Minister schept kans voor humanisme in de kazernes V.S. sresloten voor vrouw die Nazi-beulen bedroog DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ernstige bezorgdheid in confessionele kringen Samenwerking met Tito in F.S. precair geacht Eisenhower benoemt Begrotingsrace geen hobby van voorzitter Na zeven jaren Ouderbezwaren onnodig vergroot Resolutie inzake Oostenrijk De Indonesiërs zijn vreemdelingen Mijninst *>rting in Zuid-AFRIKA 22 mille bij inbraak ontvreemd Commentaar van Osservatore over breuk met H. Stoel Mgr Wyszynski niet naar Rome? Moeder en kind trachten op vernietiging van oorlogsvonnis U leest het in de krant! De Kamer op Kerstreces Opnieuw stappen bij Perzië NOORDHOLLi Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimam 14. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Scbagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Zaterdag 20 December 1952 48e Jaareang No. 12659 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) HET IS VANDAAG uitgerekend zeven jaar geleden, dat de Ka tholieke Volkspartij als de aan gewezen en enig-mogelijke een heidspartij voor de katholieke Nederlanders werd opgericht. Op 22 December 1945, in een veelbewogen tijd, vlak na de be vrijding, toen zeer velen, ook on der ons, hun geestelijk evenwicht nog niet konden terugvinden. On danks de verwachtingen van 'n „doorbraak bleven de Katholieken van Nederland toen ook staatkun dig in overgrote meerderheid zich zelf. De uitslag van de eerste na oorlogse verkiezing hebben wij voor de „nieuwe" K.V.P. meer malen openlijk aangezien als „wonder": in die tijd, met een gebrekkig, uit de grond gestampt Partij-apparaat, wèèr ruim éen millioen kiezers achter zijn vaan dels te krijgen en weer de gróót ste Partij in het land te zijn, dat was een „wonder" Vandaag is het zeven jaar ge leden, dat daarvoor, zij het nog aarzelend, door de definitieve stichting van de K.V.P. de grond slag is gelegd. De vraag komt als vanzelf op, of deze zeven jaren de schriftuur lijke vette, dan wel de magere geweest zijn! Er is, juist in dit verband, stof tot overwegen. In elk geval me nen wij, dat de laatste van deze zeven niet van vette jaren kan worden gesproken. Daarvoor is er te veel gebeurd. Had het vermeden kunnen wor den? Zeker zijn er, in verschil lend opzicht, velerlei fouten ge maakt! Tot nog toe ecfhter zijn die fou ten steeds o.i. al te veel en te uitsluitend aan de leiding van de K.V.P. (Partij en Fractie) ge weten. De vraag is dus, of het niet zin heeft, ook eens, duidelijk en oprecht, te onderzoeken, in hoeverre diverse leden, delen en groepen van de Katholieke Volks gemeenschap, fouten hebben ge maakt en te kort geschoten zijn. Toen dezer dagen een bekend priester, die zich, met hart en ziel Nederlands priester noemde, tegenover ons zijn diepe be zorgdheid over de gang van zaken in de Nederlandse Katho lieke Volksgemeenschap uitsprak, werd er door een politiek leider, die ook in dit gezelschap was, opgemerkt, dat er tegenwoordig onder ons te weinig besef leeft voor de waarde van de Ka tholieke eenheid op staatkundig gebied, noemde deze man ver grijsd in de dienst der katholieke openbare activiteit dat dit vlakweg onrustbarend is. Ook naar onze mening is de toestand onder ons op dit punt, in het algemeen gezien, veel slechter dan zeven jaar geleden. Wij behoeven dat thans niet na der uit te werken. Het is duide lijk genoeg en zal vandaag nu precies na zeven jaar de K.V.P.- Partijraad weer bijeen komt, wel opnieuw duidelijk gemaakt worden. Onze conclusie voor deze dag is bij voorbaat al, dat de thans ein digende periode tenslotte die van de magere geweest moet zijn! Dit houdt in, dat er langs alle kanten en met alle krachten ook de sociale dus naar ge streefd moet worden, zeven vette jaren te doen volgen! Zeven vette jaren, van goede (verbeterde) organisatie en pro paganda in en door de Partij, en van principieel, doelmatig, daad krachtig en verantwoord prac- tisch-politiek beleid! Dat kan slechts, als Katholiek Nederland met de leiding van de Partij meewerkt in het waarach tige besef, dat dit voor het wel zijn van het land en voor de be hartiging van wezenlijk-grote katholieke belangen radicaal noodzakelijk is! DEN HAAG De Minister van Oorlog heeft medege deeld en verzocht door aanplakking hieraan bekendheid te geven, dat voor het volgen van vormingsv kern- en bezinningsbijeenkomsten van het Humanistisch Thuis front vier dagen uitzonderingsverlof aan militairen kan worden gegeven en dat bovendien een gulden extra per dag wegens gemis aan levensmiddelen kan worden uit betaald. Deze mededeling is toegezon den aan de commandanten van de garnizoenen Middelburg, Wezep, Oldebroek, Nunspeet, Ermelo, Havelte, Amersfoort, Assen, Oir- schot en Wittenberg. Tegelijk met de mededeling van de Minister is een schrijven van het Humanis tisch Thuisfront aangeplakt, waar- is tevens een gedeeltelijke reis kostenvergoeding in uitzicht wordt gesteld. Deze maatregelen van het Mi nisterie van Oorlog wekken alom in den lande bij confessionele militaire kringen grote ontstem ming en ongerustheid. Immers dergelijke privileges werden tot nu toe slechts verleend voor godsdienstige cursussen en nooit voor enige niet-godsdienstige bij eenkomst van een Thuisfront. Men acht het een gevaar, dat bij een voor het merendeel Christe lijk leger publiciteit en facilitei ten worden gegeven voor een a-godsdienstige, of zelfs, zoals vaak van humanistische zijde is medegedeeld, anti-godsdienstige vorming. Het bezwaar, dat bij vele ouders uit moreel oogpunt aan de dienstvervulling vastzit, KERSTMIS IN ENGELAND LONDEN. 19 Dec. Het blad van de Britse kleermakers wijst er op. dat indien een costuum, waarvoor voor het eerst op 23 December de maat genomen is. na Kerstmis te nauw blijkt te zijn, dit niet de schuld van de kleermaker is. maar van een kalkoen, 'n plumpudding, een berg aard appelen en een paar dozijn pasteitjes. AANGENOMEN NEW YORK, 19 Dec. De Politieke Commissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft Vrijdag met grote meerder heid een 'beroep op de Vier Grote Mogendheden gedaan om een „nieuwe en dringende poging te doen om overeenstemming te be reiken over de bepalingen van een Oostenrijks (vredes) verdrag" en daardoor een einde te maken aan de bezetting van Oostenrijk. Vooruit, denkt Pancho de chimpansee, ik hèb nou eindelijk m'n mooie pak aan, laat ik er nu ook wat aan hebben. Even zien of mijn Julia in het telefoonboek staat. Wat zegt U? Kan ik niet lezen? O, dat is niets; Julia's naam herken ik altijd welZie je wel, daar staat ze. Nu nog even d'r nummer draaien; als ik nou maar niet haar vader aan de lijn krijg.en, als ze nu maar mag van d r ma, dan gaan we vanavond samen naar de bioscoop: als ze tenminste óók d r goede jurk aantrekt! wordt daardoor onnodig vergroot. Bovendien vraagt men zich af of deze maatregelen verenigbaar zijn met het Reglement op de Krijgs tucht. De Minister van Oorlog heeft bovendien laten weten, dat het Humanistisch Thuisfront voor een dergelijke vorming nog dit jaar over een bedrag van f 3.500.- zal kunnen beschikken. Boven dien is toegezegd, dat voor het volgend jaar ook de Marine voor deze cursus in humanistische vor ming in aanmerking zal kunnen komen. Voor 1954 is de subsidie nu reeds op f 7500.gesteld. Ver der wordt ons medegedeeld, dat in het kamp Nunspeet elke avond op last van de commandant twee legertrucks ter beschikking staan om de militairen in de gelegen heid te stellen humanistische cur sussen te volgen. Van Katholieke zijde wordt aan de Katholieke militairen het be zoek aan humanistische vormings cursussen in de sterkste mate ont raden. Prof. Langemeyer: Zoals bekend hebben de beide Indonesiërs, die onlangs te Am sterdam gearresteerd zijn, een verzoek aan de Hoge Raad ge daan om te verklaren, dat zij niet als vreemdelingen kunnen wor den beschouwd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer, heeft thans een schriftelijke con clusie bij het college ingediend. Hij is daarin tot de conclusie geko men. dat het verzoek behoort te worden afgewezen. Zijn inziens kunnen de verzoekers naar ons geldend recht niet anders worden beschouwd dan als vreemdelin gen. Vier man gered JOHANNESBURG, 19 Dec. Vier inheemse arbeiders, die Woensdagmorgen door instorting ingesloten werden in de Noorse mijnen bij Johannes!,urg, zijn er gisteravond in geslaagd de opper vlakte te bereiken. Zij hebben meegedeeld, dat 15 lotgenoten van hen nog in het leven zijn. Bij de instorting zijn vier men sen gedood Woensdag in de loop van de dag. zijn verder vier mijn werkers gewond naar boven ge bracht. De vier mijnwerkers, die er gisteren in geslaagd zijn de op pervlakte te bereiken, zijn na een medisch onderzoek weer afge daald met de reddingsploegen om deze de weg te tonen, waarlangs zij ontsnapt zijn. Gisternacht is ingebroken in het kantoor van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autobus diensten (B.B.A.) aan de Zuid- Oostingel te Bergen op Zoom. Door het indrukken van een ruit kon men het kantoor betreden. D- dief of dieven hebben daar na de brandkast geforceerd en hebben zich met een bedrag van ongeveer 22.000 uit de voeten gemaakt. Vast staat dat de onbevoeg den hun bezoek hebben gebracht tussen middernacht en viif uur daar er 's avonds tot twaalf uur en 'S morgens reeds van viif uur af. zoals gebruikelijk, personeel in de garages aanwezig was en door hen niets is gemerkt. SURINAME Wat is er met Suriname? Die vraag wordt ons gesteld van belanghebbende zijde en reeds waren wij doende, daarover iets te schrijven. Men leest een en ander nu heden in dit num mer in De Kroniek van Zater dag. VATICAANSTAD, 19 Dec. De Osservatore Romano heeft in haar avondeditie van heden uit voerig commentaar geleverd op 't verbreken van de diplomatieke betrekkingen van Joegoslavië met de H. Stoel. Het blad verklaart, dat dit bericht in tal van vrije landen diepe indruk en veront waardiging heeft verwekt. De hoop, die buiten de landen achter het IJzeren Gordijn leef de, dat de toestand der Katho lieken in Joegoslavië en de be trekkingen van dit land met an dere landen zouden worden ver beterd, is daarmede volkomen de bodem ingeslagen. De openbare mening in de Verenigde Staten ten aanzien van Joegoslavië is daarmede beneden het nulpunt gedaald. Hoge kringen te Washington noemen het hoogst ernstig, dat met het oog op de publieke opi nie de samenwerking met Joego slavië nu steeds minder aanvaard baar wordt. Ook elders in de wereld echter zo gaat het blad voort wordt de situatie ernstig beoordeeld. Als haar eigen commentaar voegt de Osservatore Romano hieraan toe, dat thans alle leden van het Mystieke Lichaam van Christus, vooral ook die in de landen achter het IJzeren Gor dijn, zioh nog meer één zullen gaan gevoelen. ISRAËLISCH KABINET AFGETREDEN TEL AVIV, 19 Dec. De Is raëlische minister-presiderit, Ben Goerion, heeft Vrijdag het ont slag van zijn coalitieregering bij president Ben Zvi ingediend. Men verwacht dat de premier in het komende weekeinde een nieuwe coalitieregering van twee partijen zal vormen, n.l. de Is raëlische socialistische partij en de algemene Zionistische partij. Het nieuwe kabinetzal waar schijnlijk Maandag reeds aan het parlement worden voorgesteld. VATICAANSTAD, 19 Dec. (K.N.P.). In Vaticaanse krin gen verwacht men, dat de Poolse regering aan de nieuwbenoemde kardinaal Mgr. Wyszynski, aarts bisschop van Warschau en Gne- sen en Primaat van Polen, geen toestemming zal geven naar Rome to gaan om daar aanwezig te zijn bij de ceremonies der kardinaals creatie. Recente berichten uit Polen wijzen erop, dat de situatie in dat land de laatste paar weken aanzienlijk is verslechterd. De aartsbisschop van Katowice, Mgr. Adamski, en zijn coadjutor en vicaris-generaal immers zijn door de Poolse regering afgezet van wege hun actie voor het Katho lieke onderwijs in de godsdienst leer op de scholen. Ook hebben de Poolse Katholieken eerst op 7 December officieel de benoe ming van Mgr. Wyszynski tot kar dinaal mogen vernemen. Vrijdagmiddag heeft H. M. Koningin Juliana te Amsterdam op het Jonas Daniël Meyer- plein het verzetsmonument, ter herinnering aan de Februaristaking in 1941, onthuld. Bij deze plechtigheid waren Prins Bernhard en vele autoriteiten aanwezig. Een overzicht van de plechtigheid na de onthulling van het monument genaamd „Dokwerker", en ver vaardigd door de beeldhouwer Mari Andriessen. Rechts op de foto Koningin Juliana, Prins Bernhard en Burgemeester Am. J. d'Aïlly. FRANKFORT Een Belgische oorlogsbruid kan zich niet bij haar Amerikaanse echtgenoot voegen omdat zij eens de bazen van de Nazi-werkkampen heeft bedrogen om meer voedsel te krijgen. Het betreft hier Mevr. Ray Urabazo, vrouw van sergeant Ray Urabazo uit Mather- field (Californië). Mevr. Urabazo, toen Elizabeth Craps uit Brussel, werd als een van de millioenen arbeidsslaven door de Nazi's naar Duitsland gesleept. Zij werd te werk ge steld in een Wehrmachtswerk- plaats in de buurt van Kassei in Juli 1942. Ziek van het afsloven. het slechte voedsel en de ruwe be handeling verscheurde zij een foto van Hitier. De Nazi's brachten haar voor het gerecht. Naast de beschuldiging van het Na 1 Jan. trekkings- lijsten Staatsloterij Er gaat met ingang van het nieuwe jaar wéér een wens op ons verlanglijstje in vervul ling, geacht lezer en lezeres! Al heel lang is ons van alle kanten gevraagd of wij bereid waren de trekkingslijsten van de Staatsloterij in ons blad op te nemen. Nu, bereid waren wij wel, maar in staat niet. Zekere moeilijkheden hielden tot dusver de 'trekkingslijsten uit de krant. Alle moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden: deze was er één van. Zij is overwonnen. Bespaar U na 1 Januari de tocht naar het lo terijkantoor; U leest het in de krant! En eerlijk: wat leest U langzamerhand eigenlijk niet meer in de krant. Mogen deze trekkingslijsten U aanzegging doen van veel prijzen en premies; mogen zij U slechts in uiterste noodzaak verwijzen naar het „eigen- geldje"; mogen zij U behoeden voor de teleurstelling van een „niet" Dat is de wens van Uw krant, Uw eigen lijfblad. verscheuren van de foto was zij ervan beschuldigd contact gehad te hebben met een Franse krijgs gevangene, die zij een beetje water gaf. En daarna kwamen zij er achter dat zij valse rant- soenlbonnen had. Zij werd be schuldigd van fraude en verval sing van papieren. Een Nazi- reChter veroordeelde haar tot drie jaar. Zij leerde de Amerikaanse soldaat Urabazo kennen en trouwde met hem. Zij hebben een kind van vier jaar. De auto riteiten in Washington wilden haar echter geen inreis-visum voor Amerika verstrekken omdat zij in de gevangenis gezeten had wegens fraude. Een advocaat maakte de zaak aanhangig in Kassei en verzocht het hof de oude beschuldiging tegen mevr. Urabazo te vernietigen. Deze maand heeft het Hof de beschuldigingen betreffende het verscheuren van de foto van Hitier en het geven van het beetje water aan de Franse krijgsgevangene vernietigd," maar de fraude en de vervalsing van papieren werd gehandhaafd op grond van het feit, dat zij met haar valse bonnen de voedsel voorraad van de andere gevan genen in gevaar bracht. Thans is de zaak voor een ho- ?er Hof in Frankfort gebracht, inmiddels wachten mevr. Ura bazo met haar dochtertje Nicole en hoopt dat zij alsnog een vi sum voor Amerika zullen krij gen. NEW YORK 19 Dec. Eisenhower heeft vandaag Ro bert ten Broeok Stevens (South Plainfield, New Jersey) be noemd tot minister van het leger Robert Bernard Anderson (Ver non, Texas) tot minister voor de vloot en Harold E. Talbott (New York) tot minister van de lucht macht. Eisenhower koos Roger M. Kyes (Bloomfield Hills Mi chigan) tot onderminister van defensie. De vier benoemden zullen al len dienen onder Gharles E. Wilson, die minister van defen sie zal worden in de nieuwe regering. (Van onze parlementaire redacteur Om zes uur gisteravond ging de Tweede Kamer op kerst reces. Op 3 Februari zullen de werkzaamheden worden hervat. Dr Kortenhorst kondigde al een reeks van ont werpen aan, waaronder de nieuwe Zondagswet en het ontwerp betreffende een tweede Technische Hogeschool. LONDEN, 19 Dcc. Engeland en Amerika hebben besloten een nieuwe stap bij Perzië te doen om te trachten een regeling van het oliegeschil te bereiken, aldus is Vrijdag in diplomatieke krin gen te Londen verklaard. Men meent te weten, dat de Amerikaanse ambassadeur, Loy Henderson, die binnen enkele da gen uit de V.S. naar Teheran te rugkeert, zich met de Perzische regering in verbinding zal stellen. In zijn traditionele toespraak verweerde dr. Kortenhorst zich tegen het verwijt, dat de begro tingsrace een hobby van de voor zitter zou zijn. De Kamer heeft het recht om de begroting te con troleren en dit recht wordt slechts dan goed uitgeoefend, wanneer de begroting voor het nieuwe jaar is afgehandeld. De laatste middag van de Ka mer was gewijd aan de afdeling „Volksgezondheid". Minister Suurhoff verklaarde het principieel oneens te zijn met de stelling van mevr. Lips Odinot (Com.) die de volksgezondheid enkel als overheidstaak had wil len zien. De minister had zulks ook in de stukken verklaard, maar het was dr. Mol (K.V.P.) geweest, die hierbij had aangete kend, dat zulks dan ook in de pr act ijk moest blijken en wat dit betreft was hij geenszins tevre den. De bewindsman meende dat de K.V.P. woordvoerder te som bere kleuren had gebruikt, maar de discussie kwam niet verder uit de verf, omdat de replieken, met het oog op de tijd, achterwege bleven Schoolartsen. Dr. Mol (K.V.P.) en de heer Fokkema (A.K.) ontmoetten voor hun wens om ook de schoolartsen- dienst op levensbeschouwelijke basis te stellen, niet al teveel be grip. Staatssecretaris Muntendam kondigde een plan aan, dat be trekking heeft op de ziekenhuis- bouw. Hij erkende, dat de proce dure stroef loopt en dit plan moet hierin verbetering brengen. Juist die middag was de aan vrage goedgekeurd voor het Prot. ziekenhuis in Groningen met 350 bedden. Met uitbreiding van de sanatoriumruimte wilde de staats secretaris voorzichtig zijn. Hij toonde met cijfers aan dat de t.b.c. sterk terugloopt. De begroting werd z.h.st. goed gekeurd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1