DOEiTRtnm Ook Pic NIEUWE SCHOOLLOKALEN TE CATRIJP GEOPEND Oogstdankdag van de L.T.B. de Rijp en Graft HetW itte Brits se liip vergaan Randstad-Holland is meest kwetsbaar voor bombardement SCHEEPJE ZONK bij zuidkust van Korea Ruim tweehonderd doden AANK. TYPISTE I GELDEN ïESCHIKBM legen eerste lipM Onze Problei wordt aa Aantrekkelijke vertolking van Ursem's toneel Bescherming Burgerbevolking komt op volle kracht Onversti de gr Pagina 4 ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Tevens 7de lustrum DE VACANTIE VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD BROEDER GERARDUS VAN DER PEET Ridder in Orde Leopold II ONGEVAL Burgerlijke stand AUTO-STOPLICHTEN WEGENWACHT REDT DRENKELING Kenya-expeditie van Leidse sterrewacht Klaverjas-wedslrijd Moedercursus Advertentiën Huwelijk Net-te werkster R. K. boeren knecht flinke knecht Nette bakkers- bediende leraar timmeren VROOM DREESMANN - Alkmaar ENIGE JONGEDAMES VROOM DREESMANN - Alkmaar KEURIGE JUFFROUW v J HOGE PRIIS 'Fa. G. Oudes ,,'t Messenhuis" coupon no. 36 Woningruil Alkmaar Staatsloterij H. Bakker Koppel biggen Voor gedistilleerd P. A. N. de Boer en Zn. Oud's Verhuur- inrichting VAN TIEL'S De hoogste waarde E. BILARS SCHOORL. Onder zeer grote belangstelling werden deze week de nieuwe lokalen van de R.K. lagere school geopend, waarbij tegenwoordig waren, be halve leden van het kerk- en schoolbestuur, het college van burgemeester en wethouders, na genoeg alle raadsleden, de ge meente-secretaris, de hoogeerw. deken Jacobs uit Alkmaar, de rijksinspecteur, de heer G. G. C. Vernooy, het parochiaal armbe stuur, het hoofd van de openbare school te Groet, de heer W. Bant, de architecten P. J. De Kort en D. Hoonekamp, de aannemer G. Heijne uit Heiloo, verschillende onder-aannemers en tal van be langstellenden. Nadat deken Jacobs de ver schillende gebeden in het Neder lands had voorgelezen, werd het gebouw ingewijd, waarna alle ge nodigden zich verzamelden in een der nieuwe lokalen. Hier heette de voorzitter van het schoolbestuur, de zeereerw. heer H. A. J. Drost, allen met grote vreugde welkom in dit nieuwe, prachtige gebouw. Aller eerst bracht spr. dank aan God. Die ziin zegen op de totstand koming van dit gebouw liet rus ten. dank ook aan de hoogeerw. deken voor diens medewerking, vooral bij het overwinnen van de begin-moeiUikheden. maar vooral dank aan het gemeente bestuur met aan het hoofd de burgemeester, die in zijn zorg voor de jeugd wel het leeuwen aandeel in deze stichting heeft gehad en die zich hierdoor heeft laten kennen als een echte bur gervader. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, vooral op financieel gebied, maar met des te meer trots mag men later op deze school terugzien. Voorts bracht spr. dank aan in specteur Vernooy. architecten, aannemers en onder-aannemers, de leden van het kerk- en schoolbestuur en aan het hoofd der school, de heer Mayer, voor wie deze dag een kroon is op zijn werk en daarom dubbel feest. Burgemeester mr. C. A. J. Jochems. wenste schoolbestuur, onderwijzers en ouders van harte geluk met dit nieuwe gebouw. Wat spr. heeft gedaan, heeft hii gaarne gedaan. Goed onderwijs moet in een goede school gehuis vest ziin. hetgeen niet het geval was. toen er moest worden ge werkt in het Verenigingsgebouw en in een lunchroom. Inspecteur Vernooy noemde dit blijde gebeuren een glorierijke bekroning van zeer moeilijke u erkzaamheden. Alle betrokke nen bii de totstandkoming van dit mooie gebouw hebben er grijze haren van of bij gekregen. Er zouden vele hoofdstukken van een roman, misschien wel van een drama, geschreven kun nen worden over de moeilijk heden, die letterlijk overal van daan kwamen en stuk voor stuk het werk remden. De toestanden waren hier zo, dat men onwille keurig dacht aan een concen tratiekamp voor schoolkinderen en onderwijzend personeel, dat spr. bewondert om de moed, om hun taak op een dergelijke wijze te volbrengen onder de meest ongunstige omstandigheden. Ook deken Jacobs, die met alle moeilijkheden bekend was. sprak woorden van gelukwens. Schoorl moet een goed vacantieoord zijn, doch ook een goed woonoord en daarbij behoort een goede school, die spr. wil zien als een ver lengstuk van het huisgezin. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heren Bant en De Kort. Schriftelijke gelukwensen wa ren binnengekomen van de heren Maars. hoofd van de open bare school te Schoorl en Lut- tikhuizen. hoofd van de R.K. school te Burgerbrug. Als laatste sprak het hoofd der school, de heer F. G. J. Maver, die blij en dankbaar was, dat de niruwe lokalen thans in gebruik konden worden genomen. Mede namens het overige personeel zegde spr. toe zijn uiterste best te zullen doen de kinderen goed op te voeden. Maar teruggrij pend op het woord van de deken wilde spr. een ernstig beroep doen op de ouders, die daarbij op de eerste plaats moeten mede werken. Er dient meer en beter contact te zijn tussen ouders en school. De bereidheid van het personeel is in dit opzicht vol komen. Wat het gebouw zelf betreft: de architecten hebben alle eer van hun werk. Het omvat twee leslokalen en een kamer voor het hoofd, welke tevens kan be nut worden voor het geneeskun dig schoolonderzoek. Een ge deelte van de zolder is op uiterst hardige wijze dienstbaar ge maakt als handenarbeidlokaal. waar tafel en werkbank staan opgesteld. De aannemers komt alle lof toe voor de wijze, waarop het gebouw is opgeleverd. Het schil derwerk werd keurig verzorgd door de heer C. Meijer te Schoorl. de electrische installatie door de firma J. Pantekoek uit Heiloo. terwijl stoffering en ver dere installatie in goede handen was bii de heer Th. Pot te Schoorl. In het kader van dit vreugde volle gebeuren, werd 's avonds door de kinderen van de school een goed geslaagde opvoering ge geven van de kinderoperette „Repelsteeltje", waarvan de ei volle zaal van het Verenigings gebouw oprecht genoot. Het is een dag van vreugde geweest voor allen, die het on derwijs een goed hart toedragen. DE RIJP. Dezer dagen vier den de leden van de L.T.B., afd. De Rijp en Graft, op feestelijke wijze Oogstdankdag, alsmede het feit, dat de vereniging vijf en dertig jaar geleden werd opge richt. 's Morgens werd door de zeer eerw. heer pastoor Holtkamp. geestelijk adviseur, een Heilige Mis opgedragen tot intentie van leden en vereniging, waarbij zo goed als alle leden met hun echt genoten en in hun bedrijven werkzame zoons aanwezig waren. Onder de Heilige Mis werd een collecte gehouden ten bate van het verbeteren van de voor tuin van de pastorie en herstel van de schoeiing. Deze collecte bracht f 185.30 op. bijna 50. meer dan vorig jaar. Na de Heilige Mis schaarden allen zich achter het vaandel en in optocht ging het naar de grote zaal van de heer Blokdijk, waar gemeenschappelijk werd ont beten. In buitengewoon gezellige stemming lieten de aanwezigen zich het gebodene goed smaken. A anwezig waren 78 leden, bijna allen met hun dames. Te ongeveer half twaalf werd door de voorzitter, de heer C. Stoop, de gebruikelijke jaarver gadering geopend. Met een over zicht over de viering van deze Oogstdankdag en de gang van zaken in de vijf en dertig jaren waarin de vereniging bestaat. Als bijzonderheid deelde spreker mede. dat alle voorzitters, die in de loop van deze jaren als zo danig zijn opgetreden, nog in leven ziin. Bijzonder vermeldde hii de eerste voorzitter en mede oprichter de heer J. B. Heijnis, alsmede de heer Poel. die thans nog deel uitmaakt van het be stuur en bijzonder werd bedankt voor het vele. dat hij voor de vereniging heeft gedaan in de achttien jaar dat hij als voorzit ter heeft gefungeerd. Verder wees spreker o.m. op URSEM Voor een goed bezette zaal speelde de parochiale toneel vereniging Ursem „Het witte legioen", dat onder diepe stilte, af en toe onderbroken door lachsalvo's, werd gevolgd. We kunnen niet anders schrijven, dan dat Ursem trots kan zijn op deze vereniging. Het goede spel, dat geleverd werd geeft er blijk van, dat de toneel vereniging over uitstekende krachten beschikt. Dit spel eist het uiterste van de spelers. Wanneer wij ons aan een be spreking van het gepresteerde zetten, moet op de eerste plaats de rol van de directrice, mej. Jeanne Nooi, genoemd worden. Zij wist ondanks haar strengheid toch 'n innemende figuur te blij ven en demonstreerde een bijna aangeboren aristocratie. Mej. Tr. Hoogewerf vervulde de rol van de werkster Daatje zo natuurgetrouw, dat men zou kunnen denken, dat zij jarenlang niet anders had gedaan. Zij liet met haar spel en mimiek de zaal daveren. Vink, bijgenaamd Sproetelvink de heer D. Ken ter was zeer rolvast, vooral in de momenten met de generaal en Pflflt.jp. Zeker boven de middelmaat waren de verpleegsters mej. Tr. Kenter als Greetje, mej. Tr. Ligthart als Bets en mej. A. Groot als Cobie van wie Bets met haar fanatieke jalouzie het best tot haar recht kwam. Artsen waren er in het Witte Legioen te kust en te keur. Dok ter Vermeulen de heer KI. Nooi liet zijn rust en zelf beheersing goed tot uitbeelding komen, waardoor verschillende zware taferelen uitstekend „vie len". De heer D. Bakker, een SANTA CRUZ, 9 Jan. (A.P.). Prins Bernhard is vandaag de gast geweest op een lunch aan geboden door de Koninklijke Jacht Club. Gisteravond gaf It, gen. Carlos Martinex Duke del Torre een gala banquet ter ere van Prins Bernhard op zijn hoofdkwartier. Alle hoge functionarissen van Tenerife en de gehele society wa ren hierbij aanwezig. De gasten werden bij hun aankomst met militaire eerbewijzen begroet. Vanavond is de Prins van plan alleen in zijn hotel te dineren om enige rust te krijgen. oude toneelrot, had het niet bij zonder druk. Ondanks het feit, dat deze rol hem eigenlijk niet „lag", maakte hij er toch van wat verlangd werd. Dokter Ver- heijen de heer J. v. d. Bijl maakte, vooral in samenspel met de verpleegster Bets, iets bijzon ders van zijn creatie. Luitenant Smetsers de heer Th. Nooi boeide de zaal zo, dat de span ning te grijpen viel. Mej. N. v. d. Nes, die de rol van mevr. Smet sers vervulde, was een waar heidsgetrouwe bejaarde dame. Toneelaankleding en costume- ring waren uitstekend verzorgd, 'n Woord van waardering mag evenmin achterwege blijven voor de regisseur, de heer W. Dumont, die niet voor niets zijn beste krachten heeft gegeven. Zondag 11 Januari wordt dit stuk nogmaals gespeeld. Men houde de avond vrij. HEILOO Onze dorpsgenoot, de eerw. broeder Gerardus (in de wereld Jan van der Peet) van de Congregatie der Priesters van het H. Hart, is door de Koning van België benoemd tot ridder de Orde van Leopold II, als er kenning voor zijn verdiensten voor de inlandse bevolking van Belgisch Congo. „Bakker" van beroep, heeft broeder Van der Peet, geen brood, maar bouwstenen en dak pannen gebakken en is hij de ontwerper en uitvoerder van kerken, scholen, hospitalen, woonhuizen en magazijnen, die hij met behulp van zwarte werk krachten aan wie hij alles moest leren, als het ware uit de grond heeft gestampt. Ook voor de blanke bevolking heeft hij menig bouwwerk uitgevoerd. Voor deze dappere Heiloër een welgemeende gelukwens met deze hoge onderscheiding. het feit. dat het vergadering- bezoek over het algemeen daalt. Vermoedelijk is dit voor een groot deel te wijten aan de op richting van de coöp. aardappel- bewaarcentrale, doch. aldus de voorzitter, dit mag toch geen aanleiding zijn om de waarde en de belangstelling van de princi piële standsorganisatie te doen verminderen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer Bosman, waarin werd medegedeeld, dat de toegezegde causerie over emigratie en be volkingsvraagstuk binnenkort zal worden gehouden. De heer C. Nibbering Cz. dankte in een brief bestuur en leden hartelijk voor de spontane hulp. tijdens ziin ziekte geboden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek het ledenaantal met één verminderd. De penningmeester was tevre den over de gang van zaken. De kas was echter momenteel niet goed gevuld daar nog een be langrijk bedrag moet worden ge- ina. Rekening houdende met de nog te ontvangen gelden, zijnde een kwart procent van de ge veilde producten, kon dit iaar worden afgesloten met een batig saldo. Hierna sprak de heer De Kort. directeur van het bijkantoor van het boekhoudbureau van de LTB te Alkmaar, over belastingzaken met al hun voetangels en klem men. Hoewel dit onderwierp op deze feestvergadering wel wat droog was. werd zijn rede met de meeste belangstelling gevolgd. De periodiek aftredende be stuursleden. de heren C. Stoop. J. Oudeians en M. Blokdijk wer den allen met 68 van de 71 stemmen herkozen. Tijdens de vergadering werd een drietal deelnemerskaarten voor een te houden retraite te Bergen verloot. De gelukkigen waren S. Grasboer. G. Twint en P. Roelofsen Jz. Tevens gaven zich nog zes leden op om aan een eerstvolgende retraite deel te nemen. Bij het bestuur was nog een belangrijk bedrag betreffende de z.g. „vrachtpot" in beheer. Het bestuur stelde voor deze gelden te besteden voor bestrijding van de onkosten van de Oogstdank dag en de kosten in verband met „Help Elkander". Na ge houden besprekingen werd ech ter besloten deze gelden aan de daarvoor in aanmerking komen de leden terug te betalen. De rondvraag leverde weinig belangrijks op. Met een kort woord dankte de voorzitter alle aanwezigen voor het buitengewoon prettig ver loop van de vergadering, waarin hii een aanleiding zag om een volgende Oogstdankdag op de zelfde wijze te houden. ALKMAAR Geheel Alk- maars dienstdoende politie macht veerde overeind toen in de afgelopen nacht om twaalf uur telefonisch melding werd gemaakt van een ernstig ver keersongeval in Oudorp. On middellijk kwam het apparaat van politie en G.G.D. in be weging, er werden zelfs artsen uit hun bed gehaald. Dat mocht ook wel want tenslotte was hier sprake van doden en gewonden. Op de aangeduide plaats ont waarde men het volgende ta fereel. Op de grond lag een, wat men in politiekringen pleegt aan te duiden met de term, manspersoon. Verder ontwaardde men een achte loos neergeworpen rijwiel dat bij vluchtige inspectie geen noemenswaardige beschadiging bleek te vertonen. Het geheel was omgeven met het zachte schijnsel van een lantaarnpaal en de sterk geur van jenever. De aanwezigheid van de lan taarnpaal, dranklucht en een hoofdwonde, lieten niet de minste twijfel aan de juiste toedracht aan hetgeen was voorgevallen. De man werd naar het ziekenhuis in Alk maar overgebracht en na „restauratie" ter ontnuchte ring in een der cellen van het politiebureau ingesloten. Zo dra hij genoegzaam bij ken nis is zal hem de rekening van de vervoersonderneming worden aangeboden. OUDE NIEDORP Geboren: Petrus N. J., zv J. J. J. Droog en C. A. Post: Theodorus P. J„ zv P. Groot en A. M. Bakker: Nico- laas A, zv I. Groot en A. Loos. Gehuwd: Petrus Koemeester, 28 jaar en Elisabeth Jong, 25 jaar. Overleden: Adrianus Th. Goudsblom, oud zeven weken, zv A. Goudsblom en C. Kamper. 20 opvarenden verdronken BOGOTA, 9 Jan.. (AFP) Het stoomschip „Santander" is Donderdag in een zware storm voor de kust van Columbia ver gaan. Twintig personen zijn ver dronken. Verscheidene overle venden zijn opgepikt door een vrachtschip, „Rose Marie" ge naamd, dat de noodseinen van de „Santander" had opgevangen. Binnenkort wijziging? Met ingang van 1 Januari 1953 is het achterlicht met ingebouwd stoplicht verboden en mag nog slechts een apart stoplicht wor den gevoerd. De Toeristenbond A.N.W.B. raadt de eigenaars van auto's met een dergelijke combinatie achterlichtstoplicht echter aan nog even 'te wachten met het aanschaffen van deze aparte stoplichten, daar er grote kans bestaat, dat de betreffende wets bepaling binnenkort zodanig zal worden gewijzigd, dat het ge combineerde achterlicht-stoplicht indien dit althans behoort tot de standaarduitvoering van de auto, wél zal worden toegelaten. Voorts is het zeer waarschijn lijk. dat ook zal komen te ver vallen de thans eveneens van kracht geworden bepaling, waar bij de tot de standaarduitvoering behorende stoplichten, die in het midden of links van het midden aan de achterzijde van de auto ziin aangebracht, verboden wor den. Automobilisten die dergelijke stoplichten bezitten, behoeven deze dus voorshands niet te ver vangen. aldus de A.N.W.B. Een A.N.W.B.-Wegenwacht, die dienst doet op het traject Den HaagAmsterdam, hoorde nabij de Haagsche Schouw plotseling hulpgeroep. Hij sprong van zijn motor en zag een jongen, die viij ver van de kant door het iis was gezakt en zich nog slechts met moeite boven hield. De „pechberijder" greep onmiddel lijk de reddingslijn, welke bii zijn uitrusting behoort, begaf zich voorzichtig op het iis en slaagde er in. zij het met enige moeite, de knaap op het ijsvlak te trekken en aan de kant te helpen. De jeugdige drenkeling die reeds geheel door de kou was bevangen, is daarop onmiddellijk door een passerende automobilist naar huis gebracht. Interessant relaas van dr. van Herk ALKMAAR. Dr. G. van Herk, waarnemer aan de Leidse sterrenwacht, heeft gisteravond voor een flink aantal leden van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde een cau serie gehouden over de tweede expeditie van de Leidse sterren wacht naar Kenya in de jaren 1917—1951. Heel eenvoudig gezegd, was het doel van deze expeditie niet anders dan het bepalen van de posities van sterren. Ditmaal om vergelijkende gegevens te ver zamelen ten opzichte van de eer ste expeditie welke in het begin van de dertiger jaren naar Afrika werd gezonden. De eigen beweging van de sterren is het belangrijkste fun dament. waarop de kennis van de structuur van het heelal rust. Met de methode, die tot 1930 in zwang was. n.l. de hoogtemetin gen (in het verticale Vlak dus) kreeg men nooit nauwkeurige cijfers. Het was heel moeilijk af wijkingen in de b I ekeningen volkomen weg te werken. Men had namelijk o.a. rekening te houden met de aantrekkings kracht van de aarde, die de kij ker zelf „uit het lood" trok. Voorts met de refractie van de lichtbaan van de ster door de invloeden van de dampkring en tenslotte moest men rekening houden met de breedtegraad van het punt. vanwaar de waar neming werd verricht. Om afwijkingen te voorkomen die uit deze laatstgenoemde fac tor zouden ontstaan, kwam men op het idee. waarnemingen te doen op de equator. Daarmee was ook de invloed van de zwaartekracht op de telescoop opgeheven. Aan de hand van lantaarn plaatjes en een kort filmpje ver telde dr. van Herk ziin interes sante relaas van het gereed maken en inpakken der instru menten, de reis naar Kenya, het opbouwen van de provisorische sterrenwacht op de evenaar en de onderkomens voor de leden van de expeditie en verklaarde voorts de werking en het ge bruik van de instrumenten. Het was interessant te ver nemen. op welke wijze de astro nomen werken en welke moei lijkheden zij bij hun berekenin gen telkens ondervinden, maar tevens toch ook altijd weer met vindingrijkheid en vernuft de menselijke tekortkomingen tot een minimum weten te beper ken. Dr. van Herk had vanzelf sprekend een aandachtig gehoor, temeer, daar deze lezing aan sloot op een, die door een van de medewerkers van dr. van Herk. de Ltz. I. W. Zadelhoff. al eerder voor de vereniging is ge houden. BERGEN. Voor een bijzon der doel. ten bate van Th. Koop man. die nog steeds niet volledig is genezen van de blessure tij dens een voetbalwedstiid op 6 Januari van het vorige jaar opgelopen, zal in café Nieuwen- diil- een klaverjas-wedstrijd wor den gehouden. Aan de wedstrijd, die de bedoeling heeft te doen uitmaken, welk koppel uit Ber gen het sterkst is. ziin aardige prijzen verbonden. Indien de donkere wolken, die nu al jaren achtereen aan de politieke hemel zijn samengepakt, zich ooit eens zouden ontladen in een verwoestende storm, zal men denke slechts aan de vorige oorlog geen deel van Ne derland weer zo beproefd tvorden als de provincies Zuid holland, Noordholland en Utrecht. In deze uitgebreide randstcul-Holland, één van de dichtst bevolkte gebieden ter wereld Gouda is zelfs de dichtst bevolkte stad ter wereld woont de helft van de tien millioen Neder landers. Het gevaar voor bombarde menten is er groot voor doelen ais Rotterdam, de grootste haven op het Europese continent, de hoofdstad Amsterdam, het rege ringscentrum Den Haag. de marinebasis Den Helder en het spoorwegknooppunt Utrecht. Het is dan ook begrijpelijk, dat een zeer belangrijk deel van de orga nisatie „Bescherming Bevolking" op het westen geconcentreerd zal worden. Zo zal de helft van de luim 200.000 vrijwilligers die in het gehele land voor de B.B. be- nodig zijn. in de drie provincies 45.000 alleen al voor Zuid- Holland gevonden moeten worden. Zij zullen, zoals de ge hele B.B. in deze provincies on der een centraal commando ko men. omdat de betrokken com missarissen der Koningin, die provinciaal de leiding hebben over de B.B.. hun bevoegdheden terzake hebben gedelegeerd aan een gewestelijke commandant. Overal elders in Nederland zijn provinciale commandanten aan gesteld. De gewestelijke comman dant voor Noord-Holland. Zuid- Holland en Utrecht is de gepen- sionneerde kolonel L. Lanseveld. voormalig chef-staf van het korps mariniers. Ergens tussen Amsterdam en Den Haag zal binnen afzienbare tijd begonnen worden met de inrichting van ziin centrale gewestelijke com mandopost. Overal een groot begrip De leiding van de B.B. berust provinciaal gezien bii de commis saris der Koningin. De chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. H. A. N. Dinger, die op treedt als provinciaal B.B.-advi- seur. vertelde ons. dat de burge meesters in Zuid-Holland van het begin al begrip hebben ge toond voor de noodzaak van een goede organisatie „Bescherming Bevolking". Competentie-kwestie ziin bijna niet voorgekomen, zo- a's onder meer blijkt uit het feit. dat enkele Utrechtse ge meenten voor de B.B. onder de vleugels van de kring Gouda ziin genomen. Ook de indeling in vijf A- en acht B-kringen heeft weinig moeilijkheden opgeleverd. Algemeen werd ingezien, dat al leen een indeling in kringen een goede verdeling van de beschik- bare hulpbronnen mogelijk Waarland. maakt De gezamenlijke ge meentelijke hulpbronnen worden aangevuld met riiksmobiele hulp- kolonnes. waarvan een belang rijk deel rondom de grote ste den in het westen geconcen treerd zal worden. Het materieel De hoeveelheden materieel voor brandweer en de sociale dienst van de B.B. zijn nog niet in alle details vastgesteld. De acht B-kringen krijgen in totaal acht demonteerploegen. dertig ïeddingsuitrustingen en dertig mobiele geneeskundige teams, waarin gewonden-transportploe- gen verwerkt ziin. Grote hoe veelheden materieel ziin reeds afgeleverd. De provinciale ver deling ervan geschiedt onder supervisie van de commissaris der Koningin. 'T VELD-WAARLAND De moedercursus die georganiseerd wordt door de afdeling 't Veld- Waarland van 't Wit-óele Kruis zal aanvangen op Dinsdag 13 Ja nuari a.s. des avonds om half acht. Deze voor de jonge en toe komstige moeders zo belangrijke cursus, waarvoor veel belangstel ling blijkt te bestaan zal gehou den worden in het Jeugdhuis te POESAN, 10 Jan. (A.P.). Het ministerie voor het trans portwezen heeft heden bekend gemaakt, dat Vrijdagnacht in de nabijheid van de Zuidkust van Korea een Koreaans passagiers schip van 140 ton is gezonken en dat daarbij 233 personen zijn ver dronken. Volgens .het ministerie zijn slechts zeven personen gered. Het schip was op weg van Josoe naar Poesan. Reddingsboten zijn naar het toneel van de ramp gedirigeerd, maar men had geen hoop op het vinden van meer overlevenden. Met ministerie verklaarde te geloven, dat alle of bijna alle passagiers Koreanen waren. Een ander schip, de 573 ton metende vrachtboot „Alchong", heeft noodsignalen uitgezonden halverwege tussen Japan en Ko rea. Patrouillevaartuigen spoeden zich naar het schip, dat een be manning van 33 koppen telt. Over de aard van de moeilijkheden van dit schip is nog niets bekend. Volgens een nader bericht had het gezonken passagiersschip, de „Tsang Joeng Ho", 256 personen aan boord en zijn daarvan ver moedelijk 249 verdronken en slechts 7, onder wie de kapitein, gered. Het schip zonk bijna in het gezicht van Poesan. De kapi tein zou hebben verklaard, dat het 16 km ten Westen van Poe san door een soort wervelstorm was overvallen. R.K. Jongeman, 26 jaar, middenst., zoekt kennis making met net R.K. meisje ong. zelfde leef tijd. Br. met foto, welke wordt geretourneerd, on der nr. 14481 bur. v. d. blad. Gevraagd voor 1 dag per week. Blaeustraat 31, Alkmaar. FLINKE CHAUFFEUR gevraagd. Exp. H. Ma- chielse, Laat 111, Telef. 4016. Ambtenaar wil zijn rian te MIDDENSTANDS WONING te Heemskerk, bev. kamer ensuite, 4 sl.k., huur f 32.p.m., ruilen voor dito woning in Alkmaar. - G. Koster, Rijksstr.weg 125, Heems kerk. Gevraagd 16-22 jr., g. k. m., intern, per 2 Febr. A. Wage- maker, Westeinde 7, Hem Gevraagd met Februari lft. 18-20 jaar. C. v. d. Molen, bloembollenkwe ker, Rinnegommerlaan te Rinnegom. Welke fabriek, zaak of firma kan plaatsen tegen matig loon betrouwbare HANDIGE 50er, geen zw. werk. Br. nr. 14459 bur. v.d. blad. JUFFROUW van m.l. te Bergen (N.H.) met klein inkomen zoekt een juf frouw eveneens met kl. inkomen om samen te wonen. Br. nr. 5416 bur. v.d. blad. Gevr. R.K. HUISHOUD STER bij wedn. met 4-j. zoontje. M. Schoen. Koe dijk 69. Wordt gevraagd: lft, ongev. 18 jaar. JOH. G. KRIMP Bakkerij te Bakkum. Ambachtsschool Alkmaar Wegens ziekte voor di rect gevraagd een tijd. plaatsvervangend Acte N.b. gewenst. Voll. betrekking (dag- en avondschool). Soil, voor 14 Jan. a.s. aan de Dir. der school Bergerweg 1. Gevraagd voor spoedige indiensttreding: tevens voor lichte adm. werkzaamheden. Br. met volledige inlichtingen onder no. 14486 A bureau van dit blad. De Sleutelspecialist. Sleutels beter, goedko per en gar. Spoorstr. 87 bij het Station Alkmaar Per 1 Maart a.s. kunnen op ons kantoor wederom met M. U. L. O.-diploma ter opleiding geplaatst worden. Leeftijd ca. 1618 jaar. Schriftelijke soil, of pers. aanm. dagelijks 9-12 en 2-5 uur aan de Afd. Personeelszaken. vraagt voor direct een voor de Afd. Huishoudelijke Dienst. GOEDE SOCIALE VERZORGING. Schrift, soil, of pers. aanm. aan de Afdeling Personeelszaken. PERSONEEL B.z.a. R.K. Meisje voor winkel of huish. v. d,. en n. Br. nr. 14488 bur. v.d. blad. ■TE KO:. r GEVRAAGD Gevr. oude wagens en machines voor de sloop. Molenbuurt 16, Alkmaar. Te k. gevr. luxe bestel- wagentje. Br. m. pr.opg. en merk nr. 14464 bur. v.d. blad. TE KOOP AANGEBODEN Te k. 1 Salamander ka chel m. 2 M. pijp en beun, 2 p. schaatsen z.g. a.n. f 3.— p.p. Kemp- haanstr. 2, Den Helder. Breiwol. Kelimwol, Smyrnawol. Ritssluitin gen, alle maten. Het Kelimhuis - Den Helder Te kp. t.b.c.-vrije koe, 20 Febr. kalftijd. met melk v. 1. wit bedr. Jn. Zuurbier, Ursem. TE KOOP 4 hoogdrach- tige stamboekzeugen, le worp. D. Blaauboer Dz„ Nes 18, Schagen, tel. 324 Te k. toom v. 20 biggen (ook in gedeelten). - P. Hoogenboom, Fuik 2, Warmenhuizen. Te k. wegens vertrek nette inboedel. P. Wester Popelmanslaan 1, Alk maar. Te k. i.g.st.z. bieten molen. Stadtman, Hoorn- seweg 11, post Oudorp. Te kp. pracht overgordij nen, v.a. f 8.per stel. Dekker, Spoorstraat 5, Alkmaar. Horlogemaker z. winkel of werkpl. of voorkamer, liefst centr. of stations- buurt Alkm. Br. nr 14502 bur. v.d. blad. B.z.a. R.K.' Meisje, 25 j., v.d.e.n. Omg. Alkmaar. Br. nr 14501 bur. v.d. bl. Thuiswerk gevr., schrijf- of vouwwerk, tevens uit rekenen van bestekken enz. Br. nr. 14500 bur. v.d. blad. voor goud. zilver. juwelen, ralen bloedko- Langestr. 14, Alkmaar Instrument-Slijperij Holslijpen van kunst schaatsen en verder alle huishoudelijke en keu kengereedschappen Huigbrouwerstraat Telefoon 4571 10 NATIONALE HYPOTHEEKBANK HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Voordam 13 Tel. 4924 Rippingstr. 4 Tel 2707 ALKMAAR Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" Het dividend over 1951 van het stamkapitaal ad f5200.— ad 4 is be taalbaar bij de heer ge meente-ontvanger op Alkmaar, 10 Jan. 1953. Aangeb.: woning omg. station. Huur f 5.75 p.w. Gevr.: grotere woning op goede stand. Hoge huur geen bezwaar. Br. nr. 14478 bur. v.d. blad. Trekking 26 Januari a.s. Loten verkrijgbaar bij de debutant No. 159, Hoogkarspel Te koop gevraagd: lste kwal. Gebr. Hoed jes, Bergerweg 201, Alk maar, tel. 4969. Wildemanstraat 7 ALKMAAR - Tel. 3967 p. liter Oude Jenever v.a. f 6.43 Jonge Jenever v.a. f 6.08 Citr. Jenever v.a. f 5.64 Bessen Jenever v.a. f 5.20 Hekelstraat no. 4 Tel. 2704 - ALIÜMAAR TAFELS - STOELEN GLAS - SERVIEZEN BESTEK Ingericht voor 500 pers. Handzagen Kapzagen Schrobzagen Metaalzagen Uitsl. Ie kl. fabrikaten Bij aankoop van een zaag wordt deze desgew gratis vakk. geveilct. beter gereedschap Hofplein 57 Alkmaa geven wij voor Uw oud goud. zilver, diamant en bloed koralen Langestraat 36 Alkmaar - Tel. 3713 (Van t GRONINGEN tweede dag van d< overtuiging gescln len worden. Deze alle problemen, d zakdoek doen gr technicus, sclirom waarmede zijn teg Een groot kampioe één van het soort van doctor in de biljartki van de Pol. Neen, ste! niet de van de Pol wl rijzige gestalte de t grens schijnt te oversc hij bleek en gelaten c bord blikt naar de vroegtijdig afgeknai Maar laten we thans t strijden overgaan. Met de knellende x dat 'n tweede nederla; het einde zou betekent wonderschone droom Europese titel, mochtei de Pol en Kees de B tweede wedstrijdmiddf Beiden gingen nerveus 136100 voor de Ruy beurten. Daarna 29 vo Pol en 5 voor de Ruy volgende beurt speeld terdammer vastberade duidelijke bedoeling machtsvertoon op tafel Het werden 67 stroeve les. Deze serie velde niet, want deze de niet meer dezelfde als derkind, dat destijds fc tie van zijn min of schokt moreel of toren' of akelig diep viel. Ei fortuinlijk tot stand beurt van zijn tegenst: deed dat wél. De Ruyi zich gedesillusioneerd zekere nederlaag. In de scheen de Rotterdamm eind aan te maken, strandde op 398. Daarn geen risico's meer. van de Pol de Ruyter 400 25 212 25 Aan de andere tafe René Yingerhoedt, di Belg, die zijn voorliefc bandstoten breed lach monstreerde tegen Gal: Fransman zocht na een serie van 113 in de langs de kaderlijn tot komen, de ogen van gische tegenstander, Een overzicht van a momenteel de Europei (onder redactie v; Jos. H. C. Serrée Alle correspondentie men te adresseren aan c «e van dit blad. Publicaties of overnem «er bronvermelding is i „Biografie van onze problemii Auteur: J. H. PENNI ('s-Hertogenbosch Een „autodidactisch"- Onze serie „Biografii onze problemisten" wordl volgd met een levensbs van de bekende Brabants medewerker J. H. I Deze auteur wordt volgi nors „de koning" van de weven genoemd, daar v< zün composities op d zun geconstrueerd. J. werd. geboren op 5 Ma en op vrij jeugdige leefti mi met het damspel in ai doordat hii de geplaatste j"on, xn dag- en weekbli loste. Op achttien-jarige werd hfj evenals zovee] aam-auteurs „gegrepen" Problematiek en haar sch Jennings poogde de eers venbewerking op het motief van de Rus J. Sc] vervolmaken en op een h ?u *o brengen. Daar autodidactische auteur w?Un geslaagd. «Li produceerde ruim oiemen. waarvan ruim 20 46/5 motief, en „Alix' gamen met zijn vriei öcnepen componeerde de yv'e. prachtige vraagstuk raaie motieven. Zijn s

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4