NOORDHOILANDS Een verlies van millioenen In Achtkarspelen gaat men (zo nodig) wapens gebruiken Tal van verzachtingen in regeling niich ter-zij n voor het communiceren VERRADERLIJK IJS Gefascineerd Enschede zag balen katoen en 50.000 legertenten in vlammen Dagblad voor Alkmaar en omgeving KINDEREN SPEELDEN MET VUUR... Weekeinde bracht rouw in zeven IS oordhollandse gezinnen Totale waarde vijf en '11 half millioen ROND HET OMMELANDEN-CONFLICT Proces tegen ir. Vos, eertijds adjunct-directeur bij Ommelanden Britse recherche wenst aanhouding Tousseuil dook op in Bonn MIDDAG- EN AVONDMISSEN THANS TOEGESTAAN Drinken van water geoorloofd Emmen winnaar in Aartsbisdom Legeropdracht voor Philips Ned. kustvaarder gezonken Buiten God is l nergens veilig (Vondel) Maandag 12 Januari 1953 - 48e Abonnementsprijs 16.30 per kwartaal, f 3.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 3.50; in alle edities 36 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 30 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4343 en Grote Noord 77, tel. 4363 K 3390; Alkmaar, Bitsevoort 53, tel. 3046 K 3300; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 3800 K 3330; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 3340. Jaargang - No. 12675 ENSCHEDE Vermoedelijk zijn liet met vuur spelende kinderen geweestdie de schuld dragen aan een schade van millioenen guldens, door brand toegebracht aan het N.V. los- en laadbedrijf Sesam te Enschede. Zaterdag middag raakten drie loodsen in brand, waar balen katoen lagen opgeslagen. Een zeer groot deel van deze katoen is in vlammen opgegaan. Verzekering dekt echter de schade. Aan de haven te Enschede is Zaterdagmiddag brand uitgebroken in de opslagplaats van de N.V. Los- en Laadbedrijf „Sesam". Drie loodsen, waarin katoen u>as opgeslagen, zijn geheel uitgebrand. De schade zou in de millioenen lopen. Deskundigen zijn van mening, dat het nog dagen kan duren voor men de brand meester is. Tijdens het blussingswerk. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN. Het is nog niet rustig in de dorpen Twijzel, Buitenpost, Kooten en Kloostertille, waar de Ommelandenbus nog steeds een zeer prikkende doorn in het oog van de bevolking van de gemeente Achtkarspelen is. Het is zelfs zo, dat de politie bij weer voorkomende relletjes niet schroomt gebruik te maken van de wapens, omdat samenscholingsverbod en herhaalde waarschuwingen blijkbaar door de bevolking in de wind worden geslagen. De burgemeester van de ge meente Achtkarspelen, de heer H. van Ek, heeft zich in een cir culaire tot zijn gemeentenaren gewend, waarin hij wijst op de betekenis van het samenscholings verbod en aankondigt, dat de politie van wapens gebruik zal maken, wanneer blijkt dat de bevolking zich niet aan dit ver bod houdt en doorgaat met het werpen van stenen naar de Ommelandenbus. Voorts schrijft de burgemees ter, dat men zo nodig in dit ge schil positie mag kiezen, maar dat dit niet mag leiden tot rel letjes, zoals deze de vorige week voorkwamen. Van de zijde der directie van de Ommelanden vernemen wij, dat tegen ir. E. A. Vos, de vroe gere adjunct-directeur en chef van de scheikundige afdeling van de Ommelanden, geprocedeerd zal worden wegens het niet nakomen van een door irl Vos getekend concurrentiebeding met de Om melanden. In dit beding wordt ir. Vos n.l. verboden binnen anderhalf jaar na zijn ontslag bij de Ommelan den een andere functie bij een concurrerende fabriek te aan vaarden. Dit is thans wel het geval. Met ingang van 1 Maart wordt ir. Vos n.l. benoemd tot adjunct-directeur bij de Sterovita Zuivelfabrieken te Breukelen. Ir. Vos deelde ons mede, dat hij om dringende reden bij de Ommelanden zijn ontslag heeft genomen en dan maakt artikel 639 van het Burgerlijk Wetboek een concurrentiebeding ongeldig. OVERLEVENDEN VAN DE AVANTI TOKIO. 11 JANUARI Zon dag ziin 21 overlevenden van de Zweedse tankboot Avanti. die Woensdag tijdens een orkaan op de Stille Oceaan in tweeën brak. met een Japanse patrouilleboot de Japanse havenstad Kagoshima binnengebracht. Volgens een Japanse opgave ziin gered: Sven Broman. Lals Wvlfnert. Mohamet Hassan. Max Hamenud Satisgla. Olsson Abdul Hady. Adolf Lyonbela. Bernt Borgstrom. Cult Rosegruen, Hans Niisson. Jakob Sson, Nils Mirrola, Erkki Patanen. Pieter Bleeker. K J. van Dermilv. J. K. Wielsen. Giuseppe Oliverv Jean Neus. Gierde Yvnnar. Enn Raudseep en Siaconno Cannemela. Deze dringende redenen moti veerde ir. Vos als volgt. Hij had de staking steeds afgekeurd en een loyale houding aangenomen. Ondanks de staking is hij bij de Ommelanden blijven doorwerken. Toen echter het moment kwam dat het conflict tot een goed einde kon worden gebracht, wilde de directie, aldus ir. Vos, hiervan niets weten. Ir. Vos kon zich hiermee niet verenigen en nam ontslag. Daar bij kwam dat hij zijn naam niet wenste te verlenen aan de fa briek, die, zo deelde de heer Vos ons mede, een immorele politiek voert ten aanzien van de melk- aanvoer. De Ommelanden, aldus de heer Vos, zag in de staking een pro pagandamiddel om de Groninger boeren, die nog niet aan de Om melanden hun melk leverden, thans te bewegen de melk te leveren aan de fabriek, die on danks staking toch door blijft werken. Dit was dan de Omme landen en daarom zou men er volgens ir. Vos geen belang bij hebben dat de staking wordt op geheven. Ir. Vos noemde dit stellig drin gende redenen, die het ontslag, dat hij genomen had, rechtvaar digen. Het kan nog wel dagen duren, eer men het vuur, dat zich een weg blijft vreten door de enorme stapels stinkende en smeulende katoen, volkomen meester is. Hoewel de Enschedese brandweer assistentie kreeg van de brand weer uit Hengelo en er enorme massa's water in de vuurgloed geworpen werden, laaiden de vlammen steeds weer op. Dui zenden inwoners van de textiel stad zagen gefascineerd toe. De drie loodsen, die volkomen vernietigd zijn, bevatten 7000 balen ruwe katoen, bestemd voor Deense prinsessen aan de dood ontsnapt KOPENHAGEN, 11 Jan. De twee jongste dochters van koning Frederik, de prinsessen Bene dikte, die acht jaar, en Anne Marie, die zes jaar is, zijn van daag bij een auto-ongeluk aan de dood ontsnapt. Zij bleven onge deerd, doch Kjjggen een zware zenuwschok. van Bartold Schuitema AMSTERDAM, 11 Jan. Op verzoek van de Britse recherche speurt de Nederlandse politie naar de 21-jarige zeeman Bartold Schuitema uit Almelo, die begin December als ongewenst vreem deling door de Britse autoriteiten uit Engeland is gezet. De Britse recherche wenst Schuitema te horen in verband met de moord, die op 12 Novem ber j.l. in de buurt van Belfast in Noord-Ierland is gepleegd op de 19-jarige dochter van de Ierse rechter Curran. In Nederland is hij vroeger wegens een roofoverval in Assen tot een gevangenisstraf van 2 jaar veroordeeld. Voor hij die straf geheel had ondergaan, werd hij voorwaardelijk in vrijheid ge steld. de textielindustrie, een waarde vertegenwoordigend van 4,5 mil lioenen gulden en 50.000 leger tenten, vervaardigd voor 't Ame rikaanse leger, ter waarde van een millioen gulden. Men heeft hiervan tijdens de brand misschien voor een waarde van een half millioen kunnen redden. Indien mocht blijken, dat zoals men hoopt vele thans nog smeulende balen slechts aan de buitenkant aangetast zijn, valt wellicht nóg een millioen te redden. Een van de ontsnapten in Breda BONN, 10 Jan. Dr. Erich Mende, een Duitse parlementaire afgevaardigde, heeft Zaterdag avond verklaard gesproken te hebben met een van de zes ont vluchte Nederlandse oorlogsmis dadigers, die zich in West-Duits- land bevinden. De ontvluchte man, die Mende niet bij name noemde (waar schijnlijk was het Tousseuil) heeft het lid van de Bundestag om hulp verzocht. Mende vertelde, dat de betrok kene zich naar zijn zeggen als vrijwilliger voor de Waffen SS gemeld had. Hij had aan het Oos telijk front gevochten en was daar gewond. Hij zei naar Neder land teruggezonden te zijn en daar als politie-officier bij de bezettingstroepen gediend te heb ben. In 1945 werd hij door een Nederlandse rechtbank als colla borateur ter dood veroordeeld, welk vonnis later in levenslang gewijzigd werd. Hij betoogde in 1943 Duits staatsburger geworden te zijn. VATICAANSTAD De Osservatore Romano van 10 Januari publiceert een uiterst belangrijke Apostoli sche Constitutie, die begint met de woorden „Christus Dominus" en gedateerd is 6 Januari 1953. Hierin worden nieuwe gedragsre gels gegeven betreffende het nuchter zijn voor de H. Communie en wordt aan de bisschoppen toegestaan ver lof te verlenen tot het op dragen van middag- en avondmissen overal ter we reld. In deze constitutie geeft de H. Vader teruggaande tot de eerste Christentijd, een overzicht van de ontwikkeling der discipline betreffende het nuchter ziin. In de eerste tijden zegt de H. Vader was het de gewoonte, dat de ge lovigen van middernacht af nuchter bleven en dan in de H. Mis communiceerden. In de loop der eeuwen heeft de H. Kerk echter steeds uitzonderingen toe gestaan vooral om redenen van ziekte en andere omstandigheden. Deze practiik heeft tenslotte ook de Zalige Paus Pius X bekrach tigd De huidige tijdsomstandighe den, zo betoogt de H. Vader, eisen ook nieuwe bevoegdheden. De Paus wenst de bestaande wet ten omtrent deze materie in we zen te bekrachtigen en spoort op grond daarvan de gelovigen, die deze voorschriften kunnen na komen, aan zich ook zoveel mo gelijk daaraan te houden en van de navolgende bevoegdheden slechts binnen de grenzen van de noodzakelijkheid gebruik te maken. Nader ingaande op de bijzon dere tijdsomstandigheden ver klaart de H. Vader bij deze ver zachtingen in het nuchter zijn in het bijzonder het oog te hebben op de verhoudingen in de missie gebieden. op de arbeiders in de industrie, in de transportbedrij ven, in de havens, openbare diensten en continubedrijven: voorts op hen. die arbeiden in de ziekenverpleging en op vrou wen in verwachting. Tenslotte noemt de H Vader met name ook de huismoeders met een druk gezin en de schoolgaande kinde ren. aan wie vaak de tijd ont breekt om tussen het gaan naar de kerk en naar de school, rustig te ontbijten. Bovendien moet bij dit alles ook rekening worden gehouden met de door de oorlog verzwak te physieke gesteldheid van de mensen van deze tijd. Instructie H. Officie Op de constitutie in de Osser vatore Romano volgt dan een in structie van het H. Officie. Deze stelt het navolgende vast: Als hoofdregel geldt, dat voor de gelovigen, die niet onder de navolgende categorieën worden vermeld, de wet van het nuchter zijn van middernacht af. gehand haafd blijft, met dien verstande echter, dat in het vervolg het drinken van natuurlijk water niet geacht wordt te ontnuchte ren. Dit betekent, dat zowel pries ters als gelovigen voor het op dragen van de H. Mis en voor het ontvangen van de H. Com munie altijd water mogen drin ken. Wat zieke priesters en gelovi gen betreft geldt het volgende: ook als zij niet bedlegerig ziin. mogen zij behalve water ook an dere dranken tot zich nemen met uitzondering van alcohol. De le ken dienen hierbij verlof te vra ger aan hun biechtvader. Niet zieke gelovigen, die last hebben van het nuchter ziin. mogen na raad te hebben ingewonnen van hun biechtvader, dranken tot zich nemen, maar moeten dan nuchter zijn één uur vóór het ontvangen van de H. Communie. Als zware belemmeringen om nuchter te blijven worden voor taan beschouwd: 1. zware arbeid voor het ont vangen van de H. Communie. Onder deze rubriek vallen de bovengenoemde categorieën. 2. een noodzakelijk laat uur van communiceren: 3. lange afstand van minstens twee kilometer van de kerk of overeenkomstige rijtijd. Tot deze groep moeten bovendien gerekend worden al degenen, die een school bezoeken en voor wie het moeilijk is om na het ontvangen van de H. Communie en de begintijd van de school thuis te ontbij ten. Deze zware belemmeringen verplichten slechts om nuchter te zijn tot één uur voor het ont vangen van de H. Communie. Middag- en avondmissen toegestaan De H. Congregatie van het H. Officie bepaalt voorts, dat alle bisschoppen de bevoegdheid heb ben om H.H. Missen in de na middag en avond na zestien uur toe te staan en wel op alle Zon dagen en feestdagen, op alle Eer ste Vrijdagen, en verder een maal per week. In de missiege bieden mag verder zelfs iedere dag de H. Mis in de namiddag worden gevierd. In al deze geval len mogen de celebrerende pries ters en de communicerende ge lovigen ook het middagmaal ge bruiken tot drie uur voor de H. Mis. Daarbij mogen zelfs zwak alcoholische dranken, zoals wiin en bier. genuttigd worden. Het gebruik van drank met uitzon dering evenwel van alcohol is toegestaan tot een uur voor de H. Mis en H. Communie. De uitleg van deze Apostolische Constitutie en van de Instructie moet geschieden volgens de let terlijke tekst en zonder uitbrei ding van de zin der bevoegd heden. De drie loodsen waren niet van elkaar gescheiden door brand muren. De brand is ontstaan in een partij ruwe katoen, die even buiten de loodsen lag opgesla gen. Het was een fantastisch ge zicht brandweerlieden en arbei ders van de nabijgelegen Vrede- stein-fabriek onder de zware rook en bijna in de klauwen van de brullende vlammen bezig te zien met het redden van de balen katoen, die nog niet door het vuur waren aangetast. De Kromstaf-actie DEN HAAG. Voor het jubi leumgeschenk, dat ter gelegen heid van het eeuwfeest der Hiërarchie in Nederland aan het Episcopaat zal worden aangebo den, hebben in de afgelopen week 23 parochies in totaal f 3.614.40 bijeen gebracht; het totale bedrag is hiermede gestegen tot f 13.547.59 hetgeen neerkomt op 1/3 cent per katholiek in Nederland. De resultaten der afzonderlijke diocesen zijn: in Breda Stampers gat met f 1216.70; in Den Bosch Knegsel met f 56.50; in Roermond Gastenraay met f 852.in Haar lem de parochie van de H. Rita in Amsterdam-Noord f 478.50 en in Utrecht de St. Paulus-parochie te Emmen met f 344. van f 27 millioen (Van onze parlementaire redactie) Naar wij vernemen vinden op het ogenblik tussen de Neder landse regering, de Amerikaanse autoriteiten in Nederland en de directie van Philips te Eindhoven besprekingen plaats over het ver lenen van een grote legeropdracht aan de N.V. Philips. Het gaat hier om een opdracht ter waarde van f 27 millioen voor het vervaardigen van materiaal voor de verbindingsdiensten. Dit bedrag is het restant van de f 230 millioen uit de tegenwaarde-re kening, die bestemd zijn voor de opbouw van de Nederlandse de fensie. Een bedrag van f 175 mil lioen wordt, zoals bekend, besteed aan de vervaardiging van rijdend materiaal bij de D.A.F. te Eind hoven. De Artillerie Inrichtingen kregen een opdracht voor een bedrag van f 28 millioen. KONINGIN EN PRINSESSEN TERUG INNSBRUCK. 11 Jan. H.M. Koningin Juliana en de drie Prinsessen hebben vandaag Oos tenrijk verlaten na een vacantie van twee weken te hebben door gebracht in Sankt Anton. Voor hun vertrek vertelden de Koningin en de Prinsessen dat zii heerlijk hadden genoten van het skiën in Oostenrijk. Gisteren heeft de Koningin in Innsbruck gewinkeld. De Konin gin en haar dochters keren naar Nederland terug per trein. Drie Westfriese jongens zijn dit weekend door het ijs gezakt en verdronken. Zaterdagmiddag verloor te Andijk de 9-jarige Jantje Hooiveld het leven in de Kerksloot en gistermorgen werden de 15-jarige J. G. Immink en de 18-jarige Th. Sijrn uit Zwaagdijk (gem. Westwoud) levenloos opgehaald uit de Grote Vliet te Onderdijk. Drie jongens uit Volendam zakten bij Marken door het ijs, dat de Gouwzee bedekt. In Anna-Paulowna zakte de 5-jarige Marijke Wilms door het ijs van de vijver tegenover het Polderhuis en verdronk. Jantje Hooiveld speelde met een paar vriendjes op de bevro ren Kerksloot. Toen hij door het ijs ging. heeft eerst een kame raadje tevergeefs geprobeerd de ander te redden, doch toen dit niet lukte ging hij assistentie halen. Aangezien de plaats van het ongeval vrij diep in het land ligt. ging kostbare tiid verloren. De heren Meer en Aker hebben gedaan wat zij konden. Met be hulp van een ladder wisten zii de drenkeling te bereiken, doch het was te laat. Kunstmatige ademhaling werd toegepast en ook een zuurstof-apparaat uit Wervershoof werd gebruikt bii de pogingen de levensgeesten op te wekken. Alles tevergeefs. Pas toor Hooischuur heeft het slacht offertje van het Heilig Oliesel voorzien. Bij het drama te Onderdijk waren vijf jongemannen betrok ken. t.w. vier gebroeders Siim en J. G. Immink. Gezamenlijk maakten zii een schaatstocht. Óp de Grote Vliet zakten Th. Siim en Immink door een zwakke plek. Een vijftien-jarig broertje van eerstgenoemde raakte bii zijn voornemen om de helpende hand te bieden eveneens te. water en kon met veel moeite op het droge worden gebracht. De twee anderen werden ruim een half uur later gevonden door politie en burgers, die in vaar tuigen aan het dreggen waren gegaan. Eerst werd een z.g. glii- boot gebruikt, die echter in het ijs bleef steken. Een motorbootje bereikte de plek waar de twee jonge mensenlevens verloren Bij kust van Noorwegen Hedenochtend werd bericht, dat de Nederlandse kustvaarder ..Stella Maris" uit Uithoorn, groot 6)9 ton en eigendom van de rederij ..Theodora" aldaar, is ge zonken aan de kust van zuid- Noorwegen. Het schip was op weg van Newcastle naar Kris- tiansand. Het ongeluk werd ver oorzaakt door een aanvaring. waren gegaan. Pastoor Van San- te heeft de overledenen het Hei lig Oliesel toegediend. De jongens, die Zaterdag te Volendam verdronken, waren kinderen van de families Kwak man, Zwarthoed en Vlaanderen en zij varieerden in leeftijd van 10 tot 13 jaar. Twee jongens wa ren door het ijs bij de dijk ge zakt en vier vriendjes kwamen te hulp. Twee hunner zakten eveneens door het ijs; een van hen kon slechts worden gered. Botters, die Volendam uitvoeren, vonden en borgen de drie lijkjes, die dicht bij elkaar lagen. DRIELING GEBOREN IN TEGELEN TEGELEN. 10 Jan. In het ziekenhuis te Tegelen is vanmor gen een drieling geboren, name- liik twee jongens en een meisje. Het ziin Franciscus Conrardus, Petrus Wilhelmus en Esberta Wilhelmina. kinderen van het echtpaar Beckers-Benkers, wo nende Pr. Hendrikstraat 17 te Tegelen. De toestand van de moeder en de drie kinderen is bevredigend. DJAKARTA LAAT VIJF ZAKENLIEDEN VRIJ DJAKARTA, 12 Jan. (A.P.) Vijf zakenlieden die Woensdag in Djakarta zijn gearresteerd we gens overtreding van de prijs controlemaatregelen, zijn weer op vrije voeten gesteld. Over een zesde arrestant is niets bekend gemaakt. Er is niet over gesproken of zii zich al dan niet voor het gerecht zullen moeten verant woorden wegens hun overtredin gen. De mannen 4 Nederlan ders. 1 Oostenrijker en 1 Ara bier vertegenwoordigden vijf Nederlandse en één Arabische import-exportfirma's in Dja karta. Eén van hen is H. L. Martinot. chef van de voedsel- afdeling van Jacobson en Van den Berg. een van de grootste Nederlandse import-exportfirma's in Indonesië.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1