Vliegramp eist 86 doden Catalina M.L.V.D: verongelukt Commu d i stisehe terreur in Noord-Oost Groningen Partijraad K.V.P. Globemastermet 116 man neergestort in de V.S. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Treinbotsing Pastoor S. J. Horstink onder preek plotseling overleden Europese Grondwet Partijraad Manschappen gingen met Kerstverlof Grootste ongeluk in de luchtvaart Aartsbisschop van Lemberg in arrest De strijd in Korea in Oost-Duitsland Eén dode De kwestie Tunis „Eensgezind streven naar toepassing eigen beginselen Burgemeester Tuin van Finsterwolde liet zich niet uit het veld slaan VOO Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Maandag 22 December 1952 4R& Jr/rfvrnam 7 No. 12660 DE PARTIJRAADSVERGADE RING van de Katholieke Volks partij had tot doel, dit hoogste wet- en leidinggevende lichaam van de Partij voor het eerst na de verkiezingen van dit jaar bijeen in de gelegenheid te stellen zijn mening te zeggen over de politieke situatie, in en dóór de stembus van deze zomer ge schapen. Het ging dus niet over regle mentaire en andere organisato rische kwesties, maar over de politieke ontwikkeling en de po litiek-van-de-dag. Dit geschiedde aan de hand van twee inleidingendr. Olierook legde de nadruk "op de noodzaak van politieke eenheid omwille van de verwezenlijking van chris telijke idealen in het maat schappelijke leven. Mr. Jan Derks pleitte even eens voor die staatkundige een heid, als slotsom vooral stellend, dat deze eenheid niet zomaar „om-de-eenheid" noodzakelijk is, maar voor bepaalde hoge poli tieke doeleinden, welke dan ook duidelijk moeten worden aan gegeven; dan zal die noodzaak van eenheid als vanzelf spreken. Na de inleiders was de gedach- tenwisseling niet altijd op het ge wenste niveau. Zij maakte soms een matte indruk, doch op andere ogenblikken werden er belang rijke opmerkingen gemaakt. Aan het einde van de vergade ring het was toen al half zes ontstond er een misverstand over de gang van zaken (de pro cedure dus) met betrekking tot de voorgestelde resolutie, afkom stig van ljet Partijbestuur. Hoewel de voorzitter in zijn openingswoord duidelijk had ge zegd, dat het de bedoeling was, aan het slot van de besprekingen, in de vorm van een resolutie, een bepaalde uitspraak te vragen, kwamen daartegen van enkele kanten bezwaren. Men vond het daar nu de tijd niet voor en meende daar niet voldoende op voorbereid te zijn. Er zit iets in, hoewel veelal bij allerhande soort verenigingen en bonden zo gewerkt wordt, vooral op politieke congressen e.d. En practisoh kan dat ook niet anders. Voorzitter Andriessen had er bo vendien een beweegreden voor, welke niet onredelijk was, hoe wel men daar ook anders over kan denken: Andriessen meende dat, wanneer het ontwerp eerder (b.v. in de pauze, na de inleidin gen) aan de vergaderden was ter hand gesteld, de discussies te zeer over de inhoud van de resolutie en te weinig over de inleidingen zouden hebben gelopen. Gebleken is wel, dat velen in de vergadering het jammer von den, dat op deze overweging zo zeer de nadruk is gelegd. De ge volgde methode zal in het P.B. en zo nodig in de Partijraad van 30 en 31 Januari a.s. nader worden onderzocht. Reden tot ongerustheid is er niet, ook niet om de houding der hardnekkig-bezwaarden, die (2 in getal) tegen stemden of (6 in getal) zich van stemming ont hielden. Ongeveer 60 afgevaar digden (van de totaal 88) brach ten hun stem vóór de resolutie uit. Een 20-tal had al moeten vertrekken. Er is echter daarom geen reden tot ongerustheid, omdat in het geheel niet gebleken is, dat de bezwaren van politieke aard zou den zijn. De resolutie bevatte de samenvatting van 12 punten uit het Werkprogram, sprak over de noodzaak van eensgezindheid en verzocht aan de beide K.V.P.- fracties in de Staten-Generaal alles te doen wat mogelijk en verantwoord is om de denkbeel den en voorstellen, in dit bijzon dere Urgentieprogram vermeld, in de lopende parlementaire pe riode te verwezenlijken. Dat was per saldo toch een eenvoudig geval, als men het ook zakelijk wilde zien. Er stonden niet uitdrukkelijk nieuwe pun ten in (tenzij men de aandacht voor het rapport van de Midden groepen als zodanig wil beschou wen!), alles was feitelijk al in het Werkprogram van het voor jaar opgenomen. Maar het leek ons afgezien van de procedure-bezwaren,, waar over te praten valt hoogst nuttig, aan de afgevaardigden een bepaald houvast mee te ge ven. Daar kan men in de propa ganda zijn voordeel mee doen. En niet alleen werd dit „hou vast" mee gegeven aan de afge vaardigden, maar eveneens aan de politieke voorlichters en dit kan nóg belangrijker zijn. Er is reden ook op de inhoud van beide voordrachten nog nader in te gaan. Voor heden volstaan wij met te releveren een paar kostbare gedachten van dr. une- rook: „wij moeten voor onze op vattingen getuigen in hun mee sterke vorm; dat doen andF^, óók"! En: „wij moeten onze doel stellingen nastreven p)et hoogste kracht; dit vereist n° zakelijk ook eenheid van de 1 derlandse katholieken op staa - kundig gebied"! Deze radiografisch overgebrachte telefoto geeft een beeld van de verwoesting; op de volkomen versplinterde romp is nog het kenteken van de Amerikaanse luchtmacht zicht- Ijimr (Radiotelefoto ANP) MOSES LAKE (Washington) A.P. Enkele seconden na de start is Zaterdag een vier-motorige C-124, een reus achtig transportvliegtuig van de V.S. luchtmacht, met 116 man aan boord neergestort. 86 personen kwamen om het leven. Van de 30 overigen werden de meesten gewond. Hét toestel zou met de militairen, die Kerstver lof hadden gekregen, een vlucht naar Tevas maken. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Ferguson vertelde, dat hij bij de deur was toen het toestel de grond raakte. Het personeel be hoorde tot de luchtbasis „Larson Base" Het was juist bekend ge maakt, dat er verlof was ver leend. Het toestel zou naar San Antonio vliegen. Sinds 7 November zijn thans in het gebied van de Noordelijke Het toestel was juist opgeste gen in een lichte sneeuwstorm. Er hing een wolkendek op 150 m. hoogte. Het zicht bedroeg 3 kim. Vrijwel direct kwam het toestel naar beneden, vloog in brand en boorde zich in de grond. Overal lagen de brok stukken verspreid. Vlak na de ramp begon het hard te sneeu wen. waardoor de reddinesauto's in de sneeuw bleven steken en het bergen van de slachtoffers werd vertraagd. Kort na 't mid daguur klaarde het weer op. De stoffelijke resten van de slacht offers werden zwijgend door het personeel van de luchtbasis naar vrachtauto's gedragen. Persoon lijke eigendommen van de ver ongelukten lagen her- en der waarts verspreid. Raymond Fer guson. een vlieger uit Arkansas, die de ramp overleefde zei, dat de grote Globemaster „een beet je schommelde, toen weer nor maal vloog en vervolgens in een glijvlucht naar beneden ging. Ik wist, dat wij zouden neerstorten. Ik dook in elkaar en bad." Het Katholiek Nederlands Pers bureau verneemt uit Warschau, dat de Poolse politie Maandag 15 December de aartsbisschop van Lemberg, mgr. E. Baziak. heeft gearresteerd. Zijn arrestatie is tot dusver niet officieel bevestigd. Evenmin is bekend op welke gronden hij gevangen is genomen .De 62 -jarige prelaat resideerde niet meer te Lemberg, daar de zetel van zijn aartsbisdom op last van de Russische bezetting naar Lubaczow was verplaatst. tn katholieke kringen van Po len ziet men in de arrestatie van. ue aartsbisschop een tweede aan duiding dat de regering haar po litiek van betrekkelijke tolerantie ten opzichte van de kerk heeft nerzien. De eerste aanwijzing „itrvo.°! was de arrestatie van j®" v'lftal priesters uit het bis- oo"1 Krakau kortgeleden we- □fl™ z8n. illegale en staatsviian- van /ctlviteit. Ook de reactie van ae Poolse regering op de benoeming tot kardinaal van de whPct J>rim,aat mgr. Wyszynski, volgens hen op dat de tl *CJ kork in Polen een Met t£ntoriere ti1d tegemoet gaat toekomst tegemoet*^ Mgr. Oddi uit Joego-Slavië vertrokken VATICAANSTAD, 21 Dec. K.N.P. De tijdelijke zaakgelastig de van het Vaticaan bij de Joego-Slavische regering te Bel grado, mgr. Silvio Oddi, heeft volgens berichten van dagbladen in Belgrado, Zaterdag 20 Decem ber Joego-Slavië verlaten. Het vertrek geschiedde op grond van het verbreken der diplomatieke betrekkingen tus sen de H. Stoel en de Joego-Sla vische regering, waartoe maar schalk Tito zoals men weet heeft besloten. Stille Oceaan tussen Korea en Montana 300 mepsen om het le ven gekomer, .door. 'n reeks van, 10 ongelukken met militaire vliegtuigen. Op 22 November zijn bij een ongeluk met een an acre Globemaster in Alaska 52 perso nen om het leven gekomen. Dit maal is het de grootste ramp- in de luchtvaarthistorie. SEOEL, 21 Dec. (Reuter). Volgens het communique van het achtste leger hebben de verbon denen Zondag aan het Westelijke front in Korea twee stellingen ontruimd en daarna weer bezet. Twaalf superforten van de basis Okinawa vielen in de nacht van Zaterdag op Zondag doelen in Noord-Korea aan. Jachtbommen werpers deden Zaterdag aanval len in het gebied van Pjongjang. REDDINGBOOT VAN DE „SPICA" GEVONDEN De Franse trawler „Cap Baja- dor" heeft Zaterdag in de Noord zee, halverwege Noorwegen en Nederland, een reddingboot van de „Spica" gevonden. De „Spica", een kustvaarder uit Groningen, is, zoals bekend, j.l. Dinsdag ge zonken. De bemanning is toen door het Zweedse schip „Lapo- nia" gered. In de reddingboot bleken de jas van kok H. J. Olinga uit Losdorp en twee Ne derlandse vlaggen te zijn achter gebleven. BERLIJN, 20 Dec. (Reuter). - Volgens de Noordwestduitse ra dio-omroep zijn deze week bij een treinbotsing nabij Eisenach in Thüringen 120 reizigers gewond en een aantal personen om het leven gekomen. O.m. waren de machinisten en stokers van bei de treinen, een goederen- en een personentrein, die op elkaar .lie pen. om het leven gekomen. Dit was de derde treinramp in Oost-Duitsland in het afgelopen half jaar, zo voegde de radio hieraan foe. Mr. J. F. A. M. Wierdels overleden Op huize Sancta Maria te Hees bij Nijmegen is op 86-jarige leef tijd overleden mr. J. F. A. M. Wierdels, die een halve eeuw commissaris de meeste tijd president-commissaris was van de N.V. Uitg. Mij. De Gelderlan der, te Nijmegen. De Catalina V.P. 211 van de marine-luchtvaartdienst is Za terdag op weg van Nw. Guinea naar Nederland verongelukt, op één van de hoogste bergtoppen van de Libanon (2500). Het wrak werd gevonden door de Li banese luchtmacht. Van de 9 in zittenden is de 27-jarige sergeant vlieger J. H. Roeby uit Zand- voort om het leven gekomen. Van de overigen werden vier gewond en waren vier ongedeerd. •De eerste reddingspogingen wer den bemoeilijkt door laaghangen de wolken in het Syrische kust gebied. Tot diepe ontsteltenis van zijn parochianen is Zondagmorgen de parochieherder van Cothen (Utr. bii Culemborg). de zeereerw. heer S. J. Horstink. tijdens zijn predi katie onder de eerste H. Mis, plotseling op de preekstoel in eengezakt en overleden. In de vroege morgenuren had de pastoor nog biecht gehoord en de H. Communie uitgereikt en ook toen hij het H. Misoffer begon op te dragen, gevoelde hii zich blijkbaar nog wel. Ter wijl hij echter de talrijke gelo vigen, die deze eerste H. Mis bijwoonden, sprak over de per soon van de H. Joannes de Do per. over wie het Evangelie verhaal handelt van de laatste Zondag van de Advent, brak plotseling zijn stem bij het uit spreken van de woorden „afge zant en leraar' en zeeg hii ster vend neer. De verslagenheid onder de parochianen was zeer groot en er ontstond enige verwarring in het kerkgebouw. Een ijlings ont boden geneesheer kon geen hoop op levensbehoud meer geven In de sacristie heeft toen de assistent van de parochie de weleerw. heer Roemaat aan pastoor Horstink het H. Oliesel toegediend. Het H. Misoffer is niet verder voortgezet en om 10 uur werd in plaats van de gezongen hoog mis een stille H. Mis gelezen. Vorig jaar nog vierde de thans overleden herder zijn 40-jarig priesterfeest temidden van zijn parochianen. In dat jaar was hij 10 jaar in Cothen werkzaam. Voordien stond hij als pastoor te Olde- markt waar hij in 1928 benoemd werd. Na zijn priesterwijding op 15 Augustus 1911 door mgr Van de Wetering werkte hij als ka pelaan achtereenvolgens in pa rochies te Rijsenburg Amersfoort, Albergen. Workum en Uithuizen. Vandaar vertrok hij als pastoor naar Oldemarkt. Pastoor Horstink bereikte de leeftijd van 65 jaar Zijn stoffe lijk overschot zal Woensdag a.s. te Cothen ter aarde worden be steld. De bemanning bestond uit de luitenant ter zee vlieger eerste klasse J. R. Schuiling de lts. ter zee vlieger tweede klasse A. Haan en H. R. M. Scheeren, de sergeant-vlieger Roeby, de ma joor-vliegtuigmaker J. J. Visser, de korporaal-vliegtuigmakers K. Olthof en J. A. Dekker. De korporaal vligtuigtelegrafist J. Muller en de vliegtuigtelegrafist eerste klasse F. H. Ros. De ver wondingen van de vier man. ble ken achteraf niet ernstig te, zijn. Het toestel was op weg naar Cy prus waar het zou landen. Een .Dakota" van Syrië met een bemanning van vijf personen en 9 passagiers aan boord, week van de gewone route af, om te helpen zoeken naar het vermiste Nederlandse toestel. Dit vlieg tuig is ongeveer 40 km ten noor den van Damascus neergestort. Van de inzittenden kwamen er 10 om het leven. Zodra de eerste berichten door kwamen, dat de Nederlandse vliegboot over tijd was, werden er maatregelen getroffen. Behal ve het Syrische vliegtuig en toe stellen van de R. A. F. werd ook andere machines, die op dat moment in de lucht waren, ge vraagd naar de Catalina uit te zien. Kleine vissersboot vergaan Een kleine motorvissersboot, de IJm. 363, is in de nacht van Za terdag op Zondag op de golfbre ker van de Oranjesluizen bij Amsterdam gelopen. Het vaartuig was op weg van Haarlem naar Zeeland. Door het geven van signalen wisten de beide opvarenden de aandacht van het sluispersoneel te trekken, dat de rijkspolitie te water waarschuwde. De te hulp gekomen politieboot slaagde er in de opvarenden van de ÏJm. 363 uit hun hachelijke positie te bevrijden. Het vaartuig is ge zonken. BEN GOERION KABINETSFORMATEUR PARIJS, 21 Dec. (A.F.P.). De Israëlische president, Ben Zvie, heeft volgens de Israëlische radio aan David Ben Goerion op dracht gegeven een kabinet te vormen. Bey ondertekent hervormt ngsdecreet TUNIS, 21 Dec. (A.P.). Sidi Lamine, de Bey van Tunis, heeft de twee door Frankrijk geëiste decreten ondertekend, waarbij aan de steden en dorpen van het protectoraat meer zelfbestuur wordt verleend. De Bey is blijk baar gezwicht voor het dreige ment, dat zijn pro-nationalistische familie door de Fransen uit Tunis zou worden verbannen. Na de ondertekening deelde een woord voerder der Franse regering mede „Voor het ogenblik is er geen sprake van het nemen van maat regelen ter verbanning van be paalde leden van de familie van de Bey". 99 (Van onze speciale verslaaqever) DE PARTIJRAAD van de Katholieke Vokspartij heeft aan het slot van de te Utrecht gehouden bijzondere ver gadering een resolutie aanvaard', waarin het eensgezind streven naar toepassing van de eigen beginselen wordt benadrukt en een twaalftal punten uit het verkiezing- program wordt opgesomd als zijnde hijzonder actueel. Het vraagstuk van de eenheid werd ingeleid door dr. A. Olierook en mr. Jan Derks, die tot de conclusie kwamen, dat voor verwezenlijking van de katholieke maatschap pijleer eenheid noodzakelijk is, zowel op maatschappe lijk als staatkundig terrein. Aan de discussies werd ook deelgenomen door prof. Romme, die de houding van de Kamer fractie ten opzichte van het rapport inzake de middengroe pen verduidelijkte. De fractie onderschrijft de algemene lijn en verder kan zij niet gaan, om dat bii de practische uitwerking ook rekening moet worden ge houden met het georganiseerde overleg in het maatschappelijk vlak. De voorzitter van de frac tie gispte in' dit verband bepaal de critiek. Bij sommigen schijnt een soort blijdschap te ontstaan aldus prof. Romme, als men een woord een verkeerde uitleg kan geven en het ligt blijkbaar niet op hun weg om een nadere ver klaring te vragen. Dr. Olierook kwam tot de nood zaak van katholieke eenheid door er van uit te gaan, dat de katholieke maatschappijleer, als voortvloeiend uit onze levensbe schouwing. tot een gezameliike getuigen in het koor van de le vensbeschouwingen dwingt. Die leer maakte de oprichting van eigen katholieke sociale organi saties noodzakelijk. De samen werking tussen deze organisaties is groeiende, maar zulks heeft weinig nut wanneer het politieke apparaat ontbreekt, om de vruchten hiervan op het staat kundig vlak uit te dragen. En dit klemt temeer in deze tijd, aldus de inleider die ontzaglijk ernstig is en waarin over de maatschappelijke structuur wordt beslist. Dr. Olierook riep katho liek Nederland dan ook op om het onderling geharrewar te sta ken. De grote zaak van Jesus Christus kan er onherstelbare schade door worden toegebracht. Hoofdzaken. Liep er door de inleiding van dr. Olierook een rechte en dui delijke lijn bij mr. Jan Derks was die lijn moeilijker te vin den. Zijn inleiding sloot aan bij die van dr. Olierook in, zover ook mr. Jan Derks tot de con clusie kwam, dat vraagstukken van beslissend belang een ge meenschappelijk katholiek ge tuigen noodzakelijk maken. Als zodanig noemde hij de groeien de nieuwe wereldorde en op binnenlands terrein, evenals dr. Olierook, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Mr. Jan Derks benaderde de P.B.O. als „een nieuwe sociale en economische orde, die de techniek aanvaardt, maar tegelijk vormen vindt om de persoonlijkheid te redden". De vrucht van dit naar voren schuiven van de P, B. O. kwam tot uiting in de behoefte van de partijraad om, bii de vaststelling van de resolutie, de P. B. O. aan de top van de opgesomde urgen tie-punten te plaatsen. Vervolg op pag. 3. FINSTERWOLDE Noord-Oost Groningen en met name de gemeenten FinsterwoldeBeerta en Bellingwól- de hebben eens weer kennis kunnen maken met een groots opgezette communistische agitatie., die dank zij het optreden van de burgemeesters van deze gemeenten direct de kop kon worden ingedrukt. Vooral Finsterwol dewaar burgemeester Tuin zonder raad alleen de ge meente bestuurtheeft men gepoogd het wettelijk gezag omver te lopen. Maar men had buiten burge meester Tuin gerekend, die wel wat gewend is. Men kent de lij densgeschiedenis van deze plaats waar een communistische des tructieve politiek hoogtij viert. Men weet hoe burgemeester Tuin in opdracht van de regering op 21 Juni de raad naar huis heeft gestuurd, omdat met een over wegend communistische gemeen teraad een gemeente niet be stuurd kon worden. Sindsdien was het rustig. Men heeft nóg wel geagiteerd, maar met de nodige tact kon rhen de rust in de gemeente handhaven en kon burgemeester Tuin als 'n soort regeringscommissaris het wenk van de gemeenteraad voortzetten. Gemeentehuis gedrongen. binnen- Maar dezer dagen heeft het communistische kwaad in Noord- Oost-Gronin.gen weer de kop op gestoken. Nadat men eerst ge poogd had de burgemeester van Beerta te intimideren door hem te beletten de raadzaal te ver laten, voordat geld op tafel kwam. waar de arbeiders recht op meenden te hebben, werd burgemeester Tuin met een be zoek vereerd. Burgemeester Tuin, rustig, be heerst en zakelijk als altijd ver telde ons ervan. Hoewel alle deuren van het gemeentehuis af gesloten waren, slaagden de communisten er toch in, het ge meentehuis binnen te dringen. Toevallig was ik op de secreta rie. aldus burgemeester Tuin en kon de „heren" te woord staan. Men wenste geld. dat men tekort meende te komen op de steun uitkeringen. Ik heb hen rustig duidelijk gemaakt, dat men pre cies kreeg waar men recht op had. Maar toen barstte de hel eerst los. Men eiste dit en men eiste dat. Het kwam zover dat de voorzitter van het actie comité zich zelf overschreeuwde en een instorting kreeg, (Vervolg op pag. 3) De constitutionele commissie van de 6 landen van het plan- Schuman en de E.D.G., bestaande uit 26 leden, heeft een ontwerp voor een Europese grondwet ge reed, die de volgende maand aan de Europese Assemblee te Straats burg zal worden voorgelegd. De zetelverdeling is ruw gebaseerd op het bevolkingsaantal. Er wor den voorgesteld 63 voor Frank rijk, Italië en West-Duitsland ieder, 30 voor België en Neder land ieder en 12 voor Luxemburg. Dit is het Lagerhuis, dat gekozen zal worden door direct algemeen kiesrecht. Het Hogerhuis wordt gekozen door de nationale wetgevende vergadering. Dit zal bestaan uit 21 zetels voor Frankrijk, West- Duitsland en Italië ieder, 10 ze tels voor België en Nederland ieder en 4 voor Luxemburg. Het uitvoerend orgaan zal bestaan uit een „Europees premier", gekozen door de ministers van buiten landse zaken met goedkeuring van het gemeenschappelijk parle ment, en zes leden die de pre mier kiest. Het zevende lid van de uitvoerende raad is de presi dent van het Hoge Gezagsorgaan van het plan-Schuman; het acht ste de voorzitter van het commis sariaat van de E.D.G.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1