Kardinaal Mindszenty vier jaar in gevangenis Fransen verloren in Vietnam moeizaam veroverd terrein VAN NELLE Die wereld van ons Voorzitter van Algemene Rekenkame nam afscheid Gevangenen ontsnapten door 70 m.lange tunnel )rn ;maar esloten Groene baret Rinus Bennaars Verken nors Co., N.v. deding DHUISj loning KUNST iiiiininiiiiiiii OP TWEEDE KE Hongaarse katholieken zetten zijn strijd moedig voort Petitionnementen van Peruka Vliegramp eist dertien doden in Oost-Korea ZES JAAR ..VERGETEN Wereldmachten steunen de partijen openlijk Gang gegraven met etensblikjes WoensdajK24^December^l95i2 22 Telef. 4307 <r ALS NIEUW I 3 voorkomende I kan uw kleding I van complete I eche dus warm I dies onder volle I één week terug. tassen en kof- Tel. 2390-4780 jzen, dat machi- slijtage minder ■gestelde kunnen mgstellenden ge- te overtuigen, ize inrichting Geen wolverlies LUTJEBROEK lllllllllllllllllllll. microfoon. „Wij luitslagen. Zo zo, in de buurt van lijk aan kapitein leling en over en ijk nog wel, dat militair was. die gaf dus onmid- ikken in sneeuw- )at duurde op de of daar rende al amouflagepakken ïard en de berg er in slagen Piet Tweede Kerstdag is het vier jaar geleden, dat Kardinaal Mindszenty, aartsbisschop van Esztergom en Primaat van Hongarije, in een wereldschokkend proces tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld. De grote geeste lijke en lichamelijke martelingen, die hij voor het proces moest doorstaan, en waarvan hij slechts zeer langzaam herstelt, noodzaakten de Hongaarse regering uit vrees voor reacties van de zijde van het volk hem geruime tijd op te nemen in een sanatorium in het Tatra-gebergte. Thans verblijft de kardinaal in een huis, gelegen vlak bij een zenuwinrichting in de omgeving van Vacs. Zijn geestelijke en lichamelijke toestand wordt redelijk ge noemd. De machtige figuur van deze martelaar voor de rechten van God en Zijn Kerk is voor alle katholieken het symbool gewor den van de strijd tegen het on recht, dat het communisme Chris tus' Bruid aandoet. Dit heeft de kardinaal onbewust beves tigd, toen hij in September 1949 aan zijn moeder vroeg: „Bidden onze familieleden en hun kinde ren voor mij?" „Millioenen men sen bidden dagelijks voor je, mijn jongen," was het antwoord van de moeder. ,,Laat hen dan we ten, dat zij niet voor mij moeten bidden, maar voor mijn inten ties...." Hardnekkige strijd. De houding valt de Kardinaal inspireert het Hongaarse volk tot voortdurend era moedig verzet tegen de machinaties der rege ring. De communistische pers constateert verontwaardigd dat de gelovigen en bloc de kerk verlaten, telkens wanneer voor schriften worden voorgelezen af komstig van de bestuurders, die de regering heeft aangesteld over bisdommen, waarvan de bisschop pen zijn gearresteerd of op an dere mar.ier uitgerangeerd. Het regeringsblad voor communisti sche priesters „A Keretsz" schrijft onder meer. dat „de vij andige houding der gelovigen tegenover de huidige kerkelijke «verheid voor zich spreekt". De WASHINGTON. Volgens een raming van het Ameri kaanse Departement van Landbouw heeft D.D.T. tot nogtoe 5 millioen mensenle vens gered en op zijnminst 100 millioen ziektegevallen voorkomen. Het heeft ook 14 mensen het leven gekost, in hoofdzaak tengevolge van on voorzichtigheid. SAIGON. Na een reis van bijna 7 maanden per scooter vanuit Reims door België, Nederland, Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zuid-Slavië, Griekenland, Turkije, Syrië, Irak, Perzië, Pakistan, India, Thailand, Cambodja en Viet nam heeft de 24-jarige Franse student Philippe Auduin een tocht van 30.000 km met suc ces voltooid. Maar hij was 14 kilo afgevallen. LONDEN. Het Brits Me disch Journaal schat op grond van recente onderzpekingen, dat er van ruim 11.000 sterf gevallen wegens longkanker, tienduizend kunnen worden toegeschreven aan de schade lijke invloed van tabak. OTTAWA. Canadese en Engelse geleerden hebben kle ding samengesteld met lucht kussens tussen geïsoleerde wanden, waardoor men gemak kelijk een koude van 65 graden onder nul kan verdragen, zich langer dan een uur zonder enig bezwaar in ijswater kan bevinden en bovendien qeen angst voor verdrinken behoeft te hebben. MEXICO, k— De nieuwe Me xicaanse president, Adolfo Ruiz Cortines, kreeg acht ver schillende auto's ten geschen ke aangeboden, maar hij wei gerde ze allemaal en bleef rondrijden in zijn wagen van 1947. WASHINGTON. De ouder commissie van de scholen in Coulee Dam beweerde, dat de scholen van tegenwoordig niet genoeg werk maken van. ,,de eerste beginselen"De leer lingen van de tweede klas van een middelbare school namen dat niet en daagden 't comité uit tot een spellingswedstrijd. De leerlingen wonnen met 10—6 MIAMI. De bedrijfsleider van een werkplaats zonder brandkast bedacht een buiten gewoon slimme manier om de ontvangsten van de dag, 108 dollar, op te bergen. Hij legde ze onderin een prullenmand, waar inbrekers ze zeker niet zouden zoeken. Maar de vol gende morgen waren ze ver dwenen. regering meent hiertegen te kun nen optreden door aan de kerk deuren politieagenten te posten, die de namen van de kerkgan gers noteren. De katholieken van Hongarije weten deze maatregel echter te saboteren door in zulk een grote getale ter kerke te gaan., dat controle onmogelijk wordt. Het wordt overigens vrij wel onmogelijk voor priesters en gelovigen in Hongarije hun gods dienst te beleven. Honderden priesters zuchten in gevangenissen, honderden zijn tewerkgesteld als dwangarbei ders. Duizenden kloosterlingen, mannen en vrouwen, zijn uit hun kloosters gezet. De meeste pa ters is de mogelijkheid ontno men hun bediening uit te oefe nen, omdat de bisschoppen hen niet voor godsdienstige functies kunnen opnemen in hun bisdom men zonder toestemming van het Staatsbureau voor Kerkelijke Zaken. Dit bureau weigert stel selmatig iedere toestemming. De priesters en zusters zijn aan de AANNEMER MET MES BEDREIGD Tegen de 46-jarige fabrieksar beider W.J. te Weesip eiste de officier van Justitie bij de Am- terdamse rechtbank gisteren veertien dagen gevangenisstraf, omdat hij op ,16 October een aannemer, die naar de mening van verdachte een reparatie aan diens woning te lang had uitge steld, met een mes had bedreigd. De verdachte had de aanne mer bij zijn colbertjasje gepakt, terwijl hij met zijn andere hand een mes te voorschijn haalde. Hij dreigde de aanemer „aan riemen" te zullen snijden, doch deze wist zich los te rukken. Verdachte was die dag onder de invloed van sterke, drank. De officier eiste bovendien te gen de verdachte een boete van 25 gulden omdat hij beledigende woorden aan t#t adres van een collega had geuit. Op 6 Januari volgt de uitspraak. bitterste armoede overgeleverd, omdat zij ook geen werkvergun ning kunnen krijgen in de in dustrie. De scholen zijn alle overgegaan aan de staat. Het godsdienstonderwijs, officieel toe gestaan, ondervindt de grootste moeilijkheden door chicanes der regering. De bisschoppen hebben daarom voorgeschreven, dat de Zordagspreken zoveel mogelijk godsdienstlessen dienen te zijn, bevattelijk voor ouderen en jon geren. De ongelijke strijd tussen Kerk en communisme in Honga rije duurt in onverminderde he vigheid voort. De katholieken van dit zwaar beproefde land hebben naast hun grote leider in. het verzet, kardinaal Minds zenty, slëehts hét woord van Christus tot steun, namelijk dat de poorten der hel de kerk nim mer zullen overweldigen aan Tweede Kamer De Nederlandse Vakbond voor Pension-, Rusthuis- en Kamerver huurbedrijven heeft aan de Grif fier van de Tweede Kamer, mr. Schepel, een tweetal petitionne menten aangeboden, die bestemd zijn voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In deze stukken wordt geprotes teerd tegen het voornemen van de regering om de Omzetbelas ting voor deze bedrijven van 4 op 5 pet. te brengen en tegen de te hoge personele belasting. De vakbond vertegenwoordigt een kleine 5000 bedrijven, die in totaal een capaciteit hebben van ong. 60.000 bedden, dat is dus meer dan alle hotels in Neder land samen. Kardinaal Spellman naar het Koreaanse front TOKIO (K.N.P.) Dinsdag is Kardinaal Spellman, aartsbis schop van New York en bisschop van het Amerikaanse leger, van Tokio naar Korea vertrokken, waar hij de Kerstdagen zal door brengen temidden van de troe pen der Ver. Naties. Hij zal zo veel mogelijk legerposten bezoe ken, ook fn de voorste linies, door middel van vliegtuig, heli copter, stafwagens en jeeps. Maandag arriveerde hij op het vliegveld bij Tokio, waar hij werd verwelkomd door de Ame rikaanse ambassadeur in Japan en een groot aantal Amerikaan se aalmoezeniers. Voor zijn vertrek had de aarts bisschop verklaard: „De Kerst dagen breng ik door bij de sol daten aan het front in Korea, omdat ik hun. legerbisschop ben en dus bij hen thuis hoor. Ik ben er zeker van, dat allen dit zullen begrijpen, want het is mijn christelijke plicht vertroos ting en geestelijke hulp te bren gen aan Amerika's dappere, ge liefde soldaten, die in zo verre streken in Korea strijden." De heer Th. Sanders, voorzit ter van de Algemene Reken kamer, die per 1 Januari a.s. eer vol ontslagen heeft gekregen met dank voor de gewichtige en langdurige diensten in verschil lende functies aan den lande be wezen, heeft gisterochtend af scheid genomen. De scheidende voorzitter werd o.m. toegespro ken door prof. dr. O. Bakker, lid van de Rekenkamer, die o.m. herinnerde aan de staat van dienst van de heer Sanders. Prof. Bakker wees er op. dat de Rekenkamer zich na de oor log moest aanpassen aan de uit breiding van de „overheidstaak, voorts moest coördineren met lagere controle-organen en bo vendien haar taak verzwaard zag door het beoordelen van de effciëncv in de rijksdienst. Dit heeft geleid tot een interne re organisatie die dezer dagen, dus nog onder leiding van de heer Sanders, gereed is gekomen. Deze houdt vele verbeteringen ten opzichte van het personeel in. Namens het gehele college en alle ambtenaren werd de heer Sanders een gemetselde open haard aangeboden. Nadat mej. M. E. Muller hem had toegesproken namens het personeel, sprak de heer L. van der Tempel, secretaris van de Rekenkamer, namens de hoofd ambtenaren. Hij herinnerde aan de grote .persoonlijke belangstel ling die de heer Sanders steeds heeft gehad voor het we en wee van zijn ambtenaren. Tensotte prees drs. M. de Boe- me. lid van de Rekenkamer, de Betere beveiliging van overwegen Naar het A.N.P. verneemt zal, ter bestrijding van ongelukken op overwegen, ertoe worden overgegaan de bomen en schrik- hekken nog beter zichtbaar en opvallender te maken door de toepassing van „Scotchlite". In 1953 zullen de sluitbomen van 500 overwegen worden voor zien van het driehoekig verkeers bord „opgelet" (wit veld met zwarte verticale streep in rode driehoek). De schrikhekken van 1000 on bewaakte overwegen zullen wor den gemarkeerd door licht reflec terende plaatjes van 12x12 cm. Aan de rechterzijde van de over weg komen drie rode plaatjes, aan de linkerzijde 3 wittg plaatjes. Bij zeer drukke overwegen wordt nog een groter aantal van dergelijke rlaaties aangebracht. goede wijze waarop de voorzitter de Kamer steeds naar buiten had vertegenwoordigd. De heer Sanders sprak hierna. enkele woorden van dank. Hli verklaarde, dat het hem moeite kostte om weg te gaan en hij bracht speciale dank aan de heer Van der Tempel, van wie hii steeds veel steun had ondervon den. Naar wij vernemen zal de heer Sanders op 1 Januari a.s. lid owrden van de Raad van Ad vies Van een der grootste han delsondernemingen van ons land. In Oost-Korea is Maandagavond een 1-motorig vliegtuig, dat op steeg van een West-Koreaanse vliegbasis, in botsing gekomen met een op de startbaan rijdend transportvliegtuig, dat door Grie ken was bemand. Dertien personen, van wie 9 oorlogsgewonden, kwamen bij de ramp om het leven, aldus is gis teren door het hoofdkwartier van het Amerikaanse luchtleger be kend gemaakt. De piloot van het transportvliegtuig was de enige overlevende. Het transportvlieg tuig stond op het punt van ver trek en was even tevoren met aoht patiënten geland op het vliegveld om een negende ge wonde aan boord te nemen. DIRECTEUR PHILIPS MEXICO IN VRIJHEID In aansluiting op het bericht inzake de arrestatie van de heer L. van Rhijn .directeur van Phi lips-Mexico, deelt men ons van de zijde van Philips-Eindhoven thans het volgende mede: „Uit een zoëven uit Mexico ontvangen telegrafisch bericht blijikt dat de actie tegen deze Philips-functionaris bevredigend is beëindigd, dat er geen enkel delict is bedreven en dat de heer Van Rhijn onmiddellijk in vrij heid is gesteld. Hoge Mexicaanse autoriteiten hebben voorts hun erkentelijkheid uitgedrukt over het feit, dat de directeur van Philips van geen enkele schik king heeft willen weten, doch dat hij er de voorkeur aan heeft gegeven in hechtenis te blijven, totdat het recht zijn beloop zou hebben gehad. Dit feit vooral heeft de integriteit en het pres tige van Philips in dit land nog verhoogd". Begrafenis MrJ.F.A.M. Wierdels Gisterochtend is op het kerk hof aan de Daalse weg te Nij megen bijgezet het stoffelijk overschot van mr. J. F. A. M. Wierdels, die bijna gedurende 50 jaar president-commissaris is ge weest van de N.V. Maatschappij De Gelderlander. In de kapel van Huize „Sancta Maria" te Hees bij Nijmegen, waar mr Wierdels zijn laatste levensjaren door bracht, werd een Jï. Mis van Re quiem opgedragen door rector H. J. Simkens. Na de uitvaart for meerde zich de stoet, die vervol gens uit Hees door de Hezel- straat, waar de gebouwen van de „Gelderlander" staan, naar het kerkhof ging. De plechtigheden werden bij gewoond door het college van commissarissen van de N.V. „De Gelderlander Pers", de directeur van „De Gelderlander", de heer G. Bodewes, de hoofdredacteur de heer L. Frequin en verder deputaties van de redactie, de administratie en het technisch personeel. 150 nieuwe „commando's" J.-.y 8 voor ROOSENDAAL, 23 Dec. Te Roozendaal vond gisteren de uit reiking plaats van de groene baretten, waarmede 150 militairen werden opgenomen in het corps Commandotroepen. De uitreiking geschiedde door de commandant van de Comman dotroepen, de majoor Th. Beets. Bij de uitreiking was aanwezig de luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, die meedeelde dat bij K.M; met ingang van 1 Januari de majoor Beets bevorderd is tot luitenant-kolonel. Onder degenen aan wie de groene baret werd uitgereikt be vond zich Rinus Bennaars, speler in het Nederlands Elftal. STUDENTEN-STAKING TE BRUSSEL De studenten van de vrije uni versiteit te Brussel hebben als gevolg van een tuchtmaatregel van de rectoren beloten tot na der order geen colleges meer bij te wonen. De moeilijkheden onstonden nadat een vijftal studenten zijn kamer in het studentenhuis had opgezegd, omdat, naar zij be weerden, sommige mede-studen ten zulk een lawaai maakten, dat het hun onmogelijk was be hoorlijk te wenken. De raad van beiheer van het studentenhuis besloot maatregelen te treffen. Tijdens een vergadering werd voorgesteld het handhaven van de orde in het tehuis voortaan aan de studenten zelf over te la ten, die een soort politie zouden vormen. De voorzitter van het studentenverbond maakte in een vlugschrift deze. voorstellen aan zijn mede-studenten bekend. Aangezien dit--dn- strijd was met de afspraak, werd hij hierop door de tuchtraad van' de uni versiteit geschorst. Deze schor sing werd nu onmiddellijk door de studenten beantwoord met 't uitroepen van een algemene sta king. Inmiddels worden besprekin gen. gehouden om tot een bij legging van het geschil te gera ken. TREINBOTSING IN OOST-DUITSLAND Twee goederentreinen zijn Maandag in de buurt van Jue- terborg in Oost-Duitsland op el kaar gereden. Een spoorwegbe ambte werd gedood en enkele honderden biggen sloegen op de vlucht. De biggen werden vervoerd in een van de wagons, die kantelde en gedeeltelijk versplinterd werd. De biggen verdwenen in de vel den en het bos onder een luid gekrijs. De volkspolitie en leden van de Oost-Duitse jeugdbewe ging zoeken de gehele omgeving af om de beesten weer op te sporen. Tot nu toe zijn echter slechts enkele biggen achter haald, „Oranje" Zaterdag weer naar Indonesië Zaterdag 27 December zal het m.s. „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" voor de laatste maal in 1952 van Am sterdam naar Indonesië vertrek ken. Ook aan boord van Amster dam's vlaggesohip zal de jaar wisseling niet ongemerkt voor bijgaan. Op Oudejaarsavond, als het schip zich in de Middelland se Zee ter hoogte van Algiers bevindt, zal aan de passagiers een souper worden aangeboden, terwijl de vaderlandse oliebol len ondanks de belangrijk hoge re temperatuur niet zullen ont breken. en Inschakeling gewenst 's-GRAVENHAGE Dezer dagen hebben de beide hoofd commissarissen van de Vereni ging De Nederlandse Padvinders en de „Verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging" een bespre king gehad op het ministerie van Binnenlandse Zaken over de me dewerking van padvinders, ouder dan 16 jaar aan de Bescherming Burgerbevolking. Deelneming van padvinders voor suplementaire hulp als koeriers, telefonisten enz. wordt zeer gewenst. Men stelt zich op het stand punt, dat deze hulp plaatselijk moet worden georganiseerd en alleen verleend kan worden op basis van vrijwilligheid en met toestemming der ouders. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zal nauw contact onderhouden met de hoofdkwartieren van de beide padvindersorganisaties bij de verdere uitwerking van deze plannen. HET KERSTVERHAAL LEEFT OVERAL.. Overal leeft het Kerst verhaal; het Kerst feest wordt niet alleen door blanken doch ook door negers, Eskimo's, of Japanners en zovele andere volkeren ger vierd. Deze foto werd genomen van 'n Kerst feest op Hawaii. Twee kleine meisjes, een Japans en een Ko- reaans kind, die op treden als Engeltjes, die na Christus' ge boorte de wacht hou den bij de kribbe, wer den daar in een volle zomerse zonneschijn gefotografeerd, terwijl zij met blijde ernst hun rol in het Kerst spel vervulden. INDO-CHINA Zowel de gebeurtenissen in Indo-China zelf als door een verklaring, welke de Atlantische Raad dezer dagen over de oorlogvoering daar heeft afgelegd, is opnieuw de aandacht gevestigd op dit gedeelte van Zuid»Oost-Azië. Franse troepen hebben 't daar de laatste weken weer hard te verantwoorden gehad tegen de goed- uitgeruste Vitminh-legers. Een belangrijk deel van het moeizaam verworven terrein moest weer aan de commu nisten worden prijs gegeven. De Atlantische Raad beves tigde, dat Frankrijk door zijn optreden tegen de Indo- Chinese communisten en belangrijk aandeel levert in de strijd tegen het communistische imperialisme. Deze oor log is thans het zevende jaar ingegaan. Sedert op- 19 December 1946 de Fransen de communistische rebellen in Indo-China op grote schaal begonnen aan te pakken, heeft het karakter van de vijan delijkheden daar zich aanzienlijk gewijzigd. Aanvankelijk had de Vietminh 'slechts de beschikking over armzalig uitgeruste guerilla- striiders. Hier en daar hadden deze hun wapens en uitrustingen te pakken gekregen. De vijan delijkheden beperkten zich tot zeer incidentele en zeer plaatse lijke schermutselingen. De Chinezen ziin zich echter sinds twee jaar met de oorlog in Indo-China gaan bemoeien. Er werd in China een speciaal hoofdkwartier gesticht, waar de rebellen werden opgeleid voor het voeren van een oorlog met moderne middelen. Viif geregel de Vietminh-divisies werden uit de grond gestampt en door de Chinezen volledig uitgerust. Het Chinese materiaal is licht, ge makkelijk te vervoeren en ge schikt voor snelle overvallen. Anderzijds ziin ook de Fran sen in de loop van de oorlog steun gaan ontvangen van hun bondgenoten, namelijk van de Verenigde Staten. Lang heeft Amerika geaarzeld, voordat het tot deze hulverlening overging. De Amerikanen voelden er niet veel voor Frankrijk te steunen in wat zij zagen als een kolo niale oorlog. Maar het kon hun toch ook niet onverschillig laten, dat dit belangrijke gebied van zuid-oost-Azië in handen dreigde te vallen van Moskou en Peiping en hun satellieten. Enorme priis De prijs, welke de Fransen te betalen kregen voor het behoud van Indo-China voor de vrije wereld, is enorm. Van jaar tot jaar zijn de materiële kosten met sprongen omhoog gegaan, maar ook de verliezen aan man schappen zijn tot een onrust barende hoogte gestegen. Vol gens een overzicht, dat onlangs door het Franse ministerie van Defensie werd verstrekt, sneu velden sedert het begin van de strijd in 1946 niet minder dan 28.246 man Franse troepen. Van dit aantal verloor meer dan de helft gedurende de laatste twee jaar het leven. Wel een bewijs, hoe in deze jaren de strijd in hevigheid is toegenomen. Bij ge noemde verliezen moeten nog de 21.250 gesneuvelde Vietnamezen geteld worden die aan Franse zijde aan de strijd hebben deel genomen. Bijzonder zwaar ziin de verlie zen. welke het Franse officieren corps in deze oorlog lijdt. Onder de gesneuvelden bevinden zich 1432 officieren, terwijl bovendien nog 321 officieren worden ver mist. De verliezen ziin zo hoog. dat de Franse militaire academie niet meer kan voorzien in k- It tekort aan officieren. Tot 1950 studeerden jaarlijks ongeveer vier honderd jonge officieren te Saint Cyr af. Na dit jaar heeft men dit aantal tot 840 moeten opvoeren om ook de West- Eu-linese verdediging nog van Franse officieren te kunnen voor zien. Ongeveer één-vijfde deel van het aantal Franse officieren staat aan het Indo-Chinese front. Voor de onder-officieren is dit aantal zelfs blina één-derde. Einde niet in zicht Het ziet er niet naar uit. dat de Fransen er spoedig in zullen slagen de Vietminh geheel te onderdrukken. Hoe lang zullen zli deze oorlog, welke sedert het begin al meer dan 1.413 millioen Franse francs heeft opgeslokt, nog kunnen volhouden? DatWIS een probleem, waarmede de ge hele wereld zich heeft bezig te houden. Indo-China is geen vraagstuk meer op zichzelf. Als dit gebied onder communistische heerschappij komt. dan zijn ook Thailand. Birma. Malakka en In donesië niet veilig meer. (Advertentie) WALLA WALLA - Zes gevan genen uit de staatsgevangenis van Washington hebben een bij na zeventig meter lange tunnel gegraven ónder de muren van de gevangenis door en zijn op deze wijze ontsnapt. De gevangenen hebben met een geduld, waarvan de autoriteiten versteld staan, meer dan twaalf ton aarde weggegraven, voor zij konden ontsnappen. Zij hebben dit moeten doen met hun handen of misschien met hun etensblikjes. De aarde, die zij opgroeven, werd dagelijks bij kleine hoeveelheden tegelijk met as en andere rommel door de bewakers zelf opgeruimd. De tunnel begon in een kuil, Nieuw incident in Koreaans kamp De dienst, voor de krijgsge vangenen in Korea heeft Dins dagmorgen bekend gemaakt dat zich Zondag in het kamp op Kodje een nieuw incident heeft voorgedaan. Een communistische krijgsgevangene werd gedood door een Zuictkoreaanse bewa ker. toen eerstgenoemde zich, nadat de avondklok was inge gaan, naar een geheime bijeen komst trachtte te bégeven. waar vuilnis gestort werd en is ongeveer veertig centimeter in doorsnee. Wanneer de gevange nen met etensblikjes gewerkt hebben, hebben zij volgens de autoriteiten minstens 28.800 bak jes moeten scheppen, voor zij met hun werk gereed waren. Het moet hun enkele maanden ge kost hebben. Maandag vond de ontvluch ting plaats. De zeven gevangenen ontkwamen, maar intussen is een van hen al weer opgespoord. De jacht op de andere gevangenen wordt nog voortgezet. MARKT PURMEREND PURMEREND. 23 Dec. 4500 kippeneieren 17.0018.00, 1000 eendeneieren 13.50. per 100 stuks; Veemarkt: 310 runderen: 108 vette koeien 2.002.85, kalm; 118 gelde koeien 560.00800.00, stil: 62 melkkoeien 675 00750.00. kalm: 16 pinken 390.00600.00, stug: 6 stieren 700.001350 00, kalm' 250 nuchtere kalveren: voor de slacht 40.00110.00. ma tig en voor de fokkerli 70.00 125.00 goed: 65 vette varkens voor de slacht 1.60—1.85: 709 schapen: vette 80.00120.00. stug; 24 bokken en geiten 102.00 50.00. stug: 31 paarden 625.00 975.00. kalm. Totaal 1389, dieren Pluimveemarkt: 2800 oiide kin nen en hanen (witte en rode) 2.102.25. 150 oude -kippen en hanen (blauw) 2.302.40; 150 ior.ge hanen (blauw) 2.302.40, alles oer kc: 250 eenden 1.50 2.25. 2300 konijnen. 4.0012.00, 90 ganzen 8.001200. alles per stuk. 40 kalkoenen 2.502.70 per lëg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7