Franken winnaar, ondanks nederlaag tegen van Rei jen Er is geen conflict, maar een actie tegen N.B.V.L.O, Wolves door nieuw verlies naar vijfde plaats gezakt Verschillende clubs benutten vrije Zondag ilschap Ernstige Australië is woedend Draverijen te Hilversum :.a.b. J. Pz. COENTOURNOOI TEN EINDE Veelbelovend spel van de Kleine Jr. tegen Over dijk VOETBAL IN ENGELAND Vriendschappelijk voetbal Arsenal behoudt zijn kansen De heer Breunese sprak: „Wij zijn niet onhandelbaar doch het is juist de N.W.B beschuldigingen TULPEN-B ALLYE is in de maak MAANDAG 19 JANUARI 1953 Pagina 3 erwachting door het KNMI ;eldig van Maan- Dinsdagavond. ERANDERING ir tijdelijk mist. /erwegend droog ikele plaatselijke Zwakke tot ma- stelijke wind. Iets e nacht, morgen geveer dezelfde als vandaag. i Haarlem de Bisschop van t benoemd tot ka- t Bagijnhof te Am- Celeerw. heer J. C. t kapelaan te Was- illibr.) de Weleerw. Plantinga; tot ka- tpoort, de Weleerw. an der Steen, die te Nederhorst den tor van het St. Jo- cldijk, de Weleerw. Vestdijk. De pli e K.A.B. houdt Don- .s. haar jaarvergade- eigen ogen te aan- elke schatten van nog bewaard zijn burgemeester ein- wens, dat de aan- evenals de ver gedragen mochten e geest van Leegh- /arendheid, volhar- naliteit. ;er van het gezel- r P. C. T. de Boer, ankwoord getroffen de buitengewoon mgst. begaf het gezel- lar het voetbalveld, idstrijd plaats vond studentcnelftal en >mbinatie. Ook deze nerd verlevendigd :n van het muziek- aftrap, welke door Dalenberg werd wikkelde zich een sportieve strijd, tte in het voordeel ie onder aanvoering profs speelden, in erwinning eindigde, n wij te vermelden, rwinning geenszins noch de schuld was rechter van de gas- i officieel tenue, in- hoed en parapluie, itje snelde. Istrijd vond ten ge- een receptie plaats, le aanwezigheid op- van de Senaat van Studentencorps, de de R.K. Studenten- Janctus Vigilus, de ntenraad. het Ora- de vereniging Leo- rci, Stylos, de Elec tie Vereniging, de ie Vereniging, Wil- en vele anderen, nden zich onder de le burgemeester van heer J. Dalenberg, W. F. Brandsma, Landberg, prof. ir. hime, prof. ir. A. J. irof. ir. F. Westen- dr. ir. L. Vahl, de Luder en D. B. A. wethouder en secre- neente De Rijp, en waaronder de oud- t gezelschap Leegh- n afvaardiging van Iftal, waartegen een rd gespeeld, zeer druk bezochte 1 te 6 uur een diner t „Wapen van Am- aaraan vele geno den, onder wie Jan eeghwater in hoogst m. Hem werd als rkentelijkheid voor 'heid een tegel aan- ik daarbij werden rtel ij ke woorden ge- nmiddels reeds half toen de voorzitter, Boer, met zijn lus- eze zeer geslaagde vergadering Iers L.T.B. BINNEN Dezer de L.T.B., afd. tuin- jaarvergadering in lorn, waarop o.m. iren de heren Om- t Assurantiekantoor I. en v. d. Berg hoofd bouwschool. Voor de de eigenlijke ver- de heer Ommen een van het verzeke- en vertoonde een andgevaar, waardoor r millioenen guldens t. Voorts zag men zee ontrukt", welke er de drooglegging ultuur brengen van Ier. ter deelde mede, dat kdag zal worden ge- londerdag 22 Januari negen zal een plecli- worden opgedragen; lijk ontbijt zal wor- n in Cafe van Scha- eker zal fungeren de slag van de penning met een saldo van or de kascommissie >emd de heer N. van 'onneveld. werd het woord de hr v. d. Berg, die van een nieuwe land- onder het oog bracht. °m wenselijk voor om aan de rand van het plaatsen. Alvorens Ivraag te beginnen i gratis verloting ge- bijman vroeg of het was om ter bespa- isten gezamenlijk tot i kunstmest en be- Idelen over te gaan. r zal door het bestuur rzocht. enkele ikruirnmelige series, allemaal aarzelend gescoord, de honderd gepasseerd, toen van Reyen op 191 stond. Twee honderd negentien caram boles scheidden hem van de zege. Hij bracht het tok...—. 218. Een serie zo gaaf en zo snel, dat de kenners eikaar bleven aankijken. Losse bondstaten wisselden de a chevalsstoten af, en het was een demonstratie van kunnen. Deze van Reyen, ook die van de Zondag daarop tegen Franken, was de best- le speler uit dit toumooi. Deze vam Reyen had niet verloren vam Zoe terboek en zelfs niet vam Jam Peet oom, die toch de grote verrassing was dit maal. Deze Jan Peetoom overigens had intussen voor zijn zoveelste goede beurt gezorgd. De Kleine Jr. trof het weer niet. Moest hij eerst zien hoe van Reyen een zelkere winst van hem ongedaan maakte, thans kreeg hij een Peetoom tegen zich, dit uitgerekend tegen hem de hoogste serie van het tournooi maaikte en daarna oerdegelijk ver- aardig gelijk gehouden met een bonk van een 62 een 46 en een 36. Na de 156 van Peetoom gaf hij echter de moed oip. Een geladen de Kleine Jr. zich tegen Overdijk bewust was van HOORN - Het feest van de biljarters in de Keizerskroon is weer ten einde. Wal reeds Vrijdag zich aftekende, is bewaarheid geworden. De Tilburgenaar Franken werd winnaar na een spannend duel met Zondervan en de Jong. Bij dit drietal, dat op de laatste dag nog kans op de titel maakte, waren niet van Reyen en de jeugdige de Kleine Jr. De laatste had de boot gemist in de eerste dagen en van Reyen (verlies tegen Zoeterboek en Peet oom) kwam één punt tekort om zijn hoogste gemiddelde van dit tournooi en eerlijk gezegd ook het beste spel recht te laten wedervaren. We mogen het compliment, dat we de organisatoren willen toezwaaien, als laatste regelen in deze aanhef vermelden. Toen de middaigzitting van Za terdag een aanvang nam, waren er nog drie kanshebbers, van wie Zondervan en Franken gelijk aan het hoofd standen. Lans zou dat niet duren, want in de allereerste partfj moest Franken aantreden tegen de Jong, die zijn laatste kans benutte en koel en zelfbe wust afrekende met de Tilburge naar, die op 341 bleef staan. In -het begin leek het er niet op. De Jong poedelde tweemaal en Franken aarzelde niet om de lei ding te nemen. Maar een razend snelle 75 en daarna een 55 van de Soheveninger gaf een ander aspect aan de zaak. Toen in de elfde beurt een nieuwe Ihalve honderd op het matje verscheen, leek de zaak voor d-e Jo-ng gepiept. Doch Franken beet terug, fel en bijzonder snel. Vier maal achter elkaar rolden de caramboles lang de a dhevallijn uit zijn keu. 43, 34, 88 en 62. Op 341 strandde de Tilburgenaar. De Jong veerde op van zijn stoeL Toch nog een kans. Maar dan moesten de ontbrekende 90 ineens op de tafel getoverd worden. Het luikte. De aanvanigsstoot was goed en snel kwam de Jong in die stemming, die nodig is, om een. 'diergelijke krachttoer te verrichten. Eerste nederlaag voor Franken dus. Friesland aan de kop? Het mocht wat. Daar stond een van Reven, die door louter pech uitgeschakeld wel eens zou laten zien wat hij waard was. De zegetocht, die yoor de Limburger daardoor aanving, kreeg zijn begin in een complete ■afslachting van Zondervan, die dus ook zijn ongeslagen record moest geven. De Fries bad juist met zijn plicht om niet alleen zijn al gemeen gemiddelde op hoofdklasse peil te brengen, maar om ook zijn ietwat gedeukte reputatie te her stellen. Dat lukte hem wonderwel. Het werd de mooiste partij van het hele tournooi. Overdijik begon met eenhon derd. 102 snelle caramboles, die de Zaandammer triomphantelijk naar zijn tegenstander deed kijken. De Kleine, ras-artist in de dop, verkocht zijn huid duur. Dat was na de eerste tien treffers te zien. Hij kreeg de ballen in een ge droomde a dhevalposi'tde, waarin hij met rappels op de korte en Franken heeft er hier kenne lijk zin aan. Zijn tegenstander Zoeterboek kijkt geïnteres seerd toe lange band steeds maar weer de ballen bij elkaar kon bouden. Een Overdijk in zijn partij tegen Peetoom aan stoot. Hij zou zijn tegenstander nog juist naar remise' zien lopen der bleef spelen om de partij ten slotte in negen beurten uit te ma ken. Deze serie van Peetoom 254 in totaal was een pracht. Degelijk sterk spel, niet veel benutten van de ikaderlijnen, maar wel elke bal op maat en o zo degelijk. De hele zaal, en er was heel wat publiek, leefde mee. De uiterst moeilijke bal die na de 254 caramboles bleef liggen, maaikte een einde aan de serie. Niet aan die winst, die Peet oom greep, na nog een 30 en een 26. Het was geen wonder, dat de Kleine tegen dit geweld geen ant woord wist. Al was er in die zes tig, die hij in de vijfde beurt op tafel legde, weer dat onmiskenbare talent, waarmee deze Zwollenaar •het nog ver kan brengen Overdijk, die Vrijdag al veel beter was gaan spelen, had deze vorm ook 'bewaard voor zijn partij tegen Zoeterboek. Het werd de eerste Zaanse overwinning. Ver diend, niet alleen door de knappe 114, maar ook door de wilskracht om van die vermaledijde laatste plaats af te komen. De avondpartijen. Het duel om de vier laagste en vier hoogste plaatsen werd des avonds voortgezet. We zagen aller eerst Peetoom de Brabander Zoe terboek geen schijn van kans ge ven. Weer zo'n kei van een 156, die afbrak op een pique, zo moei lijk, dat zelfs een Kees de Ruyter zich voor het missen ervan niet behoefde te schamen, Zoeterboek had tot op dat moment de stand juiweel van een losse masse op 87 bracht oplossing uit een precaire situatie. Een nieuwe pique oip 158 zomaar uit de vrije hand bracht de handen opnieuw op elkaar. Op 179 kwam het einde, na 25 minuten snel spel. Overdijik, ietwat gedeprimeerd, bracht het niet verder dan een zes. En opnieuw "kwam de Kleine in volle actie. Opnieuw weer dat snel le scoren, geregeld langs de fca- derlijnen. 164 prachtige caramboles achter elkaar. Dat 'hij daarna nog vier beurten nodig bad om de res terende punten bijeen te garen voor winst in deze partij was eigenlijk jammer. Hij had een ho ger gemiddelde verdiend. Laten wij de vijfde 'beurt van Overdijik niet vergeten. Rob Overdijk, die ineens toen weer de cadans terug kreeg en zijn 146 op een dood een voudig balletje niet hoger zag stijgen Een kleine anti-climax kregen we daarna te aanschouwen in de partijen tussen de „keien" van het tournooi. Van Reyen vervolgde zijn successen, door nu de Jong aan zijn zegekar te binden. Wel boekte de Jong de hoogste serie (130), ■maar de opeenvolging van 79, 67, 97, 84 en 44 was teveel voor de man, die sinds de imiddag aan 't hoofd van de ranglijst stond. Twee series 'boven de honderd (102 en 103) konden Zondervan niet van de nederlaag redden te gen een Franken, die na een 81 met een slotserie van 154 de partij uitmaakte, Zondervan op 264 ach terlatend. Zondagmiddagsensatie In mijn laatste partij, zo moet Soeterboek gedacht hebben, zal ik laten zien dat ik er ook wat van kan en met een snelle 108 liep hij in de. 9e beurt zijn ach terstand op de Kleine in. Na de 10e beurt was de stand gelijk 236. De Kleine bleef het antwoord niet schuldig en gooide er een zeld zaam mooie 117 bovenop. Soeter boek wat nonchalant spelend, poedelde tweemaal en in de 12e beurt kreeg hij een zware op gave die hij op schitterende wijze met een stoot over vier banden oploste. Een karige beloning ove rigens want het bleef bij één. Toen daarop de Kleine slechts twee scoorde maakte hij daarvan een gretig gebruik en voerde de spanning ten top met 82 en 58. De stand was 398377 in het voordeel van de Kleine geworden toen deze met een piqué nog net de 400 niet haalde. Soeterboek die in de nastoot op 399 kwam te staan zag zijn geest al dwalen toen hij de ballen zo slecht in positie had voor zijn laatste stoot. Met een prachtig gespeelde, half doorgestoten ontmoetingsstoot kwam onder daverend applaus het einde. 400 gelijk in 15 beur ten. 117 108 400 400 15 15 26.67 26.67 De Kleine Zoeterboek Aan de andere tafel vochten Overdijk en Peetom om de laatste punten. Overdijk had tweemaal pech toen, hoe was het mogelijk, zijn ballen net achterom liepen. Hij beet nog eens extra op zijm tanden en wellicht kwam er ook wat inspiratie bij hem op door het toeziend oog van zijn ver loofde en maakte met 44 - 40 - 88 de stand vrijwel gelijk. Met een 111-1-43 maakte hij daarna de 400 vol in de 13e beurt. Peetoom die inmiddels de 337 bereikt had gaf het nog niet ge wonnen. In een spanning die de gehele zaal beheerste kwam hij op 395. De ballen in slechte positie. Evenals Soeterboek wist ook hij een paar zware ballen op te los sen, 398. Jaaah, riep arbiter Kist, die blijkbaar ook al last van de emoties begon te krijgen, toen de stand alweer na een moeilijke stoot, op 399 kwam. De laatste punt lag toen echter voor het grijpen. Peetoom 400 13 64 30.77 Overdijk 400 13 111 30.77 Een waardig slot De Jong, die door zijn hoog gemiddelde een goede kansheb ber was vor de eerste plaats, vooral toen Franken een grote achterstand had opgelopen tegen van Reyen, wist niet zijn goede maatgevoel te vinden. Na 12 beur ten 180 caramboles tegen een so lide Zandervan die blijkbaar zijn nederlagen van Zaterdag al weer vergeten was met 372. Nog even veerde de Jong op met een goede 882. Te laat. De 28 die Zondervan nog van de tweede plaats verwijderd hielden wer den vlot gemaakt. Zondervan 400 13 95 30.77 De Jong 262 13 82 20.01 Van Reyen maakte het best in de laatste partij tegen Franken. Na een 159 - 73 - 6 - 51-- 56 was de stand in de 7e beurt reeds 354 tegen 90. Franken kwam an ders goed los en het scheelde nog maar weinig of van Reyen, bijna zeker van de overwinning, zou toch nog zijn begeerde derde plaats niet hebben bereikt. Fran ken bracht de stand met 107 - 107 91 op 395 en struikelde over een snijbal met de haven in zicht. Toen sloeg van Reyen toe en maakte de 400 vol. v. Reyen 400 10 158 40.00 Franken 395 10 107 39.50 De prijsuitreiking Voorzitter Feller, door ziekte verhinderd, werd waargenomen door de heer Wessemius, die vooral de gemoedelijke, doch vooral ook de sportieve geest die dit tournooi heeft gekenmerkt, bijzonder waardeerde. De autori teiten werd dank gebracht voor hun aanwezigheid bij de opening. Alle medewerkers kregen een welverdiende pluim op de hoed. Franken die mede namens de overige deelnemers een woord van dank sprak betrok daarin, evenals de heer Wessemius reeds had gedaan, de plaatselijke pers. Een unicum in Nederland die welverzorgde verslagen. Namens het Districtsbestuur gaf de heer Kuyn uiting van dankbaarheid aan de organisato- In de duinen van Overveen, bij „Kraantje Lek" is Zondag middag een Nationale Cyclecross gehouden, georganiseerd door de H.S.V. „De Kampioen". Onze foto geeft een moment uit deze Cross weer: Voorop A. van 't Hof, die winnaar werd, gevolgd door P. van Roon, die tweede werd. Voor de voetbalclubs in ons ge west was het zeker een teleur stelling, dat de KNVB Zondag alles afgelastte. Verschillende vel den waren hier immers uitste kend bespeelbaar. Daarom is er toch nog gevoetbald: de voetbal lers van Hollandia, Schagen, Alc- maria. Helder e.a. hebben hun misschien reeds stijve spieren weer wat losgewerkt, door het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. Helder verloor Daar was op de eerste plaats Helder, dat de vrije Zondag be nutte door ZFC een bezoek te brengen. De „whites" werden met 'n 40 nederlaag naar huis De Kleine ren van dit zo goed geslaagde1 Overdijk tournooi. Hopelijk zullen in de naaste toekomst enige Westfriese deelnemers kunnen worden opge nomen. De Jong Franken Overdijk Zoeterboek Peetoom De Kleine Jr. Van Reyen Zondervan Van Reyen De Jong Franken Zondervan Peetoom Zoeterboek 400 14 90 28.57 341 14 88 24.36 400 24 114 16.67 327 24 63 13.63 400 9 254 44.44 173 9 60 19.22 400 12 218 33.33 108 12 46 9.00 40 8 97 50.00 200 8 130 25.00 MO 13 154 30.76 264 13 102 20.30 400 17 156 23.53 239 17 62 14.06 400 6 179 66.67 271 6 ,146 45.16 De eindstand luidt: 1. Franken 2. Zondervan 3. Van Reijen 4. De Jong 5. Peetoom 6. De Kleine Jr. 7. Overdijk 8. Zoeterboek Tournooigemiddelde 24.33. 10 2736 95 28.78 173 10 2372 99 23.96 236 9 2686 90 29.84 218 8 2287 81 28.23 156 7 2542 102 24.92 254 6 2308 90 25.64 225 3 1706 92 18.54 146 3 1655 108 16.55 108 gestuurd, doch een grote schande is dat tegen een ploeg als ZFC niet. Spanning in Alkmaar In Alkmaar speelden Alcmaria en Volendam een spannende wedstrijd tegen elkaar. De toe schouwers kwamen niet alleen hierdoor, maar ook door goed spel en veel doelpunten aan hun trek. Het plaatsen en positie kie zen waren bij de palingmensen iets beter verzorgd, zodat hun 4—5 overwinning wel verdiend was. De rust ging met gelijke stand in (22). Na de thee maakten beide ploe gen spoedig weer een doelpunt, maar daarna liep Volendam uit tot 35. De Alkmaarders wisten in een slotoffensief de achter stand tot één goal te reduceren. Matige strijd in Hoorn Hollandia speelde op eigen ter rein een wedstrijd tegen Alk- maarse Boys. Veel goeds kan hiervan niet worden gezegd. Klasseverschil viel er niet te ont dekken, hoewel de Hoornaren overwegend in de aanval zijn geweest. De voorhoede van de thuisclub bleek echter dermate onproductief en de verdediging van Alkmaarse Boys zó hecht, dat de Alkmaarders geheel ver diend de stand tot het einde blank wisten te houden. Zelf slaagden zij er ook niet in te scoren. VZV gast van Schagen Schagen had gistermiddag VZV te gast. Beide clubs bezetten een goede plaats in hun afdeling. Het werd een aardige wedstrijd, waarin de spanning hoogtij vier de. Uiteindelijk gingen de Veld- temers met de zege strijken. Vijf minuten na de rust maakten zij de enige goal in deze wedstrijd. De ontmoeting heeft de bestaan de vriendschapsbanden weer ex tra verstevigd. West Bromwich Albion heeft de leiding weer overgenomen in de eerste divisie van de Engelse league, dankzij haar overwinning op Preston Northend, al hing die zege aan een zijden draadje. Sunderland, die de eerste plaats bezette, verloor met 31 in een uitwedstrijd tegen Derby Coun ty maar hieraan dient te worden toegevoegd, dat Sunderland zijn midvoor Trevor Ford bijzonder miste. Ford werd geblesseerd tij dens de cupwedstrijd, de afgelo pen week gespeeld. Het gevolg was, dat de Sunder land-voorhoede bijzonder zwak was voor het doel van de tegen stander. Arsenal bezet thans de vierde plaats, met de aanteke ning, dat deze club drie wed strijden minder heeft gespeeld dan Bromwich Albion. De Wol ves werden door Arsenal met 53 geslagen, en willioht ware de score hoger geweest, indien de Arsenal-voorhoede na de ver kregen voorsprong de zaken wat ernstiger had aangepakt. In de eerste helft overdonderde Arse nal de Wanderers met 3 doel punten in 5 minuten. West Bromwich Albion maak te geen grote indruk tegen Pres ton North End, maar men wist beter van de kansen te profite ren, waarbij het opviel, dat de combinaties bij Preston beter klopten, maar dat de afwerking van de aanvallen zeer veel te wensen liet. De vijf doelpunten, welke Wolverhampton Wande rers tegen zich zagen scoren, be tekenden dat de kampioenskan sen aan het einde van December zeer fraai te noemen, eigenlijk verkeken zijn. In de laatste vier wedstrijden, welke alle verloren gingen, werd de Wolverhampton doelverdediger 17 maal gepas seerd. Manchester City behaalde de eerste overwinning in 'n thuis wedstrijd van dit seizoen. Liverpool was het slachtoffer zij het met de oneven goal. Be halve Arsenal wonnen ook de andere clubs van Londen hun thuiswedstrijden. Chelsea sloeg Bolton Wanderers met 10 met Parsons als degene, die het enige doelpunt scoorde. Charlton sloeg Sheffield Wednesday met 30. FANNY BLANKERS-KOEN BLIJFT MEEDOEN Het ligt in de bedoeling van Fanny Blankers-Koen ook in het a.s. seizoen aan athletiek-wed- strijden deel te nemen. Zij is reeds met de wintertrai- ning begonnen en, naar zij ons mededeelde, wil zij zich voor de zomermaanden specialiseren op de nummers 80 meter horden en verspringen. Reeds is een uitnodiging voor Fanny Blankers-Koen onderweg. Op 14 Juni is men van plan te Linz in Oostenrijk internationale wedstrijden te houden, waarvoor behalve Fanny Blankers-Koen ook Zatopek (Tsjechosiowakije), Barthel (Luxemburg) en Lueg (Duitsland) zullen worden uitge nodigd. (Van onze speciale verslaggever) HENGELO In een betoog, niet geheel van demagogie vrij te pleiten, heeft de heer Breunese gesproken over het conflict, dat is gerezen rond de Vierdaagse te Nijme gen, en de plannen die de N.W.B. te dien opzichte koes- t«*t voor een zelfde evenement te Apeldoorn. Nu er op hoog niveau bemid- dfeffingspogingen worden gedaan aoals men weet is de minister ■yem Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen van plan een hrug te slaan die de twee par- t'iien tot elkaar kan brengen achtte de heer Breunese het dienstig antwoord te geven op de vele beschuldigingen die tegen het bestuur van de N.B.v.L.O. in het algemeen en tegen zijn persoon in het bijzonder waren geuit. Dat antwoord is niet in verzoenende toon gesteld gewor den. Integendeel. Met striemende zweepslagen heeft de heer Breu nese het bestuur van de N.W.B. gegeseld, dat hij beschuldigde van bewuste valse voorlichting met geen ander doel dan de traditionele ter zijde stelling van de N.B.v.L.O., die dit evenement in vijf en. veertig moeilijke jaren tot een internationale traditie heeft weten op te bouwen. De heer Breunese. zich gedragen wetend door een auditorium van enthousiaste Vierdaagse-tippe- laars. nam daarbij in het geheel geen blad voor de mond en af en toe waren ziin beschuldigin gen zo persoonlijk, dat men aan de perstafel elkaar veelbeteke nend toeknikte, omdat zelfs pers mensen niet gewend zijn derge lijke beschuldigingen met naam en toenaam aan het openbaar priis te geven. Geen conflict. doch actie tegen N.B.v.L.O. De heer Breunese zeide. dat men niet mag spreken van een conflict, maar van een actie tegen de N.B.v.L.O. De N.W.B. heeft ons verweten, dat wii stug en onhandelbaar zijn omdat wii niet hebben gereageerd op de geuite beschuldigingen. Wii zullen zien in hoeverre dat waar is. Het N.O.C.. de in stantie die door de regering is aangewezen om de beoefening van diverse takken van sport mogelijk te maken, heeft sinds 1947 pogingen in het werk ge steld om de verschillende wan delsportbonden bij elkaar te brengen. Toen dat na drie iaar nog steeds niet gelukt was, heeft het bestuur van de N.B.v.L.O. een voorstel gedaan aan het N.O.C.. dat een vruchtbare basis voor besprekingen had kunnen vormen. Wii wilden komen tot een samenvoeging van de diverse bonden, waarbij de autonomie werd gehandhaafd. Dat voorstel is door het N.O.C. doorgezonden aan de N.W.B. Doch deze instan tie verwaardigde zich niet daarop te antwoorden. Het N.O.C. heeft herhaaldelijk bij de N.W.B. aan gedrongen op een antwoord op dit voorstel en nadat diverse ma len in het geheel niet was ge reageerd. kwam tenslotte een botte weigering. En dan via de Nederlandse pers te durven zeg gen. dat de N.B.v.L.O. onhandel baar is De kern van het conflict Wat is nu eigenlijk de kern van het conflict? Om hier een antwoord op te krijgen, moet men teruggaan naar het jaar 1940, toen de oorlog al de plan nen voor dat jaar in de war stuurde. In 1941 stelde de be zetter de voorwaarde, dat weer W.A.- en N.S.B.-ploegen in uni form zouden mogen deelnemen. Die voorwaarde was voor het be stuur van de N.B.v.L.O. onaan vaardbaar en daarom is de zaak stop gezet. In 1942 ging de helft van de leden van het N.B.v.L.O.- bestuur in krijgsgevangenschap. Als de kat van huis is, dansen de muizen op tafel, aldus de heer Breunese, want van die tijd, toen de N.W.B. met medewerking van de bezetting in het leven was geroepen, heeft men zich trach ten meester te maken van de Vierdaagse. Toen in 1946 het organiseren van de Vierdaagse weer op be scheiden schaal mogelijk werd. hebben wij de organisatie op nieuw ter hand genomen. Uit alle delen van ons iand kwamen de oude getrouwen weer op dagen. vaak in lompep gehuld. Aandoenlijk waren de tonelen die zich toen hebben afgespeeld en het is toch wel erg arrogant van het bestuur van de N.W.B. zich in 1947 zeer aanmatigend aanmeldde met een gebaar van zoiets als van: Hier zijn wii nu. Voortaan zullen wii hier de zaken wel regelen. Het is een schande dat de internationale vierdaagse van de N.B.v.L.O. door deze N.W.B.. tot schade van onze mooie sport, zo wel in binnen- als buitenland, zo op straat is geworpen. En zich tot de vlag achter het podium richtend eindigde de heer Breunese op hartstochtelijke toon betoog aldus: „Vijf en veertig iaar wappert de N.B.v.L.O.-vlag fier en onbesmet. Wii beloven u plechtig dat wij haar ter zijner tiid onbesmet zullen overgeven aan hen die haar waardig zijn. zoals wij ze eens onbesmet heb ben ontvangen." Het ergste en met name ge noemd heeft de heer Breunese de persoon van drs. Bijleveld gegeseld, vroeger secretaris penningmeester van de N.B.v. L.O. en thans algemeen advi seur van de N.W.B. Het is misschien pijnlijk om te zeg gen, aldus de heer Breunese, maar nu de heer Bijleveld niet heeft geschroomd om naar mijn persoon en het hele bestuur van de N.B.v.L.O. met modder te gooien, voel ik ter ondersteuning van mijn be toog mij genoodzaakt enkele onverkwikkelijke dingen uit de doeken te doen. De heer Bijleveld is destijds door ons ontslagen, eerstens omdat het archief, dat hij als secretaris had bijgehouden, hopeloos in de knoei heeft gezeten en tweedens was zijn financieel beleid dusdanig, dat hij bij een normale gang van zaken niet te dechargeren zou zijn geweest. Ik heb toen een fout gemaakt, aldus spreker, en toch de hamer laten vallen, hem aldus decharge ver lenend. Het pijnlijkste voor val dateert echter uit het jaar 1947 toen ik mijn vijf en twintig-jarig jubileum vierde. Uit de leden kwam spontaan de wens naar voren, om mij bij die gelegenheid een hulde blijk aan te bieden. Er wer den gelden verzameld en de heer Bijleveld stelde zijn privé-gironummer beschik baar om de gelden in ont vangst te nemen. De huldi ging was achter de rug; er ging een maand overheen, zes weken en nog steeds had ik niets ontvangen. Ik ging daar op eens bij de heer Bijleveld informeren en toen kwam de aap uit de mouw, want deze had niet geschroomd om het geld voor privé-doeleinden te gebruiken. „Is het niet al te bar," aldus riep de heer Breu nese hartstochtelijk uit. Het birmentrio van Charlton Ath letic bestond geheel uit Zuid- afrikaanse spelers en dit drietal boekte een groot succes. Leary doelpuntte twee keer en Olinn een maal. Intussen is Charlton op eigen grond dit seizoen nog niet geslagen. De uitslagen Eerste divisie: ArsenalWolverhampton BlackpoolAston Villa Cardiff—Tottenham CharltonSheffield W. Chelsea Bolton W. DerbySunderland LiverpoolManchester 5—3 1—1 0—0 3—0 1—0 3—1 0—1 Manchester U.Portsmouth 10 MiddlesbroughStoke 00 NewcastleBurnley 00 West BromwichPreston 21 Tweede divisie: BarnsleyHuddersfield 24 BirminghamWest Ham 20 BlackburnBrentford 30 BuryLeicester 14 HullDoncaster 11 LeedsRotherham 40 LincolnSwansea 31 LutonFulham 20 Notts F.Everton 33 Sheffield U.—Plymouth 50 SouthamptonNotts 11 Olympische Spelen 1956 Olympische officials zijn woe dend over de verklaringen, wel ke in de pers zijn verschenen, dat Melbourne misschien de spe len van 1956 moet prijsgeven. Zij zeggen, dat er geen sprake is als zou Melbourne niet in staat zijn om de spelen te orga niseren. Edgar Turner, secretaris van het Australisch Olympisch Comité, verklaarde dat er een hoop kletspraatjes waren rond gestrooid en degenen, die dit ge daan hebben moesten zich scha men. Inderdaad is het werk op de Carlton Oval, waar 't Olym pisch stadion komt, voorlopig stil gezet, maar alle andere voor bereidende werkzaamheden gaan door. De minister-president van Vic toria heeft onlangs het werk aan de Carlton Oval doen stoppen, omdat men niet in staat was, de kosten welke aanzienlijk hoger worden dan geraamd is, te dra gen. Men heeft thans de Austra lische premier Robert Menzies verzocht een conferentie uit te schrijven teneinde het financiële probleem onder de loupe te ne men. Omtrent de lustrum-tulpen- rallye, die de RAC-West van 27 April tot 2 Mei organiseert ver nemen wjj, dat het reglement ter perse is en omstreeks eind Jan. zal verschijnen. De startplaatsen znllen zijn: Bazel, Brussel, Den Haag, Ham burg, Londen, Parijs en Stutt gart. Van deze plaatsen uit voeren de z.g. „aanlooproutes", die va riëren van 460 tot 530 km naar het concentratiepunt Spa. In Spa begint de gemeenschap pelijke, door alle deelnemers te volgen route via Luxemburg, Epinal, Belfort, Genéve, Cham- pagnole, Gerardmer, Saarbrücken Luik, Roermond, Eindhoven en Breda naar Noordwijk aan Zee, waar de eerste deelnemer Woens dagochtend 29 April te ca. 8 u. moet binnenkomen. Het systeem van klassements proeven en zgn „speciale etap pes" tijdens de rallye blijft ge handhaafd, zoals, gezien 't grote succes daarvan, te verwachten was. De klassementsraces zullen worden gehouden op Koningin nedag, 30 April, op het circuit van Zandvoort. De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden Cancanniereprijs. 1. Quita Ha nover (M. Vergay) tijd 3.05 km tijd 1.33.4; 2. Paula; 3. Quita Scott. Tot. w. 2.20; pl. 1.40, 2.60, 1.60; gek. 77; cov. 12.20. Itsongprijs. 1. Pi eter D (N. Heskes) tijd 3.41.4, 1.33; 2. Prins Gregor 3. Nora. Tot. w. 4.10; pl. 1 60, 1.60, 1.90; gek. 10.30; cov. 5.10. Frances Bulwarrprijs. 1. Over ste van Fresena (W. L. A. Koh ier) 2.49.9, 1.28.5; 2. Nico the Saint; 3. Narcis. Tot. w. 7.90; pl. 2.—, 1.50, 1.80; gek 22.10; cov. 4.10. 2e serie. 1. Olympus (J. M. v. d. Berg) 2.46.5, 1.8.6; 2. Peter Karnac; 3. Prof Heny. Tot. w. 4.40; pl. 1.90, 2.30, 2.30; gek. 8.30; cov. 4.30. Permit le afd. prijs. 1. Ion (J. de Vlieger) 2.52.4, 1.26.2; 2. King Spencer; 3. Kondor. Tot. w. 1.50; pl. 1.10, 1.20, 1.20; gek. 3.80; cov. 4.90. Egan Hanoverprijs. 1. Madame B (J. v. Leeuwen jr.) 2.46.1, 1.23.1; 2. Nellie Gregor; 3. Don Frisco. Tot. w. 3.60; pl. 1.40, 1.30; gek. 2.80; cov. 5.30. Totale omzet 77.999.50. Mar jorie Jackson in vorm Bij de Australische athletiek- kampioenachappen te Sydney heeft Mar.jorie Jackson de finale van de 100 yards gewonnen in de zeer snelle tijd van 10,5 sec. Zij bleef hiermede slechts 0,1 sec. boven het op haar naam staande wereldrecord op deze af stand. Er werd op een zware baan gelopen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3