Pelgrims lijden schipbreuk' met het H. Land in zicht Pinay afgetreden V.S. Congrescommissie wijst Rusland als schuldig aan Ratificatie E.D.G. voor eind Januari DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Boot met 200 geredden slaat om nabij de kust Dertig buspassagiers onder lawine bedolven 23 doden Kans voor humanisme Frans schip breekt in tweeën Repfeïmg in zicht? President Auriol weigert ontslag te verlenen Ook bij A.V.R.O. 300.000 leden? De dood overvalt vaeantiegangers De moorden in de bossen van Katyn SPEELT U IN DE LOTERIJ? Mening van Adenauer: NOORDHOLL0DS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Dinsdag 23 December 1952 43e Jaar"ann No. 12661 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HET IS MERKWAARDIG, dat in een tiid. waarin de Do singen van het Humanisme, om via het Humanistisch Ver bond in verschillende rangen van de samenleving met medewerking van de Overheid, door te dringen, van katholieke zijde met zorg worden bekeken en becritiseerd, od twee manieren blijkt, dat het streven van het Humanistisch Verbond succes heeft. Wij herinneren aan het besluit van de (Christeliik-Historische) minister 'van Oorlog, om kansen te schennen voor het humanisti sche streven in de kazernes. Voor het volgen van vormings-, kern- er bezinningsbijeenkomsten wordt in een aantal garnizoenen vier dagen uitzonderingsverlof toege staan dIus een gulden extra per dag voor gemis aan levensmid delen. welke men anders in de kazerne kriigt. Nu werd ons gezegd, van in vloedrijke katholieke ziide. dat he* bezwaarlijk aangaat, aan het humanisme te weigeren, wat aan anderen wordt gegeven, mits dat humanisme zich dan beperkt tot degenen, van wie bekend is. dat zij humanist ziin. Het mag en kan dus niet zo wezen, dat gebeurt, waartegen o.a. in de laatste tijd gewaar schuwd is door prof. pater Smul ders (van wiens beschouwingen w;; in onze nrs. van 5 en 12 Dec. de hoofdzaken hebben aange haald). dat de activiteit van het humanisme gelegenheid krijgt, zich tot alle ..onkerkeliiken" te wenden. Maar dan nog wordt de tot nogtoe geldende principiële over weging verwaarloosd, dat het on juist is wat in deze redene ring feitelijk al geschiedt(!) het vormings- en bezinningswerk van het humanisme op een lijn te stellen met het godsdienstige v/erk van de Thuisfronten. Er is alle aanleiding, aan deze kwestie eens iets méér aandacht te schenken, nu er in de afgelo pen week op dit terrein nog iets is gebeurd, dat hier en daar in katholieke kringen aanleiding tot ongerustheid geeft. Daarvan is met name ook gebleken in de pas-gehouden vergadering van de Partijraad, waar gewezen werd op het feit. dat in de Tweede Ka mer. in de late avond van Don derdag. bij de begroting van ..So ciale Zaken" eveneens een kans voor het humanisme, zoal niet g e s c ha pen. dan tooh beves tigd werd. Het is ons gebleken, dat aan deze kwestie algemeen in de persverslagen van het Kamer debat geen of weinig aandacht is geschonken. Het ging om de beschrijving van de post „gees telijke en culturele verzorging' van arbeiders in de DUW-kam- pen. De DUW. let wel. behoorde vroeger onder het departement var. minister In 't Veld. een be kend humanist. Dit is vermoede lijk wel de verklaring van de omstandigheid, dat deze post. welke vroeger beperkt was tot „culturele verzorging", inmiddels, nl. verleden jaar. voor de begro ting van 1952. is veranderd in „geestelijke en culturele verzor ging". Men nam aan. dat. naar de geldende opvatting, de humanis tische activiteit daaronder niet kon gerekend worden, hoewel er. in bevoegde kringen, verschil van inzicht over bestond. Naar onze overtuiging heeft de katholieke fractie, bij monde var pater Stokman, met de beste bedoelingen natuurlijk, laat ons zeggen een r i c h tl i j n officieel willen vaststellen, door een na dere omschrijving van de begro tingspost te geven: er kwam nu te staan, dat de gelden voor deze post bestemd ziin voor „gods dienstige. geestelijke en culturele verzorging". De beweegreden van pater Stokman moet geweest zijn. dat nog eens uitdrukkelijk werd vast gesteld. dat „godsdienstige" ver zorging (vanwege de Kerken) nooit hetzelfde kan zijn, als die „geestelijke" verzorging, waar „men" nu ook het werk van het humanisme onder wil rekenen. Maar ondertussen is dan nu ook maar meteen benadrukt, dat dit „humanisme" dus overheidssteun voor dit doel kan krijgen voor ziin' werk. omdat het onder het begrip „geestelijke" zou vallen.... Het wil ons voorkomen, dat hierover het laatste woord nog niet gezegd kan zijn. Helaas was pater Stokman juist even te vo ren uit de vergadering van de Partijraad vertrokken, zodat de zaak niet meer voldoende kon worden behandeld, maar de voor zitter van de KVP-Tweede Ka merfractie liet wel doorscheme ren. dat ook naar ziin mening de zaak waar het hier om gaat. niet uitputtend is behandeld. Hij meende althans, dat het van be lang kan ziin. het standpunt in dit probleem nog eens nader te bestuderen, vooral met het oog op de omstandigheid, dat wat nu in de Tweede Kamer aan de orde was. ook in lagere organen (in Prov. Staten en Gemeenteraden bijv.) spelen zal. Het is stellig zaak. dat deze kwestie van oixa kant deksels goed in de gaten wordt gehou den en dat er met event, studies e.d. niet al te lang wordt gewacht al was het slechts, om verdere „ongelukjes" te voorkomen IJSELMEER VRIJWEL IJSVRIJ •S-GRAVENHAGE Op het IJselmeer is geen ijs, dat hin derlijk voor de scheepvaart is, meer aanwezig, behalve voor Harderwijk, waar intussen de scheepvaart al doorgang vindt en ten Westen van de Prinses Mangrietsluis, alwaar nog zwaar opeengepakt drijfijs zit. Weer probeert een schip daar de door gang te forceren. HET PERZISCHE OLIEGESCHIL NEW YORK. 22 Dec. Reuter Washingtonse bladen meldden BEIROET ,22 Dec. De bemanning van het Franse schip Champolliondoet ivanhopige moeite de 450 passagiers te redden, tvaarmee het vanmorgen vroeg op 200 meter van de Libanese kust nabij Sion aan de grond liep. Het schip is in tweeën gebroken. De president van Maanda? dat de Amerikaanse de Libanon, Camille Chamoun, bevond zich onder de ambassadeur te Teheran' Loy duizenden toeschouwers op de wal. Nadat de gehele ochtend geploeterd was werd een lijn van het schip naar de kust gebracht, maar om 2 uur plaatselijke tijd in de middag teas nog geen der passagiers aan wal gebracht. Het schip was op weg van Alexandrië naar Beiroet. Aan boord bevinden zich 450 personen die een pelgrimstocht willen ma ken naar Jeruzalem in' verband met het aanstaande Kerstfeest. Volgens sommige berichten zijn reeds Israëlische reddingsboten op weg naar het schip, dat nog steeds door hoge zeeën gebeukt wordt en nu op een zandbank zit. De pogingen om de „Champol lion" met de kust te verbinden faalden vanmiddag toen een ka bel, die met veel moeite door een van de reddingsboten van het schip aan wal gebracht was, brak en zonk. Toen het duister begon te val- De communicatie van het schip met de wal geschiedt door middel van de semafoor. Een sleepboot, die 200 passa giers van het Franse schip „Cham pollion" aan boord had, is op 35 meter van de Libanese kust omgeslagen. Alle opvarenden kon den zich echter zwemmende in veiligheid brengen. Treinbotsing eist drie slachtoffers BELGRADO Op het station te Doorinje is een goederentrein in botsing gekomen met een personentrein, die op weg was len leek het onwaarschijnlijk datvan Zagreb naar Serajewo. Drie men in de avond zou slagen met personen kwamen om het leven de reddingspogingen. en 20 werden zwaar gewond. PARIJS, 23 Dec. (Reuter) De Franse premier, Antoine Pinay, is Dinsdagochtend kort na middernacht na een regering van tien maanden afgetreden, voordat de nationale vergadering zou overgaan tot stemming over de vertrouwingskwesties, die naar aanleiding van de begroting voor 1953 waren gesteld. In zijn rede, aan het einde waarvan hij zijn aftreden bekend maakte, waarschuwde hij de ver- gedering, dat een politieke crisis zou kunnen leiden tot devaluatie van de franc. Pinay's aftreden, als gevolg van meningsverschillen tussen de coalitiepartijen in zijn regering over de begroting, is een volko men verrassing. Pinay verklaarde: „Ik heb no ta genomen van het ingebreke blijven van een deel der rege ringsmeerderheid (de MRP). Zonder het resultaat van de stemming af te wachten nodig ik mijn ministers uit mij naar de president te vergezellen." Hij verliet vervolgens met z'n ministers de Kamer. De volksrepublikeinen (de ka tholieke MRP) hadden eerder verklaard zich bij de vertrou- wensstemming te onthouden, waardoor de positie van Pinay critiek werd. Kort voor zijn aftreden leek het alsof Pinay de afgevaardig den die bezwaren maakten, de hand toestak. Hij zei dat de clau sule waarover gestemd zou wor den misschien later in gematig der vorm in nieuwe sociale plan nen zou worden vervat. Deze plannen zouden door de regering voor 31 Januari aan het parle ment worden aangeboden. Waarnemers in de wandelgan gen waren van oordeel dat Pi nay bijna zeker de stemming zou hebben verloren. Pres. Auriol heeft het ontslag geweigerd. Na afloop van zijn onderhoud met president Auriol zei Pinay tegen verslaggevers: „Er is geen sprake van dat ik op mijn be sluit terugkom. Frankrijk kan niet geregeerd worden door een regering zonder enig gezag." Door het besluit van de MRP om zich van stemming te ont houden verloor Pinay de steun van 88 afgevaardigden. Het Argentijnse vijf-jarenplan BUENOS AIRES, 22 Dec. (Reu ter). De Argentijnse Senaat heeft thans het vijfjarenplan van president Peron met eenparig heid van stemmen goedgekeurd. Henderson, binnenkort naar Per- zië zal terugkeren, om te pogen een einde te maken aan het Perzische oliegeschil. Henderson heeft besprekingen gevoerd met minister Achesen. Volgens deze persberichten is van Amerikaanse officiële zijde vernomen dat de Perzische re gering een nieuw voorstel zal worden gedaan, inhoudend dat Amerikaanse oliemaatschap pijen en de „Anglo-Iranian Oil Company" de van Perzische olie velden afkomstige olieproducten zullen vervoeren en verkopen. Groot-Brittannië zou met dit voorstel hebben ingestemd. KERSTDAGEN EN WINKELSLUITING 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Bij informatie bij het departe ment van Economische Zaken hebben wij vernomen, dat de beide Kerstdagen voor de Winkelsluitingswet niet als Zondagen worden beschouwd. De Woensdag voor de Kerst dagen behoort tot de dagen, waarop de winlkels tot negen uur 's avonds geopend mogen zijn. (Indien dit dus inderdaad be tekent dat met name de Eerste Kerstdag volgens de Winkelslui tingswet in zoverre niet als Zon dag moet worden beschouwd, dat de winkels dus geopend mogen zijn als op gewone weekdagen, dan lijkt ons dit, afgezien van andere overwegingen, bepaald een tekortkoming in de wet! Red.) DE KRANT EN DE POST OP WOENSDAG 24 DECEMBER Post-abonné's in buitenwij ken, die de kans lopen dat ze op Woensdag 24 December de krant niet meer besteld krij gen, kunnen hun exemplaar AFHALEN aan het postkan toor, mits op de uren, welke daarvoor ook op de Zaterdag gelden. Welke dit zijn, kan men op elk postkantoor te weten komen. De Directie. De Amerikaanse marine heeft thans de eerste zee-straal- K^ar wi-i v-e™-™en heeft ?a.de jagers in gebruik genomen. We zien hier de „Zeepijl", de nieuwe XF2Y-1 tijdens een proefvlucht loskomen van het water in de baai van San Diego. Het is het eerste vliegtuig van deze soort ter wereld. De „Zeepijl" een jachtvliegtuig heeft geen horizontaal achterstuk, doch is uitgerust met een verticale vin en roer, evenals de vleugels in driehoeks- vorm. en de NCRV thans ook het ledental van de AVRO de 300.000 bereikt. Het. is de bedoeling, zo zei men ons nog, om dit via de radio bekend te maken in het bonte trein-programma van Dins dag 30 December a.s. Het 300.000ste lid zou iemand 1 uit Noord-Holland zijn. Nehroe verwerpt plan voor Kasjmir LONDEN. 22 Dec. De In diase minister-president Nehroe heeft in antwoord op vragen in het parlement verklaard, dat het jongste voorstel van de Pakistaan se minister van buitenlandse za ken, Zafroellah Khan, voor de demilitarisatie van Kasjmir, nog „veel slechter" was dan de mees te voorstellen, die India tot dus verre voorgelegd had gekregen, aldus de Londense „Observer". Churchill naar Brits West-Indië? LONDEN, 22 Dec. (Reuter). Volgens welingelichte kringen zal de Britse premier, Chur chill. in het reces van het par lement naar Brits West-Indië gaan. Men acht het niet uitge sloten, dat hij van daar een in formeel bezoek aan generaal Eisenhower zal brengen. Van West-Indië uit zou hij slechts 8 vlieguren daarvoor nodig heb ben. WENEN, 22 Dec. In de Arl- bergpas is een bus door een lawine bedolven, waardoor 23 personen om het leven zijn ge komen. Vele der slachtoffers waren Britse skiërs. Op het ogen pas was voor motorverkeer ge sloten vanwege het lawinegevaar, maar de plaats waar de bus werd getroffen stond open voor het vervoer van skiërs. Tot dusverre zijn deze winter in Oostenrijk drie personen ver ongelukt tengevolge van lawines. De bus werd door de lawine getroffen toen zij over een brug blik dat een enorme lawine langs °ver hft Patucr-Robel-ravijn reed. Unor Of* pn^r'nr. ïimn+rïvulr de berghelling naar beneden rolde tussen Langen en Stuben en de bus getroffen werd bevonden zich er 30 personen in De voornaamste autoriteiten van Vorarlberg zijn onmiddellijk per trein naar de plaats van de ramp vertrokken. Het bovenste deel van de Arl Door overstromingen in West-Frankrijk, veroorzaakt door zware regenval in de afgelopen weken, waardoor vele rivieren buiten hun oevers traden, staan grote landstreken onder water. Inwoners van Bordeaux moesten per boot in veilig heid worden gebracht. De koeien worden uit het bedreigde gebied geëvacueerd. WASHINGTON, 22 Dec. (A.P.) Een commissie van hel Congres heeft vandaag aanbevolen dat Sovjet-Rus' land voor het Internationale Hof gedaagd wordt onder beschuldiging van het vermoorden van 15.000 Polen in de bossen van Katyn tijdens de tweede wereldoorlog. En tevens, dat het congres een onderzoek moet instellen naar de communistische wreedheden tegen geallieerde soldaten op Korea. In het rapport wordt de presi dent verzocht de bevindingen van de commissie ter kennis van de V.N. te brengen en de Ameri kaanse delegatie opdracht te ge ven de kwestie-Katyn voor de Algemene vergadering te bren gen. Verzocht wordt „dat de daar toe geschikte stappen" door de Algemene Vergadering genomen worden om de zaak voor het Internationale Hof te brengen. Verder werd de president ver zocht de Amerikaanse delegatie op te dragen aan te dringen op de instelling van een commissie, die een onderzoek moet instellen „naar andere massamoorden en misdaden tegen de nutnselijk- heid". Voorts heeft de democratische afgevaardigde Flood de pers me degedeeld van oordeel te zijn, dat de beschuldigingen van Gromyko een „krankzinnige poging vor men" om het rapport van de commissie in het nieuws te over vleugelen. Volgens Flood was de commis sie er van overtuigd, dat de moor den van Katyn de eerste vormen in een reeks van communistische massamoorden op Korea en elders Er zijn bewijzen, aldus Flood, dat er „vele, vele Katyns" ge weest kunnen zijn. Hij noemde in dit verband de Oekraine, Bcssarabië en Karpa- then-Rusland. Hij zei dat er reden was om aan te nemen, dat daar 10.000 tot 20.000 anti-communis tische burgers begraven zijn. Volgens de nota heeft een Rus sische commissie vastgesteld, dat de massamoord te Katyn „het werk van de Hitler-misdadigers" was. Verder werd er in verklaard, dat het Amerikaanse Congres met bespreking van de affaire „geen ander doel kon hebben dan be lastering van de Sovjet-Unie". Let dan straks weer extra op de krant Met ingang van 2 Januari verschijnt de trekkingslijst van de Staatsloterij weer in onze krant. Vaak is ons gevraagd, waarom dat sinds lang niet meer gebeurde. Welnu, dat waren „technische" moeilijkheden, die voor alle dagbladen golden. Die moeilijk heden zijn thans uit de weg geruimd. Na Nieuwjaar vindt U de trekkingslijst dus weer in Uw eigen krant, naast al het andere, waarmee ge zo vertrouwd zijt. Wij wensen U de honderd duizend! KAMER EENS MET WIJZIGING INENTINGSWET (Van onze parlementaire redactie) Nagenoeg algemeen heeft de Tweede Kamer zijn instemming betuigd met een wijziging van de Inentingswet, die door staats secretaris dr. Muntendam wordt voorgesteld. Het belang van eén tijdige inenting is, zo merkte men op, nog eens overduidelijk aan het licht getreden door de bekende moeilijkheden, die zich enkele jaren geleden in 't leger hebben voorgedaan. Door do enorme luchtdruk, ver oorzaakt door de lawine, werd de bus over de brug heen in de bed ding van een stroom geslagen. Volgens de politie is dit de oor zaak van de vele doden. De bus werd gedeeltelijk be dolven onder de sneeuwmassa's en stukken rots, die mee naar beneden kwamen. Overal uit het gebied zijn red dingsploegen naar de plaats van de ramp vertrokken, waar de bus op haar kant ligt, gedeeltelijk bedekt door stukken rots. De doden werden ter identi ficatie naar de St. Theresiakerk in Langen vervoerd. De skiërs in de bus waren juist met een expresstrein in Langen gearriveerd. De slachtoffers waren over het algemeen jonggehuwden en kin deren. Een man heeft bij- de cata strofe drie kinderen verloren. Onder de doden waren er met beschadigingen aan de longen veroorzaakt door de enorme luchtdruk. De buschauffeur wist aan de dood te ontsnappen. Hij baande zich een weg van de plaats van het ongeluk naar Langen, waar hij de politie en reddingsbrigades alarmeerde. De bus stortte zes meter om laag in een ravijn, dat zich onder de brug bevond. Het ziekenhuis te Bludenz heeft medegedeeld, dat vier van de vijf gewonden, die zich in het zieken huis bevinden, geïdentificeerd zijn. Het zijn de heer en mevrouw Clasie uit Amsterdam en de twee gebroeders Reinhardt uit Stuttgart. Een vijfde persoon, waarschijn lijk een Engelsman, is nog in de operatiekamer. WASHINGTON, 22 Dec. (A.P.). Het blad „U.S.-News and World Report" heeft vandaag een inter view gepubliceerd, waarin dr. Adenauer, de West-Duitse kanse lier, verklaarde te geloven, dat er geen nationaal leger meer in Duitsland en geen nationale legers meer in Europa moeten zijn. „Het zou een federatief Europa in de weg staan", verklaarde hij in een interview, dat hij op 9 December toestond aan Kurt Lachmann, de Europa-redacteur van het blad. Adenauer zou volgens Lach mann gezegd hebben, dat Duits land het E.D.G.-pact zal ratifice ren tegen het einde van Januari, kort nadat Eisenhower geïnstal leerd zal zjjn. Adenauer voorspelde dat Ne derland, België, Frankrijk, Italië en Luxemburg spoedig zul len volgen en dat Duitsland aan vaard zal worden als volledig lid van de Nato. Adenauer verklaarde, dat de grootste bedreiging voor Duits land van Tsjeoho-Slowakije komt, waar de Russen trachten vastere voet te krijgen en van het Poolse leger, dat hij ziet als „een ern stige militaire factor en als een betrouwbaar militair instrument in de handen van de Sovjets, sedert generaal Rokososvky het gereorganiseerd heeft". Hij beschreef de intensieve communistische progaganda-cam- pagne in Duitsland en zei dat de mensen in de vluchtelingenkam pen niet verteld behoeft te wor den wat een Sovjetbestuur is. „Zij weten precies waar het om gaat, maar onder ons zijn er nog neel wat die dat niet weten".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1