DEFENSIE-UITGAVEN VOOR 1953 BIJNA TOT DE HELFT BESNOEID Bijna 400 millioen voor blijvende werkverruiming H. Mis van Zonde op Zaterdagavond Inlanders in rouw betreuren „afschuwelijk misverstand DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Economische beveiliging belangrijker dan militaire versterking Nazi-bons priesterzoon Modernste radar Kinderbijslag Het Koninklijk Gezin De Noord-Atlantische Raad Minister Suurhoff tot de Kamer: Plannen worden uitgewerkt voor belastingverlaging krijgt A.s. moeder wint ameublement COASTER UIT DELFZIJL GESTRAND Koningin houdt kérsttoespraak ROBINSON TREKT ZICH TERUG In Italië streeft men naar Paaswake straks verplicht? De moord op Zuster Aiden in Zd.-A frïha TWEEDE KAMER TERREUR ROND SEMARANG Bey (onder druk) tekent decreet ONDERWIJZERS ACHTER KVP-RAPPORT VISUM VEREIST VOOR INDONESIË YOOKDHOI. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.mn minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: behagen, Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. itlSUL Vrijdag 19 December 1952 48c Jaareane No. 12658 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Foto Cas Corthuys, Co pyright R.V.D.. Vergro tingen van deze foto, uit gevoerd op hoogglanspa pier, ter grootte van 24 x 24 cm. zijn verkrijg baar bij het Koningin Wilhelmina Fonds, Ko ninginneweg 28, Amster- dam-Z. Na overmaking van f 1.75 per postwissel dan wel door storting op giro No. 26000 t.n.v. deze Vereniging ontvangt men de foto franco thuis. In lijst achter glas bedraagt de prijs franco thuis f 4.75. De netto-opbrengst komt ten goede aan de kankerbestrijding. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff deelde gisteravond in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken" en Volksgezondheidmede dat de regering er vanuit gaat, dat in fiet komende jaar 300 a 400 millioen voor blijvende werkverruiming moet worden besteed. Als zodanig worden ook plannen tot belastingverlaging uitgewerkt. De bewindsman ging er hierbij van uit, dat de werkloosheid niet enkel met een openbare werken- politiek kan worden bestreden daarnaast is industrie-uitbreiding nodig en als zodanig moet het particuliere bedrijfsleven voorop kunnen gaan. Voor het komende jaar ging de minister nog uit van 130 a 140.000 werklozen. Loonpolitiek. Ten aanzien van de loonpoli tiek wees minister Suurhoff er op, dat er geleidelijk al meer ver schillen zijn toegelaten tussen de bedrijfstakken en tussen de werk nemers in dezelfde bedrijfstak. Deze soepele loonpolitiek heeft het behoud van de sociale vrede mogelijk gemaakt. Tegen meer vrijheid wilde de minister zich op zich zelf niet kanten, maar de vraag is hoe men dan kan voor komen, dat de geleide loonpolitiek ais zodanig in gevaar komt. Hij vreesde, dat van vrijheid voor individuele verhogingen een mas saal gebruik zou worden gemaakt. Dit in antwoord op een suggestie van de heer Stapelkamp (A.R.). De heer van Leeuwen (V.V.D.) had in hetzelfde verband aan winstdeling gedacht, maar de mi nister stelde hier tegenover, dat zulks ook nu al met verlof mo gelijk is, mits het niet om een verkapte doorbreking van het loonplafond gaat. De heren van Leeuwen (V.V.D.) en Welter, die Martin Bormann Jr., de zoon van de beruchte Nazi Bormann, die nog steeds wordt vermist, heeft zijn eenvoudige geloften af gelegd in de Congregatie van de Missionarissen van het Heilig Hart. De jonge kloosterling, een der acht kinderen van de man, die behoorde tot de wreedste ver volgers der Kerk in Duitsland, bekeerde zich na de oorlog, even als zijn vier zusters en twee van zijn broers, tot het Katholicisme. Nadien doorliep hij het gym nasium te Inglostad, dat onder leiding staat van de Missionaris sen van het Heilig Hart. In de zomer van 1951 deed hij zijn in trede in het noviciaat van deze Congregatie te Federaun (Oos tenrijk). Volgens verklaringen van zijn oversten is het een vurig verlan gen van de jonge Bormann na het beëindigen van zijn studies als missionaris naar overzeese gebieden te worden uitgezonden. er op hadden gewezen, dat de loonpolitiek in strijd is met de economische wetten, gaf de mi nister tot op zekere hoogte gelijk. Maar voor alles dan weer op zijn pootjes terecht komt, is er toch heel veel ellende geleden, aldus de bewindsman. Wat de middengroepen betreft achtte hij nog geen voldoende materiaal aanwezig. Met de heer Berger (P.v.d.A.) was de minister het eens, dat in dit verband het le venspeil van 1938 al te zeer wordt benadrukt. Maar o, die woningellende AMSTERDAM De 31-jarige Mevr. M. I. Toonen-Benjamins, afkomstig uit Batavia en thans woonachtig in Amsterdam-West, heeft de eerste prijs gewonnen van de St. Nicolaas Luisterwed strijd, die op 24 en 27 Novem ber j.l. door de radio ten bate van de kinderpostzegelactie is uitgezonden. De tweede en derde priis vie len resp. ten deel aan de Rotter dammers P. Polling en P. Ze- bregs. Mevr. Toonen mag een keus maken uit een iiskast. een radio- gramofooncombinatie, een scoo ter of een ameublement ter waarde van ongeveer f 1000. Deze Mevr. Toonen-Benjamins. die binnenkort een kleine benja min verwacht, zou een ameuble ment bijzonder goed kunnen ge bruiken. doch zii kan het niet plaatsen. Ze woont met haar man op 2 gehuurde kleine kamers, die het echtpaar na veel moeite heeft kunnen krijgen, nadat het in verband met de komende blijde gebeurtenis een vorig adres, waar het eveneens op kamers woonde, had moeten verlaten. TERSCHELLING, 18 Dec. De sleepboot „Stortemelk 2" van de rederij Doeksen heeft de afgelo pen nacht de Nederlandse kust vaarder „Marja" (de vroegere „Necton") eigendom van Kosmis en Partners in Delfzijl, naar Har- Iingen gesleept. Het schip had assistentie gevraagd, omdat het op de „Dove Balg" nabij Texel aan de grond was gelopen' en wa ter maakte. De „Stortemelk 2" heeft de 156 brt metende „Marja" naar Harlingen kunnen brengen, waar het schip op een werf zal worden gerepareerd. 's-GRAVENHAGE. Op de Eerste. Kerstdag zal H. M. de Koningin via de radio een Kerst boodschap richten tot het Neder landse volk. 's Middags om twaalf uur zal deze toespraak over beide zenders worden uitgezonden in een Nationaal Programma. beveiligt straks Nieuwe Waterweg 's-GRAVENHAGE. De mo dernste radar-installatie naar Ne derlands ontwerp zal binnen af zienbare tijd de Nieuwe Water weg beveiligen. 7 posten te weten Hoek v. Holland, op de zuidelijke oever (Rozenburg), bij Maassluis, bij de eerste Petroleumhaven, bij het Haventje van Pernis, bij de Sluisjesdijk (Waalhaven) en bij het Park zullen verrijzen. Het rijk is met de Rotterdamse plan nen accoord gegaan. NEW YORK, 18 Dec. De wereldkampioen in het midden gewicht, „Sugar" Ray Robinson, heeft te New York officieel ver klaard dat hij zich uit de boks- sport terugtrekt. PARIJS, 18 Dec. Niettegenstaande de waarschuwin- gen van de zijde der hoogste militaire autoriteiten hebben de N.A.V.O.-landen vandaag besloten, hun defensie- programma voor 1953 met bijna de helft te besnoeien. Zij maakten dit bekend in een communiqué, waarin zij tegelijk aankondigden, dat elke verslapping van hun collectieve militaire krachtsinspanning de vrije wereld zou blootstellen aan liet gevaar, door de communisten verslagen te worden. De 14 bondgenoten besloten dan ook „de omvang van hun ge meenschappelijk optreden" uit te breiden. Op dit punt gingen zij echter niet dieper in. In het communiqué aan het slot van de bijeenkomst werd een kort overzicht gegeven van hetgeen gedurende de vier afgelopen da gen is besproken. „Er zijn plannen gemaakt, om in 1953 individueel en collectief verdere pogingen te doen tenein de de bestaande strijdkrachten uit te breiden, te verbeteren en te versterken. „Tegelijkertijd wordt ingezien, dat een goede defensie een gezon de economie vereist. „Voor de toekomst heeft de Raad besloten, dat er meer aan dacht moet worden besteed aan de opvoering van het gehalte van de strijdkrachten van de N.A.V.O. en van de eenheden, die nodig zijn om deze strijdkrachten in stand te houden, dan aan opvoe ring van het aantal dezer strijd krachten en eenheden". In het communiqué werd ver der gezegd: 1. Het doel, dat de Atlantische Raad zich voor 1952 heeft gesteld, n.l. 25 gevechtsklare en 25 reser ve divisies, is „in hoofdzaak" doch niet geheel bereikt. Het streven om tegen eind 1952 4000 vliegtui gen in Europa te hebben, is op ongeveer 10 procent na verwe zenlijkt. 2. Voor de campagne om in 1953 vliegvelden, haveninstalla ties, wegen, radarnetten, bruggen en dergelijke in Europa te bou wen is een bedrag van 848 mil lioen gulden uitgetrokken, of bij- MILAAN (K.N.P.). Op een te Brescia in Italië gehouden bij eenkomst van. liturgisten, welke onder voorzitterschap stond van Mgr. Adriano Bernareggi, bisschop van Bergamo, is sterk de wens tot uitdrukking gekomen, de ge lovigen in de gelegenheid te stel len in de avond de H. Mis bij te wonen. Het verrassende bij dit initiatief was, dat vele voorstanders voor de avondlijke viering der Zon dagsmis niet de viering op Zon dagavond, maar op Zaterdagavond bedoelden. De pastoors van Rome bijvoorbeeld verdedigden zulks met de motivering, dat van litur gisch standpunt bezien de liturgie van de dag begint met de Eerste Vespers aan de vooravond, terwijl de Tweede Vespers de dag be sluit. In verband met deze avond mis werd ook voorgesteld, het gebod tot nuchter zijn te beper ken tot twee uur voor het begin van het H. Offer. De vergadering besprak verder uitvoerig de gunstige ervaringen, die in verscheidene landen, vooral in industriegebieden, met de vie ring van de Avondmis zijn opge daan. Andere voorstellen waren het Epistel en het Evangelie voortaan in de landstaal te lezen en het karakter van de H. Mis als offer der gehele Christengemeente ook te doen uitkomen door de gelo vigen actief aan de viering te doen deelnemen. Algemeen heerste onder de liturgisten de overtuiging, dat de viering van de Paaswake in de nacht van Paaszaterdag of Paas zondag in het komende jaar voor de gehele Kerk verplicht zal wor den gesteld. WILLEMSTAD. Een nauw keurig onderzoek heeft uitgewe zen, dat er in de laffe moord op Zuster Aiden, gepleegd in de mid dag van 9 November te Duncan (Z.-Afrika) tijdens relletjes tus sen politie en negers, geen sprake geweest kan zijn van een tevo ren beraamd plan; integendeel, zowel de autoriteiten als de Euro pese burgerij zijn unaniem van mening ,dat Zuster Aiden het slachtoffer is geworden van toe vallige omstandigheden, die ertoe hebben geleid, dat een verhitte en totaal overspannen menigte, die zichzelf niet meer meester was op haar haar woede heeft ge koeld. Het berouw en de droefheid der negers was na afloop van de on lusten dan ook onbeschrijfelijk. Bij de begrafenis van Zuster Aiden twee dagen later was de kerk gevuld met zwarten, die huilden als kinderen. Langs de weg naar de begraafplaats ston den de mensen rijen dik. Men kan zeggen, dat de dood van Zuster Aiden de gehele bevolking van Zuid-Afrika, zonder aanzien van geloof of ras, in beroering heeft gebracht. Zoals men weet waren er op Zondag 9 November wrijvingen ontstaan omdat de politie een bijeenkomst van revolutionnaire inlanders met geweld wilde ont binden, waarop de inlanders tot handtastelijkheden overgingen. Aan beide zijden vielen doden en gewonden. Juist om 5 uur, toen de relletjes hun hoogtepunt be reikten. passeerde Zuster Aiden, geheel onbewust van de onbe trouwbaarheid ener opgezweepte menigte, vertrouwend op het aan zien, dat haar kloosterkleed ge noot. Voor haar had alleen bete kenis, dat er mensen in nood ver keerden, die zij moest helpen. Haar kleine auto-tje werd op een verschrikkelijke manier door stenen verpletterd, zijzelf met benzine overgoten en in brand gestoken. Een neger, die haar trachtte te beschermen, werd eveneens afgemaakt. Eerst drie uur later kon men het verkoolde lichaam van Zuster Aiden ber gen. Rouwbeklag van naturellen. Onder de rouwbeklagen, die de overste van de vermoorde reli gieuze ontving, waren die der zwarten wel het meest ontroe rend. Direct na de noodlottige ge beurtenis zond de president der inlandse beweging een telegram aan deze overste, waarin hij haar zijn spijt en verontwaardiging over deze daad van zijn rasge noten betuigde. „Zij zal voor ons altijd het symbool blijven der Christelijke naastenliefde", zo schreef hij. „Wij verwachten dan ook, dat haar heldhaftige dood van grote invloed zal zijn op de ontwikkeling der politieke situa tie in Zuid-Afrika. na de helft van het cijfer, dat generaal Ridgway, de opperbevel hebber van de N.A.V.O. nodig achtte als het minimum, waarmee de veiligheid van Europa verze kerd kan worden. Het nieuwe bedrag zou voldoen de zijn om het werk te beginnen aan vliegvelden en andere wer ken van lange duur, zo gauw het weer zulks toestaat. De beslissing over dit bedrag viel enkele uren voordat de zit ting gesloten zal worden. 's-GRAVENHAGE. De heer v. d. Ploeg (K.V.P.) had in de Tweede Kamer de verwachting uitgesproken, dat plannen inzake wijziging van de kinderbijslag binnen het jaar zullen worden in gediend. Minister Suurhoff kon zich met deze termijn, die hem met de nodige klem was voorge houden, wel verenigen. Hij ver wees nog eens naar de urgente vraagstukken, die hij bij zijn op treden had gevonden. W. én W.-verzekering. De overheid heeft het mogelijke gedaan om euvelen bij de uit voering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering te voor komen. Zo is b.v. de premie voor vaste arbeiders beduidend lager dan voor losse arbeiders. Reden voor ongerustheid is er z.i. overi gens niet omdat het aantal uit keringen is teruggelopen. Voor te werk gestelde hoofdarbeiders wordt een nieuwe regeling ont worpen, met vijf klassen. Tegen over de eis van C.P.N.-zijde in zake een Kerstuitkering stelde de Staatssecretaris een krantenbe richt, waaruit blijkt, dat derge lijke gratificaties in Oost-Duits- land zijn afgeschaft. SEMARANG. Donderdag avond is in het plaatsje Bedono in het district Grabag, ten noord oosten van Magelang, een pasar beambte door een bende doodge schoten. Dit is een van een serie ter reurdaden in het district Grabag, waar de laatste tijd vrijwel geen avond voorbij gaat, of een desa is het slachtoffer van een van de vele benden, die daar in de buurt opereren. De grootte van de ben den varieert van 10 tot 100 man, die allen goed bewapend zijn. PARIJS, 18 Dec. Frankrijk heeft vandaag een scherpe nota aan de Bey van Tunis gezonden en erbij gezegd dat verwacht werd dat de Bey op de nota zou reageren, omdat anders.... het geen klaarblijkelijk inhoudt dat afzetting van de Bey overwogen wordt. De volgende punten zijn klaar blijkelijk in de nota aangeroerd: 1. De Bey moet de decreten ondertekenen betreffende liberali satie van de gemeenteraden. 2. De Bey moet zijn huidige adviseurs ontslaan omdat deze anti-Frans zijn. De Bey van Tunis heeft Don derdag onverwacht zijn zegel ge hecht aan een van de decreten, die hij eerder deze week gewei gerd had te tekenen. Het decreet voorziet in speciale voordelen voor de aanstelling van gewezen Tunesische militairen in bestuurs functies. DEN HAAG. Ook het Katho liek Onderwijzersverbond heeft een rapport laten samenstellen over de salarissen, welk rapport zo goed als geheel gereed is, aldus deelt het Katholieke Schoolblad mede. Nadat het door het Ver- bondsbestuur zal zijn bestudeerd, zal er over gesproken worden met de A.N.O.F., de organisatie van samenwerkende onderwijzersver enigingen. Verder wordt meegedeeld, dat het dagelyks bestuur van het K.O.V. zich geheel achter het K.V.P.-rapport over de midden groepen heeft geplaatst en het is aan geen twijfel onderhevig, of het Verbondsbestuur zal dat in zijn vergadering van 3 Januari a.s. eveneens doen. 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen is door de Indone sische immigratiedienst met in gang van 15 December j.l. voor het reizen naar Indonesië ook voor Nederlanders, een visum verplicht gesteld. De beslissing over de toelating blijft bij het hoofd van de immigratiedienst in Djakarta. Het is nog niet bekend hoe de aanvragen, die vóór de 15e De cember zijn ingediend, zullen worden afgehandeld. Millioenen families over de gehele wereld bereiden zich voor op de viering van het Kerstfeest. Ook in de keuken van het Paleis van de Zweedse Koninklijke Familie wordt „koorts achtig" gewerkt om alle versnaperingen op tijd klaar te krijgen. De fotograaf snapte de Zweedse Kroonprins Carl- Gustaf en zijn zuster Prinses Christina op weg naar de oven, met bakplaten speculaas.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1