Nederlander in Zuid-Afrika een welkome werkkracht 1952 een recordjaar voor de emigratie Israël heeft nieuwe drie-partijen-regering Toon Hermans zou niet in Amerika willen wonen Prof. de Block opvolger van prof. Beel Hevige regenlawines, sneeuw, overstromingen Buitenlandse notities Gunstig perspectief Assemblee V.N. aanvaardt aanbeveling over de West Dinsdag 23 December 1952 •d dividend superfosfaat Vijfduizend in één jaar 'b-GRAVENHAGE Op een bespreking tussen de com missaris voor de Emigratie, mr. ir. B. Haveman, en de heer G. L. Dickerson, voorzitter van het Zuid-Afri kaanse Emigranten Keuringscomifté en emigratie-attaché bij de Zuid-Afrikaanse ambassade, is gebleken, dat de vooruitzichten voor de emigratie van Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika zeer goed zijn te noemen, zodat verwacht kan worden dat in 1953 het recordjaar 1952 zal worden overtroffen. Overste Harjono geen getuige ALS DE BRITTEN HET MAAR DOEN... NIEUWE LEDEN VAN DE U.N.O. Ook Japan Ben Goerion: „Nationale eenheid" Toch eens bij de film proberen... Wibisono hoofdredacteur van „Mimbar Indonesia" Egyptisch protest bij Frankrijk IJslandse staking ten einde Frans landingsvaartuig op mijn „Kobold" - vee- reinigingsapparaat D.W.O. afd. Toneel brengt „Pinky" Beurs De gewaden voor Kardinaal Stepinac LIJK GEVONDEN HET WITTE KRUIS Wieringermeerlied E rkomt een zilveren Kruis Als voorzitter van Landelijk Sociaal Charitatief Centrum Oftewel: liet weer in Europa VISSERIJBANK VOOR NEDERLAND Oprichting vrij zeker Paninn 5 zo lang weg laat" zei Jona- eurgesteld en zuchtte. /am je toch aan vroeg ze even het appeltje van de schrik vas. „Ik, ik was nuwachtig en ik eel sterretjes" appeltje, „zou geen naam n?" „Ja, maar iede keer" was >rd, „dat helpt Het appeltje ongelukkig en lang, heel lang, insliep. Igende morgen een verrassing appels in de heel vreemde Ze hadden al- de naam ge brom het appel- ïacht tevergeefs had. Maar wie aan de sterren, ppeltje zich toch enst had, al was per vergissing En daarom was grote verrassing, ppeltje zijn ster- werkelijk gekre- Ja heus waar, het .aaid met heel sterretjes, die afstaken tegen izende rood van „Oh" zei Pre- Engeland, „wat mooi uit". On- spiegelde het zich in de blozen en van Jonathan, niet wat het zeg- t. Maar het vond ook prachtig en verheugd: „Nou ch iets, al is het naam". ho, ho, die kwam „Weet je wat?" udreinette ineens Idere stem, „nu we ook een -r je. We noemen aan Sterappeltje, verdien je, waar Daar waren ze maal mee eens, notarisappel, en heette het appel- Sterappel. En al deren, kleinkinde- chterkleinkinderen die mooie naam rfd, tot op de dag daag! overwegend la- zien, doch de van bescheiden staatsfondsen- in thans min of re grond onder egen te hebben, in Vrijdag bleven ehandhaafd. De ieling volgde het few York en het uperfosfaatfabrie- over 1951-'52 be- ltaten bereikt, die gunstige omstan- n behaald, 't Ex- eg van 6.581.220 Diverse baten 1.518.625 tegen .laar. Aan afschrii- lit jaar f 5.739.607 082). Na diverse esteert een winst- 2.514 (ƒ1.224.274) eranderd dividend p de gewone aan- orgesteld. lag constateert de vraag naar gecon- tstoffen bleef stij- het wereldtekort n is men er in ge- elzuurfabrieken op aan de gang te iductie van super- et tweede halfjaar derde vraag be- rompen. De pro- bel superfosfaat en mengmeststoffen m toe. erden de mannen mama!" riep Cla ras inderdaad me de, stapstap stap., knots! ig hoe Clarence's iar de deur repten, later de stok bin- evolgd door twee ntoffels. id!" schreeuwde de i zich blijkbaar tot huizes richtend: aan mijnheer, dat niet in een vreem- converseren. Mijn niet naar!" heer Legrande zijn >gte bracht van wat 'rouw gezegd had, hoe de bontpantof- naar de sofa kwa- snuffelde voor hen zei: „Grootmoeder, zitten, bij 't vuur' schreeuwde de Ik heb last van die t hier prima." zowaar neer vallen de wirwar van de n hoorde Theodooi' :en luiden. En daar rgel, alle registers het aanzienlijke ge- e sofa diep door en n daaronder klem. zich niet meer be- bedacht met schrik ïrd zou zijn indien rande nóg zwaarder en wat er ge ls zij de hele avond en.Wordt vervolgd. Na Wenen Het z.g. „Vredescongres van Wenen", sluitstuk van de des tijds in het Rode Peking met veel ophef ondernomen plan voor een „vredescampagne", is achter de rug. De opkomst in de Oosten rijkse hoofdstad was kleiner dan de initiatiefnemers zich hadden gedacht. De communistische pro paganda en de,verheerlijking van het Sovjet-paradijs voerden de boventoon. Van de enkele criti- sohe opmerkingen die gemaakt werden op het beleid van Wis- jinsky in de V.N. is niets in de slotresoluties terug te vinden. Noch minder van de bezwaren die gemaakt werden tegen de rechtspleging achter het IJzeren Gordijn. Zij, die meenden, in alle onschuld overigens, dat in Wenen werkelijke pogingen werden on dernomen om een beetje meer licht in de wereld te brengen, zijn een desillusie rijker gewor den. Wat ze trouwens bij voor baat hadden kunnen weten. Want alles wat Moskou onderneemt heeft geen ander doel dan het propageren van het communisme en het vergroten van de macht van Sovjet-Rusland. En over de „binnenlandse kwesties" van de satellietstaten mag niets gezegd worden. Dit is ook de reden, waarom een Engelse predikant, die meende iets te moeten zeggen over het proces van Praag, zijn voornemen terugnam. Waarom, vraagt men zich nog steeds af, zijn er zo velen uit intellectuele en artistieke kringen, die aan het congres in Wenen hun adhaesie betuigden? Een totale onwetend heid kan het moeilijk nog langer zijn. Daarvoor heeft Moskou reeds te lange tijd het ware ge laat getoond. De onmenselijke wreedheden in Oost-Europa spre ken boekdelen. Het aanwakkeren van de spanningen in de inter nationale betrekkingen, waar het Kremlin verantwoordelijk voor is, is al te duidelijk. Hierover is niets gezegd en geen woord van protest gehoord. Men moet dus wel aannemen, dat deze mensen in de greep van de communis tische ideologie zijn terecht ge komen. Een ernstig verschijnsel voor het Westen en 'de Westerse beschaving. Het is het duidelijk ste bewijs hoevelen elk houvast hebben verloren en ten onder zijn gegaan in de modernistische stel lingen en een voos materialis tisch denken. Dit toch is de ware crisis van het Westen. Op zich veel gevaarlijker dan de nog zwakke positie van de Atlantische defensiegordel. Het zijn de ge volgen van de aanbidding van de techniek, het geringschatten van de religie en het verlies van het geloof in een persoonlijke God. die het Al bestuurt. Alleen het Christendom kan aan deze ver dwaalden redding brengen. Van daar ook, dat de communistische leiders in de H. Kerk de grootste tegenstander zien. En alles in het werk stellen om Rome te ver nietigen. Zij verwachten daarbij de medewerking van grote mas sa's intellectuelen in het Westen, die gebruikt worden om de een- voudigen van geest onder het zelfde net te vangen. De rood of rose getinte hoogleraar in de collegezaal is minstens zo gevaar lijk als de Sovjetspion, die de laatste gegevens probeert te be machtigen over een nieuw wapen. Alleen met dit verschil, dat de eerste waarschijnlijk niet beseft tot welk een catastrofe zijn gees telijke instelling kan leiden. Het Kremlin streeft naar „Vrede", maar het is de vrede van het kerkhof. Het is een „gelijkscha kelen", zoals de nazi's beoogden, het is een verdrukken van de menselijke persoonlijkheid. Zo lang en zo wreed, tot geen geluid van protest of uiting van eigen verantwoordelijkheidsbesef meer wordt gehoord. Het is het ver fijnde barbarendom, het geweld dadige systeem dat slechts één doel kent, de knechting van de mens tot verheerlijking van en kelen, die in hun waan en vormen van krankzinnigheid zijn bezeten door machtswellust. Dit is het duivelse element in de politiek van Moskou. En veel verontrus tender dan de gezamenlijke mili taire krachten van Rusland en Rood-China. Parijs en Tunis De Bey van Tunis is gezwicht. Hij heeft, onder dwang van de Fransen, een tweetal decreten ondertekend, dat aanzienlijke her vormingen beoogt van het bin nenlands bestuur. Hoofdzakelijk van de structuur der gemeenten. Het is een bewijs, dat Frankrijk steeds ernst heeft willen maken met de hervormingen. Het feit, dat dit onder dwang is geschied, zelfs met de bedreiging van een verwijderen van de Bey, bewijst tegelijk, dat wat Parijs ook doet, het nooit de instemming heeft van Tunis. De gehele Tunesische kwestie draait om het prestige van beide partijen. Parijs heeft belang bij de bescherming van de Fransen die in Tunis een be staan hebben. Maar het drijft ook op de economische voordelen van dit gebied. De Tunesische natio nalisten eisen het vertrek van de Fransen. Daar komt het in feite op neer. En de laatsten weten zich gesteund door Amerika. Daarom stellen de nationalisten zulke hoge eisen en vragen van Parijs de hoogste prijs. Thans is het dwang-element gebruikt. Een slecht ding voor de oplossing van het geschil. De dwang toch zal reactie uitlokken. En elk rede lijk overleg teniet doen. Een over leg trouwens, waar men niet veel meer van mag en kan verwach ten. Een wending ten goede zou alleen mogelijk zijn, wanneer van buitenaf zowel Parijs als Tunis een regeling werd voorgelegd. Een taak voor de V.N.? Zonder twijfel. Maar de tragiek is juist, dat de organisatie der V.N. steeds meer aan respect en objec tiviteit gaat inboeten bij de be spreking van dergelijke conflic ten als in Tunis. Ondanks alle schone schijn spelen nationalis tische belangen en economische voordelen van Lake Success een voorname rol. Wat de ondergang van de vooroorlogse Volkenbond is geworden. «f» In 1952 is meer dan het dub bele van het aantal Nederlandse emigranten vertrokken dan in enig ander jaar in het verleden, doordat aan het eind van dit jaar meer dan 5000 emigranten hun goedkeuring voor blijvende vesti ging in de Unie hebben ontvan gen. In het komende jaar evenwel zal op grond van de gehóuden bespreking een nog groter aantal Nederlanders zich in Zuid-Afrika kunnen vestigen. In verband hier mee is reeds vastgesteld dat zes (dit jaar vijf) schepen met emi granten in 1953 naar Zuid-Afrika zullen vertrekken. Bovendien zal de K.L.M. voor dit doel maande lijks een speciale vlucht uitvoe ren. Tijdens de onderhandelingen werd vastgelegd dat Zuid-Afrika ook volgend jaar behoefte heeft aan geschoolde krachten in de metaalindustrie, de bouwnijver heid, de mijnen en de electrici- teitsbedrijven en dat met het oog op de industriële ontwikkeling van de Unie tal van kleinere be drijven diverse categorieën van arbeiders, die over een zekere beroepsbekwaamheid beschikken, zullen aanstellen. Ook Nederlandse vrouwen zul len in Zuid-Afrika voldoening- gevend werk kunnen vinden. Im mers de South African Nurses Services zullen in Nederland op- 's-GRAVENHAGE. Naar het Indonesische Hoge Commisariaat in Den Haag bekend maakt is de Nederlandse regering medege deeld, dat de Indonesische rege ring bezwaar heeft tegen het ver hoor van de militaire attaché van Indonesië in Nederland, overste Harjono, op de openbare zitting van de Haagse rechtbank van vandaag. Dit verhoor wordt bovendien niet nodig geacht, omdat overste Harjono tijdens het vooronderzoek reeds een zeer uitvoerige verkla ring heeft afgelegd. Zoals bekend wordt vandaag de behandeling door de Haagse rechtbank van de aanslag op overste Harjono, die op Hemel vaartsdag in zijn woning op hem werd gepleegd, hervat. Overste Harjono zou als getuige worden gehoord. geleide verpleegsters gaarne aan stellen. Tenslotte behoeven de departementen van landbouw, bosbouw en naturellenzaken ge schoold personeel. Het over enkele dagen afge sloten jaar, dat in Zuid-Afrika het van Riebeeckjaar is genoemd, is voor de Nederlandse emigratie uitermate belangrijk geweest. Uit het record aantal Nederlandse emigranten en bovendien uit de omstandigheid dat Zuid-Afrika beroepsbeoefenaren uit verschil lende categorieën heeft opgeno men, kon worden vastgesteld dat de Nederlander er een welkome werkkracht is. Auto-monteurs, bouwvakarbei ders, metaalbewerkers en technici hebben er in de loop van dit jaar een goede vooruitzichten bieden de werkkring gevonden. Vermel denswaard is, dat ook ettelijke Nederlandse firma's, die vestigin gen in Zuid-Afrika hebben, Ne derlandse werkkrachten hebben aangesteld; b.v. Albert de Jong Ltd., welke firma een grote werk plaats in Kaapstad heeft opge richt en de N.V. Deurenfabriek Bruynzeel, welke te Stellenbosch een filiaal heeft gevestigd. Voorts namen ook de Zuidelijke Visserij Mij., de Nederlandse Walvisvaart Mij., Philips en de Ned. Bank voor Zuid-Afrika in 1952 Neder landers in dienst. De in dit jaar opgedane uit stekende ervaringen en het gun- gestelde'"resolutie. stige perspectief voor het volgend jaar hebben er toe geleid, dat de commissaris voor de emigratie en de Zuid-Afrikaanse emigratie attaché vaststelden dat het van het grootste belang is de migratie van adspirant-emigranten naar Zuid-Afrika te bespoedigen. Van daar dat thans reeds het voor lopige programma van zes af vaarten van emigrantenschepen en een maandelijkse vlucht van een K.L.M.-toestel is opgesteld. NEW YORK, 22 Dec De Alg. Verg. van de UNO heeft gisteren geweigerd zich onom wonden uit te spreken over be schuldigingen, volgens welke het Britse bestuur in Tanganjika 3000 leden van de stam der Me- roe's van hun grond heeft ver dreven en hun land heeft gege ven aan Europeanen. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, deelde de Assem blee mede, dat (Je overbrenigini: van de leden van de stam hai plaat® gevonden in het algemeen belang van Tanganjika. NEW YORK, 22 Dec. De Algemene Vergadering van de UNO heeft met 50 tegen 5 stem men en onthouding door Guate mala, Israël. Zweden en de Phi- lippijnen, haar goedkeuring ge hecht aan een resolutie, strek kende tot toelating van Japan tot de uNo. Met 40 tegen 5 stemmen en 12 onthoudingen adviseerde de Assemblee voorts tot toelating van Vietnam, met 38 tegen 5 stemmen en 14 onthoudingen tot toelating van Cambodja, met 36 tegen 5 stemmen en 14 onthou dingen tot toelating van Laos, met 51 tegen 5 stemmen en twee onthoudingen tot toelating van Lybië, en met 49 tegen 5 stem men en drie onthoudingen tot toelating van Jordanië. Bij elke stemming stemde het Sovjetblok tegen de aan de orde Zes opvarenden van het Nederlandse motorscheepje „Spica", dat nahij de Deense kust verging, doen hun Kerstinkopen in Kopenhagen, waar zij zich herstellen van de schipbreuk, die zij meemaakten. De Nederlandse ambassade zal er voor zorg dragen, dat deze zeelui de feestdagen thuis kunnen door brengen. NEW YORK, 22 Dec. (A.N.P.). De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft in haar laatste vergadering voor haar reces goedkeuring gehecht aan de aanbeveling van de beheerschaps- commissie, volgens welke de do cumenten, die de Nederlandse regering inzake de status van de Nederlandse Antillen en Suri name heeft ingediend, moeten toogde, dat het niet meer ver strekken van inlichtingen door een regering inzake een afhanke lijk gebied, waarbij zij zich er toe beperkte de secretaris-gene raal te laten weten, dat zij aldus had besloten, een unilaterale han deling was. Hij zeide, dat de Nederlandse regering nog ver plicht is inlichtingen over Suri name en de Nederlandse Antillen te verstrekken. Deze verplichting zou blijven bestaan totdat de studiecommissie, die is ingesteld om de factoren na te gaan, die bepalen of een gebied zelfbestu- rend is. Deze aanbeveling werd aan vaard met 55 tegen nul stemmen bij 4 onthoudingen. De enige spreker was dr. Sas- troamidjojo (Indonesië). Deze be- JERUZALEM. Premier Ben Goerion heeft Maandag een nieu we Israëlische regering gevormd, die gebaseerd is op drie partijen: de Mapai (labour), de algemene zionisten en de progressieve partij. Verleden week had Ben Goe rion, zelf lid van „Mapai", het ontslag van zijn oude coalitie kabinet ingediend. Dat kabinet was afhankelijk van -de steun van religieuze groeperingen. In de nieuwe coalitie gaat de „Mapai" samen met de algemene zionisten, die voorstanders van vrije handel zijn. Donderdag j.I. bereikten deze partijen overeen stemming over een meer liberale economische politiek met als doel stabilisatie van prijzen en munt. De regeringscoalitie beschikt over 77 stemmen van de 140. David Ben Goerion zal de groot ste meerderheid hebben in de korte geschiedenis van het Israë- ROTTERDAM. Toon Her mans, de bekende revue-artist, die op 11 November j.I. met de „Nieuw Amsterdam" naar Ame rika vertrok, is met de „Wester- dam" weer in ons land terugge keerd. De bedoeling van deze reis was, aldus vertelde de heer Her mans ons, ervaringen op te doen en te studeren, hetgeen inhield, dat hij in Amerika niet is opge treden. Na een verblijf van een paar dagen in New York, waar hij in twee radio-uitzendingen voor Nederland van Max Tak heeft gesproken, reisde hij door naar Hollwood. De uitnodiging voor het bezoek aan Amerika was van Max Tak uitgegaan, die wist dat Hermans „scripts" voor de film had geschreven en Hermans had reeds in Parijs en Rome de film bestudeerd, zo vertelde hij. Max Tak had gearrangeerd, dat hij Hollywood kon bezoeken onder auspiciën van de „Motion Pictu res Association" en hij heeft daarom ook in Hollywood de be langrijke mensen van de studio's gesproken. In Amerika heeft Hermans zijn ideeën besproken met de schrij ver Beirne Lay Jr., met wie hij gaat samenwerken, hetgeen in orde werd gemaakt door het „Screen Writers Guild", van welke vakbond Hermans eerst lid moest worden. Hij gaat nu zijn ideeën uitwerken en deze zullen dan via de „Guild" en de schrij ver ter kennis van de „producers" worden gebracht. „Ik heb het nu erg druk", ver klaarde Hermans, die zei het plan te hebben een verhaal over Ne derland te schrijven tegen een specifiek Nederlandse achter grond, doch hij zoekt het in het lichte genre met menselijke ele menten. Het is echter een kwes tie, die nog zo ver ligt, zoals Hermans het uitdrukte. Mocht uit zijn ideeën nog ooit eens een film voortkomen, dan zou hij hierin mee willen werken. Hermans wees echter op de verschillen tussen Amerika en Nederland. Daar zijn de acteurs gespeciali seerd en er zijn er, die hun hele leven b.v. voor politie-agent spe len, terwijl de Amerikanen het eigenaardig vinden, dat Hermans teksten en muziek schrijft en daarbij op het toneel staat. Hermans heeft een film over Andersen gezien en een Ameri kaanse documentaire over Rem brandt en zo zag hij ook Neder land in kleuren. Hij vertelde, dat men in Amerika enthousiast is over de Nederlandse documen taires, die men de beste van de wereld noemt. Op het ogenblik heeft, Her mans geen verplichtingen en hij wil niet meer een heel jaar ach ter elkaar spelen. Hij verwacht echter, zoals hij zei, op een be paalde tijd internationaal iets te kunnen doen. Hermans ziet niet direct iets in Nederlandse film productie, omdat deze niet inter nationaal werkt, waarmee hij echter vooral niets slechts van de Nederlandse film wilde zeggen. „Ik zou wel een half jaar in Amerika willen zijn, doch niet er mijn leven lang wonen", zo be sloot Toon Hermans. lisehe parlement. De nieuwe rege ring heeft negen ministers, die lid zijn van de Mapai, vier leden der algemene zionistenpartij en één minister van de progressieve partij. De premier zeide in het parle ment, dat de nationale eenheid thans een dwingende noodzaak was, zulks met het oog op de toestand in het Midden-Oosten en de wereld in het algemeen. DJAKARTA, 22 D§c. (P.I. Aneta) In plaats van Moh. Yamin, die zich wegens drukke werkzaamheden heeft terug getrokken als hoofdredacteur van het dagblad „Mimbar Indo nesia" is met ingang van heden mr. Jusuf Wibisono hoofdredac teur geworden. CAIRO, 22 Dec. (Reuter). De Egyptische regering heeft een protest ingediend bij de Franse regering tegen de actie van Frankrijk in Tunesië en Marokko, aldus een mededeling van een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse za ken. REYKJAVIK, 21 Dec. (Reuter) De staking op IJsland loopt ten einde; de vakverenigingen hebben de bemiddelingsvoorwaarden goedgekeurd. Onder meer is loonsverhoging, verlenging van vacantie, verlaging van bepaalde belastingen en verlaging van prijzen beloofd. SAIGON, 22 Dec. (Reuter). Een Frans landingsvaartuig is Za terdag 200 km ten Z.W. van Sai gon op een mijn gelopen. Acht soldaten werden daarbij gedood en vijftig gewond. 28 worden ver mist. Nieuive perspectieven voor de veehouders Wij waren dezer dagen ge tuige van een demonstratie met dit in Veehouderskringen druk besproken electrische vee-reini gingsapparaat, op 't bedrijf van de heer D. Olie aan de Jisper- weg in de Beemster. Met dit geheel uit isolatiema teriaal vervaardigde apparaat werden in korte tijd enige koeipn en een paard op zeer gemakke lijke wijze gereinigd. De resul taten gaven algemeen de over tuiging, dat met deze Reiniger meer en ook dieper liggend vuil wordt gewonnen dan bij elke andere methode, temeer daar ook 't bekende verstuiven van beest1 een kleermaker te Rome op- naar beest absoluut voorkomen dracht gegeven de Kardinaalsige- WIERINGERMEER Door de ijverige afd. Toneel van D.W.O. wordt op 2e Kerstdag in Hotel Smit te Middenmeer het toneel stuk „Pinky" (een blank neger meisje) op de planken gebracht. Pinky is een toneelspel in 3 bedrijven, bewerkt naar de ge lijknamige roman van Cid Ri- ohitt Summer. Het is een spel van spanning en gevoel, dat de moeite waard is om gezien te worden. D.W.O. verwacht dan ook 'n massale opkomst. Aanvang 7 uur. WIERINGERMEER De ge bruikelijke Beurs op Woensdag zal in verband met 't a.s. Kerst feest 24 Dec. niet gehouden wor den. Wegens de slapte in de handel heeft men er ook van af gezien om de beursdag op 'n an dere dag in de Kerstweek te houden zodat de eerstvolgende beursdag 24 Jan. zal zijn. tOMK nale d'Italia" Volrens hf ..Gior- heeft de Paus aan wordt. Een zeer handige ophanging van het apparaat aan een draag riem geeft de boer beide handen voor het bewerken beschikbaar, terwijl verschillende roskam- en zuigborstels, geheel in rubber gevat, de toepassing van de rei niger zeer doelmatig maken. Een vernuftige, ook weer ge- isoleerde ophanging van het lei dingmateriaal in de stal maakt het mogelijk elk stuk vee op eenvoudige wijze te bereiken. De mogelijkheid om via een leverbaar onderdeel het appa raat tevens te gebruiken om 't vee met b.v. desinfecterende vloeistoffen na te bewerken of b.v. stallen te bespuiten zal de populariteit van het apparaat zeker gunstig beïnvloeden. Het enthousiasme van de aan wezige veehouders geeft de in druk, dat de Elektrotechnische Groothandel W. Schuurman N.V. te Alkmaar, die de verkoop voor Noord-Holland van dit „Kobold" apparaat op zich heeft genomen, voor de H.H. veehouders een goede greep heeft gedaan. De Rijks veeteeltconsulent voor Noord-Holland, Ir. L. de Vries en de heer Reitsma van de Ge zondheidsdienst gaven door hun aanwezigheid blijk van hun be langstelling voor deze demon stratie. ZWOLLE Maandag werd in de Willemsvaart het lijk van een onbekende man drijvende ge vonden Uit de toestand waarin het lijk verkeerde, valt op te maken' dat de man geruime tijd in het water moet hebben gele gen. Bij een nader 'onderzoek kon het lichaam worden geïdentifi ceerd als dat van een zekere v.P., een bewoner van een volkslogement, die zich in geen weken had laten zien. Het stof felijk overschot is naar Sophia ziekenhuis overgebracht. waden voor Aartsbisschop Ste pniac te vervaardigen. De gewa den, aldus het blad, zullen be taald worden uit persoonlijke geldmiddelen van de Paus. WIERINGERMEER De af deling Wieringermeer van het Witte Kruis het katholieke bevolkingsdeel is hierin verte genwoordigd door de heer Mole naar en mevr. Aalders- de Groot hield de ledenvergadering in hotel Smit. De bijeenkomst was. ondanks de vertoning van de Robert Kochfilm. maar zeer ma tig bezocht. Aan de orde werden gesteld dc bestuursverkiezing en de begroting. De begroting ver toonde een tekort, als een ge volg van de aanschaffing van een nieuwe volkswagen voor de beide verpleegsters. Uit de me dedelingen bleek, dat de EHBO- cursus. die in de dorpen door de twee doktoren wordt gegeven, de belangstelling genoot van 90 deel nemers. Tijdens de vergadering werd de collecte aangekondigd en aanbevolen voor het nieuwe districtsconsultatiebureau. De heer Woidving sprak over de stichting van één of meerdere wijkgebouwen. Hij meende, dat het geen gemakkelijke taak was. Toch toonde spr. zich niet pessi mistisch. Zijn oordeel was, dat de benodigde gelden er zullen komen, maar dat de exploitatie een groot struikelblok zou wor den. Men hoopt voor dit doel binnenkort een krachtige actie te kunnen voeren. In dit kader is het misschien goed om op te merken, dat juist i.v.m. het tot stand komen van wijkgebouwen, tussen het bestuur van het Witte Kruis en een bestuur van het Wit-Gele Kruis deze vereni ging verricht nog geen werk zaamheden. omdat de rechtsper soonlijkheid nog niet is verleend een notariële acte is op gemaakt, waarbij de onderlinge financiële verhoudingen van bei de besturen zijn geregeld. Het zal in de toekomst een afsplit sing van het katholieke volks deel van het Witte Kruis bete kenen. De heer Kok deed nog de suggestie om het ledenaantal, dat thans ruim 1200 bedraagt tot een maximum op te voeren. Na dit huishoudelijk gedeelte van de vergadering volgde de vertoning van de film over Robert Koch, de ontdekker van de t.b.c.-bacil. De voorzitter, de heer Biesheu- vel, sloot vervolgens met een woord van dank de vergadering. MIDDENMEER Buiten alle verwachting konden luisteraars die Zondagmiddag hadden afge stemd op de KRO het Wierin germeerlied horen dat een oud- Middenmeerder heeft gedicht en op eigen en aardige wijze ge componeerd. Dat ook de woor den in de smaak vielen, evenals de melodie, bewees wel dat het als extraatje was uitgekozen. Over enkele weken komt het nogmaals aan de beurt en we hopen dan maar dat de compo nist H. Dekker, thans hoofd van de ULO-school te Leidschendam, met genoegen zal luisteren naar hetgeen Johanna met haar meis jes van zijn Wieringermeerlied terecht zullen brengen. Daar de inschrijvingen voor het Gouden Kruis een dermate hoogte hebben bereikt, heeft het bestuur van de afd. Noord-Holland in zijn laatste bestuursvergadering besloten een splitsing in de lief hebbers toe te passen. Om het Gouden Kruis mogen voortaan alleen die clubs mee doen. die ingedeeld zijn in de le, 2e, 3e standaardklas en de res. en tweede klas. Voor de lagere elftallen, uitko mend in de andere klassen wordt een Zilveren kruis ingesteld. De spelers van de winnende elf tallen in beide groepen krijgen persoonlijk een miniatuurkruisje als aandenken. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen heeft het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum een nieuwe voorzitter gekregen in de persoon van prof mr. A. L. de Block, griffier van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal en Buitengewoon Hoogle raar aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg. De benoeming is inmiddels reeds door het Episcopaat be krachtigd. Prof. de Block voligt in deze prof. dr. Beel op die in verband met zijn benoeming tot minister van Binnenlandse Zaken zich genoodzaakt heeft gezien als voorzitter van het Landelijk So ciaal Charitatief Centrum ont slag te nemen. In België en Luxemburg heb ben zich verscheidene overstro mingen voorgedaan tengevolge van zware regens en sneeuwval. In het tien kilometer lange dal van Beaumont bij de Franse grens staan alle bruggen onder water. In Luxemburg zijn verscheidene wegen afgesneden door overstro ming van de Moezel en andere rivieren. Reddingsploegen hebben Maan dag het zoeken naar vijf vermis ten op de Zugspitze in Z.-Duits- land, die Zaterdag door een la wine werden bedolven, moeten opgeven. Er staat een zware sneeuwstorm en de temperatuur is zeventien graden onder nul. Men neemt aan dat de vermisten om het leven zijn gekomen. Het Franse wintersportcentrum Val d'Isere (in de Franse Alpen) is door lawines geheel van de buitenwereld afgesloten. De voor naamste weg naar de plaats is over een afstand van bijna een (Van onze parlementaire redactie) Hoewel de regering nog geen definitieve beslissing genomen heeft, mag toch wel met vrij grote zekerheid aangenomen wor den, dat de Visserijbank er zal komen. Eén dezer dagen heeft er tussen minister Mansholt en de Stichting voor de Visserij een bespreking plaats gevonden waar bij het o.a. ook gegaan is over het rapport-Tinbergen. In dit rapport wordt, zoals bekend, aan gedrongen op het stichten van een Visserijbank. Reeds langer is op een dergelijk instituut aan gedrongen. Dit zou er n.l. toe kunnen bijdragen, dat het vis serijbedrijf voldoende kapitaal krijgt om zichzelf te saneren, iets dat vrij algemeen als noodzake lijk wordt gezien. kilometer door de sneeuwmassa's bedekt. In de Ardennen en in de dalen van de Boven-Seine en de Beneden-Loire zijn door over stromingen wegen afgesneden. De burgemeester van Bordeaux verklaarde Maandag, dat dè toe stand ernstig" is. Door een over stroming van de Charente is een laaggelegen deel van de stad Cognac onder water komen te staan. In Parijs staat de Seine nog maar zeven centimeter onder het peil, waarbij scheepvaart op de rivier verboden wordt. Langs de Moezel in Duitsland zijn dertig plaatsen gedeeltelijk overstroomd. De veroorzaakte schade is zeer groot. DREIGT ER EEN VRACHTENOORLOG? ROTTERDAM. Er ziin ern stige moeilijkheden in de ..North Atlantic Westbound Conference", welke haar oorzaak vinden in de steeds groter wordende concur rentie ten aanzien van de vracht tarieven van de zijde van enkele, buiten deze samenwerking staan de lijnen genoemd worden o.a. de Isbrandtsen lijn en de Maersk- liin en de starre houding, die andere leden van de „Conferen ce" tot nu toe aannemen. De mogelijkheid is daarom niet uit gesloten. dat de Black Diamond Line, de Holland-Amerika Lijn. de Waterman-Hin en de South Atlanticliin deze laatste alleen voorzover de haven van Norfolk erbij betrokken is per 1 Jan. a.s. door niet continuering van he partnerschap geen deel meer van deze „Conference" zullen uitmaken. Men hoopt nog altijd tot een compromis te kunnen komen en in de negen dagen, die ons nog van 1 Januari scheiden, kan er nog van alles gebeuren. Mocht overeenstemming echter niet mo gelijk blijken, dan wordt een vrachtenoorlog voorzien. Reeds wordt er gesproken van verla gingen. die door sommige artike len wel 20 pet. zouden bedragen Een failliet van deze „Con ference" zou tot gevolg kunnen hebben, zo wordt in havenkrin gen verzekerd, dat ook het leven van andere „Conferences" wordt bedreigd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5