medische faculteit Nijmeegse definitief bouwen Universiteitsziekenhuis zal in 1957 poorten openen ZATERDAG Zeldzame nieroperatie schijnt geslaagd Pfêis De slachting te Oradour DE KRONIEK VAN Eerste aanwijzingen gunstig H. Familie-feest GROTE ORDER maar.. Grote spruiten of... kleine spruiten.. Korreltjes ZATERDAG 10 JANUARI1953 Pagina 3 de gebouwen voor de praeklinische vakken, de gebouwen voor de spraeklinische vakken, de dierenstal en het ketelhuis der medische faculteit der R. K. Universiteit te Nijmegen, waarvan de bouw in het aanstaand voorjaar zal worden begonnen. (Van een onzer redacteuren Kon de Sint Radboudsstichting in Juni van het vorig jaar reeds mededeling doen van het belangrijke regerings besluit betreffende de realisering van de medische facul teit der Nijmeegse Universiteit, op een persconferentie gisteren in de Keizer Karelstad gehouden, werd ons de verheugende tijding gedaan, dat de toezeggingen van het Rijk nu definitief zijn en dat het dus is mogelijk gewor den om in de eerstvolgende tien jaren het zogenaamde eerste phaseplan van de totale opzet van universiteits gebouwen op „Heyendael" tot stand te brengen. Onmiddellijk na het besluit werd een aanvang gemaakt met het gereed maken van de ont werpen van de tot dit eerste pha seplan behorende gebouwen. Te weten een deel van de gebouwen en laboratoria voor de praeklini sche vakken en een belangrijk deel van het te stichten Univer siteitsziekenhuis miet klooster, huisvesting en verpleegsters-keu ken e.d. Wanneer in het aan staande voorjaar begonnen zal worden met het optrekken van een deel van de gebouwen en laboratoria voor de praeklinische vakken, van de centrale dieren stal en van een deel van het cen trale ketelhuis, zal het eerste belangrijke bouwwerk van de medische faculteit in Nijmegen verrijzen. Alle aandacht voor verplegingszorg. In het nieuwe Universiteits ziekenhuis, waarvan men hoopt en verwacht, dat het in 1957 zijn poorten voor het publiek zal kunnen openen, zullen onder meer nog worden opgenomen 'n modern ingericht kinderpaviljoen afdelingen voor" interne genees kunde, chirurgie, verloskunde en gynaecologie, voor radiologie en voor psychiatrie en neurologie. DE ZONDAG in het octaaf van het feest van Openbaring is in de liturgie gewijd aan de Heilige Familie van Naza reth. De bedoeling is duide lijk: nog weer eens wil de Kerk, als een goede Moeder, de H. Familie aan ons voor houden als het voorbeeld voor alle gezinnen. Daar is de ver borgen Koning in een leven van gehoorzaamheid. „Hij was hun onderdanig". Maria, de heilige Moeder, Koningin en Opperpriesteres van de fa milie, Sint Joseph, het nede rig hoofd van het Gezin. Onze tijd is meer dan ooit weer een tijd, waarin het gezin in de branding van het leven staat. Van alle kanten be sprongen door gevaren, om spoeld door vijandige mach ten van een gezonde maat schappij. De Heilige Familie dient te zijn ons voorbeeld in gebed, in arbeid, in vreug de en in leed. Wij moeten de huiselijke geest in het gezin aankweken, de heiligheid bij de familie bevorderen. Het gezin staat aan alle kanten open voor moeilijkheden, door overdreven uithuizigheid, door verwaarlozing van zijn belangen, moreel en stoffelijk, ook door niet-begrijpende overheidsinstanties en leiden de personen in het staatsle ven. Men spreekt veel over vernieuwing van de maat schappij. Over herkerstening van de samenleving. Nog al tijd is de leuze van herstel en vernieuwing van na de bevrij ding bij de zorg voor het ge zin blijven stilstaan! Er moet, er kan, veel meer gebeuren. Wij zien in de liturgie de huisvader, die zijn schatten te voorschijn haalt: nova et vetera, oud. en nieuw. Het nieuwe zal niet veronacht zaamd mogen worden, maar het oude, op zijn waarde be proefd, zal juist ten opzichte van de familie, waarschijnlijk veel eer voorrang moeten hebben. De dag van morgen sta in dit teken: Heilige Fa milie van Nazareth, bidt voor onze gezinnen. S. Instituut, inrichtingen in dg on- middelijke omgeving van „Hey- endaal". Groots gebouwen-complex. Aan dit grootse bouwplan, dat de medische faculteit, tot een stad zal doen worden van gebou wen, verscholen als deze zullen liggen tussen het groen van de bossen, is wel een groot vraag stuk verbonden. Terwijl het zie kenhuis eerst in 1957 gereed zal zijn, moet het klinisch onderwijs namelijk reeds in 1954 een aan vang nemen. Het bestuur van de Radboud- stichting heeft evenwel, dank zij de bereidheid van het College van Regenten van. het St, Cani- siusziekenhuis en de medewer king van de zijde van de rege ring. gegronde redenen om aan te nemen, dat tot een goede op lossing kan worden gekomen, Is het nu nog wat vroeg om in details te treden, ten aan zien van de verdere ontwikke ling van het bouwplan na de zo genaamde eerste phase, belang rijk is, dat de nieuwe gebouwen, die in de naaste toekomst zullen worden opgetrokken, samen met het bestaande gebouw een zo danige huisvesting geven aan studenten en docenten, dat het onderwijs in en de beoefening tenskliniek en het Paedologisch van de praeklinische weten- De definitieve ontwerpen voor 't ziekenhuisgedeelte worden in overleg met bekwame deskundi gen, zowel op medisch als op verpleeg- en technisch gebied, met grote spoed voorbereid. Veel aandacht vragen daarbij de eisen, welke door het onderwijs en 't wetenschappelijke werk worden gesteld. Daarnaast wordt bijzon dere zorg besteed aan de eigen lijke verplegingszorg en aan de katholieke sfeer van het geheel. Wanneer dit Universiteitszie kenhuis er eenmaal zal zijn, dan ligt er een brede weg van moge lijkheden voor de medische fa culteit open. En het is daarbij welhaast vanzelfsprekend, dat deze ontplooiing, mede bewerk stelligd wordt in de samenwer king van de faculteit met het St. Canisiusziekenhuis, het sanato rium Dekkerswald de St. Maar schappen in de eerstkomende ja ren zich hierin op gezonde wijze kunnen ontplooien. Bouw-technisch gezien is het gehele complex van gebouwen „compact" geprojecteerd. Brede corridors zorgen voor de onder linge verbinding, terwijl daarbij nog onderaardse gangen zullen worden gemaakt. Uiteraard zijn in dit bouwplan ook de nodige toegangswegen, parkeerplaatsen e.d. opgenomen. Een C.A.O. voor het kappersbedrijf De C.A.O. voor het kappersbe drijf is ingaande 1 Januari j.l. verbindend opgelegd. De volgen de bepalingen zijn, hieruit de voornaamste: verplicht vakonder wijs voor leerlingen en aanko mende bedienden. Een vijftig- urige werkweek en beëindiging van de dagtaak uiterlijk zeven uur 's avonds. Vacantietoeslag van 1 pet. van het jaarloon. Bn ziekte van mannelijk personeel wordt over de eerste 14 dagen het volle loon uitbetaald. Bij be ëindiging van de dienstbetrek king behoudt het personeel aan spraak op alle nog' niet genoten vacantie en snipperdagen of uit betaling daarvan. Hoge Oost-Duitse functionaris wijkt naar het Westen BERLIJN De chef van de afdeling „algemeen beheer" van het Oostduitse departement van handel en bevoorrading, dr. Bran- des, is naar West-Berlijn uitge weken. Brandes behoorde tot de leiden de medewerkers van de in De cember van zijn functie ontheven minister Hamann. voor Nederlandse sclieepsiverven Brazilië heeft, naar wij verne men, onlangs bij de Nederlandse scheepsexportcentrale een order geplaatst voor tien kustwacht vaartuigen. De bouw er van zal over verscheidene Nederlandse werven worden verdeeld. Door het ijs gezakt en verdronken Op de Binnen Maas onder de gemeente West Maas is een jon getje van 5 jaar bij het sleetje rijden door het ijs gezakt en ver dronken. (Van onze correspondent) PARIJS, 9 Januari. Er is bij de medici een gematigd optimisme over Marius Renard uit Bethecourt, de jongeman bij wien een nier van zijn moeder werd ingeplant. Rond de vijftiende van deze maand zal moeten blijken, of het lichaam van de jongeman de nier van zijn moeder zal „aanvaarden". De eerste aanwijzingen zijn gunstig. Dergelijke operaties werden al eerder uitgevoerd. In de afgelo pen twee jaar precies tien maal. Het vervangingsmateriaal was toen afkomstig van ter dood ver oordeelden en in bijna alle ge vallen waren de resultaten onbe vredigend. Thans echter heeft de inge- lante nier zijn functie normaal ervat. De operatie-op-zich was reeds voortreffelijk geslaagd. Toen de opererende chirurg na het ma ken van de verbindingen tussen de bloed-vaten en de overge brachte nier, de bloedsomloop herstelde, zag hij de nier haar normale grootte en kleur terug krijgen, zonder dat er uit de bindnaden één druppel bloed te voorschijn kwam. Drie en vijftig minuten zijn tien chirurgen in de diepste stilte bezig. Bijna een uur voerden tien mannen in het wit een zwijgend gevecht met de dood. Met bijna even grote spanning wacht men Advertentie! Zuivering in Saksen BERLIJN Het isecretariaat van de Oostduitse liberaal-demo cratische partij (L.D.P.) heeft be kend gemaakt, dat zes vooraan staande partijfunctionarissen in Saksen van hun post zijn onthe ven op beschuldiging van verzet tegen het partijbeleid en het on dermijnen van de staat. De be trokkenen zouden hebben ge poogd, illegale groepen te vormen om vooruitstrevende functionaris sen te verwijderen. (Vervolg van pagina 1 „Ik weet dat hier terroristen verborgen zitten", zo sprak Dickmann de bevolking van Oradour toe. „Waar bevin den ze zich? En waar zijn hun wapens?" „Als ge hier één enkel geweer kunt vinden, moogt ge mij met mijn hele gezin doden", antwoordde de burgemeester. Daarop werd huis voor huis doorzocht. De Duitsers ontdekten geen geweren. nu of rond de vijftiende van deze maand een crisis zal optreden. Gebeurt dat niet, dan is Marius Renard gered. Wf i De ruim opgezette suite van practicumzalen wordt gebouwd om een uitgegraven tuin, met bomen en groen versierd. Maar „de slag" zou geleverd worden. Scheldend dreven de beulen alle vrouwen en kinderen naar de kerk, de mannen joeg men in schuren. Het sein tot de slachting werd door de officier Kahn gegeven. Zelf ratelde hij zijn machinepistool leeg op de mannen; de soldaten volgden zijn voorbeeld. Niet één overleefde 't drama. De pastoor, die een ge wonde trachtte te beschermen, werd doorzeefd. In de kerk plaatsten de SS-ers een machine waaruit vergiftige gassen opstegen. Vreselijke tafe relen speelden zich af. In de sa cristie wachtten soldaten met mitrailleurs de wanhopige vrou wen op, die in doodsangst met haar kinderen probeerden te ont vluchten. Ongenadig werden zij afgemaakt. Slechts één vrouw slaagde er in door een kerkraam te springen en te ontkomen. „Vuur". Nog niet voldaan over hun ont zettend misdrijf braken de SS-ers het tabernakel open. De Heilige Hosties werden over de grond ge strooid, kelken en cibories wer den gestolen. Daarop werden rond de kerk en rond alle huizen van Oradour stro en takken gelegd, ook op de lichamen der vermoor den. „Vuur" commandeerde Dick mann. De razende soldaten ga ven elkaar het parool door. „Vuur" en Oradour-sur-Grane brandde. Tegen de avond mar cheerde het bataljon verder noordwaarts. Dickmann sneuvelde in de hel van Normandië, Kahn raakte ver mist, tientallen soldaten, die „de slag" hadden geleverd, overleef den de oorlog niet. En thans zul len slechts 21 van de medeplich tigen in Bordeaux terecht staan. 21, van wie 12 bewoners van de Elzas. Deze bijzonderheid geeft het proces een merkwaardig ca chet. In hoeverre zijn de Elzassers die gedwongen waren te dienen, mede schuldig? Nieuw uitstel? Elzassers te Oradour. Men ver wacht dat deze omstandigheid reeds op de eerste dag van het proces tot een besluit zal leiden, dat de berechting der 21 niet ge makkelijker zal maken. De advo caten der Elzassers zullen n.l. waarschijnlijk verzoeken om de behandeling der zaak te splitsen, omdat zij hun cliënten niet op de zelfde wijze gevonnist wensen te zien als de Duitsers. Wanneer rechter Saint Saens dit verzoek inwilligt, zal het proces moeten worden uitgesteld. Maar de Fran se bevolking eist rechtvaardige bestraffing van alle schuldigen. Het heeft toch al te lang geduurd voor de beulen voor hun rechters moeten verschijnen. Goed zo, excellentie! Zou het te bout zijn, te veronderstellen, dat mi nister Cals in ons Oude- jaarsnummer onze beschou wing over de taak der jonge ren nu en in de toekomst, ge lezen heeft? Zijn speech op de Jongerendag van de K.R.O. was er geheel op ingesteld. Hij heeft oude dingen nog eens in een nieuw licht gezet en er de gloed van een van enthousiasme vervuld minis ter ingelegd. Maar zelden hebben wij dit geluid van een excellentie gehoord. Het idea lisme van de jeugd moet de ouderen verwarmen, de toe komst van de wereld hangt van jelui af, er is in deze tijd van verwaarlozing der gees telijke waarden behoefte aan een kerngezonde, en frisse jeugd, de 'ouderen moeten de jongeren met een ruimer be grip tegemoet treden, enz. En vooral: er moet bijzondere aandacht besteed worden aan de groep van losgeslagenen. Daar vallen voor een deel ook de z.g. ongrijpbaren dus on der, al zouden wij niet graag willen beweren, 'dat alle on grijpbaren losgeslagen zijn. Het was een goed woord van Excellentie Cals. Moge het bij menigeen een goede plaats vinden. Welkome aanvulling Het bestuur van het Katholiek Thuisfront heeft ook nog even een dikke duit in het zakje ge daan over de actuele kwestie van de verbazingwekkende tegemoetkoming, die de mi nister van Oorlog heeft be wezen aan het Humanistisch Thuisfront. Het bestuur acht terecht de opening van de mogelijkheid tot het volgen van vormingscursussen van het humanisme „tegen het be lang van gelovige en buiten kerkelijke militairen en afwij kend van de inzichten over godsdienst, zoals die in de wet op de krijgstucht zijn neergelegd". Het Katholiek Thuisfront stelt ook terecht, dat de aan het Humanistisch Thuisfront verleende facili teiten moeten worden inge trokken, omdat deze tot nog toe slechts werden verleend voor godsdienstige vorming en het Hum. Thuisfront is btj'de'ss 9een godsdienstige beweging. Het Kath. Thuisfront stemt in met de vragen van magister Stokman en hoopt, dat het be leid van de K.V.P.-fractie er toe zal leiden, dat „de bij de ouders ontstane onrust wordt weggenomen door intrekking van de getroffen maatregel". Het verzoek van het Thuis front is een welkome aanvul ling op de gestelde vragen. In het verzoek wordt de zaak duidelijk en scherp gesteld. Het is een poging, om de zaak weer in het volkomen zuivere spoor te brengen: het onvoorwaardelijke recht van de godsdienststaat op het spel! HET IS GEK OM HET TE MOETEN ZEG- ie GEN, maar er zijn nog weer heel wat men sen, die niet of niet meer, weten, waar het bij de „Kromstaf.actie" om gaat. Toch heeft het indertijd uitvoerig in de krant gestaan, maar dat is al weer enige maanden geleden. Het kan dus wel zijn nut hebben, als wij een en ander nog maar weer eens in herinnering brengen. Wij vieren dit jaar het feit, dat in Maart 1853 de Kerkelijke Hierachie in ons land werd hersteld Dat is nu dus precies honderd jaar geleden. De eigenlijke datum is dus in Maart, de ie viering geschiedt, om practische redenen. in Mei, n.l. in de week van 1318. Van Kerstmis tot Pasen wordt 'n grote landelijke actie gevoerd, met medewerking van pers en radio, om geld in te zamelen voor een gemeenschappelijk ge schenk van de Nederlandse Katholieken aan hun Bisschoppen. Dit is in de eerste en voornaamste plaats een geschenk van dankbaarheid voor alles, wat in die honderd jaar in en door de Kerkelijke Hiërarchie is tot stand gebracht, Dat is zéér veel! Er is dus zee véél reden tot dank baarheid. Bovendien is al bekend, dat de Hoog waardige Bisschoppen het bedrag, dat bijeen zal komen, bereids een bestemming hebben gegeven. Zij willen dit beschikbaar stellen voor de uit breiding en de vervolmaking van de nieuwe m e- dische faculteit aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Er is dus alle reden voor de Katho lieken van Nederland, om voor het volledig wel slagen van deze algemene inzameling hun beste beentje vóór te zetten.... gerege Wat gebeurt er nu? Reeds enige tijd is de K.R.O.na de uitvoerige publicaties in de pers welke plaatselijk en gewestelijk :ld herhaald worden, vooral wanneer de plaatselijke comité's of de contactmannen in de parochies dit aan de kranten opgeven! bezig, om de luisteraars op te wekken, aan deze actie mee te doen Er bestaat deze keer volledige vrij heid, om zelf uit te maken, hoe men dit doen wil. Men kar., de gemakkelijkste weg kiezen en collectes in de kerk houden. Men kan met lijsten werken, men kan persoonlijk bezoeken afleggen bij mensen, van wie verwacht mag worden, dat z- ineens een groot bedrag kunnen en willen geven, waarvoor een oorkonde wordt afgegeven, als een apart document van dank en een bijzonder bewijs van betaling, enz. enz. De K.R.O. houdt de zaak geregeld warm. Zaterdagsavonds om tien voor negen deze avond al voor de derde keer komt Wim Janssen voor de microfoon, om te vertellen, hoe de stand is, Dit geschiedt aan de hand van de gegevens, welke Zaterdagsmiddags vóór 12 uur binnen zijn en die gegevens zijn dan weer on.tleend aan de op dat tijdstip binnengeko men geldbedragen. Het is dus een competitie. De parochie, die op dat tijdstip, van die afgelopen week het hoogste bedrag heeft ingezonden, staat bovenaan en krijgt, per diocees op de eerste olaats. voor die week ide diocesane wisselvlag, welke de Kromstaf-stichting beschikbaar stelt. Bovendien is er een landelijke wisselvlag voor de parochie, welke in die week het hoogste bedrag heeft van alle parochies in het land. Er zit dus een aardig sportief element in deze actie. Men kan er allerlei vergelijkin gen. aan de sport onitleend, bijhalen. Het beste is wel die van een lezer, die zegt, dat het dus gaat om de vraag. wie. van week tot week telkens wisselend, de „drager van de gele trui" zal zijn.Al gèat het dan om één geel-witte vlag met liet embleem van de actie van honderd jaar Kromstaf. Maar. het sportieve element is bijzaak. Hoofdzaak is het hoge doel: de inzameling voor een geschenk van dankbaarheid aan de Hoogwaar dige Bisschoppen, bij gelegenheid van een zeer belangrijke, gewichtige, bijne verheven gebeurte nis. Want dat is het herstel van de Hiërarchie ge weest, om het feit zelf, en om zijn gevolgen. Katholiek Nederland, en daarmede de gehele na tie, heeft aan dat herstel en aan de ontwikkeling daarvan in de laatste honderd jaar. enorm veel te danken. Wij herkregen onze godsdienstvrijheid, en op die grondslag kon de eman cipatie van Katholiek Nederland zich op alle terreinen ont wikkelen. Godsdienstig, kerkelijk, sociaal, cultu reel, politiek enz. Voor zover nodig, mogen wij dus van deze gelegenheid meteen wel even ge bruik maken, op te wekken, om deze inzamelings actie in de juiste geest met kracht en toewijding te voeren. Ér zijn nog verscheidene parochies in ons land, die nog nies van zich hebben laten horen, d.w.z. waar het eerste begin van de actie nog gemaakt moet worden, daar is nog gèèn contactman, laat staan, een parochieel comité.... Wij kunnen niet geloven, dat men ergens in katholiek Nederland onverschillig tegen over deze zaak zou willen staan. Ook uit het totnogtoe ontworpen feestprogramma waar van intussen nog niet alle bijzonderheden bekend zijn, blijkt, dat de organisatoren, onder goed keuring en aanmoediging van het Episcopaat, een groots program hebben opgezet. Ook dit willen wij in het kort nog even in herinnering brengen. Het is alweer bijna drie maanden geleden dat de eerste bijzonderheden daarover bekend wer den.... Op 15 Mei wordt het feest, dat geheel in Utrecht wordt gevierd, (met uitzondering van een wetenschappelijke herdenking in Nijmegen) ingeluid met een bijeenkomst, waarin de viering plechtig gesteld wordt onder de bescherming van St. Willibrord. Op 14 Mei, Hemelvaartsdag, wor den in alle parochies H.H. Missen van dankbaar heid opgedragen. De Hoogwaardige Bisschoppen doen dat ieder voor zich in hun eigen bisdom. Des middags grote meeting in Utrecht rond zijn Bisschoppen betuig Katholiek Nederland trouw aar. Kerk, Vorstin en Vaderland. 16 Mei, (dag van „Rerum Novarum"!) is gewijd aan het gezin, 16 Mei aan de jeugd en de solidariteit der stan den. Zondag 17 Mei grootse slotviering met hoop op een rechtstreekse boodschap van de H. Vader aan Katholiek Nederland. En dan 18 Mei tenslotte dag van de wetenschap Er is tenslotte nog een ander punt, waar ie wij op willen wijzen. De viering van het feest van honderd jaar Kromstaf wordt ook benut voor een bezinning op de noodzaak van sociale samenwerking, van beter begrip der ver schillende verlangens van. de verschillende orga nisaties en de standen in het algemeen. Zij zullen daartoe in de maand April vergaderingen en bij eenkomsten houden en tot bepaalde slotsommen komen, resoluties heten dat met een deftig woord. Deze verlangens gericht op samenwerking en aangeboden. Wij mogen vurig hopen, dat het solidariteit, zullen aan de Bisschoppen worden niet alleen vrome wensen zullen zijn in een feestroes, maar werkelijk, zoals het indertijd werd uitgedrukt, een goed en doeltreffend plan, voor de christelijke sociale orde, waarnaar allerwegen verlangend wordt uitgezien

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3