Mislukte poging Jeruzalem te internationaliseren Eerste communiteit wordt in Indonesië gevestigd Rundertuberculose wordt doeltreffend bestreden Volendam en Marken graven hun eigen graf Die moeilijke Benelux Het bier vloeide best Vrij gesproken van moord Gebed voor vervolgden Buitenlandse notities Scheepsberichten Vijfjarenplan heeft alle kans van slagen JSaar wij vernemen Uitwijzing ex-militair opgeschort Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen, Vaticaan bleef hii debat in V.N. op eigen standpunt staan Vier Trappisten naar Java: Leven van arbeid en gebed Een filmpje voor de B.B. Britse stuurman verdronken door gebrek aan stijl en humor VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 Nederlaag voor Tito Tito heeft de diplomatieke be trekkineen met het Vaticaan verbroken. De Zuid-Slavische dictator is stuk eelopen op de onverzettelijke fieuur van kar dinaal Stepinac. De daad van de maarschalk moee bij ziin volge- lineen dooreaan voor een „flink eebaar". in werkelijkheid is het Tito zelf die de nederlaaa heeft Beleden. Hij had dit kunnen we ten. Er ziin erotere fieuren in de historie geweest die hun ont- stemmine teeenover Rome met een nederlaag moesten bekopen. De hetze teeen kardinaal Ste pinac en de katholieken van Joeeo-Slavië heeft lane eeduurd. Op het ogenblik, dat Tito ziin samenwerking in het kader van de Kominform verbrak kwam hii in een andere positie. Al thans in het eeheel der verhou dingen van de de internationale politiek. Zijn vrijage met het Westen is bekend. En het Wes ten is daar niet oneevoelie voor geweest. Maar Tito veranderde ziin cynische houding tegenover de Kerk allerminst. En welbe wust werd tegen kardinaal Ste pinac een lastercampagne ge voerd. Voor Rome is de Tito van vóór 1948 dezelfde als die van nu. De woede van het regiem in Belgrado werd opnieuw op gewekt als een gevolg van de kardinaalsbenoeming van mgr. Stepinac. Het waarom en hoe van deze uitverkiezing heeft Ti to nooit begrepen. Hij verwacht te. dat mgr. Stepinac naar Rome zou gaan. om de rode bonnet in ontvangst te nemen. Voor Bel grado was er dan een schone ge legenheid de kardinaal bii ziin terugkomst de toegang tot ziin vaderland te weigeren. Tito heeft miseerekend. Daarom moest ziin volgende stap het ver breken van de diplomatieke be trekkingen zijn. Temeer nog, om dat de bisschoppen weigerden hun medewerking te geven aan de oprichting voor een zen. „bond voor de geestelijkheid" volgens de gebruikelijke recep ten in Praag en Budapest. De maarschalk heeft de clerus tot ontrouw willen brengen aan de Stoel van Petrus. In Amerikaan se kringen maakt men zich over de breuk ongerust. Men vreest een verslechtering tussen Joego slavië en Italië, wat aan de mi litaire afweer van het Westen niet ten goede zal komen. Deze realiteit is niet te miskennen. Maarwanneer Tito meent dollars te kunnen ontvangen en tegelijkertijd de godsdienst en de geestelijke vrijheid uit te ban nen. is hii een slecht vriend voor het Westen. Ondanks zijn divi sies. A Buitenlandse hulp der V.S. Men heeft in de V.S. een en- auete gehouden onder de leden van het nieuwe congres, om de mening te peilen over de hulp aan het buitenland. De uitslag ziet er niet al te best uit. Het merendeel wil bezuinigen en het accent verleggen van Europa naar het Midden- en Verre- Oosten. De grootste bezwaren bestaan tegen economische schen kingen. Men wil daar leningen voor in de plaats. In de afgelo pen 12 jaar is voor 87 milliard dollar aan buitenlandse steun verleend. Per jaar dus ruw ge schat een 7,25 milliard. Een grote meerderheid wil dit terue- orengen tot 4 a 5 milliard. Het n nog minder dan Taft voor ogen stond tijdens de verkie zingscampagne. Hij hield het op 8 milliard. Men kan zich afvra gen hoe Eisenhower ziin beleid denkt te voeren, waarvan vol gens zijn zeggen „de wederke rige hulpverlening" de hoeksteen moet ziin. Of wijst dit op een komende botsing met het con gres? Verspilling zal zich in het verleden ongetwijfeld hebben voorgedaan. En bezuiniging is al tlid aan te bevelen. Maar een beknotting van bijna 50 pCt. klinkt toch wel wat heel erg drastisch. JU BRUSSEL, 17 Dec. „De Be nelux bedreigt u rechtstreeks denkt aan uw vrouwen, uw kin deren, uw ouders", aldus wordt gezegd in een pamflet, dat van daag aan de burgerij van Brussel uitgereikt is. Dit geïllustreerde pamflet is uitgereikt door de Sibelux, een niet-officieel Belgisch comité, dat zich ten doel gesteld heeft een herziening van de bestaande Be- nelux-overeenkomsten tussen Ne derland en de Belgische Economi sche Unie te verkrijgen. Onder de kop: „U zult spoedig uw betrekking kwijtraken" staan foto's van moderne Nederlandse gebouwen, scheepswerven en ha veninstallaties met als schrille tegenstelling daarnaast een foto var een rij Belgische werklozen. Onder de foto's staat: „Dit (de Nederlandse gebouwen enz.) is gefinancierd met dat (de werk loosheid) in België". Groote Kerk 17 v Adam: Heemskerk 18 v Adam: Kota Gede 27 Halifax verw: Nieuw Amsterdam 18 te NewYork: Teiresias 18 v Suez: Borneo o 18 Sabang-Belawan: Edam verw p 18 vm Scillys-Antwerpen: Gr. Beer 18 te Walvisbaai; Kota Agoeng 17 te Colombo: Rijndam 17 v Cobh-Southamton: Suma tra nacht 17-18 te Southampton: Westerdam 17 500 o kp Race: Aldab 18 520 z 1 Palmas- 1 Pal- mas: Diemerdiik 18 v Los Ange les: Fairsea p 17 Guardafui-Fre- mantle: Garoet p 17 Zuidpunt Ceylon-Belwan: Joh. v. Olden- barneveldt 17 240 wtz Kangerroo Eilanden: Maasdam 17 260 otn Hallifax-Hallifax: Noordam 17 860 ton kp Race: Prins Willem 5 18 vm Antwerpen ver.: Ter- nate p 17 Oostp Kreta: Welte vreden 17 thv Oporto-Pt. Said. 's-GRAVENHAGE Met vol doening u'eelt Minister Mansholt in een nota aan de Tweede Ka mer mede, dat de bestrijding van de rundertuberculose in het kader van het 5-jarenplan zeer goede vorderingen maakt. Enkele cijfers mogen dit illu streren. Van de in het basisjaar 1949- '50 aanwezige 406. 194 reactie- dieren is tot 1 November 1952 'n aantal van 148.827 ter slachting aangeboden. Mede hierdoor is het aantal tuberculosevriie bedrijven geste gen met 32.162, zodat ca. 75 pCt. van het totale aantal bedrijven thans vrij van rundertuberculose is. Hoezeer bii de veehouders be grip bestaat voor de bestrijding en de wil tot medewerking aan wezig is. moge blijken uit het feit. dat van de 32.162 sedert de aanvang van 't 5-jarenplan vrij gemaakte beslagen, 12.205 bedrij ven ziin vrijgemaakt een of meerdere jaren voordat dit vol gens de provinciale reglementen verplicht was. Indien de thans aanwezige medewerking van de georgani seerde landbouw en de individu ele veehouders ook in het moei- is de televisie-uitzending van de première van circus Strass burger in Carré te Amsterdam, die hedenavond zou plaats heb ben, uitgesteld tot 20 Januari a.s., ten einde een rustige sfeer bii de première te verzekeren; ontving de N.V. Heemaf te Hengelo een order van de bfed. Spoorwegen voor de levering van honderd diesel-electrische locomotieven in samenwerking met de N.V. Gebr. Stork en Co. te Hengelo en de N.V. Allan te Rotterdam; overleed te Heemstede op 56- jarige leeftijd ir. J. H. F. Solle- wijn Gelpke, sinds 1947 mede directeur van de N.V. Aan neming Maatschappij „De Kon- dor" te Amsterdam. Hij heeft voorts een werkzaam aandeel ge had bij de tunnelbouw te Rot terdam; werd gisteren in de hoofdstad de 70.000ste telefoonaansluiting tot stand gebracht. Ongeveer dertien maanden geleden pas seerde de 60.000ste. Met de aan sluiting van de 70.000ste is een recordprestatie geleverd, waar mede het bestaande jaarrecord met 100 procent is verbeterd; kwamen Woensdagmiddag bü een boerderijbrand aan het kanaal Apeldoorn-Hattem bij de buurtschap Vaanssensebroek, vijf koeien om in de vlammen. Drie varkens werden zodanig ge wond, dat zij moesten worden afgemaakt. liike gebied van het Westen des lands bestendigd blijft en de prijsverhoudingen in de veehou derij geen ingrijpende wijziging ondergaan, kan men naar de mening van de Minister vertrou wen, dat de opzet, om in 5 jaren de rundertuberculose in ons land uit te roêien. praktisch zal slagen. OUD-MINISTER TERPSTRA BEGRAVEN Gisteren is het stoffelijk over schot van Mr. Terpstra, oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, lid van de Twee de Kamer, op de begraafplaats Nieuw Eyck en Duinen te Den Haag ter aarde besteld. In het sterfhuis werd een korte rouwdienst gehouden door ds. W. C. van den Brink, gereformeerd predikant te 's Gravenhage-Oost. Daarna werd in de intieme fami liekring een persoonlijk woord Besproken door de voorzitter van de Anti-Revolutionnaire fractie in de Tweede Kamer, dr. J. Schouten. In de aula der begraaf plaats sprak ds. van den Brink 'n kort woord en las aan de groeve de Apostolische Geloofsbelijdenis en het bad het Onze Vader. 's-GRAVENHAGE. Op het drukke kruispunt bij de Haagse Schouw onder de gemeente Voor schoten is gistermiddag het ver keer vrij ernstig gestagneerd ge weest. Een aanhangwagen van een vrachtauto was namelijk door nog onbekende oorzaak gekan teld, midden op het kruispunt. De wagen was geladen met fles sen bier, die her en der ver spreid lagen, terwijl de weg was bezaaid met glasscherven. Na on geveer drie kwartier was alles opgeruimd en kon het verkeer weer ongehinderd voortgang vin den. VALSE MUNTER AANGEHOUDEN Dank zij de activiteit van ambtenaren van de douane recherchedienst 'heeft de Am sterdamse Politie, de vervaardi ger van een onbekend groot aan tal over het gehele land ver spreide bankbiljetten van een rijksdaalder kunnen arresteren. Het is de 44-jarige tekenaar S. uit Amsterdam, die tegenover de politie een volledige bekentenis heeft afgelegd. BOETE VOOR DAGBLAD wegens voetbalprijsvraag AMSTERDAM. De Amster damse rechtbank heeft gisteren, conform de eis, de hoofdredacteur van het „Nieuws van de Dag", de heer A. P. van Leeuwen, ver oordeeld tot een boete van tien gulden of vijf dagen hechtenis wegens het aanleggen van een voetbalprijsvraag in dit blad zon der vergunning. Deze voetbal- prijsvraag was ook in „de Tele graaf opgenomen. DJAKARTA 18 Dec. (P.I.-Aneta) In opdracht van de Indone sische minister van Justitie heeft de immigratiedienst in Djakarta alle immigratiekantoren in Indo nesië telegrafisch ge-instrueerd alle aan voormalige K.L.- en K.N.I.L.-militairen gedane aan zeggingen om het land te ver laten, voorlopig te laten rusten in afwachting van nadere beslis singen van hoger hand, aldus heeft P.I.-Aneta van betrouwbare zijde vernomen. De immigratiedienst van mid- den-Java had echter mede gedeeld, dat in totaal twintig Nederlanders in die provincie, waarvan elf in Semarang. die als militair bii het K L. hebben ge diend. de aanzegging hebben ge kregen. dat hun verblijfsvergun ning. waarvan de termijn ver lopen was. niet zal worden ver lengd. zodat zij het land moeten verlaten. Aneta had van betrok ken zijde vernomen, dat geen van deze twintig Nederlanders Indonesië reeds verlaten had. een aantal hunner had echter reeds voorbereidingen tot ver trek getroffen. Verder waren er al gevallen bekend, waarbij de vergunning enkele maanden werd verlengd: in één geval was de uitwijzing ingetrokken. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nw. Guinea: m.s. Oranje (23 Dec.) Ned. Antillen: m.s. Willemstad (22 Dec.) en m.s. Trivia (27 Dec.) Suriname: s.s. Waterman (29 Dec.). Australië en Nw. Zeeland: via Engeland (20 en 27 Dec.) Argentinië. Bolivia, Chili, Uru guay en Parakuay: m.s. Gapeyu (20 Dec.) en s.s. Hoghland Prn- cess (27 Dec.). Brazilië: s.s. Alpherat (22 Dec.) en s.s. Highland Princess (27 Dec.) Canada: s.s. Rijndam (18 Dec.), m.s. Black Falcon (22 Dec.), m.s. Westerdam (23 Dec.) en ss. Black Tomoe (27 Dec.). Unie van Zuid Afrika: m.s. Stirling Castle (19 Dec.) en m.s. Pretoria Castle (27 Dec.) De 30.000 's GRAVENHAGE. 18 Dec. In de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, zestiende lijst is op num mer 12171 een prijs van f 1000. gevallen met premie van f 30.000. Advertentie Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kru schen bevat, wekken lever, nie ren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn. zuiver gehou den en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn.... Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. NEW YORK (K.N.P.) De opheffing van de militaire bezetting van Jeruzalem, het doen verdwijnen van de spanningen tussen twee vijandige machten en de invoe ring van de internationalisatie der stad zal na de discus sies in de Verenigde Naties voorlopig wel tot de vrome wensen bijven behoren, aldus verneemt het K.N.P. uit New York. De resolutie door de Verenigde Naties aange nomen met het oog op de Palestijnse kwestie, is voor de Arabische staten in hoge mate onaanvaardbaar, zodat er zelfs niets van een bespreking tussen Israël en zijn Arabische naburen zal komen. Nochtans heeft Jordanië zich voor het eerst tot concessies bereid getoond. Het is duidelijk, dat vele af gevaardigden, onder wie ons Ne derlandse Katholieke parlements lid Mej. Dr. Marga Klompé, met volkomen eerbiediging van het idee der internationalisering van Jeruzalem, hebben ingezien, dat de oude beslissingen der Ver enigde Naties inzake het Pa lestijnse vraagstuk niet meer te handhaven zijn. De gezamenlijke besprekingen tussen beide staten over het vluchtelingenprobleem en de restitutie van eigendommen zul len naar het oordeel der staten, die de nieuwe resolutie van 13 December hebben aanvaard, nu meer kans op resultaat geven dan de oude resoluties. I Gewezen werd daarbij op de opvatting, verdedigd in twee Pauselijke encyclieken. Vooreerst in de encycliek „In Multiplici- bus" van 24 October 1948, later in de encycliek „Redemptoris Nostri" van 15 April 1949. In de eerste encycliek wordt het „om- nino opportune" geacht, om aan Jeruzalem en omgeving een in ternationaal karakter toe te ken nen. terwijl in deze encycliek reeds een scherp onderscheid wordt gemaakt tussen het regi me, dat voor Jeruzalem vereist is en het regime, dat in het al gemeen de over geheel Palestina verspreide Heilige Plaatsen zal moeten beschermen. Deze ver- TILBURG17 Dec. Het Indonesische gouvernement heeft aan dom Willibrord van Dijk, de abt van de Cister- denser Abdij van Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven te Tilburg, bericht, dat het aan vier monniken van dit klooster officiële toestemming verleent om zich te vesti gen in Temanggung, op Midden-Java. Binnenkort zal Indonesië dus zijn eerste Trappistenklooster hebben, dat bovendien het eerste klooster van Contemplatieve^ is, dat door Nederlanders in Azië is gesticht. Reeds lange tijd werd de stichting van een monniken gemeenschap van een beschou wende orde op Java als een nood zakelijkheid gezien. Mgr. T. Wil- lekens S.J., de voorm. apost. vica ris van Djakarta, had reeds om streeks 1928 dringend om Cister - ciënser monniken gevraagd. En hij niet alleen.... Oude pastorie De Nederlandse abdijen waren echter niet in de gelegenheid om aan dit verzoek te voldoen. In het begin van dit jaar eerst werd het mogelijk geacht een aantal Cisterciënsers naar Indonesië te laten vertrekken. Het Indonesi sche gouvernement verklaarde tegen dit voornemen geen be zwaar te hebben. Drie paters. Balvinus ten Ha cken, een Amsterdammer, Nica- sius Schilders uit Heerlen, Sylves ter Oomen uit Breda en broeder Maurus Korel uit Amsterdam, zullen zich binnenkort voegen bij pater Bavo van der Ham, die zich reeds eerder op Java gevestigd heeft. Hun klooster zal voorlopig bestaan uit een vernieuwde pas torie, die door een provisorisch dak bewoonbaar gemaakt is. Vruchtbaar terrein. In „de wateren van Siloe" spreekt de Cisterciënser-auteur Thomas Merton zich sceptisch uit over de mogelijkheden van kloos tergemeenschappen van contem platieve monniken in Azië. De monniken van Koningshoeven de len deze opinie zeker niet. Zij wijzen terecht terug naar de hoge graad van kluizenaarsleven en ascetisme die ook in Indonesië bereikt is. Nog steeds is de Oosterling, veel meer dan de volkeren van het Westen nog, geneigd tot het be schouwende leven. Hun gebrek aan bekommernis om het aardse is daarvan voor velen wel het meest in het oog lopende aspect. Maar die onbezorgdheid kenmerkt ook de trappisten. In opdracht van de Stichting bevordering bescherming bevol king heeft Profilti een kort, maar krachtig propagandafilmpje ge maakt voor het voorprogramma van de Nederlandse bioscopen. Kees Stip, die met zijn „Staten Generaal" film bewees een vlot verteller te zijn, was wel de aan gewezen man voor zo'n karwei, en „de les van Londen", een werkje dat precies acht minuten in beslag neemt en gisterochtend voor tal van autoriteiten in Den Haag zijn première beleefde, zal bij de opdrachtgevers zeker in de smaak zijn gevallen.. Het is geen instructiefilm ge worden, maar een strak, zuiver betoog dat het Nederlandse pu bliek, dat maar al te gauw zegt „dat kan ik niet, ik zie mezelf al op zo'n smal laddertje", meer aanspreekt, dan brallende beto gen over heldenmoed en burger plicht. Het beste voorteken van de vruchtbaarheid van het terrein is wel, dat reeds enkele maanden nadat pater Bavo van der Ham zich te Temanggung vestigde, een jonge Javaan zich meldde als no vice. Hoewel de oude pastorie dicht bij de demarcatielijn gelegen is, is de jonge gemeenschap steeds vrij gebleven van overlast. Het is de bedoeling dat na ver loop van tijd de jonge klooster gemeenschap uitsluitend gevormd wordt door inlandse monniken, die ook de leiding van de abdij zouden krijgen. Gebrek aan bewijs Gistermorgen heeft de Bre dase rechtbank de twee woon wagenbewoners J. B. en S. J. vrijgesproken van de beschuldi ging van moord on de 87-jarige Oosterhouter Adriaan Broders. die op 24 Augustus van dit jaar in het Wilhelminakanaal te Oos terhout verdronk. De officier van justitie had tijdens de zitting van de rechtbank op 4 December i.l. tegen de beide verdachten 8 jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank acht te de aanklacht niet bewezen. ROTTERDAM 18 Dec. —Even na middernacht is de 53-jarige tweede stuurman van het in de Waalhaven liggende Engelse ss ..Belgian Coast" in het water ge vallen en verdronken. Deze stuurman ging van de wal langs een schuin geplaatste ladder aan boord. Hii verloor echter het evenwicht en verdween in de diente. De bemanning van de politie 2 van de Rotterdamse rivierpo litie heeft na meer dan twee uur dreggen de drenkeling opgehaald Enige toenadering Helaas hebben de Arabische staten. Pakistan, Afganistan, In donesië en Iran, geen concessies willen doen in hun eisen, die neerkwamen op een handhaving van de inderdaad verouderde resoluties van 1947 en 1950: zij blijven vasthouden aan een te rugkeer van de 850.000 Palestijn se vluchtelingen of een volledige compensatie voor de schade, die deze mensen hebben geleden. Op de onwil van Israël, dat deze eis niet wil, maar ook moeilijk kan inwilligen tengevolge van de ongelimiteerde immigratie-poli tiek, die tot op heden is gevolgd, stuit nu de hele oplossing van de Palestijnse kwestie af. Waf is er gedaan? Afgezien van de vele pogin gen, die de staten hebben ge daan om op menselijke gronden de vijandige partijen tot elkaar te krijgen, hebben de Katholie ken niet stil gezeten hun bij drage te verlenen,' juist omdat zij ooik zo gaarne vrede en rust in Jeruzalem zouden zien. Zij zouden de prikkeldraad-demar catielijn, die Jordanië de oude stad laat en het nieuwe deel aan Israël, willen zien opgeheven. Zij zouden de onwelwillende con trole op de enige douanepost aan de Amandelboom-poort willen zien verdwijnen Zij zouden wen sen. dat de Katholieke instellin gen in het Israëlische gedeelte weer aan het werk konden gaan en de ziekenhuizen weer hun Charitatieve arbeid konden ver richten. De gedelegeerden bij de Ver enigde Naties, speciaal de Ka tholieken, hebben kunnen ver nemen, dat de opvatting van de H. Stoel over de internationali satie ongewijzigd is gebleven. Wel deden tot tweemaal toe ge ruchten de ronde in de speciale commissie als zou de H. Stoel van gedachten zijn veranderd. Zij werden van bevoegde zijde tegengesproken. klaring werd in de encycliek „Redemptoris Nostri" vernieuwd, met uitnodiging tot de gelovigen van de gehele wereld om met ieder wettig middel aan deze op lossing mee te werken. De Osservatore heeft in 1950 de eisen van het Vaticaan gepre ciseerd: le Internationaal sta tuut; 2e Vrije toegang tot alle H.H. Plaatsen; 3e Vrije werk- zaamiheid van alle Katholieke instellingen en 4e bescherming van historische rechten der Ka tholieken. Er ging een ogenblik een zuoht van verlichting door de gelederen der afgevaardigden, toen bleek, dat Jordanië voor het eerst bereid bleek in te stemmen met de resolutie tot internationalisatie. Maar helaas is tot op heden deze in het verschiet liegende concessie overspoeld door de zee van problemen, die tezamen het Palestina-vraagstuk uitmaken, Noch'ans heeft het de Katholieke en Ohristelijke afgevaardigden in de Algemene Vergadering goed gedaan, kennis te nemen van de uitstekende manier, waar op de afgevaardigden van Sal vador en van Columbia hebben gepleit voor de onvervreembare rechten, die de Christenwereld in Jeruzalem heeft. Ontroerend was ook het be roep van de zeven millioen le den tellende Katholieke Vrou wenorganisatie, welke op het laatste ogenblik het Pauselijk standpunt onder ogen der Ameri kaanse delegatie bracht. Het heeft niet mogen baten, althans niet op dit ogenblik. Oproep van Amerikaanse bisschoppen WASHINGTON, 18 Dec. (K.N. P.) De Amerikaanse bisschop pen hebben het feest van On nozele Kinderen op Zondag 28 December aangewezen als natio nale gebedsdag der 30 millioen Katholieken in de Verenigde Staten voor de vervolgden in de communistische landen. In alle kerken, in alle kapellen zullen speciale godsdienstoefeningen ge houden worden. In de steden en dorpen van geheel Amerika zullen de Ka tholieken door gebed, offer en versterving een „vredes-barrica- de" opwerpen voor hen, die lij den onder de grootste godsdienst vervolging in de geschiedenis. In hun oproep dringen de bis schoppen er bij de Katholieken in de vrije wereld op aan „zich allen verstervingen op te leggen voor hen, die hun leven geven ter verdediging van de rechten van de mens en God te smeken, dat H/i deze tijd van beproeving mag bekorten en vrede en rust voor Kerk en wereld mag her stellen". NOODLOTTIGE DIEFSTAL BRUSSEL. De heer Brae- cke te Heusen (Oost-Vlaande ren) vond een stervende kraai in zijn tuin. Hij probeerde het beest met alle mogelijke mid delen in het leven te houden, doch het kauwtje, dat veel moeite bleek te hebben bij het ademhalen, verwisselde nog dezelfde dag het tijdelijke met het eeuwige. Toen de heer Braeeke de onfortuinlijke vo gel wilde laten opzetten, ont dekte de preparateur in de keelholte van het dier een gouden ring. De kraai moet deze ergens uit een kamer, waarvan het raam geopend was, hebben weggekaapt met het voor hem zo noodlottige gevolg. Naar de eigenaar van de ring wordt een onderzoek ingesteld. 's-GRAVENHAGE Het re gent klachten over Marken en Volendam, aldus verklaarde jhr. W. Boreel, directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer. Al enige jaren achter een regent het bij ons klachten van bezoekers uit het buiten land betreffende overlast, die hen door bepaalde elementen wordt aangedaan. Marken en Volendam verlie zen hun populariteit en lieftallig heid eensdeels, omdat de Zuidfl - zeewerken worden Uitgevoerd en de bevolkingen zich meer en meer van de traditionele kleder drachten ontdoen, andersdeels is er gedurende het seizoen in deze twee Zuiderzeegemeenten een aantal lieden, dat op de een of andere manier misbruik wil ma ken van het bezoek van zovele vreemdelingen en van hun slechts beperkte bekendheid met onze zeden, onze gewoonten en ons geld. Om de paar meter klampen zij en dat op een nuchtere botte manier, zonder enige stijl en humor buitenlanders aan om hen een geschikt restaurant te wijzen, een bezienswaardig heid te tonen, souvenirwinkels binnen te lokken, om hen een bootreis aan te praten, hun auto's te bewaken of naar een parkeerplaats te leiden, hen al dan niet in klederdracht te foto graferen enzovoorts. De populariteit van Marken en Volendam gaat door al deze oor zaken snel verloren. Hoewel de A.N.V.V. in het vreemdelingenbezoek aan Mar ken en Volendam zelf een be langrijk deel had, is het op het ogenbiik zo. dat de beide dorpen anti-propaganda voor zichzelf en Nederland opleveren. Hoewel de A.N.V.V. nooit een vreemdeling zal afraden naar Marken en Vo lendam te gaan. kan zij toch aan de andere kant moeilijk deze ge meenten in haar buitenlandse propaganda blijven betrekken. Indien de autoriteiten niet snel VERBROEDERING? Duitsers iveer één in de sport FRANKFORT. De Duitse sportslieden hebben een gat ge boord in het ijzeren gordijn en zijn overeengekomen de wedstrij den tussen de Russische zone en West-Duitsland te hervatten. De besprekingen werden in September van dit jaar afgebro ken omdat de Oostelijke autori teiten niet wilden garanderen dat sportwedstrijden tegen de West- Duitsers niet gebruikt zouden worden voor politieke doeleinden. Afgelopen weekeinde zijn sport- autoriteiten uit Oost- en West- Duitsland in een West-Berlijns hotel bijeengekomen en hebben na uren van besprekingen de vol gende verklaring uitgegeven: 1. De sportbetrekkingen zullen hervat worden. 2. Alle interzonale sportont- moetingen zulen gehouden wor den in een „ware olympische geest". 3. Tijdens de wedstrijden zul len geen politieke redevoeringen gehouden worden. 4. Er zullen geen politieke spandoeken of slagzinnen gebruikt worden. 5. De enige vlag die gehesen zal worden is de zwart-rood-gou- den. 6. Aan de dagbladen en de radio stations zal opdracht gege ven worden om hun aanvallen op Duitse sportleiders in Oost en West stop te zetten. 7. De West-Duitse sportbonden wordt geadviseerd de aanvragen om lidmaatschap van hun Ooste lijke rivalen voor de internatio nale federaties te steunen. maatregelen nemen, dat kan naar opvatting van de heer Bo reel alleen door het aanbieden van bepaalde ongevraagde diens ten zonder toestemming te ver bieden, dan zal het naar zijn inzicht met Marken en Volen dam als toeristencentra gedaan zijn. DOOR HET VENSTER... Een van de heiligen, die het meest tot ons spreekt in deze jachtende tijd, is de simpele timmerman Jozef. Zijn leven was naar de mens gesproken onbeduidend. Heeft hij zich dan niet afgevraagd wat de zin was van dat schijnbaar ver loren leven? Hij heeft het openbaar leven van Jezus niet meegemaakt, noch zijn drama tisch einde en verheerlijking, hij zag Hem slechts alledaags allemanswerk doen. Hem de Verlosser der wereld... Maar hij geloofde, en dat is het ge heim van zijn tevreden leven. Wij willen dit vragen voor ons zelf en voor heel de kerk: Want het dwaze van God is wijzer dan de mensen en het zwakke van God sterker dan de mensen. (I Corinth I 25). SACERDOS DAVIS CUP-FINALE Ver. Staten leiden tegen Italië SYDNEY. In de Daviscup wedstrijd AmerikaItalië heeft de Amerikaan Vic Seixas met 5—736, 63, 86, 6—3 van de Italiaan Fauston Gardini ge wonnen. Enige minuten voordat de wed strijd moest beginnen waren er vier duizend toeschouwers in het Hhite City Stadion, dat plaats biedt aan 10.000 toeschouwers. Na de wedstrijd, welke 133 mi nuten duurde, werden beide spe lers luide toegejuicht. De Amerikaan Tony Trabert heeft het tweede enkelspel tegen de Itaiaan Cucelli gewonnen met 6—3, 6—1, 6—3. Na het spannende eerste enkel spel kwam het tweede als een anti-climax. Het spel werd ongun stig beïnvloed door de motregen, welke begon te vallen na de wed strijd SeixasGardini. De regen hield spoedig op, maar er was genoeg gevallen om de baan glad te maken. De Australiërs zijn na het ge toonde spel in de twee enkelspe len veel optimistischer gestemd over hun kansen in de eindstrijd. De jonge onvermoeide Italiaan se ster, Fauston Gardini, heeft te gen Seixas prachtig partij gele verd. Bovendien ondervond de Italiaan nog hinder van een ont stoken oog. Eerst nadat Seixas in de vierde set met 25 achterstand en een nederlaag vrijwel zeker leek, be gon Seixas goed te spelen. De Italiaanse veteraan Gianni Cucelli begint voor de topklasse te zwaar te worden. Zijn spel te gen Trabert was teleurstellend. Schrijver Hermans weer vrijgesproken Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlandse schrijver W. F. Hermans, diet naar men weet, ervan beschuldigd werd zich over 't Rooms Katholieke Volks deel van ons land in zijn roman „Ik heb altijd gelijk", op beledi gende wijze te hebben uitgelaten. Het Gerechtshof kon zich ver enigen met het vonnis van de rechtbank, zodat de schrijver op nieuw is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Ook de procureur-generaal eiste veertien dagen geleden vrijspraak.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3