Makelaar dagvaart gemeente in een kort geding &(0ftN'S Steunt pater v. Burg in zijn missiewerk «ras?- ,«dPSdv.i VS i sBW^svjsrs'iK Nylons GEHARD WORM Een jaar in Australië en Tasmanië Agenten stonden op ladder Staartje van een interpellatie Waarschuwing van politie Agenda Oproep tot parochie Heiloo R.K. Rijwielclub Maria Kevelaer Hoek Houttil Politierechter Alkmaar Ol De Zelfwe van Priester door wees Pagina 2 DINSDAG 20 JANUARI 1953 ALKMAAR Een in ons blad van 8 dezer opgenomen waarschuwing van B. en W. tegen een ongenoemde ma kelaar was in de raadsvergadering van dezelfde dag aan leiding tot een interpellatie van de lieer Pv. d. Borden, die liet college verzocht de naam van de betrokken make laar te noemen, opdat niet andere makelaars zouden wor den aangezien voor de praktijken van de bedoelde make laar, tegen wien B. en W. het publiek meenden te moeten waarschuwen. Bedoelde makelaar, de heer H Toepoel, had nu de gemeente in kort geding gedagvaard en geëist, gedaagde te gelasten zich te onthouden van voor de goede naam van eiser schadelijke pu blicaties, ongeacht of zijn naam daarin al dan niet wordt ge noemd, op verbeurte van een dwangsom voor iedere overtre ding van f 1000.—; haar te ver- oordelen om de uitspraak op haar kosten te doen publiceren, o.m. in het Noordhollands Dagblad en haar te veroordelen in de kos ten van het geding. De gemeente liet zich verte genwoordigen door mr. A. de Lange; voorts woonden mr. de Ronde en de heer Spaans, secre taris der Huisvestingscommissie, de zitting bij, welke gepresideerd werd door mr. A. D. v. Regteren Altena. Dagvaarding Mr. H. Scholten lichtte de dagvaarding toe en betoogde, dat het noemen van de naam van eiser in de raadsvergadering een logisch gevolg was van de waar- chi scnuwing, die er aan vooraf was gegaan; door het verband tussen een en ander kon men het al dus beschouwen, dat de naam van eiser in de waarschuwing wèl genoemd is. Pleiter ging de inhoud van de waarschuwing na, waarin o.m. gezegd wordt, dat de makelaar herhaaldelijk in strijd met de waarheid verzekert, dat B. en W. vergunning zullen geven voor het betrekken van woningen, door hem verhuurd of verkocht. PI. beschouwde dit als smaad schrift, waardoor opzettelijk de eer en de goede naam van zijn cliënt is aangetast; een strafbaar feit derhalve, tenzij hier gehan deld werd in het algemeen be lang- x i, Beroep daarop is echter alleen mogelijk, indien gedaagde tot het bewijs van de waarheid van het ten 'laste gelegde wordt toege laten- j- Daar smaadschrift ook beledi ging in de ruimste zin is, geeft een en ander niet alleen aanlei ding tot een strafvervolging, doch ook tot een burgerrechtelijke aöor'')ïij~zicfi~Kenacieeid voelt; dé kans op verdere waarschuwin gen moet volgens pleiter niet uitgesloten worden geacht. Publi catie van het vonnis in de bla den, welke de waarschuwing publiceerden, achtte pleiter niet meer dan billijk; de president zou, als hij van oordeel zou zijn, dat B. en W. die waarschuwing niet hadden mogen doen, deze ordemaatregel moeten toepassen. In afwachting van wat de te genpartij t.a.v. de feiten zou aan voeren, wilde pleiter daarover voorlopig niets zeggen. Conclusie van antwoord Mr. de Lange lichtte zijn con clusie van antwoord toe en be gon met te betogen, dat elke verzekering, die een makelaar in de huidige omstandigheden geeft inzake een vergunning tot het bewonen van een woning, een ernstige misleiding betekent. De makelaar kan dat alleen, als hij die vestigingsvergunning in zijn zak heeft. Deze misleiding, aldus mr. de Lange, heeft ernstige gevolgen, omdat de clandestiene bewoner met de sterke arm uit de woning kan worden verwijderd. Er zijn, aldus vervolgde de stadsadvocaat legio klachten over T. geweest, tengevolge waarvan B. en W. er toe over zijn gegaan deze waar schuwing te publiceren. Spr. noemde vervolgens een vijftal gevallen, uitvoerig met omstandigheden toegelicht; een woning in de Rozenstraat zou door bemiddeling van T. betrok ken zijn op grond van onjuiste werkgeversverklaring; bij de ver koop van een huis in de Hekel straat zou T. de bewoonster een andere woning hebben toege zegd; ten aanzien van woningen aan de Frieseweg en Maurits- kade zou hij de vestigingsver gunning gegarandeerd hebben; en een woning in de Comans- straat, die reeds door de ge meente aan iemand anders was toegezegd, zou hij zonder voor behoud verkocht hebben. Er kwamen hierover ernstige klachten bij B. en W. en alleen deze feiten al, aldus mr. de Lange, wettigen de publicatie van een waarschuwing. Daar er geen enkele beledi gende uitdrukking in de waar schuwing voorkomt en de opzet om te beledigen niet aanwezig is kan hier van smaadschrift of belediging geen sprake zijn. Als de waarschuwing de een Of andere makelaar schaadt, dan heeft deze dat te danken aan zijn eigen gedrag. 'Mr. de Lange betoogde voorts, dat de Overheid de plicht had te waarschuwen, zoals zij reeds eerder (Oct. '52) deed; zij moest deze verfoeilijke praktijken aan de kaak stellen en als eiser zich in zijn goede naam benadeeld gevoelt, dan heeft hij dit aan zichzelf te wijten. Aan de hand van de juris prudentie wees spr. op een soort gelijk geval, waarin een burge meester een waarschuwing plaatste tegen een met name ge- noemd persoon en zowel door de Rechtbank als door het Hof in het gelijk werd gesteld; in dit geval, dat naar pleiters mening veel ernstiger is, wordt geen Botsing ALKMAAR. Zaterdagmor gen omstreeks kwart over elf, ontstond op de Bierkade een aan rijding doordat een geparkeerd staande auto plotseling wegreed, zonder dat de bestuurder daar van voldoende op het verkeer lette of de richting aangaf, waar door een botsing werd veroor zaakt met een van de Limmer- hoek naderende auto, tenge volge waarvan beide auto's be schadigd werden. De eerste chauffeur bleek bovendien niet in het bezit van een geldig rij bewijs. Scholier aangehouden ALKMAAR. Zaterdag heeft de Alkmaarse politie een 15-ja- 11,-..Twr^uliutiv alïTI- band uit het huis waar hij ver pleegd werd, een granaten arm band ten huize van zijn vriend en tenslotte uit de ouderlijke woning een bedrag van f 75. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. Vechtpartij ALKMAAR. 2 matrozen wa ren Zondagavond gezellig uit ge weest. Doordat de vriendschap vertroebeld werd door sterke drank, ontstond een vechtpartij, waarbij een der deelnemers met zijn hoofd door een deurruit van het Gulden Vlies ging. Toen de politie een der zeelieden naar het bureau wilde brengen toon den de matrozen zich weer eens gezind, waarop de politie zich genoodzaakt zag enkele klappen uit te delen. Beide zeelui werden tenslotte naar het bureau over gebracht. ALKMAAR De Alkmaarse Commissaris van Politie vestigt de aandacht op het volgende: De organisaties „Evangelisatie Immanuèl" en „Stormersleger", beide gevestigd te Amsterdam, laten in, café's. op straat en langs de huizen stichtelijke blaadjes aanbieden, voorgevende, dat de opbrengst het doel der organisaties ten goede komt. De in Juni 1951 opgerichte organisatie „Evangelisatie Imma- nuël" heeft volgens de bewering van haar leider, een zekere R. Bolhuis, de verkondiging van het evangelie en het verrichten van sociaal werk ten doel. Haar leden verkopen het evangelisatieblad „Goed Nieuws" voor een prijs, die door de koper zelf kan worden bepaald. Het „Stormersleger" werd in Juni 1952 opgericht door mejuf frouw H. v. Lingen, die in de rang van „kolonel" als leidster optreedt Deze organisatie zou ten doel heb ben, de verkondiging van het evangelie, de verspreiding van Christelijke lectuur in ziekenhui- CASTRICUM „Een flat te zen, parkherstellingsoorden, enz. huur" was de titel van het to- on het verrichten van maatschap- neelstuk, waarmee de toneel-peliik werk. vereniging St. Pancratius voor „De Stormer" het orgaan van het eerst in dit seizoen voor het het „Stormersleger", wordt voor voetlicht kwam. „Een flat te 0.10 per stuk verkocht, doch het- huur", een echte thriller, geeft geen de koper1 meer dan dat be spanning en sensatie genoeg om drag geeft, wordt geaccepteerd, het publiek bezig te houden, Op de door de organisaties ge- mits de uitvoerenden op elkaarhouden administraties wordt van z;jn ingesteld en beschikken over geen enkele onpartijdige zijde voldoende rolkennis. En juist op controle uitgeoefend, zodat zelfs dit punt bleek zo nu en dan I niet bij benadering is vast te stel- naam genoemd. Voor herhaling van de waarschuwing is geen grond, zodat de eis tot onthou ding geen zin heeft. De hele vordering noemde pleiter een slag in de lucht en het zou te ver gaan, als de gemeente door een uitspraak van de rechtbank in de uitoefening van haar pu blieke taak aan banden gelegd zou worden. PI. concludeerde derhalve tot niet-ontvankeliik verklaring en ontzegging van de eis. Renlieken In zijn repliek betoogde mr. Scholten, dat de klachten van het publiek, dat zich achter de makelaar verschuilt, met voor zichtigheid behandeld dienen te worden; zijn cliënt had echter geen toegang tot B. en W. en Bureau Huisvesting kunnen krij gen, om zijn oordeel over die klachten kenbaar te maken. Tri het geval-Rozenstraat had T. niet zijn bemiddeling verleend met bétrekking tot de werkge versverklaring; in het geval-He- kelstraat had hii slechts toege zegd voor een bereidverklaring van een huiseigenaar te zullen zorgen. In het geval-Fneseweg was de koper voorbarig in de woning getrokken; zoals ook in het ge- val-Mauritskade. In geen enkel geval is bewe zen, dat T. in strijd met de waarheid iets verzekerd had. En omdat de feiten niet vast staan, hadden B. en W. beter een vo rige waarschuwing kunnen her halen in plaats van deze bele digende publicatie te doen. PI. vond het overigens niet heldhaftig van de gemeente om zich achter de parlementaire on schendbaarheid te verschuilen en zei nog, dat de berisping, waar over wethouder van Slingerland het in de raad had, eerst twee dagen na de raadsvergadering door de secretaris van de vak groep aan eiser werd gegeven. Welke waarde, aldus mr. Schol ten, heeft een dergelijke voor lichting in de raad? Mr. de Lange repliceerde even eens en betoogde, dat het hele maal niet nodig is, dat onom stotelijk vaststaat, wat de klach ten inhielden; dat is niet aan het oordeel van de rechter onder worpen. PI. ging nogmaals de gevallen na. betogend dat de klachten alleszins gefundeerd waren. Hii persisteerde bi.i zijn conclusie tot ontzegging van de DINSDAG 20 JAN. Bioscopen: HARMONIE: „Tot inkeer" REX: „De arend van Mada- ClflEMAAMERICAIN„Gif tige lippen". VICTORIA: „Het is midder nacht, dr. Soawei'tzer". Voorstellingen 8 uur. Apotheken; Van hedenavond 6 uur af is voor spoedgevallen reikbaar Apotheek be- lcmuool „De Be ver", Emmastraat 36, apo theker P. J. Meurs. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 u.: Concert (Opera-frag menten) Bel Canto (Haar lem). GULDEN VLIES 8 uur: Ne- derl. Comedie: „U spreekt met uw moordenaar". WOENSDAG 21 JAN. Bioscopen: zie boven. Apotheker: zie boven. HOTEL VICTORY 8 u.: Ver gadering St. Adelbert. GULDEN VLIES 8 uur: Alk maarse Kamermuzlekver- K.A.ih- HUIS 8 uur: Kajotters: „Elck wat Wils". ZUSTERKAPEL Oude Gracht 7.30 uur: Conferentie voor de jongens in kader. „Waar gaan we heen?" HARMONIE (Vergaderlocaal) 8.15 uur: Genootschap Ne derlandEngeland. Woensdag: hoog water 12.00 cn 23.55 uur; laag water 6.10 en 18.00 uur. „maakt is Woensdagavond in I per het ijzeren tijdperk kennen, liet Brunogèbouw (aanvang acht j terwijl wij in het atoomtijdperk uur) een causerie houden over i leven. Een gebied dat niet aan zHn missie in Frans Equatoriaal de grote verkeerswegen ligt rvooxWI »a1 Vilt li A foto's I maar midden in de rimboe, waar Men schrijft ons: ALKMAAR Nu er nog slechts drie weken verstreken zijn, sinds het oude jaar met pensioen is ge gaan, is er in alle stilte reeds aar dig wat werk verzet voor de a.s. bedevaarten. Wegens het vele werk hieraan verbonden, maken wij belangstellenden op het na volgende attent. In het jaar 1952 berichtten wij reeds in dit blad over de toen nog te verwachten grote toeloop van nieuwe daadwerkelijke leden. Dit heeft zelfs de stoutste verwach tingen overtroffen! Het aantal nieuw ingeschreven leden over het afgelopen jaar be droeg procentsgewijs uitgedrukt N.B. 50 van het totaal aantal leden dezer club sedert haai' op richting, 40 jaar geleden! Reeds zijn nu de eerste nieuwe leden van 1953 ingeschreven. Uit vorenstaande blijkt, dat er steeds meer begrip bestaat voor het mooie, zuiver godsdienstige werk van onze club, bij hen die bezield zijn met diepe echt-man- nelijke godsdienstzin. Het is daarom, dat het Bestuur een dringend beroep doet op hen, die dit jaar mee willen trekken ter bedevaart en nog niet als lid zijn ingeschreven, om zich thans op te geven. Anders zouden wu Afrika. Daarbij zal hij de fotos vertonen, welke hij in de loop van de 6 jaar, die hij in zijn Missie heeft doorgebracht, ge maakt heeft. Onze oproep, om deze missio naris een foto-projectie-apparaat ter beschikking te stellen, is niet zonder gevolg gebleven. Onmid dellijk na het verschijnen van ons blad, kreeg Pater van der Burg voor een projectie-apparaat drie aanbiedingen tegelijk! Pater van der Burg was daarover zeer dankbaar gestemd. Hij was zeer getroffen toen een particulier hem een bedrag van f 100.— voor zijn missie beschikbaar stelde. De gehele parochie wordt uitge nodigd, op deze avond aanwezig te zijn. Kosten: nihil! Alleen wordt gevraagd een grote dosis medeleven met de moeilijkheden van een jonge missionaris, die zich gesteld ziet voor de taak om met slechts enkele collega s een gebied te christianiseren dat vele malen groter is dan Nederland. Met een volk, dat niet bestaat uit katholieken of christenen, maar uit nog volkomen onbeschaafde, wilde negerstammen, die er de ITeersverwachfina Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond (opgem. te 10 uur). RUSTIG WEER DE BILT, 20 Jan. Over wegend droog. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid-Wes telijke wind. Over het alge meen iets lagere temperatuur. „Flat te huur" eis. De president bepaalde de uit spraak op Maandag a.s. Dicrenbescherniinf ALKMAAR Zwervend is op de Kennemerstraatweg te Heiloo aangetroffen een middelmatig grote hond. Kentekenen: rustig, lief en gehoorzaam karakter. - Duitse Herder, teef, donkere ons straks tegen de tijd van de staart licht bruin van kleur. eerste grote bedevaart de btille ue^unme?tdaaVt^rTuWn!ftl£"ï8$-PiWtSF°zf>naJf'tl fleve"n* ^een hondje plm. 4 maanden oud. reu; briefkaartje of briefje in d» bus en een jong klein zwart-bruin bij onze secretaris, de heer G. F. hondje plm. 3 maanden oud. Houtenbos, Baanstraat 3 te Alk- bijts. klein, teef. maar. Adres Inspecteur C. Verwer, Over de contributie behoeft U Zaagmolenstraat no. 36, Alk-rich geen zorgen te maken, want maar. 1 deze is uitermate laag. f Advertentie) helpt bij rheumatiek, spierpijn etc. De doordringende warmte verdrijft de pijn zeer snel. iets te haperen, vooral in de bij rollen. De hoofdrollen, vertolkt door len hoe groot de inkomsten zijn en in hoeverre de gelden, die van het Dubliek worden ontvangen voor Rie Vader en Thijs Geeris wa-liet beweerde doel worden aange- ren goed bezet, terwijl ook het wend. spel van Tini Vervoort lof ver diende. Voortreffelijk waren ook het dienstmeisje en de tuinman. De decorwisselingen namen o.i. te veel tijd in beslag, waardoor veelal hinderlijke gapingen ont stonden. Vooral in een dergelijk stuk, dat voornamelijk drijft op de spanning, dienen hiaten zoveel mogelijk vermeden te worden. Tenslotte zou het publiek zijn medewerking moeten verlenen, door op tijd aanwezig te zijn. Door de vele telaatkomers moest veel te laat met de opvoering worden begonnen, zodat pas verj Wei is gebleken, dat van de op brengst der blaadjes het gehele levensonderhoud van verschillen de leden der organisaties wordt betaald. Van een behoorlijk geor ganiseerd sociaal werk is geen sprake en van verspreiding van Christelijke lectuur in ziekenhui zen. enz. is nauwelijks gebleken. Enige medewerkers aan de or ganisaties verkopen de blaadjes, gekleed in een gedeeltelijk uni form, dat enigszins gelijkt op dat van het Leger des Heils of gaan als verpleegster gekleed. In overweging wordt gegeven na middernacht het doek voor de steun aan heide organisaties te laatste maal viel. 1 ourimuden. l mm ^ENEZEN^ W Interessante lezing over Zweden ALKMAAR. Op uitnodiging van de Alkmaarse afdeling van de Nederlandse Reisveremgmg hield gisteravond voor een goed bezette zaal van het „Gulden Vlies" de heer J. J. Oltmans een lezing over land en volk van Zweden. De heer Oltmans, zelf hoofd bestuurder van de N.R.V., heeft in een neriode van veertig laar verschillende reizen naar Zwe den gemaakt en alle streken van dit uitgestrekte land bezocht. Zweden is in oppervlakte der tien maal zo groot als Nederland en wordt bevolkt door 7 millioen mensen. „T In tegenstelling tot Noorwe gen. bezit Zweden een rijke ge schiedenis. De Zweden zij n sinds eeuwen zelfstandig geweest en hebben in het verleden geregeld oorlogen moeten voeren tegen de Denen. 94 pet. van alle Zweden be lijdt de Lutherse godsdienst. Slechts 4000 mensen zijn katho liek, terwijl men er verder nog 7000 joden aantreft. De welstand der Zweden is groot, als gevolg van de grote rijkdom aan hout en mineralen. De gemiddelde Zweed verdient anderhalf maal zoveel^als zijn wijs iö jif' zweden "gehéél 'küiïc- loos; studenten kunnen zelfs een tegemoetkoming in het kostgeld verkrijgen. De sociale voorzie ningen zijn in dit land uitstekend te noemen. Sinds 1913 kent men een algemeen ouderdomspen sioen en sinds 1938 de vacantie- wetten, waarbij wordt bepaaid, dat iedere werknemer recht heeft op veertien dagen vacantie per jaar met een vacantietoe- slag, gelijk aan het salaris. De ziekenhuisverpleging kost vijftig cent oer dag. inclusief eventuele operaties. Dit alles is mogeiijk door de enorme hulpbronnen én het feit, dat Zweden in 140 jaar geen oorlog gekend heeft. Tot deze hulpbronnen behoren in de eerste plaats de grote wouden, waarmee Zweden voor 50 pet. is overdekt. Verder bevat, de bodem vele mineralen, w.o. iizer, goud, koper en zilver. Nadat de heer Oltmans tenslotte een vrii uitvoerige schets gegeven had van de geschiedenis van het land, werd het gedeelte voor de pauze afgesloten met een aantal lichtbeelden. Na de pauze werd een tweetal films vertoond. men met kapmessen aan 't werk moet gaan om er door te kunnen komen. En dat allemaal temidden van voor Europeanen miserabele omstandigheden. Overal dreigt ziekte, tegenwerking van invloed rijke stamhoofden en medicijn mannen, wier macht schier or\' aantastbaar is, gebrek aan mate rialen, in allerlei opzichten. Pater van der Burg heeft zijn negers gouden bergen moeten beloven, toen hij naar Holland ging. Voor hen betekent Europa een land van rijkdom en weelde. Zij verwachten, dat Pater van der Burg allerlei begerenswaar dige dingen voor hen zal mee brengen. Dit mag vooral niet op een teleurstelling uitlopen! Een missionaris kan onmogelijk zie len winnen met een schoon ver haal over de Goede God, over het mysterie van Bethlehem, over de diepzinnige geheimen van ons H. Geloof, als hij eerst niet alles en alles heeft gegeven, om de negers uit hun eigen armoe en onhoudbare ellenden weg te ha len. Men vangt nu eenmaal geen ratten en muizen zonder spek of kaas! En daarom moeten de ka tholieken van Heiloo Woensdag avond naar de Bruno komen. Van hoog tot laag. Vooral de vereni gingsbestuurders, die zelf dik wijls moeten soebatten om meer medeleven, meer vergaderingbe- zoek. Daarom moet katholiek Heiloo het voorbeeld geven aan de omliggende dorpen, waar Pa ter van der Burg binnenkort hoopt te komen met medewer king van de parochie-geestelijk heid, die talloze malen hun paro chianen gewezen hebben op hun verantwoordelijkheid t.o.v. de uitbreiding van de H. Kerk, ook dus in het verre Afrika, krach tens het lidmaatschap van het mystieke Lichaam van Christus. En daarom moeten de bezoekers Woensdagavond Pater van der (Advertent ie) Wij maken ruimte voor onze nieuwe nylon-coll. Bekende merken, uitsl. Ie keuze voor spec lage prijzen. Een werkelijk interessante aanbieding. Ziet onze nylon-étalage. KOUSEN LINGERIES pen, spontaan en royaal, zonder dat hij er om behoeft te vragen. De Hollandse parochie-geestelijk heid weet al niet, hoe rond te komen. Hoeveel temeer dan niet de missionaris, die amper geld heeft om een amict te kunnen kopen! Tenslotte zal het onge meen aantrekkelijk zijn. wat Pa ter van der Burg heeft te ver tellen. Hij zal allerlei ingrediën ten laten zien, die zijn negers dagelijks gebruiken. Hij zal ver tellen van de eigenaardige, nooit gehoorde en nooit vermoede le venswijze, gewoonten, gebruiken en mistoestanden onder de hei denen van Equatoriaal Afrika! Genoeg! Woensdagavond is de Bruno vol. Hoe dan ook! Heiloo zou een mal figuur slaan, als het Pater van der Burg alleen liet Burg wat geld in de hand stop- staan. ALKMAAR In de nacht van 15 óp 16 Nov. van het af gelopen jaar plaatsten twee agenten van het politiecorps te Purmerend een ladder tegen 't café van zekere W., waarna zij in staat waren over de gordij nen heen een blik te werpen in de woonkamer. Zij deden zulks niet uit ongezonde nieuwsgierig heid, of louter bij wijze van tijdverdrijf, maar waren tot deze handeling gekomen, omdat ver moed werd, dat W„ die een verloflokaliteit bezit, 's avonds na sluitingstijd zijn gasten in de woonkamer op illegale wijze van sterke drank voorzag. Een der wakkere politieman nen ontwaarde inderdaad enige door gezellig lamplicht besche nen figuren, die rondom een tweetal flessen zaten te kaar ten. Nadat de situatie voldoen de was opgenomen tikte de politieman bescheiden tegen het raam, waarop de verraste W. persoonlijk de gordijnen open schoof. De politieagent zag nog, hoe iemand de flessen verwij derde. Staande op de ladder maakte hij enkele welspreken de gebaren tegen W., die ver volgens de buitendeur ontsloot om de politiemannen binnen te laten. Deze eisten toen inleve ring van alle in huis aanwezige sterke dranken, een bevel waar aan echter geen gevolg werd gegeven. Tijdens de daarop vol gende huiszoeking kwamen 2 flessen genever aan het licht. Een daaTvan bevatte echter bes- sengenever met een dermate laag alcoholgehalte, dat deze fles gerust buiten beschouwing kon blijven. Resteerde de oude klare. Toen de zaak gistermid dag echter voor de Alkmaarse Politierechter diende, verklaarde een der leden van het kaart- genootschap, dat deze fles aan hem persoonlijk toebehoorde en was aangerukt om een gepas seerde verjaardag te vieren. Waarom de officier zich tevre den stelde met een vordering van f 50.of 50 dagen, omdat W. aan het inleveringsbevel geen gevolg had gegeven. W. werd conform deze eis veroor deeld. Mishandelingen De 31-jarige tumbouwarbei- der J. S. uit Langedijk zou op 10 Nov. jl. met zijn toenmalige werkgever een karwei in Zaan dam opknappen en was daar toe reeds vroeg in de morgen opgestaan. Terwijl hij geruime t(jd op zijn werkgever had ge wacht. om samen met hem naar het station te gaan, was deze in een vrachtauto aan komen rijden, waarna hij S. verweet door zijn getreuzel de trein te hebben gemist. Dit zinde S. niet, temeer omdat hij met de beste bedoelingen had gehan deld. Op het perron was de kwestie wederom ter sprake gekomen, met als gevolg, dat S„ die toch al niet te best met zijn werkgever op kon schieten, de laatste tenslotte een klap gaf. Er was een chirurg aan te pas gekomen en 't duurde drie weken eer de werkgever weer in staat was zijn bezigheden op te vatten. Gezien het gunstig verleden van verdachte verzachtte de politierechter de eis van f 60.— tot een vonnis van f 40.of 10 dagen. In Esmond aan Zee was on enigheid ontstaan tussen een chauffeur en een voorbijganger, omdat de eerste zijn wagen ge parkeerd zou hebben op een plaats, waar spelende kinderen daarvan hinder ondervonden. De voorbijganger had de chauffeur toen verzocht, om door te rijden, waarop deze ant woordde daartoe niet onmiddel lijk in staat te zijn, omdat de motor koud was. Ook hier viel een klap, waarop de getroffen chauffeur van schrik was weg gereden. De eis luidde f20. of 10 dagen, de uitspraak f20 of vijf dagen. Huishoudster De 51-iarige huishoudster A. N. uit Hilversum zou bij haar werkgever In Harenkarspel f 8 per week verdienen, maar na drie weken maakte deze er f 5 van. omdat de huishoudster niet voldeed. Toen dat tien weken geduurd had, verdween iuffr. N. met een bedrag van f 25.—, ten einde op deze wijze het ge derfde loon te vergoeden. De officier noemde dit verduiste ring en was van mening, dat zij beter een civiele vordering had kunnen indienen. Hij eiste daarom f 40.of 20 dagen. Toen de rechter tot een uitspraak wilde komen, bleek dat de huishoudster voorlopig niet in staat zou zijn een boete te voldoen, waarom de zaak 6 maanden werd aangehouden. 25 gld. of 10 dagen luidde het vonnis tegen de 40-jarige M. v. d. M. uit Purmerend. die in Dec. '52 een doosje kleurpotlo den en vier kaartjes met wat in de textiel-branche „drukker tjes" heten, uit een winkel had ontvreemd. Dat met die druk- kartjes had een wachtmeester, die zich slinks had opgesteld, met eigen ogen aanschouwd. In de woning van A. M. uit Alkmaar was op 3 Dec. een sten-gun met 23 patronen aan getroffen. Hii had het tuig bij allerlei verhuizingen meege sleept, zonder te weten wat hii er eigenlijk mee aan moest vangen. Nu is hij het wanen kwjjt, terwijl hij bovendien veroordeeld werd tot een boete van f 40.— of 20 dagen. De premie van f 100.of 40 dagen, wegens het in beschon ken toestand besturen van een voertuig werd deze maal opge leverd door een zekere M. M. uit Alkmaar, die op 2 Dec. in deze toestand op zijn fiets was aangetroffen. ALKMAAR Men schrijft ons: Zaterdag heeft onze plaatsgenoot, de heer H. C. Eecen, op uitnodiging van de Noordhollandse Vereniging „Engels voor Emigran ten" in het verenigingslokaal van de heer Goudsblom aan ilp Zandorsloot, een eauseni» e<ümuden over zijn reis ervaringen in Australië en 'l asman ië. De heer Eecen is in Juni 1951 als toerist naar Australië vertrokken en heeft bijna een jaar lang door het Zuiden van dit wereld deel en door Tasmanië gereisd. Hij kon dus uit eigen ondervinding een mening uitspreken over de toekomst kansen voor emigranten naar deze gebieden. Dat het hemzelf goed bevallen is, blijkt wel hieruit, dat hij in de loop van de volgende maand met zijn gezin naar Australië hoopt te emigreren. Velen verkondigen de mening, I inspecteur van de bouwvoor- aldus spreker, dat de invloed1 schriften kent geen pardon. Hij van de Nederlandse cultuur op laat, wanneer de emigrant zijn het Australische leven zo groot aanwijzingen in de wind slaat is, dat men zijn eigen Nederland- zonder meer het bouwwerk af- se leefwijze wel kan blijven vol-1 breken en de bouwer de kosten gen. Daarvan was hem echter bij! betalen. Een Australiër stelt hoge jji-in hezoek aan de grote centra I eisen aan zijn buis. Een woning Perth in West-Australië, Adelaide zonder een prachtige voortuin is i?- Zuid-Australie, Melbourne in onverkoopbaar. Men ziet vaak, Victoria en Launceston en Ho- dat eerst de voortuin wordt aan- bart m Tasmame niets gebleken, gelegd en de beplanting aange- Men doet beter zich zo volle- .bracht, voordat met de eigenln- dig mogelijk aan te passen aan ke bouw wordt begonnen. Ieder Australische zeden en gewoonten, huis moet een badkamer, een De Australiër is over het alge- laundry (te vertalen met was- meen zeer goedgelovig en eerlijk of mangelkamer) en keurige toi- ook tegenover de belastingen! De i letten bevatten, gastheer van den heer Eecen zat| eens op een avond kreunend en I Spreker wees er op, dat er zuchtend zijn belastingbiljet ml toch een zeer goede mogelijkheid te vullen. Dat is niet alleen in ons land een hele toer, maar wetgeving een onderscheid maakt tussen tijdelijke en permanente bewoning. Voor de permanente woning moet men een bouwplan indienen en hiervoor gelden de strenge bepalingen. Men is echter volkomen vrij om voor een balf jaar een noodwoninkje te betrek ken, mits men dan eebter een plan voor de permanente woning indient. Nu neemt -de overheid wel enige souplesse in acht ten aan zien van de tijd gedurende welke men in de noodwoning mag blij ven. Hoe beter men met zijn han den kan .werken, des te beter zal men in Australië slagen. Niet zozeer, omdat er alleen voor ambachtslieden werkgele- genheid zou zijn, in Melbour- Men noemt de ander al gauw ne had de heer Eecen lijsten met J- J honderden en nog eens honder den vacatures gezien voor kan toorpersoneel, vertegenwoordi gers, verzekeringsagenten e.d. maar, opdat men zelf bij het bouwen van zijn eigen huis den aannemer zoveel mogelijk kan assisteren. Naast de kennis van de Engel se taal en de huisvesting noemde spreker als derde belangrijke punt voor de emigrant zijn lid maatschap van de vakbond. De vakbonden zijn zeer maebtig in Australië. Men zal er goed aan doen zich met z'n Nederlandse Vakbond in verbinding te stellen en aanbeveling ook daar. Hii besteedde er de uiterste zorg aan en zou er niet aan denken om ook maar één post te vergeten. Toen hij einde lijk klaar was, schreef hij meteen een check uit, om het uitgere kende bedrag over te maken. Vlot en zakelijk. De belastingen zijn er echter lang niet zo hoog als in ons land. De Australiër is niet alleen goedgelovig en eerlijk, hij is ook uitermate behulpzaam en gast vrij. Men is gul met uitnodigin gen en zal steeds trachten een ander bij te staan. Standsverschil kent men er niet. Een ingenieur is vriend van een timmermans knecht, een dokter is bevriend met een tramconducteur: nie mand, die er iets vreemds in ziet. bij de voornaam. Spreker had vele kennissen gemaakt. Hij ken de van de meesten de voornaam beter dan de achternaam. Wil de emigrant slagen, dan moet hü van zijn vooroordelen op dit punt afstappen. Het is van het grootste belang, dat de aanstaande emigrant zich reeds in Nederland toeiegt op de studie van het Engels. Spreker had eens te maken gekregen met enkele Italianen, die al een paar jaar geleden geëmigreerd waren. Desondanks spraken ze practisch nog geen Engels en daarom moesten ze zich met de minstbe- taalde betrekkingen vergenoegen. de gehele emigratie valt of staat,1 vertaling is het huisvestingsprobleem.1 wordt de toelating als lid tot een Heeft men een huis, dan kan der vele vakbonden bemoeilijkt men geld overhouden; heeft men en als men geen lid is van een dat niet, dan kan men net leven, l vakbond vindt men geen werk. omdat de prijzen in de pensions' Ieder vak heeft zijn eigen bond. bijzonder hoog zijn. Het hotelle- De causerie werd door de aan- ven is helemaal niet te betalen wezigen met de grootste aan- en van kostgangers houden houdt dacht gevolgd, de gemiddelde Australiër niet. I Van de gelegenheid tot vragen Hij heeft het niet nodig. stellen werd door zeer velen ge- Nu moet men zich hoeden voor bruik gemaakt, de gedachte, dat men nu wel een Hierdoor kon veel inside-infor- z.g. pre-fab mee kan nemen. De mation worden verstrekt, bouwvoorschriften zijn bijzonder De voorzitter van de vereniging streng. Er bestaan weliswaar de heer E. D. Bakker, bracht aan geen schoonheidscommissies, maarhet slot van de bileenkomst de op de soliditeit en op de inrich- spreker dank voor zijn heldere ting wordt zeer streng gelet. De' en zeer nuchtere uiteenzetting. 's-GRA] gevoel, de Ami treden Ik kan opzet van Nederland doch ik Ambonez en onze Dit zeide gen, die thai den is opge saris van volger van Scholten, aan het A.N.P. De heer functie in bijgestaan vanger, de K.N.I.L. J. aan zijn zoi bonezen ei hunner org hebben gen bij zijn ven kampen ste< len leggen, is opgedragen de sociale zorg zen en dat doelstellingen kunnen worder De hoofdbest nisaties der ezen, het C Rehabilitation Soldiers) en (Badan Perwi ku Selatan) overleg, dat Ringen met weken is gepl en jegens de regelen op deze organis punt in. Wat de orgai het beheer aanmerkelijk Rechtstreeks Ringen ressorti specteurs, die den van drie land Noord, resp. mr. E. J H. P. J. M. Schols. Dit ook de opzet dische ervari: vroegere wer leiding in sti buiten treden contact met c meesters en ken) voor de handelen. Via inspecteurs oei het algemene zorgen voor zijn beslissingen eenheid is ge het verleden, veel meer sch Wat de org; commissaris b algemeen secr< ding van de heei de secties: algerr vesting, voeding geestelijke, culti zorg en voorlic medische dienst nistratie en adn trole. Hoofd vai zorg enz. is ds dikant te Zwolle de eigenlijke ge ging', die wordt de kerkelijke diverse gezindten Communist hem arr HONGKONG, Bretonse priester vandaag in Honj men na tien maa vangenis te hebb< in communistiscl werd terstond naa overgebracht. Elf maanden de communisten ren, maar toen het weeshuis, w scepter zwaaide, er gaande was, ve communisten die verrichtten en sch de weesvader om schermen. De moesten onverric trekken. Wekenla weeskinderen dag wacht, maar toen gebeurde, verslapt zaamheid. Op een de communisten teerden pater Bill SUBSIDIE V VAN MOLES De Stichting „Bi scherming Bevolki subsidie van 10 gen van „Mole „Nieuw Molest-Ri oog op de taak va bu de opbouw va: mmg Bevolkings-o Gisteren is de vrijwilligers begom Brabant. Limburg Achtereenvolgens andere provincies Emd Maartbegin werving in het ge begonnen. Reeds vóór de werving hadden v over het gehele vrijwilliger gemeld

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2