Morgen vindt in Washington commando-wisseling plaats RADIO iON& Herziening premie voor particuliere houw X0& Internationale Bidweek Voor Truman „bevrijding", voor Ike „begin" Nieuwe president begint bewind met machtige Taft op sleutelpost Buitenland nog gesloten boek programma Nog steeds Irian Benoemingen in H.H. Congregaties GRIEP UW PUZZLE voor vandaag 1 Ir Feber op „Dag Haagse Werkgroepen*' Korreltjes Naar wij vernemen Scheepsberichten MAANDAG 19 JANUARI 1953 Pagina 5 (Van onze correspondent) Morgen moet liet echtpaar Eisenhower het New Yorkse „Commandore Hotel" verwisselen voor het Witte Huis in Washington, en dan kan een zekere Harry Truman zich als eerzaam staatsburger terugtrekken naar Missouri om daar iets te doen waartoe hij bijna acht jaar geen ge legenheid heeft gehad: de dagen indelen zoals het hem goeddunkt. Elders in Washington ontruimen ministers en een aantal hoge ambtenaren hun bureaux, democra ten maken plaats voor Republikeinen. Er is zo tussen de 4de Novem ber en de 20ste Januari in Washington en New York wel het een en ander gebeurd. Harry Tru man, heel beleefd maar niet be paald uitbundig, ontving in zijn ambtswoning bezoek van de nieuwe president, waarvan het gunstige resultaat was een heel behoorlijke regeling om morgen van de éne wagen in de andere te kunnen overstappen. Eisen hower, de overwinnaar, bracht zijn beloofde visite aan Korea en hield een paar zeer vertrouwe lijke gesprekken met Winston Churchill, de man die in de ko mende maanden in de wereld politiek zijn meest vertrouwde buitenlandse vriend moet wor den. Tussen deze bedrijven door formeerde de president zijn re gering. Ook daarover valt nog wel iets te schrijven. Eisenhower en Taft. Het allervoornaamste is wel de positie welke Eisenhowers grote tegenstander Robert Taft daarin, juist gezegd daarnaast, gekregen heeft. Het is tussen de president en de senator uit Ohio ook na de 4de November niet altijd rozen geur en maneschijn geweest. Taft voelde zich gegriefd toen hem duidelijk werd dat niet hij maar Eisenhower zelf de beslissingen nam inzake de nieuwe ministers. Taft had een dik dossier met ad viezen klaar liggen, voor geval de president zich tot hem richten zou. Doch dit gebeurde niet, man nen die Taft graag benoemd zou zien, werden gepasseerd en het allerergste gebeurde wel op de buitenlandse politiek zal gaan on dernemen is enkele dagen voor zijn ambtsaanvaarding echter nog een geheel gesloten boek. Iets meer zekerheid heeft Washington omtrent zijn koers in de binnenlandse wetgeving. De president zal zeker proberen te bezuinigen waar er met rede te bezuinigen valt. In zijn kabinet zijn opvallend veel zakenlieden opgenomen, mensen bij wie het woord „efficiëncy" op de lippen verstorven ligt. Zeer sprekend is dit het geval bij het ministerie van Defensie, het pentagon. Mi nister werd Charles E. Wilson, president-directeur van de „Ge neral Motors", zijn plaatsvervan ger Roger M. Kyes was bij de zelfde firma één van zijn beste krachten. Staatssecretaris voor het leger werd de textielfabrikant Robert ten Broeck Stevens, voor de marine de oliemagnaat Robert B. Anderson en voor de lucht macht bankier Harold E. Talbott. En zo is het niet bij Defensie alleen. De groot-industrieel Geor ge M. Humphry fungeert na Dins dag aanstaande als minister van Financiën, bankier Sinclair Weeks gaat het departement van Handel beheren met als naaste medewer kers een paar onder-secretarissen die van top tot teen in de inter nationale handel geschoold zijn. dag dat Taft in de krant kon lezen hoe Eisenhower een demo craat, Martin Durkin, benoemd had tot minister van Arbeid. Het waren niet alleen de mannen van de Taft-kliek die zich indertijd over deze benoeming verwonderd hebben. Speciaal het departement van Arbeid had Tafts warme be langstelling, omdat daar de amen dementen zouden moeten behan deld worden op zijn eigen ver maarde anti-stakingswetgeving. Was het naar aanleiding van Dur- kins benoeming tot een openlijke breuk gekomen, niemand zou zich erover hebben mogen verwon deren. Macht en plichten. Maar de storm woei over. Taft had een desillusie moeten boeken, maar hij beschikte over meer pijlen op zijn boog. De scherpste daarvan was wel: de Senaat. Eén van de omstandigheden waarvan Eisenhower in de toe komst nog wel eens de lasten kan ondervinden is de geringe republikeinse meerderheid in _de k^datlie verstandhouding 'tus- Senaat, zegge en schrijve eengen tijdig landen zou worden tot stem. Bovendien, en dat kan voor SUKARNO: De nieuwe hoge commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bijlandt, heeft Zaterdag zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Sukarno. De hoge com missaris bracht de groeten over van H.M. de Koningin. En hij verzekerde eraan mede te wer- DINSDAG 20 JAN. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra- mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dag- hem nog erger zijn, die republi keinse meerderheid wordt voor het overgrote deel gevormd door senatoren die Taft zeer welgezind zijn. Eisenhowers wonderlijke campagne moge het kiezerskorps van de republikeinse partij voor een goed deel verjongd hebben, die kuur heeft vrijwel geen con sequenties gehad voor de fracties in het Congres. Zo kon het ge beuren, dat in de Senaat de in vloed van Taft feitelijk groter schijnt te worden dan die van de president. Eisenhower moet dit begrepen hebben. Want hij heeft zich niet verzet tegen Tafts benoeming tot fractieleider in de Senaat, een post welke de zelfbewuste senator ongelooflijk veel macht geeft. Als leider van de meerderheid kan hij zeer veel doen om bepaalde beslissingen te forceren, in het politieke spel zoals zich dat bin nen het Congres ontwikkelt, is hij een hoofdrolspeler. Waarom heeft Eisenhower dan geen poging gewaagd deze post in handen te spelen van één van zijn politieke vrienden? Waar- schijnlijk in de eerste plaats om- opening." AWRÓ"ö.ÖÖ^Nièuws. 8.15 dat de Taft-groep zeker rebels Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 geworden zou zijn als haar voor- Morgenwijding. 9.15 Gewijde mu- man ook deze aanlokkelijke posi- ziek. 9.25 Voor de huisvrouw 9.30 tie zou zijn ontgaan. Maar verder, Waterstanden. 9.35 Gramofoon- omdat het leiderschap van de re- muziek. 10.50 Voor de kleuters, geringsfractie behalve macht ook 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt verplichtingen met zich mee- en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 brengt. jn zijn nieuwe positie ïf 33 Vtwr ons plattefand 2 401 heeft Taft zo ongeveer de plicht Lichte muziek. 13.00 Nieuws. zor.gen da* het regeringspro- 13.15 Mededelingen of gramofoon- gram in het Congres zonder al te muziek. 13.20 Hammondorkest, veel averij de haven bereiken 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 kan. Daarvoor dient hij een nauw „Zeg eens, Amerika. 14.30 contact te onderhouden met de Gramfoonmuziek. 14.40 School- leden der regering, met de pre- radio. 15.00 Gramofoonmuziek. sident natuurlijk voor alles. Zo- 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gra- lang een voorstel het Congres nog mofoonmuziek. 16.30 Voor de nje^ bereikt heeft, kan de fractie- il'fl X?or jeugd. 18.00 Nieuws iei(jer z;jn invloed aanwenden 8.15 Pianospel. 18.301 „Eisen- om met kracht van argumenten ?8 50er Paris 0vous parle" 18 55 de regering voor zijn standpunt Fanfare-orkest. 19.20 Verzoek- zo dit afwijkend is te win- programma. 20.00 Nieuws. 20.05 nen. Maar daarnaast heeft hij zo Gevarieerd programma. 21.15 iets als de morele plicht om loyaal Lichte muziek. 21.35 „Ik weet, ik te staan ten opzichte van het weet, wat U niet weet". 2i.50 kabinet. Kan hij zulks niet, dan Dansmuziek. 22.30 Mededelingen, is er feitelijk maar een alterna- 22.35 Lichte muziek. 22.45 Bui-, tief: aftreden, tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling 23.20 Een voordeel voor Taft. Rallye van Carlo. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. e positie waarin Taft nu ver- HILVERSUM II. 298 m. 7.00 keert, heeft dus enerzijds voor KRO^LOO^uws. 7.10 Gramo- d* senat°"\ het grote voordeel dat I foonmuziek. 7.15 Ochtendgymna- hij, met de wetenschap dat het stiek. 7.30 Gramofoonmuziek.grootste deel van de fractie hem Lten^e°rrS8no1)ebNluews 'en" weer- door dik e» d™ bereid is te vol- berichten. 8.15 Amusementsmu- gen, via een zijspoor kan meerij- ziek. (Intermezzo: Gramofoonmu- de:, met de trein waarin beslis- 9115 Gr9amof~uzde 9.4^. jY'YhT gingen genomen worden. Voor baken", causerie. 10.00 Voor de Eisenhower is er echter meer ze- kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek kerheid, dat hem achter de rug 11.00 Voor de vrouw. 11.30 school - Taft geen noets eehakken radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gra- °oor la" Se?n poets geDakken mofoonmuziek. (12.30-12.33 Land- kan worden. In zekere zin is de en tuinbouwmededelingen). 12.55 situatie dus aanmerkelijk duide- KatholYeïZenieuws0 1*20™,Stuu? '«ker dan de da* waar°P Eiscn" aan op een goede toekomst", nower als president gekozen werd. causerie. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Te- Het program. orOLstnenOr^onste5'1l°5.30e?,Blntlfë Dat Eisenhower's taak een zeer zestig?", klankbeeld. 16.00 Voor moeilijke is, wordt door niemand de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 meer ontveinsd. Hij staat voor de Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties noodzaak om, teneinde het land voor de jeugd. 17.45 Regerings- niet teleur te stellen, andere pa- uitzending: Prof. Dr. C. G. G. J. den te bewandelen dan Roosevelt van Steenis: „Mens en plant in en Truman hebben gedaan. Maar Nieuw-Guinea". 18.00 Metropole tevens om er voor te zorgen dat orkest en soliste. 18.20 Sport- tüe wandeling minstens een niet praatje. 18.30 Metropole orkest slechtere is dan die van zijn voor- Sn.kliste. 18.52 ActuMiteiten. gangers. Het betekent, dat de muziek I9Y5' Uit hef Boek der nieuwe president met alle kracht Boeken". 19.30 Gramofoonmuziek Jlaa^ veranderingen in het Verre 20.25 De gewone man zegt er 't Dosten moet streven, dat hij zijn zijne van. 20.30 „De Legende van politiek ten opzichte van Europa de Antichrist", hoorspel. 22.45 zo moet veranderen dat bepaalde Avondgebed en Liturgische ka- Amerikaanse grieven overbodig lender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 worden en anderzijds de oude Gramofoonmuziek. wereld ook volgens Eisenho- i wers overtuiging bondgenoot no 1 Tele i nsie-programma niet terugvalt in de misère DINSDAG 20 JANUARI van voor het Marshall-plan. Wat KRO: 19.45 Circus Strassburger I Eisenhower op het terrein van de een hechte vriendschapsbetrek king. In zijn antwoord sprak president Sukarno dezelfde wens uit. Hij sprak de wens uit, dat aandacht zou worden geschonken aan de kwestie-Irian. En sprak aap het slot van zijn antwoord- rede het verzoek uit, de groeten en zijn gevoelens van waarde ring over te brengen aan de Ko ningin, Haar Gezin en het Neder landse Volk. VATICAANSTAD. 18 Jan. (K.N.P.) Het K.N.P. verneemt uit Rome, dat mgr. Filippo Ber- nardini, tot dusver apostolisch- nuntius te Bern in Zwitserland, is benoemd tot secretaris van de H. Congregatie de Propaganda Fide als opvolger van Colso kar dinaal Constantini. Voorts is. be noemd tot prefect van de H. Con gregatie der Religieuzen Vale- rio kardinaal Valeri. Kardinaal Valeri, voor kardinaal Roncalli nuntius in Frankrijk. heeft, tijdens het Heilig jaar grote bekendheid verworven als pre sident van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar. Tenslotte is Alfredo kardinaal Ottaviani benoemd tot pro-prefect van de Congregatie van het H. Officie. SCHOTEN IN DE MIST Tijdens een achtervolging op een 42-jarige uitsmijter, hebben twee rechercheurs in burger Za terdagnacht op het J. D. Meij er- plein te Amsterdam eerst een waarschuwingsschot en vervol gens een voltreffer gelost op de vluchteling, die poogde in de dichte mist te ontkomen. De beide rechercheurs waren de man tot op een meter gena derd in de Zwanenburgerstraat, toen hij lont rook en het op een lopen zette. Via de Nieuwe Am- stelstraat rende hij naar het J. D. Meijerplein, op de hielen ge zeten door de rechercheurs, doch op het plein dreigden zij in de dichte mist het spoor op de snelle vluchteling bijster te raken. Dit bracht een der rechercheurs er toe het tweede schot direct op de vluchteling te richten. Naar later bleek trof het hem. De wonde bleek niet van gevaarlijke aard. HONDERD JAAR KROMSTAF Bureau Organisatie Feestviering Met ingang van vandaag is het Bureau Organisatie Feestviering van de Stichting 18531953 ver plaatst naar Minderbroederstraat 17 te Utrecht, telefoon 26495. Voor alle zaken, die recht streeks verband houden met de plechtige landelijke viering in Mei a.s., gelieve men zich in den vervolge rechtstreeks tot dit bu reau te wenden. Voor de inza melingsactie ten behoeve van het huldeblijk, dat aan het Hoog waardig Episcopaat wordt aange boden, blijft het adres onveran derd: O.Z. Voorburgwal 40, Am sterdam, telefoon 41800. Advertentie i Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 154 t J 7 f 6 7 <9 9 IO /i '7 S •<3 7 '3 J/ JX ai is- JcP iO J/ u JS JV t.c il> >7 39 vo Horizontaal: 1. Vrucht 5. Wandelplaats 8. In orde 9. Pers. vnw. (Fr.) 10. Deel van de bijbel 11. Voorzetsel 13. Electr. geladen deeltje 15. Boom 17. Voegwoord 18. Kwajongen 22. Voegwoord (Fr.) 23. Verpakkingsmiddel 24. Voorzetsel 25. Per expresse 26. Wondvocht 28. Rondhout 30. Bar 32. Rustplaats 33. Tandeloos zoogdier 35. Bergruimte 36. Stad der oudheid 38. Lidwoord 39. Vragend vnw. 40. Bovenlipversiersel Verticaal: 1. Huidopening 2. Maanstand 3. Knaagdier 4. Lus 5. Schrijfbehoefte 6. Het Romeinse rijk 7. Springt 10. Niet door twee deelbaar 12. Als eerder 14. Voorzetsel 16. Deel van een huis 18. Staf 19. Europeaan 20. PI. op de Veluwe 21. Vod 25. Soort kussen 27. Familielid 29. Reptiel 31. Bevel 32. Uitroep 34. Europeaan 35. Onderricht 37. Rondhout 38. Zangnoot Oplossing kruiswoord no. 153 Horizontaal: 1. spook; 5. glans; 9. oma; 10. eli; 11. tor; 13. ree; 15. ap; 16. gelei; 19. pe; 20. na; 21. et; 22. kegel; 23. lasso; 26. Ie; 27. eg; 29. ar; 30. trier; 31. er; 32. rat; 34. ada; 35. ode; 38. ent; 40. emmen; 41. roest. Verticaal: 1. satan; 2. oor; 3. om; 4. kadet; 5. ge; 6. 11; 7. air; 8. steel; 12. opa; 14. epe; 16. gerst; 17. ek; 18. ieder; 23. larie; 24. ara; 25. or; 26. lever; 27. eed; 28. graat; 33. torn; 34. ate; 36. de; 37. en; 39. no. Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Van een onzer verslaggevers „De woniiigvoorzieiiing moet worden gezien als een inte grerend deel van de katholieke gezinspolitiek." Dit ver klaarde Zaterdagmiddag ir. L. J. M. Feber, wethouder j vrijzinnig". Het feit der we- van Wederopbouw te Den Haag. Ir. Feber besprak op ^rT hierin laar^ve^sSül- deze drukbezochte „dag der Haagse werkgroepen" over iend uitgelegd. De één noemt problemen rond de woningbouw als woningdiffereiitia-1 het een „wedergeboortewat ■ie, huurpeil, k1„lverv,„gi„g, verdeling v„„ bonnvolume Een tveg terug? Een aantal min of meer prominenten uit de vroe gere V.D.B. (Vrijz. Dem. Bond) gaat deze min of meer links-radicaal gerichte partij weer oprichten. Een ander noemt het karakter van de groepering meer „progressief- en premiebouw. Hij noemde het een taak van de gemeentebesturen er op toe te zien, dat de verscheidenheid in grootte van de nieuw te bou wen woningen het spiegelbeeld vormt van de verscheidenheid in gezinsgrootte. Deze differentiatie is op het ogenblik in Den Haag ongeveer verwezenlijkt, mede dank zij een grotere toewijzing van bouw volume. Ir. Feber betoogde dat bij de verdeling van bouwvolume meer dan tot dusverre rekening moet worden gehouden met het op korte termijn gelijk trekken van het procentuele woning tekort, dat thans nog in verschil lende gebieden sterk uiteen loopt. Van het rijk verwachtte hij ook ruimere steun bij de woning bouw ten behoeve van krotver vanging en bij de particuliere bouw. „Ik meen te weten, zo zei hij, „dat het rijk een herziening van de premieregeling voor de parti culiere bouw overweegt". Voor een gezonde woningbouw- politiek in het algemeen achtte wethouder Feber het noodzake lijk de huurprijs van de voor oorlogse woningen op te trekken naar het huurprijsnivèau van de nieuwe woningen. Natuurlijk met compensatie van de daaruit voortvloeiende verhoging van levenskosten. heeft een verre verwante van H.M. de Koningin, de Duitse Prinses Juliana zu Stolberg, zich Zaterdag voor een vaeantie- trip op de „Rijndam" inge scheept. is benoemd als wethouder van Den Haag de heer D. W. Dett- meijer (V.V.D.). De heer Dett- meijer is de opvolger van drs. C. A. A. van Luttervelt, die on langs als wethouder van Den Haag zijn ontslag heeft inge diend zal de Utrechtse middenstands federatie „De drie zuilen", in samenwerking met de kring Utrecht Burgerbescherming een tentoonstelling organiseren. Deze B.B.-expositie zal de eerste van dit soort in het land zijn. De show wordt gehouden in de laat ste week van Mei. is de oud-minister en oud staatssecretaris van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Goetzen, benoemd tot adviseur in alge mene dienst bij de herstelbank zijn door de Verenigde Naties een aantal Nederlanders aange zocht om functies te verrichten Het hoofd van de juridische afdeling van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding, mr. J. G. M. Broekman, wees in een inleiding over ac tuele onderwijspolitiek, op de achterstelling van het bijzonder onderwijs bij het openbaar on derwijs. Hij drong aan op afschaffing van de waarborgsom, die ver eist is bij de bouw van bijzon dere scholen en op een bij de wet geregeld systeem, waardoor de overheid ook ten aanzien van het bijzonder nijverheidsonder wijs en middelbaar onderwijs, wordt gedwongen subsidie te verlenen, indien voldaan is aan objectieve normen. Mr. Broekman nam krachtig stelling tegen het streven in hu manistische kring om de be heersvorm voor de openbare school in die zin te wijzigen, dat het toezicht van de gemeenten wordt vervangen door een col lege van principiële voorstanders van het openbaar onderwijs. „Een dergelijke verandering zal het neutrale karakter van de openbare school ingrijpend wijzi gen. De humanisten zullen de zelfde richtlijnen moeten volgen als de katholieken en protestan ten wanneer zij eigen scholen willen hebben." Mr. Broekman herinnerde er tenslotte aan dat het onderwijs steeds een bindmiddel is geweest in de politiek. houdt, de ander spreekt van een „teken van zwakheid", de derde ziet er weinig perspec tief in. Ook wij geloven voors hands, dat er niet veel van te verwachten is, al zijn wij bereid, de ontwikkeling nog even aan te zien, zelfs niet zonder belangstelling. Hoe groot zal de groep zijn, die uit de zéér rode „doorbraak"- partij trekt, waarin de V.D.B. in 1946 onderdak had gevon den? En waar mr. Oud c.s. zich nauwelijks twee jaar later niet meer „thuis" ge voelden! Een meer „progres sief" deel van de oude V.D.B. met prominenten als prof. Kranenburg, mr. Joekes e.a.) bleef in de P.v.d.A. Zullen, met hen, ook anderen blijven in de partij, die steeds meer naar links koerst? Of zal een nog belangrijker aspect zijn, dat de volgelingen van de nieuw-oude V.D.B. ontevreden zijn over de koers van de meer-lïberale partij van mr. Oud, de V.V.D.? Er is óók op gemerkt, dat het niet zozeer „jonge" mensen zijn, die dit vrijzinnig-radicale „reveil" aanheffen. Oude wijn in nieu we zakken? Een teken van onrust in de partij-politieke verhoudingen is het wel. Het is een aanwijzing tot een weg-terug, uit een soort doorbraaknaar links en „Het onderwijs kan in deze tijd naar rechts. Zal het een lange een machtig hulpmiddel zijn om de eenheid in katholieke kring te bewaren en te behouden." Mr. Hans Félu, de nationaal secretaris van de K.J.M.V., stel de als politiek ideaal de heront dekking van de eenheid in ver scheidenheid onder de katholie ken. Een ideaal dat verwezen lijkt kan worden nu de K.V.P. een ankerplaats heeft gevonden in de activiteit van de werkgroe pen. KORVET BOEROE THANS OP MALTA stoet worden op Even afwachten! die weg? VALETTA (Malta), 18 j (A.P.) Het Nederlandse Jan kor vet Boeroe is vandaag voor een operationeel bezoek op Malta aan gekomen. Ten gevolge van de zware zeeën was de oorlogsbodem twee dagen te laat. Rotterdam 17/1 passagiers emi- grerenden repatriërenden; Al- hena Buenos Aires/Rotterdam 23 I Antwerpen 25 Rotterdam verw; Alnati verm 20 v Buenos Aires/ I Rotterdam; Bonaire verm 23 v Amsterdam/Georgetown; Bos- koop Callao/Amsterdam ca 20 Cristobal verw; Grote Beer verm 26 v Rotterdam/New-York via Halifax; Indrapoera opgehouden te Rotterdam (mist): Jagersfon- tein verm 26 v Durban/Amster- I dam: Johan van Oldenbarnevelt - T„. i verm 29 v Amsterdam/Ti. Priok; I in het buitenland. Tot hen be- Maasdam 21 te Norfolk terug- horen ir. C. Maliepaard, land- verw v Cruise; Nieuw Amster- houwdeskundige voor Irak, drs. H. Frenkel, directeur veeartsenij- kundige dienst te Amsterdam, de heer C. Herzinger van het rijks arbeidsbureau en prof. Eijsvoogel uit Wageningen zal het z.g. snelverkeer worden ingeschakeld lussen een aantal geautomatiseerde telefoonnetten dam 19 te New-York verw v Cruise; Noordam 19 v Rotterdam te New-York verw; Oranje 17 v Amsterdam te Ti. Priok: Oranje- fontein ca 21 Durban te Amster dam verw: Oranjestad vertr 22 v Amsterdam/Cristobal; Rijndam vertr 17 ca 1400 uur v Rotterdam /New-York; Sibaiak Rotterdam/ Wellington 18 Willemstad verw; Veendam verm 31 v Rotterdam/ New-York: Waterman Rotterdam w.o. Amsterdam, Rotterdam I /?usar> 18 Panamakanaal verw; Westerdam en Den Haag met Düsseldorf. Het betekent dat de telefoniste in Duitsland rechtstreeks contact opneemt met dc gevraagde abon nee in Nederland. 19 v New-York te Rotterdam verw: Willem Ruys Ti. Priok/Rotterdam ca 22 Rot terdam verw: Willemtsad ca 19 v Amsterdam te Cristobal verw; Zuiderkruis 25 v Amsterdam te Kaapstad verw. INTENTIE VOOR DINSDAG 20 JANUARI: Terugkeer der Anglikaanse Kerk tot het gezag van de Paus „Mijn Rijk is niet van deze wereld" (Jo. XVIII, 36). Koning Hendrik VIII van Engeland wenst de ongeldig- verklaring van zijn huwelijk. De Paus weigerde; daarop ver klaarde de koning, dat de zetel van Rome geen jurisdictie be zat over de Kerk van Enge land. De Engelse hiërarchie verklaarde zijn huwelijk on geldig. De koning werd hoofd van de Kerk van Engeland. Maar de Kerk is geen rijk voor aardse koningen. De Kerk is een rijk voor een geestelijk hoofd. En de ondervind.ng leert, dat alleen onderwerping aan de macht van deze zicht bare geestelijke Herder de een heid van de Kerk voor ver splintering kan bewaren. Wattson had dit begrepen en de oorzaak van de Engelse af scheiding doorzien. Hij ver spreidde deze idee: de Kerk van Engeland werd in haar ge heel van Rome afgescheurd, in haar geheel moet zij door de koning van Engeland weer met Rome verenigd worden. Hij heeft niet kunnen wachten en is met enkele vrienden tot Ro me teruggekeerd. Maar de An glikaanse benedictijnen van Nashdom vechten nog voor deze idee. Moeten zij wachten, of zonder de gehele natie over gaan? Voor een verantwoorde oplossing van dit dilemma is de bystand van de H. Geest wél nodig. Laat ons voor hen bidden. FEl'ILLETON: want hij wilde ook de grote mas- met Andante, geef mij iets luch EEN ZONDAGSKIND 74. ik „Ik kom", zei Theodoor ben immers vrij man." „Dat wist ik", zei Tilman, „en het is verstandig van je." „Ik breng mijn pianist mee", zei Theodoor. „Ik heb van hem gehoord", zei Tilman. Er werd een afspraak gemaakt over honorarium en zo. Toen Tilman was heengegaan, zei Van Tricht, terwijl hij Christ op de schouders klopte: „Het derde deel van dat hono rarium is voor jou." „Maar mijnheer", riep Christ verschoten uit, „dat is veel te veel!" „Zo gauw je met geld-beuren je pols verstuikt, is het te veel" zei Van Tricht. Ziet, in de zaal van 't Salome- Door Toon Kortooms restaurant, waar Theodoor des tijds zijn debuut had gemaakt, begon hij nu zijn loopbaan als zelfstandig zanger. Tilman be- steedde veel aan reclame. „Theo- door Bronkhorst via de Verenigde 1 Schouwburgen naar de nieuwe concertzaal van Salome!" En meer van dat soort slogans ge bruikte hij. Hij zond uitnodigin gen naar vooraanstaande lieden en stipte aan, dat de jonge zan ger destijds voor de koningin en zeer hoge autoriteiten gezongen had, zodat al die vooraanstaande lieden omgaand lieten weten, dat zij de gala-avond gaarne met hun aanwezigheid wilden versie ren. Theodoor en Christ musi ceerden alzo voor burgervaders, industriëlen, bankiers en groot grondbezitters. Dit beschouwde Van Tricht als een inleiding, sa boeien. Zanger en pianist kre gen ovaties, die Christ dodelijk verlegen en tegelijk diep ver heugd maakten. En 's anderen daags schreef het dagblad „De Baronie" drie kolommen vol over de zeer geslaagde avond. Ach ja, men ziet het altijd weer opnieuw in de wereld van van daag; niets gaat zo steil en zo snel als de roem. Vroeger was dat anders. Dan moest een ge niaal man eerst voor eeuwig on der een granieten grafzerk rus ten, vooraleer men zijn grote cul turele prestaties ging waarderen. Tegenwoordig leven de mensen alsmaar gejaagder. Men is in een ommezien beroemd of berucht, men is in een oogwenk weer ver geten. Bij een zanger gaat de roem sneller, het vergeten-raken langzamer dan bij enig ander kunstenaar. Een schilder bijvoor beeld moet zijn doeken ergens neerhangen en trekt dan een be perkt aantal bezoekers. De man van de vaardige pen ontmoet hele volksstammen, die zijn boe ken nooit lezen en nooit zullen lezen. Maar de begenadigde zan ger heeft de mogelijkheid van het wonder, dat stem heet. Hij bereikt in de oneindige oceaan van de aether millioenen over heel de wereld. En geen mens blijft ongevoelig voor schone zang. Iemand kan zeggen: „Ik moet die schilder niet en ik vind die schrijver zo maar lala." Een ander zou kunnen zeggen: „Weg tigs!" Weer een ander: „Zet af die roommuziek en laat mij ge nieten van Chopin." Maar nie mand zal zeggen, dat Caruso of Chaliapin hem irriteren of ver velen. Welnu, Theodoor had een prachtig stemorgaan en dus kwa men steeds meer mensen naar hem luisteren. Men wist, dat hij om de een of andere reden met de machtige jonkheer Menda van Daal en diens Verenigde Schouw burgen gebroken had, dat maak te alles zoveel aantrekkelijker. Rond een figuur als de jonkheer, rond mensen met veel geld en invloed, gaan altijd geruchten. En hoevelen zijn er niet, die met ware slooplust de gangen van de groten dezer aarde volgen? Van van der Hake, de kranten man, die eertijds op Theodoors kamer was gekomen voor een in terview, werd een trouw bezoeker van de Magnoliaiaan. Hij sleepte er zo menige primeur weg, die andere kranten niet te pakken gemeenschap tot in wijde omtrek verteld, dat Theodoor Bronkhorst inderdaad uit de Verenigde Schouwburgen getreden was, om zekere redenen. Dat schreef hij omdat hij zelf die redenen niet kende, die waren hem nooit ver teld. Doch dat was hem om het even: het geheel werd er des te mysterieuser door. Mevrouw Legrande verzon des nachts weer een nieuw plan. Zij kon er niet van slapen en 's mor- fens in alle vroegte ontbood zij heodoor. „Richt een orkest op!" schreeuwde zij, „dan is Van Tricht voorgoed gered. De zaal van Tilman staat te zijner be schikking." Richt een orkest op alsof het iets was als een visclub of een kaartkringetje! Maar mevr. Legrande praatte maar door, zij redeneerde en schreeuwde allé bezwaren weg. Er liepen in de Baronie genoeg bekwame lieden rond, die gelukkig zouden zijn ii luiiu, ure geiuiiiiig fiuuuen zijn konden krijgen. Hij kondigde in met een plaats in een nieuw op zijn blad aan, dat de Bredase zanger Theodoor Bronkhorst dan en dan zou optreden voor radio- Hilversum en nadien voor radio- Brussel en dat hij begeleid zou worden door de eveneens Bre dase pianist Christ Morees. Jan diste dit culturele nieuws steeds zó sappig op onder de rubriek „Barometjes", dat iedereen het met smaak las en er dan met deze of gene over sprak. De man van de krant had de te richten orkest. Tilman wist ze stuk voor stuk te zitten. André van Tricht werd uit zijn bed gebeld. Hij kwam naar de Laurierdreef, de slaap nog in zjjn ogen. Toen hij de stoute plannen van mevrouw Legrande vernam, was hij opeens klaar wakker en hij schaarde zich in ochtendlijke overmoed aan de zijde van de orkeststichtster (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5