Mars regeerde één avond over een stad in vrieskou SCOMtS Kei onti Concert in Kapelkerk Toneelavond Grepen uit de begroting van 1953 Hard-getraind B.K.L. hesprong zwaar verdedigd Alkmaar Agenda Vrouwenkoor „Accordando" Ingekomen personen Oud-internationals in T.C. van KNVB Gebruikte auto's 40 pet goedkoper Juliana van Stolberglaan wordt doorgetrokken MARKT en BEURS Ambten er Geen verras Pagina 2 DINSDAG O JANUARI 1953 ALKMAAR Wie zich gisteravond in de vrieskou op straat begeven had, moet verschillende malen bijna ge struikeld zijn over sinistere lieden, die op de meest onverwachte punten opdoken. Ze stonden achter bomen en struiken, ze lagen in de goten langs de trottoirs en ze hielden zich schuil in de glooiingen langs de singels. Voor wie het nog niet gemerkt mocht hebben: het B.K.L. was op pad en wie dit vinnige, hard-getrainde korps lang zamerhand kent, kon meteen zeggen: en hoe! De jongens van het B.K.L. worden niet gespaard en dat is maar goed ook, want als ooit de nood aan de man komt, lijdt de best-getrainde troep de geringste verliezen en zij bereikt de beste resultaten. Wat deze jongens met hun opleiding van V, 8 we ken presteren, is eenvoudig ver bluffend. Dat zegt niet alleen de luitenant Sebel, maar dat kan iedereen zeggen, die 'n jaar of wat heeft meegelopen in de mi litaire zaken. Het was een oefening in com- pagniesverband met het bezit van de stad als inzet. Dat kan natuurlijk niet: recruten met een training van amper twee maan den in compagniesverband te la i optreden. Het B.K.L. kan dai wel. 275 man hadden omstreeks acht uur 's avonds hun stellingen betrokken, verdeeld over twee compagnieën. Het gevecht In de eerste periode van de oefening viel de 2e compagnie onder It. Benning aan; de 1ste, onder lt. Sebel verdedigde de stad. Op dat moment overschre den de aanvallers de startlijn, die gevormd werd door het Noord hollands Kanaal, de spoorweg naar Bergen en de spoorlijn naar het Zuiden. Om negen uur barst te langs de Singels het vuur los. Langs de waterkant slopen de gestalten op de bruggen aan, camouflagenetten over de helm, gezicht en handen zwartgemaakt. Menigeen zal gisteravond ge schrokken zijn, toen plotseling vanuit een donkere achtergrond, een struik of een deur, zich een gestalte losmaakte, die daar eerst niet zichtbaar was, één met zijn achtergrond. Alkmaar was verdeeld in drie sectoren. In elke sector opereer den twee pelotons, één aanval lende en één verdedigende. De stad bleek niet te houden: de eer ste compagnie moest zich terug trekken. Op zich is een goede terugtocht al een prestatie, voor al indien de vijandelijke druk groot is. Wel, de vijandelijke druk was groot, maar de terug tocht sprongsgewijze le verde geen moeilijkheden. Arme le Compagnie.... Deze phase van de oefening eindigde bij de gemeentereini- ging, waar de troep zich her groepeerde. Nu ging de 1ste compagnie in de aanval, aldus een groep juist-igelande parachu tisten voorstellend, gesteund door stad. De mannen van lt. Sebel kwamen echter niet ver. Zij wer den teruggeslagen tot over de startlijn, nota bene. De hele avond was het ge- vijfde colonne van binnen de dreun en het geknal in en rond de stad niet van de lucht. Tot na middernacht duurde de oefening voort en dat het verband zo ge makkelijk bleef te handhaven in het duister, kan op het crediet van de radiomannen geschreven worden. De commandanten van de troep waren zeer te spreken over de uitvoering van de oefening. De afwerking voldeed aan hoge eisen, gelijk wii persoonlijk kon den constateren. Jammer, dat de mannen niet beschikten over sluip schoenen. Hoewel de oefening niet licht was, zat de stemming erin. Ver schillende aanvallers bleken zo in hun rol op te gaan, dat ze terdege in de hand moesten wor den gehouden, anders hadden ze de verdedigers een ongenadig pak ransel verkocht MEISJE ONDER AUTO ALKMAAR Een 8-jarig DINSDAG 6 JANUARI Bioscopen: REX: Anna, 18 jaar VICTORIA: Limelight, alle leeftijden HARMONIE: Othello, de Moor van Venetië. 18 iaar. CINEMA AMERICAIN A. en C. in Alaska, a. lfd. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apo theek Wanna. Mient C 13: Apotheker: Mei. F. Schui- tema. GULDEN VLIES: 8 uur: Mis sie-avond. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Sparrevue 1953. HEILOO CAFé ADMIRAAL: Jaar verg. L.T.B., Heiloo. Woensdag: hoog water 11.30 u., 23.20 u.; laag water: 5.40 u., 17.25 u. Tip-top-taptoe gaat niet door ALKMAAR Wegens lijkheden, in verband met zaalhuur, kan de de - iaauiuui, n.an uc aangekondigde ^°T0'™el(s'e„ werd vanmorgen op uitZending van „AVRO's Tip- de Laat tegen schooltijd bij het Ton-Tantne" van uit Alkmaar oversteken van de weg aangere- ni den door een passerende auto; zij werd een winkel binnenge- i bereidingstijd bleek te kort om dragen, doch bleek slechts een (Jeze moeilijkheden voor de 15e buil aan haar hoofd te hebbenJanuari de datum, waarop het opgelopen. Het meisje werd! garnizoen vertrekt nog op te naar haar ouderlijke woning ge- lossen, waardoor deze plannen bracht. voorlopig van de baan zijn. DOKTER KERSSEMAKERS NAAR DEN HAAG ALKMAAR De bekende chirung, dokter J. G. A. Kersge- makers is met ingang van 1 fe bruari a.s. benoemd tot ortho- paedisch chirurg aan het katho- lieken ziekenhuis St, Joannes de Deo aan het Westeinde te Den Haag. Dokter Kerssemakers kwam ca. 26 jaar geleden als eerste katho-1 lieke specialist naar Alkmaar, en nu hij Alkmaar, waar hij in deze kwarteeuw een zeer drukke praktijk heeft opgebouwd, gaat verlaten, kan gezegd worden dat een heel corps van katholieke specialisten de lijdende mens heid ten dienste staat. De praktijk van dokter Kersse makers wordt overgenomen door dokter M. O. van der Zijl, thans te Enschede. ALKMAAR Rond de jaar wisseling zijn de volgende perso nen in Alkmaar komen wonen: C. N. Voorthuyzen van Texel naar Laat 96; C. M. Wiese van Bergen (N.H.) naar Uitenbosch- straat 95, G. Hamstra van Heilop naar Spoorstraat 58: F. C P. M Keuss van Highgate naar Emma- straat 47; F. A. Polman van Heiloo naar Heiligland 65; H. Vasbinder en echtg. van Heiloo naar Achterstraat 54; H. Alders van Maartensdijk naar Liefde laan 26; W. van Amstel van Am sterdam naar Pr. Julianalaan 14: J. H. O. Buscher. echtg. en kind van Oudorp naar Leeuwenbek straat 11: I. Crombosch van Am sterdam naar Bengerweg 51: E. M. van Teeseling van Amster dam naar Pr. Julianalaan 14; W. L. Habich van Haarlem naar Stationsweg 152; H. de Jong^ van Wymbritseradeel naar Stations weg 54; J. C. Bakker van Heer- hugowaard naar Verdronkenoord 86; K. H. Krijnen van Langedijk naar Oudorperdijkje 51; T. Prins- Stam van Velsen naar Pr. Ju lianalaan 14; J. Bakker van Eg- mond Binnen naar Hoeverweg 8; B. C. H. Habich van Arnhem naar Oudegracht 22; S. Maasdam naar Limmerhoek 11; M. Nap- Ootjers van Langedijk naar Tal- mastr. 24; L. Schoenmaker-Zwart van Egmond aan Zee naar Korte Landstraat 40: G. Coenen van Nijmegen naar Nleuwooortslaan 39: J. v. d. Heide van Kollumer- land naar Ritsevoort 32; N. Kaan en echtg. van Langedijk naar Pr, Julianalaan 14; P. J. van Meesen van Amsterdam naar St. Anna- straat 17; P. Spaans van Zjjne naar Pr. Julianalaan 14; P. van Buren,--Arnout van Bergen naar Dr. Schaepmanstraat 8; G. Baas echtig. en kinderen van Haarlem naar Kooltuin 11; T. Brouwer van Hasikerland naar Rekerstraat 14. Vertrokken zijn: N. Poelman van Friesewe-g 9 naar Amster dam: J. C. Rams van Forestus- straat 9 naar Beverwijk; J. M. Schuurman van Drebbelstraat 15 naar Heiloo; M. Jansen, echtg. en kinderen van Frieseweg 2 naar Bergen; M. J. Vrolijk, van Ro bert Orvenstraat 11 naar Velsen;.' N. Doornekamp van Bloemstraat1 21 naar Hilversum; D. G Gier- i Tamis van Baansingel 69 naar j Castricum: J. J. M. Berentzen van Nieuwlandersin.gel 55 naar Lausanne; J. Th. Groen van Nassauplein 3 naar Amsterdam; J. Hogenstijn van Pr. Juliana laan 14 naar Amsterdam; S. A. Kaai-Winder van Lamoraalstraat 3 naar Brummen. ONTSLAG DIRECTEUR V.V.Y. ALCMARIA ALMAAR De heer M. J. Spaanderman, sinds drie jaren directeur van Alcmaria V.V.V., heeft per 31 Dec. '52 zijn ontslag ingediend als directeur van de V.V.V., welk ontslag hem door het bestuur eervol is verleend. Daar het bestuur zich nog over de ontstane situatie moet bera den, zal in de vacature voorals nog niet worden voorzien. Emigratie BERGEN Met de „Sibajak" vertrekt op 7 Januari uit Rotter dam, mei. Agaath Louwe, Oude Bergerweg, naar haar verloofde Jac. Trompetter in Dunedin. het Zuidereiland van Nieuw Zeeland. Kort na haar aankomst treed zij in het huwelijk. Met dezelfde boot vertrekt even eens naar Wellington. N.-.Z. mej. R Hoogeboom uit Koedijk naar haar verloofde. DE TRAMLIJN ALK MA ARBERGEN Binnenkort beslissing BERGEN Naar ir. F. Q. den Hollander gisteren te Utrecht mededeelde hebben de Spoorwe gen bij de regering een voorstel ingediend over de tramlijn Alk maar-Bergen. De regering zal binnenkort een besluit nemen. Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 12 Dec. tot en me' 31 Dec. 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op kamer 14. eerste etage, iedere Maandag. Woens dag en Vrijdag van 17.00—18.00 uur. Wanten; broches: kettinkje: sleutels; vulpennen, schroeven draaier: rolschaatsen; pakje met inhoud; insigne: aansteker; rich tingaanwijzer: handscholnen: portemonnaie's met en zonder inhoud; contactsleutel: medailles: eieren kist: shawls; mutsen; rin gen: étui: riempjes: pijp; oara- p.uie-hoes: kinderschoentjes: pa- ranluies: bril: mesje: armbanden: slot' boekwerk: slee: ceintuurs; riem; tasje; kiompsokje: gelds bedragen; horloge: geldsbedrag: rozenkrans: spons; toeter; doosje met inhoud; kerkboekje: nagel garnituur: sigaretten: duimstok ken' wieldop; damesondergoed: kous: zakdoek: hoofddoek. Tweeling-tulp ALKMAAR. Het ge beurt 's zomers wel meer, dat een tulpenbol twee vol slagen bloemen produceert. Maar de Keer P. van der Velde, Westerweg 340 in Alkmaar mocht eerst na 25 jaar tuinderschap beleven, hoe een Kopland-bol in het kille hart van de winter tot een dergelijke prestatie in staat bleek. Reeds omstreeks de jaar wisseling was het hem op gevallen, dat één van ae bollen in zijn broeikas in- plaats van één, twee knop pen vertoonde. Dergelijke bollen leveren echter door gaans een wan-product, waarom de heer Van der Velde de verdere ontwik keling met gereserveerde belangstelling volgde. Hij was dan ook net zo verrast als zijn vrouw, toen hij haar gisterenmorgen een welgeschapen tweeling-tulp kon aanbieden. Beide bloemen zijn vol ledig uit de knop gekomen en worden door één en de zelfde stengel gevoed. HEILOO Met enkele nieu welingen versterkt, die tevoren nog nimmer op de planken had den gestaan, heeft de toneelclub van de afdeling Heiloo van de N.K.J.B. Zondagavond voor een volle zaal in de Willlbrordus- stichting een opvoering gegeven van het toneelsnel „Telefoon voor Mijnheer, Telegram voor Mevrouw", onder regie van de heer J. Lammers. Een plezierig stukje toneel. Een weduwnaar met een dochter en een weduwe met een zoon stappen samen in het huwelijks bootje. maar zij verzwijgen voor elkander, dat zij kinderen heb ben. De kinderen willen echter hun vacantie bij hun vader of moeder doorbrengen en dat ge beurt ook, met als gevolg, dat er allerlei complicaties ontstaan, die het prille geluk van het paar dreigen te vernietigen Op het laatst natuurlijk 'n dubbel happy end. Een luchtig en vrolijk nie mendalletje, dat voor een aller amusantst tijdverdrijf kan gel den. En de toneelclub heeft als geheel zijn best gedaan om het stuk een zo plezierig mogelijke vertolking te geven. Misschien was het aan het routinegebrek van de hoofdrol vertolkers te wijten, dat het spel wat vlak voor de dag kwam en er om zo te zeggen, niet werd uitgehaald wat er in zat, omdat het de spelers wat ontbrak aan fantasie en verbeeldingskracht, om een zodanige creatie te vin den, dat de humor tenvolle werd gerealiseerd. Toch is dit waar schijnlijk ontgaan aan het me rendeel van de toeschouwers, meest jongeren, die zich wel de gelijk hebben laten boeien door de gebeurtenissen op het toneel en dus zonder meer een amu sante avond hebben beleefd. In dit opzicht heeft de toneelclub dus aan de verwachtingen vol daan en mag men zich voldoende beloond achten voor het zwoegen dat aan deze opvoering is vooraf gegaan. Nu nog wat meer rou tine en een wat strakkere regie en de N.K.J.B. toneelclub belooft alle goeds voor de toekomst. De avond werd bijgewoond door de geestelijkheid van de pa rochie en rector J. v. d. Zalm. Kap. C. Watervis opende en sloot de avond met een dankwoord aan alle spelers en een bloe metje voor de dames. Tussen de bedrijven door zorg de de mondorgelclub voor een vrolijk stukje muziek. t Advertentie verdrijft spierpijn, rheumatiek, spierstijfheid, etc. U voelt direct, hoe de doordringende warmte een einde aan de pijn maakt. GENEZENDE WARMTE" ALKMAAR De belangstel ling voor dit Kerk-concert was zeer goed te noemen, en het feit dat dit vrouwenkoor o.l.v. diri gent Jonker, reeds een sterke indruk van een vorig optreden heeft nagelaten, zal tot de inte resse niet weinig hebben bij gedragen. Organist Piet Kee speelde als introductie, enkele stukken uit een z.g. Orgelmis van de Franse componist Fr. Couperin. Met de betrekkelijk beperkte dispositie van dit orgel, wist de organist toch een artistiek resultaat te bereiken. Hierna kwam „Accordando' ons met twee bijzonder mooie en boeiende stukken voorzingen n.l. „Kyrie" uit een Mis van K. Luython en Vere Languores van Lotti. Dirigent Jonker wist er weer een vocaal hoogstaande prestatie van te maken. Goede contrast- werking en stijlvolle voordracht, waren de voornaam ste kenmerken van dit voortref felijk koor-zingen. Deze twee stukken waren reeds voldoende om vast te stellen dat „Accor dando" de reeds verworven re putatie, niet alleen heeft ge handhaafd, maar in gaaf ensem ble-zingen misschien nog heeft overtroffen. De solist Henri Welbooren, bas-bariton, zong met fraai stens- geluid enkele werken van Han del en o.a. de niet zoveel ge hoorde Lieder von Gellert van Beethoven. De sopraan soliste Erna Spoo- renberg zong uitsluitend werk van Handel en Bach, dat zij hier met haar prachtige stem weer technisch uitstekende dingen deed, behoeft feitelijk gezien de bekendheid van haar presta- tie's geen nader betoog. Beide solisten hebben zeer ze ker het auditorium enkele muzi kaal zeer schone momenten we ten te schenken, en vormden een waardige afwisseling van dit zeer geslaagde koor-concert. De verdere zang van het vrou wenkoor verplaatste ons meer in de romantische sfeer van Psalm 23 van Schubert. Laudi alle Vir- gine Maria van Verdi, en drie liederen van de Nederlandse Verhouding Federatie V.V.V.'s Alcmaria ALKMAAR Als gevolg van de bemiddelingspogingen van jhr Six van Hillegom, voorzitter van de Provinciale V.V.V. heeft het bestuur van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzee kanaal zich bereid verklaard te bevorderen dat in het bestuur van de Federatie een plaats wordt ingeruimd door de V.V.V. uit de gemeente, waar de zetel der Federatie is gevestigd. Dit betekent, dat Alcmaria V.V.V. omdat de zetel der Federatie in Alkmaar is gevestigd binnen kort in het bestuur der Federa tie vertegenwoordigd zal zijn. Voorlopig is een der leden van het dagelijks bestuur van Alc maria als adviserend lid aan het Federatiebestuur toegevoegd. Harmonie St Caecilia ALKMAAR De Kerstvacan- tie is voorbij en we gaan vol goede moed het nieuwe jaar in. De repetities beginnen weer. He den (Dinsdagavond! komt het vendel in de Vondelschool en het corps komt morgen (Woensdag) in de kleuterschool aan het Ver dronkenoord. De leerlingen ko men op de hun bekende tijd bij de heer Bruystens, Geesterweg. Het bestuur rekent er op, dat alle leden present zijn, dit in ver band met de a.s. donateursavond. componist Henri Zagwijn. Ook in deze koorwerken werden vo caal door „Accordando" zeer mooie dingen gedaan, de gele genheid tot fijne nuancering, welke deze werken bieden, werd volkomen uitgebuit. Met dit dameskoor bezitten we weer een ensemble, waarvan we o.l.v. dirigent Jonker nog veel goeds kunnen verwachten. De organist Piet Kee speelde nog een Praeludium in d. kl. t. van Max Reger een nog steeds te weinig gespeeld componist. En voor deze keuze, plus de muzi kale interpretatie, kan men deze organist erkentelijk zijn. Waar nodig speelde Klaas Venneker zeer goed de klavierbegeleiding. Jammer dat het orgel wel enigs zins ontstemd was. De baten van dit zeer geslaagde kerk-concert komen ten goede aan het restau ratiefonds van de kapelkerk. W. Schreurs Ir Denis en Pellikaan DEN HAAG Tot leden van de Technische Commissie van de K.N.V.B. zijn benoemd de oud internationals ir. H. L. B. Denis (Den Haag) en H. A. Pellikaan (Tilburg). Onderhandelingen zijn nog gaande voor een vertegenwoordi ger uit het Noorden in deze com missie. De T.C. is thans als volgt sa mengesteld: G. Kruyver, voor zitter, ir. H. L. B. Denis, C. van Es, H. P. Hoolboom, H. A. Pel likaan en nog een te benoemen zesde lid. De Technische Commissie heeft tot leden van de Keuzecommis sie benoemd de heren H. P. Hool boom (Ede), voorzitter van het Arnhemse „Vitesse", als voorzit ter, ir. H. L. B. Denis (Den Haag) en C. van Es (Soest) als leden, waarmede het bestuur van de K.N.V.B. zich volkomen ac- coord heeft verklaard. (Zie ook pagina 3) vergeleken bij Dec.51 De „Enavo" (Eerste Neder landse Auto-veiling Organisatie) deelt ons mede, dat de gemiddel de prijs van gebruikte auto's aan het einde van 1952 veertig pro cent lager was dan aan het einde van 1951. Over 1952 heeft de „Enavo" 10.480 auto's geveild, waarvan een derde werd gegund. Op de veilingen worden voor-oorlogse auto's bijna niet meer ingeschre ven en hieruit concludeert men, dat deze wagens vrijwel geheel uit het Nederlandse autopark ver dwijnen. Gezien de aanvoer op de veilingen is de „Enavo" van mening, dat er in Nederland een surplus aan goede automobielen bestaat. In verhouding tot ande re landen in Europa liggen de prijzen van gebruikte auto's in Nederland het laagst. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, ge dig van Dins dagavond tot Woensdagavond AANHOUDENDE VORST Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land. Meest matige wind tus sen Zuid en Oost. Over wegend lichte vorst. Aan de aanbiedingsbrief voor de gemeentebegroting over 1953, waaruit wij gisteren reeds enkele punten publiceerden, ontlenen wij nog het volgende: Over het jaar 1952 kon de ge meente aan leningsgelden opne men f 3.816.925, terwijl door het vrij geven van geblokkeerde ge meentefondsuitkeringen 1948 1950 voor de financiering van in vesteringen bovendien f 1.854.913 beschikbaar kwam. Op 1 Jan. '53 bedroeg de totale behoefte aan middelen wegens gedane investeringen naar ra ming f22.094.441; de financiering geschiedt voor f 16.720.941 door geldleningen en voor f 4.604.282 door in het financieringsfonds belegde reserves en fondsen; voor 't overige door kasmiddelen. De totale in 1953 optredende behoefte aan financieringsmidde len voor de kapitaaldienst wordt geraamd op f 6.925.080, welk be- l drag hoofdzakelijk door lenin gen zal moeten worden aange trokken. De begroting sluit voor de ge wone dienst in inkomsten en uit gaven op een bedrag van f 8.411. 413 met een onvoorzien van f 60.000 voor de kapitaaldienst op f 1.481.775. De kosten der politie worden geraamd op f 387.056, in welk bedrag het Rijk voor f350.238 bijdraagt. Aan het Rijk is ge vraagd de bijdrage te verhogen tot het bedrag der kosten. Bescherming Burgerlijke Bevolking. Voor de Bescherming Burger- 1 lijke Bevolking, welke dienst in 1953 zijn beslag zal krijgen, is f 65.100 geraamd. Het ligt in de aantal vrijwilligers te werven, dat de in het kader der burger lijke verdediging te formeren diensten volledig kunnen worden bemand. In verband hiermede worden naast de kosten van leiding en administratie op de gewone dienst de kosten van op leiding geraamd en op de kapi taaldienst de kosten van aan schaffing van brandblus- en red dingsmateriaal t.b.v, de blok- ploegen en de wijkposten. Op de kapitaaldienst is voorts uitgetrokken een bedrag van f 26.845 voor de bouw van een droogtoren met slangengoot aan de brandweerkazerne. De begroting van het Centraal Ziekenhuis sluit met een door de gemeente te dekken tekort van f 236.734. De onderhande lingen met de buitengemeen ten hebben nog geen definitief resultaat gehad, zodat slechts de aanvankelijk toegezegde bij dragen geraamd konden wor den. Op de kapitaaldienst is f 110.000 geraamd voor de stichting van 'n nieuw gebouw voor het districts consultatiebureau voor de tuber culosebestrijding. Het is de bedoeling voor de subsidiëring van de plaatselijke kruisverenigingen een subsidie regeling volgens te voren be paalde normen in te voeren, het geen voor deze verenigingen een betere werkbasis vormt dan de thans incidentele vaststelling van de subsidiebedragen. Dit voorstel komt bij de begroting aan de orde. Het tekort op de Alkmaarse Overdekte bad- en zweminrich ting bedraagt weer ca. f 20.000. Het reeds eerder door B. en W. toegezegde voorstel inzake de rechtsvorm van de instelling is nagenoeg gereed. Openbare werken, In de begroting is voorzien in bedoeling binnenkort 'n zodanig de bouw van een brug over de Biekersloot in het verlengde van de Jul. van Stolberglaan en de aanleg van het daarop aanslui tend weggedeelte van de Willem de Zwijgerlaan, tot aan de bij de Heiloërdijk geprojecteerde knooppunt, welke werken als onderdeel van de secundaire weg tussen de Kennemerstraatweg en de Omval in gemeenschappe lijk overleg met het provinciaal bestuur door de gemeente wor den voorbereid, terwijl de pro vincie het weggedeelte van het knooppunt tot aan het Noord hollands Kanaal in voorberei ding heeft genomen. De totale kosten van het deel der ge meente bedragen f 862.200. waarvan f 72.200.als kosten van bouwrijpmaken van het aan liggend bouwterrein op de grondprijzen verhaald kan wor den. B. en W. achten de aanleg van deze weg mede in het belang van het verkeer van voldoende noodzaak, om haar thans op de begroting te plaatsen, temeer daar op de begroting van het provinciaal wegenfonds de eer ste bijdragen voor het provin ciale deel zijn uitgetrokken. Het nadelige saldo van het Plantsoenbedrijf wordt geraamd op f 127.635.— (f 4.255.meer dan in 1952). Het exploitatie tekort op de Algemene Begraaf plaats bedraagt de laatste jaren f 15.000.B. en W. menen nu ae tijd gekomen de reeds eer der aangekondigde verhoging der begrafenisrechten door te voe len;: het voorstel komt nog vóór de begroting aan de orde. In overleg met de gemeente besturen van Purmerend en Hoorn zal ook binnenkort een billijke verhoging van de (voor oorlogse) markttarieven worden voorgesteld. Op de kapitaalsuitgaven zijn geraamd f 12.000.voor de aanschaffing van gereedschappen, f 30.500.voor een vijfde rol- trommelauto en f 80.0000.voor de uitbreiding van dienstgebou wen van de gemeentereiniging. K.J.M.V. ALKMAAR De bijeenkomst ten in het nieuwe jaar worden ingezet met een speciaal pro gramma, t.w. Aetherforum. Het belooft niet alleen leerzaam, doch ook amusant te worden. Tevens worden enige belangrijke mede delingen verstrekt. Ook deze keer zijn alle leden natuurlijk present. Jaarvergadering L.T.B. HEILOO De afdeling Heiloo van de L.T.B. zal vanavond in Café Admiraal om half acht een vergadering houden, waarop de Al,ge-meen Secretaris van de L.T.B., Mr. J. Vermeulen één en ander zal vertellen van zijn reis naar de Verenigde Staten. Te vens staat op de agenda de be stuursverkiezing, wegens het pe riodiek aftreden van de heren J. Schuyt en P. de Wit. Tenslotte wordt een gratis verloting ge houden van waardevolle prijzen. Het bestuur verwacht, datalle leden presen-t zullen zijn. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Maria H. dochter van J. T. T. Verhaart en W. van Kestereo; Johannes G„ zoon van J. Mans en C. van den Hoek; Margaretha J„ doch ter van C. M. Koning en J. H. M. Groot! Maria E., dochter van J. Admiraal en S. Peereboom. Overleden Elisabeth Min, 76 jaar, wed. van Oene Jonker; Jo hannes A. Groenland 76 jaar, weduwnaar van S. den Das. Hij had het nog te goed ALKMAAR Gisteravond meldde zich op i.et politiebureau te Alkmaar een 18-jarige Am sterdammer met het verzoek om onderdak voor de nacht. Het bleek echter dat de jeugdige Amsterdammer nog een veroor deling tegoed had waarom men hem gelijk maar heeft ingesloten. Hedenmorgen is hij overgeleverd aan de Justitie. R.K .Vrouwenbeweging Tweede excursie naar het P.E.N. SCHOORL De vorig jaar gehouden excursie naar het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf te Bloemendaal is dermate geslaagd, dat een tweede trip moest wor den aangevraagd. Déze is thans vastgesteld op 22 Januari a.s. Er zijn nog enkele plaatsen in de autobus beschikbaar, zodat de genen, die zich nog niet hebben opgegeven en toch mee willen g-aan. er goed aan doen zich on verwijld aan te melden bij mevr. Meijer. Na 15 Januari is het on herroepelijk te laat. Inbreker aangehouden ALKMAAR In Alkmaar werd gister aangehouden de 28- jarige betonwerker C. M.. M. heeft in 1951 een inbraak ge pleegd in Lochum, waarbij de buit bestond uit geld en gouden sieraden. Het geld bleek inmid dels verdwenen, maar een deel van de sieraden kon nog worden achterhaald. Hij is inmiddels aan de rijkspolitie te Lochum over gedragen. A. C. CONIJN SPREEKT VOOR L.T.J. OVER RUSLAND ALKMAAR De afdeling Alkmaar en Omstreken van de L.T.J. houdt op Woensdag 7 Jan. in de bovenzaal van het Wapen van Heemskerk een vergadering, tezamen met de L.T.B. waarop de heer A. C. Conijn zal komen spreken over een reis, die hij eens gemaakt heeft naar Rus land. Het bestuur verwacht, dat de LTJ-ers in zo groot mogelijke getale zullen opkomen. Natuur lijk zijn ook de dames en de zus ters van de leden hartelijk welkom. AMSTERDAM, 5 Jan. Binnen landse granen (Boerennoterin- gen) Rode tarwe f25.95; Witte tarwe f26.40; Rogge f26; Zomer- gerst f3133.25; Wintergerst f30 31; Haver f2526.50; Groene erwten f4650; Capucijners f40 42; Bruine bonen f6065; Paardenbonen f3234; Karwij- zaad f57; Blauw maanzaad f 110; Geel mosterdzaad f6062; Kana riezaad f32. Alles per 100 kg. OBDAM, 5 Jan. Aangevoerd: 14000 kg Uien 27.1027.60; grove 23.70—23.90; driel 28.60—29; nep 37; 10000 kg breekpeen 12.30 13.30; c 10.30—11; d 8.80—9.20; 16000 bieten a 12.80—12.90; b 13— 13.40: c 7.80—8.30; Modjo 4.50— 6.60; 6000 kg Gele kool 6.50: 1100 kg Groene kool 14.10: 900 kg Spruiten 47.57. ZWAAG. 5 Jan. Uien 3—16; bieten 38.50; prei 2738: gele bew. kool 6.609.10; groene kool 9.10—15.50; rode kool 4.20—12.60; boerenkool 1825; spruitkool 20 52; witlof 1959; waspeen 27; an dijvie 9899: gare biet 1520; Cox Orange 1070; Dekkers klorie 21 31; Glorie van Holland 1029; goudreinette 829; Gron. kroon 410; Jonathan 10—32; Laxton superbe 731; notarisappel 10 24; Present van Engeland 725; sterappel 430; Beurre Alexan der Lucas 628; Conference 6 50; Doyenne du Cornice 4558; Gieser wildeman 6—24; Président l'Outreuil 1427. BEVERWIJK. 5 Jan. Glas- andijvie I 1.06—1.19: II 0.90—1.01; waspeen I A 2632: II A 1725; groene kool I A 1116: I B 8 11; gele kool I A 7—8; I B 6—7; rode kool I A 9—13; I B 7—9; boerenkool I 1524; II 1015; breekpeen I C 915; I B 58; kroten I A 11—15; I B 7—10; spruiten I A 6489; I B 5062: prei I A 35—48: I B 30—34; knol len I A 20—25; I B 16—19: I C 10—15: selderie 10—15. WARMENHUIZEN, 6 Jan. Uien 26.10—28; peen 13—13.20, gele kool 6.508.40, rode kool 7.5014, witte kool 6.108.70. NOORD SCHARWOUDE, 6 Jan. Aangevoerd 8300 kg peen: B 12.30—13; C 9.20—10.40; D 7.90— 8.20; 700 kg kroten A 12; modjo 4; 15.000 kg uien 25.6029.30; grote 22.8023.60; drielingen 28.29; nep 24; 42.000 kg rode kool 714.50; 13.000 kg gele kool 6.509.90; 15.000 kg groene kool A 7.50—i3; B 6; 120.000 kg. Deense witte kool 68. LANGEDIJK. 6 Jan 45000 kg rode kool I 7—14.70. II 7— 11.70; 45000 gele kool I 0.50— 10.60, II 6.50—9.40; 40.000 kg groene kool A 9.7013.40; 50 000 k,g Deense witte 68.40; 15 000 kg uien 26.7029.60, grove 23 24.10, drielingen 26.9028.40; 3000 kg peen B 12.60, C 11.20; 500 kg witlof I 63—66. II 53—54: 450 kg spruiten A I 3850. Alkmaarge Exportveiling ALKMAAR. 5 Jan. Aard appelen 4.508.00. witlof 36 58. rode kool 6-13. savove kool 59.50, groene kool 615.50, spruitkool 1522. boerenkool 17 25.50, sla 22.50. andijvie 65 —2.20. bieten 514. winterpeen 614. waspeen 830. uien 5 25. prei 3035.50. soepgroenten 1419.50. soep 1627.50. goud reinette 1327. present van en- geland 1623 winterian 715. Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR, 5 Januari. 4 paar den 650800, 105 koeien 550 1080; 1ste kwal. 2.75—2.80, 2e kw. 2.02.75, overige soorten 2.40 2.60 per kg.; 43 nuchtere kalve ren 5290, 37 vette schapen 85 135; 310 varkens, vleesvarkens en zware varkens 1.861.90, lichte varkens 1.701.86, zeugen 1.701.80 per kg. Voor de runderen bestond der mate veel belangstelling, dat het betrekkelijk ruime aanbod toch onvoldoende bleek om aan deze vraag te voldoen. Het gevolg was dat de handel goed geweest is, maar dat de noteringen hoger kwamen te liggen dan verleden week. De kalveren en schapen zijn stug, doch duur verkocht. Bij de beoordeling van de geringe aan- voercijfers is t^it ook begrijpelijk. Het waren vandaag overwegend prima slachtvarkens, die werden aangevoerd, 't Blijkt, dat de om zet van varkensvlees in de win kels is meegevallen, want op de markt was er van koperszijde veel animo. De handel verliep vlot. Al is de maximum gegeven prijs gelijk aan die van de vorige week, toch kon worden vastge steld, dat de notering vandaag gemiddeld even hoger lag. Het aantal zeugen was niet groot, met maar weinig handel. ALKMAAR - kreeg laatst zijn deugtlelijl tige analyse k dat het met zuivere koffie inderdaad uit gedegen onder ren. Wal de fa dige falsifieati een raadsel. Niet alle 14366 monsters, die in onderzocht wer echter een dertgel resultaat op. Wél van 1974 monst oftewel 13%. Het bijeengegaard tijd specties over 87 tezamen 454.759 Het aantal afgek bedroeg 926. Eindelij] Van de 180 mo seerde melk, die jaar onderzocht w er 32 op dit praed spraak te kunnen publiek zelf bleek oorzaak. Men sdhij de veronderstellinj dat de kwaliteit stijgt, naarmate he ter van kleur is. doen hun best aai tegemoet te kome genoemd gevolg. Vloeit dit euvel wetendheid, ook 1 tigheid is vaak oo deugdelijke flessen su ment meent teg melk te moeten maar vergeet dat vaak zelf voor eei schuldig is. De lijke zindelijkheid lander schijnt hen de steek te laten, gaaf om lege melk Want maar al te het, dat de melkb sen in ontvangst kr waar de schimmel in staat. Aan de f hopeloze taak, om weer zover schoon dat er met goed fa kan worden af ge lei Dit euvel blijkt zi teld, dat de directi Keuringsdienst. Dr Berk, die dagelijks bleem te maken k jaarverslag over lc oplossing het make gende voorschriften Volgens hem valt j voeding niets meer Kaas met In totaal werden branche 6818 monst< derzocht. waarvan 1 worden afgekeurd. 1 len was water toeigi De toestand van c te kaasmonstens ble algemeen goed te no bij de randenkaas e pers bleek het niet haak te zijn. Zo mo schijfjes watten aan men om al het vuil van een dergelijke te vangen. Van alles loop van 1951 bij di zoek aan het licht g verzameling van do ringsdienst bijeenige gerechtigheden zou, finieerbaar vuil d stoffen omvatten: kc loodslijpsel, roest, ha en borstels, stukjes houtsplinters. Bij fa' ties kwam vast te s meest voorkomende zocht moesten word niet uitspoelen van voor het toelaten v< melk, vuile rails var matisdh roerwerk, d verf in het bedrijf, (Van onze sportr Na het stilzwijge weken, blijken de t het bestuur van di nu plotseling flink men. Gisterenavond mt de namen van tw leden der Technis missie bekend er werd de definitiei stelling van de K missie vrijgegeven. Pellikaan, Ir. Der namen, die het v wettigen, dat men sen te doen krijgt voetbalspel terdege zelf een prachtige i nale loopbaan achU hebben. Dat geeft t moed. Vooral, als rr het Noorden nog to kan komen vari öf óf Pienter. Dan kar mers niet anders, voetballievend Nede deze nieuwe gezicl optimisme begroete misme, dat niet een- w-ag leiden tot het van overdreven ve gen inzake de resuli onze nationale elf. mag toch gerede hoo terd worden, dat di zevenmanschap mei van zaken de wedt van ons nationale hand zal nemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2