40 doden, 500 gewonden, 150 personen vermist m Piloot doodgeschoten dooi een Chinees passagier Een nieuw jaar trad binnen in een warrelende wereld Vliegtuig (tegen eik) uit elkaar gescheurd West-Duitsland bereid tot uitlevering Alkmaar en omgeving Treinbotsing bij Maastricht Alle passagiers overleefden het hachelijk avontuur Amerikaanse waarschuwde jagers op Formosa Noodlanding van skymaster Prins Bernhard op vacantie RAMP IN VALPARAISO (Chili) Springstoffen-magazijn de lucht in geslingerd Voetzoeker oorzaak René Mayer aan het formeren Gebouwd zonder vergunning Tijdens luchtreis Java-Manilla Oude j aarsavond te St. Anton De ontsnapten van Breda NOORDHOLLANDSI Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week. inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nun* minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Scbagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. fin '""t:! Vrijdag 2 Januari 195£ 48e Jaargang No. 12667 Buiten God is t nergens veilig (Vondel) VALPARAISO, 1 Jan. Veertig personen zijn om het leven gekomen en 500 anderen liepen verwondingen op, toen vanmorgen in Valparaiso een hevige explosie plaats vond in een magazijn met ontplofbare stoffen, naast een fabriek van zuurstofcylinders. Honderd en vijftig per sonen worden vermist. Volgens mededelingen van de politie was een voetzoeker van een jongen die het nieuwe jaar begroette, de oorzaak van de ramp. Door de voetzoeker vatte een houten gebouwtje vlam. De brand verspreidde zioh snel en om twee uur twintig vanmorgen vond de ontploffing plaats. De slachtoffers werden hoog de lucht in geslingerd en de rook verduisterde volkomen de heldere maannacht. Zeven fabrieksgebouwen wer den vernield voor de brandweer het vuur om ongeveer half zes meester was. Het is de grootste ramp die deze Chileense havenstad met ruim 200.000 inwoners getroffen heeft, sinds de aardbeving van 1906. De autoriteiten deelden van middag mede dat wellicht hon derd mensen het leven verloren hebben tengevolge van deze ramp, hoewel om twaalf uur pas 39 lichamen geborgen waren. De explosie vond plaats in een gebouw waar grote hoeveelheden dynamiet opgeslagen lagen. Vol gens 'Militaire Experts uta<i"de ex- PARIJS René Mayer (radi caal) heeft er in toegestemd po gingen te doen een kabinet te vormen. Mayers program zal niet veel afwijken van het program, waar op Bidault faalde, doch hij zal de steun van zijn eigen partij, de radicale, hebben, die Bidault niet kon verwerven. Hij zou Bi dault de portefeuille van buiten landse zaken willen geven, het geen hem wellicht de steun der Gaullisten zou opleveren. Deze vertrouwen er n.l. op, dat Bi dault geen ratificatie van het Europese legerverdrag zal af dwingen. plosie de kracht van tien ton bommen. De ontploffing vond plaats ter wijl honderden brandweerlieden bezig waren het vuur te bestrij den dat uitgebroken was in de fabriek voor zuurstofcylinders. Vele van de slachtoffers zijn brandweerlieden die door de he vige luchtdruk in de vlammen geslingerd werden of van de ladders stortten. Het Arnhemse gerechtshof heeft de 31-jarige landbouwer G. J. Z. te Nijveen, gemeente Voorst, en de 45-jarige aannemer H. de W. te Ernst veroordeeld tot een geld boete van 300 gulden subs 1 mnd hechtenis, wegens het bouwen van een boerderij zonder de be nodigde vergunning, inplaats van een landbouwschuur waarvoor de verdachten wel een vergun ning hadden. De economische politierechter te Zutphen legde verdachte Z. een boete op van veertig gulden en verplichtte hem binnen een maand de boerderij af te breken. De aannemer werd veroordeeld tot 600 gulden boete. ©e: Fjjawjr vsu hot Arnhem se Hof, Mr. Hoekstra, had 500 gulden of twintig dagen tegen beide verdachten geëist. Het af breken van de boerderij achtte Mr. Hoekstra echter economisch niet verantwoord. Deze opvatting blijkt thans door het Hof te zijn overgenomen. Vijf gewonden Op het stationsemplacement bij Eysden is hedenmorgen een zware locomotief tegen een stil staande personentrein gebotst. De trein moest om 7.30 uur naar Maastricht vertrekken. Het onge luk gebeurde tijdens het omrij den van de locomotief. De remmen van de locomotief zijn tijdens het omrijden door gegleden, aldus de persdienst van de N.S. Tengevolge van de hevige schok ontstond er een panische schrik onder de zioh reeds in de trein bevindende reizigers. Vijf hunner werden gewond. De heer van de Wal uit Eysden, die het neusbeen brak en mej. v. Habets uit Eysden, die een hersenschud ding opliep, waren er het ern stigst aan toe. Met een kwartier vertraging kon de trein naar Maastricht vertrekken. TWEE DODEN Personenauto tegen een boom 's-HERTOGENBOSCH, 1 Jan. Op de eerste dag van het nieuwe jaar is onder de gemeente Rosmalen een ernstig auto-onge luk gebeurd dat twee mensen levens heeft gekost. Nabij het sanatorium Maria-oord kwam hedenmiddag te ongeveer half vier een personenauto te slippen. De wagen vloog met grote kracht tegen een boom. De ongeveer 40-jarige mevrouw B. werd op slag gedood. De vier andere inzittenden werden met verwondingen naar het Grote Ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht, waar enige tijd later het 12-jarige dochtertje nog aan de gevolgen is bezweken. s:tP DE WEG IS NOG LANG VOOR DE JEUGD. Twee kinderen hand in hand door het leven het Amsterdamse in Vondelpark. Een aar dige opname van bovenaf op een stukje besneeuwde wereld. CJ BIRMINGHAM, 1 Jan. Een tweemotorig lijntoestel met vijf en twintig personen aan boord, is vandaag tij dens een noodlanding in botsing gekomen met een boom en in tweeën gebroken, zodat het achterste gedeelte van de romp in de boom bleef hangen, terwijl het voorste gedeelte landde op een bouwland. Wonder boven won der werd niemand van de passagiers of de bemanning ernstig gewond. juist achter de laatste rij passa giers, zodat allen in het voorste gedeelte van het toestel bleven. De passagiers waren vol lof over de stewardess, die er in slaagde door haar kalmerend op treden een paniek te voorkomen. Eén van de ontelbare slacht offertjes van de oorlog in Korea een weesje met zijn grootste bezit, zojuist van de Kerstman gekregen: een paar nieuwe, warme en wa terdichte laarsjes. Nog loopt hij op zijn oude sandalen, ze .zijn té mooi om „zo maar" aan te doen. Beide motoren van het toestel weigerden zodat de piloot ge noodzaakt was onmiddellijk te dalen. Toen het toestel uit het laag hangend wolkendek kwam, vloog het bijna onmiddellijk tegen een ruim twintig meter hoge eik. Het achterste gedeelte van de romp brak af en bleef in de tak ken van de boom hangen. Het voorste gedeelte vloog ver der en landde op een bouwter- reintje. Het schoot dwars door een heg heen, een verkeersweg over, waarbij de telefoonkabel meegetrokken werd en kwam eindelijk tot stilstand tegen een andere boom. Doodsbleek stapten de passa giers uit het voorste gedeelte van het toestel. Geen van hen was gewond. De piloot en zijn assis tent werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar hun snijwon- den behandeld konden worden. Het vliegtuig brak in tweeën Gevaarlijk vuurwerk DEDEMSVAART. De politie hier ter plaatse doet ijverig na speuring om de daders te vinden, die in één der afgelopen nachten door het afwerpen van een bran dende voetzoeker de kleding van enkele passerende dames dus danig hebben verbrand, dat deze nagenoeg waardeloos is geworden. Zowel in Dedemsvaart als in Slagharen is het onderzoek gaande. HOFROUW Het Nederlandse Hof zal in verband met het overlijden van koningin Alexandrine van Dene marken gedurende acht dagen rouw aannemen ingaande 4 Jan. En wel vier dagen halve en vier dagen lichte rouw. TAIPEH, 31 Dec. Een DC-3 van de Philippijnse lucht vaartmaatschappij is Dinsdag door jagers van de Chinese nationalisten tot landing op het eiland Tsjin Men, tussen Formosa en het Chinese vasteland, gedwongen, aldus is van welingelichte zijde vernomen. Het toestel, dat van Java op weg was naar Manilla, had een bemanning van drie koppen en zeven passagiers aan boord. Eén van de oassagiers zou de piloot, onder bedreiging met twee revolvers, gedwongen heb ben koers te zetten naar Amov in communistisch China. Toen het vliegtuig boven het zuiden van Formosa jvloog, werd van een nationalistisch '/liesveld het bevel gegeven te landen. De nationalistische autoriteiten van het vliegveld zonden, toe» zii geen antwoord kregen, iagers uit om het Philipoiinse vliegtuig te onderscheppen. De piloot van de DC-3, die gehoor gaf aan de or ders van de jagers, werd door de passagier die hem bedreigde doodgeschoten. De steward, die de piloot te hulp kwam. werd eveneens neergelegd. Tenslotte wist de tweede piloot het toestel aan de grond te zetten. Koelbloedig Eén van dê passagiers, miss Marie Ireton. een Amerikaanse uit Bethel in de staat Ohio, hield, toen de Chinese passagier, die trachtte het toestel in zijn macht te krijgen, de piloot had gedood en de steward verwond, een met lippénstift geschreven S.C.S. tegen een ruit toen een Chinees nationalistisch vliegtuig in de omgeving was. Op deze wijze werden de Chinese natio nalisten gewaarschuwd en later dwongen twee iagers het vlieg tuig tot landen. Na de landing verkeerde de Chinese passagier in de waan. dat. het toestel op communistisch grondgebied was geland. Hii ver liet het toestel en werd. na zijn vergissing bemerkt te hebben, bii ziin poging weer in te stap per- gearresteerd. De steward is aan zijn verwondingen bezwe ken. V er tegenwoor diger verduisterde geld De 27-jarige vertegenwoordiger A. H. F. uit Den Haag is gearres teerd als verdacht van verduis tering. F. had op onbevoegde wijze gelden geïnd van de afne mers "Van rijwielonderdelen, die door zijn werkgever waren ge leverd. In de loop van enkele maanden had hij op die wijze f 1600 verduisterd. F. heeft bekend. De gelden had hij opgemaakt. Hij is in verze kerde bewaring gesteld. KOREA: Het nieuwe jaar is in Korea gekomen, maar het was dezelfde oude oorlog, met kanon gebulder en een algemene im passe te velde. Verschillende geallieerde artil lerie-eenheden begroetten het nieuwe jaar met salvo's uit hun kanonnen. De luchtmacht maakte tot be sluit van het oude jaar enige vluchten naar twee vitale rode doelen. LONDEN: In Londen begonnen de inwoners de straten te vullen, om te twaalf uur het nieuwe jaar te begroeten. In de stad werden vele party's gegeven. De oude Albert Hall gonst vanavond van de drukte, door het lawaaiige bal dat 5.000 studenten daar telken jare op Oudejaarsavond plegen te hou den. Ook in de grote restau rants en hotels, zoals Savoy, wor den partijen gegeven. PARIJS: De Franse hoofdstad lag op Oudejaarsavond in een sneeuwtooi, doch dit heeft niet verhinderd, dat in alle restau rants, van het kleinste tot het grootste, alle tafels gereserveerd waren. De prijien varieerden van 12 tot 100 gulden, exclusief champagne BERLIJN: In Berlijn was deze avond de scheiding tussen het oosten en het westen duidelijk te constateren. In West-Berlijn wa ren alle tafels in de nachtclubs gereserveerd «aar in het ooste lijke deel van de stad was slechts een handvol gelegenheden open, en de weinigen die het konden bekostigen konden kiezen tussen bier, Russische wodka, Hongaarse wijn en Tsjechische brandy. BRUSSEL, KOPENHAGEN en OSLO waren gehuld in een lichte mist. In deze drie steden hing een carnavalssfeer. GENEVE: In deze stad begon nen de feestelijkheden al vroeg. Vanmorgen lesten vuurmonden vijftien minuten lang schoten om het herstel van de republiek in 1813 na een jarenlange Franse bezetting te herdenken. MOSKOU: In de Russische hoofdstad is ae jaarwisseling een gebeurtenis, die de gehele nacht Producüe der mijnen 12.517.000 ton HEERLEN. 1 Jan. De pro ductie der gezamenlijke Lim burgse steenkolenmijnen heeft in 1952 naar schatting ongeveer 12.517.000 ton bedragen. In 1951 bedroeg zii 12.424.167 ton. zodat in 1952 een meerproductie van ol.m. 93.000 ton werd behaald. K.L.M.-toestel beschadigd DEN HAAG. De skymaster PH.T.D.L. van de K.L.M., die on der gezagvoerder Mackenzie met 54 passagiers op een chartervlucht van Londen naar Karatsji was, heeft Donderdag bij Dahran (Saoedi-Arabië) een landing ge maakt. Het toestel is beschadigd. Een K.L.M.-toestel in Karatsji zal benut worden om de ge strande passagiers op te halen. GIECHELEN MAAR ALBUQUERQUE. 1 Jan. De bandiet wist niet, dat de rood harige 25 iaar oude Ruth Roman de nerveuze gewoonte heeft te gaar, giechelen, wanneer zii op gewonden is of in moeilukheden verkeert. De bandiet duwde haar znn revolver in de zij. terwijl Ruth kaartjes voor een worstel-tour- nooi verkocht. „Geef me het geld." beval hij. Ruth giechelde. „Ik meen het." zei hn. Ruth giechelde opnieuw. En toen nam de bandiet de benen. SANKT ANTON, 31 Dec. De Koningin, de drie Prinsessen en haar gezelschap hebben ook vandaag in de omgeving van Sankt Anton skitochten gemaakt. Het weer was uitstekend, maar tegen de avond begon het te sneeuwen. Met haar dochters en haar overige gezelschap heeft H.M. heden een deel van de avond doorgebracht in de z.g. „Bierkei ler" van het hotel, waai ook de andere hotelgasten bijeen waren. Om half twaalf begaven de Ko ningin, de Prinsessen en de ove rige reisgenoten zich naar de eigen vertrekken var> de vorstin, waar men gezamenlijk op de ge bruikelijke wijze de overgang van Oud naar Nieuw herdacht. Het was uiteraard - n teleurstel ling, dat de si«Mt weersomstan digheden Z.K.H. Prins Bernhard verhinderden zijn voornemen vandaag naar Sankt Anton te vliegen teneinde de jaarwisseling met zijn gezin te vieren, uit te voeren, maar klokke twaalf was er telefonisch contact tussen Soestdijk en Sankt Anton en werden de heilwensen over de lijn gewisseld. O BONN, 31 Dec. Een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn zeide vandaag, dat alle zeven uit Nederland ontsnapte oorlogsmisdadigers, zo zij gearresteerd werden, naar Nederland zouden worden teruggezonden. „Weliswaar hebben Nederland en West- Duitsland geen uitleveringsverdrag, maar de mannen zijn illegaal West-Duitsland binnengekomen en op grond hiervan kunnen zij na arrestatie weer uitgezet worden." voortduurt. De voornaamste ken merken zijn de brandende „nieuwjaarsbomen" en bezoeken van de Russische Sinterklaas: „Grootvader Vorst". De Britse ambassadeur hield een grote partij voor de diplo matieke vertegenwoordigers van de Gemenebestlanden. ROME: In Rome zijn sinds da gen alle plaatsen van vermaak uitverkocht. De Romeinen, die tegen het ochtendgloren naar huis terugkeren, moeten zich een weg zoeken door massa's gebro ken aardewerk, dat volgens de Italiaanse traditie ondanks het verbod van de politie gedu rende het gehele jaar opgespaard en 31 December op straat gegooid wordt, om het vertrek van het oude jaar te symboliseren. En tenslotte Amsterdam en Den Haag: sneeuwballengevechten om en nabij middernacht, waar door een groot aantal ruiten sneuvelde. Ondertussen moest in de hoofdstad de politie 25 maal uitrukken om vechtpartijtjes te sussen en Nieuwjaarsvuurtjes te blussen. Overigens: rotjes, don derbussen en „gillende keuken meiden. Hij voegde hieraan toe, dat de regering van West-Duitsland zich wel degelijk realiseert, dat het zevental zich schuldig heeft ge maakt aan criminele misdaden. De mannen zouden zich nimmer als „politieke vluchtelingen" op het asylrecht kunnen beroepen. De politie in Bonn heeft ver klaard, dat zij geen orders had ontvangen de uit de gevangenis van Breda ontvluchte gevange nen te arresteren. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn verklaarde daarentegen dat „reeds enige dagen geleden" van hogerhand een bevel tot in hechtenisneming van de ge vluchte misdadigers was uit gevaardigd. Schriftelijke vragen Het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel (K.V.P.) heeft aan de ministers van Justitie en van Buitenlandse Zaken sohriftelijk gevraagd of medegedeeld kan worden, wat er juist is van be richten, welke de indruk wek ken als zou onvoldoende bewa king en voorafgaand gelegd con tact met de buitenwereld deze ontvluchting hebben mogelijk gemaakt en welke stappen te Bonn genomen zijn om de uit levering van de ontsnapten, die de wijk hebben genomen naar Duitsland, te verkrijgen en welk resultaat deze stappen hebben gehad. Niet te St. Anton 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. Prins Bernhard is heden per vliegtuig naar de Canarische eilanden vertrokken voor een voorgenomen kort vacantie- verblijf. Hij is niet, zoals de bedoeling was, op Oudejaarsdag naar St. Anton gevlogen. MONSEIGNEUR VALERIA- NO GRACIAS, Aartsbisschop van Bombay, India, die ge noemd wordt als opvolger van wijlen Kardinaal Carlo Agostini, Patriarch van Vene tië. Kardinaal Agostini over leed kort na zijn benoeming als een van de 70 Kardinalen van het Heilige College van Kardinalen. Monseigneur Gra- cias zal de eerste India'se Kardinaal zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1