M kosl Schond toneelvereniging „Cicero" auteursrechten? LB.V.A. meent van wel A. Colnot besluit reeks van K.C.B.-exposities Radio en/of van Donateursconcert Eensgezindheid Agenda P. J. v. KESSEL Enny Mols- de Leeuwe ICOSTUUMS fCOSTUUMS CARDOZO Al 20 lijken geborgen Telep JONGE JENEVER 8.50 Gezellige feestdagen in Uw woning GRAMOFOONCOMBINATIE Wij wensen U H prettige feestdagen 100% kamgaren I ƒ79.60 Prachtige tropical ƒ97.50 MARKT en BEURS Vier Nederlandse kinderen gedood DOOR LAWINE Naar wij vt P 'IB 2 Dinsdag 23 December 1952 ALKMAAR. Wanneer een toneelvereniging zich niet houdt aan de bepaling om bij opvoe ring van een stuk een minimum aantal tekstboekjes aan te schaf fen doch wél voldoet aan de eis tot betaling van een bepaald bedrag aan auteursrechten, is er dan sprake van een overtreding van de auteurswet? Mr. Alblas de Alkmaarse po litierechter, durfde op deze prin cipiële vraag geen direct ant woord te geven en besloot haar aan de Meervoudige Kamer voor te leggen. Op 25 Nov. van het vorige jaar werd door de toneelvereniging .Cicero" te Nieuwe Niedorp het toneelstuk „De man in burger" opgevoerd. Er was een bedrag gestort van f 25.bij het Inter nationaal Bureau voor Auteurs rechten (IBVA) „Holland" te Alkmaar, doch men verzuimde 't minimum-aantal van 8 boekjes aan te schaffen. Daartegen maakte IBVA bezwaar en liet 'n rechtsvervolging instellen op grond van een vermeende over treding der auteurswet. „Cicero" had de nodige boek jes betrokken van de Nederl. Amateur Toneel Unie (NATU), die dergelijke boekjes gratis aan de aangesloten leden uitleent. De NATU erkent wél het recht van de auteur, om eisen tot aan koop te stellen, doch verdedigt haar standpunt door te zeggen, dat aan de leden slechts een aanvulling op het verplicht aan tal boekjes wordt uitgeleend. In de practijk betekent dit echter, dat de betrokken verenigingen alleen die „aanvulling" betrek ken, zonder evenwel zelf exem plaren te kopen. Auteurswet in geding? Deze materie was kennelijk nieuw voor mr. Alblas waar om hij de hulp inriep van een getuige-deskundige, de heer J. Vink, waarnemend directeur van een uitgeversmij. te Alk maar. Deze verklaarde desge vraagd, dat de aanschaffingseis is vastgesteld Boor de uitgever, in overleg met de betrokken auteur. Naar zijn mening is hier dus wel degelijk sprake van een auteursbelang en dus van de auteurswet. Als gemachtigde van de IBVA was verschenen de heer J. Tabois uit Alkmaar, die verklaarde dat de IBVA bezwaar heeft tegen het gratis uitlenen van tekst boekjes door de NATU, waar door de auteur zich een deel van zijn rechten ziet ontnomen. De heer W. Bakker uit Nieu we Niedorp hoofdbestuurslid van de NATU gaf echter als zijn me ning te kennen, dat met het be talen van de onderhavige f 25.- gan alle eisen van de auteurs wet was voldaan. Dit standpunt bleek door de Off. van Justitie, mr. Meischke gedeeld te kunnen worden, waardoor deze vrijspraak con cludeerde. Mr. Alblas was ge neigd m,et de officier mee te DINSDAG 23 DECEMBER Bioscopen: VICTORIA: „Lime light". alle leeftijden. HARMONIE: „Opmars der vrouwen". 18 jaar. REX: Gestolen gelaat. 18 jaar. CINEMA AMERICAIN „O.K. Nero". Ontr. wegens indecente kleding en sfeer Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Na hedenavond 6 uur voor spoedgevallen bereikbaar apotheek Hartong v. Ark. Langestraat 1. Apotheker: J. v.d. Mark. WAPEN van HEEMSKERK: 8 uur: filmavond R.K. Me- taalbewerkersbond „De sleutels van het ko ninkrijk". GULDEN VLIES: 8 uur Leerlingen-avond Jan Cou- vée. WOENSDAG: Hoog water: 0.15 en 13.15 Laag water: .7.15 en 19.05 paan, maar vond het bij nader inzien toch maar beter om een dergelijke principiële vraag aan de Meervoudige Kamer voor te leggen. BERGEN - Het K.C.B. te Bergen mag op een vruchtbaar jaar - zijn lustrumjaar - terugzien. Er teerden vel ten toonstellingen gehouden en ook in de winter maanden iverd de band onder de kunstenaars en kunstlievende leden door concerten en voordrachtsavonden levend ge houden. De serie tentoonstellingen wordt thans besloten met een expositie van werk van de oud-Bergenaar Arn. Colnotlast but not least. f Advertentie) De laatste, maar niet de minste van de tentoonstellingen, die wij in de kunstzaal van het K.C.B. dit jaar zagen. Wij waren in de dertiger ja ren, toen Colnot nog in Bergen weide, een groot bewonderaar vair zijn werk. Zijn boeiend co- loriet, waarmee hij het Holland se landschap in een romantische sfeer op het doek wist te bren gen, heeft ons altijd belkoord. Hij vertrok naar Amsterdam waar hij vandaan was gekomen, toen hij met anderen - Wiegman 'hem ook als een goed t portret van tegemoet. In afwijking met zijn gewoonte, plaatst hij in een dezer winterlandschappen enkele figuren, die het doek verleven digen. De twee duinlandschap pen zullen vooral bij de Berge- naren, die dit landschap zo bij uitstek kennen en aanvoelen, waardering vinden. Er hangen ook enkele goed-gecomponeerde stillevens, waarin Colnot zich steeds een meester toonde. Jam mer, dat Colnot ons ditmaal geen portretten toonde; wij kennen t Adver'— Advertentie GEURIG Per liter vanaf ZACHT Deze kunt U stemmig en vreugdevol maken met een Ruime keuze uit: PHILIPS ERRES - N.S.F.-toestellen RADIO EN TELEVISIE Limmen Telefoon 278 Militair-af ALKMAAR. Op 22 October had de Alkmaarse gemeente politie een jongeman aangetrof fen. die gekleed was in het uni form van de Luchtstrijdkrachten, terwijl hij daartoe niet meer ge rechtigd was. omdat hij met groot verlof was gegaan. Hij vertelde voor de Alkmaar se politierechter, dat hij toen DUW-arbeider was en dat hij geen andere kleren bezat. om zich tegen de felle koude te be schermen. Hij kreeg een boete van f 15.subs. 5 dgn. mee naar huis. „VOOR HET KIND" ALKMAAR. Het rijdend Postkantoor, dat Zaterdag Alk maar bezocht, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Aan Kerst- en Nieuwjaarskaar ten en Kinderpostzegels werd omgezet voor een bedrag van f 452.—. Zij die nog Kerst- en Nieuw jaarskaarten willen konen, kun nen nog terecht bij de stand in het warenhuis van Vroom en Dreesmann (liftziide), n.m. van 25 en van 79 uur. Voor de Kinderpostzegels blijft de stand in het Postkantoor ge opend tot 3 Jan. van 93 uur. Laat een ieder zijn Kerstgroet en Nieuwjaarswens verzenden met een der fraaie kaarten „Voor het Kind". Gij doet er uw vrien den en verwanten een groot ge noegen mee en steunt het mis deelde kind. Vergeet vooral niet te frankeren met de Kinderzegel: want deze geeft aan Uw groet en wens warmte en waarde. Plak nü vooral, als vaste regel. Op groet en wens: De Kinderzegel! Agenten uitgescholden voor N.S.B.-ers ALKMAAR. Nog steeds doen zich de naweeën van de oorlog gevoelen. In allerlei op zichten. Soms grijpt de veront waardiging de mensen naar de keel. om wat zij hebben moeten uitstaan. Als zii hun gal gaan uitspuwen, is het dikwijls nog de vroegere N.S.B.. die daartoe aan leiding heeft gegeven. Vooral de politie heeft daar last van. wanneer zii. om de openbare orde en veiligheid te handhaven, maatregelen moet nemen en dan door sommige per sonen wordt aangezien als een instelling die alleen in het leven is geroepen, om het de eenvou dige burgerman maar lastig te maken en hem kwaad te doen. Daarom worden over de arme hoofden van politieagenten, die hun plicht doen. termen en {scheldwoorden uitgestort, die wij onmogelijk kunnen navertellen, maar waar dan zoiets in voor komt als N.S.B.-ers, met enkele plastische adjectieven, waarvan ie de haren ten berge rijzen. Dit overkwam dezer dagen enkele agenten van de Rijkspolitie te Monnikendam, die iets dergelijks moesten aanhoren van een man. die kwaad was geworden, omdat hij door de politie uit een loge ment was gezet. Gistermiddag kreeg deze zich te verantwoorden voor de Alk maarse Politierechter, die hem voor deze belediging van ambte- naren-in-de oefening-van-hun- functie. een boete van f 75. subs. 25 dagen oplegde. broken ^aart, Sluiting Gemeentebureaux Enny Mols-de Leeuwe heeft haar éigen stijl van toneelspelen en het is onmogelijk dat zii die rollen dusdanig verschillend speelt, dat men geen elementen van vorige scenes in volgende terug vindt. Het thema, de stijl, het principe, zouden we willen zeggen blijft telkens in grote lij nen hetzelfde, alleen de decors wisselen en de kleding, maar daarmede ook de sfeer, die noch- thans door andere, wel steeds wisselende elementen bijzonder worden geaccentueerd. 'En daar om is Enny Mols-de Leeuwe er volkomen in geslaagd de Parijse sfeer, de zuivere neerslag van het Parijs van 1890 opnieuw te realiseren en de weinige bezoe kers hebben dan ook min ofmeer gefascineerd naar al dit bizarre gekeken en geluisterd, met waar achtige ervaringen rijker en dankbaar om hetgeen Enny Mols- de Leeuwe aan pure toneelspel kunst heeft gegeven. bracht Parijs zoals het was ALKMAAR In de nissen van de Notre Dame staan tien tallen heiligen beelden. Van hun hoge standplaats af zien deze beelden al eeuwen lang Parijs aan hun voeten liggen. Parijs! Koningin der Steden. Parijs, de stad, waarin geheel het menselijk leven zich in al haar verschillende facetten heeft saamgeklonterd op enkele beken de wijken: de Champs Elysées, de Montmartre, de oevers van de Seine, waar niets, wat des mensen is, ontbreekt. Eeuwen lang hebben deze beelden zich bezig gehouden, on ophoudelijk toe te zien naar het wondere toneel, dat zich afspeelt op de boulevards en de pleinen, de stegen en sloppen, achter de gevels van grote herenhuizen en de krotten, waar het daglicht nimmer komt. Zij hebben gezien en zien nog al die menselijke ontroerende dingen, waar een heilige om kan lachen, kan glim lachen of wenen. Wat deze heiligenbeelden zich zien afspelen heeft de New Yorkse actrice en schrijfster Cornelia Otis Skinners genomen als uitgangspunt voor 14 echt Parijse taferelen uit de jaren 18901900. Zij heeft zuiver aan gevoeld de echt Parijse sfeer uit die dagen. In haar schetsen laat z;j verschillende vrouwenfiguren optreden van diverse rangen en standen, uit de aristocratische milieus, de bourgeois, maar ook uit de Parijse wereld van de kunstenaars, de cabarets, de maisons closes; met al hun pracht en praal, rijkdommen en klatergoud, met al hun erbarme lijkheden, bittere armoe ellenden en zondigheid. Enny Mols-de Leeuwe heeft gisteravond in „Het Gulden Vlies" voor een handje vol be zoekers dit Parijs op de enkele vierkante meters van het toneel weer doen leven, met hetzelfde gevoel voor het karakteristieke, specifiek Parijse leven uit die dagen. In de verschillende rollen bracht zij Parijs 1890 naar Alk maar via de uitbeelding van 14 verschillende vrouwentypen, zo als die haar rol speelden, toen, en allen tezamen het aangrijpen de levensprogramma maakten, dat Parijs de toeschouwer die daaraan geen deelnam, bij dag Filarsiky en Leo Gestel tot de j tist en herinneren aan ihet rake grondleggers van de Bergense portret, dat (hij maakte van de chool ging belhoren. Sindsdien Biljarten JUBLEUM- KERSTTOURN OOI P. Kamp kampioen ALKMAAR Een week vol spanning is ten einde. We spra ken Vrijdag Kamp en nog vele partijen stonden voor de boeg. Piet was moe en lusteloos. Zag geen gaatje kans in een uitein delijke zege. Doch Zaterdag en Zondag geën spoor van verve ling op zijn gelaat. Vechten tot het einde stond in zijn ogen te lezen en hij heeft het volbracht. De oudere Doesehot werd hier van het slachtoffer. Steeds had hij de leiding en in Alkmaar stond het vast: Doesdhot zou het worden. Doch in de partij tegen de Boer ging het ineens berg af. Een versohil van 9 caramb. is niet veel maar de winstpunten daar gaat het om. In de stamp volle zaal van de B.V. De Drie Ruiten, mocht Kamp de huldi ging in ontvangst nemen. Uit de handen van de Voorzitter dier ver., de heer Mars, ontving hij de prachtige beker. De heer Ro- lie bedankte namens alle spelers en bood Mevr. Venneiker een prachtige fruitmand aan. Uitslag laatste partijen: Rolie 150 25 20 6.00 De Graaf 112 25 28 4.48 Wapstra 150 34 20 4.41 De Graaf 103 34 31 3.02 De Ruiter 150 42 12 3.57 Wapstra 134 42 18 3.19 Doesdhot 141 34 22 4.14 De Boer 150 34 33 4.41 Kamp 150 17 29 8.82 Kranenburg 132 17 27 1.88 De Graaf 150 23 24 6.52 De Boer 113 23 24 4.91 Doesehot 150 20 41 7,50 Kranenburg 107 20 17 5.35 Kamp 150 25 24 6.00 De Ruiter 113 25 40 4.52 Kranenburg 150 29 22 5.17 Ralie 115 29 26 3.96 Kamp 150 25 35 6.00 Doesehot 136 25 26 5.44 Eindstand: P. Kamp 1037 216 32 4.80 12 J. Doesdhot 1027 192 41 5.49 9 P. Rolie 960 208 40 4.13 9 D. Kranenburg 837 179 34 4.67 8 J. de Boer 908 197 29 4.60 6 J. Ruiter 920 210 40 4.38 6 D. Wapstra 942 236 24 3.99 4 K. de Graaf 868 212 31 4.09 2 - is hij Amsterdammer gebleven, doch juist daarom heeft hij de schoonheid van het polder- en duinlandschap altijd zo gewaar deerd, aangevoeld en tot uit drukking kunnen brengen in zijn kleuren. Na zjjn Bergense periode is Colnot anders gaan schilderen; niet mooier. Thans schijnt hij zichzelf weer gevonden te heb ben. De moderne stromingen van cubisme, absolutisme en futuris me lieten hem onberoerd. Cjl- not is impressionist gebleven en heeft zich niet laten verleiden zijn knap talent te vergooien aan de experimentele kunst. Zijn palet is nog steeds boeiend hij schildert nog steeds met een grove toets, modelleert zelfs zijn verven met het paletmes, waar door zijn doeken, ^ls ze wat be storven zijn, een emaillerende gloed krijgen. Zijn warme kleu ren, bruin, groen, rood, blauw en oker vormen ook nu nog de voornaamste ingrediënten van zijn kleurenschotel Zijn land schappen van de Hollandse pol ders en de Kennemer duinen ge tuigen nog van dezelfde liefde voor het land, die hij in zijn vroegere periode toen hjj in Bergen werkte aan de dag legde Een imponerend schilderij vinden wij het landsohap no. 2 van de catalogus; fors van bouw en weloverwogen van kleuren- harmonie. Ook de boerderij (no. 7) is een typisch doek van Col not. Zijn winterlandschappen zijn niet lieflijk, de kou slaat je er- Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden van 11 December tot en met 17 December en te bevragen aan het bureau van politie te Alk maar van 17 tot 18 uur op kamer 14. eerste etage, alleen op de Maandagen. Woensdagen en Vrijdagen. Actetassen met inhoud, hand schoenen en wanten, armbanden, vulpennen, hoofddoek, shawls, kindermuts. schakelarmbanden, tas met inhoud, geldsbedragen, autoslinger. riiwieltas met in- houd.nummerbord. regenbroek, mondorgel, polshorl'.. portemon- naies met en zonder inhoud, riem. hondenpenning, benzine doppen, sleutels, parapluie-hoes; badhanddoek, zwembroekje met handdoek, a!pinomutsen. rozen kransen. ballpoint, hoofddoek, garnituur, ceintuur, schooletui. lantaarn, parapluie, pakje siga retten, armbandje, kettinkje met afbeelding, oorbel, kinderschoen- tie. bril, aansteker, gymschoen, as van een auto. Aanrijding ALKMAAR Gistermorgen omstreeks half elf vond op de Kaarsemakersgraeht een aanrij ding plaats tussen een auto en een motorfiets, waarbij de mo torrijder licht gewond werd. De auto, bestuurd door een dame reed in de richting van de Ka naalkade toen het uitzicht door een brug belemmerd werd, waar door zij de motorrijder niet zag naderen. Een botsing volgde waarbij de motorrijder boven op de auto ge slingerd werd. Hij bleek echter licht gewond. De dame en de duo-passagier mankeerden niets. De motor werd zwaar, de wagen licht beschadigd. ALKMAAR Alle gemeente lijke bureaux zullen, voor zover de dienstbelangen dit toelaten, op Zaterdag 27 Dec. a.s. gesloten zijn. De afd. burgerlijke stand zal alléén voor spoedgevallen, van 1112 uur geopend zijn. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Anja d.v. J. van Vliet en A. de la Mar. Catharina, d.v. H. Machielse en T. J. Schneider; Johanna C. d.v. J. H. Wakker en O. J. Georgiada. Gehuwd: Cornelis Meijer en Anna Barbuio, Willem J. P. Quast en Geertje Vet. Overleden: Hermanus C. Bur ger 89 jr. geh. met G. G. M. Houx. Jèltje Kuiper 86 jr. wed. van B. Kleinstra. Ronald B. Bos- ma 5 maanden: Alexander Pieper 70 jr. geh. met C. J. Hollenberg; Allègonda Hollander 24 jr. geh. met. T. Gillissen. HEILOO De belangstelling voor dit Zaterdagavond in de Rustende Jager" gegeven dona teursconcert was groot, er zul len maar weinig plaatsen onbe zet zijn gebleven. Dirigent Alb. Meijns had gro tendeels een romantisch pro gramma samengesteld, dat wel zeer geëigend was om in de smaak van het publiek te val len. Er werd met wisselend ge luk muziek gemaakt en de mu zikale bezoeker zal nog al eens met gemengde gevoelens hebben geluisterd naar hetgeen deze avond werd gepresteerd. Na „De Garde", mars van Cori, waarme de het concert begon, volgde een ouverture-dramatique van Jules kunstzinnigheid in stijl, door 't deren. Een gaarne gehoord stuk blijfft steeds nog de „Cavalerie Légère" van Suppé. De inzet van dit werk werd voortreffelijk ge speeld, maar voorts kon men sommige technische moeilijkhe den niet geheel te boven kómen. Veel werd goed gemaakt door een zeer bevredigende vertolking van Weber's ouverture „Peter Schmoll"; dit was wel de beste prestatie van de avond. Met een Marsparade van Bisselink werd het gedeelte voor de pauze be sloten. De korte toelichting voor ieder stuk, door de dirigent, werd ten zeerste op prijs gesteld. Men bleef wat het verdere gedeelte van de avond betrof, inzake de i.) oude heer Jacob van Reenen, dat nu de raadzaal van Bergen siert. Bergen zal deze gelegenheid, om het werk van Colnot weer eens te zien en te genieten, ze ker aangrijpen. De tentoonstel ling is gedurende de Kerstdagen en de twee nog komende week ends geopend van 14.30 tot 17.30 uur. Mattihieu Wiegman, Jaap Weyand, vele jongere schilders, alsook A. Roland Holst gaven bij de opening blijk van hun be langstelling. Fr. O. Geslaagd ALKMAAR. Voor het prak tijk-examen (Unie-diploma) ge organiseerd door het Centraal Bureau voor Stenografie Groote en machineschrijven te Amster dam en gehouden te Amsterdam op Donderdag 18 December, slaagden de volgende candidaten. opgeleid door Handelsinstituut „Burdorf": machineschrijven: de dames Th. Briefjes te Bergen, Gr. H. Marwitz te Alkmaar. Fr. Rente naar te Alkmaar. Jac. Pattes te Alkmaar. L. Wemmers te Heiloo, Tr. Winkel te Bergen en de heer G. Vos te Bergen. Stenografie Nederl. 130 letter grepen mej. Ruth Sebo te Heiloo. Ontwikkelingsavonden voor middenstanders ALKMAAR Verschillende middenstanders gaven zich reeds op voor deze cursus, die georga niseerd is door de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs. Doch hoewel het aantal niet te groot mag zijn zijn er ook nog, die hun kaart voor deelname nog niet inzonden. Doe het nog heden voor de aanmelding gesloten is. Aanmelding kan geschieden bij de heer A. Geels, Emmastraat 49 of P.O.A. N.V., Payglop 9. Speciaal voor jonge zelfstan dige middenstanders en patroon- zoons. Een slechte schatbewaarder ALKMAAR Een Alkmaarse koopman moest terechtstaan voor de politierechter, omdat hij een bedrag van fl.800,ten eigen bate had aangewend, terwijl hij dat van een ander in bewaring had gekregen. Die ander was de oude J. T. die zijn bezit voor de buitenwereld wilde stilhouden, omdat hij anders de- kans zou belopen, niet opgenomen te wor den in één der Alkmaarse tehui zen voor ouden van dagen waar hjj nu inmiddels een rustige, oude dag slijt. Maar toen hij naar zijn schat bewaarder toestapte, om zijn rechtmatige bezit terug te vorde ren, moest deze ten' antwoord geven, dat hij al het geld in zijn huishouden had gebruikt en dat 'hij niet in staat was, het direct terug te betalen. De politierechter had genoeg vertrouwen in de man, dat hij zijn schuld zou terugbetalen en dat de beschikking over het ka pitaal niet behoefde te worden beschouwd als een poging tot diefstal of verduistering, zodat hij slechts een boete van f40. subs. 20 dagen oplegde, conform de eis van de Officier van Justi tie. MORGEN BRENGEN Maar daar kwam niets van ALKMAAR Om een oplich ter te kunnen zijn, moet men een handige prater zijn en soms ook over veel fantasie beschik ken. Met deze beide eigenschap pen toog Theo S. op 10 Septem ber op weg en belde des mid dags aan bij een zekere A. die hij vertelde dat hij gestuurd was door K. op wiens ver-zoek hij A, zijn platte wagen te leen vroeg, om een ijzeren laadbak (die S. gekocht had) naar Akersloot te vervoeren. A. geloofde de man en gaf de wagen, onder het be ding, dat die de volgende dag weer moest worden terug gebracht. „Morgen brengen" dacht S. „maar ik ben niet van gisteren. Ik breng deze wagen vandaag nog bij een opkoper en verdiend is verdiend." Maar de eigenaar liet het er niet bij zitten, met als uiteinde lijk gevolg, dat S. gisteren op het verdachtenbankje zat, op be zoek bij de Alkmaarse Politie rechter. Daar bleek, dat de heer 'a Ook namens de vertegen- [K woordigers. die U aan huis bezoeken. w Uw Kerstcostuum be- U hoeft niet duur te zijn. t-V Overtuigt Uzelf van deze p* aanbieding Pfï ook met vest Weersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. AANHOUDEND ZACHT Aanvankelijk nog overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wisselende bewol king met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Heeft U geen tijd? Onze vertegenwoordigers bezoeken U geheel vrij blijvend met de zeer ruime collecties aan huis BELT OF SCHRIJFT U ONS EVEN? Me ^U. ook aan huió bezoekt ALKMAAR: Ridderstraat hoek Oude gracht - Telefoon 5225 BENNINGBROEK: Telefoon 212 HOORN: Breed 44 - Telefoon 4339 Schapendoder gedood ALKMAAR Het heeft er de schijn van dat de beruchte scha pendoder die onder Huiswaard reeds verschillende slachtoffers heeft gemaakt, aan zijn eind ge komen is. Zaterdagmiddag n.l. zag de heer Bakker, wonende aan de Kanaaldijk te Huiswaard een bruin-gele hond achter de schapen aanhollen. Bakker, die een wapenvergunning heeft, be gaf zich naar buiten en legde 't dier met één schot neer. Het ca daver is voor onderzoek naar slachthuis overgebracht. Geslaagd Buisson, een werk in de stijl, zo men het vaak op een muziek concours hoort, de hierin voor komende koraalmelodieën wer den met fraai klankgehalte ge speeld. Voor de technische uit voering van „Le Roi s'amuse" van Delibes, hadden we veel waardering. Muzikaal wilde het maar niet uit de verf komen. De geestigheid van deze stukken konden we er niet in terugvin den. Ter afwisseling speelde de heer J. Koning het „Andante" uit de Sinfonia van Joh. Chr. Bach voor sopraan-saxofoon, met klavierbegeleiding van mevr. R. Koning-Stam. Jammer dat de solist, wat de stemming betrof, niet zeer fortuinlijk was, overi gens viel zijn spel wel te waar optreden van de Balletgroep on der leiding van mevr. Majolée. Deze amateurs dansten zeer ver dienstelijk op de muziek van „Oud-Hóllandse Boerendansen" van Siep, een „Klompendans" uit de opera Czar und Zimmermann van Lortzing en de „Bloemen- wals" uit de Notenkraker-suite van Tsjaikowski. De muzikale begeleidingen werden lofwaardig verzorgd door het „Klein-Orkest" van „Eens gezindheid" en bij de „Bloenjen- wals" verleende als pianiste me dewerking mevr. de Vries. Het publiek toonde zowel voor het muziekcorps als voor de Ballet groep grote waardering te be zitten. W. SCHREURS K. hem nooit opdracht had ge geven,, bij A. een wagen te le nen en daar bleek ook, dat A. de wagen alleen maar te leen gegeven had en niet aan S. in eigendom had afgestaan, hetgeen S. als verweer wilde aanvoeren. Hij werd terzake van -deze op lichting veroordeeld tot een boete van f40.subs. 20 dagen. De eigenaar staat nu voor de op gave, zijn eigen wagen terug te kopen bij de opkoper, die het vehikel te goeder trouw had ge kocht. Geslaagd ALKMAAR Aan de ge meente-universiteit te Amster dam slaagde voor het candi- daats-examen rechten onze stadgenoot de heer J. M. P. de Bie. ALKMAAR. Voor het can- didaatsexamen-civiel ingenieur slaagde te Delft onze stadgenoot G. H. van den Bogaerde alhier. K. A. B. HEILOO 26 Dec. Tweede Kerstdag, verloting van 5 re- traitekaarten, om 11 uur in de bibliotheek. 27 Dec. Kerstmiddag voor de kinderen van de leden, om half 3 in de Bruno. Optreden van Cakie en Oome Jaap. 5 Jan. Kaderbijeenkomst n.m. 8 uur in de NKJB. Causerie door kapelaan C. Geraets, Aalmoeze nier van de Arbeid. 15 Jan. Jaarvergadering, n.m. 8 uur in de Bruno, ook toegan kelijk voor de vrouwen der le den. 7 en 8 Febr. Kaderweekend in het Retraitehuis te Bergen. 21 Febr. Kaderbijeenkomst der kring Alkmaar n.m. 4 uur bij Haring te Alkmaar. Sprekers: Rector Kraakman en Joh. Kor- tin-k, waarna koffietafel. Rood-Geel-nieuws HEILOO. Tweede Kerstdag: Rood-GeelH.S.V.-bestuur. Op de Tweede Kerstdag zal wederom de traditionele voetbal wedstrijd Rood-GeelHSV-be stuur worden gespeeld ten bate van de HSV-ieugd. Zeer velen zullen zich de aan trekkelijke wedstrijd van vorig jaar nog herinneren, die na een spannende strijd door het HSV- bestuur werd gewonnen. De sup portersclub. belust op revanche, komt met een sterke combinatie in het veld. zodat het weer een aantrekkelijke wedstrijd belooft te worden. De entree bedraagt slechts 9 cent. De aanvang der wedstrijd is om half drie. Het instandhouden van de ieugdelftallen gaat met grote kosten gepaard, dus daarom al len Tweede Kerstdag naar de Mallevoortsdiik. Het is voor een goed doel. LANGEDIJK, 23 Dec. 15000 kg rode kool I 8—11.40, II 6—8.10; 30.000 kg gele kool I 6.508.10; 30000 kg groene kool A 6.50 8.70, B 5.00; 60000 kg Deense witte 6.307; 5000 kg uien 21.30 21.80, grove 1617.50, drielin gen 2325.10, 2000 kg bieten A 13.90, B 12.90, 2000 kg peen B 11.10—11.80, C 11.50—12.10; 2000 kg spruiten A 2636, 1500 kg witlof Ib 64—65, lib 68—70. N. SCHARWOUDE 23 Dec. '52. 5400 kg. Peen b 10.6013; Idem c 9.90—11.50; Idem d 9.80; 3200 kg. Kroten a 13.20, Idem b 7.90; 13.000 kg. Uien 20.90—22.80, idem Grove 19.5020.30, Idem Driel. 27.00, Idem Nep 27.00; 14.000 kg. Rode kool 611: 2500 kg. Gele kool 5.506.70; 5300 kg. Groene kool 6.50—6.70; 87.000 kg. Deense witte kool 6.20—7.30; 13.000 kg. Succes witte kool 56.60. Alkmaarse Exportveiling; ALKMAAR. 22 Dec. Toma ten A 6000—17200; Witlof 4900— De ramp met de Champollion Nadat de „Champollion" in de nacht van Maandag op Dinsdag doormidden was gebroken, zijn een aantal passagiers, die razend van angst waren, in zee gespron gen. Tot nu toe zijn de lijken van twintig hunner geborgen. Vijftig passagiers en leden van de be manning hebben de kust weten te bereiken. Op de dekken van het in tweeën geslagen schip verdrongen zich nog ongeveer driehonderd perso nen. De duisternis en het slechte weer hebben het reddingswerk vertraagd. Het geweld van de zee heeft de twee helften van het gestrande schip weer tegen elkander ge drukt; zij worden door de wind heen en weer gezwiept. AMSTERDAM, 23 Dec. In de bus die gisteren in de Arlberg- pas door een lawine is getroffen (zie pag 1) reisde ook het Ne derlandse echtpaar C. Clasie uit Amstelveen met twee kinderen, en met de twee kinderen van de familie P. Blad uit Hilversum. Alle vier kinderen zijn bij het ongeluk omgekomen, zo verne men wij. De zoontjes van de fa milie Blad, resp. 12 en 14 jaar, waren de enige kinderen uit dit gezin. Mevr. Clasie heeft een bekkenfractuur gekregen. Ook haar echtgenoot werd gewond, maar beider toestand is redelijk. De heer Clasie heeft een as surantiekantoor in Amsterdam. Gemeenteopzichter van Wieringen aan hartverlamming overleden WIERINGEN. Terwijl de Raad der gemeente Wieringen aan de begrotingsvergadering bezig was, ontving de burge meester het onheilsbericht., dat even tevoren de gemeenteopzich ter. de heer C. P. Poel, op 52- jarige leeftijd aan een hartver lamming was overleden. Staande de vergadering her dacht burgemeester Koltt de hu mane en plichtsgetrouwe ge meenteambtenaar. die sinds 1 Augustus 1923 aan de gemeente Wieringen was verbonden. 7500; rode kool 6001050; sa- voye kool 600750; groene kool 6001150; spruitkool 20005900; boerenkool 8001850; sla 200 1100; andijvie 28007200; bos- peen 190Ó2100; bieten 600 1450; winterpeen 5501400; waspeen 8002000; uien 500 2200; prei 12002350; soepgroen ten 6001800; peterselie 800 900; knolselderij 6001850; Ap pels: Jonathan 1300—2900; Goud- reinette 6001600; Cox Oranje 38006500; Groninger Kroon 11002300: Gieser Wildeman 900 —2100. WARMENHUIZEN, 23 Dec. Bieten A 12,90; B 11,90—12,90 gele kool 5,508,90; rode kool I 612,20; II 69,60; witte kool 6,206,60; wit stek 5,40—5,90. BEVERWIJK, 22 Dec. Andijvie I 0.64—0.72, II 0.40—0.60 per kg; bospeen I 0.230.32, II 0.170.22 per bos; waspeen I A 0.150.23, II A 0.10—0.14 per kg; Sla I A 0.10—0.14, I C 0.04—0.09 p. stuk; tomaten I A 1.500.80, I B 0.80 0.15, I C 0.701.00; groene kool I A 0.08—0.14, I B 0.06— 0.08; rode kool I A 0.08—0.11; I B 0.06—0.08; gele kool I A 0.07 0.09, I B 0.060.07; boerenkool I 0.12—0.18. II 0.06—0.11;;; prei I A 0.17—0.22, I B 0.12—0.16 p. kg; knollen I A 0.17—0.21, I B 0.13—0.16, I C 0.09—0.12 p. stuk; breekpeen I C 0.080.13, I D 0.05—0.07; kroten I A 0.09—0.14; spruiten I A 0.500.68, I B 0.30 0.45 per kg' selderie 0.090.21; peterselie 0.170.24 per bosje; appelen 0.030.24; peren 0.03 0.09 per kg. Slachtveemarkt 22 Dec. '52 ALKMAAR. 22 Dec. 7 paar den f 450700: 60 koeien f 600 —1250: le kwal. f 2.75—2.85 per KG: 2e kwal. f 2.60—2.75 per KG 1 graskalf: 45 nuchtere kalveren f 4085: 62 vette schapen f 100 130: 169 varkens: vleesvarkens en zware varkens f 1.881.85 p. KG: lichte varkens f 1.851.70 per KG: zeugen f 1.741.60 per K.G. De bevoorrading bii de slagers voor de komende Kerstdagen heeft in de voorbije week plaats gehad, zodat van kopersziide voor de markt van vandaag geringe belangstelling werd verwacht. Dit bleek inderdaad het gftval te ziin. In verhouding met deze verwach ting was er toch nog een behoor lijke aanvoer van koeien zowel als van varkens. Het is te be grijpen. dat de handel bii deze geringe animo maar stug is ver lopen. met voor de koeien een kleine prijsdaling en voor de varkens, bii beduidend lagere noteringen voor de beginpriizen. later zelfs nog aflopende prij zen. Een klein aantal koeien en een eveneens gering kwantum varkens is boven de hier gegeven hoogste notering verkocht. lillifeif MAASTRICHT 1951 gestaakt Maastricht kar thans echter n de Markt. On; van dit huis, f een waardevol de jaren rond Dit document woorden: „In cpes en dan komt er ei bare cijfers en 1< vermeldt dan verd wijzing van een or die begint iin een voeren in Westelij vervolgens „via et poort in het myst uit te komen. Deze put nu door de heer Utt den, doch verder tot nu toe geen zingen ontdekt. Een Maastrichts heer Schaasberg, d geval bemoeide, i van overtuigd dat ving kostbare g<w den begraven. Jammer voor he in het bewuste doe dinale gedeelte oi gemaakt of is i Groot bedrag viering in Geschenk van DEN HAAG leiding het nodif langrijke eenheden lof uit te zondere trekkelijk groot aa het Hoogfeest van heid in kampeme moeten vieren. De vermijdelijke omst: Nationaal Katholi aanleiding gegeven lijk bedrag ter tx de aalmoezeniers het deze militaire: maken ook Kerstn eigende sfeer te vii Katholiek Thuisfro lijkertijd een betel teerde voor de K hospitalen, sanato: plaatsen) toont op: volop met de milit inderdaad alles doe telijk leven van df bevorderen en het raikter van Kerstm men, viel gistermorge misstap, de 34-jar Th. K. aan boord „Alderamin" dat in de Maashaven te K in een negen mett Tijdens het vervoer kenhuis overleed d is Zaterdagavond meente Breukelen fabrieksarbeider A. nes. die, onder sterke drank, per r was naar zijn wo zijn fiets gevallen auto aangereden. 1 beide armen en bei wordt sedert 20 Putten vermist schoolmeisje Lucii Spoor. Zij vertrok autobus in de ricl Wegens een slecht durfde zij niet na: Een ongeluk wordt heeft H. M. de 1 de prinsesjes Margri Zondagavond in hel Rembrandtlaan te Kerstspel bijgewoon zij, die niet zien en loven", opgevoerd i zinnig protestantse Soest. werd een Amster gehouden ,die er zi maakte geregeld fi hoofdstad te ont\ deze dan per trein tuwse stadje Huisse waar hfj de rijwiel hoorljjke prijzen a bracht

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2