Keuringsdienst van waren ontmoet vreemde situaties Harry Denis: voetbalroem 1952: goed jaar voor ontvangsten 345 Admiraal Edelsten bezocht Nederland en België BEURS Ambtenaren hebben doorgaans een veelzijdige taak Geen verrassing Hjalmar Andersen wil weer meedoen K.v.K. Alkmaar 1 Mei 100 jaar Scheepsberichten Maar wij vernemen Hoofdlijnen 17 Mei allen electrisck; 240 locomotieven besteld Korreltjes DINSDAG 6 JANUARI 1953 Pagina 3 'htine het KNMI van Dins- nsdagavond VORST bewolking enige .melijk in het land. wind tus- Oost. Over- vorst. ehoudeii In Alkmaar juden de 28- C. M„ M. inbraak ge- waarbij de en gouden bleek inmid- naar een deel nog worden inmiddels aan Lochum over- SPREEKT T.J. .AND De afdeling ken van de nsdag 7 Jan. het Wapen vergadering, .T.B. waarop n zal komen reis, die hij naar Rus- verwacht, dat groot mogelijke jmen. Natuur- imes en de zus eden hartelijk Jan. Binnen- (Boerennoterin- f25.95: Witte ge f26; Zomer- Wintergerst f30 26.50; Groene Capucijners f40 bonen f6065; 34; Karwij- maanzaad f 110; f60—62; Kana- per 100 kg. Aangevoerd: 27.60; grove 28.6029; nep ekpeen 12.30 d 8.80—9.20; —12.90; b 13— Modjo 4.50 kool 6.50; 1100 14.10: 900 kg Uien 3—16; •ei 27—38; gele 10' groene kool kool 4.20—12.60; spruitkool 20 waspeen 27: an- biet 15—20; Cox ekkers klorie 21 Holland 1029; 29; Gron. kroon 1032; Laxton notarisappel 10 Engeland 725; Beurre Alexan- Conference 6 Cornice 4558; 624: President 5 Jan. Glas- 19; II 0.90—1.01; 32; II A 17—25; 11—16; I B 8— 7—8; I B 6—7; —13: I B 7—9; -24; II 10—15; —15; I B 5—8; 15; I B 7—10; 89: I B 50—62; B 30—34: knol- I B 16—19: I C 10—15. :ZEN, 6 Jan. peen 1313.20, 8.40, rode kool kool 6.108.70. RWOUDE, 6 Jan. 8300 kg peen: B —10.40; D 7.90— oten A 12; modjo uien 25.60-29.30; .60; drielingen 42.000 kg rode .000 kg gele kool kg groene kool 6; 120.000 kg. tooi 68. 6 Jan 45000 7—14.70. II 7— kool I 6.50 9.40; 40.000 kg .70—13 40: 50 000 6—8.40; 15 000 29.60, grove 23 jen 26.90—28.40; 12.60, C 11.20; 63—66. II 53—54: A I 38—50. Exportveilina 5 Jan. Aard. 8.00. witlof 36— 13. savove kool ne kool 615.50, 22. boerenkool 17 2.50. andijvie 65 514. winterpeen 8—30. uien 5 .50. soepgroenten 16—27.50. goud present van en- winterian 715. larkt Alkmaar 5 Januari. 4 paar- 105 koeien 550 2.75—2.80, 2e kw. rige soorten 2.40 43 nuchtere kalve- vette schapen 85 kens, vleesvarkens /arkens 1.861.90, 1.70—1.86, zeugen kg. aderen bestond der- angstelling, dat het ruime aanbod toch bleek om aan deze oen. Het gevolg was goed geweest is, noteringen hoger ïggen dan verleden en schapen zijn ir verkocht. Bij de an de geringe aan zit ook begrijpelijk, vandaag overwegend arkens, die werden Blijkt, dat de om- ensv'lees in de win- vallen, want op de van koperszijde veel landel verliep vlot. imum gegeven prijs ie van de vorige ton worden vastge- notering vandaag en hoger lag. Het was niet groot, inig handel. ALKMAAR De Alkmaarse Keuringsdienst van Waren kreeg laatst opdraeht een monster koffie-surrogaat op zijn deugdelijkheid te onderzoeken. Reeds na een vluch tige analyse kwam men tot de verrassende ontdekking, dat het met dit surrogaat tegelijkertijd wél en géén zuivere koffie was, want het vervangingsmiddel hleek inderdaad uit zuivere koffie te bestaan. Er was zelfs na gedegen onderzoek geen kruimel surrogaat in te bespeu ren. Wat de fabrikant in het jaar 1951 tol deze eigenaar dige falsificatie gebracht kan hebben is echter nog steeds een raadsel. Niet alle 14366 uiteenlopende monsters, die in het jaar 1951 onderzocht werden, leverden echter een dergelijk verrassend resultaat op. Wél werden daar van 1974 monsters afgekeurd, oftewel 13%. Het materiaal was bijeengegaard tijdens 22210 in specties over 87 gemeenten, die tezamen 454.759 inwoners tellen. Het aantal afgekeurde partijen bedroeg 926. Zindelijke Nederlander Van de 180 monsters gesterili seerde melk, die in het verslag jaar onderzocht werden, bleken er 32 op dit praedicaat geen aan spraak te kunnen maken. Het publiek zelf bleek gedeeltelijk de oorzaak. Men schijnt namelijk in de veronderstelling te verkeren, dat de kwaliteit van de melk stijgt, naarmate het product wit ter van kleur is. De fabrieken doen hun best aan deze wensen tegemoet te komen, met boven genoemd gevolg. Vloeit dit euvel voort uit on wetendheid, ook bewuste nala tigheid is vaak oorzaak van on deugdelijke flessenmelk. De con sument meent tegen dergelijke melk te moeten protesteren, maar vergeet dat hij daaraan vaak zelf voor een groot deel schuldig is. De spreekwoorde lijke zindelijkheid van de Neder lander schijnt hem namelijk in de steek te laten, wanneer het gaat om lege melkflessen. Want maar al te vaak gebeurt het, dat de melkboer lege fles sen in ontvangst krijgt te nemen, waar de schimmel duimen dik in staat. Aan de fabriek dan de hopeloze taak, om deze flessen weer zover schoon te krijgen, dat er met goed fatsoen melk in kan worden afgeleverd. Dit euvel blijkt zó diep gewor teld, dat de directeur van de Keuringsdienst, Dr. L. H. van Berk. die dagelijks met dit pro bleem te malken krijgt, in zijn jaarverslag over 1951 als enige oplossing het maken van dwin gende voorschriften suggereert. Volgens hem vatt hier door op voeding niets meer te bereiken. Kaas met pottoodslijpsel In totaal werden in de zuivel- branche 6818 monsters melk on derzocht. waarvan 219 moesten worden afgekeurd. In 21 geval len was water toegevoegd. De toestand van de onderzoch te kaasmonsters bleek over het algemeen goed te noemen. Alleen bij de randenkaas en de nastop- pers bleek het niet altijd in de haak te zijn. Zo moestén er drie schijfjes watten aan te pas ko men om al het vuil van één ons van een dergelijke kaassoort op te vangen. Van alles is er in de loop van 1951 bij dit kaasonder- zoek aan het licht gekomen. Een verzameling van door de keu ringsdienst bijeengebrachte on gerechtigheden zou, naast onde finieerbaar vuil de volgende stoffen omvatten; kolenstof, pot loodslijpsel, roest, haren van vee en borstels, stukjes kaasdoek en houtsplinters. Bij fabrieksinspec- ties kwam vast te staan, dat de meest voorkomende oorzaken ge- zooht moesten worden in het niet uitspoelen van de kaasbak, vóór het, toelaten van de kaas- melk. vuile rails van het auto matisch roerwerk, de gebruikte verf in het bedrijf, het gebruik (Van onze sportredacteur) Na het stilzwijgen van drie weken, blijken de tongen van het bestuur van de K.N.V.B. nu plotseling flink los te ko men. Gisterenavond maakte men de namen van twee nieuwe leden der Technische Com missie bekend en tegelijk werd de definitieve samen stelling van de Keuze-Com missie vrijgegeven. Pellikaan, Ir. Denis; 't zijn namen, die het vertrouvxn wettigen, dat men met men sen te doen krijgt, die het voetbalspel terdege kennen en zelf een prachtige internatio nale loopbaan achter de rug hebben. Dat geeft de burger moed. Vooral, als men nu in het Noorden nog tot de keus kan komen van öf Jonkman óf Pienter. Dan kan het im mers niet anders, of heel voetballievend Nederland zal deze nieuwe gezichten met optimisme begroeten. Opti misme, dat niet een-twee-drie mag leiden tot het scheppen van overdreven verwachtin gen inzake de resultaten van onze nationale elf. Maar er mag toch gerede hoop gekoes terd, worden, dat dit zes- of zevenmanschap met kennis van zaken de wederopbouw van ons nationale elftal ter hand zal nemen. van kaaskoppen, wel'ke niet voorzien waren van roestvrije stalen banden en de onvoldoen de voorreiniging van de ontvan gen melk. Te laag drogesfof-gehalte Ook de bakkers blijken niet altijd vrijuit te gaan. Men trof een te laag drogestof-gehalte aan in 15 wittebroden. 1 melkbrood, 172 ongebuilde broden, 249 ge builde broden en 9 roggebroden, waarbij wij het aan de lezer overlaten om uit te maken waar in het subtiele verschil bestaat tussen gebuilde en ongebuilde broden. In elk geval werd als gevolg van deze afwijkingen 166 maal proces-verbaal opgemaakt. Dr. van Berk merkt daarbij op, dat de meeste bakkers blijkbaar vasthouden aan de oude gewoon te om de hoeveelheden te ver werken grondstoffen en de hoe veelheid toe te voegen vocht te schatten, inplaats van nauwkeu rig af te wegen. 166 Bakkers hebben de gevolgen daarvan on dervonden. De onderzochte monsters con sumptie-ijs bleken bevredigend. In slechts 8% van de gevallen bleelk een te hoog kiemgetal aan wezig, zodat de daling van dit cijfer, dat in 1949 nog 27% be droeg, zich nog steeds blijkt voort te zetten. Bedstellen en wespennesten Het onderzoek van in blik verpakte levensmiddelen geeft ook nog al eens reden tot ver bazing. Zo werden twee conser venblikken geopend, waarvan de inhoud aan de markt was ge bracht onder het opschrift „Dop erwten met wortelen". Met die wortelen zat het wel goed. maar de doperwten bleken ordinaire groene erwten te zijn. Een blik, voorzien van een ,.ananas"-etiket bevatte in werkelijkheid schijf jes aardperen. De keurmeesters ontmoetten gepelde pinda's, die in hoofdzaak bleken te bestaan uit torren, spinsel en levende wormen. Het beroep van keurmeester is edhter zeer veelzijdig. Ook ge bruiksvoorwerpen, zoals met name bedstellen, vallen in zijn interessesfeer. Een meneer, die na slapeloze nachten ten einde raad zo'n bedstel dat met kapok Maar is hij nog amateur? OSLO De Olympische schaatskampioen Hjalmar Ander sen heeft plannen om toch weer in te schrijven op internationale wedstrijden. Volgens vrienden van „Hjallis" voelt hij er veel voor tegen Ne derland uit te komen tijdens de internationale ontmoeting die op 4 Februari zal plaats vinden. Door verschillende Noorse bla den wordt echter getwijfeld aan zijn amateurisme. Het vorige jaar heeft Andersen, nadat hij officieel de ijsbaan vaarwel had gezegd, twee boeken geschreven over zijn ijservaringen en boven dien heeft hij een tournee ge maakt door Noorwegen om le zingen te houden. Voor de No ren is dit voldoende om een commissie te benoemen, cfie na moet gaan, of Andersen nog wel als amateur kan deelnemen aan de wedstrijden. Volgens de Noorse bladen is Andersen in topvorm en heeft hij veel meer gelegenheid gehad om te trainen dan zijn grote ri vaal, Kees Broekman, die de laatste jaren steeds met hem ge streden heeft om de eerste plaats. H. Teeuw erelid K.N.V.B. De. heer H. Teeuw te Schie dam. die binnenkort zijn be stuurslidmaatschap van de K.N. V.B. zal neerleggen, is op voor stel van het bondsbestuur bij schriftelijke stemming door de leden van de bondsvergadering van de K.N.V.B. tot erelid be noemd. gevuld heette te zijn, bij de Keuringsdienst bezorgde, ontving na enkele dagen een briefje, waarin hem werd medegedeeld, dat het bewuste beddegoed aller lei soorten afval bevatte, behalve kapok. Het meest opmerkelijke geval deed zich echter voor, toen de dienst werd opgebeld door een wanhopige huisvader, die achter het behang in de voorkamer een wespenfcolonie geconstateerd had. Hem werd geadviseerd de insec ten te doden door middel van tertachloorkoolstof. Het vonnis is inmiddels voltrokken. KLEINERE SCHEPEN ENKHUIZEN-STAVEREN (Van onze redacteur) Volgens ir. den Hollander, pre sident-directeur van de N.S., wordt van de veerdienst Enkhui zen-Staveren een beperkt ge bruik gemaakt. De schepen zijn dan ook te groot voor het huidige vervoer. Het ligt daarom in de lijn der verwachtingen, dat men „speelt" met de gedachte: zul len kleinere schepen hier niet de juiste oplossing brengen? Ir. den Hollander wees ook op de uitstekende landverbinding via de Afsluitdijk, waardoor steeds minder mensen van de boot gebruik maken. Spr. liet zich niet uit over de verbinding vanaf Staveren naar Leeuwarden, die, zoals bekend, door de Ned. Spoorwegen tot de onrendabele lijnen wordt gerekend. Wel ves tigde hij de indruk, dat van een spoedige opheffing in ieder ge val géén sprake is. Kaasexpresse AlkmaarAmsterdam in zomerseizoen ALKMAAR Gedurende het tijdvak van 15 Juli tot 15 Augus tus zal er op de vijf Vrijdagen op initiatief van Alcmaria V.V.V. in samenwerking met de Nederl. Spoorwegen een extra trein Am sterdamAlkmaar rijden, welke om kwart over tien uit Amster dam zal vertrekken. Het zal een sneltrein zijn, die de naam van Kaas-expresse zal dragen en ook als zodanig in de zomerdienst regeling van de Ned. Spoorwegen zal worden aangekondigd. De reizigers zal in de trein 'n hompje kaas worden aangebo den, door meisjes gekleed in Westfries costuum. Ongetwijfeld een aardige reclame voor de Alk maarse kaasmarkt. Biljarten EUR. KAMPIOENSCHAP ANCER KADER 47/2 GRONINGEN Het 17e kam pioenschap van Europa kader 47/2, georganiseerd door 't G.B.C. dat van 8 tot en met 11 Jan. in de Harmonie te Groningen ge houden wordt, geeft reeds dade lijk bijzonder interessante mid dagpartijen te zien. Zoals gebruikelijk starten Don derdagmiddag de verschillende landgenoten tegen elkaar Het tournooi wordt geopend met de ontmoetingen Lutgehetman Tiedtke en de RuyterMetz. waarna aan de beurt komen van der PolGalmisch. van Hassel Vingerhoed t. De overige zes wedstriidronden worden volgens 't internationale systeem gespeeld, d.w.z. dat de sterksten steeds tegenover de zwakken komen De beide nieuwbenoemde leden van de Technische Commissie van de K.N.V.B., de heren Ir. H. L. B. Denis, die tevens tot lid van de Keuze-commissie is gekozen, en H. A. Pellikaan, zijn voor voetbal- minnend Nederland geen onbe kenden. In zijn tijd was Ir. Denis, of Harry Denis zoals men hem be ter kent. een van die figuren op de voetbalvelden, van wie men zou kunnen zeggen, dat zij de super-klas van het Nederlandse voetbal vormden. Zelfs zijn er talrijken, die beweren, dat Denis de beste voetbalspeler was. die Nederland ooit heeft bezeten. Al speelde hij ruim 20 jaar geleden ziin laatste wedstrijd voor het Nederlandse elftal: zijn naam en zijn faam zijn zelfs de kleinste schooljongen, die zijn hart aan het bruine monster heeft verpand, bekend. Ir. Denis, thans 56 jaar oud en nog altijd in Den Haag woonach tig. kwam als speler van H.B.S. in Juni 1919 in de wedstrijd Neder landZweden te Amsterdam voor het eerst in het Nederlandse elf tal uit. Hiermede was een begin gemaakt aan een bijna ononder broken serie interlandwedstrijden, welke pas op 18 Mei 193Ö bij BelgiëNederland te Antwerpen werd afgesloten. In die periode van ruim 20 jaar speelde Denis niet minder dan 56 wedstrijden in het Oranjeshirt, waarvan een groot aantal als aanvoerder. Hii nam met het Nederlandse elftal deel aan twee Olympische tour- nooien. n.l. in 1924 te Parijs en in 1928 te Amsterdam, toen Ne derland in de eerste wedstrijd met 20 door Uruguay werd uitge schakeld. Behalve om zijn bal-virtuositeit, die hem in staat stelde ziin tegen spelers zelfs in de hacheliikste si tuaties te omspelen stond Harry Denis bekend om zijn tempera ment en enthousiasme, zonder ooit ziin beheersing te verliezen: eigen schappen, die hem zo bij uitstek geschikt maakten als aanvoerder. ALKMAAR Dit jaar 1 Mei a.s. zal de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier 100 jaar bestaan. Bij de Kamer staan 8800 zaken ingeschreven in het Han delsregister, terwijl het ressort van de Kamer zich uitstrekt over 36 gemeenten met totaal 212042 inwoners. Op 1 Mei zal het be stuur der Kamer ten stadhuize recipiëren, terwijl de minister van Economische Zaken, Prof. Zijlstra zal worden uitgenodigd aan een lunch. ONDERNEMINGSGEEST HOORN Zonder onderne mingslust bouwt men geen bedrijf op. Dat bewijst de 23-jarige heer C. v. d. Giessen te Hoorn, die 5 jaar geleden een bescheiden ver- huurinrichting van marktkraamp- ies begon en sindsdien het aantal kramen wist op te voeren van 18 tot 120, waarmee hij op dit gebied een van de grootste verhuurders van de nrovincie is geworden. Kooplieden op de markten te Hoorn. Enkhuizen, Purmerend, Schaffen en Weesp gebruiken zijn materiaal. Fn weer heeft hii iets nieuws bedacht. In ziin pakhuis ligt nu een hoeveelheid moderne stoelen, tafels en serviesgoed ongeslagen, waarvan iedereen onverschil lig waar hii woont teffen ver goeding gebruik kan maken. De service is daarbii volledig. De ta fels en stoelen kunnen worden in- ffeklapt en nemen dan verbluf fend weinig ruimte in Fn toch... bii bet gebruik geriefliik „tot en met". Zwndamse haven in 11*2 De gemeentelijke havendienst van Zaandam heeft de jaarcijfers opgemaakt over het bezoek van buitenlandse en inlandse schepen aan de Zaandamse haven. Het blijkt, dat er in 1952 aanzienlijk minder schepen de Zaandamse hoven binnengelopen zijn tenge volge van de verhoogde houtprii- zen. Kertosono 4 van Cebu-Balik- papan; Stad Alkmaar verm. 7 v Houston-Nederland: Winterswijk verm. 8 Huelva-Gent: Alphacca Buenos Aires-New York 3 van Montevideo: Gordias 4 te Ham burg; Helicon 5 van Laguaira- Aruba: Hydra 3 te Norfolk; Maaskerk p. 4 Kp Blanco-Dakar Meerkerk p. 3 Gibraltar-Alexan- drië: Oranjestad 4 230 m Z.W Fayal-Piymouth; Maasdam 5 v.a. New York; Meerkerk 4 p. Kp. Tenez-Alexandrië: Oberon 5 te Barranquilla: Waterman 4 pass. Kp. Comorin-Belawan; C'avella 4 vm v. Singapore-Manilla; Ena 5 v. Singapore te Balikpapan; Heemskerk 4 nm te Pt. Said: Hoogkerk 4 vm. van Antwerpen Johan van Oldenbarnevelt 4 nm in Suezkanaai; Kota Agoeng 3 nm v. Pt. Said; Kota Baroe p. 4 Perim-Suez; Langkoeas 4 van Aden-Djeddah; Laurenskerk 5 te Bombay; Maasland 5 te Las Pal- mas: Nieuw Amsterdam 4 nm. v. Nassau te New York; Talisse 4 te Hamburg; Tosari 4 v. Suez/ Aden; Westerdam 5 te New York Willem Ruys p. 4 Guardafui. DE KONINKLIJKE N.Z.H.R.M. IN 1952 Gedurende het jaar 1952 voe ren de motorreddingboten van de Kon. Noord- en Zuidholland- sohe Redding Mij. 81 maal uit om hulp te verlenen aan schepen óf vliegtuigen. Het aantal gered den bedroeg 137. Sedert de oprichting van de Kon. N.Z.H.R.M werden in to taal 7638 schipbreukelingen ge red. De modernisering van het materiaal werd met kracht voortgezet. Schiermonnikoog kreeg een nieuw boothuis. de motorred dingboot Zeemanshoop nieuwe motoren en over enkele maan den zal de voor Noordwijk aan Zee bestemde motorstrandred- dingboot „Curt Carlsen" gereed komen C ADEN A-FABRIEK WORDT OPGEHEVEN De N.V. Compania Cadena te Culemborg ,een der sigarenfa brieken van de Verenigde Hol landse Sigarenfabrieken, zal bin nenkort worden opgeheven. Dit bedrijf zal in een andere fabriek van dit concern worden onder gebracht, n.l. in de Antonio-si- garenfabriek te 's-Hertogenbosch. In het Culemborgse bedrijf wer ken thans ongeveer 6070 perso nen. Er is nog geen beslissing gevallen, wat er met dit perso neel zal gaan gebeuren. zal minister Mansholt 13 Ja nuari naar Denemarken vertrek ken voor besprekingen met zijn collega J. Söndrup over de inte gratie van de West-Europese landbouw; bestaat op 3 Mei 't pensionaat St Louis dat oorspronkelijk te Roermond was gevestigd en ikter naar Amersfoort verhuisde, 100 jaar. De herdenking wordt half Juli gehouden; is te Amsterdam een Genoot schap Nederland-Duitsland opge richt dat zich, onder Nederlandse leiding, voorstelt culturele rela ties tussen beide landen te on derhouden; wordt van 2 t.m. 7 Maart in hel Ahoy-gebouw te Rotterdam de vijfde „Roka"-beurs van krui denierswaren en chocolaterie ge houden. Er zijn 170 exposanten; vierde de heer Th. Oostendorp Zaterdag zijn 40-jarig jubileum als redacteur van „de Maasbode". Hij hield een drukbezochte re ceptie, waar ook het bestuur van de K.N.J.K. hem kwam geluk wensen; is het vroegere hoofd van het beroepspersoneel van de Haar lemse brandweer, J.W.H. ver dacht van diefstal en het aan nemen van steekpenningen ver oordeeld tot 9 mnd. gev.s/raf; (Van onze verslaggever) UTRECHT Het was zonder enig voorbehoud, dat de Presi dent-directeur van de Nederl. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, gistermiddag kon verkla ren, dat 1952 voor de N.S. een goed jaar is geweest. Kwam de N.S. met zijn bedrijfsresultaten over 1951 juist met de hakken over de sloot, in 1952 is zij er veel prettiger overheen geko men, hoofdzakelijk dank zij de tariefsverhoging, welke in het afgelopen jaar is doorgevoerd, waardoor de ontvangsten een re cordhoogte van plm. f 345 mil lioen bereikten. Dit bedrag staat in gezonde verhouding tot het kapitaal dat in de maatschappij is gestoken: f 300 millioen aan aandelen en f 150 millioen aan obligaties. De directie ziet met des te meer welwillendheid op 1952 terug, omdat het gestelde plan 1948-1952 practisch geheel kon worden verwerkelijkt. De elec- tricificatie der hoofdlijnen is op bijkans 50 km na gereed, op 17 Mei a.s., als de nieuwe zomer dienstregeling zal ingaan, is zij voltooid. Inmiddels is ook een kwart der spoorwegstaven en een derde der dwarsliggers vernieuwd. De modernisering van het sein- en beveiligingswezen gaat steeds verder, terwijl ook aan de ver nieuwing van het rijdend materi eel de nodige zorg is besteed. De overtuiging, dat het pretti ger rijden is in getrokken rijtui gen dan in die, welke zichzelf voortbewegen, heeft de directie doen besluiten voor de komende vijf jaren haar volle aandacht aan dit belangrijke onderdeel te besteden. Daartoe zijn orders ge plaatst voor 90 zware rangeer locomotieven in Engeland, 50 lichte treinlocomotieven in Frank rijk en 100 zware treinlocomotie ven in Nederland, allen diesel- electrisch. Bovendien zijn, mede ter ver vanging van het electrisohe ma teriaal, dat reeds sedert 1924 in gebruik is, bestellingen geplaatst voor 22 één-wagen- en 40 twee- wagenstellen van speciale con structie. De motoren zijn onder de vloeren geplaatst, zodat de gehele rijtuigruimte voor passa giers kan worden benut. Het bestellen van nieuwe rij tuigen houdt verband met de productiecapaciteit der Neder landse industrie. Het ligt in de bedoeling nog deze maand. of anders in Februari, weer een belangrijke order te plaatsen Met betrekking tot het aantal ongevallen merkte spr. op, dat het aantal .veroorzaakt door per- soneelsfouten, vergeleken met 1950 met 13 pet. is gedaald en ver oorzaakt door technische storin gen met 19 pet. De N.S. zijn in derdaad op weg hun bedrijf nog veiliger te maken en het ver trouwen, dat de directie in het personeel stelt, is dan ook ten volle gerechtvaardigd. Admiraal Sir John Edlsten (links) in gesprek met de bevel hebber der zeestrijdkrachten en chef van de Marinestaf, Vice-admiraal A. de Booy. brachte versperring. Toen de Ne derlandse kapitein zijn excuses aanbood, seinde de Engelse com mandant terug: „The Dutch again" (alweer die Hollanders). Admiraal Edelsten vertelde voorts, dat het zijn eerste bezoek aan Nederland en België was na zijn benoeming tot commandant van het Kanaaicommando, een der N.A.V.O.-conmmando's. Vandaag zal hij Den Helder bezoeken, waarna hij naar Brussel vertrekt, Hij blijft daar Woensdag, gaat Donderdag naar Brugge en Ost- ende en keert Vrijdag naar Enge land terug. 's-GRAVENHAGE Admiraal Sis Jolin Edelsten, commandant van het Kanaalcommando van de Britse marine, heeft gisteren een ontmoeting gehad met vice-admi- raal H. C. W. Moorman, Staats secretaris van Marine, en vice- admiraal A. de Booy. Chef van de Marinestaf. Gisteravond was admiraal Edel sten, die een vierdaags bezoek brengt aan Nederland en België, eregast bij een receptie, die werd bijgewoond door de Minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, vice- admiraal A. de Booy, vice-admi raal- F. Stam. Schout-bij-nacht vlieger H. Schaper, generaal No ble, hoofd van de „Military Advi sory Group", en luitenant-gene- raal-vlieger I. A. Aler, chef van de Luchtmachtstaf en voorzitter van de gezamenlijke Chefs van Staven. Aan een redacteur van het A.N. P. vertelde admiraal Edelsten, dat hü grote bewondering heeft voor de Nederlandse Marine: „Tk denk er precies eender over als over onze eigen Marine, en voor de koopvaardij geldt hetzelfde". Schertsend herinnerde hij aan de tocht naar Chatham van admiraal De Ruyter in 1667. Hij vertelde, dat in de laatste oorlog een Ne derlands oorlogsschip bii het op varen van de Theems een lichte aanvaring had met de aange- „Pro Ecclesia" voor de heer J. Kamp De heer J. Kamp, hoofd der St Josepfaschool te Worrner, is 25 jaar hoofdbestuurslid van de Dioc. Ver. van Kath. Onderwij zers en Onderwijzeressen in het bisdom Haarlem „St Augusti- nus". In een te Haarlem gehou den bijeenkomst is hij deswege gehuldigd. Daarbij heeft pastoor P. Verwer, van Wormer, hem het erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". dat hem als Pauselijke on derscheiding is verleend, uitge reikt. Wat doen zij? Het „krakeel" in de Katholieke pers rondom het rapport over de be faamde middengroepen heeft o.a. ook de aandacht getrok ken in 't Anti Revolutionnai- re dagblad „de Rotterdam mer". Het blad weet, dat dit „Katholieke krakeel" wel aan leiding heeft gegeven tot veel strijd en wrijvingen, maar noa niet ..tot concrete maat regelen op korte termijn in deze groepen". Het A.R.-blad volat de verdere ontwikke- linn met arote belanastel- ling en hoop. Want, „maatre gelen zijn niet alleen drin gend noodzakelijk, maar ook 'n eis van rechtvaardigheid". Daarop past alleen maar „Amen" zegt „de Tijd". In derdaad. Het zou prettig zijn, indien de concrete houding van de A.R. tot de mogelijk heid van verwezenlijking van „concrete maatregelen op kor te termijn" méér concreet zou bijdragen! Optimisme! Bij de georganiseerden, dtis bij de sociaal meer bewusten, is het saam horigheidsgevoel toegenomen. Deze optimistische klank ho ren wij van Prof. Frans v. d. Ven, van Tilburg, in een in teressant artikel van zijn hand in het laatste nummer van „het K.C.T. Streven", over de sociale ontwikkeling in Nederland sedert het her stel der kerkeliike Hiërar chie De eenheid van het ae- heel werd, boven de tegen stellingen, steeds beklem toond, zegt hij. De doorwerking van de or ganische gedachte en der standen-solidariteit. heeft z.i. de laatste kwarteeuw „aan zienlijke vorderingen ge maakt". Zeker, het groei-pro- ces verloopt niet zonder weerstanden en tijdelijke tem- peratuursverhogingen". Maar, zoals boven aangehaald, het saamhorigheidsbesef is toege nomen. Prof. v. d. Ven noemt „deze doorbraak der standen" naar elkaar toe, terechteen „wezensbestanddeel van de katholieke sociale leer", voor het welzijn der maatschappij van meer reële betekenis, „dan welke andere doorbraak gedachte ook". Hardegarijp De naam van dit dorp is anderhalf iaar lana een teken van tegen spraak geweest in de pers. Het ging om een stukje onderwijsstrijd. Hardegarijp is een dorp in de gemeen te Tietjerksteradeel. Voor een School met de Bijbel werd de medewerking gevraagd en verkregen. Alles was wettelijk in orde. Maar er waren men sen, die deze nieuwe school ongewenst en overbodig von den. Zij betwistten de wette lijke geldigheid van de aan vrage en zochten de aange voerde gegevens te ontkrach ten. Het was een onverkwik kelijke strijd, maar ook in tern in protestants-christelijke kring. Dat zwakte de verden king, dat het om „het" Bijzon der onderwijs ging, wel af, maar dit addertje zat toch wel onder het Hardegarijpse gras. Naar goed gebruik in een democratische rechtsstaat is de zaak nu, naar recht en wet, beslist, en wel ten gunste van de School met de Bijbel. De Kroon heeft het beroep der bezwaarden tegen het raadsbesluit, afgewezen. Dit stelt menig verontrust hart, vooral in protestants-christe lijke kring, gerust. Het moge in den lande de overtuiging versterken, dat in Nederland recht wordt gedaan! Men heeft omdat de bodem geheel was bevroren de paardenrennen van Vincennes (Fr.) moeten uitstellen, maar die van het „Bois de Boulogne" hebben ondanks de koude plaats gehad. Jean, Jacques en Paul deden volop hun best; zij hielden hun paarden bij de teugels vast, alsof het echte waren en vuurden ze met hun schelle kinderstemmetjes tot topprestaties aan, die echter van henzelf moesten komen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3