Ambonese woonoorden onder hun nieuwe leiding Dicht hij Hol hi in vreet de zee gestadig de duinen aan Holland-Festival opnieuw in voorbereiding tralie ie Minister Suurhoff over s pecialisten-conflict Houttil De heer J. van Ringen heeft de heste verwachtingen Zelfwerkzaamheid van de jeugd T WÊKBÊÊSm^ Scheepsberichten Duinafslag op Ameland Rijkswaterstaat acht grootste gevaar geweken Fondsen willen niet onderhandelen als specialisten voorwaarden stellen Priester gered door weeskinderen Korreltjes Hoofdzakelijk een Haagse en Amsterdamse affaire Poging tot arbitrage? R.K. Handbal district Noord DINSDAG 20 JANUARI 1953 Pagina 3 rachtins ing, medege- CN.M.I. te De Dinsdagavond rond (opgem. WEER Jan. Over- iwaar bewolkt opklaringen nevel of mist. tige Zuid-Wes- 3ver het alge- e temperatuur. ten tie) in ruimte voor iwe nylon-coll. merken, uitsl. voor spec, lage Een werkelijk ,te aanbieding. nylon-étalage. LINGERIES en royaal, zonder behoeft te vragen, parochie-geestelij k- niet, hoe rond te »1 temeer dan niet die amper geld amict te kunnen ,tte zal het onge- ieli,ik zijn. wat Pa- Burg heeft te ver allerlei ingredien- n, die zijn negers uiken. Hij zal ver- eigenaardige, nooit vermoede le- voonten, gebruiken den onder de hei- uatoriaal Afrika! is de oe dan ook! Heiloo iiguur slaan, als het Burg alleen liet >rdag heeft onze uitnodiging van Is voor Emigran- heer Goudsblom lei1 over zijn reis- De heer Eecen is ië vertrokken en ?n van dit wereld- on dus uit eigen >ver de toekomst- ebieden. Dat het ruit, dat hij in de zin naar Australië van de bouwvoor- snt geen pardon. Hij -er de emigrant zijn a in de wind slaat, :r het bouwwerk af- de bouwer de kosten i Australiër stelt hoge :ijn huis. Een woning prachtige voortuin is lar. Men ziet vaak. voortuin wordt aan- de beplanting aange- rdat met de eigenlü- rordt begonnen. Ieder een badkamer, een e vertalen met was- amer) en keurige toi- tten. wees er op, dat er er goede mogelijkheid aan een eigen woning omdat de Australische een onderscheid maakt eliike en permanente Voor de permanente et men een bouwplan n hiervoor gelden de alingen. Men is echter irrii om voor een half lodwoninkje te betrek- men dan echter een Je permanente woning nt - de overheid wel lesse in acht ten aan- tijd gedurende welke noodwoning mag blii- ■r men «net ziin han- erken. des te beter zal istralië slagen, eer, omdat er alleen achtslieden werkgele- u zijn, in Melbour- heer Eecen lijsten met en nog eens honder- ires gezien voor kan cel, vertegenwoordi- ikeringtagenten e.d at men zelf bij het m zijn eigen huis den zoveel mogelijk kan kennis van de Engel- de huisvesting noemde ,ls derde belangrijke de emigrant zijn lid van de vakbond. De zijn zeer machtig in Men zal er goed aan met z'n Nederlandse n verbinding te stellen elingspapieren en even- igschriften in beëdigde mee te nemen. Anders toelating als lid tot een vakbonden bemoeiliikt :n geen lid is van een ,-indt men geen werk. heeft ziin eigen bond. srie werd door de aan- met de grootste aan- jlgd. gelegenheid tot vragen rd door zeer velen ge- kon veel inside-infor- jrden verstrekt. itter van de vereniging D. Bakker, bracht aan -an de bijeenkomst de ank voor. zijn heldere uchtere uiteenzetting. 's-GRAVENHAGE, 19 Jan. „Persoonlijk heb ik het gevoel, dat we op het ogenblik in onze verhouding tot de Ambonezen verder zijn gevorderd dan ik bij mijn op treden eigenlijk redelijkerwijs had kunnen verwachten. Ik kan nu natuurlijk nog niet zeggen of met de nieuwe opzet van de leiding der zorg voor de Ambonezen in Nederland alles zal gaanzoals tvij het ons voorstellen, doch ik persoonlijk heb het volle vertrouiven, dat de Ambonezen hier begrip zullen hebben voor ons streven en onze nieuwe werkwijze." Dit zeide de heer J. van Rin gen, die thans sedert twee maan den is opgetreden als Commis saris van Ambonezenzorg, de op volger van generaal-majoor P. Scholten, aan een redacteur van het A.N.P. De heer van Ringen, die in zijn functie in de eerste plaats wordt bijgestaan door zijn plaatsver vanger, de oud-overste van het K.N.I.L. J. F. Logeman, zeide de aan zijn zorg toevertrouwde Am bonezen en de hoofdbesturen hunner organisaties duidelijk te hebben gemaakt, en daarop ook bij zijn verdere bezoeken aan de kampen steeds de nadruk te zul len leggen, dat hem uitsluitend is opgedragen de materiële en de sociale zorg voor de Ambone zen en dat eventuele politieke doelstellingen niet ter sprake kunnen worden gebracht. De hoofdbesturen van de orga nisaties der Ambonezen, de Kei ezen, het C.R.A.M.S. (Committee Rehabilitation Army Military Soldiers) en van de B.P.R.M.S. (Badan Perwakilan Rajat Malu ku Selatan) hebben dit bij het overleg, dat door de heer van Ringen met hen in de afgelopen weken is gepleegd, ook aanvaard en jegens de voorgenomen maat regelen op allerlei gebied nemen deze organisaties een reëel stand punt in. Wat de organisatie betreft, is het beheer van de topleiding uit aanmerkelijk vereenvoudigd. Rechtstreeks onder de heer van Ringen ressorteren thans drie in specteurs, die optreden als hoof den van drie districten: Neder land Noord, Midden en Zuid, resp. mr. E. J. van der Laan, mr. H. P. J. M. van Loon en mr. W. Schols. Dit zijn en dat was ook de opzet juristen met In dische ervaring, die door hun vroegere werkkring en hun op leiding in staat zijn, meer naar buiten tredende zaken (zoals het contact met de betrokken burge meesters en andere speciale za ken) voor de Ambonezen te be handelen. Via hen en de adjunct- inspecteurs oefent de Commissaris het algemene toezicht uit en zij zorgen voor de uitvoering van zijn beslissingen, waardoor meer eenheid is gewaarborgd dan in het verleden, toen dit alles over veel meer schijven moest lopen. Wat de organisatie betreft: de commissaris beschikt over een algemeen secretariaat onder lei ding van de heer Lanting. Voorts de secties: algemene zaken, huis vesting, voeding en inventaris; geestelijke, culturele en sociale zorg en voorlichting; scholing; medische dienst; financiën, admi nistratie en administratieve con trole. Hoofd van de geestelijke zorg enz. is ds. H. de Boer, pre dikant te Zwolle. Zijn taak is niet de eigenlijke geestelijke verzor ging', die wordt overgelaten aan de kerkelijke voorgangers der diverse gezindten; hij zal o.a. het kerkelijke leven in de kampen helpen bevorderen. Een belangrijk onderdeel van het cultnrele leven acht de heer van Ringen het stimuleren van de zelfwerkzaamheid, vooral van de opgroeiende jeugd van 16-19 jaar, het geven van een verant woorde richting aan de jonge levens, welke aldus de heer van Ringen dient te zijn ge richt op een tijdelijk verblijf in Nederland. Op de begroting van het De partement van Maatschappelijk Werk, waaronder het Commissa riaat voor Ambonezenzorg res sorteert, zijn gelden aangevraagd o.a. voor sport, zang, muziek, wandeltochten, handenarbeid enz., men hoopt ook op de medewer king van de aanwezige goede krachten onder de Ambonezen zelf die o.a. zullen kunnen optre den als sport-instructeurs. Wat de vrouwen betreft zal de zelf werkzaamheid worden gestimu leerd in de richting van handen arbeid, naaldwerk, adviezen op huishoudelijk gebied e.d. In het algemeen stelt de lei ding liever gelden beschikbaar voor zelfwerkzaamheid dan b.v. voor geboden amusement, waar voor de mensen zelf niets behoe ven te doen. De voldoening, zelf iets te hebben gedaan, is groter dan het nut, dat door amuse ment wordt afgeworpen. Ook de voorlichting acht de heer van Ringen van het hoogste belang. De scholing en de vak opleiding zijn er doelbewust op gericht, het de mensen bij hun latere terugkeer naar het land van herkomst, mogelijk te maken, daar een bestaan te verwerven buiten het militaire vak. Hierbij speelt een grote rol het feit, dat de overvoerde arbeidsmarkt in Nederland niet in staat is, de Ambonezen in enigszins belang rijke mate op te nemen. Voor de jeugd is bezoek aan ambachts scholen mogelijk gemaakt, enke len bezoeken een M.T.S., de Ra- aioschool te Hilversum en de Zeevaartschool te Vlissingen, eni gen een H.B.S. en een groot aan tal de lagere scholen in de om geving der woonoorden. Voor de materiële verzorging wordt gebruik gemaakt van de hulpdiensten van de Dienst Uit voering Werken. De heer van Ringen heeft zich voorgenomen, bezoeken te bren gen aan alle woonoorden, waar hij in de cantines ontmoetingen zal beleggen met de bewoners en waar via persoonlijk contact zal worden getracht een band van wederzijds vertrouwen te leggen. De Ambonezen zullen daarbij een andere, veel moeilijker op te brengen, discipline moeten tonen dan die, welke op de krijgsartike len is gegrondvest. Hun discipline dient te zijn gebaseerd op vrij willigheid en moet van binnen uit komen. De Ambonezen zullen er zelf van doordrongen moeten zijn dat er iets mis is, wanneer ter handhaving van orde en rust een beroep moet worden gedaan op de politie. Ongeveer ieder denkbaar type wapen, wordt gebruikt door de kort geleden gevormde anti-Mau Mau-eenheid. Deze man nen van de Aberdare patrouille, die toezicht houdt op de Masai, Elgayo en Kikoejoestammen, zijn niet alleen in het bezit van moderne wapens, zoals pistolen, maar gebruiken ook pijl en boog en speren in de strijd tegen de terroristen. Een walkie talkie zorgt voor het onderling contact. Vliegtui gen worden gebruikt voor het overbrengen van gevangenen en het uitwerpen van voedsel en wapens voor anti-terrorist- groepen, die op patrouille zijn. (Radiografisch overgebrachte foto). Blitar 19-20 Str. Messina-Ge- nua; Bloemfontein p. 19 Quessant -Teneriffe Kertosono 19 v. Ma- dras-Chalna; Maasdam 19 200 m O Turks eil.; Maaskerk 19 Lagos Mapia p. 19 Kp. St. Vincent; Oberon 16 Porto Plato-Antwer pen; Prins Maurits 21 R'dam- verwacht; Rijndam p. 19 Scillys; Teiresias 20 Labuan verw.; Wa terman 19 Christobal; Willem Ruys 20 ca. 1100 Southampton verw.; Rotti 16 v. Suez-Aden; Westerdam 19 R'dam; Cottica 19 Georgetown; Langkoeas 21 ca. 22.00 uur Hoek van Holland ver wacht; Madoera 18 v. Colombo; Tosari p. 18 Ceylon-Belawan; W. Ruys Tj. Priok-R'dam p. 18 23.00 Kp. Finisterre; Nieuw Amsterd. 19 New York; Sibajak 19 te Cu racao; Willemstad 19 Cristobal- Aruba; Clavella 18 Singapore; Kota Gede 18 Galveston; Noor- dam 19 New York: Phrontis 17 Gdynia; Roebiah 18 Baai Tara- kan. K.L.M. gaat naar Bremen en Hannover vliegen De K.L.M. zal met ingang van 17 Februari a.s. een driemaal wekelijkse dienst openen van Amsterdam via Bremen naar Hannover. De diensten zullen door „Vliegende Hollanders" wor den onderhouden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bremen en Hannover zijn resp. de 98ste en 99ste stad, die in het 200.000 km lange wereldluchtnet van de K.L.M. zijn opgenomen. Communisten wilden hem arresteren HONGKONG, 19 Jan. De Bretonse priester Jean Billot, is vandaag in Hongkong aangeko men na tien maanden in de ge vangenis te hebben doorgebracht in communistisch China. Hij werd terstond naar 'n ziekenhuis overgebracht. Elf maanden geleden trachtten de communisten hem te arreste ren, maar toen de kinderen uit het weeshuis, waarover hij de scepter zwaaide, bemerkten, wat er gaande was, verdrongen zij de communisten die de arrestatie verrichtten en schaarden zich om de weesvader om hem te be schermen. De communisten moesten onverrichterzake ver trekken. Wekenlang hielden de weeskinderen dag en nacht de wacht, maar toen er verder niets gebeurde, verslapte hun waak zaamheid. Op een nacht sloegen de communisten toe en arres teerden pater Billot. SUBSIDIE VOOR B.B. VAN MOLEST RISICO De Stichting ..Bevordering Be scherming Bevolking" heeft een subsidie van f 10.000.ontvan gen van „Molest-Risico" en „Nieuw Molest-Risico" met het oog op de taak van de stichting bii de opbouw van de Bescher ming Bevolkings-organisatie. Gisteren is de werving van vrijwilligers begonnen in Noord- Brabant. Limburg en Overiisel. Achtereenvolgens komen de andere provincies aan de beurt. Eind Maartbegin April zal de werving in het gehele land ziin begonnen. Reeds vóór de aanvang der werving hadden vele duizenden over het gehele land zich als vrijwilliger gemeld. 's GRAVENHAGE. Op vra gen van het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steen wijk (V.V.D.) met betrekking tot het sinds enige tijd bestaande con flict tussen specialisten en zie kenfondsen, heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid geantwoord, dat het niet waar is, dat deze minister overweegt door middel van een prijzenbeschikking in te grijpen in het sinds enige tijd bestaande conflict tussen specialisten en ziekenfondsen. Hij is immers niet bevoegd een prijzenbeschikking vast te stel len en derhalve ook niet om door middel van een prijzenbeschik king in te grijpen in het con flict omtrent de honorering der specialisten. De bevoegdheid tot het treffen van zodanige beschikking heeft de minister van Economische Zaken, die wèl van deze be voegdheid gebruik zal maken in dien blijkt, dat gevaar bestaat van naar zijn oordeel on gerechtvaardigde prijsverhoging. Van een zodanig gevaar is inder daad in de specialisten-centra Breda en Tilburg thans sprake. De specialisten immers, die al daar ziekenfondspatiënten be handelen. declareren weliswaar de grondbedragen, welke in de overeenkomst tussen de zieken fondsen en de andere specialisten zijn vastgelegd, maar aanvaarden sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeenkomst op een deel der declaraties van de spe cialisten worden toegepast, het geen in feite op prijsverhoging neerkomt. Beide ministers geven er van zelfsprekend de voorkeur aan, indien partijen in onderling overleg tot een aanvaardbare regeling kunnen komen. Minister Suurhoff heeft er bii de orga nisatie van specialisten, die be doelde kortingen niet aanvaar den. op aangedrongen, de onder handelingen voort te zetten. Tot zijn leedwezen heeft hii moeten constateren, dat de betrokken specialisten dit niet wensen, ten zij tevoren wordt geformuleerd op welke basis de besprekingen zullen plaats hebben en het ge formuleerde de specialisten aan nemelijk voorkomt. Uiteraard kan het eenzijdig stellen van voorwaarden be zwaarlijk als uitgangspunt tot het voortzetten der onderhande lingen worden geaccepteerd. In dien de ziekenfondsen zouden aanvaarden, dat bij onderhande lingen met medewerkers in het algemeen een dergelijke praktijk zou worden toegepast, zou dit tot een chaos bij het ziekenfonds wezen leiden. Duidelijkheidshalve wordt hier bij vermeld, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid als zodanig bij deze onder handelingen niet betrokken is en daarop ook geen invloed heeft uitgeoefend of kan doen uit oefenen. De onderhandelingen zijn in het verleden steeds gevoerd on der leiding van een neutrale voorzitter, die door de beide onderhandelende partijen als zo danig werd aanvaard. De beide partijen waren bij de onderhan delingen paritair vertegenwoor digd. In verband hiermede komt het de minister niet opportuun voor, een nieuwe paritaire com missie in te stellen. Uiteraard staat het de partijen vrii de onderhandelingen voort te zetten. De ziekenfondsen waren en zijn hiertoe steeds bereid. (Van onze redacteur) HOLLUM Op het eiland Ameland, en dan speciaal in het dorp Hollum, bestaat al sedert enige jaren grote onge rustheid over de steeds voortgaande duinafslag aan de Zuidwest- en Westkust van het eiland. Jaarlijks vreet het woeste golvengeweld van de Noordzee hier ongeveer 20 meter van de duinen af en op sommige plaatsen is het vlakke land rond Hollum nog slechts door een smalle duin rug van het water gescheiden. Van de indrukwekkende kracht van dit water krijgt men een in druk, wanneer men naar het Zuid-Westelijk strand wandelt en daar ziet hoe de prachtige dui nen zijn toegetakeld en ontluis terd. Bijna loodrecht rijst hier een meer dan 10 meter hoge duinrand uit het vlakke strand op. Het strand, dat helaas, even als de duinvoet, steeds mee ach teruit gedrongen is. En op som mige plaatsen zeer smal is. Rijks waterstaat is hier reeds sinds 1947 bezig, om door het aanleg gen van zg. strandhoofden, te trachten verdere afbraak van het eiland te voorkomen. Zo het thans lijkt, inderdaad aan de Zuid-Westkust met succes. Maar nu grijpen de golven aan het westpunt van het eiland, de dui nen op verontrustende wijze aan. Men vraagt zich in Hollum af, hoe dit op de duur moet aflopen. Dat eilanden zich in de loop van de eeuwen als het ware ver plaatsen is een bekend feit, maar sinds het tot standkomen van de Afsluitdijk en de Stuifdijk op de Bosplaat te Terschelling, is hier van een normaal wandelen van het eiland geen sprake meer, maar vindt de afbraak der Zuid westkust van Ameland in een beangstigend snel tempo plaats. Wanneer kentert het getij? In hotel de Zwaan te Hollum vertolkten twee seinvlagen aan de wand het motto „Wanneer kentert het getij" waaronder hier een bijeenkomst gehouden werd op initiatief van de Ver eniging voor Dorpsbelangen Hol- lum-Ameland en waarbij als spreker was uitgenodigd de hoofd-ingenieur van de rijks waterstaat ir. C. L. M. Lam- brechtsen van Ritthem te Leeu warden. Tot de genodigden voor deze bijeenkomst, waaraan 's middags een excursie naar het bedreigde duingebied was voor afgegaan, behoorden voorts o.a. de ir. J. W. v. d. Laan en ir. Klomp van de rijkswaterstaat. Ook ingenieur-directeur G. T. Walther van de provinciale wa terstaat, gedeputeerde H .M. Ger- bran-dy, namens het provinciaal bestuur en burgemeester R. Wal- da van Ameland. Ir. Lambrecht- sen zette aan de hand van ver schillende kaarten en grafieken uiteen, hoe ongeveer 300 jaar ge leden de kustlijn van het eiland enorm veel verder zeewaarts lag. Aan de z.g. Koffieboonplaat. Spr. schetste het verloop van de ver anderingen in de vaargeulen en de gevolgen, welke dit voor de kustlijn met zich medebracht. De vaargeul in het Borndiep heeft zich de laatste 50 jaar 1500 m. oostwaarts verplaatst. Reke ning moet ook gehouden worden met het feit, dat de zeespiegel per eeuw tussen 10 en 13 cm. stijgt. Tweemaal per dag komt er in de tijd van een uur 400 millioen kubieke meter water door het Borndiep het Wad in en uit. Elke wijziging in de stroomrichting kan grote gevol gen hebben. De rijkswaterstaat is voor de oorlog reeds begonnen met de kustverdediging, maar moest toen enige jaren lijdelijk toezien, hoe de afbraak ongehin derd voortgang kon vinden. Na de oorlog zijn aan de Zuid- Westkust vier strandhoofden aan gebracht, welke later onderling weer door een zinkstuk op grote diepte (24 m. beneden N.A.P.) verbonden werden. Spr. gaf een beschrijving van het aanbrengen van de zinkstukken welke 20 bij 80, soms 20 bij 100 meter groot zijn. Deze zinkstukken worden bezwaard met 1200 ton steen per zinkstuk. Deze steen moet ge ïmporteerd worden en al met al komen de zinkstukken op f25 a f30 per m2. De stukken tot nu toe uitgevoerd hebben 2lh a 3 millioen gulden gekost. Spr. wees erop, hoe men op 23 m. diepte gelukkig een harde kleilaag ge vonden heeft waar men de zink stukken op aan kan sluiten. Als de onderkant maar blijft liggen dan behoeven we voor wat daar achter ligt niet meer bang te zijn. Hij geloofde, dat op het punt, waar de zinkstukken zijn aangebracht, de afslag zelf tot staan is gekomen. Verder naar het noorden toe is geen verdedi ging aangebracht. Dit is zeer be wust niet gebeurd. Het zou bete kenen, dat men weer f2 a De rem In verband met ons arti- kei „Fiscus en werk" d.d. Vrijdag j.l., is het interes sant melding te maken van een uitlating van prof. dr. De Quay, commissaris der Konin gin in de provincie Noord- Brabant. In de zitting van de Provinciale Staten merkte hij op, dat de tegenwoordige be lastingdruk remmend werkt op de ondernemingen die willen investeren. Hij meent, dat een vermindering van de belastingdruk niet alleen merkbaar zou zijn in de „in vesteringssector", maar ook in de z.g. consumptieve, dus in de sfeer van het verbruik, hetgeen echter, o.i., van een bepaalde gezichtshoek uit, voor menigeen juist een rede is om belastingverlaging voor „particuliere investeringen" af te keuren. Een erkenning van het voordeel van belasting vermindering óók om deze rede, zou echter in brede kring toejuiching vinden, ge loven wij. En dat zou óók te recht het geval zijn, omdat dit in de handel een zekere verstarring zou doorbreken en anderzijds de neergang op verschillende terreinen van 't zo geschakeerde zakenleven zou „remmen". Maar dat zou een welkome rem zijn! IAdvertentie CirilSP, zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vast zittend slijm, snuift en wrijft U !ïü^ܱ±DAMPO f3.000.000 zou moeten besteden. Op het ogenblik ziet het er nog wat angstig uit, maar spr. meen de, dat daar de afbraak tot staan zal komen. Wanneer een zeker evenwicht met het thans be schermde gedeelte is verkregen. Hij wist nog niet te zeggen, of hier in de toekomst nog verdedi gingswerken zullen moeten wor den aangebracht. Rijkswaterstaat blijft de ontwikkeling op dit punt nauwlettend gadeslaan. Over de kustlijn oostelijk van de thans aangebrachte strandhoofden be hoeven we ons niet meer onge rust te maken. Aan de westpunt op het eiland, o.m. bij het ten tenkamp is de duinenrij niet zo heel breed meer. Maar naar spr.'s mening is er geen enkele reden om angstig te zijn. We hebben hier weliswaar te maken met een werking der natuurkrachten, die niet altijd te overzien is, maar het is mogelijk, dat de aan val op zeker moment, geleidelijk weer zal afnemen en een even wicht of zelfs aanwas van duin tot stand zal komen. We hebben de indruk, dat wij momenteel, over het geheel ge nomen, toch aan de winnende hand zijn. Er is geen reden om angstig te zijn, over wat met deze kust zal gebeuren. Zo was de conclusie van ir. Lambrecht- sen. Voor zijn uiteenzetting bestond grote belangstelling, ook van de zijde der Hollumerbevolking, die door afgevaardigden van diverse instellingen en verenigingen ver tegenwoordigd was. Uit de ver schillende gestelde vragen bleek wel, hoe intens de Amelanders met het probleem van de duin afslag meeleven. (Van onze verslaggever) Den Haag blijft centrum van het Holland-Festival 1953. Niet alleen wat de vestiging der bureaux betreft, maar ook ter zake van belang rijke manifestaties. Vast staat bijvoorbeeld, dat de officiële opening van het festival weer te Den Haag zal plaats vinden evenals de pre mière van de opera's „Othello" (Verdi) en „La Vida Breve" (de Falla). Voorts is de rol welke Residentie-orkest en Haagse Comedie zullen spelen een zeer belangrijke. Het Residentie-orkest treedt ook te Amsterdam op: de Haagse Comedie is voornemens onder regie van Erwin Piscater, een opvoering te geven van Goethe's „Faust" 1 en 2 in gecondenseerde vorm. Ommelanden-conflict c~> De besturen van het N.V.V. en van de A.N.A.B. (Agrarische Bond) hebben zich in een geza menlijke bespreking bezig ge houden met de publicatie van een mogelijke poging tot arbi trage in het conflict bij de Om melanden. De besturen der ge noemde organisaties overigens de verdere inhoud van het com muniqué van het C.N.V. onbe sproken latende zijn bereid een ernstige poging tot bemidde ling of arbitrage in beginsel te aanvaarden; zoals ook in het ver leden steeds het geval is geweest. Als centrum van het festival 1953 heeft men zich gedacht het herdenken van het feit, dat hon derd jaar geleden Vincent van Gogh geboren werd. Een belang rijke tentoonstelling van Van Gogh's werken zal achtereenvol gens in Amsterdam en Den Haag worden gehouden, terwijl de ex positie tenslotte een onderdak vindt in het Kroller-Muller-Mu- seum te Hoenderlo. Uitgaande van dit centrum zal bij het sa menstellen der programma's op het terrein van concert en opera speciaal gedacht worden aan de tijdgenoten van Van Gogh, dus de componisten van de tweede helft der negentiende eeuw. Daarnaast wordt de traditie van de Bach-concerten in Naar- den en Gouda gehandhaafd en blijft aandacht gevestigd op Ne derlandse werken van de eigen tijd en uit de 15e tot de 17e eeuw. Belangrijk opera-programma Zoals wij reeds eerder konden berichten, maakt de „Nederland se Opera" dit jaar haar opwach ting met de „Othello" (dirigent Joseph Krips, de Falla's „La Vida Breve" (Tomaisi) de „FreischutZ" van Von Weber (Karl Elmen- Jan." Verder zullen de Maas trechter Staar" in de Kurzaal te Scheveningen en de Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" in het Amsterdamse Concertge bouw concerteren. Belangrijk belooft ook de sec tor kamermuziek te worden: Stuttgarter Kammerorchester, Al ma Musica, mogelijk het Brus selse ensemble Pro Musica An- tiqua, het kamerkoor van Felix de Nobel en het eerste optreden van het „Holland Festival kwar tet" bestaande uit Herman Kreb- bers. Klaas Boon, Samuel Brill en Marius Flipse. Dit pianokwar tet zal werken van Mozart, Beet hoven, Brahms, Badings, Faiure en Chausson ten gehore brengen, vaak, met medewerking van Theo Olof, ook kwintetten. Op 2 Juli vindt een herdenkingsconcert voor de vorig jaar overleden Ne derlandse componiste Henriëtte Bosmans plaats, terwijl de ge vierde Duitse bariton Dietrich Fischer Diskau gevraagd is voor Schubert-recitals in Den Haag en Amsterdam. Los hiervan be staan er nog een plan om het Radio-Phil'harmonisch Orkest en het groot Omroepkoor te laten optreden in werken welke thans in opdracht van de Nederlandse Radio Unie worden gecompo neerd. Ballet en toneel Ballet-voorstellingen worden dit jaar gegeven door het Grand Ballet du Marquis de Ouevas en Ramp Copal and his Indians Dancers and Mueicians. Voor openluchtvoorstellingen (Zuiderpark en Bloemendaal) is het Nationaal Danstheater van Griekenland geëngageerd. Onderhandelingen met beken de Franse en Britse toneelgezel schappen zijn nog niet afgesloten. Vast staat dat de voorstellingen van „Elckerlyc" te Delft weer op het Prinsenhof zullen plaats vinden. In samenwerking met het al gemeen Haags Comité zal zorg gedragen worden dat verschillen de concerten, ballet en toneel uitvoeringen ook door de liefheb bers met kleine beurs bezocht kunnen worden. dorff) en een reprise van „Le Nozze di Figaro" eveneens van Krips aan de lessenaar. Het Residentie-orkest treedt tweemaal op onder zijn eigen di rigent, Willem van Ötterloo, ter wijl verder Antal Doratie, El- mendorff en de jonge Italiaan Giulini de scepter zullen zwaaien. Willem van Ötterloo heeft zich voorgenomen de vierde van Brückner, de derde van Badings, Debussy's volledige „Trois Ima ges" en „Orchester Musik" van von Einem op zijn programma's te zetten. Dorati komt onder meer met een reprise van Bar- toks „Blauwbaard". Van Beinum die éen der vier concerten van het Concertgebouw te Scheve ningen dirigeert (de overige staan onder leiding van Krips, Klemperer en Eugen Ormandy) stelt het „Te Deum" van Die- penbrock en Brückners zevende in het vooruitzicht. Klemperer is gevraagd voor Mahlers zevende symphonie en Krips onder meer voor Schumanns eerste. Koorwerk en koormuziek. Voorname kooruitvoeringen zijn de traditionele „Hohe Messe" in Naarden en een Bach-Handel- programma in de Goudse „Sint was met haar schoten. Ter ge- Begunstigd door fraai sport- weer is vandaag de hal weer aan het rollen gegaan. De velden waarop gespeeld is, waren in prima conditie en zo heeft een groot aantal meisjes haar gelief de sport weer eens kunnen be oefenen. Hopenlijk is de medewerking van de voetbalverenigingen vol gende week weer zo, dat dan het gehele programma weer afge werkt kan worden. Want nu was het helaas zo, dat op een bespeel baar veld, geen handbal mocht gespeeld worden, omdat de voet bal ook niet speelde. Het motief, dat het veld verknoeid zou wor den, kan hier toch niet gelden. Wie al eens een wedstrijd van meisjes heeft gezien, zal eerlijk moeten toegeven, dat 'n veld in conditie zo'n spelletje wel kan verdragen. Dus voetballers, gunt de meisjes ook hun sport, en ziet wat door de vingers. In de Hoofdklasse moest DTS weer een nederlaag slikken. De zeer lange rustperiode heeft dus geen goed gedaan. Ondanks de nederlaag met 62 tegen WGW was het een aantrekkelijke wed strijd, waarin WGW gelukkiger ruststelling van DTS kunnen we nog berichten, dat het ongelukje tijdens de wedstrijd goed is af gelopen. Op een gegeven ogen blik bleef een der meisjes liggen, terwijl ze vrijwel alleen in het bezit van de bal was, zodat van ruw spel absoluut geen sprake was. Bloedend uit beide ogen werd het meisje naar de oogarts gebracht, waar bleek dat alles nogal meeviel, 'n Vreemd geval, waar in het geheel geen oorzaak voor aan te wijzen was, zelfs het betrokken meisje weet niet hoe het is gekomen. In de eerste klas werd een wedstrijd gespeeld om de boven ste plaats. Con Brio en VI. Vlug I waren tegen elkaar in 't veld. Nu deze strijd heeft nog geen enkele beslissing gebracht. Na zeer spannende strijd eindigde de wedstrijd zoals ze begonnen was 00. Con Brio heeft nu de beste papieren. De stand is hier nu: Con Brio 8 6 2 0 14 VI. Vlug 9 5 4 0 14 VZV 8 5 1 2 11 Hugo Girls 8 3 1 4 7 FSA 2 8 1 0 7 2 Alw. Forward 7 0 0 7 0 VI. Vlug wacht nu op een struikeling van Con Brio in een van de twee laatste wedstrijden. Nu krijgt Con Brio VZV nog, deze laatste won vandaag met 81 van FSA 2. VZV is dus in vorm. Er is dus in deze klas, hoewel de competitie al bijna op het eind is nog van alles moge lijk. Zelfs VZV heeft nog een kansje. In de derde klas schakelde Geel Zwart 2 SEW definitief uit voor de bovenste plaats, en be hield daarmee de aansluiting aan de kopgroep. St. Victor 2 drukte Vios 2 wat vaster op de onderste plaats, door nog 2 punten op de laat ste uit te lopen. Bij de junioren zien we een mooi resultaat van Con Zelo A, dat VI. Vlug A een gelijk spel wist af te dwingen 22. Geel-Zwart A werke zich naar 'n mooie tweede plaats door 'n overwinning op DWO A. De uitslagen: hoofdklasse: WGW—DTS 6—2 le klas: VZV—FSA 2 8—1 Con BrioVI. Vlug 00 2e kl: Geel Zwart 2—SEW 4—1 VIOS 2—St. Victor 2 1—4 Junioren: Con Zelo A—VI. Vlug 2—2 VI. Vlug B—SEW B 5—1 VZV A—FSA B 1—0 VIOS A—Hugo Girls A 0—0 Geel Zwart ADWO A 30

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3