NOORDHOILANDSi Herhaling van Breda voorkomen Or a flour sur Grane brandde als een wraakroepende toorts Hoe de Klipfontein verging Ontvluchtingspoging in Veenhuizen 15 Gevangenen trachtten te ontkomen Kleine Staten lijden de nederlaag Alkmaar en omgeving Nog politieke misdadigers zonder bewaking Breda centrum nazi-activiteit? Reactie op ontvluchting te Breda bleef niet uit Verraad van mede-gevangene In ons nummer van heden: ~~XTTS T" De besprekingen in Straatsburg S.S. schuldig aan massamoord Maandag a.s. begin van proces te Bordeaux KLM in New York beroofd R.A.F.-toestel verongelukt V.S.-ambassadrice in Den Haag? Busramp in Buenos Aires Scheepssirene loeide toen schip verdween Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke horting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. /in Zaterdag 10 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12674 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VLIEGTUIGBOTSING IN DE V.S. SAVANNAH, Georgia, 9 Jan. (Reuter). Bij Savannah in de Amerikaanse staat Georgia zijn twee superforten tegen elkaar ge vlogen. Het ene toestel slaagde er in veilig te landen, maar het an dere stortte brandend neer. Min stens vijf personen kwamen om. (Van een onzer redacteuren GRONINGEN Door verraad onder de gevangenen-zelf is een ontvluchtings poging, waarbij 15 gevangenen uit het strafgesticht „Esserheem" betrokken waren, tijdig verijdeld. Enige gevangenen, die zoals wordt aangenomen, deel uitmaken van een complot van ongeveer 15 personen, hebben kans gezien zware ijzeren tralies door te zagen van een gedeelte van het gesticht dat ontruimd was wegens verbou wingswerkzaamheden. De portier van het gesticht, werd gewaarschuwd door een delinquent waarop onmiddellijk alarm in het gesticht werd geblazen en men naar een bovenverdieping toog, waar inderdaad geconstateerd werd, dat men reeds enige tralies had doorgezaagd. Er restte nog slechts wat klein ijzerwerk. Dank zij tijdig ingrijpen, kon deze ontvluchtingspoging worden verijdeld. In de strafgestichten van Veenhuizen, had men inderdaad reactie verwacht op de sensationele ontvluchting van de zeven politieke delinquenten uit de strafgevangenis van Breda. Daarom werden alle voorzorgsmaatregelen genomen en werd assistentie gevraagd van 30 leden van de rijkspolitie, die de hoofdwegen van Veenhuizen afzetten en elk binnenkomend voertuig controleren. Daarnaast gaan ook de gevangenen thans onder geleide naar het werk, alhoewel er nog verschillende delinquenten zijn, die nog vrijelijk rondlopen in Veenhuizen. Gisteren constateerden wij, dat politieke delinquenten bezig wa ren aan de lichtleiding, welke ge repareerd moest worden aan de openbare hoofdweg van Veen huizen. Hier waren geen gestichts- wachten noch politie, die deze lieden onder bewaking hadden. Wel is men nu druk doende om zorg' te dragen voor een prikkel draadafrastering, welke twee me ter hoog zal worden. Ondanks deze voorzorgsmaat regelen hebben enkele gevange nen gemeend toch maar eens een ontvluchtingspoging te moeten wagen. Het gesticht „Esserheem" is omgeven door een gracht van pl.m. twee meter breed. Door de strenge vorst van de laatste da gen was de gracht dichtgevroren en vormde zo uiteraard een goede mogelijkheid tot ontvluchten. Ontvluchtingspogingen via de poort zouden n.l. altijd falen om dat hier de portier gepasseerd moet worden. Men heeft kennelijk de zaak goed voorbereid omdat èn het BOOTDIENST AMSTERDAMLEMMER GESTAAKT De ijstoestand op het IJssel- meer is thans van dien aard, dat zelfs de krachtige motorboot „Jan Nieveen" die de vracht- en passa- giersdienst AmsterdamLemmer onderhoudt, met ingang van gis teren de dienst heeft moeten sta ken. Het risico voor een ongehin derde vaart is te groot geworden. In ons nummer van heden treft U behalve tal van inte ressante reportages, berichten en beschouwingen, twee dingen, waarvoor wij Uw speciale aan dacht vragen. Daar is ten eerste een exclu sief interview voor onze krant met de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, Ir. H. J. B. Witte over de woning nood en de woningbouw, ook op langere termijn. Wij bren gen U dit interview, dat we melt van interessante details, op pagina 7. In verband met de aanstaan de creatie van kardinalen leg gen wij U op pagina 8 enige artikelen voor over de perso nen, die door Z. H. de Paus werden uitverkoren. Ook deze artikelen zullen ongetwijfeld bij zeer velen interesse onder vinden. dichtvriezen van de gracht moest worden afgewacht èn gezocht moest worden naar een plaats waar men zonder gestoord te worden het traliewerk kon door zagen. De gelegenheid hiertoe schiep een gedeelte van het gesticht dat wegens verbouwing ontruimd was, maar waar de gevangenen evenwel rustig konden lopen. Verraad. Hoewel men onder de gevange nen elkaar volkomen vertrouwt, schijnt er toch een gevangene te zijn geweest, die de zaak verra den heeft op een tijdstip waarop De zaak is thans in onderzoek. Men wenst in Veenhuizen zich hier nog niet over uit te laten. Wel zijn ook in Esserheem mo menteel de bewakingsvoorschrif ten strenger geworden. De gevan genen gaan onder leiding naar hun werk terwijl politie gewa pend met stenguns, rond het ge sticht surveilleert. Elk verdacht persoon, die zich in de omgeving van Veenhuizen beweegt, wordt aangehouden en gevraagd naar het doel van zijn tocht. Auto's, bussen en zelfs melkwagens worden aan een streng onderzoek onderworpen. Men wil een herhaling van Breda te allen tijde voorkomen. Wij signaleerden reeds eerder de te grote vrijheden van de ge vangenen in Veenhuizen; daal' komt bij dat deze gestichten niet meer aan hun oorspronkelijk doel beantwoorden. Het zijn geen ge vangenissen en daarom ten enen male ongeschikt voor het herber gen van gevangenen. Ook blijken ondanks de strenge voorschriften nog politieke delin quenten te werken in werkplaat sen van het gesticht waar de be waking nihil is en de kans groot WIJ Li:VEN VRIJ, WIJ LEVEN 6LU, Op Nf:êp-LANDS DlEELBARBN ,^R_ONO... nog tijdig ingegrepen kon worden, blijft tot ontvluchten. DE NIEUWE FRANSE REGERING PARIJS, 9 Jan. (Reuter). Het nieuwe Franse kabinet Mayer heeft Vrijdag officieel de regering van het vorige, het kabinet-Pinay, overgenomen. Zaterdagochtend zal de eerste vergadering van het kabinet worden gehouden. De regering zal 20 Januari voor het eerst voor de Nationale Ver gadering verschijnen. (Van onze correspondent) PARIJS, 9 Januari. De derde compagnie van een der bataljons van het pantserregiment „Der Führer" marcheerde op 10 Juni 1944, vier dagen na D-day, van Zuid-Frankrijk naar het front in Norman- dië. Twintig kilometer voorbij de stad Limoges, in het dorp Oradour- sur-Grane, hield de compagnie halt .„Maak u klaar voor de slag" luidde het bevel van de commandant Dickmann. De slag.Bij het vernemen van de landing der geallieerden had de ondergrondse beweging in Oradour de Duitse majoor Kaempfer gevangen genomen. Hiervoor zou Dickmann wraak nemen. Met hun machinegeweren in de Oradour laten weten toen Dick- hand dreven de Duitse soldaten de bijne zesduizend inwoners van het dorpje bij elkaar op de markt. Zieken werden uit hun bedden gesleurd, oude mannen en vrou wen en kleine kinderen door de straten gesleept. Weinig uren la ter brandde Oradour als één gru welijke toorts: in de kerk vonden de bij elkaar gedreven vrouwen en kinderen een verschrikkelijke dood, in de schuren, waar de mannen verzameld waren, maai den de mitrailleurs ongenadig de onschuldigen neer. 942 burgers waren door de compagnie afge slacht. Het gruwelijkste drama, dat zich in de oorlog op Franse bodem afspeelde, was voltooid. Nog afschuwelijker dan Putten en Lidice. A.s. Maandag, ruim acht en een half jaar na deze massamoord, zal een groep SS-mannen voor de rechtbank van Bordeaux ver schijnen. Om zich te verantwoor den voor het drama-Oradour, dat nog afschuwelijker is geweest dan het wegvoeren en doden van de mannelijke bevolking van Putten door Rauters trawanten, nog weerzinwekender dan de sadisti sche daad van Heydrich, die het Tsjechische Lidice met de grond gelijk liet maken. „Wij zijn be reid majoor Kaempfer vrij te la ten", zo had de ondergrondse in manns bataljon naderde, „doch dan eisen wij de vrijlating van onze gearresteerde kameraden. Wilt ge daar over onderhande len?" Maar Dickmann koos het geweld. Op die sombere tiende Juni 1944 zou hij op de markt de identiteitsbewijzen controleren, aldus de boodschap waarmee de bevolking naar de markt werd gedreven. Slaand en schoppend joegen de SS-beulen weerloze vrouwen uit hun woningen, kin deren waren niet meer veilig voor de schurken (Vervolg op pagina 3). NEW YORK, 9 Jan. (Reuter). Twee gewapende rovers hebben Vrijdag een overval gepleegd op het K.L.M.-kantoor te New York. Eén van hen hield met een revol ver de acht employé's en vier rei zigers in bedwang en stal enige duizenden dollars in contanten, terwijl de ander de wacht hield aan de deur van het kantoor, dat in een kantoorgebouw aan de „Fifth Avenue" is gelegen. De rovers slaagden er in te ontsnappen. van Nederlandse GRONINGEN Deze week schreven wij uitvoerig over ille gale en z.g.n. legale Nazi-activi teiten in Groningen. Wij wezen op een vergadering welke in café De Beurs te Groningen plaats vond. Men verzoekt ons van de zijde van de directie van café De Beurs mede te delen, dat men destijds een aanvrage voor vergaderruimte had ontvangen van een persoon uit Breda. Men had een zaal beschikbaar voor zoals gevraagd werd, 80 perso nen. De directie van De Beurs heeft evenwel nooit geweten, dat men hier te doen had met oud N.S.B.-leden en wenste zich hier van nadrukkelijk te distanciëren. 10 doden LLANDEGLA, Wales, 9 Jan. (A.P.). Een R.A.F. bommen werper van het type B-29 is gis teravond tijdens een oefenvlucht in de lucht geëxplodeerd en in de heuvels bij deze plaats neerge stort. De uit tien koppen bestaan de bemanning vond bij het onge luk de dood. WASHINGTON, 9 Jan. (A.P.). Naar verluidt heeft generaal Eisenhower besloten mevrouw Hiram Cole Houghton, voorzitster van het Algemene Verbond van Vrouwenclubs, te benoemen tot Amerikaanse ambassadrice in den Haag. STRAATSBURG, 9 Jan. (A.P.). De kleine staten hebben Vrijdag avond de eerste ronde van hun strijd met de grote mogendheden over het handvest voor een toe komstige statenbond van Frank rijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen verloren. De afgevaardigden van deze zes landen verwierpen bij hand opsteken een motie van de Belg Pierre Wigny om elk van de klei ne staten in den senaat van deze statenbond evenveel zetels te ge ven als de grote. De besluiten die de vergadering thans neemt zijn echter niet de finitief. Zij vormen slechts richt lijnen voor het toekomstige werk van de ontwerp-commissie der vergadering. De uitslag van de stemming be tekende een tactische tegenslag voor Wigny, van wie tevoren een amendement goedgekeurd was op grond waarvan het aantal zetels in het Lagerhuis op de bevolking gebaseerd zou zijn in plaats van op een stelsel, dat de neiging had de kleine staten te begunstigen. Wigny verwachtte kennelijk, dat een concessie, aan de dichter be volkte staten in het Lagerhuis evenals zulks bij de Amerikaanse grondwet het geval was ook een concessie voor de kleine sta ten in het Hogerhuis zou opleve ren. Het besluit om geen evenredige vertegenwoordiging voor de Se naat in te stellen bracht een cam pagne van de federalistische vleu gel der vergadering om de be voegdheden voor de toekomstige raad van de ministers van Bui tenlandse Zaken te beknotten in moeilijkheden. Volgens het huidi ge plan zou de raad van ministers in feite het recht bezitten hun veto uit te spreken over alle be sluiten van de Statenbond en in belangrijke kwesties zou iedere minister bovendien individueel een recht van veto kunnen uit oefenen. WAT IS DE KROMST AF ACTIE? VELEN blijken niet meer precies te weten, wat de „Kromstaf-actie" eigenlijk is. Over de betekenis en de gang van zaken van déze inzameling voor het geschenk van Katho liek Nederland bij het a.s. Hiërarchiefeest leest men in dit nummer in „De Kroniek van Zaterdag". 12 doden BUENOS AIRES, 9 Jan. (Reuter). In een voorstad van Buenos Aires is een autobus door het breken van een as omgeslagen en ge ëxplodeerd. Twaalf personen zijn levend verbrand. Volgens de eer ste berichten konden slechts vier inzittenden aan de dood ontko men. TOESTAND IN KARATSJI SLECHTER KARATSJT, 9 Jan. (Reuter). Van officiële zijde is medegedeeld dat de toestand in Karatsji, waar Vrijdag opnieuw wanordelijkhe den hebben plaats gevonden, waardoor zes personen om het leven zijn gekomen, slechter is geworden. In het centrum van de stad wordt op grote schaal ge plunderd, waarbij de ordever stoorders zich meester maakten van de inventaris van verschei dene wijn- en andere zaken. Er is voor de uren tussen vijf uur 's middags en zeven uur 's ochtends een uitgaansverbod in gesteld. Bedell Smith onderminister van Buitenlandse Zaken WASHINGTON, 9 Jan. (Reuter) De republikeinse senator Wiley heeft Vrijdag in de senaat mede gedeeld dat Eisenhower generaal Bedell Smith, hoofd van de ge heime dienst, heeft benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken in de aanstaande Ameri kaanse regering. Bedell Smith is de stafchef van Eisenhower in Europa geweest en daarna ambassadeur in de Sowjet- Unie. VERMIST SCHIP OP IJSELMEER WEER TERECHT Het motorvrachtschip „Nijver heid 2", dat twee dagen geleden uit Urk is vertrokken en in het ijs was blijven steken, is behou den in Amsterdam binnenge bracht. Het schip is gistermorgen door de motorsleepboot „Tina", kapi tein Wagemakers, die met een sleep onderweg was naar Huizen, aangetroffen in de koers Marken- hoek van het IJ. De „Nijverheid 2" maakt water. De bemanning verkeert in goede welstand. DURBAN, 9 Jan. Dc corres pondent van de „Natal Mercury", Dave Owen, die zich aan boord bevindt van de Bloemfontein Castle, heeft het volgende oog- getuigeverslag van de ondergang van de Klipfontein radiografisch naar zijn blad doorgezonden: „Onmiddelijk nadat de Klipfon tein met een onbekend obstakel dat zich onder de zeespiegel be vindt, in botsing is gekomen, be gon de voorsteven van het schip te zinken. Er was tijd genoeg om van boord te gaan, maar de pas sagiers hebben hun hele hebben en houden verloren, omdat het water snel tot in de hutten door drong. De Bloemfontein Castle begaf zich full speed naar de plaats des onheils en kreeg om 14.00 uur het Nederlandse schip in zicht. Het Engelse schip stoomde op tot op een halve mijl afstand van het schip en streek vervolgens een motorsloep, die vijf redding boten van de Klipfontein oppikte, die op de woelige golven rond dreven. De leden van de bemanning van de Klipfontein waren uitgeput door het roeien, maar de passa giers zongen het hoogste lied. Om half vijf rees plotseling de achtersteven van het trotse Ne derlandse schip ruim vijftien me ter in de lucht en vervolgens ver dween het temidden van wolken stoom en opspattend schuim in de diepte van de Oceaan, terwijl, door onzichtbare hand bediend, de scheepssirene loeide. De eerste reddingboot bereikte de Bloemfontein Castle een kwar tier later. Er brak een luid ge juich uit toen bij het in de hall gehouden appèl bleek dat alle passagiers en leden van de be manning gered waren. De passagiers van de Klipfon tein waren geheel onkundig van het gevaar waarin zij zich bevon den, dankzij de vastberadenheid van de bemanning. Eerst nog koffie. Er werd eerst nog koffie geser veerd en vervolgens kregen de passagiers opdracht zo snel moge lijk hun paspoorten en andere belangrijke documenten te halen, hun reddingsgordels om te doen en zich te vervoegen bij de ver schillende reddingboten. De passagiers waren diep ge troffen toen de leden van de be manning en de passagiers van de Bloemfontein Castle onmiddellijk aanboden hen van kleren te voor zien. De meeste slachtoffers, die op weg waren naar Engeland, heb ben niets meer over behalve de kleren die zij aan hebben. Enkele oudere passagiers waren hun ze nuwen niet geheel meer meester, maar niemand heeft ernstig letsel opgelopen. De vrouwen en kinderen heb ben het er wonderwel afgebracht. Zodra de opvarenden van de Klipfontein aan boord van de Bloemfontein Castle gebracht wa ren, werd hun een warme dronk aangeboden en kregen zij dekens om zicb in te wikkelen. Alle slachtoffers hebben op het Britse schip een bed gevonden en er is voldoende voedsel aan boord vol gens de gezagvoerder. In de grote hal van de Bloem fontein Castle is een dankdienst gehouden voor allen die gered zijn. De jongste passagier was een twee jaar oude baby, de oudste een 82 jarige vrouw. Behalve de passagiers kon ook een hond wor den gered.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1