Mgr D. Hurley van Durban hekelt de rassenpolitiek RADIO jO*° Nederland herdenkt hen die vielen in Ned.-Indië Financiën en Economie Onverwacht terug uit V reemdelingenlegioen Erai Twee schepen aan de grond Buitenl notit Publieke opinie in Zuid-Afrika moet nodig ivorden gewijzigd Twee mogelij klieden programma - Had sergeant plankenkoorts? Nationale plechtigheid op 27 December HET APPELTJE ZONDER NAAM Dl Maastrichtenaar werd geronseld Beursoverziclit Pagina 4 Dinsdag 23 December 1952 KAAPSTAD, (K.N.P.) „Tot dusver hebben wij ver geten rekening te houden met de toekomst en hebben wij niet de consequenties voorzien van de gebeurtenissen die zich vlak onder onze ogen afspelen". Aldus verklaar de de aartsbisschop van Durban in Zuid Afrika, Mgr j alles, wat de blanken hebben. Denis E. Hurley, in een belangwekkende rede tot de Or-Doch zlj ^reeuwen het uit. dat ganisatie van Katholieke Ouders in zijn aartsbisdom. Hij behandelde in zijn toespraak uitvoerig het Zuid-Afri kaanse rassenprobleem en gaf ernstige critiek op de tot dusver gevoerde rassenpolitiek, welke gefundeerd is op premier Malans apartheidsleer. lens, vatbaar voor slagen en be ledigingen, bezorgd voor hun ge zin, hun werk, voor hun zonen, die zij niet meer de baas kun nen, voor hun dochters, die ont ering en schending van haar vrouw-zijn als een normale le vensvoorwaarde beginnen te zien." Mgr. Hurley wees er tenslotte, op, dat de overgrote meerderheid van de negers bescheiden is in haar eisen. Zij willen heus niet Mgr. Hurley wees erop, dat de „afscheiding van de niet Euro pese rassen in Zuid-Afrika een wrede en dure mislukking is ge bleken". Wanneer er sociale vre de in Zuid-Afrika wil komen, dan zal naar een constructieve oplossing worden gezocht, geba seerd op het respect voor een ieders elementaire rechten De aartsbisschop zag twee mogelijk heden: de eerste de algehele ter ritoriale scheiding. Dit houdt in verdeling van het beschikbare grondgebied onder de verschil lende rassen, alsmede geleidelij ke verwijdering van de niet- Europeanen als ongeschoolde ar beiders uit het Europese gebied. De tweede oplossing kan worden gevonden in de integratie der niet-Europeancn in de Europese samenleving. Deze politiek ver onderstelt de geleidelijke civili sering der inheemse bevolking en een vrti maatschappelijk ver keer tussen de verschillende ras sen. Bewerking publieke opinie. Mgr. ging niet in op de ver diensten van beide mogelijkhe den, doch wees er op, dat de openbare mening in Zuid-Afrika uiteindelijk de beslissende factor is bij het zoeken naar een op lossing. Het zijn tenslotte de po litici, die de moeilijkheden moe ten oplossen en door middel van practische maatregelen er voor moeten zorgen, dat allen een rechtvaardige behandeling krij gen. Doch de politici kunnen geen wetten maken, die in strijd zijn met de openbare mening on der de Zuid-Afrikaanse blanken. Dit zou politieke zelfmoord zijn. Daarom moet volgens de aarts bisschop eerst de publieke opinie worden bewerkt, teneinde zo de politici in staat te stellen recht- WOENSDAG 24 DEC. 1952 HILVERSUM 1. 402 m. 7.00— 1.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.10 Gewijde mu ziek: 7.45 Een woord voor de lag: 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw: 9.35 Waterstanden: 9.40 Gramofoon: 10.30 Morgendienst: 11.00 „De schrijver en het kind" Kerst-hoorspel; 12.00 Sopraan en piano: 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Advents- stonde; 12.59 Klokgelui; 13.00 u. Nieuws; 13.15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront; 13.20 Negro spirituals; 13.50 Gramofoonmuz.; 14.15 Metropole-orkest; 14.45 uur Voor de meisjes: 15.00 Gramo foon: 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire repor tage: 18.00 Geestelijke liederen: 18.15 „De boodschap van de Kerstklokken", toespraak: 18.30 R.V.U.: Prof. dr. A. J. P. van den Broek: „De cultuur en de kunst van de mensen uil de ijs tijd". 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 u. Buitenlands overzicht; 19.50 uur Gramofoon: 20.00 Radiokrant: 20.20 Kamerork. en solist; 21.10 „Het Kerst-evangelie in 1952". causerie: 21.40 uur Advents- en Kerstliederen; 22.10 „In de Ara bische wereld": 22.20 Gramo foon; 22.30 Internationaal Evan gelisch commentaar: 22.40 Gra mofoon: 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gramofoon; 23.25 Strijk kwartet en orgei; 23.50 Kerst nacht Bethlehem; 24.00—1.00 Kerstnachtmis. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 u. VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.00 VPRO. 20.00 VARA, 24.00- plm. 1.30 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 u. Gramofoon; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 u. Gramofoon: 9.35 Idem; 10.00 uur „Oude en nieuwe Kerstliederen", causerie; 10.05 Morgenwijding: 10.20 Voor de vrouw: 11.00 uur R.V.U.: drs. W. Proost: „De be tekenis van de micro-organismen voor het dagelijks leven": 11.30 Gramofoon; 12.00 Accordeonmuz. 32.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platte land: 12.38 Hawaiian-muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar: 13.20 Gevarieerde muziek: 13.45 Gramofoon; 14.00 „De weg om hoog". causerie; 14.15 Kamer muziek; 15.00 Voor de jeugd: 15.50 Gramofoon: 16.00 Voor de jeugd: 16.45 Voor de zieken: 17.25 Lichte muziek: 17.50 Re geringsuitzending: A. E. Ben jamins: „Van ruiters en herten jacht in Zuid-Celebes". 18.00 Nieuws: 18.15 Vara-varia; 18.20 Actualiteiten: 18.30 Joods pro gramma; 19.00 Kinderkerstdienst: 20.00 Nieuws, 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Promenade orkest en soliste; 21.00 „Het gevleugel de paard", kerstspel: 21.50 Amu sementsmuziek: 22.15 „De toe komst van de mens", causerie: 22.30 Piafo. viool en cello: 23.00 Nieuws: 23.15 Vocaal Dubbel- kwartet; 23.30 Gramfooon: 24.00 pl.m. 1.30 Plechtige ni"utml vaardige en constructieve maat regelen te nemen. Voor de pu blieke opinie nu zijn allen ver antwoordelijk. Als kinderen gehandeld De blanken in Zuid-Afrika hebben als kinderen gehandeld, zo verklaarde de aartsbisschop. „Nu eindelijk beginnen wij te beseffen, dat de gelukkige dagen van het kind-zijn voorbij zijn. Wij kunnen niet langer de toe komst negeren, noch de conse quenties van het feit, dat wij ne gers in dienst hebben genomen en hun enig onderwijs hebben laten genieten. Wij zouden mis- chien graag op de oude voet van apartheid willen doorgaan, maar wij kunnen niet, wij durven het niet aan". Scheiding van Europeanen en niet-Europeanen betekende tot dusver over het algemeen, dat de negers als ongeschoolde ar beiders in dienst werden geno men in ruil voor de kost. Zii verkregen daarbij geen politieke rechten. Hun economische mo gelijkheden waren zeer streng beperkt. De aartsbisschop hekel de hierbij in het bijzonder de migratiearbeid, waardoor geheel het Afrikaanse gezins- en maat schappelijke leven uiteen is ge rukt. Zuid-Afrika plukt nu de vruchten van deze apartheidspoli tiek in de vorm van relletjes en onlusten, veroorzaakt door de ontwortelde negers, die elke maatschappelijke stabiliteit heb ben verloren. De behandeling der negers, wettelijk geregelde ver volging onder het systeem der apartheid, heeft tot verschrikke lijke gevolgen, aldus de aartsbis schop, dat de negergezinnen ka pot zijn gemaakt, dat huwelijks trouw niet meer bestaat Kinderen kennen geen disci- Sline meer en zijn opstandig. irank en spel voeren de boven toon. Ziekten nemen hand over hand toe. De samenleving kent geen normen meer. „Wat hindert het bij een dergelijke ellende" aldus de aartsbisschop, „wan neer een relletje hier en daar de algehele verwoesting nog wat dichterbij brengt?" Politici zijn zondebokken. Nu kunnen regering en parle ment wel als de zondebokken de woestijn worden ingestuurd, maar de schuld ligt in feite bij de blanken in Zuid-Afrika zelf, omdat zij door hun opvattingen deze toestand hebben mogelijk gemaakt. De geldende wetten zijn immers een vrij nauwkeurig afspiegeling van de openbare mening onder de blanken. De aartsbisschop beklemtoonde daarom de noodzaak de publieke opinie te wijzigen. Daarom is 't nodig, dat de blanken inzien, wat er van de negers is geworden en hoe verschrikkelijk hard hun le ven is. „U moet de negers zien als mensen", zo verzekerde hij, „als mensen met menselijke zij hun rechten als mensen er kend willen hebben, hun recht om te leven, hun persoonlijke waardigheid, de waardigheid van het gezin. Hun recht om een ge zin te stichten en hun kinderen te beschermen en op te voeden. De andere dingen komen van zelf met hun evolutie. De aartsbischop van Durban besloot zijn rede met de ernstige waarschuwing, dat eerst de open bare mening wordt bewerkt. „Gebeurt dit niet, dan kan re gering noch parlement een recht vaardige wetgeving opbouwen. Zij zullen de oude politiek van apartheid blijven voortzetten. Deze apartheidskruik gaat ech ter net zo lang te water, tot zij breekt. Maar God moge Zuid- Afrika helpen, wanneer de kruik breekt" Voor de Krijgsraad (e velde West heeft gisteren terecht ge staan de sergeant .S., wie ten laste was gelegd, dat hij op 15 October 1952 te Laren zo on voorzichtig en onverantwoorde lijk met een geweer heeft ge handeld. dat een schot is af gegaan, waardoor een soldaat zwaar lichamelijk letsel bekwam. De soldaat zal een oog moeten missen. De auditeur-militair noemde de handelwijze van beklaagde 'hoogst onverantwoordelijk en wees er op dat één van de eerste dingen die een soldaat worden bijgebracht, is, nooit of te nim mer met een geweer te spelen of de loop voor de aardigheid op iemand te richten. Hij requi- reerde een maand hechtenis. De verdediger, majoor Bakker uit Hilversum, betwistte dat S. met het geweer zou hebben gespeeld. S. moest voor het eerst instruc tie geven en dat het schot afging is aan plankenkoorts te wijten geweest. Hij verzocht de Krijgs raad de lichtst mogelijke straf te willen opleggen. Uitspraak doende veroordeelde de Krijgsraad S. tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en verlaging tot soldaat laagste klasse omdat hij niet de nodige capaciteiten voor instructeur zou bezitten. AMSTERDAM. Op initiatief van 't Veteranen Legioen Neder land zal op 27 December a.s. een nationale herdenking worden ge houden van de gedurende de ja ren 1945-'50 in het voormalige Nederlands Indië gevallen leden van de zee-, land- en luchtmacht. Het Veteranen Legioen zal voortaan telkenjare -de 27ste De cember bestemmen als herden kingsdag, aangezien op 27 Dec. 1949 de souvereiniteit door Ne derland aan Indonesië werd over gedragen, waarmede officieel een einde was gekomen aan de jaren lange periode van strijd. Als plaats van herdenking is de keus gevallen op het Voor lopige Nationale Monument op de Dam te Amsterdam. Het hoog tepunt van de plechtigheid zal gevormd worden door een krans- legging bij de Indonesische urn. Bij het Nationale Monument zul len enkele korte toespraken wor den gehouden. Voorafgaande aan deze plechtigheid zal om 14.00 uur een herdenkingssamenkomst worden gehouden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Enige oud veldpredikers en oud-aalmoeze niers zullen het woord voeren. De echtgenote Van wijlen de le- Interim-dividend N. Samson N.V. Preferente aandeelhouders van het uitgeversbedrijf N. Samson N.V. te Alphen aan de Rijn heb ben besloten tot uitkering van een interim-dividend voor 1952 van 4 gevoe- procent. Voor een groot raam stond een ronde tafel en midden op die tafel stond een prachtige fruit schaal. Maar wat er in deze fruitschaal lag, was nog veel prachtiger: het heerlijkste en mooiste fruit, dat je je slechts wensen kon. Het waren allemaal appels en de ene was nog feller gekleurd dan de andere. Daar had je b(j voorbeeld appel Jo nathan, die er zo blozend uitzag, dat je er zó in zou bijten. En dan Present van Engeland, die grote hoge appel met zijn fijne zachtgele tint. De Nota risappel was anders ook niet te versmaden. Tjonge, wat zag die er flink en sappig uit! De Notarisap pel was heel trots en te vreden over zich zelf. Hij meende dan ook van def tige afkomst te zijn, maar daarover hoor je later nog wel. Eerst moet ik je nog vertellen van de twee overige appels, die in de fruitschaal lagen. Dat wa ren Goudreinette, die schitterend rood en groen gekleurd was en ook wel de „Schone van Boskoop" werd genoemd en ja, en verder het appeltje. gercommandant van de Neder-1 Voor dat appeltje was landse troepen in het voormalige er geen naam. Het had er Nederlands Indië, generaal S. H. doodgewoon geen en waar- Spoor, zal de krans leggen, waar- om zou het ook? Het was na een défilé langs de Indone-zo'n alledaags appeltje, sische urn zal aanvangen. zonder één bijzonderheid- Het comité wil deze herdenking je, dat je er heus geen niet zien als een aangelegenheid naam voor bedenken kon. van slechts het Veteranen Legioen Het was vrij klein en zag Nederland, doch als een nationale haast overal donkerrood, dat was alles. Het smaak te wel lekker zoet en ik denk, dat het om deze die notaris op ons ge slacht is overgegaan. Van daar, dat wij notarisappels worden genoemd. Interes sant, is het niet?" Na'zulke woorden voel de ons appeltje zich kleiner dan ooit. „Had ik toch ook maar een naam" dacht het bij zich zelf, „al was het maar een héél een. voudige. Het hoeft geen Present van Engeland te zijn of Glorie van Holland en weet ik wat voor moois. gehoord", antwoordde Goudreinette, „maar ja, of je wens ook uitkomt, dè,t weet ik niet". „Het zou al tijd te proberen zijn" zei een zacht stemmetje- Dat kwam van het appeltje zonder naam. „Ik weet wel, wat ik wensen zou" dacht het bij zich zelf en het nam zich voor, om voortaan héél goed op te letten, of er ergens ook een ster viel. Het wachtte avond op avond, maar er gebeurde ster was al zo lang weg „Dat is te laat" zei Jona than teleurgesteld en Goudreinette zuchtte. „Hoe kwam je toch aan sterren?" vroeg ze even later, toen het appeltje een beetje van de schrik bekomen was. „Ik, ik was ook zo zenuwachtig en ik zag zoveel sterretjes" snikte het appeltje, „zou ik nu heus geen naam meer krijgen?" „Ja, maar pas de tweede keer" was het antwoord, „dat helpt niet meer". Het appeltje was diep ongelukkig en het duurde lang, heel lang, voor het insliep. plechtigheid. Proefritten met nieuw Dieselmateriaal Als ik maar een néém had, dan was ik tenminste iets. De andere appels be merkten wel, dat het rode appeltje zo zat te tobben. O, de notarisappel natuur lijk niet, die was alleen vol van zich zelf, maar Goud reinette bij voorbeeld en Jonathan probeerden het appeltje altijd te troosten. „Trek het je niet aan" zeiden ze dan, „je bent toch 'n smakelijk appeltje Welnu, daar gaat het in hoofdzaak maar om. Wat is nou een naam?" „Maar ik zou er toch zo dolgraag een hebben" zuchtte het gewone appeltje dan. „O, jullie appels, die Present van Engeland heten enne Jonathan enne Goudrei nette, jullie snappen er allemaal niets van!" reden op de prachtige fruitschaal was gelegd. Natuurlijk was het voor dit simpele appeltje niet Een nieuwe Diesel-electrisdhe locomotief de eerste van zes in de serie genummerd 800 met een vermogen van 1300 pk. leuk om tussen zulk mooi en een dienstsneïheid van 100 en voornaam gezelschap te bm per uur, rijdt thans proef op i verkeren. Het schaamde de spoorlijnen rondom Utrecht.zich een beetje, maar ge- Zaterdag jjl. heeft tussen lukkig waren de andere Haarlem en Leiden een van de eerste nieuwe, voor streekver- 'keer 'bestemde. Diesel-electrische -motorrijtuigen proefgereden. Dit was een experimentele rit met een enkelvoudige eeniheid. De maximum -dienstsnellheid van deze rijtuigen is 120 km per uur. Zij kunnen in comlbinatie met meer Dieselstellen -zo nodig bij j storing op geëlectrificeerde baan appels niet verwaand, be halve de notarisappel dan. Die notarisappel had het heus een beetje te pakken. „Kijk eens" zei hij altijd langzaam en met een ge maakte stem, „mijn voor ouders komen uit de tuin van een rijke, een heel rijke notaris. Ik mag wel vakken dienst doen. De kleur is 1 peggen, dat in de loop der blauw. 1 laren de deftigheid van ging haast geen avond voorbij, of het appeltje had het over een naam, een eigen naam. 's Avonds kon het fruit in die mooie schaal altijd het best met elkander praten, want dan was het heel stil om de ronde ta fel voor het raam. Dan keken de appels naar bui ten, naar de grote lan taarn, naar de donker blauwe luent daarachter en naar de sterren, als die er waren. Op een keer vroeg Goudreinette ineens: „Als je ginds een ster ziet val len, mag je een wens doen, wisten jullie dat?" „Hoe weet je dat?", vroegen de anderen. „Ik heb het eens niets bijzonders aan de sterrenhemel. Tenslotte besloot het appeltje om een hele nacht wakker te blijven. Het kostte erg veel moeite, maar het rode ding hield vol en eindelijk, ja heus, eindelijk werd het voor zijn moeite beloond. Ginds verschoot een ster, het appeltje zag het dui delijk. Met een grote zwaai en een heldere licht straal nam een ster aan de hemel afscheid van zijn makkertjes om dan snel in het duister te verdwij nen. „O", riep het appeltje, dat helemaal de kluts kwijt was, „O, O!". De an dere appels schrokken wakker. „Wat gebeurt er?" bromde Jonathan. „Er verschiet net een ster" zei ons appeltje bibberend. „Doe dan gauw je wens, vlug!" gebood Goudrei nette. „Ik wens, ik wens begon het ap peltje. Het dacht na over een mooie naam, maar het kon er zo een-twee-drie geen vinden. „Vlug!" riep Goudreinette weer. En toen vergiste het arme ap peltje zich. Het had zeker te lang en te veel naar de sterrenhemel gekeken, want weet je wat het zei, toen Goudreinette nog maals „vlug!" had geroe pen? Het zei: „Ik wens sterren" Vol schrik bemerkte het zijn vergis sing. „O nee, nee, een naam, een echte naam voor me zelf!" verbeterde het nog haastig, maar de volgende morgen bracht een verrassing voor alle appels in de schaal, een heel vreemde verrassing. Zie hadden al lemaal aan de naam ge dacht, waarom het appel tje die nacht tevergeefs gevraagd had. Maar wie dacht er aan de sterren, die ons appeltje zich toch echt gewenst had, al was het dan per vergissing Niemand. En daarom was het zo'n grote verrassing, dat het appeltje zijn ster ren ook werkelijk gekre gen had. Ja heus waar, het was bezaaid met heel kleine sterretjes, die prachtig afstaken tegen het glanzende rood van zijn jasje. „Oh" zei Pre sent van Engeland, „wat zie jjj er mooi uit". On middellijk spiegelde het appeltje zich in de blozen de wangen van Jonathan. Het wist niet wat het zeg gen moest. Maar het vond zich zelf ook prachtig en het dacht verheugd: „Nou heb ik toch iets, al is het dan geen naam". Maar ho, ho, die kwam ook nog. „Weet je wat?" riep Goudreinette ineens met heldere stem, „nu hebben we ook een naam voor je. We noemen jou voortaan Sterappeltje, want die verdien je, waar of niet?" Daar waren ze het allemaal mee eens, zelfs de notarisappel, en sindsdien heette het appel tje altijd Sterappel. En al zijn kinderen, kleinkinde ren en achterkleinkinderen hebben die mooie naam overgeërfd, tot op de dag van vandaag! De 35-jarige Maastrichtenaar J. H. Ritehi, destijds mijnwerker in België, die op 7 Maart j.l. spoorloos verdween, is na een verblijf van negen maanden in Noord-Afrika, waar hij in het Vreemdelingenlegioen heeft ge diend. dezer dagen onverwacht in zijn woning teruggekeerd. Toen R. in Maart j.l. ver dween, leed 'hij aan gedachten- en geheugenstoornis. Hij is toen vermoedelijk in deze toestand in handen gevallen van Belgische ronselaars. Van zijn transport naar Marseille kan 'hij zich to taal niets herinneren. Eerst bij aankomst in Sidi-Bel-Abez, het hoofdkwartier van het Franse legioen, werd hij zich volkomen bewust van de hachelijke situa tie waarin ihij verkeerde. Al spoedig bleek echter, dat Ritohi niet voor de zware dienst geschikt was. Na verschillende overtredingen, als gevolg van zijn geestestoestand, kwam hij aanvankelijk in de strafcel, ver volgens in een tehuis voor gees telijk gestoorde mensen en ten- Nederlands schip tveer vlot 'S-'GRAVENHAGE Het Fin se schip „Margareta" is Maandag bij het eiland Ailsea Craig, ten Westen van Schotland aan de grond gelopen. In het voorschip bevindt zich een groot lek. De kapitein verzocht om assistentie. Bovendien is het s.s. „Albireo" van de Nederlandse rederij Nie- ve'ld Goudriaan te Rotterdam bij Bath aan de grond gelopen. De Albireo was met een lading stukgoederen onderweg naar Antwerpen. Vijf sleepboten zijn erin geslaagd de „Albireo" vlot -n slotte in een militair ziekenhuis te Fez (Marokko) terecht. De medische behandeling hier was uitstekend. Na een doelmatige zenuw-kuur, werd hij als gene zen ontslagen doch afgekeurd voor het legioen. Alvorens hij naar Frankrijk werd ingescheept ontmoette hij nog enkele Maastrichtenaren, die vrijwillig in het legioen hadden dienst genomen. Het transport bestond hoofdzakelijk uit ver minkten, als gevolg van de strijd in Indo-Ghina. Via Marseille en Rijssel keerde hij tenslotte in Maastricht terug. Belangengemeenschap „Hollandia"„Vesta" In Mei j.l. hebben de N.V. Le vensverzekering-maatschappijen „Hollandia" te Delft en de „Ves ta" maatschappij van levensverze kering te Arnhem besloten te gaan samenwerken, teneinde te komen tot een efficiënte bedrijfs voering en besparing van kosten. Een naast elkaar blijven voortbe staan van binnen- en buitendien sten zal echter niet tot de ver wachte resultaten leiden, daarom is, na onderling overleg, besloten beide diensten te gaan samenvoe gen. In verband daarmede zullen de tegenwoordige directeuren van „Hollandia" per 31 Dec. a.s. af treden. Zij hebben met ingang van 1 Januari een andere functie bij het concern van de „Nationale" aanvaard. De directeuren van „Vesta" zullen, totdat de samen voeging zal ziin voltooid, ook als directeuren van „Hollandia" op treden. Vergadering over het beleid bij Amstleven Aandeelhouders der N.V. Am- sterdamsche Maatschappij van Le vensverzekering „Amstleven" zijn gisterenmorgen in vergadering bij eengekomen. Deze was belegd op verzoek van een aandeelhouder, de heer C. Drijver. De agenda omvatte o.m. bespreking van het beleid van het bestuur, de wense lijkheid van een fusie en een sta tutenwijziging. De belangstelling was buitengewoon groot. Met het beleid van de directie en commissarissen was de heer Drijver het in het geheel niet eens en had een uitvoerige correspon dentie hierover gevoerd met het bestuur van de maatschappij. Hij meende o.m., dat de de directie een naar vehouding tot de uitke ring aan aandeelhouders te grote beloning ontving. Een der direc teuren betoogde, dat de directie 'n vast salaris ontvangt, dat sinds 1928 niet is verhoogd, en daar naast een wisselende beloning, die afhankelijk is van de winst. Dit laatste is echter een contractuele bepaling. Over de uitkeringen aan aan deelhouders werd opgemerkt, dat men in de eerste plaats dient re kening te houden met de contante verplichtingen aan de polishou- dersDaarom moet gewerkt worden aan een krachtige reserve en ko men aandeelhouders op de tweede plaats bij het bestemmen van de winst. Punt 2 van de agenda omvatte de terugvordering van bedragen, die door een commissaris (Ir. F. Q. den Hollander) zouden zijn ont vangen. terwijl hij statutair geen commissaris zou kunnen zijn. Het bestuur gaf toe, dat ten aanzien van deze commissaris de statutaire bepalingen niet geheel gevolgd waren (een commissaris moet aan deelhouder zijn de heer den Hol lander zou 2 jaar geen aandeel houder zi.in geweest) doch dit be rustte op een misverstan.d Men heeft echter zeer geprofiteerd van zijn diensten en adviezen en het bestuur meende, dat terugvorde ring niet correct zou zijn. De heer Drijver trok daarop zijn voorstel in. AMSTERDAM, 22 Dec. De nieuwe week telt slechts drie beursdagen en waar ook de vol gende week de Beurs twee dagen gesloten blijft, heeft het weinig verwondering gewekt, dat de handel vandaag bescheiden bleef- en het koersniveau slechts wei nig veranderde. Voor cultures scheen de belangstelling echter iets groter te zijn. Amsterdam rubber b.v. steeg van, 75 tot 77, in verband met de hogere rub- berprijs in Singapore. Deli's on dervonden belangstelling van het publiek en verbeterden circa 1 punt. HVA bleef echter bij deze ontwikkeling ten achter en was een fractie luier. Ook lappen Nedam trokken vandaag de aandacht, gehandeld werd van f 150 tot f 154 tegen Vrijdag f 143 tot f 149. De des betreffende aandelen verbeterden eveneens enkele punten. In de overige sectoren zat vanmiddag niet veel beweging. Olies aan de lage kant op 308 (Vrijdag 310), doch de affaire had hier zo goed als niets te betekenen. Unilevers verbeterden een kleinigheid, Philips en de overige industrieën nagenoeg op peil. De scheep vaartafdeling gaf overwegend la gere koersen te zien, doch de verliezen bleven van bescheiden formaat. Op de staatsfondsen- markt meent men thans min of meer wat vastere grond onder de voeten gekregen te hebben, de noteringen van Vrijdag bleven hier vrijwel gehandhaafd. De Amerikaanse afdeling volgde het voorbeeld van New York en het agio bleef nihil. Onveranderd dividend Albatros Superfosfaat De Albatros Superfosfaatfabrie- ken N.V. heeft over 1951-'52 be vredigende resultaten bereikt, die onder bijzonder gunstige omstan digheden werden behaald, 't Ex ploitatiesaldo steeg van 6.581.220 tot 11.242.452. Diverse baten leverden op 1.518.625 tegen 1.817.298 vorig jaar. Aan afschrij vingen wordt dit jaar 5.739.6Ó7 besteed 3.234.082). Na diverse voorzieningen resteert een winst saldo van 1.632.514 1.224.274), waaruit een onveranderd dividend van 9 procent op de gewone aan delen wordt voorgesteld. In haar verslag constateert de directie, dat de vraag naar gecon centreerde meststoffen bleef stij gen. Ondanks het wereldteko'rt aan grondstoffen is men er in ge slaagd de zwavelzuurfabrieken op volle capaciteit aan de gang te houden. De productie van super fosfaat is in het tweede halfjaar wegens verminderde vraag be langrijk ingekrompen. De pro ductie van dubbel superfosfaat en geconcentreerde mengmeststoffen daarentegen nam toe. FEUILLETON: .01 EEN ZONDAGSKIND 54. En dan buiten, op de achtergrond, een reusachtige fa briek, waarvan de schoorsteen volop rookt: Ora et la bora. „Dank lieve Heertje, danke Lieve Vrouw- ke, danke engeltjes zoet.En wat die fabriek betreft: „die fabriek is van pappie, onze pappie," Ze gen, welvaart, vrede, rust. Theodoor zag de guitaar. Hij nam haar op en stemde de sna ren. e Plotseling klonken er stemmen in de gang. Een deur sloeg dicht. Clarence verstarde. Haar mond sprong open, angst lichtte in haar ogen. Theodoor las het vreselijke woord van haar lippen: Vader! Als een gewond dier zocht hij naar een opening om te ontsnap pen. Er was er geen. „Weg!" stiet Clarence gejaagd n't. Door Toon Kortooms Voetstappen naderden. Instinct noemen ze het.Theodoor schoot als een snoek onder de sofa, gui taar en overjas sleurde hij mee. Clarence was opgesprongen en ging met alle toewijding in de haard staan poken. De deur zwaaide open. Theodoor hoorde iemand snel spreken. Het drong niet tot hem door wat de man zei, het klonk allemaal vaag en veraf. Uitroepen, een meisjesstem. Jo seph zei iets. Een ander ant woordde. Een babel van stemmen zinloos door elkaar. Theodoor drukte beide handen tegen zijn hart om het bonzen te bedaren. Zijn hart bonkte zwaar op het tapijt. Hij voelde plotseling dat hii ongemakkelijk lag, op een vergeten dobbelsteen of zo. Dat ding stak hem. brandde hem. Het IniHrio ---H^cht af. Maar hij durfde zich niet te verroeren. Hi.i sloot ziin ogen. Toen hii ze weer open deed, zag hij voeten door de kamer gaan. Weer klonk die snelle stem, een waterval van ge luiden en klanken. Wat sprak die brute vader toch voor een taal? Met geweld concentreerde Theo door zijn blik op de voeten in de kamer, ofschoon hij het liefst ziin ogen weer wilde sluiten, Twee paar mannenvoeten en de voeten van Clarence. De heer Legrande had dus een gast meegebracht. „Ah merci beaucoup, ma chère petite!" zei de stem beminnelijk. Die vent spreekt Frans, schoot het door Theodoor's brein, een Franse gast. Hii zag dat de voe ten van de rebbelaar tot rust kwamen: de man zat waarschijn lijk. De andere voeten, die van Legrande en zijn dochter waren nu tegenover elkaar, zo te zien. De schurk, dacht Theodoor hij vergat de dobbelsteen nu er vreemd volk is, hangt hij de lief hebbende vader uit! Woede golfde in hem op. Het liefst was hij on der de donkere divan uit gevlo gen om die deugniet daar een klap met de guitaar te geven, midden op ziin hardvochtige kop. Maar meteen schoot de zonder linge positie, waarin hij onher roepelijk gevangen zat. hem in gedachten. De angst kwam terug. Hij was angstig omdat Clarence angstig zou zijn. Als ze hem hier vonden! Het gebeurde toch her haaldelijk, dat iemand in een ka mer zittend opeens het gevoel kreeg, dat er zich nog een per soon in het vertrek bevond; zo iemand ging dan alles nakijken. Er waren toch vele volksstam men. die des avonds onder het bed loensten of er bijgeval geen vent onder lag. Gelukkig dat die Fransman zo druk praatte en de aandacht van de heer des huizes gevangen hield. Ach, de gedach ten schoten als gloeiende flitsen door Theodoors gemarteld hoofd. Dat zou nachtwerk worden: zo'n onuitputtelijke Fransman en een half dwaze heer des huizes, die zich voor niets anders interes seerde dan voor zijn verzameling muziekinstrumenten. Er werd druk gepraat. Nu en dan ving Theodoor een woord op, dat Clarence uitsprak, zuiver Frans, Waar kan ze 't geleerd hebben, 't arme kind, dat stiekum moet uitbreken om naar een con cert te gaan luisteren? Theodoor begon te zweten. Niet, dat hij het warm had, hij rilde eerder. Maar er was iets in de stem van de heer Legrande. dat hem koude scheuten door het ruggemerg joeg. Hij kon het niet thuisbrengen, maar het had iets dreigends. De heer Legrande sprak met bravour zijn Franse taal. Had hij dit van zijn voor vaderen, de graven en markie zen? Het meest praatte de Frans man. Als die vent nou maar niet over muziek-instrumenten aan de gang gaat, want dan lig ik hier morgenvroeg nog op die verrekte dobbelsteen, dacht Theodoor. In de korte pauze, die op een gegeven moment inviel, hoorde de man onder de sofa een ander geluid, ver weg in het huis. Hij dwong zich tot intensief luisteren Het naderde moeizaam, dit ge rucht. Nu luisterden de mannen ook. „C'est grandmama!" riep Cla rence. Het was inderdaad me vrouw Legrande, stapstap knots!., stap., stap., knots! Theodoor zag hoe Clarence's voeten zich naar de deur repten. Hij zag even later de stok bin nenstappen, gevolgd door twee zwarte bontpantoffels. „Goedenavond!" schreeuwde de oude dame, en zich blijkbaar tot de heer des huizes richtend: „Johan, zeg aan mijnheer, dat ik vanavond niet in een vreem de taal ga converseren. Mijn hoofd staat er niet naar!" Terwijl de heer Legrande zijn gast op de hoogte bracht van wat de oude mevrouw gezegd had, zag Theodoor hoe de bontpantof fels langzaam naar de sofa kwa men, de stok snuffelde voor hen uit. Clarence zei: „Grootmoeder, kom hier toch zitten, bij 't vuur". „Nee kind," schreeuwde dc oude dame. „Ik heb last van die warmte. Ik zit hier prima." Zij liet zich zowaar neer vallen op de sofa. In de wirwar van de metalen veren hoorde Theodoor duizend klokken luiden. En daar speelde een orgel, alle registers open. Onder het aanzienlijke ge wicht zakte de sofa diep door en zette de man daaronder klem. Theodoor kon zich niet meer be wegen en hij bedacht met schrik wat er gebeurd zou zijn indien mevrouw Legrande nóg zwaarder had gewogenen wat er ge beuren zou als zij de hele avond hier bleef zitten.VVordt vervolgd. Het z.g. „Vred Wenen", sluitstuk tijds in het Rode P ophef ondernomen „vredescampagne", rug. De opkomst rijkse hoofdstad Wi de initiatiefnemers gedacht. De commi paganda en deverl het Sovjet-paradijs boventoon. Van de sche opmerkingen werden op het be jinsky in de V.N. slotresoluties teru; Noch minder van die gemaakt weré rechtspleging achte Gordijn. Zij, die m< onschuld overigens, werkelijke poginge: dernomen om een licht in de wereïc zijn een desillusie den. Wat ze trouw baat hadden kunnei alles wat Moskou heeft geen ander propageren van hel en het vergroten i van Sovjet-Rusland „binnenlandse kwei satellietstaten mag worden. Dit is oc waarom een Enge! die meende iets te r over het proces va voornemen terugn; vraagt men zich n zijn er zovelen uil en artistieke kringe congres in Wenen betuigden? Een toti heid kan het moeili zijn. Daarvoor h reeds te lange tijd laat getoond. De wreedheden in Oost ken boekdelen. Het van de spanningen nationale betrekking Kremlin verantwoor is al te duidelijk, niets gezegd en gee protest gehoord. M wel aannemen, dat in de greep van d tische ideologie zijr komen. Een ernstic voor het Westen en beschaving. Het is i ste bewijs hoevelen hebben verloren en gegaan in de moder: lingen en een voo tisch denken. Dit toi crisis van het Wes veel gevaarlijker zwakke positie van c defensiegordel. Het volgen van de aanibi techniek, het gering de religie en het ve geloof in een perst die het Al bestuurl Christendom kan a dwaalden redding b daar ook, dat de co leiders in de H. Ker tegenstander zien het werk stellen om nietigen. Zij verwac de medewerking vai sas intellectuelen in die gebruikt worden voudigen van geest zelfde net te vangi of rose getinte hoog collegezaal is minstei lyk als de Sovjets] laatste gegevens pro machtigen over een r Alleen met dit vers eerste waarschijnlijk "''..jvelk een catastrc telijke instelling kan Kremlin streeft na maar het is de vr< kerkhof. Het is een kelen", zoals de naz het is een verdruk menselijke persoon! lang en zo wreed, tol van protest of uitin verantwoordelijkheids wordt gehoord. Het fijnde barbarendom, dadige systeem dat doel kent, de knech mens tot verheerlijk kelen, die in hun waa van krankzinnigheid door machtswellust, duivelse element in van Moskou. En vee tender dan de gezam taire krachten van Rood-China. Par ij De Bey van Tunis Hij heeft, onder dw Fransen, een tweet ondertekend, dat aanz vormingen beoogt v; nenlands bestuur. B van de structuur der Het is een bewijs, di steeds ernst heeft w; met de hervorminge: dat dit onder dwang zelfs met de bedreigi verwijderen van de tegelijk, dat wat Pari het nooit de instem van Tunis. De gehele kwestie draait om 1 van beide partijen. belang bij de besch' de Fransen die in Tu staan hebben. Maar ht op de economische vo dit gebied. De Tunes nalisten eisen het ver Fransen. Daar komt op neer. En de laat zich gesteund door Daarom stellen de r zulke hoge eisen en Parijs de hoogste pri het dwang-element ge slecht ding voor de oi het geschil. De dwar reactie uitlokken. En lijk overleg teniet doei leg trouwens, waar mi meer van mag en ka ten. Een wending ten alleen mogelijk zijn, w buitenaf zowel Parijs een regeling werd Een taak voor de V twijfel. Maar de tragi dat de organisatie steeds meer aan respec tiviteit gaat inboeten spreking van dergelij ten als in Tunis. Or schone schijn spelen tische belangen en e voordelen van Lake E voorname rol. Wat de van de vooroorlogse 1 is geworden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4