Oceaan verkennenkatholiek jeugdwerk in de Marine Maastrichts gewelf zou kostbare goudschat bergen Grafische kunst 99 En de ster van Romme blijft stille staan uit Noord-Nederland Klokken beieren over Oudehome en Katl lijken gen 2000 mensen dakloos Schoolstrijd in Duitsland Friese folklore herleeft Terschelling zoals liet was jrlandse gedood kWINE KERSTINKOPEN... Telepaath wil er achteraan Naar wij vernemen T entoonstelling Assen Vrouw tussen tram en perron Partijraad-praat Splitsing een middel9 duizendmaal erger dan de kwaal „Een pauper kan deugdzaam zijn" Dertig doden door ontploffing chting het K.N.M.I. 'an Dinsdag- igavond. ZACHT overwegend iet tijdelijk ende bewol- verspreide it krachtige ind. Weinig iperatuur. iet de 'lion pollion" in de g op Dinsdag gebroken, zijn irs, die razend a zee gespron- t de lijken van jorgen. Vijftig n van de be- le kust weten 1 het in tweeën rdrongen zich ronderd perso en het slechte reddingswerk ie zee heeft de het gestrande elkander ge- door de wind riept. 23 Dec. In in de Arlberg- ne is getroffen 2 ook het Ne- r C. Clasie uit twee kinderen, inderen van de uit Hilversum, n zijn bij het ten, zo verne tjes van de fa- 12 en 14 jaar, inderen uit dit lasie heeft een ;ekregen. Ook werd gewond, and is redelijk. heeft een as- i Amsterdam. lichter van ;n aan ig overleden Terwijl de jnte Wieringen ;ingsvergaderine ing de burgc- leilsbericht. dat ïemeenteopzich- P. Poel, op 52- n een hartver- erleden. ïrgadering her- er Kolft de hu il tsgetrouwe ge- die sinds 1 in de gemeente perbonden. 600—1050; sa- 50; groene kool rooi 20005900; 1850; sla 200— 1007200; bos- bieten 600 ;en 550—1400; >0; uien 500 2350; soeipgroen- aeterselie 800 600—1850; Ap- 100—2900; Goud- Cox Oranje oninger Kroon :r Wildeman 900 5EN, 23 Dec. B 11,90—12,90 1,90; rode kool I 9,60; witte kool tek 5,40—5,90. 22 Dec. Andijvie .400.60 per kg; 1.32, II 0.17—0.22 i I A 0.15—0.23, per kg; Sla I A .040.09 p. stuk; 0—0.80. I B 0.80 701.00; groene 0.14, I B 0.06— I A 0.08—0.11; ele kool I A 0.07 -0.07; boerenkool 0.06—0.11;;; prei B 0.12—0.16 p. l 0.17—0.21, I B .090.12 p. stuk; 0.08—0.13, I D a I A 0.09—0.14; .0—0.68, I B 0.30 ïlderie 0.090.21; ■0.24 per bosje; 24; peren 0.03 kt 22 Dec. '52 2 Dec. 7 paar- 60 koeien f 600 f 2.75—2.85 oer 2.60—2.75 oer KG luchtere kalveren ,te schapen f 100 ens: vleesvarkens ns f 1.881.85 o. kens f 1.85—1.70 i f 1.74—1.60 oer .ng bii de slagers lende Kerstdagen rbiie week olaats kopersziide voor vandaag geringe erd verwacht. Dit het r/ival te ziin. iet deze verwach- nog een behoor- ran koeien zowel s. Het is te be handel bii deze maar Stug is ver- r de koeien een ng en voor de leduidend lagere de beginpriizen. r aflopende orii- aantal koeien en gering kwantum n de hier gegeven ,g verkocht. Dinsdag 23 December 1952 Pagina 3 (Van onze redacteur) Sedert een jaar bestuderen geestelijke en militaire autori teiten in de Kon. Marine de mo gelijkheden, die leden van de Katholieke Jeugdbeweging, die nend bij de Marine, zichzelf ge schapen hebben. Een aantal lei ders uit de verkennersbeweging is er n.l. toe overgegaan in de Marine het Oceaanverkennen te gaan toepassen, waardoor zij ook in hun diensttijd in contact kun nen blijven met de jeugdbewe ging, maar waardoor zij boven dien, zoals de Hoofdvlootaal- moezenier Mgr. de Sain het noemt, een kernvorming in de Kon. Marine kunnen worden. Ruim een jaar geleden werd in de Marinehaven Den Helder op bescheiden voet begonnen met het installeren van enkele leiders in de maritieme „Stella Maris stam", maar deze stam is thans reeds zodanig uitgegroeid, dat ree'ds contactpunten niet al leen in Nederland zijn gevestigd maar dat over de gehele wereld reeds correspondentie-adressen en directjbelanghebbenden bij deze Oceaanverkenners zijn ge vonden. Dezelfde pogingen zijn ook voor de oorlog al ondernomen, maar deze zijn vastgelopen, om- t MAASTRICHT De mogelijkheid bestaat dat de begin 1951 gestaakte scbatgraverij rond de Boschstraat te Maastricht kan worden hervat. Als uitgangspunt wil men thans echter nemen de kelder van een huis, gelegen aan de Markt. Ongeveer 25 jaar geleden vond de eigenaar van dit huis, de heer N. Utens, thans wonende te Echt, een waardevol document, dat naar schatting dateert uit de jaren rond 1700. Dit document begint met de woorden: „In cpes gewelf light. en dan komt er een reeks onlees bare cijfers en letters. De tekst vermeldt dan verder om een aan wijzing van een onderaardse gang, die begint in een put en dan zou voeren in Westelijke richting, om vervolgens „via een bocht en een poort in het mysterieuze gewelf" uit te komen. Deze put nu werd inmiddels door de heer Utens teruggevon den, doch verder ziijn ter plaatse tot nu toe geen nadere aanwij zingen ontdekt. Een Maastrichts telepaath, de heer Schaasberg, die zich met het geval bemoeide, is er blijkbaar van overtuigd dat in deze omge ving kostbare goudschatten wer den begraven. Jammer voor hem is echter dat in het bewuste document het kar dinale gedeelte onleesbaar werd gemaakt of is geiworden. De telepaatlh is van mening dat de bedoelde onderaardse gang waarschijnlijk loopt in de rich ting van de Bosschstraat, althans na het passeren van de in het document aangegeven bocht. Hij is bereid om het gewelf der verborgen schatten op te sporen en aan te wijzen. De familie Utens weigerde ech ter toestemming te geven om de put in de kelder van hun huis ver der uit te graven. „De beschik bare gegevens zijn te vaag en de gehele onderneming lijkt me te riskant": aldus de heer Utens te- Echt. „Zolang er geen positieve aanwijzingen worden gevonden kan er voorlopig van een vergun ning mijnerzijds geen sprake zijn", zo deelde de heer Utens ons mede. Ook de voormalige schatgravers aan de Boschstraat denken er zo over. Afgezien van de vraag of de benodigde gelden voor de onder aardse graverij beschikbaar kun nen worden gesteld, willen ook zij, zonder betrouwbare gegevens, aan deze onderneming niet opnieuw beginnen. De heer Schaasberg laat zich echter niet ontmoedigen en is de ziel van een nieuwe actie, teneinde waarheid van z'n uitspraak te kunnen bewijzen. Hij zal opnieuw in overleg treden met de heer Utens, die het bewuste document zorgvuldig in zijn brandkast be waart. Wanneer beiden tot overeen stemming kunnen komen, wil de telepaath in de loop van Januari op zoek gaan naar „de schat in het gewelf". Groot bedrag voor Kerst viering in kazernes Geschenk van Thuisfront DEN HAAG Daar de leger leiding het nodig oordeelt be langrijke eenheden van Kerstver lof uit te zonderen, zal een be trekkelijk groot aantal militairen het Hoogfeest van de Christen heid in kampement of kazerne moeten vieren. Deze helaas on vermijdelijke omstandigheid heeft Nationaal Katholiek Thuisfront aanleiding gegeven een aanzien lijk bedrag ter beschikking van de aalmoezeniers te stellen om het deze militairen mogelijk te maken ook Kerstmis in een ge- eigende sfeer te vieren. Nationaal Katholiek Thuisfront (dat «tege lijkertijd een betekende som vo teerde voor de Kerstviering in hospitalen, sanatoria en straf plaatsen) toont opnieuw, dat het volop met de militairen meeleeft, inderdaad alles doet om het gees telijk leven van de militairen te bevorderen en het Christelijk ka rakter van Kerstmis te bescher men. viel gistermorgen, door een misstap, de 34-jarige Hagenaar Th. K. aan boord van het s.s. „Alderamin" dat in een dok aan de Maashaven te Rotterdam ligt, in een negen meter diepe tank. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis overleed dc man is Zaterdagavond onder de ge meente Kreukelen de 38-jarige fabrieksarbeider A. D. uit Wil- nes. die, onder invloed van sterke drank, per rijwiel op weg was naar zijn woonplaats, van zijn fiets gevallen en door een auto aangereden. De man brak beide armen en henen wordt sedert 20 December te Putten vermist het 14-jarig schoolmeisje Lucia Petronella Spoor. Zij vertrok Zaterdag per autobus in de richting Ermelo. Wegens een slecht voorrapport durfde zij niet naar huis gaan. Een ongeluk wordt gevreesd heeft H. M. de Koningin met de prinsesjes Margriet en Marijke Zondagavond in het kerkgebouw Rembrandtlaan te Soestdijk het Kerstspel bijgewoond: „Zalig zijn zij, die niet zien en nochtans ge loven", opgevoerd door de vrij zinnig protestantse kring te Soest. werd een Amsterdammer aan gehouden ,die er zijn werk van maakte geregeld fietsen in de hoofdstad te ontvreemden en deze dan per trein naar het Be- tuwse stadje Huissen vervoerde, waar hij de rijwielen tegen be hoorlijke prijzen aan de man bracht ui In het Vork-gebouw te Assen heeft Zaterdagmiddag de heer Hans van Dokkum, voorzitter van de „Grafische", de Nederlandse vereniging tot bevordering van dc grafische kunst, de tentoonstel ling van grafiek van kunstenaars uit de drie noordelijke provin ciën, georganiseerd onder auspi ciën van de Asser Volksuniversi teit, officieel geopend. In zijn toespraak wees de heer van Dokkum er op, dat deze ten toonstelling van grafiek de eerste was, die in Assen gehouden werd. De „Grafisdhe" bestond dit jaar veertig jaar en in verband hier mee werd in Amsterdam een grote expositie en werden voorts in Nijmegen, Gouda en Assen kleinere exposities georganiseerd. Onder de grafische kunstenaars is het creatief vermogen groter geworden, de laatste tientallen van jaren, aldus spr. En ook kan de Nederlandse grafiek met het buitenland vergeleken de toets der critiek ruimschoo'ts door staan. De belangstelling voor deze tak van kunst is over het algemeen iets groter, hetgeen niet wil zeg gen, dat deze minder belangrijk is. In de regel is dc mens in de maatschappij te realistisch inge steld. Vroeger waren het slechts de kunsthandelaar en de prenten- verzamelaars die grafische pren ten kochten, aldus spr. De scheppingen, die hier ge- exposeerd worden, komen regel recht uit de werkplaats van de kunstenaar en zijn producten van innerlijke strijd. Zeven grafici geven hun verbeelding van de hedendaagse kunst en het is te hopen, dat de liefde van de Asser bevolking voor hun in de „kunst van het nobele wit, zwart en grijs" niet blijft beperkt tot een zuiver platonische. Met deze woorden verklaarde de heer van Dokkum, die ingeleid was door de heer F. U. Hazewindus, vice- voorzitter van de V.U., de ten toonstelling voor geopend. Op deze expositie is prachtig werk te zien van de kunstenaars J. A. Bakker, Nico Bulder, Joh. Dijkstra, J. A. Deodatus, Joh. Hemkes, Joh. Mulders en Riekele Prins. De tentoonstelling, die een be zoek meer dan waard is, duurt tot 3 Januari 1953. dat het terrein te beperkt werd gehouden en ook al, omdat er weinig animo voor te vinden was. Na de oorlog is dit alles echter anders geworden en toen enkele geschikte krachten wer den gevonden, die de organisa tievormen de baas konden, toen groeide de „Stella Maris-stam" zienderogen. De kansen voor 'n goede kernvorming werden na dien nog groter, toen de Hoofd aalmoezenier Mgr. de Sain zich sterk voor dit werk van de le den van de jeugdbeweging ging interesseren en er zich onom wonden achter plaatste met zijn volmacht. Spoedig werden dan ook enkele vlootaalmoezeniers aangewezen, om deze specifiek maritiem ingestelde jeugdbewe ging geestelijk te leiden. In de Marinehaven Den Hel der kon de groepsleider der RK Verkenners, Hopman Moester, bereid worden gevonden als lei der van deze Marine-stam te worden geïnstalleerd. Deze jeugd leider, die al bijna vijf en twin tig jaren in de R.K. 'Jeugdbewe ging meeloopt en in binnen- en buitenland onder de jeugdlei ders een grote naam heeft ge kregen, bleek naast de jeugdlei der R. Aalsma. uit Schiedam, nu dienend bij de Kon. Marine, de juiste man op de juiste plaats te zijn, zodat het bestaansrecht ver zekerd werd. Hierbij kwam nu spoedig de vlootaalmoezenier de Dominicaan Pater Huberts als aalmoezenier. De eerste contacten werden uit de aard der zaak in Neder land gezocht cn gevonden bij de Marine inrichtingen in Amster dam, Doorn, Hilversum, Rotter dam en vliegveld Valkenburg bij Leiden. Ook op deze contactpun ten groeit de betekenis van de „Stella Maris" jeugdbeweging die bovendien door 't Nationaal Hoofdkwartier van de R. K. Jeugdbeweging steeds meer wordt gestimuleerd. Men heeft nl. op het Hoofdkwartier in Den Haag begerpen, dat deze aparte wijze van jeugdvorming in dienstver band alleen dan aan haar doel zal kunnen beantwoorden, wan neer de nodige faciliteiten wor den verleend. Thans worden reeds steunpun ten gevonden in Biak (Nieuw- Guinea) op de Nederlandse An tillen en in Korea. Contactpunten Omdat begrijpelijkerwijze vele leden van de Stella-Maris stam men meermalen per jaar op Harer Majesteits schepen buiten gaats vertoeven en herhaaldelijk buitenlandse havens binnenlopen heeft men contacten gezocht met een. aantal „Oceaan-verkenners" elders op de wereld. Het gevolg hiervan was, dat men in Enge land zeer enthousiast was, terwijl de oceaanverkenners in Huil en Plymouth speciale volmachten hebben gekregen, om de Oceaan verkenners bij de Kon. Marine te ontvangen bij hun bezoeken aan Engeland en hen als gasten te behandelen. Hetzelfde is het ge val in Frankrijk, waar contacten konden worden gelegd in Brest en Cherbourg, in Noord-Afrika, waar de Oceaan verkenners in Al giers, Casablanca, Marokko en Tunis klaar zullen staan, wan neer de Nederlanders binnenlo pen, in Lissabon, Rome en op Malta. Kortgeleden kon verder nog contact wordt opgenomen met Ankara in Turkije, met Karachi, New-Dehli en Bangkok. Thans is men bezig m ook in Amerika nader in kennis te komen met de oceaanverkenners, maar zoals de berichten al luiden is men ook daar enthousiast over de plan nen. Om de resultaten van het af gelopen jaar nader te bespreken zal op 17 en 18 Januari a.s. ver moedelijk te Zeist, een „Natio nale Scheepsraad" worden ge houden, waar ook de Hoofdvloot- aalmoezenier een inleiding zal houden over „Het Oceaanver kennen bij dc Koninkl. Marine" en waar voorts dc leiders van de verschillende Marinestanimen de mogelijkheden en moeilijkhe den zullen hespreken. Op deze wijze hoopt men ten slotte te komen tot een juiste en gezonde Kaholieke kernvorming in de Kon. Marine, waarbij zich op de duur ook Kath. Marine mannen, dienstplichtig of beroeps zich kunnen aansluiten, ook al zijn zij geen lid van de R. K. Jeugdbeweging. BRAND MAAKT MANILLA Een brand die vier uur woedde in Laoag (Nrd. Luzon) heeft een schade aan eigendommen aangericht van 1.5 millioen dollar( ruim 5 millioen gulden). Tweeduizend mensen werden dakloos. Mgr. Muench protesteert BONN. Volgens het katho lieke weekblad „Echo der Zeit' heeft de apostolische nuntius in Duitsland, Mgr. Aloys Muench, bij het ministerie van buiten landse zaken tc Bonn bezwaar gemaakt tegen de schoolparagra fen van dc voor het land Wuert- temberg-Baden ontworpen grond wet, omdat deze paragrafen in strijd zouden zijn met het rijks concordaat van 1933. De grondwet zal in deze staat de christelijke gemeenschapsschool invoeren. In drie der vier delen van het land heeft de meerder heid der bevolking zidh voor deze schoolvorm uitgesproken. In het vierde landsdeel wenst zij echter de confessionele school te behou den en dit deel is dan ook voor lopig in een uitzonderingspositie geplaatst. Naar de mening van de landelijke regering te Stuttgart zou het rijksconcordaat de Duitse landen thans niet meer kunnen binden. Aanval op Katholieke Kerk te Ambarawa DJAKARTA, 22 Dec. (P.I. Aneta) Een verlaat bericht uit Ambarawa meldt, dat Don derdagnacht een goed bewapen de bende de stad is binnen gedrongen en een aanval heeft gericht op de katholieke kerk aan de Djalan Mengoagung. Na dat de bende vergeefs getracht had de hoofdpoort van de kerk te forceren, vernielde zij de deur van het naast de kerk gelegen zusterhuis, -maar voordat de ben de kon binnentrekken arriveer de de politie, die inmiddels per telefoon gewaarschuwd was. De politie verdreef de bende Er waren geen slachtoffers. Advertentie) Ik rook Hunter Mdd En beiden hebben gelijk als ze zeggen; Ha!... HUNTER Heerlijk! Hunter Mild in 'n pakje Navy Cut in 'n doosje 'fl HEERENVEEN22 Dec. Over de hossen en velden van Zuid-Oost Friesland klinkt simls Zondagnacht weer het tram en het perron terecht p kwam. Noodlottige sprong Zondagmiddag is de 59-jarige vrouw T. J. J. R.-D. uit Oost- voorne aan de Putselaan te Rot terdam tussen een rijdende stoomtram van de Rotterdamse Tramweg-Mij. en het perron te recht gekomen. Zij werd op slag gedood. Mevr. R. wilde bjj de halte in de reeds rijdende stoomtram stappen. Zij stapte op de tree plank en een man. die haar reeds was voor gegaan en ook nog op de treeplank stond, wilde haar helpen. Beiden verloren het evenwicht. De man viel op het perron, terwijl de vrouw tussen midurinterlied van de St Thomasklokken. Thans zijn het alleen nog de klokken van Oudehornmaar over enkele dagen zullen - na een onderbreking van tien jaren - ook de klokken van Katlijk weer hun bronzen stemmen laten horen. Jean Galmiehe naar Groningen In het tournooi om het Euro pese kampioenschap 47/2, dat van 8 tot en met 11 Januari a.s. te Groningen wordt gehouden, zal Frankrijk vertegenwoordigd wor den door. Jean Galmiehe die dif jaar het kampioenschap van zijn land in deze speelsoort gewonnen beeft met een algemeen gemid delde van 16.05, Waarschijnlijk zal nog een tweede Franse speler naar Gro ningen gaan. Vandaag worden in Katliik de nieuwe klokken verwacht en Woensdag na de officiële inge bruikstelling - zullen de dorpe lingen zich weer volgens eeuwen oude traditie, rondom de klok kenstoel in het oude kerkie scha ren. Dan zullen zij weer de klok ken laten luiden als voorheen, da" aan dag. soms ook wel in maanheldere nachten. Vooral wanneer de vorst het boerenwerk heeft stilgelegd. Volgens overle veringen, die uit de heidense tiid stammen, zou men in de winter tijd door het luiden van de klok ken de zon willen „wakker beie ren". opdat deze dan weer met kracht haar licht op de aarde kan laten schijnen.' In Oudehorne en Katliik is dit volksgebruik levend gebleven. Wanneer de St. Thomasklokken klinken, verzamelt de mannelijke bevolking zich rondom de klok kenstoel en trekt bii toerbeurt aan het klokketouw. Zo heeft zich in de loop der iaren een kern van klokkenluiders ge vormd. die deze kunst tot in.de oerfectie beheersen. Het ziin lie den met sterke armen, die beide klokken tegelijk bedienen. Deze klokkenluiders zullen de jeugd, die zo lange iaren afstand heeft moeten doen van deze traditie, opnieuw de kunst moeten bij brengen. De midwintersfeer in Zuid- Oost Friesland zal eerst volko men ziin. wanneer ook de bron zen stemmen van Katliik over de bossen en velden zullen gal men. Het ziin Oudehorne en Kat liik. waar dit stukie folklore zich heeft weten te handhaven. Vier camera's uit etalage gestolen In de vroege ochtend-uren van Zaterdag j.l. werd de etalageruit van Fotiohandel Schmeck aan de Grote Straat de Maastricht, door tot nu toe onbekende daders in gedrukt. Vier camera's ter waar de van meer dan drie duizend gulden werden ontvreemd. 550 gewonden TOKIO, 22 Dec. In een am- moniumsulfaatfabriek te Nagoya, in Midden-Japan, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waar door minstens dertig personen om het leven zijn gekomen. Er zijn 550 gewonden, waaronder 130 ernstig. De fabriek is door het geweld van de ontploffing geheel ver nield. Alleen het stalen geraamte staat nog overeind. SPREKEND OVER het bericht betreffende het afteden van pro fessor Romnie als staatkundig hoofdredacteur van de „Volks krant" met dc bekende „ster", zei Wim van Gent, die weer terug is als afgevaardigde van de Kring Den Bosch v. d. K.V.P. ter Partijraad van de K.V.P.. dat het „stille staan na Kerstmis van de ster van Romme". een licht punt is! Er wordt meer zo ge dacht. De combinatie van Frac tieleider en politiek hoofdredac teur heeft in de praktijk meer malen moeilijkheden opgeleverd. Romme zei er niet veel van. dat komt nog weet men, natuurlijk op de plaats waar het hoort. Maar hii liet zich toch wel een beetje uit. De hulde, die v. Gent hem bracht voor de hierdoor be toonde onbaatzuchtigheid, wees prof. Romme af. die komt mij niet toe. zei hii. Hii zei verder, dat Partijbestuur noch Fractie in deze zaak invloed hebben uitge oefend. ware dat zo geweest, dan zou ziin keuze anders ziin uit gevallen Ook merkte hij te recht 00. dat zijn besluit geen wiiziging in de politieke koers betekent, noch voor de Fractie, noch voor hem-zelf. Een andere houding zou karakterloosheid be tekenen Er valt nog wel wat meer „na te kaarten" over deze bijzondere Partijraad. En dat behoeft dan niet allemaal even wetenschap pelijk te ziin. Jan Derks bii v., die ook niet altijd wetenschappelijk was. maar dat was hem ook niet gevraagd, hield zich van nature niet vrij van humor en ironie e.d. Hii srn-ak over topgroepen in de Par tij. over Middengroepen en over KAB-groepen. Natuurlijk moet er opgepast worden, dat er niet van kap-groepen moet worden gesproken, d.w.z. van groepen van mensen, die zich voelen als. of worden ..afgekapt". Het valt niet mee. was de stelling van meester Jan. om enthousiast te zijn over politieke eenheid, als ie in de misère zit. Maar Tiebbe de Jong van Bolsward vond ten eerste, dat in de betogen van de inleiders de „quinte-essence". de kern van de zaak dus ontbrak en ten tweede, dat de kritise activi teit van de middengroepen bijv. toch beneden de hoge waarde van de eenheid staat. Maar Derks hield vol. al wilde hii alleen toe eeven. dat het inderdaad zo is. dat een pauper deugdzaam kan ziin.... Waarmee het probleem dat aangeroerd was. niet was op gelost. En dan dus toch: die hoge waarde van de eenheid. Juist pas lazen wii een verstandige opmer king van een wiize parochieher der (..maar ziin zii dat niet alle maal?" vroee Shakespeare al). dat er in de politiek en in de K.V.P. wel fouten worden ge maakt. maar dat dit nog geen reden is. om een nog grotere fout te maken, door de gezamenlijke katholieke krachten te splitsen. Dr. Olierook zei dan ook. dat het middel (van splitsing) erger zou ziin dan de kwaal. Hier mag tussengelast worden een opmer king. die wii slechts met schroom maken. Bii een sterfbed hoort zeker geen politiek, maar als een priester, die bii een sterfbed van een onlangs overleden politicus was. ons verzekert, dat die man, met de dood voor ogen, vroeg: als ie er wat aan kunt doen. zeg dan toch tegen de mensen, dat zii ook in het staatkundige één blijven, want anders is dit ook voor alle andere katholieke krachten funest. Zii is broodno dig, zei rechter Loef uit Rotter dam. die ook niet bang is voor critiek en meneer Houben uit Tilburg zei: ..Ik zie de eenheid als- een historische noodzakelijk heid. in elk geval als een drin gende ervaring. Maar dan ook de grote dingen vlees en bloed geven, vond Derks. Een vaste liin. was de sterke roep van ve len. Die vaste liin is er. verze kerde prof. Romme. maar wii moeten rekening houden met de wisselende omstandigheden. Wie zal het kunnen ontkennen? Al leen: die wisselende omstandig heden moeten dan niet veroor zaken. dat de vaste iin wordt tot het bekende „riet. dat door de wind heen en ,weer bewogen wordt Natuurlijk kwamen ooi de oorzaken van de sechte verkie zingsuitslag ter sprake. Slecht?? En Wim van Gent sprak van een ..godsgave". Hii bedoelde waar schijnlijk. dat wii te riik. lees te gezapig dreigden te worden met onze monopoliepositie van de grootste partij! Hii gaf een kern achtige analyse van een deel van de oorzaken: velen stemden sléchts uit protest op de Welter- partii en angstige arbeiders wa ren bevreesd dat de koers zou worden veranderd van de rege ring. Deze uitslag, zo benadrukte hii. heeft niets te maken met de z.g. doorbraak. Dat klonk uit ziin mond even o voertuigen d als verrassendVanzelfsprekend was er ook wat te doen over de verhouding KVP-P.v.d.A. Dit is op het ogenblik een even actueel als dringend probleem. Derks is van oudsher sterk geporteerd voor die samenwerking. Maar er ziin gevaren, werd er opgemerkt en zii nemen de laatste tijd toe. Het oude socialisme doet zich in de P.v.d.A. sterker gelden. Spre kend over de gevaren, die de samenleving bedreigen, en die ook door een katholieke een heidspartij moeten worden afge wend. noemde mr. Derks liever het communisme dan het socialis me. Het socialisme zonder com munisms is eigenlijk net als ons solidarisme. vond hij. Dat werd nogal weersproken. Wij moeten in tolerantie niet te ver gaan. vond drs. Schroder uit Limburg. Wii moeten niet in de socialisti sche richting gaan. al ligt het zwaartepunt veelal in het sociaal- economische vlak. Daar liggen dus gevaren, voetangels en klem men. Een uitspraak kwam hier verder niet over. behalve dan dat het toch van betekenis is. dat in de resolutie werd gezegd, dat wii onze eigen beginselen moeten doorvoeren. In verband hiermee is ook de kwestie van de P.B.O. van be lang. Beide inleiders hebben daar heel wat over gezegd. Bei den zagen er het zwaartepunt van die eigentijdse politiek in. Deze hele Partijraad is een PBO. werd er gezegd, eindelijk nl. ziin wii. na vele iaren. weer een echt Politiek Beraadslagings Or gaan. Het was een goede dag. ondanks het onaangename van het slotdebat over de methode van het indienen der resolutie. Het kon beschouwd worden als een praeludium op de nieuwe sa menstelling van de Partijraad, die straks, als de Dlannen door gaan, afzonderlijk en uitsluitend de politiek zal behandelen, zon der zoek te raken in het doolhof van reglementen! H. N. S. auto. Boekbespreking Bij drukkerij „Flevo" te Har- lingen verscheen een boekwerkje over het Terschelling van vijftig jaar geleden, geschreven door B. Jouwersma, die toentertijd als postbode het eiland en ziin be volking van West tot Oost leerde kennen. De heer Jouwersma geeft in eenvoudige, oprechte bewoor dingen zijn indrukken weer, over natuurschoon, levenswijze, folk lore op dit geïsoleerde wereldje, dat toen nog niet door het toeris me „ontdekt" was. Hii is er in ge slaagd de lezer, via ziin eigen be levenissen. enig inzicht te geven in toestanden en gewoonten van destijds. Er is in die vijftig iaar heel wat veranderd en voor hen die het eiland kennen, zoals het thans er uitziet, is het lezen van dit boekje ongetwijfeld een aar dige bezigheid. Vooral ook de Terschellingers zelf en de andere Waddenèilanders zullen het werk je wel op prijs stellen. Typogra fisch ziet het er ook keurig ver zorgd uit, een 15-tal foto's uit het begin dezer eeuw illustreren de beschrijving van de heer Jouwers ma. De priis van het boek is 3.75. HET 25ste UUR Tiende druk Bii de N.V. Uitgeversmii Pax, te 's Gravenhage is onlangs de tiende druk van het bekende boek van de Roemeense auteur Con stants Vrigil Gheorghiu, „het 25e uur verschenen. Dit aangrijpen de verhaal, dat een felle aanklacht is tegen de vertechnisering van onze hedendaagse maatschappij, werd reeds in 21 talen overgezet en er werden meer dan een mil lioen exemplaren van verkocht. Wii publiceerden intertijd van het boek een uitvoerige bespreking, reden waarom wii er thans niet dieper op ingaan. Paardenmarkt Utreeht UTRECHT, 22 Dec. Aange voerd: 250 paarden. De prijzen varierden voor luxe paarden van 1 900,tot f 1100,Werkpaarden van f 750 tot f 1000. Oude paarden van f 62'5 tot f 875. Boven 3 jaar van f 700 tot f 1000. Beneden 3 jaar van f 500 tot f 800. Veulens van f 300 tot f 500. Hitten van f 400 tot f 700. De (handel was flauw. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 22 Dec. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam): Tarwe zonder voeht- conditie f 25.5026.90; op voehtconditie tot f 26.85. Voeder- granen. kalm. Zomergerst f 32.25 33.25, grove daarboven; winter- gerst f 3131.75: haver f 25.50 26.50, blanke daarboven: rogge f 2727.75, vaster: mais. ge schoond. tot f 36.50. Peulvruch ten: erwten, kalm. f 4553: schokkers, kalm. f 4559: bruine bonen, iets beter, tot f 76. Aardappelbeurs ROTTERDAM. 22 Dec. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 13.2513.50: Bin tjes f 1112; Bevelanders f 12: IJselster f 910: Alpha's f 9.50 10.—: Meerl. f 10.50—11: Furore f 10.50—11. Zandaardappelen 35 mm op waarts: Noordeling f 9.50: Voran f 8.Recod f 8.Industrie f 8.Eigenh. f 8. Voeraardappelen f 3.50. Prijzen berekend per 100 kg en op dc handelsvoorwaarden. vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3