aanvaardt ambt „Zij, die vrij zijn getuigen van moeten Eisenhower begon zijn taak met persoonlijk gebed Ruim een millioen Amerikanen juichten „Ike" hartelijk toe T ruman's laatste daad Dagblad voor Allernaar en omgeving De werkgelegenheidspolitiek ontmoet ernstige critiek m., Zljn Parade met 65 muziekcorpsen „Wij smeken om Gods leiding Maatregelen bij de Spoorwegen Korter wachten op postkantoren? K.V.P.-steun aan kabinet in gevaar In de Eerste Kamer Melk binnenkort een cent duurder iisiMiHiHiaiaiaii .maar - Tel. 5255 zwartaglansl^® Bureau Contact- Jvertaom 1181. A'dam Telefoon 86357 10.000.groenten- en 'ruitzaak. hoekhuis met vonir.g en prima inven taris. Beslist broodwin ning. Controle toegest. Zeldzaam aanbod. dames mantels, vaardere mQ80 69.75 nu £9 s, leuke diverse 9.75 nu esjaponnen, t 54, 24.75 nu snnen, in dessins, 39.75 nu derjurkjes, ^™80 nu vanaf armanteltjes, it®'te", m A80 29.75 nular i, in diverse eeds voor reeds voor :eepdozen, zolang de m, ijzersterk, tijtje, 8 st. nu 1 leuk model gevlochten n in bruin, HAAST U S#© sags, prima geheel met boenen, rood j^gg ;rd, maatóVï 2 irhandschoenen, iverse effen 4 1 luiskamer, gestoffeerd noquette, 690.- nu kappen,div. ö80 19 e 39.75 nu dressoirs, prima af- de!95.-nu een dressoir 125.- nu 588° vitrage gordijnen jx en dubbele 00 cm., qo 2.95 nu 1 petten, zuiver 75 cm., AfZ80 85.- nu dweefstof met alleen terra s 3.75 p.m. nu kens, met afgewerkt, Ie 36.- nu iet bijpassend blank eiken, de 125.- nu en, fraaie streep- x 300 cm., 9ego Ie 42.50 nu 3d NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 624 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2.50; in aHe edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. famiüebericfeten 20 ct., reep. 3# et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tei. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Sehagen. Ged. Gracht 39, tei. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 21 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12683 PRESIDENT EISENHOWER WASHINGTON, 20 Jan. Oin precies 18.32 (Ned. tijd) heeft generaal Eisen hower de 37 woorden gesproken, die hem tot de 34ste president van de Verenigde Staten maakten en welke hem door opper rechter Vinson werden voorgezegd. „Ik, Dwight Eisenhower, zweer plechtig, dat ik het ambt van president van de Ver enigde Staten getrouwelijk zal vervullen, en de grondwet van de Verenigde Staten naar best vermogen zal bewaren, bescher men en verdedigen". Hij had daarbij zijn rechterarm opgestoken, zijn linker op de bijbel, die hij in West-Point gebruikte en de bijbel, welke bij de inhuldigingsplechtigheden van George Washington in 1798 dienst deed. De plechtige inhuldiging vond plaats voor het Kapitool, en werd door honderdduizenden persoonlijk bijgewoond, terwijl 75 millioen anderen haar op het televisie scherm hebben gevolgd. Dwight D. Eisenhower thane President WASHINGTON, 20 Januari Bij de aanvaarding van hel presidentschap van de Verenigde Staten van Noord- Amerika heeft President Eisenhower een inhuldigings rede uitgesproken, waarin hij beloofde een voldoende maeht te zullen scheppen om hen, die agressieve bedoe lingen hebben te ontmoedigen. We laten hieronder de tekst van deze rede volgen. Zondag j.l. reeds begon de grote intocht van belangstellen den in Washington. Onder hen bevonden zich vooraanstaande personen uit alle staten en uit het buitenland, ook vele eenvou dige mensen. Na de eedsaflegging sprak De wereld en wij zijn het mid denpunt gepasseerd van een eeuw, die ons zonder onderbre king voor moeilijkheden heeft gesteld, wij zijn er ons met al onze vermogens van bewust, dat de krachten van goed en kwaad zich hebben verzameld en bewa pend tegenover elkaar staan als zelden tevoren in de geschiede nis. Dit bepaalt de betekenis van deze dag. Deze eerbiedwaardige en historische plechtigheid heeft ons tezamen gebracht om getui gen te zijn van meer dan de daad van een burger, die in de tegen woordigheid van zijn God de eed der dienstvaardigheid zweert. Wij zijn als volk opgeroepen om iri het aangezicht der wereld ge tuigenis te geven van onze over tuiging, dat de toekomst zal be horen aan de vrijen. Het schijnt dat met het begin van deze eeuw een tijd van stor men voor de continenten der aarde is aangebroken. De massa's van Azië zijn ont waakt en willen de ketenen van het verleden afwerpen. Grote landen van Europa hebben hun bloedigste oorlogen gevoerd. Tro nen zijn omvergestort en uit gestrekte imperia verdwenen. DE BIJBELS.... WASHINGTON, 20 Jan. Gene- raad Eisenhower heeft vandaag bij zijn beëdiging tot president van de V. S. gebruik gemaakt van twee bijbels. De ene is de bijbel, die de eerste president van de V. S., George Washington, bij zijn in huldiging in 1798 gebruikte. Deze lag open op psalm 127, vers 1, luidende: „Zo de Heer het huis niet bouwt, werken de bouw lieden tevergeefs; zo de Heer de stad niet bewaart, is het waken des wachters ij del." De tweede bijbel is die, welke Eisenhower als cadet op West Point, de militaire academie van de V. S., gebruikte. Deze lag open- op kronieken 2, hdst. 7, vers 14: „Zo mijn volk, dat naar mij genoemd is, zich vernedert en bidt en mijn aangezicht zoekt en zich afkeert van zijn slechte we gen, zal Ik het uit de hemel verhoren en het zijn zonden ver geven en zijn land gezond maken." Eisenhower had zelf verzocht, de bijbels op deze passages open te leggen. Wij hebben ons, om de wereld vrede te verzekeren, vechtend een weg moeten banen door de bossen van het Argonnerwoud, naar de stranden van Iwosjima en tot op de bergtoppen van Ko rea. In de snelle stroom van grote gebeurtenissen tasten wij rond naar de volle zin en bete kenis van de tijd, waarin wij leven. In ons zoeken naar begrip smeken wij om Gods leiding. Hoe belangrijk ook moge zijn wat in het binnenland onze aan dacht vraagt, elk van deze bin nenlandse problemen wordt verre in de schaduw gesteld en veelal zelfs geschapen door de vraag, die betrekking heeft op het ge hele menselijk geslacht. Voor deze vraag zien wij ons gesteld op een ogenblik, waarop de macht van de mens tot goed en kwaad de hoogst gespannen verwachtingen en de grootste vrees van alle eeuwen overtreft. Landen hopen rijkdommen op, er wordt gezwoegd om werktui gen te scheppen die niet alleen bergen maar ook steden met de grond gelijk kunnen maken en ze worden voortgebracht ook. Het schijnt dat de wetenschap op het punt staat ons, als haar laatste gave, de macht te schenken het menselijk leven van de aarde te verdelgen. In zulk een tijd in de geschie denis moeten wij, die vrij zijn, opnieuw getuigen van ons ge loof. (Vervolg op pagina 3) Eisenhower een rede uit, die 15 minuten duurde en waarin hij de hoop uitsprak, dat de wereld in de belangrijke jaren die voor ons liggen vrede en welvaart moge kennen. Zodra hij zich eenmaal op het bureau van de president zal heb ben geïnstalleerd, zal Eisenhower een eigen ..State of the Union"- boodschap aan het congres zen den, waarin hij zijn politiek zal uiteenzetten. Er staat Eisenhower een groot aantal moeilijke problemen te wachten wa'v Tnoet er gebeu- j ren met Korea, «e rqilitaire uit gaven, de hulpverlening aan het buitenland? Zal Eisenhower het met het Congres kunnen vin den, waar zo vele leden tegen zijn benoeming tot president ge kant waren? Niettemin hangt er absoluut geen zenuwachtige sfeer rond deze man, die op 62-jarige leef tijd de drempel van een nieuwe carrière overschrijdt. Terwijl duizenden mensen aan de vooravond van de inhuldi gingsplechtigheid feest vierden, bracht Eisenhower de laatste uren, dat hij gewoon, burger was, met zijn echtgenote in zijn hotel door. De Eisenhowers gebruikten een licht diner en trokken zich bij tijds in hun slaapvertrek terug. Een medewerker van de presi dent. die Maandag een gesprek met Eisenhower had gevoerd, zei. dat „hij vol levenslust en energie is en er naar verlangt zijn werk zaamheden te beginnen." Na zijn inaugurale rede te heb ben uitgesproken, gebruikte Eisenhower de lunch en daarna begon de grote parade, tijdens welke de nieuwe president met zijn vrouw aan het hoofd van de stoet langzaam de Pennsylvania Avenue opreed. WASHINGTON In meer dan een opzicht heeft de ambtsaan vaarding van president Eisen hower zich gisteren onderschei den door een afwijken van aller lei ongeschreven wetten, zowel in onbelangrijke zaken als het al dan niet dragen van een hoge hoed (Eisenhower droeg een zwarte deukhoed en dat is hem in Engeland vooral kwalijk ge nomen) als in essentiële zaken. Want het was voor de eerste maal in de geschiedenis dat een nieuwgekozen president zijn ge hele kabinet meenam naar de kerkdienst voor de inhuldiging. De dienst die voor hem, zijn ministers en zijn familie in de Presbyteriaanse kerk werd gehou den duurde twintig minuten. Ook in zijn inaugurele rede week Eisenhower af van de te voren gepubliceerde tekst door met ernstige stem de 175.000 toe schouwers te vragen het hoofd te ontbloten, waarna hij een per soonlijk gebed uitsprak van de volgende inhoud: „Almachtige God, zoals wij hier op dit ogenblik staan, sme ken mijn toekomstige medewer kers in de uitvoerende macht der regering en ik IJ, dat Gij onze toewijding in dienst van de aan wezigen hier en hun medebur gers overal elders volledig wilt maken. Geef ons, zo hidden wij, de macht om duidelijk goed van kwaad te onderscheiden en maak dat al onze woorden en daden hierdoor en door de wetten van dit land worden bestuurd. In het bijzonder bidden wij, dat onze zorg zich moge uitstrek ken over een ieder, ongeacht stand, ras of kleur. Moge samen werking ons zijn gegeven en het gemeenschappelijke doei zijn van degenen, die, naar de geest van de grondwet, er verschillende po litieke overtuigingen op na hou den, opdat allen kunnen werken voor het welzijn van ons geliefd land en Uwe glorie. Amen." De heer en mevrouw Eisen hower waren op weg naar het Kapitool langs het Witte Huis gereden waar zij de familie Tru man ontmoetten om gezamenlijk de tocht voort te zetten. Terwijl beide mannen het Witte Huis ver lieten, reden aan de achterzijde de verhuiswagens voor met de inboedel van de Eisenhower's. De Verenigde Staten raakten vervolgens 32 minuten zonder president: Truman trad om twaalf uur officieel af, terwijl Eisen hower eerst om 12.32 de eed af legde. Op het podium voor het Kapi tool was Eisenhower tussen Tru man en Nixon gezeten. Op de officiële tribune was o.a. de 78- jarige oud-president Herbert Hoover aanwezig. Kleine jongens zonder officiële papieren waren er in geslaagd door de afzetting heen te glippen en zaten op de perstribune verdiept in de lectuur van het programma. Intussen had het Rode Kruis handen vol werk om mensen te helpen die het slachtoffer waren geworden van de nieuwe houten banken, en bevrijd wensten te worden van de splinters. De eigenlijke plechtigheid werd ingeleid met een gebed, uitge sproken door de Aartsbisschop van Washington, mgr. Patrick O'Boyle. Vervolgens zong de neger-sopraan Dorothy Maynor het volkslied; daarna legde Ri chard Nixon de eed af. Een tweede gebed werd daarna uit gesproken door een hoogwaardig heidsbekleder van de Presbyteri aanse kerk, waarna de tienjarige Eugene Conley „America, the beautiful" zong. De president legde daarna met ernstige, krachtige stem en blootshoofds de eed af. „Geheel en al als een soldaat", zoals Reu- ter's correspondent schreef. „Maar evenals zovele beroemde solda ten vóór hem was hij niet onge voelig voor tranen, die zijn wan gen bevochtigden toen hij de tra ditionele woorden herhaalde." Vervolgens schudde hij ex- president Truman, die er be droefd en vermoeid uitzag, de hand en kuste zijn vrouw. In de loop van de dag werden ontelbare gelukwenstelegrammen in Washington ontvangen o.a. van de Nederlandse regering. Drie uur lang defileerden praal wagens fanfare orkesten en mi litaire eenheden van het Kapi tool langs de Pennsylvania Ave nue voorbij het Witte Huis. In. de stoet trokken o.m. mee 50 praalwagens. 65 muziekcorp sen, 2022.000 mannelijk en vrouwelijk personeel van de strijdkrachten, 5600 burgers, o.w, 250 Indianen, drie olifanten. 350 paarden, een hondenslee uit Alas ka met bemanning en een vlucht duiven. De meeste belangstelling trok ongetwijfeld het 85 ton zware atoomkanon, dat 28 meter lang is en voor het eerst in het open baar werd getoond. Meer dan een millioen mensen juichten de president hartelijk toe. Personeel wordt herkeurd na ramp bij Deventer UTRECHT Naar wij van de Ned. Spoorwegen vernemen, zul len de voorman-rangeerder J. en d» adjunct-commies H„ betrok ken bij het spoorwegongeval te Deventer, medisch en psycho technisch worden herkeurd. Zij zijn niet ontslagen. Mocht uit de keuringen blijken, dat zij voor hun huidige functie in de veilig heid ongeschikt zijn, dan zullen zij elders in het bedrijf te werk worden gesteld, resp. worden ge- pensionneerd. Twee bij het ongeval betrok ken rangeerders, V. en S., zullen worden herschoold. Genoemde N.S. functionarissen waren verantwoordelijk voor het gebeurde, daar tengevolge van een misverstand tussen de ran geerder en de seinhuiswachter de goederentrein op het hoofd spoor is blijven staan. Eerst gistermiddag te 3 uur waren op de plaats van het on geval beide sporen weer vrij. De in totaal zes gewonden die in het ziekenhuis moesten achterblijven, maken het goed. PROCES TE KRAKAU Radio Warschau meldt, dat Woensdag te Krakau een proces begint tegen vier katholieke geestelijken, die verdacht worden van spionnage. Gelijk met hen zal een aantal anderen, onder wie een vrouw, worden berecht. WASHINGTON President Truman heeft Maandagavond om 22.00 uur zijn bureau in het Witte Huis ontruimd. Een uur later deelde het pers secretariaat van het Witte Huis mee, dat Truman „klaar" was. Truman's laatste officiële daad was Eisenhower naar de inhul digingsplechtigheid te begeleiden. Toen deze voorbij was, ge bruikte Truman de lunch met zijn aftredende kabinet, deed een dutje en nam de trein naar zijn geboorteplaats Independence. Het Staatsbedrijf der P.T.T. overweegt thans een systeem in te voeren voor de betaling der belastingen, waardoor de wacht tijden van het publiek aan de loketten aanmerkelijk zullen worden bekort. Tot op heden ont vangt men bij betaling van belas tingen bij de P.T.T. een kwitan tie, uitgeschreven door een der ambtenaren. Men wil nu een systeem in voeren. waarbij het publiek zelf de nodige formaliteiten vervult, zodat men aan de loketten vlug ger kan afhandelen. De belasting plichtige vult daartoe een spe ciaal stortingsformulier in, dat van de gebruikelijke formulieren te onderscheiden is door een aparte kleur. Voor betaling op deze formulieren is geen stor- tingsrecht verschuldigd. De betaling vindt plaats via de Postcheque- en Girodienst op het gironummer van de Rijks ontvanger. Op bepaalde aange wezen kantoren zullen eerst proeven worden genomen. Vol doen deze, dan volgt algemene invoering van dit systeem voor het gehele land. (Van onze parlementaire redacteur) In de Troonrede verklaarde het kabinetdat bij de zorg voor de werkgelegenheid het bevorderen van investerin gen in het particuliere bedrijfsleven voorop zou moeten staan. Sindsdien wacht de volksvertegenivoordiging, en vooral ook het bedrijfsleven zelf, met spanning op de uitwerking van dit voornemen. Totnutoe is het echter bij vage toezeggingen inzake verlichting brengende fis cale maatregelen gebleven. Wel zijn onderwijl echter al tientallen millioenen uitgetrokken voor de uitvoering van meer openbare werken. hoe is zulks mogelijk? De plan nen voor de bevordering van de werkgelegenheid op korte ter mijn komen wèl voor de dag en daarvoor worden al zonder meer vele nieuwe millioenen uitgetrok ken, maar de andere plannen zijn er nog steeds niet en alleen deze worden gekoppeld aan de gevolgen van de huurverhoging. (Vervolg op pag. 5) Ongetwijfeld is het nuttig om tijdelijk werkgelegenheid te scheppen, maar naarmate de aan gekondigde fiscale maatregelen langer uitblijven, groeit daardoor ook de vrees, dat hiervoor ten slotte maar weinig meer beschik baar zal zijn en dat dus ook het evenwicht tussen de nodige maatregelen op korte en langer termijn verloren zal raken. De Eerste Kamer, die gisteren aan de algemene financiële be schouwingen begon, heeft deze gelegenheid benut om de Minis ter van Financiën en het hele kabinet met onomwonden duide lijkheid onder het oog te bren gen, dat zij tegen deze gang van zaken ernstig bezwaar maakt. Mr. Teulings (K.V.P.), die een uitstekende rede hield, herinnerde aan bovengenoemde richtlijn. Zijn fractie is eveneens van mening dat de werkgelegenheid slechts blijvend bevorderd kan worden door nieuwe investeringen, maar is als zodanig bepaald teleur gesteld. De K.VJ\-fractic, aldus mr. Teulings, heeft het gevoel ge kregen, dat de richtlijn, die het kabinet zichzelf stelde, niet meer volledig gehandhaafd wordt. Het heeft de schijn alsof het kabinet bezig is terug te krabbelen. Dit zou het wel zeer moeilijk maken om het kabinet te blijven steu nen. Er moet verband blijven tussen de verschillende plannen. Maar Het ligt in het voornemen van de Minister van Landbouw, bin nenkort de prijs van de consump- tiemelk met één cent per liter voor het gehele land te verho gen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn besprekingen nog gaande. Deze maatregel zou een grote ontlasting voor het Landbouw- Egalisatiefonds betekenen. Een eventuele verhoging van de consumptiemelkprijs zou zo wel in de subsidiesector als in die der gezinsuitgaven worden gecompenseerd door de sedert November van het vorig jaar in getreden daling der vleesprijzen, aldus het Ministerie. Perzische olie naar Zuid-Amerika TEHERAN De Italiaanse tankboot „Mariellp" is Dinsdag middag met 4.000 ton ruwe pe troleum uit Abadan vertrokken met bestemming Zuid-Amerika. Blootshoofds staande op de trappen van het Kapitool legt Eisenhower, de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, de eed af in handen van de president van het opperste gerechtshof, Fred. M. Vinson. Deze foto werd radiografisch naar Londen overgebracht en vandaar per telefoonlijn naar Amsterdam.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1