Do KERSTVIERING K.A.V. Burgerbrug bracht 6200 gulden op tafel PELS' WIJNHANDEL D Agenda Bij het afscheid van de B.K.L. voor Verenigingsgebouw Dinsdag 30 December 1952 KERSTVIERING IN STRAFGEVANGENIS Vechtpartij in café A.F.C.-nieuws K.S.V. BLEEF BAAS OVER STUG A.L.C. Firma Th, Kraakman Si Zn NUTSSPAARBANK ALKMAAR Merkwaardige voetbalwedstrijd Gasfabriek komt aan begrote omzet toe K.A.J.-pioniers geïnstalleerd DOOR A.F.C. YOOR A.F.C. Burgerlijke Stand Doktersdiensten Kostelijk spel van de Schouwspelers ROOD-GEEL-NIEUWS R.K. Emigratiecursus WEES WIJS C l| S Slijterij Bonouvrie UITSLAGEN SOLISTENCONCOURS Gemeenteraad Zijpe (II) aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiimmmimiiimimimmii: E ALKMAAR TEL. 2585 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiu Gemeenteraad Schermerhorn F 900.- voor pater Obdam Ophoudprijzen MARKT en BEÏJRS Marktbericht Piirmerend Rika 75 I' - -.a 2 ALKMAAR Zoveel leden heeft de K.A.V. dat de Kerst- vvering over twee avonden moest worden verdeeld. Nog was de zaal van het Wapen van Heems kerk geheel vol, toen gisteravond de eerste bijeenkomst werd ge houden, welke vanavond voor de overige plm. 275 leden zal wor den herhaald. De sfeer die er in de zaal hing was intiem genoeg, om de dames onmiddellijk in de juiste stem ming te brengen. Overal langs de wanden was dennegroen aan- febracht en een enorme kerst oom naast het toneel trok aller bewondering. De dames zaten aan lange tafels alsof het een feestbanquet gold. De grote lichten gingen uit, de kaarsen werden ontstoken en in alle ingetogenheid zong men enkele kerstliederen of aanhoorde het gezang van het jongenskoor tje o.l.v. de Ew. Broeder Erwin. Onder de aanwezigen bevon den zich de vertegenwoordigin gen van afdelingen uit de om liggende parochies en de Eerw. Paters Mendel en Teppema O.P. Rector dr F. Holthuizen hield 'n korte toespraak, over de zgn. GOT: Geloof, Gezin, Goedheid. Het kerstfeest is het feest van deze drie G's. In het middelpunt van de Kerstviering staat het staltetje met het Goddelijk Kind. Alle andere attributen, die het Kerstfeest zo gezellig kunnen maken zijm slechts franje. Op 't Geloof in het grote mysterie van het Kerstgebeuren komt het aan. waardoor men in de huidige maatschappij met al haar stro mingen en schijn-godsdiensten, moet opkomen. Rector Holthui zen gaf voorts de betekenis aan van het gezin als opvoedingsin stituut bij uitstek, een niet te ALKMAAR Tot de moeilijke dagen van het jaar in een straf gevangenis behoren de Kerst dagen. Het cellulair verblijf is in schrille tegenstelling tot de ge zelligheid in de huiskamers. Velen hebben evenwel er toe bijgedragen, dat de gestraften in de gevangenis tijdens de Kerst dagen toch iets van de feeste lijke sfeer hebben kunnen ge nieten. In de communiteit werden kerkdiensten en uitvoeringen ge houden. De maaltijden waren uit stekend verzorgd. Omdat menig een iets voor dit doel had ge schonken, konden er enkele extraatjes worden verstrekt. De dankbaarheid om al deze blijken van begrepen hartelijk heid welke aan het einde van deze dagen tot uiting kwam, was eerlijk en oprecht gemeend. vervangen heiligdom, waarin de mensen opgroeien tot deugd, en waarin de goedheid moet heer sen van mens tot mens, van hart tot hart, welke dan ook zal uit schijnen over ieders milieu. De rest van de avond werd doorgebracht met het zingen van kerstliederen, 't verorberen van de appetijtelijke tractaties, en de opvoering van een alleraardigste een-acter „De nieuwe Kerststal van de Pastoor" van Godfried Bomans. Tenslotte werd een ver loting gehouden, waarvoor prach tige prijzen waren beschikbaar gesteld. ALKMAAR Gisteravond werd de politie gewaarschuwd dat er een vechtpartij had plaats gevonden in café Nieuwe Sloot. Een matroos, die onder de in vloed was van sterke drank lokte een vechtpartij uit en gooide met stoelen en asbakken. Een muzi kant trachtte de vechtersbaas te kalmeren. Hij kreeg echter een messteek in de buurt van zijn rechteroog en de matroos werd aan zijn achterhoofd gewond. De marechaussee, die inmiddels door de politie was gealarmeerd stel de de matroos in arrest. ALKMAAR Morgen (Oude jaarsavond) is er geen training voor de junioren. Woensdag 7 Jan. woTden alle junioren weer verwacht. Op een glad. doch goed be speelbaar terrein heeft KSV in de wedstrijd tegen ALC kans ge zien, de punten thuis te houden. In de eerste helft, waarin KSV tegen een flinke wind speelde, kwam het niet tot doelpunten. Beide doelverdedigers hadden weinig moeilijk werk te verrich ten. Na de hervatting echter werd het spel levendiger en ook span nender. De thuisclub begon toen met een serie gevaarlijke aanval len. doch het succes kwam spoe dig aan de andere kant. De be zoekers profiteerden van een misverstand in de KSV-achter hoede (01). Dit ging de gast heren te ver. Overdonderend kwamen zii opzetten en alhoewel de A.L.C.-ers stug verdedigden, liet de gelijkmaker niet op zich wachten. Hierna ontwikkelde zich een meeslepend „gevecht" om de winnende goal. Spannende mo menten waren er voor beide doe len. Tenslotte viel de beslissing door een fout van de overigens uitstekende linksback der bezoe kers. In zijn poging, om een in gezonden bal te retourneren, schoot hii onhoudbaar in eigen doel (2—1). (Advertentie) PUNCH van Rum, Arack, Citroen v.a. BISSCHOPWIJN, voor gebruik gereed RODE BORDEAUX-wijn voor wijngroc OUDE WAAG 7.20 p. lt., Jonge Waag 2.75 p. halve fles 2.85 p. fl. 2.15 p. fl. 6.50 p. lt. Tel. 2604 Platte Steenenbrug 114 (Verdr.oord) ALKMAAR Bij de Nuts- spaarbank te Alkmaar werd in 1952 aan spaargelden ontvangen 5.282.627,73 en terugbetaald 4.979.850,81, zodat meer werd inselegd dan terugbetaald 302.776,92. Voorts werd over 1952 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschre ven totaal 252.166,62. Het spaar derskapitaal bij de aanvang van 1952 groot 11.052.628,34 be droeg aan het einde van het laar 11.607.571,88, waaronder 73.128,86 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1952 bedroeg het aantal pos ten van inleg 46.305, dat van te rugbetaling 27.774 tezamen 74.079. In 1952 werden uitgereikt 2.795 nieeuwe boekjes waaronder 758 aan schoolspaarders, terwijl 2.476 boekjes werden ingetrokken. On der dit getal 2.476 zijn begrepen b45 spaarrekeningen waarop se dert meerdere jaren geen mutatie heeft plaatsgevonden en naar een verzamelrekening werden over gebracht. Bij de aanvang van 1952 be droeg het aantal in omloop zijnde boek.ies 28.219, Dit aantal ver meerderde in 1952 met 319 tot 28.538, waaronder 4.247 van op school sparende kinderen. Het gemiddeld tegoed per spaar der (de schoolspaarders buiten beschouwing gelaten) bedraagt thans ƒ474,84. Het aantal spaarbusies in om loop is thans 5.781. Het aantal ledigingen bedroeg 8.189. waarbij bleek dat in de busjes gespaard was 123.714,53. BERGEN. Donderdagmiddag (Nieuwjaarsdag) speelt Berdos 1 tegen Berdos Veteranen. De op brengst van de recette is bestemd voor Th. Koopman, die in het be gin van de vorige competitie zijn been brak, en hiervan nog steeds niet geheel hersteld is. Een mooie geste van de ver eniging, wier kas zelf iedere bate zo best kan gebruiken. Aangezien het altijd prettig is vroegere „sterren" weer eens aan het fir mament te zien, belooft het een vlotte wedstrijd te worden. LANGEDIJK Het gemeen schappelijk gasbedrijf van Lange- dijk en Sint Pancras zal, blijkens de mededelingen op de Maandag middag gehouden vergadering van de Commissie van Beheer dit jaar de in de begroting voor 1952 opgenomen omzet bereiken. De heer H. van Koten werd in vaste dienst benoemd als terreinwerker. ALKMAAR De laatste Zon dag van 1952 was voor de Ka- jotters een belangrijke dag. Toen werden de pioniers geïnstalleerd. Des morgens werd een H. Mis bijgewoond in de Kapel van de Eerwaarde Zusters aan de Oude Gracht, gecelebreerd door de aalmoezenier Kapelaan W. Tromp. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in het K.A.J.-huis» Eén van de leden droeg na het ontbijt een Kerstdeclamatie voor. De voor zitter Ben Elswijk, richtte zich hierna tot de ouders en zei o.a. dat 1952 veel goeds aan de KAJ had gebracht, maar dat 't ook een jaar was, waarin verschillende wen sen onvervuld zijn gebleven. Voor 't nieuwe jaar vroeg hij zijn jon gens te vechten voor de KAJ en zich te allen tijde een Kajot- ter te tonen, ook thuis en op het werk. Daarna werd de pioniers 't Kajottersinsigne uitgereikt. Kapelaan Tromp dankte de ouders voor hun belangstelling en medeleven. Deze installatie noem de hij de eerste grote stap in de goede richting. De pioniers vormen de kern van de bewe ging. Tevens werkt ieder voor zich onder zijn collega's in de fabriek, op het kantoor enz. Er is niemand, aldus spr. die meer en beter met de jonge arbeiders in contact kan komen dan de leden zelf. Hij besloot met de pioniers en alle overige leden op hun taak te wijzen, waarna op intieme wijze het Kerstfeest werd gevierd. Handbal T.Y.B.B.V.B.O. 0—2 OUDORP In de uitwedstrijd tegen TYBB is het VBO gelukt, een verdiende 20 overwinning te behalen. Op een goed bespeel baar terrein ontspon zich een spannende wedstrijd met aanval len over en weer. Maar de doel- verdedigster van VBO was niet te passeren en hield alle ballen uit haar doel. Na 10 minuten spelen ontstond door goed combineren van de hele voorhoede het eerste doel punt door midvoor Louwen. TYBB had bepaald pech toen een goed schot van de linksbinnen tegen de paal vloog. Na de rust maakte midvoor Douwen er met een prachtig doelpunt 20 van, en met nog enige aanvallen over en weer, floot de scheidsrechter het einde van een spannende en sportieve ontmoeting. Bioscopen: VICTORIA: „Lime light", a.l. REX: „Anna", CINEMA: „De zoon van Ali Ba ba", 18 jaar. HARMONIE: „Verboden te kus- ,sen". 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apo theek de Broer, Emmastr. 36 Apotheker: P. J. Meurs. GULDEN VLIES 8 uur: Amster dams Toneelgezelschap. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 u.: Kerstbijeenkomst Katholieke Arbeiders Vrouwen. Woensdag: hoog water 7.40 en 20.00 uur; laag water 1.50 en 14.00 uur. De ouderen voor de jongeren ALKMAAR Op de eerste dag van het nieuwe jaar gaan de oudere AFC-spelers mèt de oud-eerste elftalspelers een mooi staaltje van sportieve saamhorig heid, ten beste geven. Er zal op deze voetballoze extra Zondag op de Westerweg een ontmoeting plaats hebben tussen het eerste elftal èn een elftal, gevormd door oud-eerste elftalspelers. De vol gende elftallen zullen tegenover elkaar in het veld komen: le elftal: J. Popma; N. Wester, J. Tijm; J. de Lange, G. Dor- rèstein, J. van Saaze; P. Tijm, W. Hoeben, J. Kooge, J. de Nijs, N. Heijnis. Veteranen: L. Boeters; J. Schoen, C. Stam; C. Kleybroek, J. Baart, J. Verver; G. Kuilboer, A. Veel, C. Dijkers, A. Buter, C. Tijm. Dat kan een aardige wedstrijd worden, die, daar twijfelen wij niet aan, grote belangstelling zai trekken; vooral als men weet, wat de bedoeling is. De wedstrijd is voor iedereen tegen betaling toegankelijk: óók voor de leden en steunende le den. De toegangsprijs is een kwartje voor volwassenen en 10 cent voor jongens. De opbrengst is bestemd voor de uitzending van de welpen naar het Welpen- toumooi van TYBB in Haarlem; een doel, dat zeker alle AFC- vrienden sympathiek zal zijn. De wedstrijd begint om 2.30. - Voor het eerste elftal 'n mooie oefenwedstrijd, voor de veteranen een aardige gelegenheid, om te zien, wat ze er nog van kunnen; de vele supporters zullen de ver richtingen van de laatsten met niet minder belangstelling vol gen dan die van het eerste elftal. De organisatoren hebben goed weer besteld, zodat het dus een genoeglijke AFC-middag kan worden. Tot Donderdagmiddag half 3 op de Westerweg! Supporter. ALKMAAR Geboren: Dieu- wert.ie d. v. H. Hylkema en A. A. F. Wiebrecht: Petronella J. M. M. d. v. S. G. M. Bruggeling en M. C. Bruin; Gerarda A. M. d. v. J. de Groot en P. J. Schouten; Hendrik z. v. W. F. G. Blumink en T. Tim mer: Johanna C. d. v. L. A. van Koolwijk en T, C. M. de Vet, Jo seph H. z. v.J. B. Smorenberg en W. E. M. van den Ei.inden: Ber nard z. v. P. de Waal en A. M. Lippens. Overleden: Jan Kolijn 50 jr geh. m. W C. Blokdijk: Maartje Zorg man 63 jr geh. m. K. Sehadden- horst: Gerard C. Pranager 37 jr geh. m. G Sebuitemaker; Anto- nius M. Middelhof 67 jr geh. m. G M. von Frijtag Drabbe. Rayon West-Friesland: Dokter Bloem te Spierdijk, telef. K 2296 204. Dokter Boeckihorst te Wognum, telef. K 2297 215. Dokter Ferwerda te Twisik, telef. K 2274 434. Avenhorn-Berkhout: Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294 225. De dienst begint op Woensdag 31 December 1952 om twee uur en eindigt Vrijdag 1 Januari 1953 met het ochtendspreekuur. ALKMAAR. Over twee we ken zal het Opleidingsdepot van het Bewakings Corps Koninklijke Landmacht naar Schoonhoven worden overgeplaatst. Daarom hebben de soldaten gisteren af scheid genomen van de Alk- maarse burgerij, op een laatste contactavond in ,.'t Gulden Vlies" waarop de Depót Commandant, de Kapt. H. Fuchter, hun dank t.o.v. de burgerij voor de gast vrijheid. vertolkte. De Corpscommandant, de Ma joor H. Damme, woonde de avond bii. Het was een toneelavond, waarop de Schouwspelers uit Den Haag een vlotte voorstelling gaven van een allerplezierigst stuk „O. o, die vrouwtjes", een klucht in drie bedrijven van John Emerson. Een goed geschreven en geestig stuk. dat bii de militairen en hun introducees een inslaand succes had. Het gaat over een verlegen en tegenover vrouwen onhandige jongeman, die zich hevig inte resseert voor de knappe dochter van zijn directeur, maar de moed niet kan opbrengen, pogingen aan te wenden om haar voor zich te winnen, temeer omdat zii zich slechts wil inlaten met man nen, die hun sporen hebben ver diend op het gebied van grote avontuurlijke amourettes. Daar om neemt hij ziin toevlucht tot een truck, door overtuigend de HEILOO Zondag 4 Jan.. a.s. zal de strijd tussen ZAP en HSV plaats vinden met de bovenste plaats als inzet. Willen de Heiloo- ers aan de kop blijven, zal er min stons 1 punt behaald moeten wor den. Aan spanning zal het dus niet ontbreken, evenmin aan be langstelling. Supporters die de reis willen meemaken kunnen zich alsnog opgeven bij A. Kroon, Stations weg 78. tot en met Donderdag. De plaatsbewijzen van de afge laste wedstrijd tegen Succes blij ven geldig voor a.s. Zondag. Zii die hiervan echter géén gebruik kunnen maken worden verzocht hun plaatsbewijs tegen het betaal de bedrag in te wisselen. Het ver trek is vastgesteld op 1 uur vanaf clubhuis Admiraal. Reiskosten leden Rood-geel 0.75. Niet-leden 2.00 per per soon. HEERHUGOWAARD Uit gaande van de drie R.K. Stands organisaties t.w, L.T.B., K.A.B. en Middenstand zal ook in Heer- hugowaard een cursus worden gegeven voor a.s. emigranten. De cursus zal worden gegeven in een der lokalen van de R.K. Tuinbouwschool te H.H.waard- Noord. De lessen zullen bestaan uit Engels, Godsdienst, Aardrijkskun de (pl. kennis van het emigra- tieland), kennis E.H.B.O., moto renkennis en voor de dames huis houdelijke voorlichting en baby verzorging. Bij voldoende deelname (15 personen gaven zich reeds op) zal deze cursus zo spoedig mogelijk een aanvang nemen Men kan zich opgeven bij de secretarissen der stands- en vakorganisaties, alsmede bii de heer P. J. Over toom, Middenweg 563, Heerhugo- waard Advertentie I Koopt uw GEDISTILLEERD bij Telefoon 5831 Oudegracht 121 ALKMAAR indruk te vestigen, alsof hii de jeugdvriend van een bekende filmactrice is geweest. Onmid dellijk komt hii bii het meisje in de gunst en verder verloopt alles naar wens. Maar de zaken gaan verkeerd, als de bewuste actrice in het stadie komt. waar zich over de „flinke" jongeman aller lei geruchten de ronde doen. De filmster en wat nog erger is. haar verloofde, komen alles te weten en dat geeft allerlei komi sche verwikkelingen. Natuurlijk keert zich de gehele situatie ten goede. Het gezelschap, met o.a. Roosje Kohier, heeft dit stuk met vaart en élan op de planken gebracht, misschien soms wat al te gechar geerd. maar men had vat op het publiek en dat heeft er een kos telijke avond van beleefd. EGMOND-BINNEN Tweede afdeling: W. Goudsblom, P.N.N., War- menhuizen, 2e pr. 210 p.; P. Klam, P.N.N., Warmenhuizen, 3e pr. 209 p.; J. Key, Crescendo, Haarlem, 3e pr. 190 p.; J. Offi cier, Crescendo, Haarlem, 2e pr. 228 p.; G. Bonovrie Jr., Wilhel- rnkia^ Oudorp, 3e pr. 194 p.; A. C. Pouw, Tavenu, de Kwakel, 3e pr. 199 p.; A. J. Baars, Ex celsior, Limmen 3e pr. 198 p.; P. Mayenburg, Tavenu, de Kwakel, 2e pr. 212 p.; J. Plasmejjer, Ta venu, de Kwakel, 2e pr. 221 p.; N. van Zanten, Tavenu, de Kwa kel, 3e pr. 180 p.; K. Burger, Uiterweg, Aalsmeer, 2e pr. 225 p,; Kwartet: B. v. d. Werf, J. van Es sr., Bob Radsma, P. Smit, Wilhelmina, Santpoort, 3e pr. 194 p.; B .Paalman, Uiterweg, Aals meer 2e pr. 220 p. Eerste afdeling: G. Bonovrie Sr., Wilhelmina, Oudorp, 3e pr. 191 p.; E. Butter, Beverw. Harmoniekapel, Bever wijk, le pr. 244 p.; J. Tenger, Beverw. Harmoniekapel, Bever wijk, le pr. 251 p.; L. Treffers, Crescendo, Haarlem, 3e pr. 191 p.; J .de Blieck, Tavenu, de Kwa kel, 2e pr. 210 p.; G. Bakker, Tavenu, de Kwakel, 3e pr. 185 p.; C. de Jongh. Tavenu, de Kwa kel, 3e pr. 182 p.; A. Admiraal, Eensgezindheid, Egmond Binnen, le pr. 240 p.; A. Lansen, Uiter weg, Aalsmeer, 2e pr. 215 p.; G. Maarse. Uiterweg, Aalsmeer, le pr. 24Ó p.; Kwartetten: W. Jacobs, J. v.d. Wolff, C. Stolk, mej. H. Jacobs, P I. U., Bakkum, le pr. 240 p.; A. Schoone. P. Beukman. J. Kat, C Fijma, On derling Genoegen. Krommenie, le pr. 245 p.; G. Wijnbergen, W. v. Staveren, H. Kops, P. Wiedijk, Wilhelmina, Santpoort, le pr. 250 punten. Uitmuntendheid M. de Vries, Waterlands-Fan- fare-corps, Amsterdam, 2e pr. 211 p.; A. H. Bijster. Crescendo Haar lem, 2e pr. 242 p.; J. M. v. d. Toggt, Crescendo, Haarlem, le pr. 242 p.; J. Koopman en P. Verdonk, Zaanlands Kapel, Koog aan de Zaan, 2e pr. 231 p.; M. Kleine, Crescendo. Haarlem, 3e pr. 189 p.; C. Wokker en H. Tromp en K. Blokker, Bergen's Harmonie, Bergen, le pr. 261 p.; F. v. d. Eenden, Wilhelmina, Santpoort, 3e pr. 187 p.; G. Wijn bergen, Wilhelmina, Santpoort, 2e pr. 238 p.; J. v. Es. G. Wie- dijk A. Schipper en J. Menet, Wilhelmina, Santpoort, 3e pr. 206 p.; G. Maarser, W. de Vries, Uiterweg, Aalsmeer, le pr. 242 p. Ere-afdeling J. Pannekoek, Uiterweg, Aals meer, 2e pr. 229 p.; J. H. Panne- koek, Uiterweg, Aalsmeer, 2e pr. 232 p.; M. Cligge, Th. Meerkamp, Kunst en Vriendschap. Kromme nie, le pr. met lof, 273 p.; K. Blokker, Bergen's Harmonie, Bergen le pr. met lof 270 p., W. de Vries, Uiterweg, Aalsmeer le pr. 251 p. Sunerieure-afdeling: G. v. Delft, Leids Politie-Ge- zelschap le pr. met lof 270 pnt., G. Polderman, Crescendo, Haar lem le met lof, 279, P. Verdonk, Zaanlands-kapei, Koog a.d. Zaan 1 met lof 286, J. 'v. d. Zwaard, Uiterweg, Aalsmeer, le pr. 258, F. Kerkhoven-N. Schoone, Ons Genoegen, Wormerveer le, 252. Dat de Burgerbruggers over een flinke dosis gemeenschaps zin beschikken blijkt wel uit het feit, dat zij met elkaar f 6200.— op tafel wisten te brengen voor het verbouwen van de oude O.L. schooi tot verenigingsgebouw. Dit kapitaal gaat de gemeente Zijpe nu lenen voor de duur van 15 jaren en tegen een rente van 3i/, De voor de financiering verder nog benodigde som van f 4000.zal de gemeente uit de reserve putten. Verder besloot de raad om een lening van f25200. te sluiten bij de Bank voor Ned. Gemeenten ten behoeve van de aankoop van brandbiusmiddelen, een nieuwe vuilnisauto en de verbetering van de R.K. School te Burgerbrug. In de spiksplinternieuwe win kelsluitingsverordening besloot men de bepaling op te nemen, dat de kappers Donderdags avonds tot 8 uur open mogen zijn. Dit geschiedde op verzoek van de arbeidersbonden. Vanaf 1939 verhuurde de ge meente ruim 7 H.A. land, lig gende in de gemeente Schoorl, aan de veehouder P. Kapitein te Burgerbrug. Sedert 1946 bedroeg die pacht f 85.p. H.A. Doch onlangs vond de raad dat te laag. Een raadscommissie bestaande uit de heren Kramer, Hopman en van der Sluis bestudeerde het geval en kwam tot de slot som dat de pacht f 110.per H.A. moest ziin. De raad onder schreef dit, waarmede de post landhuren aanzienlijk is ver hoogd. Voor een aanvrage „wo ningverbetering" met rijkssubsi- die werd f 2500.uitgetrokken. Ook kon de raad zich verenigen met het voorstel om van C. M. v. d. Oord te Schagerbrug een stuk van de voormalige tram baan aan te kopen voor f 4000. Deze grond heeft de gemeente nodig om een toegangsweg naar het bouwterrein rond de O.L.- school te kunnen aanleggen. Bur gemeester merkte naar aanlei ding van opmerkingen over het „afgelegen liggen" van de nieuw te bouwen woningen op, dat al leen op deze wijze te Schager brug een kom te vormen is. Zo dra er flink wat huizen staan is dat bezwaar te ondervangen. Voor de financiering van „Zui derzon" zal f 600.000.als kas geldlening worden opgenomen, ofwel als rekeningcourant bij de Bank van Nederl. Gemeenten. De stichting Kraamcentrum van het Witte Kruis te den Helder kreeg de gevraagde subsidie van f 1.per verzorgingsdag. Vorig jaar waren er in deze gemeente reeds 251 verzorgingsdagen. Huidewoorden. Bij het voorstel om aan mevr. L. Vader-Hopman op haar ver zoek eervol ontslag te verlenen als regentes van de Sociale Dienst, gewaagde Burgemeester Breebaart nogmaals met bijzon dere erkentelijkheid van het vele hoogst belangrijke werk wat deze regentes in haar ruim veertig jarige loopbaan als zodanig heeft vervuld. Een waardering die overigens al eerder uitgedrukt was in de Koninklijke onder scheiding Oranje Nassau in zil ver. De heer Alb. Groot had om ontslag gevraagd als lid van de adviescommissie van woonruim ten. Hoewel Burgeemeester de heer Groot hoogst ongaarne zag vertrekken, wilde hij zowel als de raad de beweegredenen res pecteren. Hij noemde de heer Groot een voorbeeldig commissie lid die royaal en zonder aanzien des persoons handelde, en die in de afgelopen jaren dan ook hoogst verdienstelijk werk heeft verricht. Met algemene stemmen werd hierop de heer H. J. Veul te 't Zand tot lid van deze commissie benoemd. Men had voorkeur voor een candidaat uit 't Zand, omdat daar de woningnood het grootst is. Aangezien de hr. Alb. Groot wel bereid was om plaats vervanger te zijn werd hij als zodanig aangewezen. Inplaats van mevr. L. Vader Hopman be noemde de raad tot regentes van de sociale dienst mevr. A. D. 't Hart-Waiboer te Burgerbrug. Dat duurt nogal. De heer Doorn bracht in het midden dat er te Stolpen nu al meer dan 6 maanden iemand op een bouwvergunning zit te wach ten, en hij vroeg zich af waarom de „welstandscommissie" nu per sé altijd zijn zin moet hebben. Volgens Burgemeester Breebaart vond Ir. Wegener Sleeswiik, de voorzitter van genoemde commis sie, het ontwerp foei lelijk. De heer Doorn meende dat het al een hele vooruitgang was als iemand, die in een kippenschuur zit, eigener beweging een heel acceptable woning gaat zetten. Hij vond het funest dat men der gelijke bewijzen van goeden wil steeds maar gaat saboteren. Zijns inzien hadden B. en W. in elk geval de moeite moeten nemen om het geval te bestuderen. Voorzitter wierp hiertegen op, dat de gemeentearchitect blijk baar nog steeds aan het onder handelen was met betrokkene, nadat hij het ontwerp met be merkingen van de commissie te rugontvangen had. In elk geval is het nog steeds niet „panklaar in B. en W. geweest. En B. en W. zullen het toch eerst moeten zien voordat er een beslissing over genomen kan worden. jj De laatste dag van 't jaar, de dag van het bezinnen, S PELS wenst U allen toe, nu 't nieuwe gaat beginnen: 3 Voorspoed en vrijheid, Gezondheid en blijheid, 3 Maar bovenal dat eindelijkde vrede het zal winnen! 5 Oude „Bounty" per Liter f 7.15 Rode Bordeaux, p. fl. v.a. f 2.50 2 Oude Pels' Citroen Fladderac Bessen Advocaat Cognac Rhumpunch f 7.70 Witte f 5.95 Bourgogne f 6.45 Portwijnen f5.65 Sherry f4.50 Samoswjjnen f5.15 Bisschopwiin f5.80 Spaanse wijn (zoet) per fl. v.a. f 3.25 f2.85 f3.45 f4.60 f5.00 f2.90 f2.10 mi wm SCHERMERHORN Nadat de notulen en diverse ingekomen stukken waren gepasseerd, werd op de dezer dagen gehouden raadsvergadering, wat langer stil gestaan bij het verlenen van en kele premies voor woningsplit sing en woningverbetering nl. aan D. Luijt voor woningsplitsing en aan W. Blokdijk en P. Ruij- ter voor woningverbetering, wat overigens geen bedenkingen ont moette. Wel maakte de heer Plugboer aanvankelijk bezwaar tegen het geven van vrij man daat aan B. en W. voor het bij eventuele nieuwe aanvragen ver lenen van subsidies voor woning verbetering tot een bedrag van f2000.Hij meende, dat daar mede' wel wat al te veel werd getornd aan 't beschikkingsrecht van de Raad in deze. Nadat de voorzitter evenwel had uiteen gezet, dat mogelijk nog binnen komende aanvragen met de mees te spoed zouden moeten afge werkt, daar werk, hetwela niet meer voor 1 April gereed, komt, niet in aanmerking zou komen voor de zgn. DUW-premie, wer den geen verdere bedenkingen meer gemaakt. In verband met de vergoeding van de kosten van het bijz. lager onderwijs over 1953 werd het bedrag per leerling vastgesteld op f 44.34. Het voorstel van B. en W. om uit de Algemene Politieverorde ning de passage te schrappen, waarin aan B. en W. de bevoegd heid wordt gegeven tot het ver lenen van vrijstelling voor deel name aan de vuilnisophaaldienst, werd tenslotte, met de hpren v. Langen en De Boorder tegen, aangenomen. Vervolgens werden een aantal subsidieaanvragen afgewezen te weten van de Ver. voor Vreem delingenverkeer, het Comité voor Samenwerking inzake Beroeps keuze, het Kraamcentrum Alk maar en de bond van Natuurbe- schermingswachten. Voor het werk van zuigelingen en kleuterzorg werd resp. f 260 en f 120 subsidie verleend. Enkele bezwaarschriften tegen schoolgeldaanslagen werden af gewezen. De van Ged. Staten ontvangen nota van opmerkingen ten aan zien van de begroting 1953 be vatte slechts enkele punten van ondergeschikt belang, in verband waarmede de voorzitter zijn waardering uitsprak voor het werk van de secretaris. Voor de financiering van de (nagenoeg voltooide) bouw van de lagere landbouwschool werd een 25-jarige 4 pCt. geldlening ten bedrage van f 34.000.aan gegaan met een annuïteit van f 2176.41 per jaar voor rente en aflossing. De Bank voor Ned. Ge meenten is de geldschietster. Hiernaast is er nog een subsidie van de provincie van f 10.000. De aanvankelijk op het program ma staande 30-jarige 4 pCt. obligatielening, waarvoor vele particulieren uit de omgeving hun aandeel hadden toegezegd, komt hiermede te vervallen. Een laatste agendapunt van meer belang was het onbewoon baar verklaren van de 2 Scher mermolens (W. v. Leijen en v.h. A. van Leijen) en de woning aan de Schermerdijk bewoond door C. Goet. Voor wat de mo lens betreft opent deze onbe woonbaar verklaring uitzicht op subsidie voor herstel. De heer Muntjewerff maakte bij voor baat bezwaar tegen de eventueel door de gemeente hiervoor te verstrekken subsidie, daar de Schermeer na het stopzetten van de molenbemaling nimmer meer een cent aan deze molens had ten koste gelegd. Wel had men steeds de rijksdaalder huur per week geïnd. Hij achtte het niet verantwoord om na deze ver gaande verwaarlozing van de zijde van het polderbestuur nog geld uit de gemeentekas voor herstel beschikbaar te stellen. Het afbreken van de molens was z.i. het meest aan te bevelen. De heer Mantel betoogde dat de molens uit economisch oog punt bezien, voor de polder geen enkele betekenis meer hebben. Als woningen zijn zij volkomen onrendabel, het huurbedrag van f 2.50 is in verhouding tot de onderhoudskosten van geringe betekenis. Met het advies van de heer Muntjewerff om de molens af te breken, kon hij zich dan ook volkomen verenigen. Nadat de voorzitter had ge pleit om zo veel mogelijk van ons toch reeds zo geslonken molenbezit te trachten te behou den wat nog mogelijk is, merkte ook de heer Van Langen nog op, dat men over 100 jaar wellicht de heer Muntjewerff nog dank baar zou zijn indien hij er toe zou besluiten aan 't behoud van de molens zijn medewerking te geven. OBDAM De collecte onder de H.H. Missen voor de Weleerw. Pater Jac. Obdam die naar de Missie vertrekt, heeft de mooie som van 900.opgebracht! W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENIGE REGEN OF SNEEUW DE BILT, 30 Dec. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of sneeuw. Gelei delijk stijging van tempera tuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. NOORD SCHARWOUDE Met ingang van Maandag 29 Dec. zijn de minimum ophoud- en ver- goedingsprijzen verhoogd. De prij zen zijn thans: Waspeen (a) 10,8,6, Breekpeen 6,5, Rode kool 7,5,60; 4,20 Witte kool 6,—; 4,80; 3,60 Gele kool 6,50; 5,20; 3,90 Groene kool (a) 7,50; 6,4,50 Groene kool (b) 6,4,80: 3,60 Bieten (a) 5,4, Bieten (b) 4,3,2, Resp. minimumophoudprijs: a kwaliteit; b kwaliteit. Heffing alle producten 50 cent per 100 kg BEVERWIJK, 29 Dec. 1952. Andijvie I 0.930.98, II 0.80— 0.90 p. kg; bloemkool 1C 0.10 0.12 p. stuk; bosjpeen I 0.260.32, II 0.200.25 p. bos; waspeen I A 0.17—0.24, IIA 0.12—0.16 p. kg; tomaten IIA 1.0012.20, IIC 0.80 —0.90, ICC 0.50—0.70 p. kg; groene kool IA 0.080.14, IB 0.060.08 p. kg; boerenkool I 0.15—0.19, II 0.10—0.15 p. kg; rode kool IA 0.08—0.11, IB 0.06 —0.08 p. kg; gele kool IA 0.07 0.09. IB 0.06—0.07 p. kg; uien I 0.020-0.30 p. tog; prei IA 0.22— 0.30, IB 0.180.22 p. kg; sprui ten IA 0.56—0.73, IB 0.30—0.55 p. kg; kroten IA 0.10—0.14 p. kg; knollen IA 0.15—0.20, IB 0.110.15, IC 0.090.11 p. stuk* breekpeen IC 0.10—0.13, IB 0.05 0.10, ID 0.060.09 p. kg; ap pelen 0.030.19 p. kg; peren 0.03 0.10 p. <kg; peterselie 0.200 29 p. bosje; selderie 0.08—0.26 p. bosje. A ¥caan,^ 29 Dec- '52. Tomaten A 65—190 p. 100 kg. Witlof 42— 84; Bloemkool 16—37 p. 10 st.; Rode Kool 7—13 p. 100 kg.; Sa- voye Kool 9—10; Groene Kool 916; Spruitkool 2374; Boere- kool 6—24; Sla 5.50 p. 100 St.; Andijvie 30—110 p. 100 kg.; Rode Bieten 5—12 p. 100 kg. Gare Bie ten 1518; Bospeen 2030 p. 100 bos; Winterpeen 7—12 p. 100 kg.; Waspeen 18—29; Uien 13—22.40; Uien Driel. 1020; Uien Nep 3J; Prei 9—24; Druiven 126—135; Appels: Bramley Seedling 3—6 p. 100 kg.; Cox Orange Pippin 3065; Glorie van Holland 12 35; Goudreinette 827; Gronin ger Kroon 617; Jacques Lebel 39; Jonathan 8—36; Laxton Su perbe 1036; Notaris-appel 4 21; Present van Engeland 832; Ster-appel 15; Zoete Campagner 621; Zoete winterkroon 1036; Peren: Bonne Louisse d'Avran- ches 824; Comtesse de Paris 3 8; Conférence 717; Doyenné du Cornice 3256; Fertilori 01 15; Gieser Wildeman 10—22; Winterlouwtje 411; Winterjan 4—14; Zwijndrechtse Wijnpeer 3 6.50. ALKMAAR, 29 Dec. Toma ten A 30230; witlof 5885; rode kool 6.5012; savoye kool 5.50 8; groene kool 918: spruitkool 2065; boerenkool 1525: sla 2 12; andijvie 5086; bieten 6 15; winterpeen 5.5012; waspeen 11—27: uien 825; prei 1325; soepgroenten 824; peterselie 11 15: knolselderij 424.50: Ap pels: Jonathan 1124; Goudrei nette 1132; Present van Enge land 1224; Groninger Kroon 6 25: Peren: Comtesse de Paris 1131: Gieserwildeman 617; Winterjan 614. AMSTERDAM, 29 Dec. 1315 runderen, le soort 2.752.90, 2e 2.65—2.75, 3e 2.45—2.60 per kg gesl. gew., 214 varkens, le soort 2.27—2.29, 2e soort 2.25—2.26, zware spekvarkens 2.202.23 p. kg gesl. gew., 36 nucht. kalveren 1.301.35 per kg lev, gewicht, 1 schaap geen notering. OBDAM, 29 Dec. 8000 kg uien 21.80—22.80, grof 20.40— 20.60, 1000 kg peen B 12.30— 12.50, C 11.90, D 7.70, 8000 kg bieten A 12 7012.80, B 11.70— 13.20, C 7.40—7.60, 1100 kg sprui ten 23—31. GRAANBEURS AMSTERDAM AMSTERDAM, 29 Dec. Bin nenlandse granen. (Boerennote- ringen): Rode tarwe ƒ26; witte tarwe ƒ26.15; rogge 26.50: Zo- mergerst 3iƒ33; wintergerst ƒ31.25; haver 26.25: gr. erwten ƒ4650; capucijners ƒ4047; bruine bonen 60ƒ65: paarde- bonen ƒ33ƒ34; karwijzaad 57; blauw maanzaad 110: geel mos terdzaad 6062;' kanariezaad 32. Alles per 100 kg. WARMENHUIZEN, 30 Dec. Uien 20.10; driel. 26.10; Bieten a 12.20—12.60; c 6.50: Modjo 6.10: Rode kool 712.60: Witte kooi 6.10—6.30. DIEPENVI selijke en Sion voerl zon te d bomen hu van de A schap om welkom a die ge kom 12 Novei werd als r klooster Si< lachias Mu door de A van Utrech B. J. Alfri wi.id in de Na de pl< prelaten m het koor „E Nadat de taar had leidden de Alphonsus Willibrordu ling naar h ten van de nieuwe Abt Vervolgen waarbij de tor geassisti Hilarius Fe Adolphus v sub-diaken, tens fungee Bij het Gra ceremoniën Vervolgens gezet en hi< dingsplechtij de overreiki schoenen en was geëindi troon had p men al zijn om hun eer het kussen ken. Na het tige zegen abt de vred bisschop-Coa assistent-abh het laatste waarna het verlaten en kapittelzaal derheid zij moeder en abt de plech den. Onder de gen wij voo het Aartsbi heer P. R. Westmalle tus Eyckmai Gabriël van Koningshoeve Willibrord v< te Echt Dom Tegelen Don Laar, van Dom Felicier dert Dom Al van Orval de Paul Son van de Don pater N. Sir Benedictijnen Willibrordsm Tholens O.S ten te Deven De hoogeerw veen, Apeldc Almelo, A. Zwolle, en ee uit de omge ris der Konii J. B. G. M. Schueren, de Diepenveen de gemeent Vries. Pater Don- werd 12 N< Hij werd lf sterdam get April 1927 klooster Sion hij tot priest ALKMAAR „Grand Old derlands Tol Oct. j.l. 75 Reeds op deed z;j einc neelschool, v« treurspel en gagement bij het toenmalif van Lier" in Amsterdam, staan op haa enige actrir schouwburg Franse regen tot Officier Sinds enki geregeld bij moedia en o heeft deze ongelofelijk en ontbreekt appél bij ee gebeurtenis. Het is een tenis dat dezi nog eens in den, en nog haar groot heden biedt. Mevr. Rika Nieuwjaarsdag vertolken in drie bedrijven Alexander Cai door de uits bij „Comoedia direct aanslaat stekende bezet n.l. o.a. IJda nier-Johan Els Guus Hermu Brandenberg. De mooiste a.s. aan Mei brengen is zaal. De voorstelli -Het Gulden

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2