Li ilg Feest der Bedr huldiging kampioenen Herhoren R sloeg Alkmaarse Boys Boer zijn is vandaag lang niet gemakkelijk Feu rijk en gezegend priesterleven ten einde Vain was st Hier i. Een plezierige avond „Geert Ta is" ien Alkmoar Agenda B.A.V. viert eerste lustrum Toch handbal Feestavond W.M. Voeding blijft een voornaam probleem Pater Alexander de Waard overleden MARKT en BEURS Kt Metz w eervolle »a 2 Maandag 12 Januari 1953 ALKMAAR. De Alkmaarse Bedrijfsvoetbalverenigingen heb ben Zaterdagavond in het Wapen van Heemskerk een feestavond gehouden, welke uitstekend ge slaagd mag heten. Op deze avond werden tevens de kampioenen van het seizoen 1952 gehuldigd. Nadat de heer Hartland, voor zitter van de Bedrijfsvoetbalver enigingen, deze feestavond op de gebruikelijke wijze met een woord van welkom had geopend, was het de heer C. Neef, die als voorzitter van de bedrijfs hand bal en volleybal de prijzen uit reikte aan de kampioenen der verschillende afdelingen. Dat wa ren voor handbal: Milfleur, NOC en De Wild; volleybal (dames zowel als heren): 't Hooge Huys, IVA en SOVA. In verband met het 50-jarig jubileum van de afd. Noord-Hol land van de KNVB was voor het Alkmaarse bedrijfsvoetbalkam pioenschap een jubileumbeker beschikbaar gesteld. De aanvoer der van de kampioensploeg SO VA, mocht uit handen van de voorzitter van de afdeling Noord- Holland, de heer G. Sougé, de mooie beker in ontvangst nemen. Ook ontving de aanvoerder, even als die van de andere kampioe nen, een herinneringsspeldje van de afd. Noord-Holland. De overige kampioenen en wel Lichtbedrij- ven, NOC, POA en SOVA, resp. kampioen A, B, C en beker, ont vingen hun prijzen met een toe passelijk woord van de heer Hartland. Deze heeft ook de heer Sougé dank gebracht voor de medewerking, welke de bedrijfs voetbal van de bond heeft mogen ondervinden. ALKMOAR Grunnegers ben nen loze mieters. As ze vot ach ter mekoar twei feestaovends geevn en ze willen nait dat heur teneelverainen baide keren 't zulde stok opvoert, goan ze mit mekoar te roade en waiten 'n meroakels loze oplossen te vinden. Dat overkwam de Algemaine Grunneger Verainen veur Alk moar en omstreken, dei Zoater- dagaovend ien 't „GuldenVlies" feest vieren wol. ,,'t Gebelskop haar moar ain stok op 't pro- grammoa stoan, en dat haam le den al zain. Dou bennen ze te waarke goan en hebben Grunne gers oet Amsterdam overkomen loaten mit heur teneelverainen „Geert Tais" en dei hebben dou t stok ,,'n Kerel" van Eelsscmoa opvoert. Dei luu kennen d'r ook wat mit worren. Kerel op peerd wat hef wie lacht. Puudholster ook, want 't het heur gain cent kost. Wamt ien Febrewoari gait „Gebelskop" noar Amsterdam, en dan bennen ze weer liek. Mooier ken't ja nait? Moar d'r was meer te beleven. Zo is 't koor, dat zo verdraitig was, omdat gain noam haar, deupt as „De Sprotters". Aibels mooie noam. Ze bennen drok aan 't reptaiern, veur de grode feestoavend, dei eerstdoags geevn wordt, bie gelegenhaid van T daarteg joarig bestoan van de verainen. Dat zei mie wat wor ren. De centen komen al oardeg bie 'nk anner, want puudholster glunderde dou verlötten oaflo- pen was. En dat mout ook, nait den? Gevonden ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 1 tot en met 7 Ja- unari 1953 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, iedere Maandag. Woensdag en Vrijdag, op kamer 14 le étage, van 17 tot 18 uur. Wanten, slee, handschoenen, portemonnaies met inh., vulpen, ri.iwielslot, armbandjes, jongens schoenen, ceintuur, geldsbedra gen, handschoenenklem, sleutels, hondenriem, laars, kousen, hals ketting, boodschappentas, kettink je, mutsen, polshorloge, riemen, motorkap, beenbeschermer, vier rollen (materiaal), vest. polsband, haarspeldje, parapluie-hoes, band met wiel (auto), damestas, cein tuur, oorbel, capuchon, parapluie, schoolétui, zakmessen, ballpoint, rozenkrans. Eigen toneel belooft veel ALKMAAR Het eigen to- neelclubje van de afdeling Alk maar en Omstreken „St. Stepha- nus" van de Kath. Werknemende Middenstand heeft de verwach tingen overtroffen. In enkele maanden tijds, waarin het de spelers en speelsters niet in alle opzichten heeft meegezeten, heeft men het gepresteerd, onder de regie van de heer A. Schmeddes, een zeer aannemelijke vertolking te geven van een tweetal een- acters, waarvan de eerste 'n ern stig karakter had en de tweede een dolle klucht was. Het merendeel van de spelers en speelsters stond voor het eerst op de planken. Men moest dus van het eerste schuchtere begin af alles opbouwen en de eerste resultaten zijn, vanuit deze ge zichtshoek bezien, zeker zeer be hoorlijk te noemen. De opkomst was uitstekend. De heer Kroon die de avond met een kort woord opende, prees het goede streven van de Toneelvereniging. Na afloop van het toneelgedeelte bleek dat hij niet teveel had gezegd, en dat de toneelvereniging 't verdient, door alle leden actief gesteund en ge stimuleerd te worden. Tot de heer Schmeddes werden hartelijke woorden van dank ge richt, onder overreiking van een cadeau. De rest van de avond werd gezellig gedanst, met muzikale medewerking van de Povay- band. Daarna waren het woord en de daad aan het wakkere groepje tonelisten, uitgezonderd slechts een enkele, allen uit de bedrijfs- sporten, die het mysteriespel „De man in de rolstoel" voor de aan wezigen opvoerden. Het moet gezegd, dat zij er volkomen in geslaagd zijn dit detectivestuk de nodige vaart, maar vooral die stijgende spanning te geven, welke nodig zijn om de opvoering van een dergelijke story te doen slagen. Zonder de overige speelsters en spelers ook maar iets tekort te doen, mogen wij wel noemen Wout Middelbeek als de man in de rolstoel, Ans Verburg-Aelen als zijn moeder en Riet Bouma als de jeugdige Coby. Nieuw veilinggebouw ALKMAAR De laatste tijd nam de toevloed van goederen naar het veilinggebouw aan de Magdalenenstraat dusdanig toe, dat het dringend noodzakelijk werd naar een grotere ruimte uit te zien. Dat deed men. met als gevolg, dat het pand Luttik- Oudorp 76 kon worden aange kocht. Zaterdagmiddag werd het nieu we veilinggebouw „Velo" voor het publiek toegankelijk gesteld. Van een officiële opening was echter nog geen sprake, omdat men dit wil uitstellen tot Dins dag a.s., de dag, waarop voor het eerst in het nieuwe pand tot veiling van goederen zal worden overgegaan. MAANDAG 12 JANUARI Bioscopen: REX: Anna. 18 jaar. CINEMA AMERICAIN: Jung le goud. 14 jaar. HARMONIE: De tante van Charlie, Alle leeftijden. VICTORIA: Twee in een auto. Alle leeftijden. Aanvang der voorstellingen 8 uur. Apotheken: Na hedenavond bereikbaar aDotheek Kruisinga, Koor straat 59: apotheker G. Kruisinga. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Turnvereniging „Turnlust". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Alcmaria - cabaret voor cliëntèle wolhandel Schipper. Laat. DINSDAG: Hoog water: 5.10 en 17.55. Laag water: 11.30 uur. Rijwieldief aangehouden ALKMAAR Afgelopen Za terdag heeft de politie een man aangehouden toen deze een fiets trachtte te verkopen aan een rij wielhandelaar uit Alkmaar. De fiets bleek gestolen in Castricum. De Rijkpolitie heeft de man in gerekend en het rijwiel in be slaggenomen. Eveneens werden aangehouden een 26-jarige muzikant en een 19-jarige dienstbode, die ervan verdacht werden een accordeon te hebben verduisterd. De dienst bode is inmiddels op vrije voe ten gesteld. ALKMAAR Een R.K. A.F.C. in vernieuwde vorm - L. Peeraer op de spilplaats van Nic. Tijm, Hoeben links back, Jo Tijm linksbinnen heeft het weten te presteren een slechts met één invaller voor G. Metselaar uitko mend Alkmaarse Boys te kloppen. En laten we terstond opmerken: het was een verdiende overwinning. Verdiend, omdat de AFC-ach- terhoede de Boys-voorwaartsen goed in bedwang had. terwijl aan de andere ziide de Boys achterhoede. tijdens de wedstrijd gehandicapt door het uitvallen van C. Bart en doelman Kramer, in de laatste phase van de strijd het hoofd moest buigen voor de jonge en levendige AFC-voor- hoede. Voor de toeschouwers bleef de wedstrijd tot het einde toe het aanzien ten volle waard. In de laatste vijftien minuten moest maar liefst vijfmaal de stand op het scorebord veranderd worden. Alkmaarse Boys toonde in deze vriendschappelijke wedstrijd, dat zijn voorhoede het zwakste deel van de ploeg is. Duels. De verhouding in het veld was ongeveer gelijk. De Boys speelde vlot het stonperspilsysteem en daaruit volgden nogal eens spec taculaire duels tussen P. Tijm en A. Krul en L. de Ley en J. Koo- ?e. Onze verwachtingen van de Westerwegbewoners waren niet zo erg hoog. maar zie: daar was plotseling een bezet middenveld, daar waren stuwende kanthalfs. daar gingen de ballen in de voorhoede snel van man tot man en daar stond bovenal een drie manschap in de achterhoede: Hoeben, Peeraer. Wester, dat zich tot een struikelblok van for maat ontpopte. Na 15 minuten schoot de Niis in: Kramer stopte, maar weer kreeg de Niis de bal en over de onthutste doelman heen ver dween de bal in het net: 10. Tot de rust kwam in deze stand geen verandering, hoewel de Boys combinerend ten aanval to gen. Een schutter ontbrak, ter wijl Peeraer zijn beste vorm ver toonde. Na de rust zou men een fel Bovs-offensief verwacht hebben, maar het pakte anders uit. De gasten waren in hun aanvallen te doorzichtig en te traag. Kra mer moest al spoedig weer han delend optreden. Aan de andere kant ging een goede kans verlo ren. toen A. Indri bij 'n goede vriie trap van A. Krul hands maakte. A. van Twuijver, de in vallende Boys-doelman onder schepte handig een corner. Laatste kwartier Ongeveer 15 minuten voor tijd bracht A. Pater de stand gelijk: 11 Toen ging het snel. De jeugdige Kooge wist eindelijk de INBRAAK ALKMAAR In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in een kantoor van een uitgeversmaatschappij aan de Lindemaan. Men heeft zich waar schijnlijk toegang verschaft met behulp van een valse sleutel. Een bedrag aan geld, dat in een bureau was opgeborgen, wordt vermist. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Inneke dv J. J. van Geelen en H. J. E. Blom; Hendrik J. zv G. Beelen en G .de Zwaan; Carla dv R. Bos en J. C. Schmidt; Gijsbertus C. zv J. K. E. Dusbaba en C. Duif; Herman J. zv H. Verbeek en C. A. Versé; Catharina A. dv K. Smith en A. Seegers; Pieter F. zv J. F. van Leeuwenstijn en J. J. Smit; Clemens M. J. zv A. J. Beemsterboer en C. M. Punt. Gehuwd: C. Schoen en G. J. Kooijman. Overleden: A. Adler 50 jaar, gehuwd met E. Ooijevaar. Solo's van 6-jarig meisje BERGEN In de Rustende Jager gaf de Berger Accordeon Vereniging een concert ter gele- lenheid van haar eerste lustrum, dat met veel bloemen, cadeau's en gelukwensen werd gevierd. De secretaris, de heer Muytjens overhandigde de voorzitter van 't Hoff. de oprichter van de vereni ging een wandbord. Zijn echtge note en de directeur A. v.d. Wolff, ontvingen eveneens een geschenk. De vereniging mocht felicitaties in ontvangst nemen van de heer Zwart, secr. accordeonver. te Alk maar. van de acc. ver. te Castri cum, van Bergens Mapnenkoor, door de heer Broersma, van de fed, van zangver. en Bergens koor ver. namens de heer Henstra, de Rustende Jager, de heer van Zoo- nen namens Bergens Harmonie en Brandweer koor. Deze hoopte op innige samenwerking in de naaste toekomst, Alle felicitaties waren vergezeld van bloemen en giften. Bovendien werden felicitaties ont vangen van de Stem des Volks en de V.V.V. Eerst trad onder leiding van de directeur A. v. d. Wolff het jeugd orkest op, 9 Meisjes in de leef tijd van 616 jaar met Grietje Prins aan de piano, en twee oude ren voerden op keurige wijze de openingsmars uit. Vervolgens werden nog 5 bewerkingen voor accordeon van Joh. B. Kok ten gehore gebracht. Twee maal trad de 6-jarige ac cordeon-soliste Joke Bakker voor het forum. Bijna onberispelijk, en zonder de minste twiifei of ver legenheid speelde zij „mijn eerste concert-wals" en „Avanti". Een overweldigend applaus deed ge lukkig haar kinderlijke eenvoud niet verloren gaan. Het programma dat het B.A.V. (senioren) orkest naar voren bracht, was wat samenstelling be treft wel heterogeen, waardoor 'n afwisseling van amusement en klassieke muziek werd verkregen, waardoor weliswaar de aandui ding concert verloren ging, doch die overigens wel te waarderen viel. De aria „Watermuziek" van Handel was een lofwaardige po ging om de beoefening van de accordeonmuziek op een hoger plan te brengen. Dit stuk van be ter genre werd waardig vertolkt. Lp-- te verschalken en scoorde 8 minuten voor het einde: 21. Onmiddellijk daarop wees het scorebord 31 en P. Tijm bracht de stand zelfs op 41. Van Dok verkleinde in de laatste seconde van deze mooie en faire wed strijd de achterstand tot 42. ZIJPE Vroeger ivas men de mening toegedaan, dat iemand die nergens meer voor deugde, altijd nog wel boer kon worden. Maar tegenwoordig is dat geheel an ders. De boer van nu staat voor gewichtige en uiterst moeilijke problemen. En soms moet hij nog beslissingen nemen, die boven het vlak van een middelmatig verstan delijke ontwikkeling reiken. Morgen is het getal dier problemen weer vermeerderd. En het is onmogelijk ze allemaal te verwerken. Maar het voornaamste is, dat we nu aan het denken worden gezet. Deze woorden sprak voorzitter Schuijt Vrijdagmorgen in zaal Kuiper te Schagerbrug, toen hij juist de hoogst belangwekkende causerie van ir. dr. Grashuis, de directeur van het proefbedrijf „De Schothorst"' te Wageningen, over het probleem der veevoe ding had beluisterd. Dr. Grashuis betoogde, dat het ideaal van elke boer is: het heb ben van 'n goed, dus een zo ge zond mogelijke stal vee. Een vol maakt beslag kopen is niet te betalen, en langzamerhand via de fokkerij de gezondheid verbe teren is wegens de kleine gemid delde leeftijd van ons rundvee weinig effectief. Die gemiddelde leeftijd zal aanzienlijk boven de 5 jaar moeten komen. En dat kan wanneer de boer zorgt voor een voldoende gevarieerde evenwich tige voeding. Voor een koe die hoogstens 2000 kg melk per jaar geeft, speelt de voeding niet zo'n rol. Maar nu die melkgift de 5 en 6000 liters gaat overschrijden, is de zaak heel anders geworden. Alleen de hoeveelheid droge stof die de koe te verwerken krijgt, opvoeren gaat niet. Evenmin als men heeft kunnen volstaan met het verdubbelen van de gras opbrengst door verbetering van de kwaliteit. De kopziekte werd daardoor een verontrustend ver schijnsel Toch is die kopziekte weer niet alleen te wijten aan 't hoge eiwitgehalte van 't jonge gras. Tekort aan mineralen. De meeste boeren zondigen al tegen het beginsel van de goede voeding gedurende de winter periode, door wél grote porties eiwit, maar weinig of géén mine ralen of vitaminen te geven. Slechts weinigen hebben oog voor het grote gebrek aan vitamine D, dat men juist in zongedroogd hooi aantreft. Als de koeien van stal komen is hun evenwicht dus als verstoord. En dan komen ze in het jonge gras met het enorm hoge eiwitgehalte. Eiwit is niet „alleenzaligmakend". Hoe licht ontstaat er in het bloed een wanverhouding tussen kalk en fosfor. De meeste koeien krijgen in de jonge weide ten minste 1 KG eiwit per dag teveel. En de hoe veelheid kali, die het beest dan teveel krijgt, vergt ongehoorde hoeveelheden calorieën om het lichaam op temperatuur te hou den. Juist in de „beste" weiden ziet men bij een constante melk productie de koeien zienderogen vermageren. Dan is er nog maar een klein stootje nodig om de gevreesde kopziekte te veroor zaken. Wil men verbetering in deze toestand krijgen, dan is het nood zakelijk dat het vee reeds gedu rende de stalperiode, al naar ge lang van de melkgift, 2 a 5 eet lepels mineralen krijgt. Naast eiwithoudend jong hooi, kuilgras of gedroogd gras, géén eiwithou dend maar juist zetmeelhoudend krachtvoeder géven. Op ge- intensiveerde bedrijven kan vol staan worden met minstens 20 pet. minder eiwitrijk krachtvoer te geven. Zelfs in de vroege weide-periode is het geven van zetmeel-bij voeding noodzakelijk. Bodem belangrijk. Maar bi.j dat alles dient voor opgesteld te worden, dat de bo dem, die toch in hoofdzaak dat voedsel moet opleveren, zelf kerngezond is. Vooral op de lich te gronden, waar kunstmestge- bruik schering en inslag vormt, ontstaat er dikwijls een tekort aan sporenelementen, dat fataal kan worden. Die grond moet weer koper, mangaan, kobalt e.d. gaan bevatten. Iedere boer kan dat gebrek constateren: likzucht, haarvel-kleuring, moeilijke be vruchting, magerheid e.d., duiden op een gebrek in de bodem. Ga nu weer niet spoorslags koper, mangaan, of kobalt strooi en. Eerst eens een monster laten onderzoeken om te weten wat er aan schort en hoeveel er no dig is. Er zijn gevallen bekend van bedrijven waar de melkpro ductie per koe met 1000 kg steeg toen het kobaltgehalte op peil werd gebracht. Verder dient eenieder te be denken, dat ruiterhooi, hoewei prima van eiwitgehalte, beslist een tekort aan zon, d.i. aan vita minen, heeft. Voor het inkuilen zoekt men nog steeds naar de juiste me thode, maar het kan wel 20 jaren duren voordat die gevonden is. De Hardelandmethode is prachtig maar duur. Gedroogd gras is een uitstekend voedsel voor fokzeu- gen en schapen tijdens strenge winters. Hoewel spr. een groot respect had voor de boeren, om dat vrijwel het gehele land drijft op hun kunde en ondernemings geest, heeft hij toch moeten er varen, dat dé Noordhollanders nog te weinig beseffen welk een baanbrekend werk de coöperaties op het gebied van het gemengd- krachtvoer hebben verricht. Het particulier initiatief is ten deze tekort geschoten en velen ver trouwen helaas meer op een oude firmanaam dan op een gegaran deerde samenstelling. Toch is het de plicht van elke boer, precies te weten wat er in elke zak voer precies zit. Dat is bepalend voor de gezondheid van zijn vee en niet het fabrieksdividend. DEN HELDER In de ouderdom van bijna 75 jaar, in het vijftigste jaar van zijn priesterleven, is te Amster dam overleden Pater Alexander O.F.M. Cap., in de we reld P. J. de Waard, die in April 1878 in Den Helder is geboren. Zijn rijk priesterleven heeft Pater Alexander hoofdzakelijk doorgebracht als Geestelijk Adviseur van de kernbeiveging der vroegere Hanze en later als kape laan in Amsterdam. In zijn jonge jaren had deze Nieuwedieper zich zijn leven ge heel anders voorgesteld, dan zo als het later is verlopen. Na zijn middelbare studies werd hij op geleid voor administratief post beambte, maar onverwacht werd hij naar de dienst van God ge roepen. Hij vond voor zijn la tere roeping een uitstekende zielzorger in kapelaan Daalmans z.g. van de H.H. Petrus en Pau- lusparochie, die hem met zekere hand naar zijn levensstaat leidde. Daarbij trad hij op als zijn le raar voor Latijn en Grieks en toen de kloosterdeuren van de Paters Capucijnen te Langeweg zich voor de jonge man openden kwam hij geestelijk goed voor- Uitvoeringen „Laetitia" SCHERMERHORN De R. K. Toneelvereniging „Laetitia" alhier heeft sinds enkele weken in stu die genomen het bekende blijspel „De Nieuwe Veearts." Het is een stuk, dat elders reeds goede re sultaten heeft geboekt, en dat ook door „Laetitia" met succes voor het voetlicht kan worden gebracht. De uitvoeringen zullen plaats hebben op Zaterdag 31 Januari en Zondag 1 Februari. Burgerlijke stand EGMOND-BINNEN Geboren: Geertruda M. dv J. C. Butter en G.M. Apeldoorn; Margaretha M. W. dv N. Peetoom en K.J. Pek; Geertruida M.M. dv A. de Waard en C.M. Abbo: Cornells J. M. zv G. de Boer en C. de Waard; Jo hannes W. zv C. Duinmeiier en A. Bakker; Petrus E. M. zv W. Dekker en Fr. Steeman: Jozef M. S. zv D. Hogenhout en C. W. Carbaat. Overleden: Petrus C. Ruiter, 26 jaar zv N. J. Ruiter en P. de Goéde: Dirk Tromp. 87 jaar, we duwnaar van H. Mol: Dirk Por- tegies. 53 jaar. e.v. M. K, Peer- deman. STIERENKEURING AKERSLOOT De Provinci ale Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Nrd.- Holland heeft voorgesteld de stierenkeuringen te houden in de laatste helft van de maand Maart en het begin van April op 17 dagen met tezamen 41 plaatsen en de Centrale keuring op Vrij dag 24 April 195-3 v.m. 9 uur in de Bergerhaut te Alkmaar. Voor houders van stieren in deze gemeente is het daarom van belang te weten dat op Don derdag 19 Maart a.s. te Stompe- toren een keuring gehouden zal worden bij het K.I. Station; te Alkmaar op Donderdag 26 Maart а.s. om 2 uur n.m. op de kaas markt en te Uitgeest op Woens dag 1 April a.s. om 9 uur t.o. café de Ooievaar. Voor iedere stier, die men ter keuring wenst te presenteren, moet vóór 1 Februari 1953 het afstammingsbewijs, voorzien van gemeentestempel worden inge diend ten kantore van de Secre taris der Prov. Comm., Land- bouwhuis te Alkmaar. De aangifte dient schriftelijk te geschieden, met opgave van de naam en de woonplaats van de eigenaar en vermelding van de keuringsplaats, waar de stier of de stieren ter keuring zullen worden aangeboden. Aangifte van slieren voor in schrijving in het N.R.S. dient vóór 15 Februari a.s. te geschie den aan het Bureau van, het N. R.S. Surinamestraat 24 te 's Gra. venhage. Toekomst van de Rundveefokkerij ZIJPE De vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Ziipe" or ganiseert Woensdagmorgen een biieenkomst in café Kuiper te Schagerbrug met als inleider Ir. L. de Vries, Riiksveeteeltconsu- lent te Alkmaar, die zal spreken over: „De toekomst van onze rundveefokkerij in verband met de K.I.". LOOP DER BEVOLKING Meer inwoners, meer raadsleden ZIJPE. Het aantal Inwoners dezer gemeente, dat op 1 Januari 1952 6062 bedroeg, is in de loop van het afgelopen jaar zodanig toegenomen, dat het aantal zielen op 1 Januari 1953 meer dan ,00. namelijk 6119., bedroeg. De gemeente telde op 1 Janu ari 1952 3145 mannen en 2917 vrouwen. Door vestiging van 138 mannen en 193 vrouwen en door geboorte van 60 jongens en 71 meisjes, stegen de cijfers met 198 mannen en 264 vrouwen. Door vertrek van 173 mannen en 186 vrouwen en door overlijden van 22 mannen en 24 vrouwen, ver minderde de bevolking met 195 mannen en 210 vrouwen, waar door het aantal inwoners op 31 December 1952 bedroeg 3148 mannen en 2971 vrouwen, totaal alzo 6119. Nu het aantal inwoners sinds de vorige verkiezing van leden van de gemeenteraad boven de 6000 is gestegen, zal het aantal raadsleden bij de 1953 te houden verkiezing met 2 moeten worden vermeerderd. De gemeenteraad za'. dan uit 13 leden bestaan. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Theodorus Nicolaas Adrianus Cornelis z. v. Adrianus Cornelis Boots en Cor nelia Adriana Prinse. Getrouwd: Cornelis Nicolaas Rezelman, 23 jr., landbouwer te Anna Paulowna en Neeltje Maatje Hoogland, 22 jr. te Zi.jpe Overleden: Dirk Schotvanger, 61 jaar. ongehuwd. bereid naar zijn nieuwe levens- Op 19 Dec. 1903 werd hü priester gewijd en na enige tijd van voorbereidende studies stap te hij iin 't in die dagen groeien de en rumoerige sociale leven. Vijf en twintig jaar lang heeft hij het Katholieke sociale leven gediend als priester en adviseur, trok maand m maand uit vanuit 't klooster te Velsen-Noord door het land, predikte, woonde bij eenkomsten bij en bezielde de sociale beweging der midden standers. Vooral de kernbewe gingen hiervan hebben veel aan zijn priesterleven te danken ge had. Na 25 jaar werd hij door zijn Oversten overgeplaatst naar Amsterdam, om als zielzorger in de parochie van St. Antonius van Padua aan de Lijnbaamsgracht de bekende „Tichelkerk" te wer ken. Ook hier stond hij midden in het diepe volksleven. Zijn rijk priesterleven werd de laatste ja ren overschaduwd door een sle pende ziekte, die hem dwong van alles afstand te doen, wat zijn geest bezielde en aan de vooravond van zijn 50-jarig priesterfeest is hij tenslotte op 9 Januari j.l. in den Heer over leden. Moge hij thans in de he mel de voorspreker zijn voor meer priesterroepingen uit het hem altijd dierbaar gebleven Nieuwediep. De overledene was voorts pro motor van de landelijke Katho lieke Actie en adviseur van ver schillende K.A.B.-organisaties. De gezongen Metten en het rozenkransgebed zullen Dinsdag avond om 7.30 in de Tichelkerk plaats vinden, terwijl de H. Uit vaart Woensdagmorgen om 10 u. in dezelfde parochiekerk zal ge celebreerd worden. Het stoffelijk overschot van Pater Alexander zal daarna des middags om 3 u. op het kloosterkerkhof der pa ters Capucijnen te Udenhout (Biezenmortel) door zijn ordege noten ter aarde worden besteld. N.V.B.H.S.-PLOEG VERTROKKEN Met de Scandinavië Expres is een kleine groep leden van de N.V.B.H.S. vertrokken om .te Hamar enkele weken op het iis te trainen, waarbij zii waar schijnlijk zullen worden bijge staan door Klaas Schenk, de lei der van de kernploeg van de K.N.S.B. De groep bestond uit Stammers (Nieuwe Niedorp). Doets (Nieuw Loosdrecht). Can- tineau (Breda). Slijper (Amster dam). Vlas (Rotterdam). Van der Ruit (Amsterdam) en mej. Wormsbecher (Hoorn). Dr. En schede. die als leider van de reis zou fungeren, was op het laatste ogenblik verhinderd mee te gaan. De groep logeert te Hamar in de jeugdherberg. Keuring lichting 1954 AKERSLOOT Op 22 April a.s. zal de tweede zitting voor de keuring van keuringspliehti- gen van de lichting 1954 plaats hebben te Heiloo. Hierbij zuulen 11 personen zich aan een keuring moeten onderwerpen. Van de 19 per sonen, welke bij de eerste zitting werden gekeurd zijn er tot nu toe 14 goedgekeurd, 2 voorgoed ongeschikt verklaard 1 tijd. on geschikt en met 2 personen wordt de keuring nog voortgezet. VEEMARKT ALKMAAR. 6 Paarden 450800; 140 vette koeien 6001125; 40 nuchtere kalveren 4090; 27 vette schapen 90—130; 380 varkens 1.70—1.80 per kg. BEEMSTER, PURMEREND E.O. Witlof 34—56: rode kool 7—12: Savoye kool 9 groene kool 7—11; boerekool 2047; andijvie 3074 rode bieten 411; waspeen 30; uien 1625; prei 1028; appels: Bramley Seedling 37; Cox Or. Pippin 1864; Glorie v. Holland 316; Goudreinette 827; Jona than 12—31; Laxton Superbe 1041; Pres. v. Eng. 326; Zoete Campagner 8—21; peren: Beurré Alex. Lucas 626; Bonne Louisse d'Avranches 521; Comtesse de Paris 419; Conférence 816; Doyenné du Cornice 3138: Gie- ser Wildeman 8—24; Winterjan 311; Zwijndr. Wijnpeer 36. AVENHORN, 10 Januari. 1200 kg spruitkool 15.0046.00, 10.000 kg rode kool 7.0011.30, 65.000 kg uien grove 24.00—26.00, gewonen 27.0029.30. drielingen 29.90—32.40. nep 35.10—38.00. 23.000 kg bieten (rond) 1 12.50 —13.10. 2 13.10—13.50. 3 7.50— 8.10. modio 8.00.8.80, 44.000 kg peen 2 13.30—14.70, 3 10.00— 11.30. 4 9.20—10.00. WARMENHUIZEN. 12 Jan. Gele kool 6.50—10.00. rode kool 11.30—13.00, witte kool 6.00. NOORD-SCHARWOUDE 12-l-'53. 2000 kg. peen B 12.90—13.30: Idem C 10.20—10.30; Idem D. 8.40; 2100 kg. kroten, afwijkend A 9.30; idem B 5.40; Idem C. 4.-; 6100 kg. uien 27.80—29.30: Idem grote 23.6024.30; Idem drielin gen 31.2100 kg. rode kool 7.00 11.90: 1800 kg. groene kool A 7.609.10; 64.000 kg. Deense witte kool 6.007.40. LANGEDIJK 9000 kg. rode kool (1) 7—12; Idem (2) 7.10; 18.000 kg gele kool (2) 6.50—6.70; 12.000 kg. groene kool (2) 10.90 13.20: 65.000 kg. Deense witte 6 —7.30; 5000 kg. Uien 28.10—28.80; Idem grootte 25.1025.90; Idem driel. 3031.10; 4000 kg. peen (bl 12.70—13.40: Idem (c) 11.30 —11.60; 2500 kg. bieten (a) 12.80; Idem (b) 12.10. Weersverwach ting Medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: RUSTIG WEER Overwegend droog weer met plaatselijk mist of overdrij vende wolkenvelden, maar ook enige opklaringen. Zwak ke later matige wind uit Zui delijke richtingen. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. PRIJSWINNAARS WEKELIJKSE BEURT Na loting onder de goede op lossers van het hekraadsel kwa men de volgende gelukkigen uit de bus: 1. ARIE GROEN. Veluweweg D 62 Waarland. 2. JANNIE PEERDEMAN, Gel- dersesteeg 15, Hoorn. 3. RIA PRONK Zwaag 30. Heropvoering van „De Rozenkrans" Donderdagavond a.s. brengt de Amsterdamse Comedie in het Gulden Vlies te Alkmaar de heropvoering van het grootste wereldsucces „De Rozenkrans" naar de beroemde roman van Florence Barclay in de geautori seerde vertaling van Pierre J. Mol». Dit geweldigst toneeleve nement gaat nu in een geheel nieuwe enscenering. Het geheel behandelt de tweestrijd van de zuster met haar blinde vriend. Zoals bekend verondersteld mag worden was dit de glansrol van Enny Mols de Leeuwe die met dit beroemde stuk honderden opvoeringen gaf door geheel Ne derland Verwacht mag word°n dat voor deze felbewo«en toneel avond een grote belangstelling zal '-'"ken te bestaan. K. v. K. Haarlem heeft nieuwe voorzitter BLOEMBOLLENEXPORT WAS MOEILIJK HAARLEM In de vergade ring van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken is tot voor zitter .gekozen de heer Ch. E. Visser gedelegeerd-commissaris van Droste's Cacao, en Chocola defabrieken N.V. In zijn Nieuwjaarsrede sprak de nieuwe voorzitter als zijn oordeel uit, dat de uiteindelijke toekomst van Europa ligt in zijn integratie, waarbij hij als eerste mijlpaal zag het ijler worden der grenzen. Zeer speciaal vestigde de heer Visser de aandacht op het vraagstuk van de oeverver binding van het Noordzeekanaal te Velsen. Hij meende dat er in het komende jaar wel gelegen heid zou worden geboden aan dit punt aandacht te besteden. Mocht deze gelegenheid zich niet van zelf voordoen dan zou de Haar lemse Kamer die gelegenheid moeten scheppen. Hij gaf een overzicht van de economische situatie in dit district dat door de grote industrieën in Haarlem. Beverwijk en IJmui- den en de uitgestrekte agrarische sector van de Haarlemmermeer en de bollenvelden belangrijk is voor de Nederlandse welvaart. Wat de bloembollenuitvoer be treft. het exportseizoen 1952 was moeilijk en dat gaf bij een nor male oogst slechte prijzen, die vaak tot het minimum daalden. Engeland stelde weer een eontin- gentering in en stond slechts 60% toe van de invoer in 1951. Enge land is de belangrijkste klant en deze contingentering betekent 'n ernstig verlies voor de bloembol, lennijverheid. Door het intensieve bewerken van de Amerikaanse markt is 'n toeneming van de uitvoer naar de V.S. bereikt. Tenslotte bleek het totaal aan uitgevoerde bollen toch nog bevredigend te zijn al werden in het begin belangrijke hoeveelheden door de trage be schikbaarstelling van. contingen ten in Duitsland en Frankrijk, ingenomen door het surplusfonds en verwerkt. District Noord Handballen Het is dunnetjes met de sport geweest deze Zondag. Het was half en half wel te verwachten, maar de omstandigheden waren zo plotseling tegen, dat de bond geen algehele afgelasting via de courant meer kon bekend maken, zodat de verenigingen via hun consuls plotseling zelf de beslis sing kregen. Ondanks de herhaalde mede deling. dat de bond niet vla de radio afgelast, maar alleen via het N.H.D.. zijn er vandaag toch weer verenigingen geweest, die af zijn gegaan op het A.N.P. Meestal worden zulke berichten maar half gehoord, met het ge volg dat er weer moeilijkheden ziin geweest met niet opkomen. De Wieringermeer. aan het water ontworsteld, bleek een ter rein te bezitten dat bespeelbaar was. Drie elftallen van D.W.O. kwa men in het veld. Vooreerst het eerste, dat met 20 zegevierde over T.O.P. Hierdoor loopt D.W.O. nog wat meer uit op F.S.A., dat nu 5 punten achter- slaat. al zij opgemerkt dat het twee wedstrijden minder heeft gespeeld. Maar binnen is binnen zal D.W.O. denken. Het tweede elftal moest geheel onverwacht een puntje afstaan aan St. Victor 2. dat hiermee een beste prestatie leverde. W.G.W. 2 lachte in haar vuistje, nu haar grootste concurrent een Steek liet vallen. Met 3 punten voorsprong en nog twee wedstrijden te spe len, voelt het zich vrij safe. De junioren behaalden in het geheel geen buit. Het moest de volle winst afstaan aan Vliegens Vlug a. De verenigingen worden nog eens herinnerd aasi de circulaire over de binnenkort te houden kadercursus. Ook al zou men niet deelnemen, dan wordt toch be richt verwacht voor Maandag avond acht uur. opdat het dis- trictsbestuur een ruim overzicht krijgt. 99 De strijd is gest van het kaden hebben in Gro voordat de krui barrage partij Tiedtke was gestrekt. KansU maar ook'door eerste wedstrijc noemd. En zei) omdat er geen Lutgehetmann i troost voor de den spreken to Galmiche de ve van, nog geen 1 Cees Het Europese I anker kader 47/2 z: len van de bilj: worden opgetekend nooi, waarin met al houdingen de spot ven. Maar ook als waarin is komen dat de typische k; man met de verwc als de ballen in a zijn gedreven, zo ki de hiel van de achilles. De Duitser Aui wiens gezicht eers glimlach miste, toer bandenspecialist Via van het biljart weg dat bewijs duidel „Speel in het begir is de party al voor maakt", zo ongeveei dacht hebben. E: slachtoffers, deze T: Van de Pol en V op de laatste dag t speelden, een fin Kees de Ruyter, allen keken verbit deze slanke pantera lands sprekende Dui bij Dommering, hur een knoei gaf en e kansen te grabbel j Een finale tusse Duitsers dus. Geen Geen Belgen, t de grote favorieten nooi ook geen E heeft de Hagenaar dan van hem ven worden. NIETS TE Metz heeft zichz< te verwijten, ook manier waarop 1 hem de toegang tot ontzegde. Want Lut sterker dan de Nee wisten we reeds vt nooi een aanvang 1 Maar goed, u zult willen weten, wat e op die matchtafels, van de heer E. de gebeurd. Laten we nemen naar de E Groningen op Zaterc half twee iedereen wonder hoopte, mi men terug was gc meer dan twaalf u rookgordijn de spel afsneed. In die twaalf uui een en ander gebei om Piet van de Po te doen zijn dan o Ruyter hoofdschudd laten lopen en Clem sel schouderophalenc laten inleveren. D klopte anders precie Piet zou eerst die c Tiedtke eens laten z spelen is, en dan zou in het Nederlands Lutgehetmann-Van c Ruyter-Tiedtke nog tikken wórden uitg. de complete biljartf van zou zijn. Het liep even anc Pol mocht nog zo gi het ivoor doen, met serie van 51 kon hi stander op geen sti Met inbegrip vc ment van het U 47/2 als volgt: 1. Lutgehetm 2. Tiedtke 3. Metz 4. Vingerhoec 5. Van Hasse 6. De Ruyter 7. Van de Pc 8. Galmiche

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2