Nieuw type straalvliegtuig voor onze luchtmacht RADIO Vijf Amerikanen bezetten het eilandje Yangdo .01/^ 't Ges De hagedoorn bloeit weer in Glastonbury Financiën en Economie As pi WE G EI UW PUZZLE voor vandaag Lockheed T-33 trainers worden over de Oceaan gevlogen programma AANVAL VAN OVERMACHT AFGESLAGEN Noordelijkste post voor kust van rood Noord-Korea Hij herinnert krachtens de legende aan Jozef van Arimathea WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ooit last van Zuurbranden? Beursoverzicht i r Groie prijsvermindi VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 NO. 143. Binnen niet al te lange tijd zal men een nieuw type straalvliegtuig in het Nederlandse luchtruim kunnen ziendat in het kader van de militaire hulpverlening aan onze luchtmacht zal worden geleverd. Dit toestel is een Amerikaans vliegtuig, de Lockheed T-33, welke voor veel Nederlandse vliegers geen onbekende is, want zij, die in Amerika zijn opgeleid om de eveneens aan ons land geleverde Thunderjet straaljagers te vliegen, hebben menig uurtje in deze T-33 doorgebracht. Dit toestel is namelijk een les vliegtuig, waarin instructeur en leerling achter elkaar zitten en deze laatste vertrouwd wordt gemaakt met de speciale eigen aardigheden van het vliegen met straalvliegtuigen. Maar ook als de vliegers eenmaal afgetest zijn en in ons land zijn teruggekeerd, zal het nog wel eens nodig zijn, dat iemand met een instructeur de lucht ingaat en dan is het vertrouwde lesvliegtuig uit de opleidingstijd daarvoor het aan gewezen toestel. Daarom krijgt Nederland nu ook zelf een aan tal (hoeveel wordt om begrijpe- ZATERDAG 20 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gramo foonmuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 Om roeporkest en solisten. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Geva rieerde muziek. 18.15 Journali stiek weekoverzicht. 18.25 Oude Kerstliederen. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 Gra mofoonmuziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Kamerorkest, klein koor en solisten. 23.4524.00 Bla zersensemble. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra mofoonmuziek. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.30 Altviool en piano. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Radio- weekjournaal. 14.15 Dameskoor. 14.35 Gronings programma. 15.00 Amateursprogramma. 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Metropole orkest en solisten. 16.10 Sportpraatje. 16.30 Kamer orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Arti stieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.45 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tage. 23.2524.00 Verzoekpro gramma. lijke redenen niet gezegd) van deze straal-lesvliegtuigen. Het uiterlijk Het uiterlijk van de T-33 ver toont tamelijk bekende lijnen, zeker voor iemand, die een beetje in de luchtvaart thuis is. Ver wonderlijk is dit niet, want eigen lijk is de T-33 niet anders dan een tweepersoons uitvoering van de F-80, oftewel Shooting Star, de eerste en lange fijd de be kendste Amerikaanse straaljager. Dit toestel werd in 1944 gebouwd en is niet meer aan operationeel gebruik in de tweede wereld oorlog toegekomen, maar aan het Koreaanse front heeft hij zijn schade ruimschoots kunnen in halen. Eerst was men niet erg enthousiast over de Shooting Stars, die door hun groot brand stofverbruik maar kort in de lucht konden blijven en boven dien in Japan moesten starten, omdat de kleine Koreaanse vlieg velden niet genoeg ruimte had den voor het starten en landen van straaljagers. Maar later ver anderde dit en legrde men tevens hoe men in dit nauwe bergland met de straaljagers moest om gaan en nu is men vol lof over de prestaties van de Shooting Star en ook van de andere straal jagers, die er sindsdien zijn bij gekomen. Vooral het incasserings vermogen van deze vliegtuigen blijkt veel hoger te zijn dan men verwacht had; men was nogal pessimistisch gestemd wat betreft het uithoudingsvermogen van deze voor storingen zo gevoelige straalmotor als hij aan het front werd gebruikt. Waar de omstan digheden nu niet altijd zo ideaal zijn en een treffer van een vijan delijke mitrailleur voor het fijne mechanisme wel eens de dood steek kon betekenen. Maar de motoren van de Shooting Stars bleven onder de zonderlingste omstandigheden nog doordraaien, hetgeen beslist een groot pak van het geallieerde hart was. Zeer populair lesvliegtuig Om de vliegers voor de Shoo ting Star-jagers op te leiden was destijds geen enkel geschikt les vliegtuig aanwezig; daarom be sloten de Lockheed-technici om een lesvliegtuig uit de Shooting Star zelf te ontwikkelen. Zij maakten de romp eenvoudig een meter langer en bouwden achter de vliegerzitplaats een tweede stoel met toebehoren in, terwijl de cockpitkap werd verlengd, zo dat hij beide zitplaatsen omsloot, en ziedaar, het lesvliegtuig was geboren. Het was meteen een succesvol lestoestel en er werden meteen flinke orders op geplaatst. Het waren niet alleen de Ame rikanen, die een groot aantal van deze vliegtuigen in gebruik na men, ook de Canadese luchtmacht koos de T-33 uit als trainer voor haar aanstaande jachtvliegers en omdat de fabriek in Amerika al boordevol met orders zat, besloot men de toestellen in Canada zelf te bouwen, waarmede de fabriek van Canadair in Montreal werd belast. Ook in Europa gebruikt men nu dit lesvliegtuig, dat door de Amerikanen wordt geleverd aan dezelfde landen, die Thun derjet straaljagers hebben ont vangen. Evenals de andere vlieg tuigen, die voor de defensie van West-Europa worden geleverd, zullen de T 33 trainers uit Ame rika worden overgevlogen via de route, die over Groenland en IJs land loopt en waarlangs al enige Thunderjets naar Nederland zijn gekomen. Wanneer men de T 33 in de lucht ziet, lijkt hij oppervlakkig enigszins op de Thunderjet, ter wijl deze echter de inlaat voor de luchttoevoer naar de motor vooraan in de neus heeft, vindt men bij die T 33 twee inlaten opzij van de romp, ter hoogte van de cockpit. De langwerpige glazen cockpitkap scharniert aan de achterzijde en wordt dus ach terwaarts omhoog geklapt, ter wijl hij in geopende stand kan worden gehouden door een spe ciaal daarvoor aangebrachte steunstang, zodat de bemanning ongehinderd in en uit de cockpit kan klauteren. Aan de vleugel tips bevinden zich de bekende tiptanks, die men tegenwoordig aan bijna alle straaljagers vindt, omdat er in de dunne vleugels niet genoeg ruimte- is om de gro te hoeveelheid brandstof onder te brengen, die men voor deze toestellen nodig heeft. Het ach terstuk van de romp met de staartvlakken kan in zijn geheel van het vliegtuig worden afge nomen, waardoor de inspectie van de motor, die zich bij dit soort toestellen achterin de romp be vindt, zeer gemakkelijk is. Ruim 900 km per uur. Tenslotte enkele cijfers van deze snelle trainer. Hij heeft een vleugelspanwijdte van 11.84 m. en de romp is 11.50 m. lang. Het totale gewicht bedraagt 6370 kg en de maximum snelheid is 933 km per uur. Hij stijgt 1683 m. per minuut en kan een maxi mumhoogte bereiken van 13.710 meter, terwijl zijn vliegbereik HORIZONTAAL: 6. keurcorps 7. naaigerei 9. insect 11. aanw. vnw. 12. vrucht 15. onverstandig 16. schadelijk 18. jammer, misdaad 20. modern hulpmiddel bii sche pen VERTICAAL: 1. spiit 2. telwoord 3. aanraken 4. landbouwwerktuig 5. coupé 8. communicatiemiddel 10. superieur 13. liizig praten 14. afgelegen plaatsje 15. aanw. vnw. 17. bergruimte Oplossing Kruiswoordraadsel No. 142 Horizontaal: 1 boa; 4 sta; 7 partij; 9 titan; 11 akker: 14 sla; 15 hen; 16 ale; 17 kassa; 19 denen; 21 knave; 22 strik; 24 armen; 27 leo; 28 els; 29 ato; 30 arkel; 32 tenen; 34 nijdig; 35 lek; 36 gom. Verticaal: 2 opa; 3 aanhankelijk; 4 stand vastig; 5 tijk; 6 pilasters; 8 tele meter; 9 tak; 10 tas; 12 kan; 13 ren; 18 ski; 20 eer; 22 sla; 23 rok; 25 man; 26 non; 31 ene; 33 ego. 2.165 kilometer is. De motor is een Alison J-33 met een stuw kracht van 2.360 kg en hoewel een lesvliegtuig normaal onbe wapend is kan de T-33 desge wenst twee 12.7 mm mitrailleurs meenemen. Met de T-33 doet het tweede straal-lesvliegtuig zijn intrede bij onze luchtmacht. Er zijn reeds enkele Gloster Meteor MK 7 trainers een lesuitvoering van de bekende Meteor straaljagers, die speciaal wordt gebruikt voor de vliegers, die deze jager moeten gaan vliegen. Het derde straal- lesvliegtuig, dat onze luchtmacht in gebruik zal nemen is de Fok ker S-14, waarover al heel wat is geschreven, in tegenstelling tot de twee vorigen heeft het Fokkertoestel de beide zitplaat sen naast elkaar, hetgeen in mo derne lesvliegtuign steeds meer gebruikelijk wordt. (Van oorlogscorrespondent J. RUPS) VERSCHEIDENE malen is hij reeds op bezoek geweest op de Piet Hein, deze beschei den, beleefde commandant van Yangdo. De man met de grote rossige snor, met de altijd verschrikte blik en zenuw achtige trek om de mond. Hij heet Gif ford en is Ie luitenant bij hef Amerikaanse Korps Ma riniers en commandant van een groepje van vijf Ameri kaanse en een stuk of wat Zuid-Koreaanse mariniers en arbeiders op een eilandje van misschien een vierkante kilo meter, vlak voor de kust van communistisch Noord-Korea. Als hij aan boord van de Ne derlandse torpedojager kwam, dronk hij met zichtbaar welbe hagen zijn Hollands biertje uit een echt glas in de comfortabele officierssalon, die bij de marine „longroom" heet en dikwijls scheen hij te wachten op een aanbod om in de echte badkamer aan boord een warm zoetwater- bad te nemen. Hij genoot van alle dingen, die hij op zijn eilandje al zo lang ontbeerde, van alle uitingen van moderne beschaving, die men in het primitieve front leven niet kent, want luitenant Gifford is gestationneerd op het Noordelijkste door de geallieer den bezette eiland voor de Oost kust van Noord-Korea. Verscheidene malen reeds had deze kleine Amerikaan de com mandant van de Piet Hein uit genodigd een bezoek te brengen aan „zijn" eiland. En dezer dagen hebben die commandant en en kele officieren dat ook gedaan. Yangdo is een kaal, dor en onherbergzaam plekje rotsen, roestbruin van kleur, ook in de zomer, doorsneden met tientallen loopgraven en vol bunkers, die boven het eiland uitsteken als kleine venijnige puisten. Yangdo, waar men in een uur omheen kan lopen, werd eens door vissers bewoond en zal dat met Gods wil ook gauw weer worden. Nog steeds wonen er enkele vissers met hun gezinnen, waaronder men stokoude mensen aantreft, die wellicht nooit iets anders heb ben gezien dan het eiland en het Er bestaat een oude Kerstlegende in het stadje Glaston bury (Engeland) in Somerset, een legende over Jozef van Arimathea en een hagedoornstruik, die 1900 jaren geleden zou gegroeid zijn uit zijn staf. De struik staat op het ogenblik in bloei volgens de inwoners ter ere van Jozef van Arimathea en de geboortedag van Christus. Het is winter hier en geen enkele andere plant toont enig teken van leven. I^aar uit de takken van de hagedoorn van Glastonbury spruiten witte bloempjes en zij zijn overdekt met groene blaadjes. Wat is het geheim van het vreemde gedrag van deze plant? De Bijbelse geschiedenis ver telt ons, dat, toen het Lichaam van Christus van het Kruis was afgenomen, een vreemde man, Jozef van Arimathea genaamd, kwam om het te begraven. Alle schrijvers vermelden, dat hij een achtenswaardig man was, maar wie hij precies was, is niet bekend. Mattheus zegt, dat hij rijk was, Lucas, dat hij lid was van het Sanhedrin en Johannes deelt mede, dat hij in het geheim een leerling was van Jezus. Maar wie hij ook geweest moge zijn en welke reden hij ook ge had moge hebben om het Lichaam van Christus te begraven: er be staat over zijn later leven een legende, die krachtig geloof heeft gevonden. Volgens deze legende is hij in het jaar 60 van onze jaartelling met twaalf leerlingen naar Enge land gekomen. Op een heuvel in de buurt van Glastonbury zou hij zijn staf van hagedoornhout in de grond hebben gedreven, waarschijnlijk ter herinnering aan zijn aankomst. Vervolgens zou hij te Glastonbury een hou ten kerk de eerste Christen kerk in Engeland hébben ge bouwd en toen hij jaren later was gestorven, zou zijn stoffe lijk overschot in de nabijheid zijn begraven. Maar de staf van Jozef ging niet dood. Hij groeide en bloeide tot hij een struik was geworden. Een fanatiek soldaat hakte de struik in 1539 met zijn sabel om, maar een kleine stek van de ver minkte plant werd naar de tuin rond de kerk, die Jozef had ge sticht, overgeplant. Daaruit is nu een struik van vijf meter ge groeid, die tweemaal per jaar bloeit, in Mei in verband met de weersgesteldheid en in het Kerst seizoen zoals de legende wil ter ere van Jozef van Arima thea en zijn goedheid, die hem zorg deed dragen voor het Li chaam van Christus en het Chris telijk geloof naar Engeland bracht. Advertentie) O xult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. dorp op de kust, waar zij vroeger hun inkopen deden en hun waar verkochten, maar dat sedert lang taboe voor hen is, al ligt die kust ook maar twee kilometer van hen verwijderd. Eens heeft men op het eiland rijst verbouwd en hier en daar ziet men nog de restanten van droge rijstvelden, hoewel het een raadsel blijft, hoe het mogelijk was dat iets op die dorre rots bodem groeien kon. De vissers leggen zich toe op het vangen van grote inktvissen, welke af zichtelijke dieren men bij tien tallen aan drooglijnen kan zien hangen, grauwwit van kleur se dert ze gestroopt zijn, en een ongelooflijk smerige geur ver spreiden. Zoet water is op het eiland niet te vinden; de bewoners krijgen hun drinkwater van de geallieer de oorlogsschepen, die hier regel matig patrouilleren en volgens een vast schema bij het eiland de wacht houden om eventuele bezettingspogingen te verijdelen. Ja, zo'n invasie is reeds een maal ondernomen, maar luitenant Gifford vertelt, dat de roden met een verlies van vijftig doden en enkele honderden gewonden te ruggeslagen zijn. Maanden lang zitten die Ame rikanen nu al op het eilandje en leiden er een stierlijk vervelend bestaan. In de zomer huizen zij in een uit kisten opgetrokken hut aan het strand, maar nu het winter is zijn zij verhuisd naar een bunker boven op de rots, die weliswaar beter te verwarmen is, maar waar nooit een straaltje zonlicht binnendringt „Hope you will come back soon, sir", zei de kleine luitenant toen hij commandant de Jonge van Ellemeet de hand drukte, nadat hij de Nederlanders wat verlegen het primitieve geheel op het eiland had getoond. „Bye, sir". Boekhouder knoeide in de boeken Te Deventer is de 26-jarige on gehuwde boekhouder R„ wonen de aldaar, gearresteerd, verdacht van fraude bij de firma van H. te Deventer. Deze firma meent, dat de boekhouder door in de boeken te knoeien f 20.000.moet heb ben verduisterd. De gearresteerde boekhouder heeft inmiddels be kend. dat hij in een tijdsbestek van drie jaren zich op bedoelde wijze f 5000.heeft toegeëigend. De boekhouder was gedurende 4 jaren bij bedoelde firma werk zaam. Advertentie Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Kennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Ren- nies te pas en te onpas maag zuur of niet alleen maar om dat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet. maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te hel pen. Vraag Rennies bii uw apo theker of drogist. Oogstresultaten Javase Cultuur Mij. Omtrent de suikerproductie in 1952 in vergelijking met 1951 deelt de N.V. Javasche Cultuur- Maatschappij het volgende mede: Padjarakan in 1952 ca. 37.000 qt (20.514 qt in 1951), Pesantren in 1952 ca 133.000 qt (82.284 qt in '51), totaal in 1952 ca 170.000 qt (102.798 qt in 1951). Het rendement van het riet van Padjarakan was nog lager dan verwacht werd. De rietdief stallen zijn vooral gedurende de campagne op Padjarakan belang rijk toegenomen. Ook Pesantren heeft veel van rietvernielingen te lijden gehad. De gang van zaken heeft nog geen reden tot tevredenheid. Door een staking gedurende de campagne gingen slechts enkele arbeidsdagen ver loren. De oogst van Virginiatabak op Perning is wederom gunstig uit gevallen, zodat ook in verband met de grotere beplante opper vlakte een totale oogst van 180.000 kg droog (1951: 114.200 kg) kon worden verkregen, waarin mede is begrepen het product verkregen uit de opkoop van bevolkingstabak, waarvan 't aanbod de verwachting overtrof. W achtgeldregeling bij Becht en Dyserinck De laatste tijd hebben zij, voor al de buitenlandse vraag naar producten van de Haardenfabriek en Ijzergieterij Becht en Dyse- ring N.V. te Weesperkarspel be langrijke wijzigingen voorgedaan. Teneinde de bedrijfs- en zo nodig ook de personeelsbezetting aan deze gewijzigde omstandigheden te kunnen aanpassen, heeft de directie voor een gedeelte van haar personeel in de periode van 22 December t.m. 3 Januari 1953 een wachtgeldregeling inggvoerd, de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten daartoe is verkregen. Interim-dividend N.V. W. A. Scholten Commissarissen en directie der N.V. W. A. Scholten's Aardappel- meefabrieken te Foxhol hebben besloten over het boekjaar 1951- 1952 ,dat per 30 Juni is geëin digd, een interim-dividend te declareren van 5 pCt., zowel op de preferente als op de ge ge- gewone aandelen. Van dit interim-dividend wordt 4 pCt. betaald in Stocks en 1 pCt. in contanten. Het ligt ver der in de bedoeling aan de jaar lijkse algemene vergadering van aandeelhouders, welke eind Ja nuari of begin Februari 1953 zal worden gehouden, voor te stel len, boven het interim dividend, een slotdividend op beide soor ten aandelen te betalen van 2 pCt. in contanten. De inspecteur der directe be lastingen heeft art. 1, eerste lid van de wet op de herkapitalisa tie '51 van toepassing verklaard op het interim-dividend ad 5 AMSTERDAM. 18 Dec. Even als te New York is ook vandaag op de Amsterdamse Effectenbeurs een grote mate van terughou dendheid wel het voornaamste kenmerk geweest. De markt had dan ook een kleurloos verloop, waarbij kleine koersverliezen als gevolg van de minimale affaire overheersend waren. Stimulerend nieuws is er ook niet, met uitzondering van enkele maatschappijberichten, die echter alleen van invloed zijn op het be treffende fonds. Lappen Nedam, die de laatste tijd sterk naar voren zijn gekomen openden f 7.lager op f 150, het geen feitelijk niemand verwon derde na de recente exorbitante stijging. Tijdelijk volgde een her stel tot f 155, doch tegen slot werd weer f 151 betaald. De Staatsfond- senmarkt verkeerde vandaag wel enigszins in een mineurstemming, al bleven de verliezen beperkt. Er schijnen enige grotere emis sies op komst te zijn en nu meent men, dat er nogal wat aanbod in de conversielening 1947 boven de markt hangt. Vandaag liep de koers achter uit van 94 1/8 tot 93 3/4. Ook het verloop in Kon. Olie stelde te leur. Begin Beurs werd op 313 1/4 nog iets boven gisteren verhan deld, doch tegen slot werd 310 1/2 betaald, het laagste punt van de dag. Industriepapieren eveneens iets lager, doch aandelen Dok en aandelen Scheepsbouw iets hoger op grond van het zeer gunstige orderbestand. Scheepvaartpapieren in feite onveranderd, cultures hier en daar een fractie luier. Van de Amerikaanse afdeling valt de laatste dagen bitter weinig te vertellen. De handel hier heeft niet veel om het lijf en de koer sen liggen nagenoeg op hetzelfde peil als in Wallstreet. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 51. Na school kwamen programma leiders van radio-omroepen naar Breda om hem dure sigaren en voorstellen te presenteren. Hij nam de sigaren aan hij was niet voor niets de zoon van een sigarenfabrikant en stuurde de mannen met hun voorstellen naar de jonkheer. Een vertegenwoordi ger van een zeepfirma kwam op gewekt vragen of Theodoor ver klaren wilde tegen idem zo veel dat hij zich uitsluitend met Rosemarijn zeep waste. Theo door had van die zeep nog nooit gehoord en zei, dat hij ze dan toch eerst diende te proberen. Ja wel, de vertegenwoordiger liet een verblindende luxe doos met een dozijn stukken zeep achter. Ik zal ze aan Clarence geven, Door Toon Kortooms dacht Theodoor. Er kwamen brie ven van onbekende snoeshanen en van bakvissen. Vader en moe der Bronkhorst raakten door al die lof rond hun zoon in de war en ondernamen een reis naar Ginneken. Theodoor had de groot ste moeite om zijn vader ervan te overtuigen, dat het allemaal maar bijzaak was en dat hij snak te naar de fabriek thuis. Hij zou ze straks nog tot grotere bloei trachten te brengen. Hij zou een nieuw merk aan de markt bren gen: „Sinclair Bariton", een kloek knakmodel. „De omzet is aanmerkelijk ge stegen, sinds jij zingt," zei de oude heer Bronkhorst, overigens heel tevreden. Ook George was geheel veran derd. Hij ging veel wandelen en bleef voor elke automobielhandel toeven om een eigen wagen uit te zoeken. Naar zijn zaak fietsen, achtte hij niet langer verant woord. En hi.j had bouwplannen, een huis in Noorse stijl. Jan Bronkhorst stuurde een lucntpost- brief uit Melbourne: „Kom naar Australië, Theodoor, dit is het land van de toekomst." Hoe 'Theodoor ook trachtte zijn familie tot bedaren te brengen, hij slaagde daar nauwelijks in. De sneeuwbal was aan het rollen, dat ging een lawine worden. Intussen werd de tournée voort gezet. In Den Haag kwamen vele ministers en buitenlandse diplo maten luisteren. De jonkheer praatte gevaarlijk veel met de Franse gezant, daar kon op den duur nog handig een Franse tournée uit volgen. Ook de Engelse ambassadeur deed hinderlijk druk. Ja, zelfs de gezant uit de Verenig de Staten toonde interesse. Dat zou me een leven worden van hot naar haar, het leven dat Theodoor schuwde. Ik moet hier snel uit zien te komen, dacht hij. hoe eer der hoe liever. Al die tijd had hij Clarence niet meer gesproken. En niets is voor de mens zo fnuikend als heimwee. Sterke naturen kwijnen er in weg. Hij verlangde soms midden onder een weemoedig negro-spiritual naar de enorme lach van mevrouw Legrande. De overtuiging dat Cla rence's vader hem op staande voet als zoon accepteren zou na dit alles voedde zijn ongeduld. Hij zou niet zo heel lang meer tegen de pijn van het heimwee kunnen optornen. Heimwee naar Claren ce, heimwee, naar de salon in de Laurierdreef, heimwee naar het geluid van mevrouw Legrande's omst. stap., stap., knots! Heim wee zelfs naar de metalen Joseph, die met een strak gezicht de deur voor hem zou openen. Maar geen minuut werd hem voor zijn eigen gegund. Hij moest zijn studies wel eens bekorten. De Woensdagmiddagen waren taai geworden: alsmaar bii Van Tricht oefenen en dan tegen de avond hals over kop de wagen in om er gens op te treden. Want de voort varende jonkheer had een aantal concerten ingelast: Groningen, Zwolle, Arnhem. Nijmegen, over al waar hij een schouwburg had of er een afhuurde. Theodoor zong in Breda. Heel de handelsschool was aanwezig. De baas van de Sa- lome-bar zat tussen het gehoor en ergerde zich over de jonkheer. De zelatricen waren er en strooi den luid en vlijtig het bericht rond, dat de zanger van deze avond op hun kransje zijn eigen lijke debuut had gemaakt. George en Mies waren er. George keek in de pauze druk om zich heen alsof hij een kennis zocht, die hij nood zakelijk even moest hebben. Maar in werkelijkheid keek hij rond om triomfantelijk de knikjes te in casseren van deze en gene. Theo door zong in zijn geboortestad.. Zijn ouders zaten in een der loges en luisterden ongelovig naar hun zoon. De meiskes van het lyceum vulden hele rijen en snoefden te gen elkaar, dat Theodoor hen méér bemind had dan enig ander wezen ter wereld. Naderhand stonden zij aan de uitgang om hem geluk te wensen en de aandacht op zich te vestigen. Toen was bij Theo door de maat vol. Beu van al het geharrewar en beweeg om hem heen, snakte hii naar de stilte en de rust. Weg uit heel de rumoe rige bende van het podium, recla me en bewonderaars. Vandaag nog! De tournee eindigde, ofschoon Theodoor er aan getwijfeld had, dat het ooit zo wijd zou komen. Daags na de tournee de jonk heer zon alweer op een nieuwe rondreis reed Theodoor naar André van Tricht. De beide man nen zaten tegenover elkaar en Theodoor zei zonder omwegen: „En nou die zure markies tem men!" „Natuurlijk," zei Van Tricht, „morgen zal ik de situatie bii de jonkheer in de week zetten. Overmorgen kun je dan met hem gaan praten." Van Tricht zat er van de ene kant toch wel over in. Hij dacht, als die knaap zijn meisje krijgt en hij trouwt over enkele jaren, dan ben ik teneinde. Ik moet zowel het ene bewerkstelligen, als het andere voorkomen. Dat is en zware opgave. Ik wijd mij liever aan een lastige partituur. De hele verdere avond zon hij is een zware opgave. Ik wijd mij 's nachts weinig en tegen de komende morgen zag hij op. Maar in de namiddag liep hij bij de jonkheer binnen. Theodoor en zijn leraar genoten het zeldzame voorrecht daar binnen te treden, zonder zich tevoren aan te laten kondigen. (Wordt vervolgd) ALKMAAR Hc -an B. en W., om de c Muziekluin van dc >ijk over Ie doen I 'an de heer Tllsfra ls lag na een langdurig inderhalf uur comtle lering van het Senioi loor de raad verwo hechts de stemmen VI Wethouders vóór. Er waren enkele ■oals de heren Sietsn •er en Wlese, die ai eneigd waren, het vo >rm te aanvaarden, "heel omsloegen, zodi •itlcr een en ander chiedenis van de o >verdracht, zoals dl eeds was geschied zo tennis van het gemee ïad verteld. In het kort komt d tenis hierop neef: Dc "Mjk wilde zijn huurcc iep tot 1 October 19 and doen, omdat de ran de muziektuih ni •as. Hij heeft Zich to ;nding gesteld met larskantoor, dat de h •'ra te Holwerd als "oordroeg. Een en "hiedde buiten mede 'et gemeentebestuur 'eer Tilstra kwam m 'tn Dijik tot overee HÜ zou een goodwill en. die naar de gen en. f20.000,— groot van er f5.000,o werden betaald. Er 'ermijn gesteld, waart van Dijik de muzielkt verlaten. Aan deze ti deze echter niet void »r inAlkmaar geen hem beschikbaar was. Tilstra heeft niet wil 'en voor de argument heer van Dijik en hee: oroces in kort geding dat hi.j gewonnen Veertien dagen na dl moest de heer van D ziektuin verlaten. Di raad aanleiding te be tot 1 October 1954 d> moest blijven, zoals d dat de heer van Dij ware wordt gedwongè zoals de heer Torenvl: drukte, geheel uit te De heer Toremvliei vond. dat het met 1 hands overdragen vat Advertentie DAMES- en KIb CONFECTI1 AFC-NIEEH Adspiranten oj. ALKMAAR Aai programma voor a.s en Zondag hetzelfde vorige week, zijn er geen convocaties vers alle elftallen zijn de echter als de vorige geven we nog even den en vertrektijden: Zaterdag: LSVV d— Friesebrug; HSVd—AFCe 1.30 brug; AFC fLSVV c 3 Zondag: AFC aLi uur Overdie; AFC oLimmen b 1. die; Hollandia T. aA! Friesebrug. Adventsviering HEILOO De afd< van de N.K.J.B. heet Woensdag een adven houden, welke gevul den door muziek en Wegens ziekte moest punt echter komen t zodat alleen de zang C. Leek, met piano van de heer P. Kuy Daar stond echter te adventsuiteenzetting weleerw. heer kapel: tervis. De medewerk aan het slot van de dels sigaren bedankt. Dl 9 vc V( OVERAL STOFJAS STOFJAS Gestr. V) RIJBROE1 LEDEREJ Cord. W: Cord. Wi Blauwe KOKSBR WERKHI PETTEN A AN VA DER VEI ZATERD. 20 DECI TE 9 UU MAGDA

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6