20 G. WoonjikD. Stam 11 Burgerlijke' stand BERGEN. Geboren: Af ra H. M„ d. v. A. J. Delis en J. Greuter. Ondertrouwd: K. W. Mc. Voy, Minneapolis (V.S.) en H. A. van der Laan. Gehuwd: J. de Rover en G. P. Vraneken: W. J. P. Veltman en J. M. Scholten: J. van Dellen en H. Hettema. Overleden: Jacobus Gerardus Leiien, 72 jaar. Wim Jansen bij de middenstandsactie EGMOND AAN DEN HOEF. De middenstandsactie tijdens de Sint Nicolaasdagen georgani seerd, is afgesloten met een ge zellige feestavond. Na opening door de voorzitter, de heer P. Ranziin, kreeg de bekende radio reporter Wim Jansen, het woord. Eerst trad deze meer op als conferencier, daarna als imitator goochelaar (in het komieke genre). Na uitreiking van de prijzen, eerste gedeelte, volgden de wedstrijden „2X1 1", „De appel valt niet ver van de boom" en „Alles of niets". Daar na uitreiking prijzen. Zo werd het een vlotte bonte avond. De vrijgekomen prijzen bij de wed strijd „Alles of niets" werden tegen het einde door Wim Jan sen verkocht en de gelden ter hand gesteld aan de geestelijk adviseur, die daaraan ongetwij feld wel een goede bestemming zal weten te geven. Burgemeester M. Niele en zijn echtgenote woonden deze avond bii R.K. Gymnastiekvereniging geeft uitvoering en balavond URSEM. De R.K. gymnas tiekvereniging organiseert op Zondag '28 December a.s. egn bijeenkomst, waarop de bezoe kers vergast zullen worden op een aantrekkelijk programma dat zal bestaan uit gymnastische oefeningen, rhythmische dans een één-acter en enkele zang nummers. Op de avond van de tweede kerstdag zal een bal worden ge houden, waarop het Zaanse dans orkest „The Rhythme Boys" de muziek zal verzorgen. Deze beide avonden zullen ge houden worden in de zaal van de heer Oudeians. Er zal een feestelijke sfeer heersen, wélke op beide avonden zal warden geschapen door de Philips hoge druk-verlichting. Voor nadere bijzonderheden leze men de komende adver tentie. Verkocht URSEM De Coöp. Boeren leenbank heeft bij onderhandse verkoop 2 percelen weiland in Mijzen, samen groot 68.60 aren, overgedaan aan de heer Dirk Blank te Mijzen. Eierveiling Purmerend PURMEREND, 16 Dec. Aange voerd 45000 kipeieren kleine 17.50—18.50, grote 19—20 per 100 kg; 70.000 eendeieren 14.5014.70 per 100 kg. fPeerseenraehtmu medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. VEEL WIND DE BILT, 17 Dec. Over wegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Aanvankelijk tijdelijk stormachtige, overi gens krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in tempe ratuur. MGR B. VAN LEEUWEN t HAARLEM, 17 Dec. Te Hil- legom is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden mgr. B. van Leeuwen, meer dan dertig jaar pastoor aldaar. Hijwas in den lande bekend als geestelijk advi seur van de Bond van oud-Zoua- ven. In verband met zijn ver diensten in deze functie werd hij benoemd tot ere-geheim Kamer heer van Z. H. de Paus. Mgr. van Leeuwen, die sinds enige tijd lijdende was aan een keelziekte, werd op 25 September 1879 geboren te Rijpwetering. Nadat hij op 16 Augustus 1903 priester was geworden, was hij achtereenvolgens kapelaan te Haastrecht, Egmond, Zwaag, Oud dorp, Scheveningen (H. Antoinus Abt), Rotterdam (H. Barbara), Amsterdam (Bagijnhof). Op 18 Juli 1921 werd hij tot pastoor van de H. Jozefparochie in Hille- gom benoemd. Jongeren- raadsvergadering Op Zaterdagmiddag 24 Januari а.s. zal de Jongeren Organisatie in de K.V.P. te Utrecht een grote Jongerenraadsvergadering hou den. Zijne Excellentie minister A. C. de Bruyn zal op die vergadering een rede houden over: „De P.B.O. en de Jongeren". Tevens zal de nieuwe voorzitter van de Jongeren Organisatie, drs. C, Cosijn, plannen ontvouwen voor de komende activiteiten. De Jongerenraad is samenge steld uit de leden van het Jonge renbestuur en van de Bestuurs raad, uit afgevaardigden van de jongerenkringen en personen uit de jeugdstandsorganisaties; teza men ongeveer honderd personen. PURMEREND, 16 Dec. Eieren 4500 kippeneieren 18.50 19,50; 1000 eendeneieren i3. Runderen, 671 stuks: 350 vette koeien 2.152.95 per kg. handel vrij goed; 209 geldekoeien 550 785 per st., kalm; 60 melkkoeien 6751075. stil; 30 pinken 385 610, kalm; 14 stieren 6401375, goed; 8 graskalveren 190320, kalm; 13 vette kalveren 210250 goed; 22 stuks: nuch. kalveren v. d. sl. 48110, idem fokkeren 70130, vlug; 248 vette varkens v d. sl. 170190 per kg, stug. 1506 vette schapen 85125, kalm lammeren 58—100, kalm; 35 bokken en geiten 1050 ,stug; 18 paarden 600950. stil. Totaal 2718 dieren. Pluimveemarkt: 8400 oude kip pen en hanen (rode en witte) f 2.102.30, 300 oude kippen en hanen (blauw) f2.30—2.50; 500 jonge hanen (blauw) f2.402.70, p. kg; 500 eenden f 1.502.50, 400 ganzen f811, per st.;- 400 kal koenen f 2.602.70 per kg. WARMENHUIZEN, 17 Dec. Uien 21.8022.grove 19.50 20.10; rode kool 611; witte kool б.30—6.40. DEN HELDER Terwijl de passerende automobilisten zich Dinsdagmorgen even kwamen doorwarmen in de lunchroom van het Monument op de Afsluitdijk, ging aan enkele tafeltjes rustig een rechtszaak verder, geleid door de Helderse kantonrechter mr. J. van 't Hooft. Het betrof hier een aanrijding, die op 14 April j.l. had plaats gevonden tussen een auto bestuurd door de Belg T. A. H. uit St. Andries bij Brugge en een motor, bereden door de heer D. uit Pinjum (Friesland). Bij dit ongeval werd de echtgenote van de motorrijder, mevr. D.-L. zodanig gewond, dat haar rechtervoet moest tvorden geampu teerd. Vorige week was deze zaak reeds voor het Kantonget^cht in behandeling genomen, doch om een juist inzicht in de gehele situatie te kunnen krijgen had de Kantonrechter gelast, dat het nader onderzoek Dinsdag j.l. ter plaatse zou moeten geschieden. Deze rechtszitting trok de aan dacht in verband met de vele ongelukken, die er op de Afsluit dijk plaats vinden. Derhalve bevonden zich Dins dagmorgen om elf uur mr. J. v. 't Hooft, de Ambtenaar O.M., mr. G. von Meijenfeld, de griffier, de advocaat mr. A. V. M. Leesberg Jr. uit Alkmaar, leden van de Verkeerspolitie uit Alkmaar en de Rijkspolitie van de groep Wie- ringen en enkele getuigen, waar onder de motorrijder D. uit Pin jum, zich in de lunchroom onder het Monument. De automobilist was niet verschenen, evenals de vorige keer, maar had de behar tiging van zijn belangen in han den gesteld van mr. A. V. M. Leesberg. Laatstgenoemde heeft daarbij nadrukkelijk de gedachte bij velen weggenomen, als zou zijn cliënt zich niet meer om het slachtoffer hebben bekom merd. Deze indruk was n.l. bij de vorige zitting gevestigd. Door middel van zijn passagier, de heer A. de K. v. D. uit Amster dam, heeft hij n.l. laten informe ren hoe het met mevr. D. was afgelopen, waar zij werd ver pleegd en hoe in het algemeen de gehele toestand verder was. De zaak had zich op 14 April als volgt voorgedaan. De auto mobilist had zijn auto in de berm even voorbij het Monument ge parkeerd, omdat er op de par keerplaats geen auto meer bij kon. Toen hij wilde wegrijden heeft hij volgens eigen verkla ringen terdege opgelet of er geen verkeer achterop kwam. Getuige de K. v. D. voegde hier thans bij, dat het achteruitzicht wellicht enigszins was belemmerd door verkeers- en reclameborden. Juist toen de auto daarna op de weg was gekomen ontdekten de in zittenden een motor, die met vrij grote snelheid tegen de auto vloog. Hierbij werd de duo-pas- sagiere ernstig aan -haar voet gewond. Na de reconstructie ter plaatse, verricht door leden van de Ver keerspolitie, daarbij geassisteerd door leden van de groep Wierin- gen der Rijkspolitie, eiste de Ambtenaar O.M. wegens schuld door ernstige nalatigheid van verdachte een geldboete van f 120. Hij concludeerde n.l. uit de wet, dat verdachte het verkeer ernstig had gehinderd, omdat hij zich niet voldoende had overtuigd van het verkeer op deze snelverkeers- weg. De verdediger, mr. A. V. M. Leesberg, bestreed de gedachten- gang van de Ambtenaar O.M. Hij was van oordeel, dat de motor rijder wellicht door het Monu ment een moment was afgeleid, waardoor hij niet zag wat enkele honderden meters voor hem ge beurde. Een wielrijder, die op het fietspad links van de ver keersweg had gereden op het moment van het ongeluk, had de verrichtingen van de automobilist duidelijk waargenomen, ook dat de richtingaanwijzer was uitge stoken. Hij wees daarbij nog op de verklaringen van een lid van de Rijkspolitie, die wanneer hij het Monument passeert afremt, omdat het daar naar diens zeg gen altijd gevaarlijk blijft. Mr. Leesberg karakteriseerde in dit verband de Afsluitdijk als „een mooie dijk, maar een dooie dijk", door het groot aantal ongelukken. Kantonrechter mr. J. van 't Hooft wees onmiddellijk vonnis, daarbij verwijzend naar een ar rest van de Hoge Raad, dat ook wanneer anderen fouten maken, men zelf altijd sterk op het ver keer moet letten. Hij achtte ver dachte schuldig in dier voege, dat hij hinder aan het snelver keer had veroorzaakt, maar meen de bij de motorrijder van mede schuldig te moeten spreken, ge zien ook de uitlatingen van de Hoge Raad. Hij eiste voor de Belgische automobolist daarom een mildere straf en wel f25. of 10 dagen, terwijl hij hem van al het andere ten laste gelegde vrij sprak. In de greep De wijze waa de satelliestaten oefenen is aan derhevig. Kort werd in de bet: schiin een zeker teliike en noliti gestaan. Moskoi mee voor de gezicht te redde baar overigens, kort of de con tijen werden mi Russische baiom geholpen. De Kerk en alles nistisch dacht den. Het eerst( vestiging van d tie." Alle vriihe aan de comma Maar een ster hen te wachten het gareel zoui migen. die een nalistisch getii voorstonden, w verd. Het ene od het andere. Praag het slu: deze ontwikkelt fase getreden. I men afhankeliil zaamheid aan communistische in de greep g starre centralis? kou wordt gel waardige proce bevel uit Moskc geven via de maar volgt de i teliike instantie: De regeringen ten bestaan bii Kremlin. Beria, de Russische Ge al zijn manneti het. die in Pr in Sofia en Oe kens uitdelen schermen een i houden op de regeringen. Stal nen reeds op i de Duitsers wt ven. De bedoeli staten te make: ten" voor de R er bewapening, alleen jammer, tijk minder re haald, dan we: veroorzaakt m tweede doel vai ding met Moski tot opstand of te roeien. Het tieoolitiek" va: water. Koloniss Kremlin heet t Amerikaa De V.S. hebt kele meningen ven. die een on tolken over de Westerse same: het juist op de komst van de 1 gaan. het zoel: en samenwerki zwakste punt. genoeg van ho E.D.G.-verdrag rondom de r De Duitsers zij diging van het redeneert men kringen. Wanne langer op zich maar een deeln eenheden zondE palingen. Derge meer gehoord, zomer is nog ve litair bondgeno pen tussen de de Bondsrepub van de Amerik pen. Zii hebh voorradig om te bewapenen, ook niet te doe deze Amerikaa belende partiie brengen. W9SHINGTO P.) De Am heeft de strijd gen de vloed tuur, waarmei Staten evenals wereld wordt parlementaire voorzitterschap Gathings uit A een uitgebreid de omvang, die heeft aangenoi vloed ervan en heden van een ding. Gebleken is, schriften voor misdadig en worden geach' kaanse steden eigen initiatie! actie ondernon tenland zijn binnengekomen export uit de In speciale 2 commissie ovei ties en iristai meer rechtstre tuurprobleem als godsdienstii uitgevers en etc. De comir overstroomd 1 pocketbooks, t schriften en burgers uit he gezonden, me doen, waardoo: dergelijk leesv zet. Steekproever boekwinkels 1 mentaire comn wijzen in ovi Adviseur dei Ralph Burton, lectuur, die da boekjes en ti met passages ze in een op< durfde voorie Program vai Pater Thom; Chicago werd commissie te v tegenwoordigei Katholieke M in de V.S. J Fitgerald censi Nationale orga lectuur. Deze ongeveer deze! Idil in Nederl Pater Fitger;

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2