NAGUIB ONTBINDT ^iLLE POLITIEKE PARTIJEN Katholieke leidende groepen werken thans nauw samen KARL LENZ, die zich van geen kwaad bewust is Kustvaarder veilig in Londonderry Dagblad voor Alkmaar Nieuwe strip Internationale Bidweek Zaterdag 17 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12680 De wijde horizon van de Kerk Nieuwe staatsgreep in Egypte? Partijkassen geconfiskeerd9 golf van arrestaties DRS. J. VERMEULEN BEGRAVEN 175.426 TON FRUIT UITGEVOERD Krachtige steun aan IL V.P.-middengroepenactie De uitlevering van de „zeven HET PROCES-ORADOUR Bram en Sijm en de bende van Zwarte Dolf VATICAANS PROTEST Ongeopend teruggezonden SCHAEPMAN'S STERFDAG Dek lag gelijk met waterspiegel Het nuchter-zijn en de Avondmis NIEUWE BEPALINGEN REEDS VAN KRACHT De „De Ruyter" bijna voltooid Knoeierijen bij wegvervoer NAAR FRANKRIJK NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0? per maand, f 0.40 per SsÊÊ week inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 46 ct per m.m.. Ijalsf minimum f 2.50: ln alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is't nergens veilig (Vondel) 'fc? Wie zal de eenheid van de wereld tot stand brengen? Wie haar bezielen tot die eenheid? Welke levensbeschouwing, welke levenshouding zal aan deze zo manifest tot eenheid gedwongen wereld haar bindend en bezie lend element geven? Het Com munisme, het Humanisme, het Christendom? En dan nog: het Protestantisme of het Katholicis me? De vraag naar de ziel van die zeker komende nieuwe eenheid is brandende. Zal die ziel een godsdienstige zijn of een hei dense? In een dergelijk wereldomvat tend verband kunnen wij ons de vraag naar de eenheid stellen. Maar onmiddellijk springt dan in het oog, dat wij tegenover Communisme en Humanisme (hier genomen voor een niet- communistisch, maar personalis tisch atheïsme) dan niet eenvou digweg: hèt Christendom kunnen stellen. Wij moeten terstond gaan onderscheiden, welke vorm van Christendom. Want: het Christen dom is hopeloos verdeeld! Hope loos? Naar de n a t u u r 1 ij k e mens geredeneerd kan men ge neigd zijn dat te zeggen, als Christen niét! De Katholieke Kerk weet beter dan iemand anders, hoe wij allen, ook als christenen, geneigd zijn tot dwaling en tot kerkscheuring. Zij weet dat zó goed, dat Zij het ontstaan en voortbestaan van de éne, heilige, katholieke en apos tolische Kerk ziet als een ge loofsmysterie, als een voortdu rend wonder van bovennatuur lijke genadewerking. Zij ziet die Kerk immers als een schepping van Christus, het Hoofd der Kerk, döèr de H. Geest, die er de ziel van is. Hoe gebrekkig de kerkmensen ook zijn, hoe zondig, hoe bekrom pen, hoe geneigd tot dwaling en scheuring, de Kerk weet het en erkent het ten volle toch zag Zij in twintig eeuwen en ge looft het voor de toekomst, dat de volle en zuivere kennis van de Openbaring, de Sacramentele genadebedeling, de structuur der Kerk met haar in één top sa menkomende bestuursmacht en leergezag ongeschonden bewaard bleef en blijven zal in deze éne Kerk van Christus. Zo gezien is de eenheid der Kerk een gave. Zij is echter ook een opgave. Want al is de eenheid der Kerk in wezen bewaard geble ven, de glans van dit werk van Christus döör den H. Geest, is toch in deze wereld verduisterd door de afscheuring van zware takken van de Katholieke Boom, als de Oosters-orthodoxe Christe nen en de Protestanten. De bekrompenheid en zondig heid van de Katholieken zelf en van die afgescheiden groepen hebben hier reeds eeuwen lang de zwaarste slag toegebracht aan dit wondervolle Godswerk, dat de Kerk van Christus is. Voor de niet-christenen lijken de christe nen nog al te veel op een troep ruzie-makende erfgenamen rond om de erfenis, die Christus aan Zijn volgelingen zou hebben achtergelaten. Dit beeld mogen wij niet laten voortduren. Wij mogen het niet, omdat het zo lijnrecht ingaat tegen de vurigste wensen van Christus: „Mogen „zij één zijn in ons (de Vader en „de Zoon), opdat de wereld ge- „love, dat Gij Mij gezonden hebt" en „Mogen zij volmaakte eenheid „bezitten, opdat de wereld er- „kenne, dat Gij Mij gezonden „hebt." Wij mogen het nu vooral niet, nu een nieuwe wereld in wor ding is. Een nieuwe wereld, die nieuwe ellende betekent, wan neer Christus en Zijn H. Geest er niet het bindend en bezielend element van is. Het is gemakke lijk gezegd: wij mógen het niet. Maar wat kunnen wij er aan doen? Onze grootouders heb ben zich deze laatste vraag nau welijks gesteld, hetgeen histo risch, naar ik vermoed, best ver klaarbaar is. Men was rooms, of men was protestant en wat men was, dat bleef men natuurlijk. Men legde zich in het alge meen gesproken bij het feit der scheuring rustig neer. Wij, hedendaagse katholieken en protestanten, zijn echter wak ker geworden, veelal wakker geschud voor het christelijk gezien tegennatuurlijke van déze scheuring. Wij stellen ons seri eus de vraag: wat kunnen wij er aan doen? Niet als een oratorisch excuus voor geestelijke luiheid, maar werkelijk op zoek naar middelen. Wij vinden er vele: betere voorlichting om althans de tal loze misverstanden weg te ne men, theologische gesprekken, apostolische verkondiging in ve lerlei vorm. Maar bij al deze middelen be seffen wij zo intens onze on macht. Wij gevoelen zo diep, dat het mysterie van het kwaad (want de feitelijke scheuring is zulk een mysterie der boosheid) alleen maar overwonnen kan worden door het mysterie der genade. Aan deze gedachten is ont sprongen de Internationale Bid week van 18 tot 25 Januari. Ja, dat is het beste middel, dat aan alle anderen vruchtbaarheid moet geven: gebed en offer voor de eenheid van alle christenen. Neemt U dat vooral niet als een vlotte gemeenplaats: gebed en offer. Gebed en offer bevruchten werkelijk elkaar. En offer heel concreet genomen: b.v. de onaan genaamheid van bepaalde arbeid, een beetje vasten, een vrijwillig rookverbod. En gebed, zoals de (Zie vervolg pag. 6) CAIRO17 Jan. Volgens een uitzending van radio- Cairo heeft generaal Naguib alle politieke partijen ont bonden en gelast, dat de partijfondsen geconfiskeerd worden. Volgens de radio heeft Naguib een interregnum tussenbewind van drie jaar gevestigd. Voorts wordt gemeld, dat 25 legerofficieren gearresteerd zijn. Naar AFP uit Cairo meldt is een en ander in een officieel communiqué bekend gemaakt. Volgens een Reuterberioht uit Cyprus deden voor de medede ling geruchten de ronde, dat Mohamed Foead Serag el Din, een vroegere secretaris-generaal van de Walfd, tezamen met prins Abbas Halim een staatsgreep had uitgevoerd. De radio heeft verder medege deeld, dat het onderzoek naar de recente activiteit van de gearres teerden wordt voortgezet. Foead Galal, minister voor de BREDA, 16 Jan. In de Sacra mentskerk te Breda is heden de H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van de op 31- jarige leeftijd overleden direc teur-econoom van het sanatorium „De Klokkenberg", drs. J. Ver meulen. Bij deze uitvaart gaven onder meer van hun belangstel ling blijk mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van 's-Hertogen- bosch, als voorzitter van de stich ting „De Klokkenberg", prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen van de katholieke economische hoge school te Tilburg en het lid van de Tweede Kamer, de heer C. Mol uit Etten. f Advertentie) nationale leiding (minister van voorlichting) zei de voor de radio, dat er een complot was geweest tot omverwerping van Naguib's bewind en het „bederven" van zijn beweging. Met het oog hier op waren de partijen ontbonden. De minister zeide, dat er een „overgangsperiode van drie jaar" zou zijn „teneinde het democra tisch stelsel in Egypte te conso lideren". Volgens het decreet zullen de partijen gedurende deze periode van 3 jaar ontbonden blijven. Minister Galal zeide uit naam van generaal Naguib, dat Egyp- te's militaire baweging haar kracht had geput uit het vaste geloof in de recl.:en van alle burgers op een waardig leven, volstrekte gerechtigheid en vol ledige vrijheid met een recht vaardige grondwet en uit de wens, om uitdrukking te geven aan de wil van het volk en de verhoudingen tussen regeerders en geregeerden te regelen. 'S-GRAVENHAGE, 16 Jan. Blijkens de door „De Fruitteelt" gepubliceerde gegevens heeft de Nederlandse export van vers fruit in 't afgelopen jaar 175.426 ton bedragen tegen 165.417 ton in 1951 en 26.582 ton als gemid delde in de periode 19361938, waarvan aan aardbeien resp. 921, 633 en 1008, aan appelen resp. 113.638, 122.294 en 1C.943; aan bessen resp. 1413, 1506 en aan druiven resp. 6380, 6284 en 8290; aan kersen resp. 1259, 813 en 49; aan peren resp. 48.165, 28.523 en 1.974 aan perziken en abrikozen resp. 244, 261 en j en aan prui men resp. 897, 1650 en 70 ton. Ogenschijnlijk is het voorwerp op de foto de enorme bloem van een vreemdsoortige plant, die uit het water omhoog steekt. Dat is echter gezichts bedrog, veroorzaakt door een flamingo in de Londense die rentuin, die juist zijn kop in het water steekt, op zoek naar voedsel. Onenigheid in Bonn BONN, 16 Jan. Kanselier Konrad Adenauer en zijn kabinet hebben vandaag gesproken over hetgeen gedaan moet worden met de zeven ontsnapte Nederlandse oorlogsmisdadigers, die naar W.- Duitslahd gevlucht zijn en om asyl gevraagd hebben, maar kon den het niet met elkaar eens worden. De kwestie zal opnieuw be sproken worden in de bijeen komst van Dinsdag, wanneer de minister van Justitie zijn mening kenbaar zal maken. BORDEAUX, 16 Jan. Voor het gerechtshof van Bordeaux is Vrijdag het proces voortgezet tegen zeven Duitsers en veertien Elzassers, die er van worden beschuldigd betrokken te zijn geweest in de massamoord, welke in Juni 1944 door leden van de Duitse SS-divisié „Das Reich" op inwoners van het dorpje Oradour-sur- Glane werd gepleegd, en die aan 642 personen het leven kostte. De hoogste in rang onder de thans terecht staande beklaagden is de voormalige sergeant-majoor van de Duitse SS Karl Lenz, een veteraan van de strijd tegen de Russen, die in 1939 vrijwillig dienst nam. Donderdag is het horen van Lenz begonnen, het werd Vrijdag voortgezet. Evenals Donderdag wierp Lenz alle verantwoordelijkheid voor de te Oradour gepleegde gruweldaad van zich. Hij zeide noch bij het met machinegeweren en automa tisch vurende geweren besohie- De avonturen van de brigadier en zijn wondervoetballer zijn vandaag geëindigd. Zij zullen, naar wij weten, nog lang in de harten en geesten van onze lezers blijven voortleven. Maandag begint er weer een nieuwe strip, want het leven gaat verderWij zijn er in geslaagd, ons de auteursrech ten te verzekeren van een ver haal en het is weer best, als wij het zelf zo mogen zeggen. Het gaat over en wij rekenen erop, dat de lezers met ingang van a.s. Maandag, van dag tot dag zullen hunkeren naar de krant, om het wel en wee van Bram en Sijm en de bende van Zwarte Dolf, te volgen. Nog even geduld, en het doek gaat op! UTRECHT, 16 Jan. Dezer dagen zijn bijeen geweest op uitnodi ging van het hoofdbestuur van St. Adelbert vertegenwoordigers uit de besturen van de Algemene Katholieke Kunstenaars Ver eniging, de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren Vereniging, de Algemene Rooms-Katholieke Officieren Vereniging, de Katholieke Ingenieurs Vereniging, de Katholieke Leraren Vereniging „St. Bona- ventura", de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, de Katho lieke Vereniging van Hoger Personeel, de Katholieke Artsen Ver eniging en de Katholieke Journalistenkring. In beginsel werd besloten sa menwerking onder leiding van St. Adelbert verder door te voe ren inzake vraagstukken deze groeperingen betreffende; een werkcomité ontving de opdracht op korte termijn nadere voor stellen uit te werken aangaande de juiste vormgeving dezer sa menwerking. Uiteraard zal de uiteindelijke structuur dezer sa menwerking t.z.t. zo nodig wor den aangepast aan richtlijnen door het Hoogwaardig Episcopaat te geven naar aanleiding van het werk van de Commissie Beau fort. Uitvoerig werd daarnaast o.m. de noodtoestand onder de mid dengroepen besproken, juist met ten der slachtoffers, noch bij het in de as leggen van de huizen van het dorp, waardoor doden en gewonden gelijkelijk ver brandden, betrokken te zijn ge weest, hetgeen de rechter bijtend deed opmerken: „U was onge twijfeld als toerist aanwezig, niet?" De voorzitter van de rechtbank bracht vervolgens in herinnering dat gebleken is dat Lenz zich voor de kerk heeft bevonden, waarin de bijeen gedreven vrou wen en kinderen met schoten werden gedood of gewond, waar na het gehele gebouw in brand werd gestoken. „En wat deed u daar dan?" luidde zijn vraag. „Luitenant Barth (een der 86 beklaagden, die bij verstek zul len worden bereoht) zeide mij te blijven waar ik was", antwoordde Lenz. „Hoe lang?" vroeg de voor zitter. „Een ogenblik maar", ant woordde Lenz. „Wel een zacht baantje voor een sergeant-majoor, vindt u zelf niet?" vroeg de rechter vinnig. De Oostfront-veteraan bloosde tot achter zijn oren, doch ant woordde niet. VATICAANSTAD, 16 Jan. Het Vaticaan heeft vandaag be kend gemaakt, dat het Joego slavische ministerie van buiten landse zaken het Vaticaanse pro test tegen de vervolging van de Katholieke Kerk in Joego-Slavië ongeopend teruggezonden heeft. Pagina 3 van dit nummer is gewijd aan de 50ste herden king van de sterfdag van Mgr. dr. Schaepman op 21 Januari a.s. Naast een karakterbeeld van de grote staatsman, geven wij een artikel over zijn laat ste levensdagen in Rome. In het kader van de wekelijkse „Kroniek van Zaterdag" wor den bijzonderheden verteld uit de geschiedenis van de „worsteling om onze eenheid". het oog op de grote betekenis van deze groepering, in het bijzon der voor het culturele leven in ons land. Besloten werd gezamenlijk krachtig actie te voeren zo veel mogelijk in overleg met de betrokken zusterorganisaties ter ondersteuning van de voor stellen der Commissie Midden groepen der K.V.P. In dit ver band werd een voorlopig pro gram van actie opgesteld, ten einde snelle cn krachtige door voering van deze voorstellen te bevorderen. Voorts werd ook besloten van de zijde van St. Adelbert en van de genoemde organisaties waar mogelijk volledige medewerking te verlenen aan het op 14 Maart 1953 te Amsterdam te houden congres over de sociale positie van de werkers in de intellec tuele beroepen. LONDON DERRY (Ierse Vrijstaat), 16 Jan. - Het „Ierse Persbureaumeldt dat de 350 ton metende Nederlandse kustvaarder „Unitas1", die, als gemeld, ter hoogte van de Noord-Westkust van de Ierse Vrijstaat op een klip is ge lopen en daarbij bijna zonk, er Vrijdag in geslaagd is de Ierse marinebasis London-Derry te bereiken. Toen de Britse torpedoboot- jager „Creole" de „Unitas" be reikte, maakte de bemanning juist aanstalten het vaartuig te verlaten. De „Creole" pompte, als gemeld, de „Unitas" leeg en ver gezelde de kustvaarder vervol gens voor het grootste gedeelte van zijn vaart naar Londonderry. Toen de „Unitas" de haven, na een dertienurige worsteling met de zee, binnenvoer, lag zijn dek ter hoogte van de zeespiegel. De stuurman van de „Unitas", VATICAANSTAD, 16 Jan. De Vaticaanse Persdienst deelt officieel mede, dat de nieuwe voorschriften betreffende het nuchter zijn voor de H. Mis en H. Communie en de bepalingen omtrent de avondmissen heden, Vrijdag 16 Januari, om 4 uur in de namiddag van kracht zijn ge worden. Deze richtlijnen zijn ver vat in de Apostolische Constitutie „Christus Dominus" en de in structie van het H. Officie, die de Acta Apostolicae Sedis publi ceert. Tot dusver het bericht van de Vaticaanse Persdienst. Het KNP kan hieraan ter verduidelijking toevoegen, dat in dit geval de volgens canon 9 van de Codex Juris Canonica (de z.g. tempus vacationis), die dient te verlopen na de promulgatie in de Acta Apostolicae Sedis alvorens de wet van kracht wordt, in dit geval niet geldt. Immers de Apos tolische Constitutie zelf bepaalt, dat al de gegeven voorschriften „van kracht worden op de dag der promulgatie in de Acta Apos tolicae Sedis". SCHIEDAM, 16 Jan. In te genstelling met andersluidende berichten zal de kruiser „De Ruy ter", die zoals bekend bij Wilton- Fijenoord in aanbouw is, pas in September a.s. voorgoed in de vaart komen. Wel zullen er ver moedelijk de volgende maand enkele proeftochten mee op de Noordzee worden gemaakt. Men neemt bij Wilton-Fijen- oord aan, dat de kruiser in Sep tember geheel gereed zal zijn en hoopt dan op het bezoek van H.M. de Koningin in verband met de officiële overdracht aan de Kon. Marine. Hiermee zou dan het aan gekondigde koninklijk bezoek aan de stad samen kunnen vallen. Hein Minke uit Zuidhorn, ver klaarde tegenover een vertegen woordiger van het Ierse pers bureau: „Indien de „Creole" een half uur later was gekomen, zou ons schip gezonken zijn" „De „Creole" heeft zijn pom pen op ons schip gezet en ging door met pompen terwijl beide schepen zich met een snelheid van 16 km naar het landings- hoofd van Magilligan begaven. Daar bleven we de gehele nacht liggen". De „Unitas", die een lading zout en soda vervoerde van Wes ton Point naar Sligo (Ierland), gaat nu in het dok voor repa ratie, nadat al het water er uit gepompt zal zijn, wat ongeveer 24 uur zal duren. De lading is grotendeels bedorven. Gezagvoerder-eigenaar van de Nederlandse kustvaarder is, als gemeld, de heer L. van Bruggen uit Groningen. INTENTIE VOOR ZONDAG 18 JANUARI: Terugkeer van alle dwalenden tot de éne Schaapstal „Ik heb nog andere scha pen" (Jo. X, 16). In de bedoeling van de stich ter van de Internationale Bid week, de toen nog Anglikaans- Episcopaalse P. J. Wattson, zijn deze „andere schapen" allen, die niet behoren tot de schaap stal van Sint Petrus, de éne herder. Wattson sprak van „te rugkeer" en doelde derhalve op Kerken, die zich van Chris tus' Kerk hadden afgescheiden. Iedere gedoopte valt, krachtens Goddelijk recht, onder de gees telijke macht van Petrus, de éne Herder en moet dus terug naar diens schaapsstal, d.wjz. de Apostolische Stoel; ook hij zelf. Wattson heeft in zijn streven naar deze terugkeer de tra giek der dwaling diep door voeld. De dwalenden immers zijn eerlijk overtuigd, dat zij sterk staan op Christus' Open baring in hun verwerping van de H. Stoel. Dat maakt hun terugkeer juist zo moeilijk. En daarom bleef Wattson slechts over te bidden, dat zij verlicht zouden worden door de H. Geest. Ook vandaag aan de dag is er geen ander middel. De vereniging is geen mensen werk, maar genade-werk en voor die genade moeten wij bidden. Doen wij dat heel bij zonder in deze komende week. 's-GRAVENHAGE, 16 Jan. De Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie heeft van Belgische zijde klachten ontvan gen over onoirbare vervoerprak- tijken van Nederlandse wegver voerders. Ondernemers, die geen mach tiging hebben om vervoer op Frankrijk met vrachtauto's te verrichten, doch wel op België, rijden met voor Frankrijk be stemde vracht naar de Belgisch- Franse grens, waar zij de goe deren op spoorwagons of Franse vrachtauto's overladen. Zulks is in strijd met de voorwaarden van de Belgische transitomachtiging en met de vervoersovereenkom- sten van Genève. Bij het constateren van de over treding door Nederlandse inter nationale vervoerders, zullen de Belgische autoriteiten de vracht auto's in beslag nemen en alle machtigingen van de ondernemer met inbegrip van transitomach tigingen, voorgoed intrekken. Ook van Nederlandse zijde zullen strafmaatregelen worden overwo gen. Het derde Prinsen kind, prinses Margriet dat op 19 Januari a.s. haar tiende verjaar dag hoopt te vieren. Kleine kinderen wor den groot, dat geldt ook voor het prinsesje dat werd geboren in het verre Canada. Herinnert u zich nog de ontroering, die het geboortebericht in ons wekte, tijdens die oor logswinter? En kunt u zich realiseren, dat dat alweer zó lang geleden is (Foto Paul Huf)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1