Eenzaamste eiland op aarde waar ziekte onbekend is RADIO Kamp BuchenwaW wordt vernietigd rtfA*" |Osl' Geen legende! NIEUW GUINEA Bijna 250 mensen midden in de Atlantische Oceaan programma Scheepsberichten Twee gezinnen dakloos DOOR BRAND rolt plakt brandt 100.000 doden tijdens de nazi's 13.200 onder de Russen UW PUZZLE voor vandaag, Korreltjes Aan hel einde van de aarde ligt Tristan da Cunha. Het is het eenzaamste stuk van de wereld, een lapje grond mid den in de golven, een dwergeiland. Tristan da Cunha ligt in het Zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan, 1500 kilometer Z.Z.W. van St. Helena. Het ligt er als een toe' valligheid in de eindeloosheid van de golven. In de laatste oorlog heeft Engeland het bevorderd tot het „Atlantische eiland van Zijne Majesteit" en er een radio- en weer station gevestigd. Een fles rum werd tegen de boeg van een reddingsboot gekraakt en de wegstromende zeemans drank doopte het kleine eiland. Stormen teisteren het eiland en de, zijn hun vaders en grootva- sleehts zelden verschijnt een schip in de buurt van de gevaarlijke kustriffen. Het is een verlaten oord. Vreselijk is het bulderen van de zee en het gieren van de wind om de rotsen en riffen. De lucht is vol van schrille vogel kreten. Met geen stok Maar tussen de steile bergklo ven en de bulderende stortzeeën ligt een gezellig dorpje met klei ne stenen huisjes, die een dak hebben van grote taaie bladeren. Er liggen zelfs tuintjes bij de woningen. Hier wonen de kolonisten en zij zijn zo trots op hun neder zetting, dat ze zelfs met geen stok naar de vaste wal, naar Zuid-Afrika, dat soms een wazige streep is aan de horizon, te krij gen zijn. Lang geleden, toen verblijf op het eiland levensgevaar beteken- IN DE MAASBODE van Don derdag j.l. schrijft de heer A., dat een pienter lid van de Par tijraad van de K.V.P. zich aan geschiedvervalsing heeft schul dig gemaakt. Omdat mijn naam in dit verband tot driemaal toe genoemd is, moet ik daar iets van zeggen. Het gaat over de vraag of het juist is, dat de is.. V P zeven jaar geleden is op gericht. Wie dat beweert, doet, zegt A. zo ongeveer, mee aan de methode, om „het verleden te verloochenen" en schiet tekort in waardering voor de grote wer kers uit de tijd van de R. K. Staatspartij. Als het alleen maar om een formule ging, zou het niet zozeer -de moeite waard zijn, er op in te gaan, maar de be schuldiging van geschiedverval sing en de aantijging van tekort doen aan het grote verleden van de R.K.S.P. ik moge beschei- denlijk en met volle respect ove rigens, de nadruk leggen op dat verleden noopt tot een enkele opmerking. Het staat m.i. buiten kijf, dat de K-V.P-als-zo- danig opgericht is in December 1945. Dat wijzen de stukken uit. Ook is het niet juist, dat het hier alleen maar een naamskwes- tie betrof. Door de toelating van n iet-katholieken is het histori sche karakter van de oude Party principieel gewijzigd. Zo werd het, blijkens de verslagen, ter vergadering toen ook gevoeld en, om het nu maar kort te maken, de parlementaire redacteur van de„Maasbode" begreep dat toen ook, als hij in het nummer van 24 December 1945 vaststelt, dat door het besluit van de in die koude bovenzaal van het St. Antoniuspatronaat te Utrecht ge houden vergadering, „de R.K. Staatspartij kwam te verdwijnen, niet alleen in nèam, maar ook in daad". Ondergetekende heeft, het zij even bescheiden als ten over vloede opgemerkt, in het „Noord hollands Dagblad" van 27 Decem ber 1945, in een artikel onder de titel „Quo Vadis?", duidelijk doen blijken, dat hij en hij was toen nog geen „pienter Partijraadslid" over de gang van zaken ver ontrust was en hij stelde o.a. de vraag, wat de grote mannen uit het verleden daarvan wel zou den zeggen.... Overigens geloof ik niet, dat het streven van de tegenwoordi ge K.V.P., noch van de leiding in het bijzonder, er op gericht is, het verleden van de oude Partij en haar bouwer en latere leiders, te verloochenen. Het te gendeel valt te bewijzen, o.a. hierdoor, dat in 1947 met een luisterrijke bijeenkomst in „Ti- voli" herdacht werd, hoe dr Schaepman in 1897 de grondslag legde voor de latere Katholieke Partij, hoewel de eerste vorm van een Partij pas kwam in 1904, terwijl van de naam R.K. Staats partij' pas sprake is in 1926, en de huidige structuur dateert van 1934, onder Goseling. In dit laatste jaar was het weer de „Maasbode" ik hoop, dat de redactie het in de oude leg gers nog verifiëren kan die boven het verslag van de des betreffende Partijraadsvergade ring schreef, met een grote kop: „Habemus Partem", d.w.z. „Wij hebben een Partij".... Ik zou niet graag durven beweren, dat het blad van mgr Witlox, daar mede dr Schaepman en het grote verleden van de R.K.S.P. ver loochende En tenslotte en ten overvloede: het was weer de K.V.P., die mee het initiatief nam, om een na tionale hulde voor dr Schaep man op touw te zetten, op 24 Januari a.s. te Tubbergen, en de openingsrede zal daar gehouden worden door de uit het land van Schaepman afkomstige Tukkerse heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. Hij was trouwens een der felste tegenstanders van de hervorming van 1945!.... Leve de K.V.P. en leve de na gedachtenis van dr Schaepman, aan wie de K.V.P. alles te dan ken heeft! H. N. S. ders naar de Kaap gebracht, maar ze zijn er teruggekeerd met hun nageslacht, dat nu het eiland bevolkt. Het leven is er zwaar. Visserij en primitieve landbouw leveren het voedsel op. Maar het vormt een taai soort ras van mensen. De maaltijden van de kolonis ten bestaan hoofdzakelijk uit aardappelen en vis. Alleen op feestdagen is er vlees, van het rund of van het schaajj. Er is meestal maar één maal tijd per dag. Als de vloot iets langer binnen gehouden wordt, door storm en noodweer, bedreigt de hongersnood het hele dorp Whiskey: moeite niet waard Toch woont er geen dokter, want ze hebben er nooit een nodig. Besmettelijke ziekten ko men nooit voor. Alleen is er na aankomst van een schip wel eens een, die verkouden is. Ook tandenborstels ontbreken er. Maar alle bewoners hebben prachtige, gezonde tanden, Een kolonist van in de tachtig toont glimlachend een blinkend gebit, dat nog volkomen gaaf is. Zij eten nooit suiker en men gen hun voedsel nooit, dat is de voornaamste reden. De bewoners van Tristan da Cunha gebruiken ook nooit een druppel alcohol. Sinds die fles rum is er geen borrel meer ge zien. Een amusant verhaal ver telt dat. Het gaat over een fles whiskey, die een jaar of vijftig geleden door een paar robben- jagers begraven is op een na burig eiland. De fles ligt er nog DINSDAG 13 JANUARI HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon- muziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koorzang; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmu- ziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Bas-bariton en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano en clavioline; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek; 13.25 Zigeu- nermuziek; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 „Zeg eens Amerika...", 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmu ziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.50 Militair vraaggesprek; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muziek 18.45 „Paris vous garle"; 18.50 Dansmuziek; 19.15 eportage of gramofoonmuziek; 19.20 Verzoekprogramma; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma; 21.15 Lichte muziek: 21.35 „Ik weet ik weet, wat U niet weet"; 21.50 Tiroler muziek; 22.30 Mededelingen; 22.35 Gramofoon muziek; 22.45 Buitenlands over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.2024.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon muziek; 7.30 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoon muziek: 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichte muziek; 10.35 Radio Philharmo- nisch orkest; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek niéuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Lunchconcert; 14.00 Gevarieerd programma; 14.50 Gramofoonmuziek; 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen- ding:Ds. F. C. Kamma: Sociale vraagstukken in Nieuw Guinea; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Gra mofoonmuziek: 18.20 Sportpraatje 18.30 Metropole orkest en soliste; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws: 19.10 Gramofoonmuziek- 19.15 Uit het Boek der Boeken": 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van: 20.30 Brabants orkest en soliste: 21.20 Pianorecital: 21.50 De Ra- diodokter; 21.55 Strijkkwartet: 22.35 Gramofoonmuziek: 22.45 Avondgebed ori liturgische kalen der: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. Tnloriiftifi-Ttrn-rnrnmn DINSDAG 13 JANUARI en hij Is nog vol. De robbenjagers zijn namelijk niet teruggekomen en de bewoners van het eiland vinden het de moeite niet waard ervoor over te wippen. Er zijn zelfs geen wetten op het eenzaamste eiland ter we reld. Er komen ook geen mis daden voor. Het dorpshoofd is de opperste rechter en als bij erfe nisverdeling onenigheid ontstaat wat ook daar wel eens voor komt beslist het dorpshoofd Vertier U zult waarschijnlijk menen dat het erg saai is op dit eiland, waar een kleine 250 mensen bij elkaar leven. Toch vergist u zich dan. Het eiland is net een groot gezin, zoals ook wel te begrijpen valt en er zijn talloze volksspe len, die, meegenomen uit het moederland, hier opgeleefd zijn en verder ontwikkeld. Er zjjn vaak danspartijtjes, bij het duet van viool en harmonika, waar voor de zendeling de data vast stelt en het sluitingsuur bepaalt. Op Nieuwjaarsnacht gaan de mannen verkleed door het dorp met geweren, fluitjes en harmo- nika's. Bij het huis van de domi nee schieten zij hun geweren af en jagen een hels lawaai uit hun instrumenten om het oude jaar op de vlucht te drijven. Maar als de boot komt is het feest het grootst. De onderzoe ker Lars Christensen vond bij zijn aankomst alle kolonisten, jong en oud, op het strand ver zameld, Iedere man droeg een zak met bezittingen, die hij wilde ruilen: witte wollen sokken, ge polijste horens, muilen, varkens huiden, schapenvachten, eieren, ganzen, kippen, een schaap. Het meest begeerde artikel was tabak.. Verder verbandmateriaal, roeiriemen, vissnoer, touw, plan ken, spijkers, meel. Zelfs gramofoonplaten, want 't eiland bezit een pronkstuk van een gra- mofoontoestel. Een oud beestje, dat koning George V, de groot vader van Koningin Elizabeth, de kolonisten cadeau gedaan heeft. In 1816 is de nederzetting van taaie lieden, die midden in een grote plas woest water wonen, gesticht. William Glass plantte er de vlag van het Britse geme nebest in dat jaar. Hij was toen kapitein van de Hottentot-troe- pen en vertrok naar het eiland om te beletten dat aanhangers van Napoleon de gevangen Fran se keizer van St. Helena zouden wegvoeren. Zijn vrouw en kin deren bracht hij mee. Later kwa men er anderen bij. Toen een boot enkele jaren later voor vijf vrijgezellen een lieflijke lading meebracht van vijf jongedoch- ters, die onder zegen van de dominee in het huwelijk traden met de man van hun keus, begon de kolonie pas werkelijk ernst te worden. En nu ligt ze er, tussen de stormen van wind en water, hecht en taai als haar bewoners. Fairsea p. 10 ZO punt Austra lië Hestia 9 San Juan/Antwer pen; Oranjestad 9 Dover/Ant werpen; Heemskerk 10 v. Pt. Su dan/Aden; Kota Baroe 9 van Suez/Halifax; Lekkerkerk 12 Aden verw.; Meerkerk 10 v. A!exandrie/Pt. Said; Sumatra 10 te Djeddah; Tosari 9 v. Aden/ Colombo; Waterman 9 nm 830 m. Z. ten W. Flores/Paramaribo; Cottica 12 vm Barbados verw.; Groote Beer vertr. 26 v. Rdam/ Halifax: Johan van Oldenbarne- velt 17 te A'dam; Oranje 14 Co lombo verw.; Rijndam 13 Sou- thampton/Le Havre 14 R'dam verw.; Sibajak 18 Willemstad verw.; Westerdam v. New York/ R'dam; Willem Ruys 15 Pt. Said (R'dam); Willemstad 9 nm La- guaira; Zuiderkruis 13 Las Pal- mas verw. AMSTERDAM, 11 Jan. Een petroleumstel, omgestoten door een 1 '/2-jarig jongetje, heeft Zon dag in de Nieuwe Looiersstraat 116 te Amsterdam een brand ver oorzaakt, waardoor twee gezinnen dakloos zijn geworden. Dank zij de aanwezigheid van een dakluik en het ingrijpen van de 29-jarige automonteur van der Vaart, die met vrouw en vier kinderen, tussen een >/a en 5 jaar oud, de eerste verdieping be woonde, hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Hij slaagde er in zowel een ouder kind als de baby, die zich nog in de kamer aan de straat zijde bevond, in veiligheid te brengen. Daarna hielp hij zijn bejaarde bovenburen, Hoeve, de straat op, en bracht de familie Crouwel, die de tot woning ingerichte vliering op de derde verdieping bewoonde, zich via een noodluik door de dakgoot in veiligheid. ONAFHANKELIJKE RAAD VAN BESTUUR voor Europa STRAATSBURG. De federa listen op het vasteland van Euro pa hebben een verrassende een zijdige overwinning behaald in hun campagne voor een Onaf hankelijke Raad van Bestuur van Europa, die niet gehinderd zal worden door een recht van de verschillende ministers van bui tenlandse zaken. Met 51 tegen 0 stemmen bij twee onthoudingen keurden de leden van de buitengewone con stitutionele vergadering der zes landen een motie goed, waarin de bestuursbevoegdheden van de uit negen leden bestaande be stuursraad vastgelegd werden. Deze door de Fransman Paul Reynaud opgestelde motie ver vangt een gedeelte van het ont werp van grondwet, waarin het bestuursgezag toevertrouwd werd aan een dergelijke raad in sa menwerking met de verschillende ministers van buitenlandse zaken. (Advertentie) Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE I Advertentie 1 BERLIJN De communisti sche regering van Oost-Duitsland heeft besloten, het beruchte con centratiekamp van de Nazi's op de Ettersberg bij Weimar, Bu- chenwald, dat thans niet meer wordt gebruikt, te vernietigen door alle gebouwen af te breken en het gehele terrein te beplan ten met pijnbomen, zodat het over enkele jaren niet meer zal zijn dan een herinnering, begra ven in het woud. Dit besluit van het rode regime van Oost-Duitsland is in geen enkel opzicht een heroisobe daad. De communistische heersers heb ben hun éigen eoncentratiekam pen voor de vijanden van het communisme. Maar Buohenwald is voor de heren van de Sovjet- zone het symbool van een ander tijdperk.Een. waarin commu nisten door SS'ers in barakken en binnen omheinde ruimten werden gedreven, geslagen, uit gehongerd en vermoord. Enke len onder de leiders van de Oost- Duitse regering hebben Buohen wald zelf ondergaan en zijn er levend uit gekomen. De SS van Heinrich Himmler heeft het kamp Buohenwald reeds in de eerste tijd van het Nazi-regime ingericht en in de laatste jaren van de oorlog is het een waar moordkamp ge worden. Uit documenten, die in de loop der Neurenbengse pro cessen ter tafel zijn gekomen, is gebleken, dat in dit kamp en verschillende daaromheen gele gen bijkampen, meer dan 100.000 mannen en vrouwen om het le ven zijn gekomen. Voor spoedige uitzending in legerverband naar kunnen zich opgeven: niet in werkelijke dienst zijnde mili tairen en ex-O.V.W.-ers afkomstig van de Infanterie, Genie, Technische Dienst en Verbindingsdienst, alsmede administra tief personeel en chauffeurs. Verblijf in Nieuw-Guinea minimum l'/> jaar. Nadere inlichtingen kunnen schriftelijk of mondeling worden verkregen bij de Adjudant-Generaal, Nieuwe Frederik- kazerne, Gebouw E 4 te 's-Gravenhage tel. 18.46.70, toestel 1461). Gegadigden, die zich reeds eerder heb ben gemeld, behoeven zich thans niet opnieuw op te geven. In werkelijke dienst zijnde militairen, die voor deze uitzending in aanmer king wensen te komen, dienen zich te wenden tot hun commandant. Voorts worden nog gevraagd een operatie-assistent en een röntgen-assistent, beiden in de rang van sergeant en een topografisch tekenaar in de rang van korporaal (militaire voor-opleiding is - voor deze functie niet noodzakelijk). Use Koch, de roodharige „heks van Buohenwald" zit voor het leven gevangen weigens wreed heden, die onder haar persoon lijke leiding hebben plaats ge vonden. Lampe'kappen van ge looide mensenhuid, griezelige ge krompen men sen schedels, die als pressp-papier werden gebruikt, werden als bewijsstukken tegen haar gebruikt en plaatsten Bu ohenwald op één lijn met Ausch witz, Belsen en Dachau. De erg ste zinkputten van de verdorven heid der nazi's. Na het einde van de oorlog hebben de Russen Buohenwald gebruikt als gevangenenkamp voor politieke misdadigers, maar in het begin van 1950 hebben zij het, na eerst 1200 gevangenen naar gevangenissen van de M.V.D. (de Russische geheime politie) te hebben overgebracht of naar Siberië te hebben gede porteerd. overgedragen aan de Oost-Duitse communistische po litie. Volgens zegslieden uit de on dergrondse anti-communistische kringen hebben de Russen gedu rende de eerste vijf jaar na de oorlog meer dan 30.000 Duitsers in Buohenwald gevangen gehou den, waarvan er 13.200 om het leven kwamen door ondervoe ding en mishandeling. De Oost-Duitsers hebben het kamp meer dan twee jaar gele den gesloten maar elk jaar kwa men communisten van de ..Bond van Slachtoffers van het Nazis me en Fascisme" er tezamen voor een reünie. Er is sprake geweest van het oprichten van een reusachtig ge denkteken op het terrein maar de regering is to* de conclusie gekomen, dat bebossing een „be tere herinnering" zou zijn. In het laatst van de afgelopen herfst is begonnen met de beplanting van de eerste twee hectaren en in het voorjaar zal deze beplanting worden uitgebreid. De houtves ters verwachten dat met het ge hele werk twee jaar gemoeid zullen zijn i r ti 5 T~ 7 Q 9 10 II 11 n '«J ts t6 a 1S •3 30 tl 32 3i u is 36 17 ta io 31 it 3* 36 26 M >9 152 Horizontaal: 2. Bijwoord 4. Chin, afstandsmaat 7. Zangstem 9. Elasticiteit 10. Voorzetsel 12. Parten 14. Lidwoord 15.Grondsoort 17. Hetzelfde 19. Provincie 22. Land in Europa 27. Bericht 28. Hemellichaam 30. Deel van de bijbel 31. Kaatsnet 34. Sportterm 35. Lyrisch gedicht 36. Onderricht 38. Wederk. vnw. 39. Onder het nodige voorbehoud Verticaal: 1. Slank 2. Getij 3. Communicatiemiddel 4. Buigzaam 5. Pers. vnw. 6. Grote bekendheid 8. Selenium (afk.) 9. Zangnoot 11. Zeewier 13. Vadsig, gemakzuchtig 14. Boom 16. Uitbouw 18. Huidskleur 20. Ontkenning 21. Troefkaart 22. Vochtig 23. Rangtelwoord 24. Kledingstuk 25. Bloem 26 Deel van een schip 27. Deel van het hoofd 29. Zuivelproduct 32. Als eerder 33. Stofmaat 35. Voorzetsel 37. De oudere Oplossing kruiswoord 151 Horizontaal: 1. Ie; 3. op; 5. am; 7- vv; 9. ontmaskeren; 12. do; 13. in; 15. ta: 18. eb; 20. aa; 22. storm; 25. op; 20. auto: 27. amen; 28. as; 29. eelde; 31. st; 33. ar; 34. rk; 36. pi; 39. ei: 41. verzameling: 45. an; 46. en; 47. ss: 48. na. Verticaal: 1. lo; 2. end; 3. om; 4. pan; 5. aks: 6. me; 7. ven; 8.vn; 10. tot; 11. rib; 14. ja: 16. aster; 17. po: 18. emmer: 19. ap; 21. aas; 23. toe; 24. rad; 25. ons: 28. al; 30. la: 32. tt; 33. air; 35. kei: 36. pen; 37. van; 38. les; 40. inn: 41. va: 42. ze; 43. Is: 44. ga. Waarom anoniem? „Een groepje Katholie ke ken" adverteert, in de redactionele tekst, met een fel protest, waartoe het zich „in geweten verplicht acht", in de „Maasbode" van Vrijdag jl. tegen de officiële steun aan de a-godsdienstige „humanisten" door de Rege ring. Zij zeggen, dat zij zich beschaamd gevoelen, aat zij meemaken, dat een Regering in een Christelijk lana offi cieel een volgens de katholie ke opvatting naaste gelegen heid tot zonde opent, waar mee de kiem wordt gelegd tot afbraak van de huisgezinnen, die zal voortwoekeren in vol gende generaties". Aldus een groepje Katholieken - zonder verdere aanduiding of onder tekening in een tekst-adver tentie in de „Maasbode" van jl. Vrijdag. Wij zijn het met de inhoud van dit protest vol komen eens. Maar waarom moet de waarde daarvan ver zwakt worden door een (in slecht Nederlands gesteld) anonieme verklaring? Een zaak, waartoe men zich „in geweten verplicht" acht, is zo belangrijk, dat naar buiten moet blijken, van wie dit uit gaat. Thans wordt bovendien de indruk gewekt, alsof het enkel maar „een groepje ka tholieken" is, dat tegen de houding van de Regering in deze zaak grote bezwaren heeft, terwijl duizenden en duizenden Katholieken dit standpunt onderschrijven. Dit is gelukkig al gebleken uit di verse commentaren in vele katholieke dagbladen. Die mening wordt echter niet ver sterkt door anoniem geschrijf, dat ook voor de Regering na tuurlijk niets zegt. „Niet van gisteren" De geschiedenis raad- te plegend in verband met de komende Schaep- man-herdenking, kwamen wij in het aardige boekje van de oude heer Steenhoff zaliger de herinnering tegen aan een woord van Paus Pius IX, toen Hij in 1853 de hiërarchie her stelde: „Ik zal aan de wereld tonen, dat de Katholieken van Nederland niet van gisteren zijn". In verband daarmede viel te wijzen op het feit, dat in een land, dat protestants genoemd werd, de Katholie ken tot zoveel krachts ontplooiing konden komen. Dat was daarom niet verwon derlijk, omdat de katholieken altijd een aanzienlijk deel der bevolking hebben uitgemaakt. „Zij zijn van de echte, oude Nederlandse stam". De Katho lieken waren „niet van giste ren". Dat betekende vólgens Steenhoff ook, dat zij hun his torisch recht hebben op de Nederlandse bodem. Hun be staan in ons land is „geen op gedrongen feit, maar een na tuurlijk, door en door histo risch oorspronkelijk Neder lands feit". Zij waren of zijn geen vreemdelingen, geen nieuw aangekomerien, die hier welvaart kwamen zoeken. Moge de Katholieken, ook in verband met het komende grote feest, ook in andere zin tonen, dat zij „niet van giste ren" zijn nl. door nieu we krachten te ontplooien! HOGER BEROEP IN ZAAK-HARJONO 's-GRAVENHAGE, 10 Jan. De Officier van Justitie Mr Dr J. C. Maris heeft hoger beroep aan getekend tegen het door de Haagse Rechtbank gewezen von nis inzake de aanslag op luite nant-kolonel Harjono. de Indo nesische militaire attaché. Naar de Officier aan het A.N.P. mee deelde. acht hij zich met dit aan tekenen van hoger beroep zeer sterk te staan. FEUILLETON: VARA. 20.15—21.45. 1. Actualiteit. 2. Weerpraatje. 3 „Uw machtige arm...." docu mentaire. 4. Pauze. 5. Geïllustreerd overzicht van de Nederlandse speelfilmproductie EEN ZONDAGSKIND 68. Lang nadat hij die avond was heengegaan, zag hij mevrouw Legrande in gedachten voor zich. Z;j stond boven aan de arduinen trap tot waar zij hem uitgeleide had gedaan. En haar lach, die door de stille Laurierdreef ge schald had, klonk nog na in z;jn oren. Nu ging het met de studie ernst worden. Theodoor beperkte zijn bezoeken aan de burcht. Trouwens, zijn gedachten en zijn hart gingen verderop naar het zuiden, naar Parijs en verder nog. Iedere morgen was zijn eerste gang naar de brievenbus. Iedere morgen was hij ontgoo cheld. Niets! Geen brief, geen kaart zelfs. Ofschoon P.T.T. slechts twee maal per dag post bestellingen uitvoerde kon Theo- Door Toon Kortooms door nooit die vervloekte brie venbus voorbijgaan zonder haar te openen. Tevergeefs.. Hij loer de naar zijn bord op tafel. Mis schien zou Mies daar een brief, die ze plagend achtergehouden had, deponeren. Hij zocht op zijn kamer, keek onder zijn hoofd kussen, vrouwen zijn zo onbere kenbaar Hij haalde zich dwaze dingen in het hoofd. Tenslotte meende hij, dat Clarence naar haar grootmoeder geschreven zou hebben en dat deze merk waardige oude dame zijn geduld op de proef wilde stellen. Daar om reed hij weer meerdere ma len per week naar de Laurier- dreef, om de verrichtingen van de P.T.T. ook daar na te gaan. „Er is niets jongeman, werke lijk niets! Ik maak geen grap jes", schreeuwde mevrouw Le grande, „morgen zal de brief wel komen". Morgen! Dat treiterende mor gen Het kwam steeds terug maar bracht niets mee. Hier niet en elders evenmin. Mevrouw Le grande schudde haar vracht witte haren en ook zij begreep Olarence niet. Het was mogelijk, zeidc zij, dat haar vader van „hot naar haar" reisde en zich zelf noch zijn dochter tijd gunde voor enige correspondentie. In den vreemde is het leven altijd jaohtiger en men moet dikwijls zóveel indrukken verwerken, dat men nauwelijks gelegenheid krijgt tot rust en bezinning. Een brief schrijven vraagt stilte, om dat het een verstilt gesprek is. Theodoor van zijn kant kon niet corresponderen, hij wist niet waarheen hij zijn brieven zen den moest. Er was geen adres afgesproken. Dat was zo Johan znij manier van doen; hij kon momenteel even vlot in Rio de Janeiro zitten als in Keulen. Och, morgen zou er wel bericht zijn. Het was zelfs niet denk beeldig dat vader en dochter on treden. vandaag of morgen verwacnts bit binnen zou- gehpel den tri De morgen kwam. De morgen van Theodoors eerste examen- dag. En de brief kwam, een druk bestempelde enveloppe uit de Franse hoofdstad. Theodoor scheurde de brief gretig open. Het was een schrijven van de jonkheer. „Het zal je verbazen", schreef hij, „niet eerder van mij ge hoord te hebben. Je zult me begrijpen als ik ie vertel, waar om ik lang geaarzeld heb. je 't volgende te vertellen. Clarence geniet van haar vacantie, geniet er misschien te veel van. Zij is in haar hart nog te veel kind, onervaren en veranderlijk van natuur. Zij heeft kennis gemaakt met de zoon van het Grand Thé- atre National, Delcroix jr. De jongelui schijnen zich buitenge woon te amuseren, Ik wikkel sedert enkele weken op mijn eentje mijn zaken af, want Cla rence kan niet genoeg krijgen van Parijs. Ik heb een langdurig gesprek met haar gehad, haar het onjuiste van haar gedrag onder ogen gebracht, maar zp beweert hardnekkig, dat zij niets meer voor jou voelen kan. „Ik vind het ellendig voor Theodoor, maar dat is afgedaan. Ik kan er niet toe komen hem te schrij ven doet U het voor me", heeft ze mij gezegd. Neem 't niet te zwaar op. vriend. Jij zult je weg wel vinden. Clarence wil voorlopig een jaar in Frankrijk blijven. Haar haastige Fransman praat nu al van trouwen! Een andere kwestie is deze: je zult vervolgens begrijpen, dat ik je nu moeilijk in Parijs kan laten optreden. Ik vermoed trouwens, dat je ook zelf liever niet naar hier komt. Je zult er enerzijds niet rouwig om zijn, daar het immers altijd ie bedoeling is ge- I weest, in het zakenleven te gaan. Derhalve meen ik geheel in je geest te handelen, door je voor te stellen je verbinding met de Verenigde Schouwburgen defini tief af te breken. Elk contact tussen ons zou pijnlijk zijn, ik wil je dat besparen. Hoe diep ik het ook betreur en hoe zwaar het mjj ook valt, deze brief moet het einde zijn van onze prettige samenwerking. En wat mij niet minder zwaar valt: ik zal André van Tricht niet langer kunnen handhaven. Ook hem heb ik ge schreven. Als ik me niet vergis, zit je voor je examen. Veel succes! Morgen reizen Clarence, Delcroix Jr. en ik naar de Riviera. Kop op en het allerbeste voor je verdere leven!" Lange tijd bleef Theodoor met de brief in zijn handen zitten Hij kon deze afschuwelijke war taal niet verwerken. Voor zijn ogen dansten de zinnenmaar zij beweert hardnekkig, dat zij niets meer voor jou voelen kan. haar haastige Fransman praat nu al van trouwenik vermoed dat je ook zelf liever niet naar hier komt.Plotseling drong het tot hem door, dat er op de deur geklopt werd. Iemand riep zijn naam. Het was Mies. Zij waarschuwde hem, dat het tyd werd. Theodoor stond op. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5