Ook op tweede dag faald Piet v. d. Po! tragisch Reeds dit jaar zal Kees Broekman de „grote" man kunnen worden! wetsbaar ÏONK i Korea Dr. Max Euivegaat goed voorbereid naar Moskou Problemist Pennings wordt aan U voorgesteld d doden Schakers vóór! Onze Damrubriek coupon no. 36 Woningruil Alkmaar Staatsloterij H. Bakker Koppel biggen Voor gedistilleerd P. A. N. de Boer en Zn. Oud's Verbuur- inrichting VAN TIEL'S De hoogste waarde E. BILARS Ivoren parade in Groningen Onverstoorbare Metz blijkt de grootste verrassing Zondag geen voetbal? HJALLISALS SCHAATSPROFEET Maar die andere99 - v. d. Voort - kan roet in 91 eten gooien m m m m jmjÊjmjrn m r m m ÜP W/ gezamenlijke Se- hulobronnen worden met riiksmobiele hulp- waarvan een belang- rondom de grote ste- ;t westen geconcen- worden. Het materieel veelheden materieel idweer en de sociale de B.B. ziin nog niet etails vastgesteld. De ngen krijgen in totaal ïonteerploegen. dertig trustingen en dertig geneeskundige teams, ewonden-transnortnloe- erkt ziin. Grote hoe- materieel ziin reeds De provinciale ver van geschiedt onder van de commissaris gin. foedercursus D-WAARLAND De sus die georganiseerd ir de afdeling 't Veld- van 't Wit-Gele Kruis ngen op Dinsdag 13 Ja- des avonds om half voor de jonge en toe moeders zo belangrijke aarvoor veel belangstel- te bestaan zal gehou- en in het Jeugdhuis te Koreanen waren, der schip, de 573 ton vrachtboot „Alchong", odsignalen uitgezonden 'e tussen Japan en Ko- ►uillevaartuigen spoeden het schip, dat een be- van 33 koppen telt. Over an de moeilijkheden van is nog niets bekend, een nader bericht had ken passagiersschip, de 3eng Ho", 256 personen i en zijn daarvan ver- 249 verdronken cn onder wie de kapitein, t schip zonk bijna in it van Poesan. De kapi- hebben verklaard, dat n ten Westen van Poe- een soort wervelstorm vallen. De Sleutelspecialist. Sleutels beter, goedko- oer en gar. Spoorstr. 87 bij het Station Alkmaar Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" rtet dividend over 1951 van het stamkapitaal ad 5200.— ad 4 is be- aalbaar bij de heer ge- neente-ontvanger op Ukmaar, 10 Jan. 1953. Aangeb.: woning omg. tation. Huur f 5.75 p.w. Gevr.: grotere woning op goede stand. Hoge huur geen bezwaar. Br. ar. 14478 bur. v.d. blad. Trekking 26 Januari a.s. Loten verkrijgbaar bij de debutant No. 159, Hoogkarspel Te koop gevraagd: lste kwal. Gebr. Hoed jes, Bergerweg 201, Alk maar. tel. 4969. Wildemanstraat 7 ALKMAAR - Tel. 3967 p. liter Oude Jenever v.a. f 6.43 Jonge Jenever v.a. f 6.08 Citr. Jenever v.a. f 5.64 Bessen Jenever v.a. f 5.20 Hekelstraat no. 4 Tel. 2704 - AXJtMAAR TAFELS - STOELEN GLAS - SERVIEZEN BESTEK Ingericht voor 500 pers. Handzagen Kapzagen Schrobzagen Metaalzagen Uitsl. Ie kl. fabrikaten. Bij aankoop van een zaag wordt deze desgew. gratis vakk. geveild. beier gereedschap Hofplein 57 Alkmaa geven wij voor Uw oud goud, zilver, diamant en bloed koralen Langestraat 36 Alkmaar - Tel. 3713 ZATERDAG lOMFQUARl 1953 Pagina 5 (Van onze speciale verslaggever GRONINGEN Walter Liitgehetmaim heeft op de tweede dag van de Ivoren Parade in Groningen ons de overtuiging geschonken eens een groot kampioen te zul len worden. Deze Lütgehetmann zal eens spotten met alle problemen, die de ervaren caramboleur naar zijn zakdoek doen grijpen. Want deze koele, berekende technicus, schrompelt jnimmer ineen onder het geweld waarmede zijn tegenstanders het ivoor bewerken. Een groot kampioen: jawel, één van het soort van de magere doctor in de biljartkunst Piet van de Pol. Neen, stel U gerust: niet de van de Pol wiens toch al rijzige gestalte de twee meter grens schijnt te overschrijden als hij bleek en gelaten op 't score bord blikt naar de zoveelste vroegtijdig afgeknapte serie. Maar laten we thans tot de wed strijden overgaan. Met de knellende wetenschap, dat 'n tweede nederlaag wellicht het einde zou betekenen van een wonderschone droom over een Europese titel, mochten Piet van de Pol en Kees de Ruyter de tweede wedstrijdmiddag openen. Beiden gingen nerveus van start 136100 voor de Ruyter, na 13 beurten. Daarna 29 voor van de Pol en 5 voor de Ruyter. In de volgende beurt speelde de Rot terdammer vastberaden met de duidelijke bedoeling een brok machtsvertoon op tafel te leggen. Het werden 67 stroeve carambo les. Deze serie velde Kees nog niet, want deze de Ruyter is niet meer dezelfde als het won derkind, dat destijds bij de gra tie van zijn min of meer ge schokt moreel of torenhoog steeg of akelig diep viel. Een nieuwe fortuinlijk tot stand gekomen beurt van zijn tegenstander (93) depd dat wei. De Ruyter sleepte zich gedesillusioneerd naar een zekere nederlaag. In de 24e beurt scheen de Rotterdammer er een eind aan te maken, maar hij strandde op 398. Daarna nam hij geen risico's meer. van de Pol de Ruyter 400 212 25 25 93 61 16.— 13.25 Aan de andere tafel streden René Vingerhoedt, de prettige Belg, die zijn voorliefde voor 't bandstoten breed lachend de monstreerde tegen Galmiche. De Fransman zocht na een prachtige serie van 113 in de 3e beurt, langs de kaderlijn tot stand ge komen, de ogen van zijn Bel gische tegenstander, als wilde hij excuus vragen voor het ge weld, waarvan hij zelf was ge schrokken. Vingerhoedt vond er direct geen antwoord op. Gal miche liet in de 14e beurt nog eens een bijzonder fraaie 90, grotendeels in a Cheval-positie gescoord, van zijn queue ver trekken. Eerst drie beurten la ter scheen de Belg haast te krij gen. Hij joeg de ballen speels naar de korte kaderlijn om eerst na 114 caramboles weer te gaan zitten. 389331 voor Vinger hoedt. Galmiche, met de wee moedige blik in de ogen van een artist die zijn carrière in duigen ziet vallen, verloor zijn zelfver trouwen. Hij kreeg 't eerst weer terug toen Vingerhoedt de 400 reeds vol had. Trillend van emo tie- en alle moeilijkheden over winnend, stootte de Fransman in de nastoot toch nog de 64 ca ramboles bij elkaar, die hem van een verdiende remise scheidden. Vingerhoedt Galmiche 400 400 21 144 21 133 19.05 19.05 en Ook van Hassel Lütgehetmann. Clement van Hassel verzamel de tegen de Duitser Lütgehet mann eerst wat kleingoed om in de 5e beurt plots met de dyna mische kracht van een Hercules op te veren. 150 Caramboles brachten hem met 25424 op winst. Walter Lutgehetman, op zoek naar brandend nieuws in de Duitse bladen, veegde in een duizelingwekkend tempo achter eenvolgens in de 8e en 15e beurt resp. 109 en 113 caramboles bij elkaar. 365364 voor van Has sel. In de 19e beurt stootte de Belg de resterende punten bij- elkaar. De Duitser benutte de nastoot om een remise te berei ken. Hiervoor waren 34 caram boles nodig. van Hassel Lütgehetmann 400 400 19 150 19 113 21.05 21.05 Henk Metz, die stug en zwak behoorde te zijn, bezorgde Tiedt- ke zijn eerste nederlaag. Na een begin waaraan alle glans ont brak bewees de Hagenaar alleen na een heet gevecht de wapens te willen strekken. Dit keer was dit trouwens niet eens nodig, want met series van resp. 69 en 149 in de 10e en 14e beurt liep hij met de snelheid van een hin de van zijn tegenstander weg. 269190 voor onze landgenoot na 16 beurten. Voor de nog res terende 131 caramboles moest Metz nog negen maal in actie komen. De wonderlijke banden specialist Tiedtke kon dit keer niet schouderophalend aan de carambolejacht van zijn tegen stander voorbij gaan. Tot 240 kwam hij en geen punt verder. Metz Tiedtke DES AVONDS: 400 240 25 149 25 66 16.— 9.60 Hopeloze strijd van Piet van de Pol. Wat is er met Piet van de Pol aan de hand? De eerste avond partij tegen René Vingerhoedt werd een herhaling van de lij densweg tegen Metz op de eerste wedstrijddag. Met de harde blik van een door tegenslag verbit terd man in de ogen, zocht de Rotterdammer vergeefs naar een positie, die zijn tanende roem wat moest opvrolijken. 182 Pun ten in 18 beurten, met 'n hoog ste serie van44. Het is werkelijk om te hullen. Vinger hoedt kwam slechts met series van 89 en 94 tot opmerkelijke daden, maar die waren voor de Rotterdammer al hoog genoeg om zuiver en alleen nog maar uit plichtsbesef van zijn stoel op te staan. van de Pol Vingerhoedt 182 400 18 18 10.1k 22.22 Walter Lütgehetmann, de be daarde en sterkste Duitse ka derspeler trof aan de andere ta fel een de Ruyter, die, bevrijd van wedstriidzenuwen na twee nederlagen, bereid was zijn ge duchte tegenstander 'n volmaak te K.O. toe te dienen. Een vlotte 100 in de derde beurt met knap pe massé's en piqué's onder streepte zijn drieste plannen. Maar deze Lütgehetmann sloeg hard en onverbiddelijk terug. Met ragfijn sDel, zo perfect en gracieus dat de kettingrokers op de tribune voor één keer hun sigaretten vergaten, beantwoord de hij het werkstuk van Kees: 147140 voor de Nederlander. Daarna kwamen beiden in een draaikolk van möeililkheden te- terecht, totdat de Duitser een bijzonder sympathieke serie van 117, hoofdzakelijk langs de ka- deriijnen tot stand gekomen, te voorschijn toverde. Dat bracht hem winst (346238). Nog 5 kansen heeft de Ruyter daarna gehad, toen maakte de Duitser zijn laatste Junelstoot in deze Dartij. stoot, die voor hem d« derde zege in dit tonrnooi betekende, een grote verrassing. Metz is er de j man niet naar om in duizeling wekkend tempo rappeiietjes te j produceren, maar hij bleek ook zonder dat bekwaam genoeg om zich tot onze grootste troef in dit tournooi op te werken. In de 5e beurt een vlotte 80, en een 60 in de zevende, brachten hem mijlenver van de Fransman vandaan. Na 13 beurten 362—120. Met een knappe 34 in de 14e beurt scheen de Hagenaar zijn prooi definitief te grijpen. Het voor Tiedtke opklaterende applaus bracht hem even uit zijn concen tratie. 2 beurten verderop was het lied uit. Of»** Metz Galmiche 400 163 16 16 92 51 25.— 10.19 De stand Toen diep in de nacht de stand na de tweede wedstrijd werd opgemaakt, bleek tot aller ver rassing Metz aan de kop te gaan. Metz Tiedtke Lütgehetmann Vingerhoedt Van de Pol Van Hassel De Ruyter Galmiche 1463 1440 1441 1331 1134 1186 1310 1170 85 91 62 66 90 81 79 82 17.21 15.82 23.24 20.16 12.60 14.69 16.58 14.26 (Resp. matchp., car., alg. gemidd.) brt. en Alhoewel de dooi sinds Vrij dag „met man en macht" bezig is de voetbalvelden weer be speelbaar te maken, ziet het er toch niet naar uit, dat er veel gespeeld zal worden. Als de K.N.V.B. de beslissing andermaal aan de consuls zal overlaten, zien we aankomen, dat juist de clubs, die enkele weken lang met hun goede ter reinen de spits al hebben af gebeten, ook thans de beste kans hebben om te spelen en daardoor het verschil in gespeelde wed strijden nog groter maakt. Voor een normaal verloop van de com petitie is 'dat zeker niet aan te bevelen en het is daarom te ho pen, dat de K.N.V.B. het besluit zal nemen alles af te gelasten. Intussen raakt men met de af werking van het programma le lijk achterop. Als het zo nog een week of wat zou doorgaan, zou men straks in de zomer nog voet ballen en er zijn zelfs statici, die al hebben uitgeknobbeld, dat de competitie in enkele afdelingen niet zal kunnen worden uitge speeld, indien men tenminste niet wil, dat het nieuwe seizoen on middellijk achter het oude zou aansluiten. Laten we dat echter nog maar even rustig afwachten. Zover is het nog niet. Met ingang van heden zullen we ten gerieve van diegenen on der onze lezers, dte de schaak sport een goed hart toedragen, zoveel mogelijk wekelijks een rubriek plaatsen, waarin de be kende schaakmeester W. J. Muhring u zal „voorgaan". Hieronder volgt dan de eerste proeve van zijn bekwaamheid. HET A.S. WERELD- TOURNOOI In het Amerikaanse dagblad „The Brooklyn Daily Eagle" ver scheen dezer dagen het bericht, dat de Amerikaanse grootmees ter Samue] Reschewski niet voor nemens is mee te spelen in het a.s. candidatentournooi, waarin beslist zal worden, wie de huidige wereldkampioen Botwinnik in 1954 in een titelgevecht zal be kampen. Zijn bezwaar is hoofdzakelijk gericht tegen het grote aantal Russische deelnemers, niet min der dan 9 Russische grootmees ters zullen namelijk van de partij zijn. Al kan men Reschewski's be zwaren begrijpen, sportief is al lerminst dit besluit en nog min der geschikt de hegemonie van de Russen in het belangrijkste tournooi, dat de schaakwereld kent te doorbreken. Thans is dus deze zware taak toebedeeld aan de Argentijnse kampioen Najdorf en onze natio nale kampioen dr M. Euwe. Dr. Euwe komt heel wat beter voorbereid in' het strijdperk dan in 1948. Zijn grote ervaring zal zonder twijfel borg zijn, dat hij eervol eindigt, en mocht hij de originaliteit, bezieling en stoot kracht opbrengen, die hem in 1935 de wereldtitel bezorgden, dan zullen verrassingen niet uit gesloten zijn. AFD. NOORDHOLLAND GELAST AF De afdeling Noordholland van de K.N.V.B. heeft alle wedstrij den voor Zondag 11 Jailuari af gelast. Lütgehetmann de Ruyter 400 333 12 117 12 100 33.33 27.75 Een overzicht van de zaal Harmonie te Groningen, waar momenteel de Europese biljartkampioenschappen 47/2 worden gespeeld. Tiedtke had voor de fijnproe vers nog een late avondsurprise bewaard. Uitermate geschikt om de slaap uit de ogen te houden. De echte kaderspelers zullen mis schien hun wijze hoofden hebben geschud bij de kunststukken die de kwieke Duitser op de tafel de poneerde. Clement van Hassel zeer beslist niet. Voor hem werd deze partij een kansloze strijd. Met series van 68 en 62 liep Tiedt ke direct een honderdtal punten weg, genoeg voor een van Hassel, die naarstig naar een handjevol caramboles bleef zoeken, maar ze niet vond. Met een prachtige slot- serie van 82 schakelde de Duitser de gevreesde Belg practisch voor de eindstrijd uit. Van Hassel Tiedtke 172 400 23 23 44 82 7.84 17.39 Henk Metz mocht als laatste op deze avond met glinsterende ogen de eindstoot plaatsen, een eind- (Van onze speciale verslaggever) Toen Hjalmar Andersen in Februari 1950 langs zijn neus weg zo leek het tenminste de hele internationale schaats-elite ondersteboven reed, was hij in het gewone leven nog een onbekend eerzaam vrachtauto-chauffeur in Drontheim. Hij was in dat seizoen op zijn glanzende noren gestapt en had, waar hij ook kwam, zich wonder lijk braaf gehouden aan Caesars lijfspreuk „Veni, vidi, vici". Andersen kwam, zag en overwon. In Hamar, niet voor niets de „fabriek der wereldkampioenen", was hij begonnen met het Noorse kampioenschap in zijn zak te steken, prompt daarop greep hij de Europese titel in de Olympische stad Helsinki, en toen trok hij naar het Zweedse staalcentrum Fskilsluna om daar de kroon op het werk te zettende wereldtitel. En bijna was dat nog mis lukt door een plotselinge voor- jaarsgolf welke het kwik in, de thermometers binnen een etmaal met geweld van vijf graden on der nul tot tien ja twaalf gra den boven het vriespunt joeg. De organisatoren zaten u kunt zich dat indenken heel diep met de handen in het haar. Handenvol kostelijke Zweedse kronen had de organisatie ge kost, en op die bewuste dag, dat de ineens zo populaire Hj al- lis wereldkampioen moest wor den (hij en men had dat niet voor niets alom verkondigd), viel de heie zaak letterlijk bijkans in het water. De baan kon men eenvoudig opdweilen, het water stond bij decimeters op het ijs, dat toen al meer weg had van roomborstplaat dan van een ge polijste ijsvloer, waarop de bes te hardrijders ter wereld jacht moesten maken naar records. Tenminste dat was nodig om die formidabele Hjallis nog te kun nen slaan. Er kwam niets van, een record- jacht. De baan werd leeggehoosd Inzendtermijn uiterlijk 14 na plaatsing dagen (onder redactie van Jos. H. C. Serrée) Alle correspondentie gelieve nien te adresseren aan de redac tie van dit blad. Publicaties of overneming zon der bronvermelding is verboden. „Biografie van onze problemisten" Auteur: J. H. PENNINGS, ('s-Hertogenboseh Een „autodidactisch"-talent Onze serie „Biografieën van onze problemisten" wordt nu ver volgd met een levensbschrijving van de bekende Brabantse auteur en medewerker J. H. Pennings. Deze auteur \vordt volgens insi ders „de koning" van de 46/5 mo tieven genoemd, daar velen van 2!jn composities op dit thema 2un geconstrueerd. J. Pennings werd geboren op 5 Maart 1920 en op vrij jeugdige leeftijd kwam «11 met het damspel in aanraking, doordat hij de geplaatste proble men, in dag- en weekbladen op loste. Op achttien-jarige leeftijd ]verd hij evenals zoveel andere dam-autèurs „gegrepen" door de Problematiek en haar schoonheid. Pennings poogde de eerste schij- venbewerking op het moeilijke motief van de Rus J. Schmidt te vervolmaken en op een hoger ni veau te brengen. Daar is deze autodidactische auteur wonder wel in geslaagd. Hij produceerde ruim 850 pro blemen, waarvan ruim 200 op het 46/5 motief, en „Alix"-motief. gamen met zijn vriend Jan ocheijen componeerde de auteur vele, prachtige vraagstukken en iraaie motieven. Zijn successen bleven niet uit. Gaarne plaatsen wij enkele fraaie composities, die uw aller aandacht verdienen. En voor onze huisdammers en begin, ners een leerzaam partij-f rag. ment. Verschillende opmerkingen uit onze lezerskring hebben het be wijs geleverd, dat de probleem serie van auteur Jan Scheijen in de smaak is gevallen. Dit is zeer verheugend en schenkt ons bij voorbaat reeds het vertrouwen, dat deze serie van de auteur Pennings aan de te stellen vrwachtingen zal voldoen. Tracht deze serie op te lossen, dat geeft uiteraard grote voldoe ning en tevens scherpt gij uw kennis van ons mooie damspel. Hier volgt een van de beste com posities van de auteur. Probleem no. 154 Auteur: J. H. PENNINGS, ('s-Hertogenbosch) (Zwart) W/ WP Wb w/ HV „wm Éi m 'ték 9 (Wit) Wit begint en winti 15 25 35 45 Stand in schijven). cijfers (beiden 15 19 22 27 28 30 35 en 36. Wit op: 24 25 26 29 31 33 34 37 38 39 41 43 45 47 en 49. Een zeer moeilijk vraagstuk vol ingewikkelde slagwendingen, ge baseerd op een pracht-motief. Na verschillende offer- en slagcom binaties wint wit op zéér fraaie wijze. Een compositie die met veel materieel is geconstrueerd en die wel tot de zware kaliber van „Penning's-serie" gerekend mag worden. Probleem no. 155 (Opgedragen aan de damredacteur) Auteur: J. H. PENNINGS, ('s-Hertogenbosch) Eerste publicatie! (Zwart) (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk 14 dagen na plaatsing Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 7 9 12 15 18 22 24 36 en 37. Wit 11 schijven op 20 21 23 29 32 33 38 40 41 44 en 47. Wederom een aardige compo sitie, waarin het „dubbel-dam"- motief fraai verwerkt is. Deze ontstaat na verschillende afwik kelingen. waardoor wit precies op tempo, zwart tot opsluiting dwingt. Tenslotte heeft de auteur voor onze beginners en niet- sterke huisdammers een partij-fragment geconstrueerd waaraan een aar dige prijsvraag is verbonden. Auteur: J. H. PENNINGS, (Zwart) .M w iW. W. im 15 25 35 45 (Wit) (17 x 17 stand) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk 14 dagen na plaatsing Onze vraag luidt: „Mag wit nü 2823 spelen?". Gelieve deze vraag duidelijk te beantwoorden met ia of neen. Natuurlijk de re- den(en) onder het antwoord ver melden, tevens met naam en adres. Voor de goede oplosser- (ster) wordt een boekwerkje of een pakje shag uitgeloofd. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot! De uitslag van het Kerst schaakprobleem zal over veer tien dagen bekend gemaakt worden. Besloten is het niet juist ge publiceerde probleem van de heer Douwes niet te laten tel len voor de „prijzenverdeling". en in de avonduren toen een bolronde voorjaarsmaan boven de bosrand opdook kon dan eindelijk Andersen zijn wereldtitel bin nen halen. Het was een merk waardig kampioenschap, eigenlijk zonder waarde onder deze vreem de omstandigheden. Maar van wege de lading kronen moest er nu eenmaal worden gereden: al had het op zand moeten gebeu ren. Enfin Hjallis kreeg dan tenslotte zijn wereldkampioen schap en hoe men ook over de zonderlinge vertoning daar in Eskilstuna mocht hebben hij had de titel dubbel en dwars verdiend. Hjallis Andersen was in luttele dagen van een vrij onbekende vrachtauto-bestuurder een groot man geworden. Wat voor schier onmogelijk werd gehouden had deze werkelijk geen opvallende robuste Noorse jongen weten te presteren. Evenals Óscar Mathiesen, Roald Larsen, Clas Thundberg. Even- sen, Ivar Ballangrdu en Staks- rudv was hij er ook in geslaagd in eén seizoen Europees en we reldkampioen te worden. Doe het hem eens na. Het jaar te voren had hij het reeds gepro beerd: de aanloop was formida bel geweest, een brillante zege in Davos, maar voor het eigen publiek in Oslo zakte zijn vorm plotseling terug tot een onbe duidend iets en de grote An dersen, droomen van een triomf, zonder-weerga, kon van de baan verdwijnen voor een publiek, dat hem in zijn onmeedogenloze hard heid (tja, zo zijn nu eenmaal de mensen op de tribunes) niet eens zag (of wilde zien). Phenomenaal. Andersen klom weer een jaar achter het stuur van de trouwe vrachtwagen en bleef dromen. Het seizoen daarop beleefde hij zijn eerste grote succes: wereld en Europees kampioen. In 1951 prolongeerde hij dat in Lille- hammer, Oslo en Davos, werd bovendien wereldrecordhouder op de 10.000 en 5000 meter, weer 'n jaar later sleepte hij drie Olympi sche stukken goud in de wacht. Inderdaad, tegen deze Ander sen viel niet op te rijden. Hij werd Europees kampioen, we reldkampioen naar believen. Hjallis Andersen had zijn grote voorgangers ver in de schaduw gezet. Hij was groter dan de grootsten, •beroemder dan de be- roemdsten. Voor hoe lang Een merkwaardige metamorphose ondergaat deze Andersen zo gauw hij van het ijs is. Op de baan in het nauwsluitende zwarte schaats- uniform, de typische witte muts diep over het voorhoofd en de oren, lijkt hij een reus, doch in het iuxueuse Grand Hotel te Oslo, waar Andersen tegen het slot van het vorige jaar een soort persconferentie had belegd, zag hij er in het modieuze licht grijze costuum maar heel ge woontjes uit. Een vlotte jongen, meer niet. Van de eerzame vrachtauto-chauffeur is niets meer over: de wagen heeft hij al lang van de hand gedaan. De sport heeft hem niet enkel roem gebracht, ook.... rijkdom. Al was en bleef hij dan voor het oog Kees Broekman dit jaaropvolger van Hjallis Andersen? der wereld een volbloed ama teur. Voor het oog der wereld dan. In Drontheim is hij de eige naar van een bloeiende sport zaak. In Oslo heeft hij het plan een filiaal op te richten. De kronen beginnen zich aardig op te stapelen. Andersen is een heel verstan dige jongen, want hij weet dek sels goed, dat niets kwetsbaar der in de sport (en vooral in de hardrijderij) is dan de vorm. Hij is werkelijk niet in een overwin ningsroes beland, o nee, er zijn altijd kapers op de kust geweest. En Hjalmar is er diep van door drongen, dat er eens een tijd zal aanbreken, dat hij zal moeten capituleren. Een Kees Broekman heeft hem constant op de hielen gezeten en wat heeft hij in Oslo bij de win terspelen het vorige jaar geen doodsangsten uitgestaan, dat die andere Nederlander, de stugge Wim van der Voort, hem juist op de 1500 meter het goud voor de neus zou wegkapen. Dat dat niet gebeurde, was een geweldige mee valler. Een tweede maal Andersen behoeft men dat warempel niet te vertellen mislukt dat stellig. Vandaar de persconferentie, waar hij wereldkundig maakte niet te zullen rijden. En om zijn faam wat op te houden, vertelde hij er bij, dat hij er althans dit jaar van zou afzien. De inleiding voor een definitief afscheid, niet? Dat er aanvallen op het ama teurisme van Hjalmar zijn ge daan, ach, dat viel te verwach ten bij zo'n rijkelijke lading roem. Hjallis heeft lezingen ge houden, bij de vleet en het schijnt, dat hij ook daarvan niet armer is geworden. Maar Hjalis ontkent, daaraan de groei van zijn banksaldo, hij is amateur geble ven. Al heeft hij dan ook, dank zij zijn schaatsen en zijn vorm (de hemel zij geprezen), de „dooie" zit achter het stuur aan een andere onbekende kunnen overdoen. Merkwaardige woorden Wie volgt de Noorse schaatsko- ning thans op. Wel, laten wij een moment luisteren naar de profe tie van Andersen zelf: „Ik zet dit seizoen ales op Kees Broekman, een jongen, die enkele jaren ge leden de wereld verbaasde door zijn komeetachtige 10.000 meter weet u, in 1947 maar nog onmetelijk veel moet leren. Thans is Broekman rijp voor de Europese en wereld titel. Al bad hij fouten een zwak moreel hij was altijd al bij mij de beste rij der. Ik heb Broekman naeuw- lettend gevolgd: ik heb zijn hele ontwikkeling meege maakt, en daarom durf ik deze voorspelling te doen: Broekman wordt zo dadelijk de grote man." Hjallis Andersen had gespro ken. In de hal van het statige Grand Hotel te Oslo knikten de luisterende journalisten. Totdat er een vraag kwam: „En die andere, die Wim van der Voort?" Er vloog even een lach over het Danny Kaye-achtige gelaat, een kort gebaar met de hand. „Ja zeker, Wim van der Voort is taaier, is een geweldige vech ter, zoals ik er zelden een heb meegemaakt. Maar.van der Voort is al dertig en Broekman pas vierentwintig. Zes volle ja ren verschil. Me dunkt, dat legt wel wat gewicht in de schaal. En dan die records Er viel weer een stilte. Men wachtte en wachtte. „Wat records?", vroeg er een. „M'n wereldrecords op de 5000 en 10.000 meter. Ik geloof dat ze er dit seizoen aangaan. Door Kees Broekman. Nu weet u alles". Afgelopen. Het gordijn valt. Het ene glaasje aquavit is leeg. Meer mag er (van staatswege) niet worden geschonken. Waar om dan nog langer gepraat? Hjalmar Andersen heeft voor speld. Met nog grotere spanning dan tevoren wacht nu de Inter nationale hardrijwereld op de komende gebeurtenissen. Zal Kees Broekman in Febr. 1953 Europees en wereldkam pioen worden? Zal Andersen ge lijk krijgen? Of zal hij zich toch vergissen in „die andere", die Wim van der Voort?

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5