Tito wil in Joego-Slavië Nationale Kerk stichten Amerikaanse Senaat wil opschorting van credieten De Bredase uitbrekers zijn in Duitsland Ontploffing in Delft Oostenrijkse politie door Russen ontwapend DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kardinaal Spellman bezocht bunkers in Korea Gummistokken inleveren Prins Bernhard koopt antiek Nog erger Politie-inval in verblijfplaats van Kardinaal Stepinac POOLS BISSCHOP VERBANNEN Vader van acht kinderen doodgereden de jaarwisseling Gegrepen en toen weer vrijgelaten Eén dode en vijf gewonden Australië houdt de Daviscup Nieuwe kardinaal benoemd OOK GERHART EISLER WEGGEZUIVERD? GESNEUVELD IN KOREA HET WATER DAALT Nederl. radioprogramma in Indonesië bekort AOORDHOL Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mjn, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. tamilieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 küUl Dinsdag 30 December 1952 48e Jaargang No. 12665 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) NA ONZE BESCHOUWINGEN over de bezwaren tegen de po gingen van het Humanistisch Verbond, om, met medewerking van de Overheid, vaste voet te krijgen in het door de overheid toegelaten (of erkende) werk der godsdienstige en geestelijke ver zorging van militairen, D.U.W.- werkers en gevangenen, hebben wij gewezen op twee noodlottige feiten: de zéér tegemoetkomende houding van minister Staf, van „Oorlog" en Marine, om voor alle(!) militairen de deelneming aan bezinningsbijeenkomsten van dat Humanistisch Thuisfront te vergemakkelijken; en de wijze, waarop van humanistische zijde uitleg wordt gegeven aan de goed bedoelde suggestie van pa ter Stokman in de Tweede Ka mer, om naast de geestelijke en culturele zorg, de godsdienstige uitdrukkelijk te vermelden in de omschrijving van de begrotings post, waarbij voor deze zorg gelden worden uitgetrokken. Het laatste woord kan daar nog niet over gezegd zijn, schre ven wij en de Partijraad van de K.V.P. in Utrecht beaamde dit op 20 December. Pater Stokman heeft nu, ge lukkig, aanleiding gevonden aan de minister van Oorlog en Ma rine schriftelijke vragen te stel len, waaruit blijkt, dat de zaak nog erger is, dan wij aanvanke lijk konden vermoeden. Het Katholieke Tweede Kamer lid betoogt n.l. ten eerste, dat dit besluit van minister Staf, (om deelneming van militairen aan bezinningsbijeenkomsten van het Hum. Th. Fr. te bevorderen) in strijd is met de conclusie van het enige weken geleden gehouden debat in de Tweede Kamer. Daarbij is duidelijk erkend, dat er verschil bestaat tussen het godsdienstig werk der Kerk genootschappen en het verzor- gingswerk van het Humanistisch Verbond. Tot nog toe was aöeen het godsdienstig kern- en vor- mingswerk van „Sonnehaert" en „Beukbergen" van de kerkelijke Thuisfronten erkend. Waarom stelt de Minister nu plotseling het Tehuis van het Humanis tisch Thuisfront daarmede op één lijn? Erger nog: uit de vragen van pater Stokman blijkt dat in feite nog méér tegemoetkomingen worden toegekend aan de Huma nistische cursussen dan aan de kerkelijken. Het z.g. „uitzonde ringsverlof" voor de Humanisti sche vorming staat n.l. open voor alle militairen zonder onder scheid, terwijl het verlof voor de kerkelijke vorming voor ieder der deelnemers door de aalmoe zeniers en veldpredikers moet worden geregeld met de com mandanten"! Terecht stelt pater Stokman, le dat het niet juist is „dat aan alle militairen, eventueel zelfs aan minderjarigen, onafhankelijk van het inzicht hunner ouders, gelegenheid wordt gegeven een Humanistische bezinningscursus te volgen"; en voorts „dat de ouders op grond daarvan ernstig bezwaar zullen maken, en te recht, tegen de vervulling van de militaire dienstplicht door hun kinderen." Het lid van de Katholieke Fractie hoopt dan ook, dat de Minister bereid zal zijn, de toe gezegde tegemoetkomingen in te trekken of althans zo te wijzi gen, dat de houding van de Mi nister in overeenstemming is met de bovengenoemde conclu sie uit het Kamer-debat. Er moet in elk geval verschil zijn „in aard en omvang" van het godsdienstig vormingswerk enerzijds en de Humanistische „verzorging" anderzijds. Dat is wel het allerminste, wat wij mogen verlangen! Het laatste woord zal er ook nu nog wel niet over gezegd zijn. Algehele klaarheid is gewenst! Dr. Eamon de Valera, de Ierse Minister- President, die sinds 19 Augustus jl. in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht verbleef, is gisterenmiddag per vliegtuig naar zijn land teruggekeerd. Dr. de Valera was bij Prof. Dr. H. J. M. Weve in behandeling voor een oogaandoening. Zijn vertrek werd drietal malen gesteld, omdat langere behandeling noodzakelijk werd ge acht. De Ierse gezante in ons land nam af scheid van Dr. Eamon de Valera (midden). Rechts de zoon van de premier. een uit een BELGRADO, 29 Dec. De geheime politie heeft in de pastorie van Krasië, utaar Z. Em. Kardinaal Stepinac thans verblijf houdt, een inval gedaan en alle mogelijke papieren en acten in beslag genomen. Ook het Aartsbis schoppelijk paleis van Zagreb en het Aartsbisschoppelijk groot-seminarie zijn intensief doorzocht op eventueel be zwarend bewijsmateriaal. Tegelijk heeft maarschalk Tito Dr. Svetozar Rittig, een Joegoslavisch priester met sterke politieke ambities, aangezocht om van de regering de benoeming tot Aartsbisschop van Zagreb, de zetel van Kardinaal-Aartsbisschop Stepinac, te aanvaarden. In deze functie zou hij dan be last worden met de leiding van een Joegoslavische Nationale Ka tholieke Kerk, die Tito probeert te stichten. Het Ierse Katholieke weekblad „The Standard" meldt uit Belgrado en Wenen, dat de Katholieken van Joegoslavië niet verwachten, dat Dr. Rittig op het verzoek van Tito zal ingaan, of schoon deze priester er voor be kend staat, dat hij uit is op een verzoening tussen Kerk en Staat. Het K.N.P. verneemt van voor aanstaande Katholieken uit de bisschopssteden Ljubljana en Za greb, dat de geheime politie waar schijnlijk reeds binnen afzien bare tijd een serie vervalste do cumenten zal publiceren, die de schuld van de H. Stoei zuilen moeten bewijzen voor het ver breken der diplomatieke betrek kingen tussen Belgrado en het Vaticaan. Uit Wenen komt het bericht, dat de Joegoslavische regering de publicatie van een Witboek met materiaal tegen het Vaticaan overweegt. Met de samenstelling is belast de beruchte professor Viktor Nowak, auteur van het boek „Magnum Crimen", waarin het Vaticaan wordt afgeschilderd als de nationale vijand der Zuid- Slavische volkeren. Het is niet uitgesloten, dat beide berichten op hetzelfde be trekking hebben en dat prof. Nowak de hulp der geheime po litie heeft ingeroepen. TOKIO (K.N.P.) Het be zoek van Kardinaal Spellman aan het front in Korea is met enthousiasme door de soldaten begroet: „It 's great" zei de een, „It is number one" zei de ander. Dit enthousiasme vindt niet alleen zijn grond in de geestelijke waarde van het bezoek van de kardinaal: het gaat gepaard met een zuiver menselijke waardering. Immers vóór zijn vertrek had de kar dinaal liefst 50.000 religieuze Kerstkaarten en 100.000 pak jes sigaretten laten versturen. Kardinaal Spellman heeft op drie verschillende plaatsen aan het front de Nachtmis voor de soldaten opgedragen. De organisatie daarvan was toe vertrouwd aan Overste John Kilcoyne, aalmoezenier bij het 8ste leger. Van hoog tot laag heeft zich dit enthousiasme over het be zoek van de kardinaal uit gestrekt. De opperbevelhebber generaal van Fleet zeide: „Ik ben erg blij met het bezoek van kardinaal Spellman. Hij is hier altijd van harte wel kom en we zijn er allemaal verrukt over, dat hij bij ons de Kerstnacht heeft willen door brengen". Kardinaal Spellman heeft tijdens zijn bezoek aan Tokio ook generaal Mark W. Clark ontmoet, de man, die aanvan kelijk uitgekozen was om am bassadeur der V.S. bij de H. Stoel te worden; deze noemde het bezoek van de kardinaal van ontzaglijke invloed op de soldaten van elk geloof en elke natie. Evenals het vorig jaar bracht de kardinaal een be zoek aan zieke en gezonde soldaten, aan hospitalen en veldambulances. Nu kwam hij ook in verscheidene bunkers, half onder de grond, half er boven. Bij al deze bezoeken deelde de kardinaal geschen ken uit. Donderdag vertrekt hij naar Taipeh op en vandaar vliegt hij via de Libanon naar Rome, om daar het Consisto rie en de creatie der nieuwe kardinalen bij te wonen. ROME, 29 Dec. Te Rome is uit Polen bericht ontvangen, dat Mgr. Stanislaus Adamski, bis schop van Katowice, door de re gering van zijn zetel is verban nen. Onder politiegeleide zou hij buiten de grenzen van zijn bis dom zijn vervoerd. Het is niet bekend, waar hij zich thans be vindt Evenmin is bekend of hij nog vrij is of reeds gearresteerd. In November meldde radio Warschau reeds, dat het kapittel van de Dom van Katowice de priester Philipp Bednorz tot vi- caris-capitularis van Katowice zoü hebben gekozen. Bednorz is de leider van de vereniging van z.g. „patriottische priesters". De verbanning van Mgr. Adam ski is het voorlopige sluitstuk van de actie, die de communis tische regering van Polen reeds weken tegen de bisschop, heeft gevoerd. De aanleiding tot de actie was een petitie van de bis schop voor het behoud van het godsdienstig onderwijs op de scholen. Gistermiddag is de 57-jarige F. H. Vossen, werkzaam bij de E. N. C. I. te Maastricht, op de Lage Kanaaldijk aldaar door een vrachtauto van de E.N.C.I. aan gereden. In zorgwekkende toe stand werd de man naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij enkele minuten na aankomst overleed. Het slachtoffer was ge huwd en vader van acht kinde ren. Het vervalsen van documenten, om daarmede de Kerk te belas ten, is niet ongebruikelijk in Joegoslavië. Tijdens het proces tegen de Aartsbisschop van Za greb in 1946 werden twee valse documenten als bewijsmateriaal tegen hem aangevoerd. De Weense correspondent van het K.N.P. meldt, dat de Joego slavische regering grote geld bedragen heeft overgemaakt aan Joegoslavische propagandisten in het buitenland en aan dagblad correspondenten in het Westen ter financiering van een cam pagne tegen het Vaticaan. De correspondent noemt West-Duits- land met name. Naar van officiële zijde wordt meegedeeld is inmiddels komen vast te staan, dat de zeven uit de strafgevangenis te Breda ont vluchte levenslang gestrafte mis dadigers, nog op de avond van hun ontvluchting (Tweede Kerst dag) de Duitse grens in de om geving van Berg en Dal hebben overschreden. De auto's zijn aan de Neder landse zijde van de grens achter gelaten en de grensoverschrij ding is te voet geschied. Daar zii niet in het bezit wa ren van geldige papieren, wer den de zeven reeds kort na het illegaal overschrijden van de grens gearresteerd door de West- Duitse politie, die hen voor de rechter te Kleef leidde Deze veroordeelde de zeven delinquenten tot een hoge geld boete wegens illegale grensover schrijding. De boete werd con tant door de vluchtelingen be taald, die vervolgens op vrije voeten werden gesteld op grond var artikel 16 van de West-Duit se grondwet, waarin wordt ge zegd dat aan politieke vluchte lingen asyl moet worden ver leend. De rechter achtte geen reden voor langere in bewaring-stelling aanwezig. De vraag moet echter nog nader worden onderzocht of de bevoegdheid tot toepassing van art. 16 niet bii de Britse be zettingsautoriteiten berust. In iedei geval zal de vrijlating van de vluchtelingen naast juridische ongetwijfeld diplomatieke activi teit tengevolge hebben. Hoe grondig de ontsnapping is voorbereid blijkt uit het feit. dat de vluchtelingen geheel op de hoogte bleken van de West-Duit se bepalingen. Ook wat de con tanten betreft bleken er geen moeilijkheden te bestaan. De gevangenen kunnen nu een onderdak zoeken bij Duitse poli tieke geestverwanten die op het ogenblik in de verboden Neo- Nazistische partij een hechte or ganisatie bezitten. Deze kan hen dan wel aan de nodige papieren helpen, waardoor het leger van onder valse naam levende oud- Gestapo en -SS-mannen in West- Duitsland weer met zeven wordt uitgebreid. (Van onze verslaggever) zijde Te Delft is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft ge kost, terwijl er twee zwaar en drie licht werden gewond. Te omstreeks half elf ontplofte in de machinekamer van de plet- terij, voorheen L. I. Enthoven en Cie te Delft, een hogedruk lucht- ketel. De ketel sloeg dwars door de muur, vloog ongeveer 20 meter door de lucht en kwam in de wasserij terecht. De muur van de machinekamer en het dak werden verwoest. De gevolgen waren zeer ernstig. De 63-jariga klinker G. Steenbergen uit Delft werd op slag gedood. Verder werden zwaar gewond de scha ver Daniëls uit Delft en de hulp- electricien Schrevelius uit Den Haag. Licht gewond werden de arbeiders Mol, Bosschaart en Reizenweber, allen uit Delft. De gewonden werden naar het oude en nieuwe gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn op genomen. Het werk in de fabriek zal als gevolg van de grote schade ongeveer veertien dagen moeten stilliggen. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. De officier van Justitie heeft ter plaatse een on derzoek ingesteld. Naar men ons nog meedeelde moet het aantal slachtoffers als gering worden beschouwd, hetgeen te danken is aan het feit, dat verscheidene arbeiders met vacantie waren. ADELAIDE, 30 Dec. (A.P.) De strijd om de Daviscup is be slist. In het dubbelspel van de Ciiallengeround tussen Australië en het team van de Verenigde Staten behaalden de Australiërs Sedgman en McGregor de over winning in vier sets, waarmee de stand in de wedstrijd Austra liëVer. Staten op 30 werd gebracht. Met nog twee enkel spelen op het programma heeft Australië zich dus reeds opnieuw in het bezit van de kostbare tro- nhee gesteld. Sedgman en McGregor sloegen samen Seixas en Trabert met 6-3 6—4 1—6 6—3. Ook in Breda doet zich inmid dels een nieuwe ontwikkeling voor On last van de justitie in Den Haag heeft de rijkspolitie wachtposten betrokken bii de strafgevangenis. De reden hier van is nog niet bekend gemaakt. Enkele weken voor de ontvluch ting heerste er in de gevangenis reeds een ontevreden stemming tengevolge van het gratiebeleid. De mogelijkheid is aanwezig, dat de ontsnapping van de zeven en de daarop gevolgde strengere maatregelen geleid hebben tot een stemming waarvan ongere geldheden het gevolg zouden kunnen zijn. 60.000 militairen gaan met verlof Ter gelegenheid van de jaar wisseling zullen de dienstplich tige militairen in het algemeen weer een verlof kunnen genieten, dat ingaat op de Oudejaarsdag na 1 uur des middags en dat eindigt op 5 Januari in de och tenduren. Voor het hieruit voortvloeiende massale vervoer zetten de N.S. een aanzienlijk aantal extra trei nen in. Op Oudejaarsdag begint dit vervoer dus na 1 uur en het aantal speciale militaire verlof- gangerstreinen zal dan 29 bedra gen. De terugkeer vangt aan op 5 Januari na het forensenver- voer, dat wil dus zeggen te on geveer 9 uur. Ook voor dit vervoer wordt 'n groot aantal extra treinen inge legd, n.l. 22. Er wordt gerekend op ongeveer 60.000 militaire rei zigers. WENEN, 29 Dec. Russische soldaten hebben vandaag, met voorbijzien van de protesten van de Oostenrijkse regering, het in beslag nemen van de gummistok ken van alle politie-agenten in de Russische zone van Oostenrijk voltooid. Tijdens het weekeinde werd het Russische optreden gebrand merkt als een eenzijdig tussen beide komen in Oostenrijkse aangelegenheden, waarbij de Russen geen acht sloegen op de Vier Mogendheden-bepalingen voor Oostenrijk. Een hooggeplaatst regerings persoon heeft verklaard te ge loven. dat de Russen de gummi stokken in beslag genomen heb ben omdat deze gebruikt zouden kunnen worden tegen communis tische herrieschoppers tijdens de algemene verkiezingen die in Februari 1953 zullen plaats vin den. De avond vóór Kerstmis be gonnen de Russen, gewapend met handmitrailleurs, de stokken in beslag te nemen, nadat de Oostenrijkse regering formeel de eis van het Russische bestuur verworpen had om de politie de stokken te ontnemen. Volgens berichten uit de Russische zone moesten de Russen zelf in vele gevallen de „verboden wapens" uit de zakken van de proteste rende oolitie-agenten halen. Gisteravond is de socialistische minister van Binnenlandse Za ken. Oskar Helmer. naar de Rus sische zone gegaan om de gen darmes ervan te verzekeren dat de regering achter hen staat en zal doen wat zii kan. Het Weense communistische Gistermorgen heeft Z.K.H. Prins Bernhard in gezelschap van zijn moeder, prinses Armgard, incognito een bezoek gebracht aan Hengelo. Het hoge gezelschap bezocht de winkel vam de antiquair Herstink aan de Oldenzaalse- straat waar de prins enige stuk ken kocht. De waarlijk vorste lijke auto trok natuurlijk dade lijk de belangstelling van de voorbijgangers. Het Hengelose publiek toonde zich echter aller minst opdringerig. Bjj het verla ten van de winkel knikte de prins vriendelijk tegen enige be jaarde mannen, die er rustig de tjjd voor hadden genomen, om nu eens een prins van dichtbij te zien. blad „Volksstimme" heeft in direct bevestigd, dat het Rus sische optreden plaatsgevonden had om te verhinderen dat de politie zich tijdens de verkiezin gen met de communisten zou be moeien. De gummistokken zou den „een zekere rol gespeeld hebben in de verkiezingscam pagne." aldus het blad. VATICAANSTAD, 29 Dec. Z.H. de Paus zal Mgr. Valeriano Gracias, Aartsbisschop van Bom bay, tot Kardinaal benoemen, in plaats van Mgr. Agostini. Pa triarch van Venetië, die enige dagen geleden is overleden. Mgr. Gracias werd in 1900 in Karochi geboren. Hij ontving in 1926 de priesterwijding. Sinds December 1950 is hij Aartsbis schop van Bombay. Mgr. Gracias is de eerste Kardinaal die af komstig is van het Voorindische continent. Tijdens het grote Wereldcongres voor Lekenapostolaat, dat in Oc tober 1951 te Rome werd gehou den, was Mgr. Gracias een der meest op de voorgrond tredende kerkvorsten, wiens klare heldere ideeën omtrent lekenapostolaat en Katholieke Actie alom erken ning en waardering vonden. De H. Vader is tot de benoeming overgegaan, omdat de Kardinalen de wens te kennen hadden ge geven, dat het H. College op 12 Januari 1953 voltallig zou zijn. BERLIJN De Oostduitse re gering heeft Maandag bekend gemaakt dat het onder leiding van Gerhart Eisler staande Mi nisterie van Voorlichting m.i.v. 1 Jan. 1953 wordt opgeheven „omdat de taken waarvoor het in 1949 werd gesteld, volbracht zijn". Het werk van het ministe rie zal worden overgenomen door het „Kantoor voor Perszaken" van premier Grotewohl. Eisler's werk stond reeds lang onder scherpe critiek van de „Tagliche Rundschau", het officiële Russi sche blad in Duitsland. 's GRAVENHAGE 29 Dec De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 24 De cember j.l. in Korea gesneuveld is de soldaat J. M. ter Ellen, geboren 26 Februari 1930. le- gernummer 300226118. De sol daat was afkomstig uit Baarn. Hij was ongehuwd. De waterstanden op de Rijn zijn nu overal sterk aan het da len. Te Lobitfh, waar de water stand gistermorgen 19454- be droeg, wordt bij het aanhouden van de huidige weersomstandig heden een daling van ongeveer 40 cm per dag verwacht. Op de IJsel is gisteren de topstand De venter gepasseerd. De aanvanke lijk langzame daling zal gelei delijk groter worden. In ver band hiermede wordt in de loop van de dag de hoogwaterbericht geving opgeheven, zo vernemen wii van Rijkswaterstaat. DJAKARTA Met ingang van 1 Januari wordt het Neder landse radioprogramma van Ra dio Indonesia met 1 uur bekort, zodat het thans nog maar 3 uur per dag zendtijd heeft. WASHINGTON, 29 Dec. De senatoren Long (Demo craat uit Louisiana) en Salton Stall (Republikein uit Massachusetts) hebben medegedeeld, dat de Senaats commissie voor de strijdkrachten de beschikbaarstelling van een „aanzienlijke som gelds" voor de aanleg vanbases overzee heeft opgeschort, hangende een nader onder zoek naar het programma voor de aanleg van deze bases. posten, die ik absoluut overbodig en derhalve verspilling acht". „Ik ben de mening toegedaan, dat wij het programma voor de aanleg van de bases nog eens grondig moeten bestuderen, om dat wij volgens mij betere instal laties kunnen krijgen tegen min der kosten." Long en Salton betoogden, dat zij geen heil zagen in maatrege- Geen van beide senatoren zei, hoeveel geld met deze maatregel gemoeid was, doch het Departe ment van Defensie verklaarde, dat het bedrag tussen de vijftig en zestig millioen lag. Long deelde aan de pers mee, dat het slechts om een kleine fractie van de in totaal toegewe zen gelden ging. Hij voegde er aan toe: „Er zijn verscheidene len, die de "nationale veiligheid in gevaar zouden brengen. De Minister van Defensie Lo- vett had de Commissie echter een brief gezonden, waarin werd gezegd, dat de projecten 60 da gen opgeschort kunnen worden, zonder dat de militaire krachts inspanning daarvan nadelige ge volgen zou ondervinden. Senator Long heeft onlangs met de Republikeinse Senator Morse uit Oregon de militaire ba ses in NewFoundland, Europa, het Midden-Oosten en Afrika ge ïnspecteerd. De beide Senatoren stellen op het ogenblik een rap port op, dat aan de Commissie voor de Strijdkrachten zal wor den overgelegd. Salton Stall wordt waarschijn lijk voorzitter van de Commissie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1