lig T elevisiebelangstelling verloopt langzamerhand Inbreker door zijn „maat -oud SS'er - verraden Djakarta gaat tot sanering van de f inaneiën over Ml Politiek uit de aether OokF.S. binden strijd aan tegen slechie lectuur Papoea's willen liever geen Ambonezen ivorden AmsterdamRotterdam en Den Haag juichen om „de honderdduizenden „de vijftigduizend en BEURS Buitenlandse notities O.K. en W.-debat in Tweede Kamer Acht jaar geëist tegen onverbeterlijke geiveldenaar Totale regeringsuitgaven worden 31 petlager Naar wij vernemen van ons WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 Pagina 3 pnrnrhtinu door het KNMI ;ldig van Woens- Donderdagavond. L WIND 1 Dec. Over- ar bewolkt met :n-, hagel- of Aanvankelijk machtige,overi- e tot matige wind en Noordwest. ;dering in tempe- N LEEUWEN t 17 Dec. Te Hil- •ren op 73-jarige hden mgr. B, van ir dan dertig jaar Hij was in den als geestelijk advi- iond van oud-Zoua- md met zijn ver- ze. functie werd hij ere-geheim Kamer- de Paus. .eeuwen, die sinds ende was aan een •d op 25 September te Rijpwetering. 16 Augustus 1903 geworden, was hij us kapelaan te mond, Zwaag, Oud- ingen (H. Antoinus am (H. Barbara), Bagijnhof). Op 18 rd hij tot pastoor efparochie in Hille- iigeren- ergadering ;middag 24 Januari ingeren Organisatie e Utrecht een grote vergadering hou- entie minister A. C. op die vergadering en over: „De P.B.O. ;n". ie nieuwe voorzitter en Organisatie, drs. lannen ontvouwen ende activiteiten, nraad is samenge- den van het Jonge- van de Bestuurs- vaardigden van de ;n en personen uit Lsorganisaties; teza- honderd personen. rD, 16 Dec. :ippeneieren 18.50 ideneieren 13. 171 stuks; 350 vette !.95 per kg. handel geldekoeien 550 alm; 60 melkkoeien 30 pinken 385 stieren 6401375, skalveren 19032fl, 5 kalveren 210250 ts: nuch. kalveren 110, idem fokkeren 248 vette varkens —190 per kg. stug. lapen 85125, kalm i100, kalm; 35 eiten 1050 .stug; 10950, stil. Totaal rkt: 8400 oude kip- n (rode en witte) 10 oude kippen en f2.30—2.50; 500 ,'blauw) f 2.40—2.70, den f 1.50—2.50, 400 1, per st.;- 400 kal- —2.70 per kg. UIZEN, 17 Dec. 2.grove 19.50 ol 611; witte kool istructie ter plaatse, leden van de Ver- daarbij geassisteerd n de groep Wierin- kspolitie, eiste de .M. wegens schuld nalatigheid van geldboete van f 120. rde n.l. uit de wet, het verkeer ernstig d, omdat hij zich had overtuigd van deze snelverkeers- ger, mr. A. V. M. treed de gedachten- ambtenaar O.M. Hij leel, dat de motor- .t door het Monu ment was afgeleid, niet zag wat enkele ;ters voor hem ge- wielrijder, die op links van de ver- 1 gereden op het tiet ongeluk, had de van de automobilist irgenomen, ook dat nwijzer was uitge- rees daarbij nog op en van een lid van e, die wanneer hij it passeert afremt, iar naar diens zeg- jvaarlijk blijft, Mr. akteriseerde in dit Afsluitdijk als „een aar een dooie dijk", t aantal ongelukken. ;er mr. J. van 't mmiddellijk vonnis, jzend naar een ar- loge Raad, dat ook ;ren fouten maken, d sterk op het ver ten. Hij achtte ver lig in dier voege, :r aan het snelver- orzaakt, maar meen- torrijder van mede- loeten spreken, ge- uitlatingen van de Hij eiste voor de tomobolist daarom jtraf en wel f25. terwijl hij hem van ten laste gelegde In de greep van Moskou De wijze waarop de Russen in de satelliestaten de voogdii uit oefenen is aan verandering on derhevig. Kort na de oorlog werd in de betrokken landen in schijn een zekere mate van gees telijke en politieke vrijheid toe gestaan. Moskou trachtte daar mee voor de wereldopinie het gezicht te redden. Een pover ge baar overigens. Het duurde maar kort of de communistische par tijen werden met behulp van de Russische bajonetten in de zadel geholpen. De strijd tegen de Kerk en alles wat niet-commu- nistisch dacht werd aangebon den. Het eerste doel bleek de vestiging van de ..volksdemocra tie." Alle vrijheid werd gegeven aan de communistische leiders. Maar een sterke dwang stond hen te wachten, wanneer ze uit het gareel zouden lopen. Som migen. die een soort van natio nalistisch getint communisme voorstonden, werden weggezui verd. Het ene proces is gevolgd op het andere. Voorlopig vormt Praag het sluitstuk. Thans is deze ontwikkeling in een nieuwe fase getreden. Die van de volko men afhankelijkheid en gehoor zaamheid aan het Kremiin. De communistische randstaten zijn in de greep gekomen van een starre centralisatie, die in Mos kou wordt geleid. Een merk waardige procedure. Want het bevel uit Moskou wordt niet ge geven via de partij-organen, maar volgt de weg van de amb telijke instanties. De regeringen in de satellietsta ten bestaan bij de gratie van het Kremlin. Beria. het hoofd van de Russische Gestapo heeft over al zijn mannetje zitten. Zij zijn het. die in Praag en Budapest in Sofia en Oost-Berliin de la kens uitdelen en achter de schermen een oogje in het zeil houden op de communistische regeringen. Stalin had deze plan nen reeds op papier staan toen de Duitsers werden teruggedre ven. De bedoeling is de satelliet staten te maken tot „wingewes ten" voor de Russische economie er bewapening. Het is voor Slalin alleen jammer, dat er in de prac- tiik minder resultaten zijn be haald, dan werd verwacht. Dit veroorzaakt moeilijkheden. Het tweede doel van de nauwere bin ding met Moskou is elke poging tot opstand of tegenwerking uit te roeien. Het is een „kolonisa tiepolitiek" van het zuiverste water. Kolonisatie, waartegen 't Kremlin heet te strijden! Jt. Amerikaanse tvrevel De V.S. hebben in Parijs en kele meningen ten beste gege ven. die een ontevredenheid ver tolken over de traagheid van de Westerse samenwerking. Waar het juist op deze tiende bijeen komst van de N.A.V.O. om moet gaan. het zoeken naar eenheid en samenwerking, blijft nog 't zwakste punt. Washington heeft genoeg van het gesol met het E.D.G.-verdrag en het rumoer rondom de ratificatiepogingen. De Duitsers zijn voor de verde diging van het Westen nodig, zo redeneert men in Amerikaanse kringen. Wanneer de E.D.G. nog langer op zich laat wachten, dan maar een deelneming van Duitse eenheden zonder de verdragsbe palingen. Dergelijk geluiden zijn meer gehoord. In de afgelopen zomer is nog voorgesteld een mi litair bondgenootschap te schep pen tussen de V.S.. Engeland en de Bondsrepubliek. De wrevel van de Amerikanen is te begrij pen. Zij hebben het materiaal voorradig om de Duitse troepen te bewapenen. Waarom het dan ook niet te doen? Misschien, dat deze Amerikaanse visie de kib belende partijen tot rede kan brengen. A (Van onze parlementaire redacteur) Wat moet er met de televisie gebeuren? Dat was gister middag de belangrijkste vraag in de Tweede Kamer bij het debat over kunst, monumentenzorg en radio. Ds v. d. Zaal (AR) herinnerde aan de eerste tijd. Toen was er belangstelling, maar deze is inmiddels minder geworden. Toestellen worden weinig of niet verkoebt. De beren Peters (KVP), van Sleen (PvdA), v. d. Zaal (AR) en Cornelissen kwamen tot de eonelusie, dat de regering duidelijk zal moeten zeggen wat zij wil. Als er meer uitzendingen ko men, zal ook het aantal kijkers toenemen. Men koopt geen toe stel zonder de zekerheid, dat er groei in de televisie zit. Maar biervoor is geld nodig en dat kunnen de omroepverenigingen niet opbrengen. Daarnaast is er het beland van de industrie. De regering heeft die industrie op gang willen brengen, aldus ds. v. d. Zaal (A.R.). de waarde van deze aanloop gaat echter verlo ren. wanneer de regering niet spoedig een beslissing neemt. De heer Weiter wilde in de overwegingen ook de vraag be trekken of het niet mogelijk is om tot een nationale televisie te komen. De kosten zouden, naar zijn mening, dan belangrijk ge ringer zijn. Radio. Bij de radio speelde in dit debat de oude kwestie van de politiek in de aether. De heer Cornelisen (VVD) zat niet te popelen om zendtijd, maar dan moest het ook uit zijn met aanvallen op personen en partijen, die niet de beschikking over zendtijd hebben. Evenzo dacht de heer Gortzak (comm.) erover en de heer Wei ter richtte zich vooral tegen „de meneer die alles door een rode bril bekijkt". Dat de VARA de kans greep kon hij overigens wel begrijpen: „ze zouden wel gek zijn als ze het niet deden". De heer v. Sleen (PvdA) deed alsof hii van de prins geen kwaad wist. Over welke overtredingen ging het en dan zou de minister toch al wel ingegrepen hebben? Dat was ds. v. d. Zaal (A.R.) te bar. Met de heer v. Sleen Was hii_ het eens. dat de toestand van vóór de oorlog, toen er telkens in de uitzendingen ingegrepen werd. allesbehalve ideaal ge noemd kon worden. De vrijheid CANADA VERPACHT BASIS AAN U.S.A. OTTAWA, 16 Dec. Canada heeft voor de tijd van 20 jaar aan de Ver. Staten een gedeelte van de grote luéhtbasis aan de Big Goose Bay verpacht. Amerika zal op dit terrein ter grootte van 2.800 hectare installa ties voor zijn luchtmacht bouwen, heeft de Canadese regering be kend gemaakt. Onlangs is wereldkundig ge maakt, dat Canada de Ver. Staten gemachtigd heeft eskaders jacht vliegtuigen op Goose Bay te sta tionneren. W9SHINGTON, 15 Dec. (K.N. P.) De Amerikaanse regering heeft de strijd aangebonden te gen de vloed van slechte litera tuur, waarmede de Verenigde Staten evenals de rest van de wereld wordt overstroomd. Een parlementaire commissie onder voorzitterschap van senator E. C. Gathings uit Arkansas stelt thans een uitgebreid onderzoek in naar de omvang, die de slechte lectuur heeft aangenomen, naar de in vloed ervan en naar de mogelijk heden van een effectieve bestrij ding. Gebleken is, dat van de tijd schriften voor de jeugd 10 pCt. misdadig en gevaarlijk moet worden geacht. Vijftig Ameri kaanse steden hebben reeds op eigen initiatief een zuiverings actie ondernomen. Uit het bui tenland zijn talrijke protesten binnengekomen tegen de lectuur- export uit de Ver. Staten. In speciale zittingen pleegt de commissie overleg met organisa ties en instanties, die min of meer rechtstreeks bij het litera tuurprobleem zijn betrokken, zo als godsdienstige genootschappen, uitgevers en ouderorganisaties etc. De commissie wordt reeds overstroomd met beeldromans, pocketbooks, geillustreerde tijd schriften en weekbladen, door burgers uit het gehele land toe- fezonden, met de eis iets te oen, waardoor de productie van dergelijk leesvoer wordt stopge- Z6t. Steekproeven in 'kiosken en boekwinkels hebben de parle mentaire commissie overigens be wijzen in overvloed geleverd. Adviseur der commissie, H. Ralph Burton, verklaarde, dat de lectuur, die daar verkocht wordt, boekjes en tijdschriften omvat, met passages zo obsceen, dat hij ze in een openbare zitting niet durfde voorlezen. Program van 6 punten. Pater Thomas J. Fitgerald uit Chicago werd verzocht voor de commissie te verschijnen als ver- tesenwoordiger van de machtige Katholieke Mannen Organisatie in de V.S. Jarenlang is pater Fitgerald censor geweest van de Nationale organisatie voor go«de lectuur. Deze organisatie vervult ongeveer dezelfde taak als de Idil in Nederland. Pater Fitgerald gaf in een zes tal punten de mogelijkheid aan de stroom van ondeugdelijke lectuur geheel af te dammen. Ten eerste dienen de uitgevers zelf in overleg met de geeigende organisaties een code op te stel len waaraan zij zich bij publi caties houden. Van de andere kant moet de publieke opinie wakker worden gemaakt voor de gevaren, die haar van de zijde der onzedelijke literatuur bedrei gen. De posterijen moeten ge machtigd worden zendingen van dergelijke lectuur te weigeren. De wet. die het vervoer van deze lectuur met staatsvervoermid- delen verbiedt, moet uitgebreid worden in die zin. dat ook het narticuliere vervoer daaronder valt. Alle vérvoer van ondeug delijke publicaties moet daarom strafbaar worden gesteld. Pater Fitgerald bepleitte tenslotte de oprichting van een staatscom missie. die voortdurend het con gres van het probleem der lec tuurvoorziening op de hoogte houdt. In haar rapport aan het congres besloot de commissie tot eer plan van actie, bijna iden tiek aan de voorstellen van de Katholieke Mannen organisatie. moet echter niet zover gaan, dat men zich ook persoonlijke aan vallen veroorlooft. De minister heeft intussen een maatregel aangekondigd, waarbij de politiek uit de aether wordt geweerd. De heren Cornelissen (VVD) Weiter en Gortzak (comm.) iuichten zulks toe. maar de heer v. Sleen (PvdA) nodigde minis ter Cals uit. om hierover iets meer te vertellen. Voorshands was hij er kennelijk geen voor stander van. Kunst. Met betrekking tot de Kunst wilde de heer Zegering Hadders (VVD) geen overheidsvertegen woordigers in een iurv. Dan geeft ook de overheid een oordeel over een bepaald werk. Deze oomer kina hield verband met de be kroning van het schilderij „De Dans" door de iurv van de Jacob Marisstichting. Als die iurv dat schilderij mooi vindt, moet zij dat zelf weten, aldus de heer Ze- gering Hadders. maar de twee leden van de Haagse gemeente- laad zouden er buiten moeten blijven. De heer Willems (PvdA) wilde het volk in het Holland-festival betrekken en ook pleitte hii voor woninginrichting-exposities in nieuwe huizenblokken. De belangen van het Fries en Overijsels Orkest werden verde digd door de heren Peters(KVP). Zegering Hadders (VVD) en Wil lems (PvdA). Voor het Fries orkest hebben provincie en ge meenten al f 73.000.toegezegd. Een rijkssubsidie zou zeker ver antwoord ziin. Monumentenzorg. Voor het Haags Kamerkoor klopte de heer Zegering Hadders (VVD) aan en op het terrein van de monumentenzorg had de Haagse Jacobstoren ziin belang stelling Het Riik moet de ge meente niet verhinderen om aan het herstel bij te dragen. De heer Peters (KVP) wilde alles doen om alsnog de Geertekerk te Utrecht te behouden en hii ver wees hierbij naar een recent ar tikel in „Elsevier". Het ware on juist. aldus de heer Peters, de Ned. Herv. Kerk te vereenzelvi gen met de gedachte van „liever Duin dan paaps". De heer Weiter uitte zijn vol doening over de ettelijke millioe- nen meer. die voor monumenten zorg zijn uitgetrokken. Heden mipister Cals. Gisteren stortte de circustent van de be kende dompteuze in Frankrijk Jeanette Mc Donald, in, onder de last van de sneeuw, die het dak kreeg te dragen. De dieren, die in de piste waren, o.a. hyena's, tijgers en leeuwen, ontvluchtten. Een tijger en een hyena, worden terug gebracht, na hun slip pertje. AMSTERDAM Acht jaar met aftrek van het voorarrest heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse Ge rechtshof, Mr F. C. Kist, gisteren geëist tegen de 62- jarige transportarbeider T. C. uit Haarlem, die in eerste instantie door de rechtbank te Haarlem tot zes jaar was veroordeeld wegens poging tot inbraak, gepaard gaande met geweldpleging en bedreiging met geweld. DJAKARTA, 16 Dec. (A.P.) Dinsdag heeft het ministerie van Financiën de eerste afdeling van het economische rapport over 1952 vrijgegeven. Het gaf tevens een ruwe schets van het eerste formele nationale budget voor 1953. Het deficit over 1952 bedraagt 4.3 milliard roepia's (ruim 1600 inillioen gulden). In het nieuwe budget wordt het deficit voor 1953 geschat op slechts 1.8 milliard roepia's,niettegenstaande geschat wordt, dat het nationale inkomen met 17 pet. achteruit zal lopen. De minister van Financiën, dr. Simitro, is van plan dit te be reiken door de totale reeerines- uitgaven te besnoeien met 31 procent. Het sterkst zullen de bezuinigingen gevoeld worden door de ministeries, waarvan de begrotingen met 25 procent be snoeid worden. Het grootste deel van het budget zal weer gaan. als in 1952. naar het ministerie van Defensie, dat bet volgend iaar 2.8 milliard roepia's zal ontvan gen tegen 3.9 milliard in 1952. Het bedrag is nog altijd 22 pro cent van de totale begroting. Het verminderde inkomen is toe te schrijven aan de instor ting. die verleden jaar op de rubbermarkt plaats vond. De rubberuitvoer van Indonesië liep in 1952 met ruim 1 milliard gul den terug toen de prijs zakte van een gemiddelde van 760 dollar per metrieke ton in 1951 tot 386 dollar in Juni 1952. Andere tekenen van Indo- nesië's slechter wordende econo mische positie, zoals aangetoond in de statistieken, die Dinsdag vrijgegeven werden, zijn: de net to deviezenpot is tussen Januari en Juni 1952 van 840 inillioen roepia's tot 63 inillioen gedaald. De netto deviezen reserves daalden van 1.9 milliard tot 1.8 milliard en de totale deviezen- positie zakte van 6.1 milliard tot 5.1 milliard roepia's. hetgeen een vermindering van 1 milliard roepia's betekent in zes maan den. Hoewel de cijfers van de han delsbalans niet bekend gemaakt werden, hebben dezelfde econo mische deskundigen geschat, dat Indonesië voor 1952 een ongun stige handelsbalans zal vertonen met een tekort van. ongeveer 950 millioen gulden. De toegenomen uitgaven zijn in de eerste plaats het gevolg van de noodzakelijke riistimpor- ten. die in de eerste zes maan den van 1952 in totaal 408.803 ton bedroegen tegen slechts 457.771 ton voor het gehele iaar 1951. De toestand wordt- nog ern stiger. doordat de Indonesische bevolking per jaar met één mil lioen personen toeneemt en de wereldprijzen van de rijst ge stadig stijgen. Hoewel in de eerste afdeling van het rapport, dat vandaag vrijgegeven werd, niet opgeno men is welke bijzondere con trolemaatregelen in 1953 zullen worden genomen, wordt er in het algemeen op gewezen, dat de „volste aandacht" geschonken zal worden aan de stijgende pro ductie en de buitenlandse expor ten en dat „noodzakelijke stap pen" genomen zullen worden „om het besteden van buiten landse valuta te beperken, waar bij de wederopbouw en de natio nale economie niet te lijden mogen hebben". Er werd aan toegevoegd, dat „strenge controle uitgeoefend zal worden op de invoer van weel- de-artikelen. waarop reeds een belasting van 200 procent ligt en op credieten. In het rapport wordt er op ge zinspeeld, dat de inkomsten belasting in 1953 verlaagd zal worden, maar dat de eigendoms belasting sterk verhoogd zal worden en dat een nieuw be lastingsysteem ingevoerd zal worden op buitensporige inko mens en „hot money" (geld dat uitgegeven wordt voor speculatie met importgoederen). SCHIPHOL Voor een verlof van twee maanden is gisteren per KLM de gouverneur van Nienw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg op Schiphol aangekomen. Hij zeide over de toestand in Nieuw Guinea o.m.„Ik zou willen zeggen, dat in Nieuw Guinea, waar het vrij goed gaat, de rangeerlocomotief de eerste wagons op het spoor heeft gereden en binnenkort kan de eerste trein afrijden. Meer treinen zullen volgen". Tijdens zijn verlof zal de heer van Waardenburg overleg plegen met diverse regeringsinstanties. Het antwoord op de vraag, hoe de inheemse bevolking van Nieuw Guinea reageert op de eisen van Soekarno in Indonesië, liet de heer van Waardenburg over aan het hoofd van de afdeling voor lichting van het gouvernement van Nieuw Guinea, de heer P. A. Wansink, die enkele weken ge leden in ons land is aangekomen •en op Schiphol ter begroeting van de gouverneur aanwezig was. „ik geloof naar waarheid te kunnen zeggen", zo zei de heer Wansink, „dat dat deel van de Papoeabevolking op Nieuw Gui nea, dat enigermate in staat is om over deze kwestie na te den ken, zich met grote anjmo stelt achter het streven van de Ne derlandse regering tot opvoering van het sociale en culturele peil van de bevolking. Voor deze men sen is het een grote teleurstelling geweest, dat de uitvoering van deze plannen zo lang op zich heeft laten wachten. Er is zelfs ongerustheid over ontstaan". „De recente officiële verklaring van de Nederlandse regering, dat Nederland niet dacht aan over dracht van de souvereiniteit aan Indonesië, is voor de Papoea's, die ik genoemd heb, voor zover ik heb kunnen nagaan, een pak van het hart geweest. Men heeft zich op Nieuw Guinea afgevraagd: gaan wij dezelfde fatale weg op ais Ambon?" Vanmorgen werd het A.N.P. te zend zijn gevallen, werden alle Den Haag opgebeld door enige verkocht in Amsterdam, Rotter- opgewonden stemmen, die ver- dam en Den Haag. zochten het nummer van het lot der Staatsloterij, waarop de f 50.000 is gevallen, even bekend te maken. Een opgewonden ge juich was het commentaar op de mededeling van het lotnummer. Een clubje van dertien personen van een der gemeentekantoren te 's-Gravenhage was in het bezit gekomen van een deel der prijs „f 325.de man" werd snel even uitgerekend, „we hadden met ons clubje een tientje". De andere loten, waarop de honderdduizend en de vijftigdui- Ruim 50 inwoners van Den Haag zijn tijdens de 517e Staats loterij in de „grote prijzen" ge vallen. Er zijn bijv. drie perso nen die een „twintigje" moeten delen en 8 personen een „tientje". Zes personen eveneens „klei ne luiden" zullen dezer dagen f 50.000 in ontvangst kunnen ne men. Vrouwe Fortuna is ditmaal de Rotterdammers wel heel gunstig geweest. Niet alleen is er de ton twee maal gevallen, maar ook van kocht. Een collecteur kon van daag een clubje arbeiders van een klein fabriekje gelukkig maken, omdat zij een deel van de 100,000 gewonnen hebben. Zij moeten „de buit" met z'n twintigen delen en krijgen nu voor de Kerstdagen ieder een sommetje van f2.125. uitgekeerd. Nog gelukkiger was een kantoor in Rotterdam Noord. Andere collecteurs verkochten zo wel van de 100.000 als van de 50.000 een heel lot en wachten nu geduldig tot de gelukkige win naar zich komt aanmelden. Het gehele lot, waarop een ton geval len is, was eigenlijk toegewezen de 50.000 is er een heel lot ver- aan een collecteur in Voorburg, die het nu wel niet zo prettig zal vinden dat hij het destijds aan de Rotterdamse collega overdeed. Een serie van het lot waarop de 100.000 en een serie van dat waarop de 50.000 in de Staats loterij vielen, zijn in Amsterdam verkocht. Het lijdt geen twijfel of de gelukkige bezitters van deze loten zullen deze financiële mee valler juist voor Kerstmis wel zeer op prijs stellen. In een groot bedrijf tenminste heerst onder de leden van de per soneelsvereniging grote blijd schap. Deze vereniging heeft op een heel lot de f 50.000.in de wacht gesleept. Deze verdachte was al 25 maal eerder veroordeeld. Zijn poging om in te breken in de eenzame boerderij van de 62-j. landbouwer van den Heuvel in de Haarlem mermeer mislukte, omdat zijn kornuit het plan tot de overval van tevoren had verraden bij de politie. De verdachte had zijn „maat" ontmoet, nadat hij het vorig jaar uit de gevangenis was. gekomen en zich als steuntrekker meldde bij Sociale Zaken. Ter zitting werd opgemerkt, dat deze kame raad van verdachte, een zekere Snijders was, een ex-SS'r, die wegens brandstichting een lange gevangenisstraf had ondergaan. Volgens verdachte zou deze Snijders hem er toe hebben over gehaald de inbraak in de boer derij van van den Heuvel te ple gen. Het gerucht ging rond, dat van den Heuvel zelf zijn bezit, dat uit enkele duizenden guldens zou bestaan, steeds in een zakje dat hij met een touw om zijn nek hing, onder zijn kleren op zijn borst bewaarde. Snijders, zo vertelde verdachte, had toen het plan geopperd een overval op van den Heuvel te plegen en hij, verdachte, had zich laten overhalen. Zoals echter onomstotelijk vast stond, was Snijders naar de poli tie gelopen en had deze in ken nis gesteld van de voorgenomen overval. Snijders verklaarde te genover de politie, dat verdachte het plan in elkaar had gezet. De politie verzocht hem zich tegen over verdachte van de domme te houden en zijn rol mee te spelen. Snijders deed dit inderdaad. Toen de overval werd gepleegd, sprongen klaar staande agenten toe, waarbij, zoals een der agen ten vandaag als getuige ver klaarde, verdachte hem met een ijzeren staaf een klap op het hoofd gaf, die een bloedende wonde achterliet. In de volgende worsteling loste een der agenten een schot. Verd. werd overmees terd, op de grond geworpen en geboeid. Snijders werd vrijgelaten. Voor deze inbreker mgt 25 ver oordelingen op zijn strafblad zag de procureur geen verzachtende omstandigheden. Hij schilderde Mr Jan Derks artistiek leider van KMA-feesten BREDA. Van 20 Juli tot en met 9 Augustus 1953 zal in Breda het 125-jarig bestaan van de Ko ninklijke Militaire Academie worden gevierd. De feesten zullen bestaan, zowel uit militaire- als uit stadsfeesten. De artistieke lei ding van deze feesten is opgedra gen aan mr. Jan Derks. Zal de Katholieke Blindenbond St. Odilia" ter gelegenheid van de viering van haar 25-jarig bestaan, in 1953 met alle aange sloten blinden een bedevaart naar Lourdes maken Ondervindt de scheepvaart op het IJselmeer nog veel last van drijf ijs overleed in Amsterdam op 72-jarige leeftijd het hoofd bestuurslid en de medeoprichter van de Nederlandse Katholieke Vakbond van de Textieldetail- handcl „St. Willibrordus", de hr. G. van Raay houdt als de plannen verwezenlijkt worden de luchtmacht, op 18 Juli a.s., ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Nederlandse militaire luchtvaart, op het vliegveld Soesterberg vliegdemonstraties, waaraan dc Navo-landen hun medewerking zullen verlenen. krijgt de stichting „Bio- vacantieoord" een nieuw gebouw en 'n nieuwe doelstelling. Naast de zorg voor zwakke en ver waarloosde kinderen zal zij voor taan ook de nazorg op zich ne men van ernstige kinderziekten. Een nieuw gebouwencomplex zal daartoe in de omgeving van Arnhem, op het terrein „De Schrikberg" verrijzen hem als een man, die nergens voor terugdeinst, een man, die telkens opnieuw wegens geweld dadige misdragingen in aanraking is gekomen met de politie, die driemaal wegens poging tot dood slag is veroordeeld en algemeen gevreesd wordt. De reclassering zegt over hem, dat straf niet de minste indruk op hem maakt, dat hij een wraakzuchtige, totaal onmaatschappelijke, onverbeter lijke recidivist is, die zich boven dien gedurende zijn gehele leven te buiten is gegaan aan drank. De procureur eiste de maximum straf, die art. 312 wanneer het bij een poging blijft, toestaat, t.w. acht jaar met aftrek. Het Hof zal in deze zaak uit spraak doen op 30 Dec. a.s. Advertentie WINTER HANDEN? U.S.-PROFESSOR SOVJET-SPION? WASHINGTON, 16 Dec. Professor Owen Lattimore is van daag in staat van beschuldiging gesteld wegens het plegen van meineed voor de sub-commissie voor de binnenlandse veiligheid van de senaat. Professor Lattimore, hoogleraar aan de „John Hopkins" universi teit en oud-raadsadviseur van het departement van Buitenlandse Zaken is er door de republikeinse senator Joseph McCarthy van be schuldigd leider van de Russische spionnage te zijn. Hij heeft de beschuldigingen ontkend. öie weReLö HONGKONG. Het valt mee met Low. Hij treedt 1 Februari in dienst van de „Manchester Guardian" na drie jaar tekenen voor de socialistische „Daily Herald". PISA. Na grondig onder zoek door gemeentewerken, is gebleken dat „de" toren voort blijft gaan scheef te zak ken in hetzelfde tempo als de laatste kwart eeuw. Het kan nog 150 jaar duren eer hij omvalt. MANILA. Er zal een standbeeld worden opgericht van generaal Douglas Mac Arthur in de hoofdstad van de Philippijnen. Het is een geschenk van het Amerikaan se volk. LINZ. Fakir Rayo, 51 jaar, is Zaterdag in aanwezig heid van 300 getuigen in een grote fles, gemonteerd op een vrachtauto, gezet, vmarna de bodem werd dichtgesmol- ten. Hij wil een jaar in de fles leven in gezelschap van een gifslang van één meter lengte. Zijn voedsel zal be staan uit glucose- en vita mine-tabletten. Voorts mas seert hij olie in de huid en doet speciale ascetische en ademhalingsoefeningen. Het is een zuiver wetenschappe lijk experiment, zegt Rayo, die in zijn fles een reis door Europa gaat maken. Er zit maar één klein openingetje in de fles. CHICAGO. Sinds 1946 hebben 87 boksers over de ge hele wereld, van wie 47 in Amerika, in een wedstrijd de dood gevonden. Deskundigen zijn van mening, dat de boks- handschoenen moeten worden verbeterd, om hersens, sche del en onderkaak van de bok ser beter te beschermen. Leve de sportt BRUSSEL. Onlangs deed in Hautrage de heer René Fort na een dorpsfeest bij de politie aangifte, dat zijn auto, die hij enige dagen eerder tegen diefstal had ver zekerd, gestolen was. De poli tie zocht, maar vond niets De verzekering betaalde 10.000 francs uit. Maar de auto is nu gevonden. Fort had de wagen begraven on der de vloer van zijn eigen garage, met een extra laag cement er over heen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3