RADIO En toen de vrijheid kwam Jvunt U mij ook zeggen s.v.p Financiën en Economie X0& Vier jaar voor vrouw Antwoordman zetelt 20 jaar in Parijs Eén telefoontje9 en er bestaat geen probleem meer programma De lastige kaart van Nederland Jong journalist in arrest gesteld Beursoverziclit Oud-SS-er werd straatrover 01 Pajrina DONDERDAG 22 JANUARI 1953 V) In Parijs, daar woont.... een AntwoordmanEen mon sieurmet een fabelachtige kennis en machtdie zonder zich te ergeren zich laat gebruiken als manusje-van-alles. Hij is boodschappenjongen, vraagbaak voor de huisvrouw en voor weetgierige knutselaars, inlichtingenbron, gids en detective. Dagelijks staat hij klaar voor duizenden Parijzenaars, als een modern orakel. En dit orakel geeft geen duistere antwoorden op de vele vragen die hem dagelijks worden voorgelegd. Hij draait er nooit om heen en in de twintig jaren van zijn bestaan in de hoofdstad van Frankrijk heeft de Antwoordman nog nooit „nee" verkocht. In 1933 vestigde hij zijn residentie in Parijs en sindsdien heeft hij al millioenen malen raad en uit komst gegeven aan iedereen die beleefd „s.v.p." zei, wat in goed Frans hetzelfde betekent als in het Neder lands, namelijk „alstublieft'' Het „alstublieft" wordt uitge sproken met 3 vingerbewegingen. Het is geen getoeim teken, geen duister gebaar. Men draait drie- maal de telefoonsohijf rond, van af achtereenvolgens de letters s, v en p. Vóór „appelepap" Met dat gebaar doet de Parij- zenaar hetzelfde als Aladdin toen hij de wonderlamp oppoetste. Er komt weliswaar geen geest uit de hoorn van de telefoon, maar dat simpele telefoontje zet toch een wonderlijk apparaat in wer king. Aan een schakelbord, waar voor 12 knappe Parisiennes tro nen. wordt het „alstublieft" wel willend ontvangen. En laat dan de vragen maar komen. Op het ogenblik staat 'n leger van 1000 deskundigen gereed, om alles te vertellen wat men weten wil. Voor de man aan de andere kant van de draad „appelepap" heeft kunnen zeggen, hebben zij aan zijn gril voldaan, zijn ern stigste verlangens ingewilligd en een oplossing gegeven voor zijn dringendste problemen. Een wonder? Misschien. Maar het is tevens een eenvoudige, handige methode om te voldoen aan de wensen van een gehaaste, opgejaagde, luie of alleen maar nieuwsgierige bevolking van een grote stad. Eén telefoontje naar een num mer en je wens is vervuld. De „antwoordman" SVP staat voor iedereen klaar als plaats- VRIJDAG 23 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 u. VARA; 12.00 AVRO; 16.00 u. VARA; 19.30 VPRO; 21.00 u. VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 u. Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Kin deren en Mensen," causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Vocaal dulbbelkwartet; 12.00 Metropole or kest; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 Sport en prog nose; 12.43 Rallye van Monte Car lo; 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws; 13*15 Mededelingen of gram 13.20 Gevarieerd muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Or gelconcert; 14.40 Voordracht en muziek; 15.00 Pianorecital; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Meisjeskoor; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Achter de horizon," hoorspel 19.00 Koorzang; 19.15 Orgelspel; 19.30 „Vreugde en verdriet," causerie; 19.50 Berichten 20.00 Nieuws; 20.05 „Het geheim," causerie; 20.15 Pro testantse (kerkliederen 20.30 „Euro pa één," causerie; 20.40 „Aanpas sing," causerie; 21.00 Metropole orkest en solisten; 21.30 „Slie- ■dreciht, (het dorp der pletters," klankbeeld 21.55 Gram.; 22.0<5 Bui tenlands weekoverzicht 22.20 Lich te muziek; 22.40 Vandaag," cau serie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en ge zin;" 23.3024.00 Pianorecital. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.0Ü Nieuws en weerberichten; 8.18 Ge wijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken' 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Radio Philharmo- nisCh orkest; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gram.; 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gevarieerde muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws 13.15 Surinaamse volksmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Vi ool en piano; 14.55 Gram.; 15.15 Boekbespreking; 15.35 Gram; 16.00 „Het snoeien van tuinheesters," causerie; 16.15 Sopraan en piano; 16.30 Gram. 17.10 Gevarieerde mu ziek; 17.30 Militaire causerie 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma; 18.00 Gram.; 18.10 Salonorkest; 18.40 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Regeringsuit- zendinig: „Verklaring en toelich ting;" 19.30 Gram.; 20.00 Radio- krant; 20.20 Gevarieerde muziek; 20.50 „Je leert het met vallen en opstaan, klankbeeld; 21.20 Gram: 21.30 Kamenmuiziëk; 22.00 Vocaal ensemble; 22.25 Kunstrubriek 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-lberiChten23.15 Evangeli satie-uitzending; 23.3024.00 Gra- mofoonmuziek. Televisie-programma VRIJDAG 23 JANUARI AVRO: 20.15-21.45 „Engelen zonder vleugels", toneelspel. kaartenbureau, inlichtingendienst voor spoorwegen en buslijnen, krant, klok, arbeidsbureau, paoht- kamer, garage, ziekenhuis en zo voorts. ,,'k Weet niet" taboe Om u een indruk te geven van de wijze waarop SVP werkt, zul len we 'n litanie opsommen van vragen, die dagelijks afgevuurd worden op de Antwoordman. „Er zit houtworm in mijn wor telnoten tafeltje, wat moet ik er tegen doen? mijn dochtertje heeft juist een inktpot omge gooid over de kanten beddesprei, een erfenis van tante Mathilde. Kunt u mij vertellen, hoe ik het er uit krijg?wat is de borst- omvang van de Venus van Milo? waar kan ik 1000 ton vana dium staal bestellen? hoe hoog is de accijns op chili-salpe- ter? kunt u mij een kaartje bezorgen voor de nachttrein naar Monte Carlo en bestelt u dan ook een kamer daar voor mij in de tweede prijsklasse? ik inte resseer me voor televisie - waar kan ik iets te weten komen over de finesses van die uitvinding? de baby wil zijn pap niet eten, weet u een manier om het naar binnen te krijgen? wat is het recept voor Provengaalse vissoep? ik zou vanavond graag een baby-sitter hebben. Om acht uur zou zij hier moeten zijn Nooit zegt SVP „nee" en het woord ,,'k weet niet" komt in zijn woordenboek niet voor. Als de staf van deskundigen geen antwoord weet, belt hij mi nisters op. telefoneert desnoods met IJsland of Zuid-Afrika of stuurt er onderzoekers op uit. George Kent, die enkele jaren geleden voor „Colliers" SVP een bezoek bracht, heeft zich er van kunnen overtuigen. Het kan maanden duren voor men ant woord krijgt. Doorgaans echter hoeft de nieuwsgierige maar een paar minuten te wachten Paard op zolder Er doet een verhaal de ronde over een paard, dat op een plat form geleid was, hoog boven het toneel in een Frans theater. Toen z'n rol afgelopen was, weigerde het dier naar beneden te komen. Het trilde op zijn benen. De ac teurs raasden, 'tierden en trok ken, maar het. paard bleef staan. En het publiek gierde van het lachen, maar deze mop stond niet op 't programma. De regisseur huilde bijna van woede en hij trok zich radeloos de haren uit het hoofd. Tot plotseling iemand riep „bel SVP op!" En SVP wist het. Kalm sprak de stem door de telefoon: „Het paard is ongetwijfeld bang voor het een of ander. Als u hem blinddoekt, hebt u hem in een wip beneden. En het paard kwam beneden. In een wip. Een ernstiger verhaal: 'n baby is ziek en loopt blauw aan. De huisdokter is niet thuis. Niet een van de artsen in de omtrek geeft antwoord. Bovendien zijn de apotheken gesloten, omdat het Zondag is. De moeder belt SVP ten einde raad. Even later was de dokter er. Een ander kind lag op sterven wegens gebrek aan penicilline. De huisarts had niets meer. Het was toen nog zeer schaars. Hij wist ook niet waar het wel voor handen was. Maar SVP wist het wel. De baby bleef in leven. Een Amerikaan bracht zijn kano mee in zijn vliegtuig, waar mee hij op een van de vlieg velden in Parijs landde. Waar kun je zo'n boot stallen? vroeg hij aan duizend mensen. SVP wist het. Serie minnebrieven Het schakelbord van SVP kan per uur 1200 vragen behandelen. De meisjes, die het bedienen, zijn 3 weken lang opgeleid. Zij geven de juiste tijd, het weerbericht, de uitslagen van sportwedstrij den en verkiezingen en al 't z.g. „klein-goed" aan ieder die er belangstellend naar is. De staf van deskundigen be staat uit lieden uit elke leef tijdsgroep, ex-bankiers, doctoren, rechtskundigen, ingenieurs, tech nici op elk gebied, en mensen, die weten wie Joe Louis k.o. ge slagen heeft, en op wiens naam het record 100 m sprint staat. De wanden van hun werkkamers zijn bezet met boeken. Vragen die zij niet beantwoorden kun nen, geven zij door aan een „op- sporings"-bureau. Het Is natuurlijk niet in elk geval zo, dat zij alles weten, maar zij weten „waar het staat" en waar zij het te weten kun nen komen. De staf bestaat o.a. uit professoren, journalisten, schrijvers, die slecht bij kas zit ten. Zij schrijven alles wat men maar wenst. Preken voor pas toors, toespraken voor voorzit ters en afgevaardigden, graf schriften. Iemand vroeg een serie imnnebv-evr-". TT!5 kreg ze. Er is een warenhuis, waar men kan bestellen wat men wenst, als de winkels al gesloten zijn. Vrachtwagens, verhuiswagens, huur-auto's en motorfietsen heeft SVP beschikbaar. SVP is de grootste transportonderneming in Frankrijk, 't grootste reisbureau, het drukste plaatskaartenbureau voor theater en stadion, de uit gebreidste besteldienst. Parbleu. SVP zorgt voor vers grape fruit, regelrecht uit Texas, voor een ontbrekende vierde man op een bridge-partijtje en voor een veertiende gast bij een diner van een bijgelovige dame. Zijn ontstaan dankt de Ant- Dat is nogal duidelijk. woordman aan gebrek aan cham pagne bij de jonge doctor René Saunier twintig jaar geleden. Het diner zou beginnen, de winkels waren al gesloten. „Parbleu! Er moest hier een dienst zijn riep de man uit. Drie maanden later was een kapitaal van circa f 50.000 bijeen, als basis voor SVP. Thans heeft SVP meer dan 100 vertrekken in gebruik, dicht bij de Are de Triomphe. In Marseille, Lyon, Bordeaux, Nancy en Nice bezit hij afdelingen, die zelfstan dig werken, maar met een spe ciale lijn verbonden zijn met Parijs. In Lausanne (Zwitserland) is ook een afdeling. En, zoals aangeduid, geeft de „Antwoordman" inderdaad een oplossing voor elke vraag, over welk onderwerp dan ook. In de perste jaren bleef de dienst be perkt tot gewoon nieuws en kleine inlichtingen, maar thans kunt u letterlijk alles te weten komen. Er is maar één restrictie en die geldt voor schooljongens. die haar man vermoordde Het Gerechtshof te 's-Hcrto- genbosch heeft de 50-jarige J.K. weduwe van P. v.d. B. uit Mierlo (Noord-Brabant) wegens moord 'door wurging op haar man ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring. Het familiedrama heeft zich in October 1951 in de echtelijke woning afgespeeld. De man was op die dag in beschonken toe stand thuisgekomen. De rechtbank in Den Bosch had de vrouw veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar. Voor het Hof had de advocaat- generaal bevestiging van dit vonnis geëist. Niet alleen had men bij de op richting van de bisdommen moei lijkheden van de felle protestan ten te overwinnen, maar ook moest men allerlei eigenaardige problemen oplossen, waarvoor men door de Romeinse Curie, die geen begrip had van de Neder landse landkaart, was gesteld. Vooral bleek het, dat men geen goede scheiding kon maken tus sen de bisdommen Utrecht en Haarlem. Men wil Overijsel bij Haarlem voegen In Rome was men onder de indruk gekomen van de uitge breide rij van aartspriesterschap pen, die onder Utrecht vielen. De ambtenaren van de Curie vonden dat geen verhouding te genover Haarlem, dat maar uit drie aartspriesterschappen be stond. Men was echter vergeten, dat in de aartspriesterschappen Leeuwarden en Groningen heel weinig en in het aartspriester schap Drente geen enkele katho liek woonde. Omdat men alles over één kam scheerde, zei men: Die verhouding is niet goed en men stelde voor om de aarts priesterschappen van Twente en Salland, de provincie Overijsel bij Haarlem te voegen. Dat daar door het bisdom Utrecht in twee- en zou verdeeld worden, had men over het hoofd gezien. Mgr. Zwijsen protesteert Dit eigenaardige voorstel werd het eerst door de Nederlandse zaakgelastigde Lurasco in een brief aan de Amsterdammer dr. Cramer ter sprake gebracht. De dokter ging eens praten met de Haarlemse bisschop Mgr. van Vree, die de aartsbisschop in lichtte. Deze zuchtte eens en moest bekennen: daar staan we weer voor de zoveelste moeilijk heid. „Hoe ongerijmd of dit ook is", zo gaf hij te kennen, „wij kunnen zo in onze brieven aan de regering de omschrijving der bisdommen niet vermelden! En gezien de 'hachelijke situatie is dat dringend nodig". Aan de kardinaal-prefect van de Propaganda richtte hij een schrijven, waarin hij het eigen aardige van deze verdeling uit eenzette: Ik weet wel. zo zeide hij. dat de aartspriesterschappen Salland en Twente in de breve van 4 Maart niet uitdrukkelijk zijn genoemd, doch geo, grafisch en historisch hoort Overijsel bij Utrecht. Misschien is onze land kaart voor u wat te lastig, maar dan is er altijd nog onze zaak gelastigde om u volkomen in te lichten. Bovendien zou er door deze verdeling een zeer vreemde si tuatie ontstaan. Overijsel, dat voor een groot gedeelte katho liek is. doet de balans zeer zwaar overhellen naar de kant van het bisdom Haarlem. Als dit wordt doorgevoerd, telt dit bisdom 46.000 katholieken meer en het is toch redelijk, dat een aartsbis dom in zielenaantal groter moet zijn dan een suffragaanbisdom. Voorlopige regeling De Curie erkende de juistheid van deze opmerkingen, die door de internuntius waren onder streept. Zij bogen zich opnieuw over de lastige landkaart van Nederland om een nieuw plan uit te werken. Intussen moesten de bisschoppen hier haast maken met het oog op de maatregelen van de regering en daarom sprak de aartsbisschop af dat het bis dom Haarlem voorlopig uit de oude aartspriesterschappen van Holland, Zeeland en West-Fries land zou bestaan. Intussen dokterde men in Rome verder aan een indeling en men werd daarbij geadviseerd door de nuntius Mgr. Belgrado. En toen reeds bijna een jaar lang de bis schoppen 'het bestuur hadden uitgeoefend, werden de defini tieve grenzen vastgesteld. Omdat door de grote steden het aantal katholieken van het bisdom Haar lem beduidend dicht dat van Utrecht benaderde, werd van het aartspriesterschap Holland de vooruitgaande streek van 't Gooi bij Utrecht gevoegd en de stil staande streek rond Gouda, die tot Utrecht behoorde, werd aan Haarlem gegeven. Zo kwam het aantal katholieken in Utrecht op 320.000 en in Haarlem op 289.000. De strijd om de parochiale indeling Niet alleen had de lastige landkaart hoofdbrekens bezorgd aan de Romeinse curie-ambtena ren, maar otfk had de verdere uitwerking daarvan bij de paro chiële indeling slapeloze nachten bezorgd aan de bisschoppen. De ergste moeilijkheden ondervond de Haarlemse bisschop Mgr. van Vree bij de indeling van de stad Alkmaar. In deze plaats, waar ongeveer een 4140 katholieken woonden, waren vier staties vlak bij elkander. „Dat gaat niet", zo had de bisschop aan deken van Gent verzekerd, en met vaste 'hand verdeelde hij de stad in twee helften. De déken koos het Zuidelijkste deel, waarin de pa rochies van Laurentius en Ma- thias zouden worden opgenomen, voor de regulieren bleef het Noordelijke deel over. Nu waren er twee paterstaties, één van de Franciscanen en een van de Do minicanen. maar bij loting viel het op de paters Dominicanen. De minderbroeders waren daar niet erg content mee: historisch waren zij met de oude koopman- stad verbonden. Hadden zij vóór de hervorming binnen de stad geen bekend klooster gehad? En hadden zij ook geen martelaren? En de Alkimaarse paters, ge steund door een aantal leken, wisten de overheden te bewegen tot een indrukwekkend protest in Rome! Maar Rome had al ge noeg van die lastige Nederlandse landkaart. Die indeling konden de bisohoppen zelf het beste uit zoeken en zij gaven de raad om zich maar bij de beslissing neer te leggen. De Leeuwarder kwestie Feller nog was de strijd die Utrechts aartsbisschop moest voeren bij de parochie-indeling in de Friese hoofdstad. In Leeu warden hadden de verschillende orden, en met name de Jezuiten en Franciscanen, zeer goed werk verricht bij de wederopluikimg van de katholieke kerk. Hoewel het aantal katholieken in de pro vincie zeer klein was, bezat Leeuwarden nog een goede kern en daar gingen de paters met recht trots op. Tijdens de Janse nistische troebelen, toen Alaerd van Haeften de zijde koos van de opstandige priesters, waren de Jezuiten verdwenen, maar de paters Franciscanen hadden als verdedigers van de waarheid op de bres gestaan en verhinderd, dat een aantal gelovigen de aartspriester in zijn dwaling volgden. Nu het op parochie- indeling aankwam, moesten juist deze Franciscanen vertrekken. Er waren op zijn hoogst 3000 ka tholieken in Leeuwarden en men kon zich de weelde niet permite- ren om daar vier parochies voor op na te houden. Er werd een wereldkerk en een .paterskerk onder leiding van de Dominica nen als parochiekerk aangewe zen. De Franciscanen waren zeer verbitterd de oude paters van de statie leverden felle critiek op het beleid van Mgr. Zwijsen, maar wat gaf het hen? De aarts bisschop was nu eenmaal belast met het zelfstandig omschrijven van de parochies. In Rome waag de men zich liever er niet meer aan. om in de landkaart te gaan tekenen! Toen Mgr. Zwijsen van dit alles in kennis werd gesteld, liet hij de oversten der Franciscanen bij zich komen. „Wij zijn met deze indeling tevreden", zei hij, ,en al begrijp ik best. dat het voor U niet aangenaam is, we moeten niet teveel kleine kerk jes op een hoop hebben. Er komt partijschap onder de gelovigen, van wie de ene tot Cephas, de ander tot Apollo, een derde tot Paulus wil behoren. Er komt ijverzucht onder de priesters en de protestanten wrijven zich bij dit alles in hun handen. Neen, dat moeten wij niet". En hij bleef bij zijn besluit. Zo ziet men. dat ook de inde ling van de bisdommen van de kant van de kaholieken uit niet altijd even gemakkelijk was. Wij die er nu honderd jaar vanaf staan kunnen ons niet meer in denken, (hoe dergelijke kwesties ernstige beroeringen konden veroorzaken. Des te meer eer bied moet men hebben voor het voorzichtige beleid van de eerste bisschoppen, die met zoveel moed deze netelige kwesties tot een goede oplossing hebben ge bracht. (Schrijven van visitator van Loo aan de Propaganda inzake Alkmaar en Leeuwarden; ant woord van 1855 van de Neder landse bisschoppen; archief v. de Laurentiusparochie te Alk maar; archief v. het aartsbis dom Utrecht). Rector B. Voets, Amsterdam. Dinsdagmiddag heeft een wacht meester van de Kon. Marechaus see de 20-jarige leerling-journalist L. E. van „Het Rotterdams Pa rool" in verzekerde bewaring ge steld. De journalist wordt er van ver dacht in zijn blad militaire ge heimen openbaar te hebben ge maakt. In afwachting van een nader onderzoek kan hij, naar Mr. T. Semeyns de Vries van Doesburgh, de officier van justi tie, meedeelde, zes dagen in hech tenis worden gehouden. E. had een artikel geschreven over de bouw van een lucht- wachtpost in Rotterdam. Op ver zoek van zijn chef heeft hij, al vorens tot publicatie over te gaan, zijn gegevens geverificeerd bij de voorlichtingsdienst van de Lucht macht in Den Haag. Ook andere instanties, o.m. van de Konink lijke Landmacht werden in deze materie gekend. De bouw van deze luchtmachtpost geschiedt voor een ieder zichtbaar aan de openbare weg. Interim-dividend Bandar-coiicern Het bestuur van de Bandar Rubber-maatschappij N.V. en van de Bandar Oliepalmen-cultuur Maatschappij N.V. heeft, in tegen stelling tot voorgaande jaren, be sloten de vaststelling der jaar stukken over 1952 op te schorten totdat zekerheid is verkregen over de conseauenties van de her waardering der activa en het nieuwe afschuifsysteem in Indo nesië. Hoewel deze materie on langs bij een noodwet in beginsel is geregeld, is het wachten nog op nadere richtlijnen en uitvoerings voorschriften. Niettemin heeft het bestuur ge meend een beslissing over de re sultaten van het boekjaar en over de voor uitkering in aanmerking komende bedrijfswinst wel te kunnen nemen, doch hieraan dan de vorm te geven van een inte rim-dividend. De uitkering zal be dragen 9 pet voor de Bandar rub ber en 9 pet op het onlangs met 25 pet vergrote aandelen-kapitaal der Bandar Oliepalmen. In November ongunstig omzetverloop in detailhandel Door het economisch instituut voor de middenstand zijn gege vens gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in het klein en middelbedrijf gedurende No vember 1952. Uit dit cijfermateriaal blijkt dat de in deze maand behaalde geld- omzetten in de verschillende branches niet onverdeeld ongun stig konden worden genoemd. Vergeleken met de overeen komstige maand in 1951 werd namelijk in tal van winkels in duurzame consumptiegoederen alsmede in die van genotmiddelen een omzetdaling geboekt, zulks ondanks het feit, dat in Novem ber 1952 viif Zaterdagen voorkwa men tegen vier in November 1951. Slechts in enkele tot deze sectoren behorende branches (o.a. in de tailhandel in schoeisel, 't rijwiel- bedrijf en de boekhandel) waren de geldomzetten hoger dan die in November 1951. Mogelijk heeft de koude in de laatste dagen van November j.l. ertoe geleid, dat de St. Nicolaas- aankopen door het publiek in 1952 in sterkere mate werden verricht in December dan in 1951. Zonder meer mag dan ook uit het voren staande niet worden geconclu deerd, dat de St, Nicolaasverko- pen in verscheidene branches in 1952 van geringere omvang waren dan die in het daaraan vooraf gaande jaar. Hieromtrent kan eerst inzicht worden verkregen, indien ook gegevens bekend zijn betreffende de omzetontwikke ling in December j.l. Voorts dient nog te worden op gemerkt. dat de prijzen van een aantal duurzame consumptiegoe deren in November 1952 lager wa ren dan in de corresponderende maand van 1951. hetgeen mede tot een vermindering van de geldom- zet heeft geleid Vergaderine Banda kon geen besluit nemen In de gisteren gehouden ver gadering van schuldbriefhouders in de Crediet- en Handelsvereni ging „Banda" N.V. was het Quarum onvoldoende om een bindend besluit te nemen. Er is dus een tweede vergadering nodig, die werd vastgesteld op Woensdag 11 Februari. Daarin zal beslist kunnen worden over het voorstel om gedurende twee jaar de betaling van rente en af lossing op te schorten, de beta ling van achterstallige coupons uit te stellen, geen dividend uit te keren, voordat de scrips ten bedrage van f 120 zijn betaald en beschikbare gelden eventueel te gebruiken tot gedeeltelijke af betaling op de obligaties. Semarang-Cheribon Stoomtram Maatschappij In de gehouden verenigde ver gadering van houders van obliga- tiën van de 4 pet leningen 1895, 1899 en 1903, van de 4vi pet le ning 1913 en van de 5 pet lenin gen 1915, 1918 en 1926 ten laste van de Semarang-Clheribon stoom trammij. is het voorstel tot vast stelling van een van de lenings voorwaarden afwijkende regeling zonder hoofdelijke stemming met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel hield in hoofdzaak het volgende in: De kapitaalreor ganisatie der maatschappij, voor zien in artikel 3 van net accoord 1941, wordt vervangen door de thans voorgestelde regeling, wel ke tot uiterlijk 31 December '59 van kracht blijft. De sedert 1933 gestaakte uitloting en aflossing van obligatiën worden niet her vat. De hoofdsom van de obliga tiën is eerst opeisbaar in geval van liquidatie, faillissement of surseance der maatschappij. De tot en met 1 Juni 1950 ver sohenen coupons worden, voorzo ver zij onbetaald zijn gebleven, eerst opeisbaar tegelijk met de hoofdsom der obligatiën. Telkenmale wanneer, naar het oordeel der directie, de kasmidde len zulks toelaten, zal met ter zijdestelling van de op de cou pons vermelde vervaldag één der na 1 Juni 1950 vervallen cou pons worden voldaan. De op het tijdstip van ingang van liquidatie faillissement of surseance der ■maatschappij onbetaald gebleven zijnde coupons zullen eerst dan opeisbaar worden. Philips flauw AMSTERDAM, 21 Jan. Aan delen Philips zijn vandaag een beetje uit de toon gevallen met een verlies van bijna drie pun ten, Zoals bekend zijn in Venlo 100 meisjes ontslagen wegens exportmoeilijkheden en dit be richt werkte blijkbaar nog na. Elders werd de rustige stemming geprolongeerd, waarbij de sui kercultures de toon aangaven. In de suikerhoek heerste een aan merkelijke bedrijvigheid, waarbij de belangstelling' zich vooral con. centreerde rond de Java Cul tuur Maatschappij, die van 3714 geleidelijk steeg tót 41'/>. Ook de andere suikermaatschappijen, zo als Nisu, Vorstenlanden en ook H.V.A. werden regelmatig in open hoek verhandeld en kwa men op een hoger niveau. Wat de oorzaak hiervan was viel moeilijk te achterhalen. Wel meent men, dat de toekomst voor de suikerindustrie op Java er wat beter uit ziet. De rubber waarden boekten eveneens een kleine avance doch het interim- dividendvoorstel van 9 pet voor de Bankar Rubber en Bandar Oliepalmen Maatschappij was ter beurze nog niet bekend. Tabaks- waarden lagen enigszins gedrukt. De New Yorkse effectenbeurs heeft de gisteren in functie ge treden nieuwe president met een koersstijging begroet en de Ame rikaanse afdeling nam deze koers stijgingen met moeite over. De locale en internationale industrie- markt reageerden echter niet noemenswaard, ook de verkla ring van minister Van der Kieft leverde geen nieuwe aspecten op Met uitzondering van Philips bleef het niveau van gisteren hier vrijwel gehandhaafd. De Scheepvaartafdeling echter was licht in reactie, zonder dat zich hier grote verliezen voordeden. Guldensbeleggingen opnieuw vast, vooral voor de conversie lening, Javase Gemeenteobliga- tiën daarentegen echter een klei nigheid luier. Anderhalf jaar gevangenisstraf luidde de eis tegen de 27-jarige oud-S.S.-er G. K. uit Maastricht, die zich voor de Maastrichtse rechtbank moest verantwoorden wegens een laffe straatroof op een oudere dame. In de avond van 18 December j.l. had de man aan de stille St. Pieterskade te Maastricht een dame van haar handtas met f 150 beroofd. Op het alarm van de bejaarde dame werd de rover na gezet en gegrepen. Onderweg naar het politiebureau trachtte hij te vluchten en de agent van poli tie zond hem enkele schoten ach terna. Een der kogels trof onge lukkigerwijze een tienjarig knaap je, dat vrij zwaar werd gewond. Reeds eerder had K. ingebroken bij zijn vroegere patroon, waar hij een portefeuille met f 1050. had weggenomen. Het geld had hij in korte tijd opgemaakt. De raadsman mr. A. Baeter schetste het ongunstige gezins milieu, dat verdachte reeds op jeugdige leeftijd had verlaten. Hij was bij de Waffen SS terecht gekomen, had in Rusland en in gevangenkampen gezeten en zijn karakter was er niet beter op ge worden. Hij bepleitte clementie. De rechtbank zal 3 Februari a.s. uitspraak doen. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 21 Jan. Aange voerd werden 39 partijen. Prijzen le soort 2.312.35, 2e soort 2.25 2.30, extra zware tot 2.42. De handel was kalm. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 77. Ik ben er van over tuigd, zei hij met nadruk, dat de werkgevers hun volledige mede werking zullen verlenen door bij voorbeeld de leden van het orkest iets vroeger uit de fabriek te la ten gaan. Deze afwisseling zal niet nalaten haar goede invloed op de mannen in kwestie uit te oefenen, waardoor uiteindelijk ook hun ar beidsprestaties zullen winnen." „Juist," zeiden de reporters en zij haastten zich dit gezonde denk beeld vast te leggen. Of het mogelijk was de prémière bij te wonen? „Och," zei André, „prémière is een zwaarwichtig woord. Als u mij vraagt of u ons eerste probeersel kunt bijwonen, dan zeg ik u: dat kunt u. Heren, vermeldt in uw bladen alles zo sober mogelijk. Ik heb u alleen verzocht hier te komen om u iets te vertellen van deze nieuwe me thode van vriie-tijdsbesteding." Door Toon Kortooms Het werd allemaal zo sympa thiek en zo eenvoudig gezegd. „Natuurlijk mag u gerust ver melden. dat de bekende Bronk- horst de Verenigde Schouwbur gen verlaten heeft en ons ama- teurswerk is komen steunen," zei André, „per slot van rekening is dat een voornaam feit." „Wie is Bronkhorst?" vroeg een verslaggever uit Groningen. De anderen lieten stomverbaasd bun scrijfbehoeften zinken en ke ken naar de man die deze vraag gesteld had. Hoe kon een onder maanse tweevoeter naar zoiets in formeren? Maar man, dat is toch Neerlands jongste bariton, die des tijds voor de koningin zong, die in Den Haag voor de Franse am bassade optrad, dien men onlangs nog had kunnen beluisteren via radio-Brussel! Het wordt hoog tijd dat jullie hem eens naar Gro ningen laten komen. Ja. dacht de Groninger, dat wordt dan toch wel hoog tijd. Enkele dagen voor het eerste concert kon men in de lage landen geen krant openslaan of men stuitte op het Bredase amateurs orkest. dat a.s. Zondag zijn debuut zou maken. Het was er mee als met die twee vissers. De éne had een hengel van kostbaar bamboe, zij was uit schuif baar; hij had een schoon snoer en een slanke fel-rode dob ber. Hij had een vouwstoeltje en het gereedmaken van 't aas vroeg een half uur toewijding. Doch de man ving geen vis... De ander bezat een boonstaak, een kromme. Het snoer was van machinegaren, de dobber een kippenveer en de angel een omgebogen speld. Zijn aas bestond uit stukjes mik, die hij met kits natmaakte. En deze man ving vis.Waarom hij wel en die ander met zijn uitgebreide accom modatie niet? Het is duidelijk: bij de man van de boonstaak zat vis, hij had ze dag aan dag gevoerd, zodat ze aan de plek waren gaan hechten. De man van de bamboe had dit veronachtzaamd, hij ving niets. De zaal van Tilman was die Zon dag vol. Mén had er in de bladen zoveel over gelezen en de ver wachtingen waren zo gespannen Van Tricht sprak enkele wonder lijke woorden. „We zijn," zo zei hij. „pas veer tien dagen bezig; niemand leert zijn vak in twee weken tijds, maar op de duur zullen we het mis schien wel leren..." De aanwezigen lachten en rie pen „bravo!" Van Tricht hief zijn dirigeerstok. Het was doodstil in de zaal; dit was een plechtig ogenblik. Toen brak de muzieK los. Och man, het ging! Theodoor zong. De vrouwen waren er weg van; zij knepen de handen van hun mannen en de mannen kne pen tecug. Toen Theodoor in de pauze zijn guitaar nam en ver zoeknummers zong. was de zaal één grote familie. Vis vangen met een boonstaak Te zelfder tijd stond Luigi Fe- razzo in het Bredase theater van de Verenigde Schouwburgen voor een paar rijen vreemde lieden, die elkaar in de weg zaten, ofschoon er ruimte te over was. Bamboe... maar géén vis. Nee, met één uitvoering kwam Van Tricht niet klaar. Het wer den reprises. Er kwamen hoe lan ger hoe meer wat men noemt „beter publiek", een term, die niet deugt en daarom tussen aanha lingstekens dient te staan. De eerste aanvrage om elders op te treden met het amateur-orkest was uit Groningen. En toen volg den andere plaatsen. Van Tricht moest een wachtlijst aanleggen en korte zakelijke brieven verzen den, waarin de gegadigden tot ge duld werden aangespoord. De di verse werkgevers, aangewakkerd door het vertrouwen in hen ge steld, gaven als het nodig was, de betrokken mensen van het or kest gaarne een uur of zo vrijaf. Het orkest bestond en zou blij ven bestaan. Daarom achtte Theo door zijn zending volbracht. „Laten we die plaatsen toch vlot afwerken," zei hii, „ik wil naar huis. naar de fabriek van miin vader." „Nee," zei Van Tricht, „want kijk maar eens hier wat mevrouw Legrande mij vanmorgen heeft laten brengen," Het was het tournée-program- ma van de Verenigde Schouw burgen met Luigi Ferazzo. De oude mevrouw had dus weer een nacht wakker gelegen... Zo kon men het merkwaardige verschijnsel constateren, dat in alle steden waar de Verenigde Schouwburgen gingen concerte ren, wederom twee soorten aan plakbiljetten te schreeuwen hin gen. „Ach ja," zeiden de mensen, „dat is dat amateurs-orkest, weet je wel. Daar is in de krant nogal wat over te doen geweest. Zullen we er voos de aardigheid eens heengaan?" De jonkheer leerde in deze we ken volop knarsetanden. Hij luchtte thuis zijn gemoed. „Johan," riep mevrouw Legran de, „hoe meer succes die muzikale vrijbuiters hebben, hoe eerder ze uit het land verdwijnen. Dat is toch jouw bedoeling. Laat ze toch!" „Ja maar, overal waar die dilet tanten komen, zit ik met lege za len. Dat kost mij hopen geld, rea liseer je dat wel! Dat houd ik geen seizoen meer vol. Alleen mijn Italiaanse zanger kost mij een kapitaal. Zou je graag zien, dat ik geld moest lenen? Ik ga me op Amsterdam concentreren. Amsterdam is altijd goed geweest. Och, daar telt zo'n clubje tinge- laars niet mee." (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6