ies Honderd zware jongens naar Hoorn en Leeuwarden Joegoslavisch Episcopaat wijst plan-Tito van de hand Eden in Lagerhuis over Nazicomplot REFFERS Benelux - conferentie zonder resultaat Dagblad voor Alkmaar en omgeving Verder van elkaar dan bij begin werkzaak iiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiii^ Zwarte Dolf I Op last van minister uit Norgerhaven en Eygelshoven Er was een escape-line" Concordaat op dit moment doodvonnis voor de Kerk Bertus de Harder gewond Vrouwen in de luchtmacht Dodenzone rond Berlijn Schaepmans sterfdag Beschuldiging van hoogverraad Prins Bernhard naar New-York Adenauer naar V.S. •elt begint Deze Nederlandse :n de naam van ons aten. san ten grondslag. at. Want hoe zou e OIÖ fllat •sigaret iners kunnen daar ook zeer terecht V D ez. Te kp. pr. overgordijnen v.a. f8.p. stel. Dek ker, Alkmaar, Spoor straat 5. 5R n„ G. D Net R.K. kosthuis gevr. door heer. gem. Alkmaar Br. m. prijsopg. Vrasdonk Natteweg 5, Bergen. Gevr. gladiolen voor naftalinebeh. tegen half Febr. door D. Meester, Walingsdijk. Ursem. 1 en -gedacht gingen zij e Koemaaldersweg zitten, g lot, dat hen overvallen S dden, wisten zij zelf niet. lijke, ja onmogelijke op- laarom schrokken zij ook iins verbroken werd door 5 jullie hierHet was 3 •eng op hen neerkeek. Hij e te voorschijn, want dit landloperij. Ijverig likte 2 ïden trof agent eerste klas 3 i de Koemaaldersweg, twee g voornoemde weg aan, die n aanzien, onledig hielden 2 mt Sijmen was opgespron- 3 verbaasd naar zijn collega g roering, die klonk als een 5 je denkt. llllilllllllllllllllllllllllllR NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.01 per maand, f 0.48 per KSM week inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 71, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 22 Januari 1953 - 48e Jaargang - Mo. 12684 (Van onze redacteur) Ruim honderd zwaargestrafte politieke delinquenten zijn op last van de minister van Justitie uit de kampen te Norgerhaven te Veenhuizen en Eygelshoven overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden en de rijkswerk inrichting te Hoorn, Dit is geschied in de nacht van Dinsdag op Woensdag. De criminele gevangenen te Hoorn, alsmede een gedeelte van de groep verpleegden (bedelaars enz.) aldaar, zijn naar andere gevangenissen overgebracht. Dinsdag en Woensdag zijn de mutaties tot stand gekomen. Er worden nog meer verplaatsingen verwacht. De minister heeft zijn besluit tot het nemen van deze maatregelen uitvoerig gemoti veerd. Bij de behandeling van de in terpellatie over de ontvluchting uit de strafgevangenis te Breda, heeft de Minister op 6 Januari pellatie gebleken, dat behalve de in de Eerste Kamer laten weten, dat hij de overige door de Bij zondere Rechtspleging veroor deelden nog in de gevangenissen te Eygelshoven en Norgerhaven zou laten, indien uit deze gestich ten althans geen ontvluchtings pogingen op enigszins belang rijke schaal zouden plaats vinden. De nu tóch verrichte overplaat singen vinden hun oorzaak op de eerste plaats in de ontwikkeling van de feitelijke gang van zaken in Duitsland met betrekking tot de uit Breda ontvluchten. Boven dien is de Minister na de inter- Een overzichtsfoto van de Rijkswerkinrichting te Hoorn, waar in de loop van gisteren vijftig oor logsmisdadigers uit gevan genissen elders in het land zijn aangekomen. in het opsporingsregister vermel de ontvluchten, nog vier anderen in de loop van 1951 en 1952 uit Eygelshoven zijn ontsnapt. Uit ambtelijke rapporten is ook ko men vast te staan, dat de be trokken gestichten zich niet lenen tot het treffen van afdoende voorzieningen tegen ontvluch tingspogingen. Ten overvloede: op 15 Januari j.l. bereikte de Minister een amb telijk bericht over het bestaan van een zgn. „escape-line" van Duitsland uit, ter bevrijding van BELGRADO, 21 Jan. (K.N.P.) Eenstemmig heeft het gehele Joegoslavische Episcopaat het plan afgewezen, dat president Tito op 8 Januari had voorgelegd tijdens de conferentie met zeven Katholieke hoogwaardigheidsbe kleders. In een gemeenschappelijke verklaring weigerden de bisschoppen op welke wijze dan ook hun medewer king te geven aan het voorstel van Tito tot stichting van een Nationale Katholieke Kerk. Door tendentieuze bericht geving en commentaren had het enkele Joegoslavische persagent schap te Belgrado reeds de in druk proberen te wekken, alsof de stichting van een nationale kerk met de medewerking der bisschoppen in Joegoslavië nog slechts een kwestie van enkele dagen was. Met dezelfde beslist heid weigeren de bisschoppen met Tito te overleggen inzake een tussen de H. Stoel en Belgrado te sluiten concordaat. De bisschoppen verklaren let terlijk: „De eis, dat onze Kerk de huidige toestand in de Joego slavische republiek aanvaardt en met een concordaat bevestigt, be tekent het doodvonnis der Kerk ondertekenen. Tot zulk een on derwerping zullen wij ons nooit lenen". Uit hun gezamenlijke verkla ring blijkt verder, dat de bis schoppen geen duimbreed afwij ken van het standpunt, dat zij vorig jaar reeds kenbaar hebben gemaakt in hun memorandum Bij auto-ongeval BORDEAUX, 21 Jan. (ANP) De Nederlandse voetballer Ber tie de Harder, die reeds sedert enkele jaren uitkomt voor de Franse eerste klasser Bordeaux, Is te Bordeaux met zijn auto op een beijzeld deel van de weg ge slipt en tegen een stilstaande vrachtwagen gebotst. De Harder, die op weg was naar de training moest met een niet ernstige verwonding aan het hoofd in het ziekenhuis worden opgenomen. Verwacht wordt, dat de vroe gere linksbuiten van het Neder lands Elftal slechts enkele dagen in het ziekenhuis moet verblijven, doch vast staat, dat hij Zondag a.s. niet beschikbaar zal zijn voor zijn elftal. van 25 September. Dit memoran dum, dat de handtekening van alle vrije bisschoppen en Apostolische administratoren in Joegoslavië draagt, stelt nadruk kelijk vast, dat het bewind van Tito het atheïsme in de scholen en in het openbare leven als staatsgodsdienst propageert. „Wanneer de staat", aldus de bisschoppen, „werkelijk oprechte en correcte betrekkingen met de Kerk wenst te onderhouden, dan moeten op de eerste plaats de onrechtvaardigheden, waaraan de kerkelijke instellingen en ge lovigen zijn blootgesteld, onge daan worden gemaakt. Dan moet De luchtmacht heeft het plan, zo mogelijk binnen korte tijd, ongeveer twee duizend vrouwen in haar gelederen op te nemen. Deze vrouwen zullen organiek ingedeeld worden bij de Milva (Militaire vrouwenafdeling), doch verder volledig ingeschakeld worden bij de luchtverdediging. door de Bijzondere Rechtspleging veroordeelde gevangenen. Om de gevolgen van de geno men maatregelen te beperken tot datgene wat uit veiligheidsover wegingen absoluut noodzakelijk moet worden geacht, heeft de Minister bepaald, dat in de ge stichten Norgerhaven en Eygels hoven diegenen kunnen achter blijven, die bij goed gedrag de kans hebben, in het lopende of het volgende jaar voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. In de nacht kwamen ongeveer 60 zwaar bewapende politieman nen naar Veenhuizen. Mr. Erd- man, hoofd derde afd. van het ministerie was aanwezig om de zaak te regelen. Enkele delin quenten werden cellulair opge sloten in de enige jaren geleden ingerichte cellen te Veenhuizen. Voor de gevargenis wordt pa- BERLIJN. 21 Jan. (A.P.). Vierhonderd Oost-Duitse boeren zijn gisteravond naar West-Ber- liin gevlucht en hebben mede gedeeld, dat het communistische plan voor een „dodenzone" rond om de stad de verwerkelijking nadert. Het merendeel van de boeren zei gewaarschuwd te zijn. dat zii met geweld geëvacueerd zouden worden, diep naar het binnen land van de Russische zone en dat hun land verbeurd verklaard zou worden. LONDEN, 21 Jan. (Reuter) De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Woens dag in het Lagerhuis in antwoord op vragen verklaard, dat de eer de vervolging, die van het begin si® indruk van de Britse Hoge van het Tito-regime af tot op t Commissaris na zijn onderzoek heden voortduurt, worden be- eindigd. In het andere geval zal het episcopaat zijn overtuiging slechts bevestigd zien, dat de Nazi s is, dat het zevental een naar het doen en laten van de zeven gearresteerde voormalige regering van de Joegoslavische republiek zich de vernietiging van de godsdienst ten doel heeft gesteld". Als onvoorwaardelijke conditie voor onderhandelingen tussen Kerk en Staat eisen de bisschop pen tenslotte het allereerst vol ledige vrijheid van godsdienst en geweten. Hierbij is in de eerste plaats inbegrepen vrijheid van godsdienstonderricht, van organi satie en van pers, alsmede het vrije beschikkingsrecht over de materiële middelen tot ontwik keling van het kerkelijke leven. Herdacht in Rome VATICAANSTAD Woens dag is het feit dat mgr. dr. H. Schaepman vijftig jaar geleden stierf, in Vaticaanstad herdacht met een plechtigheid op het kerkhof Santa Maria. In de oude kapel bij het kerkhof droeg Z. H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, een H. Mis van Requiem op. waar bij hij werd geassisteerd door leerlingen van het Nederlandse college. Na de H. Mis werd op het kerkhof, dat aan de Sint Pieters basiliek grenst een krans gelegd op het graf van dr. Schaepman. Mgr. Damen herdacht in een toe spraak de persoon van de Ne derlandse priester en politicus. gevaar opleverde. De socialistische afgevaardigde Shinwell vroeg Eden om ophel dering over inlichtingen die de Britse Hoge Commissaris in Duitsland aan een paar bladen en de Britse Radio Omroep had verschaft, volgens welke de lei- 'der van de beweging toegang had tot documenten die in bezit waren van vice-kanselier Blue- cher, lid van de Vrije Democra tische Partij. Eden antwoordde, dat Naumann voorkomt op de lijst van degenen die partijlitte- NA EISENHOWERS INHULDIGING WASHINGTON, 21 Jan. Reu ter). Woensdag kort na de dageraad heeft de nieuwe Ame rikaanse president, Eisenhower, zich naar het Witte Huis be geven. Hii ontving dertien minuten voor acht de minister van Jus titie. Herbert Browneil. Na de feestelijkheden ter ge legenheid van de inhuldiging was de president slechts zes uren thuis geweest. De uitlating van Eisenhower in ziin inhuldigingsrede. dat hii op het terrein van de buitenlandse politiek geen politiek van verzoe ning door concessies zal voeren, heeft, volgens waarnemers; alom steun gevonden bii de leden van het congres. ratuur ontvangen. Dit feit zou waarschijnlijk de aanleiding tot die verhalen zijn. De socialistische afgevaardigde Dalton stelde de regering voor de tekst van het onlangs opge stelde Amerikaanse verslag over de toenemende omvang van het nationaal-socialis-me bekend te maken. Eden antwoordde, dat het hier om een peiling van de pu blieke opinie ging en dat deze peilingen soms zeer misleidend zijn gebleken. Kanselier Adenauer heeft van daag in het Westduitse parlement verklaard „dat hij Duitsland en de wereld ervan wil verzekeren dat Duitsland nooit zal terugke ren tot het Nazisme". Hij beloofde dat zijn regering alle sporen van neo nazisme in de gaten zal houden en vernieti gen. trouille gehouden. De maatregel kwam geheel onverwachts. Jeeps met manschappen omsingelden Norgerhaven. Daarna vond het transport plaats. In Leeuwarden Het transport van 40 man kwam in Leeuwarden aan in twee zwaar getraliede bussen. On derweg was dit transport ge ëscorteerd door gemotoriseerde eenheden van de rijkspolitie. Zware bewaking Over de komst der politieke delinquenten te Hoorn, neemt de directie van de Rijkswerkinrich ting een volstrekt stilzwijgen in acht. Dinsdagmorgen werd be kend dat de criminele gevange nen (later ook een gedeelte der verpleegden) zouden moeten ver huizen. Toen heerste slechts het vermoeden dat voor politieke delinquenten moest worden plaats gemaakt. Gisterenmiddag reed een colon ne door Hoorn, op weg naar de R.W.I. Gemotoriseerde politie begeleidde plm. 50 politieke de linquenten, die per autobus naar hun nieuwe plaats van bestem ming werden gebracht. Achter het gebouwencomplex van de ge vangenis werden de gestraften naar binnen gelaten. Met sten- guns bewapende leden van de Rijkspolitie hebben rond de ge- Tegen communisten in de Verenigde Staten NEW YORK, 21 Jan. (Reuter) Een jury van, een Federale Amerikaanse rechtbank te New York heeft Woensdag dertien la gere communistische leiders schuldig bevonden aan samen zwering. De jury, bestaande uit zes mannen en zes vrouwen, bestu deerde de zaak bijna zeven da gen lang. Het verhoor duurde acht en een halve maand. Alle dertien werden beschul digd van een samenzwering tot het aanzetten tot omverwerping van, de federale regering. TRUMAN IN 1956 TERUG? DESMOINES. 21 Jan. (Reu ter). Toen de Republikei nen in de senaat van de staat Iowa op het ogenblik, dat Eisenhower als president werd ingehuldigd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zii op de achterkant de volgende woor den: „Ben gaan eten: kom terug in 1956." De democratische senatoren zeiden niets van de grap af te weten. bouwen die aan de buitenkant van de stad liggen, door het wa ter geïsoleerd de wacht be trokken. Deze speciaal daarvoor aangewezen manschappen hebben in Hoornse hotels logies gekregen. Uitnodiging spreekbeurt bij herdenking van 300-jarig bestaan 's GRAVENHAGE, 21 Jan. (ANP) Prins Bernhard heeft een uitnodiging ontvangen om als spreker op te treden in de plech tige bijeenkomst, te houden ter herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stadsrechten werden verleend. De Prins heeft deze uitnodiging aanvaard en zal zich op 30 Janu ari per vliegtuig voor enkele da gen naar New York begeven. De Prins zal tijdens zijn ver blijf een tentoonstelling openen die ter gelegenheid van de her denking wordt gehouden en waarvoor het materiaal uit Ne derland zal worden overgebracht. Hierbij zijn o.a. de koopbrief waarbij het eiland Manhattan van de Indianen werd gekocht, en de oudste prenten van Nieuw Amsterdam. BOOT ENKHUIZEN— STAVEREN VAART WEER LEEUWARDEN Gisteren morgen is de sinds 9 Januari j.l. gestaakte bootdienst van de Ne derlandse Spoorwegen van Sta veren naar Enkhuizen weer in gelast. Onze correspondent telegra feerde gisteravond uit Brussel, dat voor het eerst in de historie van de Benelux een ministeriële bespreking is geëindigd, zonder dat een communiqué werd uit gegeven. De toestand lijkt som ber. Minister Duvieusart sprak, toen hij de vergaderzaal verliet van „goede wil en nuttig werk", maar hij verzweeg ook de rest van de waarheid niet: „de me ningen stemmen niet overeen". „Wij staan verder van elkaar af dan bij het begin van de Bene lux", aldus zijn commentaar. Het kernvraagstuk van de be sprekingen is geweest het loon- verschil en alles wat daarmede verband houdt. Reeds in Knocke kwam men in October van het vorige jaar hier niet verder mee. De kwetsbare positie van de Bel gische regering is één der oor zaken. Zij kan zich niet veroor loven ook maar een klein deel van haar aanhang tegen zich in te nemen. Dat de Belgen het Zwitsers echtpaar gearresteerd Een 45-jarige Zwitserse koop man uit Basel is met ziin even oude Zwitserse echtgenote door de hoofdstedelijke vreemdelin gendienst gearresteerd. De Zwit serse regering heeft reeds ge ruime tijd geleden de Nederland se autoriteiten verzocht dit echt paar op te sporen en daarna uit te leveren. De Zwitser wordt van oplichting van 42.500 verdacht. Nieuwe handelsbetrek kingen met Israël Op 27 Januari a.s. zullen te Jeruzalem besprekingen aanvan gen, teneinde te komen tot een regeling van het handels- en be talingsverkeer van Nederland met Israel voor 1953. Zoals be kend is, werd de lopende han delsovereenkomst in November 1952 met een termijn van twee maanden verlengd. Het vlag geschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" is gistermorgen in de Rotterdamse ha ven gearriveerd. In de nacht van 5 op 6 Jan. liep dit schip een be schadiging aan de neus op door een aan varing met de „Oran je" in de Rode Zee. Foto links: de beschadigde neus van de „Ruysdie in Port Said een voorlopige reparatie onderging. Foto rechts: kapitein C. C. Goede waagen en achter hem de directeur van de Kon. Rott. Lloyd, de heer Ruys, staan de journalisten een interview toe. loonsverschil ter tafel brachten was begrijpelijk. Daartegen be stonden dan ook geen Nederland se bezwaren. Wel tegen het feit, dat België er niets tegenover stelt. De Nederlandse afgevaar digden wezen op de kwetsbare economische positie, op de onmo gelijkheid de huren vrij te laten. Nederland wilde b.v. de Belgische beschermende maatregelen t.a.v. de landbouwproducten laten val len. De Belgische prijzen zouden dan onder invloed van de Neder landse gaan dalen. Zo heeft Bel gië reeds eerder beloofd de ho gere indirecte belastingen aan te passen aan de Nederlandse, wat ook niet is gebeurd. 14 Februari komt het permanente ministers comité weer bijeen. Dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, zal in Maart een bezoek brengen aan de Verenig de Staten. Personeel van Duits concentratiekamp berecht METZ, 21 Jan. (AFP) Een Frans militair tribunaal te Metz heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces tegen de comman dant en een aantal bewakers van het Duitse „heropvoedingskamp" Schirmeck, die verantwoordelijk worden geacht voor de dood van 78 gevangenen. De commandant, kolonel Buck, en de bewaker Nussberger wer den ter dood veroordeeld. De be wakers Muller, Weber, Giegling en Hoert kregen resp. 20, 15, 10 en 5 jaar gevangenisstraf. Montgomery bij de Paus VATICAANSTAD, 21 Januari (K.N.P.) Woensdag heeft Z.H. de Paus Maarschalk Montgome ry in particuliere audiëntie ont vangen in de Sala Clementina van het Apostolisch Paleis. De H. Vader heeft zich geruime tijd met de Britse Maarschalk onder houden. Regeling vloot- reconstructie 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft de ont worpen regeling voor de vloot- reconstructie 1952 ter kennis van de leden der Staten-Generaal ge bracht. De regeling voorziet in bijdragen in de kosten van de vervanging en het herstel van schepen, die verzekerd waren bij de stichting tot voorziening in de zee- en luchtvaartverzekering te Batavia. Kosten van detachement in Korea De kosten per dag per man voor het Nederlandse detache ment in Korea bedragen 7 dollar. Van de Verenigde Staten werd verder een rekening ontvangen van in totaal 413.600 dollar. De verdere kosten worden recht streeks voldaan uit de schatkist. De uitgetrokken begrotingsbedra gen ziin toereikend, aldus deelde minister Staf aan de Eerste Ka mer mede.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1